Er moet zo gauw mogelijk één (jeugd)dienst komen TEACH-IN IN VOORSCHOTEN Twee directeuren Nat. Ziekenhuis Instituut VLOT CONCERT VAN LEIDSE POLITIE Angstig toekomstbeeld in indringend toneelstuk Arti gaf concert Frans jongenskoor naar Wassenaar F. HEIJNEN BENOEMING TE VERWACHTEN Daggeld: 4 proeent Klucht voor bejaarden DIE PHYSIKER VAN DüRRENMATT Overzicht Flora Bloemen kondigen Op Leidse school IQ met grote sprongen omhoog Opening nieuw gedeelte van Calvijnscliool Student veroorzaakt aanrijding en laat slachtoffer on verzorgd achter nieuwe leidse courant 5 ZATERDAG 3 FEBRUARI 1968 (Van «en onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN Voor de eerste keer werd gisteravond in het Cultureel Centrum onder supervisie van de raad van samen werkende kerken een teach-in ge houden, die het motto had mee gekregen „Doe meer met minder kerk". Voordat kritisch Voorscho ten kon losbarsten, zorgde het cabaret van de kapelaans uit Warmond voor een „warming up", die vast wat sfeer in de zaal bracht. Het ging de kapelaans over het algemeen heel aardig af en ze lieten echt merken, dat ze kinde ren van een „rijke roomsche tradi tie" waren, zoals ze zelf zeiden. Ook al was de tekst af en toe iwak, muzikaal wisten ze heel wat goed te maken. Uitschieters waren de vrouw bij het concilie, de reclame voor het priesterschap (een goeie parodie) en de intocht van de neomist. Vooral de begeleiding van de pianist was uitstekend en bij elkaar was het aangenaam de „plaatjes", die de ka pelaans voorschotelden, te bekijken. Ondertussen was de zaal vol gestroomd met een publiek, dat wat leeftijd betreft, uiteenliep van twie- ner tot dikke vijftiger. Op het podium had zich na de pauze onder leiding van ds. E. Sara- ber het forum aan tafeltjes neerge zet om zich (zoals later zou blijken) danig te verweren tegen het sper vuur van religieuze vragen, die uit de zaal kwamen. Burgemeester L. de Kool mocht (als eerste burger) het spits afbijten en dit deed hij door te vragen om een nadere uitleg van de slogan „Doe meer met minder kerk". OECUMENE Hierna kwamen de jongeren aan bod, die kritiek uitten op de gekozen slogan. Verder moesten de kerke- tocht (de eerste activiteit van de raad) en de leeftijd van de forumle den het ontgelden. Het forum moest toegeven, dat men domweg vergeten was ook jongeren te vragen, maar, zo werd eraan toegevoegd, „de naam van de vragensteller is genoteerd". Liever premies dan hogere belasting ALPHEN In een zaal van ge bouw Nabij heeft de afdeling Al phen aan den Rijn van de Neder landse Chr. Grafische Bedrijfsbond een ledenvergadering gehouden, die onder leiding stond van de heer Rietveld. De bondspenningmeester, de heer W. Noomcn uit Amsterdam, sprak over het onderwerp, dat dit winterseizoen in alle afdelingen van de NCGB is of wordt behandeld, nl.: „Tussen bruto en netto". Tussen het bruto- en het nettoloon ligt vaak een grote afstand. Dat er voor sociale doeleinden zoveel ge reserveerd moet worden, leert men pas waarderen als men zelf in nood is, bv. bij langdurige ziekte of inva liditeit. De premies zouden ook via de belastingen, opgebracht kunnen worden. Maar dat zou betekenen dat de vakbeweging geen inspraak meer heeft, wat voor de werknemers wel eens belangrijk ongunstiger zou kunnen zijn. Van elke tien uur ar beid werkt men er vier voor allerlei aftrekken. Niet onmogelijk wordt de verdeling in de toekomst half om half. De heer Noomen bracht vervol gens