Vietcongs verdedigen tot de laatste man veroverd gebied Vliegen voor halve prijs in de VS Pengel: Nederland moet op achtergrond blijven SMOKKELAUTO MET 300.000 SIGARETTEN GESLIPT Europese commissie tegen plan-Leber Automobilisten hebben lak aan regels Barnard schrijft autobiografie voor goed doel Studentenrel tegen Springer Herdenking Slag om Stalingrad Vriig esproken van moordpoging Drie krakers gearresteerd t Komt voor de Bakker, Excellentie Bonnen-regen in hoofdstad Weer mars naar Washington GESPREK MET EEN ABONNEE De veilige manier van sparen ,Geen strijd tegen de Nederlanders Rijkspostspaarbank altijd safe! ZATERDAG 3 FEBRUARI 1P48 tV Zware strijd in Hoe-é Meedogenloze wreedheid SAIGON HOE-É Fanatiek vechtend tot de laatste man verdedigen de Yietcong en de Noordvietnamezen iedere vierkante meter grond, die zij bij hun offensief tegen de Zuidvietnamese steden veroverd hebben. Vanuit het hele land kwamen vandaag berichten binnen over nieuwe gevechten in provincieste den. De toestand blijkt nog steeds onvast, met voortdurend nieuwe aanvallen van de Vietcong. Het zwaartepunt van de strijd lag gisteren in de oude keizerstad Hoe-é. Tegen de sprookjesachtige achter grond van tuinen, vijvers, fonteinen en fraaie gebouwen spelen zich ver bitterde gevechten af. Amerikaanse en Zuidvietnamese soldaten vouhten in de citadel de ommuurde oude stad voor hun leven, terwijl Phan- tom-straaljagers en Skyraiders laag over de pagoden en paleizen vlogen en Noordvietnamese stellingen bom bardeerden. In de ongeveer vijf vierkante kilo meter beslaande citadel, die door ze ven meter hoge muren van één meter dik omgeven is, stonden gisteravond circa 2.500 Amerikaanse mariniers Vertegenwoordigers van het mi nisterie van sociale zaken en volksgezondheid en Philips heb ben gisteren in Eindhoven een overeenkomst getekend voor een gezamenlijk onderzoek op het gebied van de luchtvervuiling. Links staatssecretaris Kruisinga, rechts jhr. Van Riemsdijk van Philips. ROME De uitgever Arnaldo Mondadori zegt de wereldrechten te hebben verworven voor het publice ren van de autobiografie van de Zuid- afrikaanse hartchirurg prof. Chris tian Barnard. Hoeveel de uitgever voor deze rechten heeft betaald, is niet medege deeld. Wel heeft Mondadori ver klaard. dat prof. Bamard, die nu nog aan zijn boek werkt, zelf geen hono rarium zal accepteren. Alle winst komt ten goede aan de stichting voor hartonderzoek van hetziekehhüis Groote Schuur in Kaapstad. Het boek zal eerst in afleveringen verschijnen in het weekblad Monda dori Epoca. Onderwijs (2) N.a.v. de vragen van de heer G. Terpstra het volgende. Het initiatief voor de onderhandelingen met de le raren en leraressen gaat uit van dege nen die het minste verstand hebben van onderwijs en nooit voor een klas hebben gestaan. De minister klaagde dat er te grote scholen bestaan. Dat is niet waar, we krijgen een steeds groter aantal leer lingen, die door hun instelling goed onderwijs onmogelijk maken, omdat ze te veel aandacht opeisen. Kinderen die niet het minste spoortje van op voeding vertonen en volledig verwil derd zijn, zijn geen uitzondering. De tv is hun opvoedingsapparaat, terwijl hun ouders er eveneens niet vandaan te slaan zijn. De waardeloze programma's zijn het gesprek van de dag. Aan de leraren en leraressen de taak enige verbetering in dit alles te brengen. Vooral de tech nische scholen kampen met dit euvel, maar het begint reeds in de kleu terschool. Op de ouderavonden komen dan ook overwegend ouders van de beste leerlingen. Voor godsdienstonderwijs heeft de mammoet ook een klein plaatsje be dacht in zijn holle kies. Op vele scho len ontaarden deze lessen echter in een algemeen praatje over allerlei godsdiensten, maar echte geloofs kwesties komen er niet aan te pas. Leerdam A. de Goed Premielast Als men acht geeft op de voortdu rende stijging van de premies der so ciale verzekeringen moet men zich toch wel afvragen of dat maar zo kan blijven doorgaan. Een voorbeeld. Een werknemer met twee kinderen verdient 175 bruto per week. Daarvan houdt de werkgever, naast 9 loonbelasting, 16,5 pet. aan premies in, d.i. ƒ28,87. De man krijgt dan ca. 137 schoon in handen. Soms nog minder als hij ook nog moet bij dragen aan het bedrijfspensioenfonds. De werkgever moet over die 175 bovendien 19.1 pet. of ƒ33,42 premie afdragen. Deze werknemer kost hem dus per jaar 55 x ƒ175 -f 33,42 is ƒ11.463,10. Maar de man ontvangt slechts 55 x 137 iz ƒ7.535.-, dat is nog geen tweederde van wat hij de werk gever kost. Door de kinderbijslag komt hij wel iets boven die tweeder de, maar dat geldt voor vele vrijgezel len of kinderloze werknemers niet. Men kan zo niet blijven doorgaan. Als men straks met de helft van het geld thuiskomt dan men in werkelijk heid verdient, is m.i. de aardigheid eraf. Loosduinen H. Vlaardingerbroek Belangrijke punten wijzigen BRUSSEL De Europese commissie heeft de Duitse rege ring gevraagd het plan-Leber voor de reorganisatie van de Duitse vervoerspolitiek op enke le belangrijke punten te wijzi gen. Groot bezwaar bestaat tegen een voorziene speciale belasting op het goederenvervoer over de weg, het verbod van bepaalde soorten wegvervoer over lange afstand en een tariefregeling van de internationale binnenvaart. De commissie deelt weewaar de bezorgdheid van de Duitse regering oter de toestand van het Duitse ver voer. Sommige maatregelen zouden evenwel de verschillen op ver voersgebied tussen de zes EEG-lan- den nog groter maken dan ze al zjjn. Bovendien zijn ze in strijd met EEG-afspraken. COMMERCIEEL De gewraakte maatregelen moe ten vervangen worden door «en tari- ficatie voor het gebruik van het we gennet en maatregelen om de concur rentiepositie van de Duitse spoorwe gen te vergroten, met name een gro tere vrijheid op commercieel gebied. Een speciale belasting op het weg vervoer zou bovendien niet neutraal zijn ten aanzien van de concurrentie. De tarief-rege'ling voor de interna tionale binnenvaart is ln strijd met de conceptie inzake de prijspolitiek, waarover de EEG-ministerraad in 1965 al overeenstemming heeft be reikt. Een reglementering van de ca paciteit zou een doeltreffender mid del zijn, vindt de Europese commis sie. i BERLIJN De ruiten van zeven bijkantoren en advertentiezuilen van een krant van het Springer-concern zijn aan diggelen gegooid, nadat stu denten in een bewogen vergadering ■hadden opgeroepen tot de vorming van een „tribunaal" tegen de Sprin gerbladen. De stenen die door de rui ten vlogen, waren verpakt in pam fletten met de woorden „Onteigen Springer". MOSKOU Honderden Russische militairen en oud-strijders hebben vrijdag in Volgograd, het vroegere Stalingrad, de slag om deze stad her dacht. De strijd tegen de Duitse troepen van veldmaarschalk von Paulus duurde 164 dagen en kostte twee mil joen mensen het leven. De Russische overwinning betekende een keerpunt in de tweede wereldoorlog. Nu zijn kransen gelegd in de „Hal van de roem" op de top van een heuvel waar vijfentwintig jaar gele den de meeste doden zijn gevallen. DEN BOSCH De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de 51-jarige J. H. uit Andel vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot moord op zijn vrouw. Hij werd er van verdacht op 1 juni van het vorig jaar zijn echtgenote in het ziekenhuis een met parathion vergiftigde si naasappel te hebben gegeven. De rechtbank heeft niet bewezen ver klaard dat deze vrucht niet door ie mand anders kan zijn vergiftigd. Mr. J. Booster, de officier van justitie, die tegen H. dertien jaar en vier maanden had geëist, heeft tegen het vonnis