de heer H. G. Godthelp, harte lijk dank, voor het uitstekende werk, dat hij tientallen jaren voor de NCGB deed. De dank werd on derstreept met de aanbieding van een geschenkbon namens de afdelig omdat hij ook vijftig jaar lid van een bij het CNV aangesloten orga nisatie is, kreeg hij ook het gouden insigne met lauwertak opgesteld. Vrolijke expositie in Alphen-noord ALPHEN Het georganiseerde jeugdwerk in kerkelijk verband heeft na de oorlog wel een heel an der karakter gekregen. De vereni gingen werden clubs, al dan niet ge mengd. En de Bijbel heeft daarin ook wel een plaatsmaar daarom heen worden ook veel andere dingen gedaan. Daarvan waren we gister avond getuige in de gemeentezaal van de Gereformeerde Goede Her derkerk in Alphen-Noord. De meisjes- en jongensclubs doen daar veel aan handenarbeid en daar van is een alleraardigste expositie gemaakt. Er was plak-, snij-, zaag- en soldeerwerk. Het was een vrolijk, kleurig gezicht. Voor de initiatief neemsters was het leuk dat de be langstelling groot was. Men kon er ook sjoelen en andere spelen beoefenen en voor 'n dubbeltje mocht men een naam opgeven voor de verschillende clubs. De jeugd zal later uitmaken welke men kiest. Alpheuse schaakclub ALPHEN De uitslagen van de deze week voor de onderlinge wintercompe titie van de Alphense Schaakclub ge speelde partijen luiden: Groep I: ir N BuvsertW Donker 10. J v Harten—P de Jong 0—1, H C Klei weg—A D Kardol Groep II: J v Ofwêgen—J Kempen 01 N J v Gorselcn—A Booy J Wieg- 'pan—A N de Bruin 10. A Post—Th Ausems 1—0, C H Veerman—W v d Roesl Groep lil: c H KnookW W Lammers 0—1, N BreeveldH P Schotel 0—1, J G Kardol—A L v Vliet 1—0 regl, P J Wijn beek— D F J de Bruijn 10. Groep IV: H W v Tecffelen—L J Spork £-1. v d KempH Geerlofs 0—1. A C Mijs—Th Kamperman 1—0. B J Slof- stra-J w v Dijk 1—0. H Verlieij—B v ZJJK 0—1. Eerste lammetjes op veemarkt LEIDEN Het was gisteren een uitgesproken wintermarkt. De aan voer was niet groot, met uitzonde ring van de nuchtere kalveren. Ge lukkig zijn de eerste lammetjes op de markt verschenen. Over het alge meen is het zo, dat het aanbod deze weken beneden de vraag blijft, waardoor van een goede handel sprake kan zijn. De gebruiksvee-afdeling week van dit „algemene" beeld niet af. Ook hier weinig melkkoeien en iets meer varekoeien. Alles werd verkocht. Vergeleken bij vorig jaar liggen de prijzen van jongvee wat hoger. De nuchtere kalveren trokken iets in prijs op. Slachtvee. De slachtrunderen wer den goed tot vlot verkocht De inge voerde Deense en Ierse runderen zijn ook niet goedkoop. De vette kal veren waren bij een wat ruimere aanvoer redelijk. Notering: runderen 3,60/4,20/4.75 per kg gesl. gewicht; vette kalveren 3,30/3,60/3,90 per kg levend gewicht. Wolvee. Het aantal aangevoerde vette lammeren was bepaald klein. De hoge prijzen verhinderden echter niet dat alles duur verkocht werd. Varkens. De beurshandel in slachtvarkens verloopt traag. De za ken worden door de prijsverlaging tot het uiterste beperkt. Biggen en lichte varkens. De vraag naar biggen is redelijk goed. Ook naar lichte varkens was wel vraag. Bij een kleiner aanbod van slachtzeugen trokken de prijzen iets op. Geiten: weinig omzet. Een ander belangrijk punt, dat naar voren werd gebracht, was het woord „oecumene". Iemand uit de zaal stelde: „Oecumene is geen een heid van kerken, maar eenheid van de wereld en als dat zo is, kan men pas aan eenheid van kerken gaan denken". Wat