hoger beroep aangetekend. DEN BOSCH De Bossche re cherche heeft in samenwerking met de Rijkspolitie drie Bosschenaren ge arresteerd. In enkele maanden tijd hebben zij in 's-Hertogenbosch en een groot deel van Noord-Brabant tientallen inbraken gepleegd en verscheidene brandkasten gekraakt. Het zijn de 31-jarige L.O., de 22-jari- ge A. v.d. C. en de 27-jarige C. v. L. DEN HAAG -1— De Nederlandse bond van protestants-christe lijke beroepsgoederenvervoerders en de Katholieke vervoersorga nisatie hebben de bij hen aan gesloten transportondernemingen en hun medewerkers kaarten toegezonden, waarop onveilige of ongewenste situaties op ver keersgebied kunnen worden ver meld. Ook ts ruimte opengelaten om suggesties te geven voor ver betering. De kaarten zijn bestemd voor de door de organisaties ingestel de Veilig-verkeer ideeënbus. Of beide organisaties hiermee hebben willen zeggen't Komt wel voor de Bakker, Excellentie, vermeldt de historie niet. Wel. dat minister Bakker hun heeft verzocht mee te werken aan het bevorderen van een veilig ver keer. en regeringssoldaten tegenover 3.000 Noordvietnamezen. Zij hadden zich eerder een weg naar binnen gevoch ten om een generaal die met enkele soldaten zich in een militair hospitaal had verschanst, te ontzetten. De 140.000 inwoners van Hoe-é waagden zich niet meer op straat. Ze hebben zich in hun huizen opgeslo ten. De mariniers hebben in de stad nog slechts een kleine landingsplaats in handen, maar hebben later de ci tadel met het vliegveld heroverd. De rest van de stad wordt door de ter genstanders beheerst. Tot laatste man Zware gevechten worden voorts geleverd bij de marinebasis Vinh Long, 90 kilometer ten zuidwesten Saigon en bij de grote luchthaven Tan Son. De Amerikanen vechten in Vinh Long tot de laatste man om de sleutelstelling te behouden. Zieke en gewonde Amerikanen in Tan Son be wapenen zich op het hospitaal met karabijnen en slepen zich naar de ramen om voorbereid te zijn op ver rassingsaanvallen. In Vinh-Long vochten 13- en 14-jarige jongens onder de Viet cong met nieuwe karabijnen en automatische geweren. Volgens het Vietcong- persbureau hebben de communistische strijd krachten de afgelopen drie dagen 64 steden en dorpen in 32 Zuidvietna mese provincies aangevallen, bene- hoofd kwartieren. vens 35 vijandelijke steunpunten en Voorts waren aanvallen onderno men op alle belangrijke luchtmacht bases en vliegvelden in Zuid-Viet- nam, 24 in totaal. Alleen al in Da- nang en Vinh Long werden minstens 150 vliegtuigen vernietigd. Vijf radio stations in grote steden waren aan gevallen en bezet. Verder, aldus het persbureau, zouden twee vijandelijke pantserregimenten en zes Zuidvietna mese bataljons volledig zijn vernie tigd of zwaar gedecimeerd. Voedselgebrek Wat de toestand in Saigon zelf be treft is nog vernomen dat de autori teiten afgelopen nacht hebben beslo ten, de wijk Gia Dinh, niet ver van de luchthaven Tan Son Nhoet, door de bevolking te laten ontruimen, om de Amerikanen gelegenheid te geven het stadsdeel te bombarderen. Zuid vietnamese troepen waren er name lijk niet in geslaagd de Vietcong uit Gia Dinh te verdrijven. Dat lukte later wel de Amerikanen. Tienduizenden vluchtelingen heb ben in het centrum van Saigon on derdak gevonden en het voedselpro bleem nog vergroot. Sinds zes dagen zijn er geen voorraden meer aange voerd en de prijzen vliegen omhoog. Een ei kost al 50 piaster (ongeveer een gulden dertig). Uit New York wordt vernomen dat vijf Amerikaanse zendelingen, onder wie twee vrouwen te Ban Me Thoet, 250 km ten noorden van Saigon, door de Vietcong zijn vermoord tijdens een aanval op die plaats. Oproep De Britse minister van buiten landse zaken, Brown, heeft intussen in een toespraak een beroep gedaan op Rusland mee te helpen onmiddel lijk een