heeft de kerk voor zin? De enige werkelijkheid is de wereld, waarin we leven en het gaat om de vraag „Wat heeft de Bijbel voor die wereld van maandag tot en met zaterdag voor boodschap". Ook vonden de jongeren, dat men in de kerk maar praatte over onbelang rijke zaken, zoals een jeugddienst, waarvan een organist wegblijft, om dat de dominee een bepaald lied wil laten zingen. GROEIPROCES Voor de eenheid van kerken kan zeker op praktisch gebied al het een en ander worden verwezenlijkt: een administratie, betere samenwerking bij het jeugdwerk en een gezamen lijke actie om de nood in de wereld te lenigen. De opmerking werd gemaakt, dat de christelijke opvoeding in zoverre fout is, dat men een kind via zon dagsschool, catechisatie en belijdenis klaarstoomt voor de Herv. kerk om daarna te zeggen, dat hij oecume nisch moet worden. Men pleitte voor één jeugdkapel voor bij voorbeeld zesjarigen, waaruit op den duur één kerk zou moeten komen. Het forum antwoordde, dat men inderdaad minder „kerkistisch" moet zijn, maar dat een groeiproces niet kan worden vermeden, waarop de zaal repliceerde: „Wat groeiproces?" Is daar nog tijd voor om dat te doorleven? Waarom gaan we door met gebouwtjes te maken? Er moet zo gauw mogelijk voor heel kerke lijk en niet-kerkelijk Voorschoten één jeugddienst komen. Het forum zei, dat het tempo in derdaad niet hoog had gelegen, maar dat men nu bereid was samen te werken, misschien tastend, maar met de regels van het evangelie. VERKONDIGEN Wij, aldus een paar jongeren uit de zaal, willen één jeugddienst, maar raken verstrikt in kerkeradên en zo. Iemand van het forum zei: „Vergeet het verschil tussen r.k. en protestant niet", waarop werd geant woord: „Het gaat om de verkondi ging van het Woord en dat kan best. Een meisje vond het onzin, die jeugddienst. Dat is splitsing in oude re en jongere groepen. Er moet één dienst komen. Verder catechisaties, die de ene week door de pastoor en de andere weken door een dominee (Gercf. en Herv.) worden gegeven. Voorzitter Saraber drong er bij de forumleden op aan zich concreet „Les petits chanteurs de Saint Louis de Paris WASSENAAR Het 40 leden tel lende Parijse jongenskoor „Les petits chanteurs de Saint Louis de Paris" zal op donderdagavond 15 februari om half acht in de St. Willibrorduskerk in de Kerkstraat een concert komen geven, dat door alle belangstellenden vrij toegankelijk zal zijn. Het koor, dat reeds tal van concerten in en bui ten Frankrijk gegeven heeft, maar nog niet eerder Nederland bezocht stelt zich het ideële doel, door zijn optreden vriendschappelijke contacten te leggen overal waar zich daartoe de gelegenheid voordoet. Het wil een „boodschap van vreugde en vriendschap" brengen. De leden van het koor zullen bij Wassenaarse gezin nen logeren. Over het programma, dat zowel religieuze als polulaire liederen zal bevatten zullen nog nadere mede delingen volgen. Assurantiekantoor HOGEWOERD 124 LEIDEN Telefoon 20098 Hypotheken - Bouwkredieten le hypotheek 5—10 jaar met of zon der aflossing. Rente vanaf 614%. Boetevrije aflossing tot 10% p. jaar ■nogelijk. 2e hypotheek op disconto basis 5.6%. over deze jeugddienst uit te spreken. Er werd toegezegd op korte termijn met de kerkbesturen en kerkeraden overleg te plegen. Een andere opmerking, die te ho ren was: „Waarom moet de jeugd als theologisch proefkonijn fungeren" en „De theologische verschillen zijn kleiner dan men denkt". Een van de forumleden zei: „Wij zijn zelf proefkonijnen, alleen al Joor zetting in deze raad te nemen. KLEIN BEGIN De voorzitter wilde de zaak gaan afronden, maar de jeugd eiste con crete punten. Laten we nu pamflet ten drukken, waarin staat dat er de volgende zondag dienst zal zijn. Wie er voorgaat en waar is niet belang rijk". Het forum zei er positief tegeno ver te staan. Verder werd bekend, dat men plannen had voor een we kelijkse ontmoetingsavond om el kaar beter te leren kennen. Boven dien is men bezig op niet-confessio- nele basis in Voorschoten een pleisterplaats te stichten, die het midden zal houden tussen een kof fiebar en een beatkelder, waar ie dereen terecht zal kunnen. Aan het einde van deze (zeker geslaagde) teach-in kon ds. Saraber de conclusie trekken, dat met deze avond een klein begin is gemaakt met de inspraak, die zo noodzakelijk KATWIJK AAN ZEE Voor de bijbelkring Katwijk spreekt maan dagavond om 8 uur in de UNI-Zaal de heer Jb. Klein Haneveld over: „Het boek Esther." LEIDEN Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap gaf gister avond onder leiding van Albert Hilkhuijzen zijn jaarlijkse concert in een voor twee derde bezette Gehoorzaal. De voorzitter her innerde aan het Leerdamse con cours-succes (eerste prijs met wimpel) en aan het Tilburgse festival. Dirigent Hilkhuijzen werd met een platenbon bedacht. Het concert muntte uit door vlot heid en korte duur. De heer Hil- kuysen leidde ieder werk met enkele verhelderende woorden in. Na het Wilhelmus klonk eerst de wat wee moedig getinte mars „Arnhem" van de Engelse stafmuzikant-ooggetuige (1944) A. E. Kelly. Het ongewoon vlot en zelfs snel gèspeélde „Harlém Shadows" van Boekei maakte de nog altijd hoge kwaliteit van dit volko men toegewijde politie-ensemble duidelijk. Ik heb dit elders vaak te (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nationale Ziekenhuisraad heeft in principe dokter P. A. de Groot, directeur geneesheer van Bronovo te Den Haag en drs. P. H. Kool, directeur van het economisch instituut van de Katholieke Ziekenhuisvereni ging te Den Haag, benoemd tot directeuren van een binnen af zienbare tijd op te richten Natio naal Ziekenhuis Instituut. De Nationale Ziekenhuisraad, die begin 1967 werd opgericht, is een overkoepelend orgaan voor het zie kenhuiswezen. De raad fungeert als beleidsapparaat. Deze raad heeft nu in principe besloten tot de oprichting van het Nationaal Ziekenhuis Instituut dat als researchlichaam de raad zal dienen bij te staan. In de statuten, die nog niet zijn verleden, wordt gezegd, dat het instituut werkzaam zal zijn ten beoheve van het Nederlandse Zie kenhuiswezen en andere organisaties als orgaan van onderzoek op weten schappelijke grondslag en als centrum van informatie, advies en bijstand op vaktechnisch gebied ter bevordering van het optimaal functioneren van de ziekenhuizen in Nederland, een en R. Lancel 25 jaar portier bij GAB LEIDEN De heer R. Lancel, portier van liet Gew. Arbeidsbureau is vrijdagmiddag op het Arbeidsbu reau hartelijk gehuldigd in verband met zijn zilveren ambtsjubileum. Ook zijn vrouw en zoon waren daar bij aanwezig. f)e directeur, M. G. van Rijswijk, schetste de jubilaris als een bijzon dere figuur in een bijzondere fupc- tie. De heer Lancel is voor de bezoe kers een „opvang" en selectiecen trum": hij weegt nauwkeurig af naar welke afdeling hij de bezoekers verwijzen moet, om het bekende „van het kastje naar de muur" zo veel