einde te maken aan de strijd in Vietnam. Volgens Brown hadden foto's en berichten van de laatste da gen uit Vietnam een gevoel van af- Dit is de 20-jarige Frangaise Sylvette Blanc, die tn Londen is uitge roepen tot „cover girl 1968". Sylvette ging meteen aan het werk in de boetiek van Christian Dior in de Engelse hoofdstad, want deze interna tionale prijs garandeert een carrière als model. AMSTERDAM Bij een recente controle heeft de hoofdstedelijke ver keerspolitie geconstateerd, dat auto mobilisten in Amsterdam zich bitter weinig aantrekken van verkeerslich ten. In twee uur tijd werden ruim twee honderd bestuurders betrapt op het rijden door het rode licht, wat hun uiteraard op een proces-verbaal kwam te staan. Een actie op de Buitenveldertse- laan, waarbij alleen werd gelet op de overschrijding van de maxi mum-snelheid, resulteerde in 114 be keuringen. Op een punt waar de toe gestane snelheid 50 kilometer is, wer- grijzen en weerzin gewekt. Het was duidelijk, aldus Brown, dat de Viet cong in Zuid-Vietnam met maximale meedogenloze wreedheid aanviel maar het was eveneens duidelijk, dat zij met een even weerzinwekkende, zij het begrijpelijke bruutheid, van repliek werd gediend. In Washington heeft het Ameri kaanse democratische Congreslid Reuss in een telegram aan de voorzit ter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, generaal Wheeler, ge protesteerd tegen „terechtstelling of marteling" van gevangenen in Viet nam door Amerikaanse of verbonden troepen. Het Congreslid zegt, dat zijn protest is ingegeven door persfoto's en hij meent, dat „verachtelijke da den van de vijand, geen rechtvaardi ging of verontschuldiging zijn voor daden van Amerikaanse of verbon den troepen die tot dit peil zouden dalen". den snelheden tot boven de honderd kilometer gemeten. De eenheid die de politie sinds kort op straat heeft om een meer gerichte controle op het verkeer uit te oefenen, blijkt nu al geen overbo dige luxe te zijn. In de tweede helft van januari deelden de door geheel Amsterdam opererende politieman nen meer dan 3000 bonnetjes uit we- gens het negeren van wacht- en stop- verboden en het parkeren op hoeken en op trottoirs. Commissaris H. Vis, chef van de verkeerspolitie, heeft in een commen taar op deze cijfers gezegd, dat de stad zo langzamerhand van auto's verzadigd is. De Amsterdammer weet niet goed raad meer met zijn wagen en schroomt niet zijn voertuig op de vreemdste en gevaarlijkste manieren achter te laten. Het komt zelfs voor, dat men zijn auto midden tussen de aan weerszijden geparkeerde wagens geruime tijd laat staan en daarmee de gehele straat blokkeert. De commissaris heeft veel begrip voor de problemen van autobezitters, maar blijft van mening dat uit een oogpunt van verkeersveiligheid het particulier belang zal moeten wijken voor het algemeen belang. Buitenlanders die tivee weken blijven WASHINGTON De Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen hebben overeenstemming bereikt over het plan de tarieven voor bui tenlanders binnen de VS met vijftig procent te verlagen, voorzover deze passagegelden meer bedragen dan 79 dollar (ongeveer 280 gulden). Men moet echter minstens twee weken in de VS doorbrengen en drie grote Amerikaanse steden bezoeken. Als men langdurig in de VS wer- blijft, geldt de korting alleen de eer ste maand. De maatregel is van kracht van 28 april tot 15 december. ATLANTA Dr. Martin Luther King, de strijder voor opheffing van de rassenscheiding in de VS langs vreedzame weg, heeft gisteren een nieuwe mars naar Washington in april aangekondigd. Men zal dan in de federale hoofdstad een „kermis van de misère" oprichten, waar zal worden getoond onder welke ellen dige omstandigheden nog miljoenen mensen leven. President Johnson reageerde later op een persconferentie nogal bits op de woorden van de negerpredikant. Hij vond dat de Amerikanen hu® energie beter zouden kunnen beste den dan aan het hinderen van de autoriteiten. MADRID Spanje is bereid, op 15 juli van dit jaar aan Spaans Guinea onafhankelijkheid te verlenen. Vol gens de zegslieden zal in maart een grondwettelijke vergadering over de toekomst van het gebied worden her vat Guinea bestaat uit het op het vasteland gelegen Rio Muni (tussen de republieken Kameroen en Gabon) dat 250.000 zielen telt, en het eiland Fernando Po met 16.000 bewoners. J. P. van Brakel te Katwijk aan Zee, technisch hoofd ambtenaar, ouder ling van de herv. gemeente. Vietnam „De kwestie Vietnam is een ont zaglijk moeilijk probleem. Ik kan begrijpen dat president Johnson een grimmige houding aanneemt vooral nu hij volop in moeilijkhe den verkerend ook in eigen land op steeds meer tegenstand begint te stuiten. Aan de andere kant zou ik graag zien dat alles werd ge daan om tot een wapenstilstand te komen. Ik geloof niet dat Ameri ka daarvoor reeds tot het uiterste is gegaan. Hel heeft nog niet al les geprobeerd. Het behoort dit wel te doen omdat het tenslotte om de mensen gaat, de lijdende burger bevolking die ten onder dreigt te gaan. Dit vreselijke geweld mag geen dag langer duren." PARAMARIBO Neder land kan beter adviserend en eventueel bemiddelend op de achtergrond bleven in het grensgeschil tussen Suriname en Guyana. Dit is de beste weg om te voorkomen dat Ne derland cr door leden van de V.N. van wordt beschuldigd een koloniale mogendheid te zjjn. Dit zei gisteren de Suri naamse premier in een toe spraak tot de bevolking voor de radio en televisie. Premier Pengel waarschuwde er voor het accent van de hoofdzaak de strijd tegen Guyana niet te verleggen naar de onafhankelijk heidskwestie van Suriname. Wie dat denkt of daaraan meedoet dwaalt af van de hoofdzaak. Onze strijd is ge richt tegen de regering van premier Bucnham, die zich door haar agres sieve houding heeft schuldig gemaakt aan schending van ons grensgebied, zo zei Pengel. De Surinaamse minister-president herhaalde dat Suriname in deze nete lige kwestie geen strijd voert tegen Nederland of de Nederlanders. Hij zei verder dat het althans voorlo pig niet op zijn weg is om een strijd te 'doen ontbranden over de volledige onafhankelijkheid van Su riname. Pengel constateerde echter aan de andere kant dat het conflict velen er snel toe heeft gebracht over deze toekomstige status te beraden. Premier Pengel dankte in zijn toespraak tenslotte de bevolking voor de spontane hulp in deze voor het land zo uitermate belangrijke aange legenheid. Het is een nationale zaak van de hoogste orde en dat hebt u blijkens uw reactie zeer goed begre pen, aldus Pengel. Uit de Surinaamse hoofdstad wordt vernomen, dat leerlingen van de Su rinaamse kweekschool en de algeme ne middelbare school een jeugdfront hebben opgericht, met. het doel een protestbetoging tegen de houding van de Nederlandse pers in het grensgeschil tussen Suriname en Guyana te houden. Voor deze beto ging heeft de districtscommissaris van Paramaribo toestemming ver leend. ROOSENDAAL Vlakbij het nieuwe ziekenhuis in Roosendaal is gisteren een bestelwagen geslipt en in de middenberm vastgelopen. Toen de politie erbij kwam, bleken de inzittenden de benen te hebben genomen. In de wagen lagen 330.000 sigaretten, afkomstig uit Hulst (België). De pakjes waren niet gebanderolleerd. Voor de politie kwam. is er nog een witte personenauto bij de smolckel- wagen geweest. Waarschijnlijk 'heeft men radio-apparatuur, mogelijk een mobilofoon, overgeladen in de personenauto. De politie vond in de wagen ook een groot aantal kraaiepoten. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan it zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7