mogelijk te voorkomen. De voorzitter van de perso neelsvereniging. de heer Kooiman, sprak waarderende woorden namens de collega's. Hij prees de heer Lan cel voor de manier waarop deze de „burgerlijke stand van het GAB" bijhoudt. De heer Kooiman bood hem namens de personeelsvereniging een envelop met inhoud aan. De ju bilaris sprak ten slotte een geestig dankwoord. ander mede met betrekking tot de overige sectoren van de gezondheids zorg. FINANCIERING Op het ogenblik houdt de zieken huisraad zich bezig met dc financie ring van dit belangrijke instituut. De middelen daarvoor zullen moeten ko men van de in dc ziekenhuisraad sa menwerkende organisaties. Zeer bin nenkort zullen de statuten van het nieuwe instituut worden verleden. De benoeming van de heren De Groot en Kool gaat pas in. nadat het instituut zal zijn opgericht en de fi nanciële middelen aanwezig zijn. Dok ter De Groot kwam onlangs in het nieuws, nadat in het Diaconessenhuis te Rotterdam moeilijkheden waren gerezen in de staf. Dokter De Groot werd toen tot tijdelijk directeur be noemd om deze moeilijkheden op te lossen. Dokter De Groot werd op 1 sep tember 1955 belast met de leiding van Bronovo. De laatste jaren is onder zijn leiding het ziekenhuis Bronovo sterk uitgebreid en gemoderniseerd. SURINAME Hij was de eerste blanke, die als zendeling-arts temidden van de bos negers in Suriname werkte. Na zijn terugkeer in ons land heeft hij zich bezig gehouden met de bouw van het diaconessenhuis in Paramaribo, waar voor de bekende actie ..4 x Z N" is gevoerd. AMSTERDAM - Als gevolg van voortgezette belastingbetalingen waar tegenover een onvoldoende terugkeer van bankpapier staat, is een verdere verkrapping van de geldmarkt opge treden. Het tarief van call money (dag geld) moest daardoor opnieuw worden verhoogd met een half procent. n.L van 3Vi tot 4 procent. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zondag: hoog water 6.55 en 19.10 uur; laag water 2.40 en 15.01 uur. Maandag: hoog water 7.30 en 19.47 uur; laag water 3.11 en 15.32 uur. stroef en te traag voorgedragen werk, nooit zo mooi en expressief horen spelen. Van Eric Ball's „le Rhapsody on Negro Spirituals", een rommelig sa- menstelsel van melodie-stukken en -flarden, was eenvoudig niet meer te maken dan de politiemannen nu de den. Treffend was hierna de eveneens wat versnelde, maar echt muzikale uitvoering van Waldtenfels schaatsenrijders-wals. Het verbin dende, en omrankende bijwerk viel niet overal volmaakt correct uit. „Gallions Reach", het verplichte werk op het Leerdamse concours, stelt niet veel voor, maar klinkt over 't algemeen wel goed. De uitvoering was lofwaardig. Het concert werd met een driede lige finale, met tamboer, martiaal uitgeleid. Joh. van Wolfswinkel Ds. Kuif ten strijde tegen humanisme SASSENHE1M Na dat al vele malen elders in den lande te hebben gedaan, sprak ds. H. S. J. Kalf uit Bennebroek gisteravond voor de Jonge-kerkgroep over het humanis me. Ook veel ouderen waren daar voor naar Ontmoeting gekomen. Ds. Kalf noemde het humanisme - ,de vijand op pantoffels', zoals zijn bekende omschrijving luidt de oerzonde van ons bestaan. Volgens hem moet men zich behalve over het gevaar van het verkeer, van een kernoorlog e.d. ook druk maken over „het gevaar van de geest uit de af grond", waarmee hij het humanisme bedoelde. Ds. Kalf ging in op de oorsprong van het humanisme en memoreerde dat Luther, behalve met het rooms-katholicisme, ook daartegen moest strijden. Ds. Kalf vond het onjuist christendom en (het volgens hem goddeloze) huma nisme op een lijn te stellen: wat in het evangelie centraal staat-, neemt het humanisme niet over. Het huma nisme kenschetste hü ten slotte als „armoede, zonder hoop. zonder God". SASSENHEIM De toneelver eniging „Elckerlyck" zal zaterdag 10 februari om drie uur 's middags een voorstelling geven van de klucht „Rare Chinezen" voor bejaarden van Sassenheim. De voorstelling wordt gehouden in het KSA-gebouw. Toe gangskaarten kunnen worden afge haald bij Kunstaardewerkfabriek „Velzen", Kerklaan 19, tot en met vrijdag S februari. De voorstelling is georganiseerd door de bejaardenso ciëteiten en de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers. LEIDEN De Zwitserse schrij ver Dürrenmatt geeft in „Die Pliysiker" geen mooi, wel een juist beeld van de mens die alle con trole over de materie kwijt is. Drie fysici zijn opgesloten binnen de muren van een inrichting. Möbius zegt contacten met Salo- ma te hebben die hem vele dingen heeft geopenbaard. Gek is hij evenwel niet; alleen zijn hopeloos heid heeft hem hierheen gedreven. Uiterst belangrijke ontdekkingen heeft hij gedaan. Zó belangrijk, dat twee andere fysici, ook geen van beiden gek, maar spionnen voor vreemde mogendheden, proberen Möbius over te halen met hen mee te gaan. De één biedt dit, de ander dat, maar voor de gefolterde Möbius, die vreest dat het mensdom door zijn ontdekking te gronde zal gaan, is het lood om oud ijzer. Hij hoeft echter niet meer te kie zen. Door middel van geheime mi crofoons is de directrice achter de waarheid gekomen. De lichte toets in de dialoog maakt het dramatisch accent eigen lijk sterker. Dat is de kwaliteit ran de schrijver, de kwaliteit van het TER AAR In de grote zaal v«. het dorpshuis gaf de muziekvereni ging „Arti et Religioni" een con certavond van bijzonder goed ge halte. Nadat de gordijnen van po dium waren opengegaan voor het optreden van de drumband, sprak de heer Th. A. Hijdra een woord van welkom, waarin hij zijn spijt uitdrukte over het geringe aantal toehoorders. De leden van het korps hebben zich ingespannen om dit concert zo goed mogelijk te kunnen verzor gen en dan valt het tegen als men van de zijde van het publiek zo wei nig belangstelling toont. Onder leiding van dirigent J. L. Cornelissén werd een concertpro gramma uitgevoerd, dat geopend werd met „Per Aspera-ad-Astra van Urbach. Verdi's „Nabucco", een hoogtepunt van het programma, ontlokte aan het publiek een dankbaar applaus. Het optreden voor de pauze werd besloten met „The (Phantom Briga de" van Myddleton. In de ..Amboss Polka" van Par- low, kwam de klank van de t rian- gel even helder dor als de zachte tonen van de andere instrumenten^ Mef veel energie en enthousiasme bracht het korps hierna de Teen ager Fantasie van Everaarts, met telkens goed uitgevoerde verande ringen in rythme en toonaard. „American Petroll" was strak en geluidsvol uitgevoerd. Nadat de heer Hijdra een slotwoord had gespro ken en het corps een nieuw extra nummer had gegeven, werd de avond besloten met de „Drina-mars" van Binicki, die evenals alle andere num mers bij de aanwezigen in goede smaak vielen. voorjaar aan RIJNSBURG De tijd van de tulpen waarvan de bollen een spe ciale behandeling hebben ondergaan, de zg gekoelde bollen, is grotendeels achter de rug en de aanvoer wordt weer voornamelijk gevormd door onbehandelde bollen. Dit heeft het grote voordeel dat deze tulpen lan ger houdbaar zijn op water dan hun voorgangers. De vraag in het buitenland houdt nog steeds aan en is zo mogelijk nog groter geworden. De prijzen verto nen ten opzichte vap de vorige week geen merkbare wijziging en het ziet ernaar uit, dat dit voorlopig nog wel even zo zal blijven. Hoewel de crocussen die worden aangevoerd nog we] uit de kas ko men, gaat het buiten toch ook al bijzonder snel. De hyacintenkwekers zijn al het beschermende dek van de bollen aan het afhalen en ook de narcissan „staan eruit", zoals de kwekers het noemt. Een aanhouden van het huidige weertype zal dan ook zonder twijfel een vroeg voor jaar betekenen. Maandag, buurl 13: Rijnburgerweg. Ter- weepark, Bocrhaavelaan, Mariënpoelstraat, Kagerstraat. Zweilandlaan, Van Swleten- straat. Faljerllstraat. Houtlaan Antonie Duycklaan. Van Beuningenlaan, Vn Slin- gelandtlaan, Johan de Wlttsraat, Johan v. Oldenbarncveldstraat, Fagelstraat Leden- berchstraat, Hogerbeetsstraat, Warmonder- weg, Nachtegaallaan, Mczenstraat, Vlnken- straat, Lijsterstraat, Roodborstsraat. Me relstraat, Wassenanrseweg, Leeuwerik- straat. Dinsdag, buurt 11: Herenstraat, Prinses Wilhelmlnastraal, Blocmlstenlaan. Lelie straat, Pioenslraat, Pioenhof. Lindestraat, Resedastraat. Pleter de la Courstraat. Ko- ningtnneiaan. Acacia^traat. Tulpcnstraat. Zocterwoudseslngel (van Herenstraat tot Lammenschanswcg). Donderdag, buurt 15: Staionswcg, Pavil joenshof, Saltonspleln, Morssingel. Pcst- huisiaan. Piet Paaltjespad. Morsweg (van Morspoorr tot Lage Morsweg). Paul Kru- gerstraat. Pres. Steynstraat. Transvaalkn- de hof, Joubertstraat, Wolmaranstraat, v. d. Tasstraat. Lopsenstraat. Rijnzichl- straat, Dc Wettslraat, Reitzstraat. De la Reystraat, Pretoriusstraat. Vr(jdng, buurt 16: Schelpenkade, An- drles Schotkadc, Leuvenstraat, Gerrit v. d. Laanstraat. Lecuwkenstraat, Valdez- straal. Stadhoudcrslaan, Magdalena Moon- straat, Drie Octoberstraat. Duivenbodc- straat, Staalwljkstraa, Buitenruststraat. Kaslanjckade. McidoornsestraaL Hyacin tenstraat. Scringcnstraat. Dahliastraat, Anjellerstrrvt. Kleines Theater Bad Godesberg was, dat de opvoerenden de auteur op deze weg konden volgen. Leerlingen van het VHMO, voor wie deze avond gegeven werd onder auspiciën van K en O en LJA, heb ben een analytische en indringende opvoering gezien van dit stuk, dat zo veel belangrijke vragen oproept. A. C. BOUWMAN LEIDEN Feiten en inzichten van de moderne ontwikkelingspsy chologie daarover sprak prof. dr. A. Chorus voor de Contact Commis sie Kinderbescherming gisteravond in de Lidwinaschool. Kent de psy chologie eigenlijk wel feiten? Mensen zijn geen feiten en wat toe hier voor „feiten" aanzien, is deels door onze eigen interpretaties beïnvloed. In Amerika bijvoorbeeld was 25 jaar geleden de vader tn het gezin de gestrenge en de moeder de milde figuur, „net zoals tot voor kort in Nederland." De psychologie leerde vervolgens dat je kinderen meer vrijheid moet geven. Het resultaat is nu, dat de Amerikaanse man een gedwee baasje is en de moeder een alles regelend mens, lief voor haar zoon en pinnig tegen haar dochter. Zo kunnen feiten en inzichten elkaar bepalen. Ook het intelligentiequotiënt is geen feit voor eens en altijd. Een breed onderzoek van de hoogleraar aan de Leidse Haverstraatschool had aangetoond, dat de kinderen die in de kleuterklas zaten, met tien, vijf tien punten stegen in IQ, toen zij leerden spelen en zinnen formuleren. Thuis had het „spelén" slechts bestaan uit het werpen met modder °f stenen. Het IQ kan echter in een milieu dat niet stimuleert, ook zak ken. Hiermee verwant is het nieuwe inzicht, dat een mens even goed iets kan afleren als hij het heeft aange leerd. Wanneer een kind op gevor derde leeftijd nog bedwatert een woord dat prof. Chorus niet in de mond nam, hoewel hij er uitgebreid over sprak kun je als psycholoog uitgebreid achtergronden gaan uit pluizen. Het nieuwe inzicht van de „gedragstherapie" doet dat niet, maar probeert 't kind het gewoon af te leren, zonder meer. In de huidige ontwikkelingspsy chologie gaat het erom, concludeerde de spreker, de jonge Nederlander uiterlijk en innerlijk te stimuleren én ook gewoontes bij te brengen, door grenzen te stellen. KATWIJK AAN ZEE Donder dagmiddag om half vijf wordt het nieuwe gedeelte van de Calvijn- school geopend door onderwijsin- specteur A. Boogaard. De inmiddels in gebruik genomen uitbreiding betreft vier lokalen, waaronder een handenarbeidlokaal en een filmlokaal. Zij werd uitge voerd door het aannemersbedrijf De Lange en Van der Plas te Oegt- geest onder leiding van architect Van den Bom uit Amsterdam. Op de dag van de opening kun nen belangstellenden van acht tot tien uur des avonds het nieuwe schoolgedeelte komen bekijken. De Calvijnschool telt nu 425 leer lingen. Onlangs had een splitsing plaats, waarbij 120 leerlingen op een nieuwe zelfstandige school, de Farelschool, kwamen. DELFT De politie heeft in de gisternacht een 25-jarige student aangehouden, die op de Nassaulaan tegen een lantaarnpaal was gereden en op deze plaats bovendien een pas sagier achtergelaten had, die bij de aanrijding uit de auto was gevallen. Het bleek dat de student in een bar in Den Haag een 27-jarige inwoner van Zoeterwoude ontmoet had en hem aangeboden had naar Zoeterwoude te brengen met zijn auto. Op de Nassau laan ter hoogte van de Pauwmolen was hij in een slip geraakt met ge noemd gevolg. Hij had het niet meer nodig geacht de man uit Zoeterwoude verder weg te brengen. ACADEMISCHE EXAMENS DELFT T.H. Geslaagd voor het kand ex werktuigkundig ing: P Amelink (Den Haag), P van Baardwijk (Voorschoten), J M Baumann (Amstelveen), A G Bru- ring (R'dam). H A C Bijl (Haarlem). J J Daling (Smilde), L J Droppert (Vlaar- dlngen), F J E van Duyvenbode Varke- vlsser (Den Haag), R A Ettema (Exmo- raa), A A Goedemondt (IJsselsteln), O R Gonsalves Jardin du Ponte (Dcllt), G D H de Haan (Doetinchem). W van der Ham (Brlelle), T den Hartingh (R'dam), o' Heemskerk (Rijnsburg), M W Heslon- fcld (Hilversum). A van Hëteren (R'dam). L C van den Heuvel (Utrecht). T H Hoogendoom (Marknesse). M L Hulsman (Dordrecht). P B Jansen (Lochem), A J Klein Breteier (Den Haag). G M van der Klis (A'dam), N Kloet (Vllsslngent, J van der Kooij (Schipluiden), B A van Koperen Aerrlenhout 1. H K Leeuw ('t Zand), F Marls (Willemstad). F Mcssie (Delft), B Mulder (A'dam). R Niesing (Hendrik Ido Ambacht), E H H Oude Virelink (Arnhem), IJ van der Plas (Katwijk aan Zee), J K Pronk (Gronin gen i. J dc Smit (R'dam i. H A C M Spana (Delft). C H P Stal (Rijswijk). H Tim merman (OmmenI. J B van der Veer Haastrecht). H Verhagen (Arnhem), J Verkerk (Hilversum). W P C Versteeg» (Bennebroek), P van Vliet (Vaasdijki. K H van dc Wetering (Utrecht). J M M de Wit Alp**H a d Rijm. E G var WIJh* (Utrecht).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5