Grote belangstelling bij afscheid CBTB-voorzitter Goede aanpak weduwen en bij jonge bond weduwnaars Pinkstermensen zoeken elkaar in Onzeker of baptisten zullen toetreden CNV geeft antwoord jeugdwerkloosheid op Aalberse beklemtoont loyaliteit KVP aan gesprek van „Achttien" 1 1 Een woord voor vandaag „Inzicht in het werk geeft meer vreugde" Hervormd-geref. jeugdappèl Afgoden begraven HANDJEVOL MENSEN - HANDENVOL WERK Ds. Noordegraaf spreekt over bekering Room-katholieke aanval op Hoger Katech. Instituut „Vele van zijn discipelen keerden terug en gingen niet langer met Hem mee." De mens voor wie Jezus' rede hard is, wendt zich van Hem af. Hij zal het verder zelf wel uitzoeken. Hij zal trachten een weg te vinden die niet zo moeilijk hegaanhaar is. Zonder Jezus. De rede is hard; vandaag nog. Wie kan haar aanhoren? Nog steeds gaan velen niet langer met Hem mee. En nu de recht streekse vraag van de Here aan ieder mens persoonlijk: „Gij wilt toch ook niet weggaan?" (Johannes 62—67). Ieder mens wordt voor die beslissing gesteld. Meegaan of terugkeren. De rede aanhoren of Ja wat? Als Jezus de vraag stelt, stelt Simon Petrus de enig juiste wedervraag: Heer, als wij niet met TJ mee zouden gaan, tot wie zouden wij ons dan moeten wenden? Tallozen hebben de Here uit hun leven gebannen de rede was hard. Zij zijn hun eigen weg gegaan, hoopvol en vol ver wachting, maar leven zonder Jezus.is een leven zonder hoop en zónder verwachting. I 'e lezen vandaag: Psalm 86 1- e lezen morgen: 89 119. ■17. V rijzinnigen struikelblok (Van onze kerkredactie) ARNHEM Het is nog be paald niet zeker, dat de Unie van Baptistengemeenten zich zal aansluiten bij de nieuwe Raad van Kerken in Nederland. Wel heeft de Unie-Commissie aan de Algemene Vergadering, die in mei bijeenkomt, geadviseerd, om te besluiten tot toetreding. Maar uit het weekblad De Christen van de laatste weken blijkt, dat er in eigen kring veel tegenstand bestaat. Het blad nam eerst een artikel op van ds. S. J. Zijlstra uit Delfzijl. De ze concludeerde: „Wij werken gaarne samen met alle bijbelgetrouwe christenen, doch wensen geen deel uit te maken van het antichristelijke Babyion." Hij ziet in de nieuwe raad een groot gevaar voor de baptistenge meenten. „Men wil zo mogelijk ko men tot eenheid van getuigenis en dienst. ...Ook hier hebben wij dus weer te doen met de gangbare tactiek (Van onze kerkredactie) PTTEN Het jaar 1968 is voor vele mensen in de Volle Evangelie Beweging (Pinkster beweging) het „Jaar van de Zending". Een van de hoogte punten zal de nationale pinkster- zendingsdag zijn, die zaterdag 80 maart in de Expohal te Hilversum wordt gehouden. Tjeerdsma steekt Bosma de hand toe Het initiatief tot dit „Jaar van de zending" is genomen door de stich ting Stromen van Kracht. Een kleine driehonderd voorgangers van allerlei plnjcstergroepermgen hebben zich heid en "werkgelegenheid •chter dit initiatief geschaard. (Van onze soc.-econ. redactie) HARDENBERG De heer P. Tjeerdsma, secretaris van het CNV, heeft vandaag op een voor- lichtingsbijeenkomst over de werkloosheidssituatie, de uit nodiging van ir. J. Bosma, voor zitter van het Verhond van Nederlandse Ondernemingen, aanvaard om samen met de werkgevers en de overheid te zoeken naar een oplossing voor de vraagstukken van werkloos- Organisator Ben Hoekendijk ver telt ons: Het wordt hoog tijd. dat de pinkstermensen In Nederland hun dogma's (zoals over de eindtijd, de waterdoop, de gebedsgenezing) niet langer als aanleidingen tot verdeeld heid zien, maar samen zielen gaan winnen voordat het te laat is. Over de waarde van het reinigend bloed van Christus zijn zij het toch alle maal eens. De actie beoogt de Nederlandse pinkstermensen volle-evangelie- mensen) op te wekken tot meer ge bed en deelname aan het zen dingswerk. „Wij zijn één in onze op dracht, een verloren wereld aan de voet van Jezus' kruis te brengen," aldus Hoekendijk. Hij vindt verder, dat men zich in Nederland nog te weinig bekommert om de geestelijke nood van de wereldbevolking. Als voorbereiding op de grote dag in Hilversum zijn in vrijwel alle pro vincies bijeenkomsten van voorgan gera gehouden. Aan Oegstgeest en aan Baam zal gevraagd worden, waarnemers te sturen. Er wordt een landelijke „actie An dreas" ondernomen, om bussen van alle provincies naar Hilversum te la ten rijden. Deze grote vervoersactie wordt zo genoemd, omdat Andreas zijn broeder Petrus meenam en tot Jezus bracht. Allerlei zendingsgenootschappen mtllen in de Expohal aanwezig zijn, om van hun werk te laten zien. (Van onze onderwijsredactie; EINDHOVEN Arbeidsprestatie en zelfs arbeidsvreugde worden vaak gunstig beïnvloed door in een pro- duktieproces dat voor alle werk nemers doorzichtig is, de ver antwoordelijkheid voor het eind- produkt meer aan de mensen zelf over te laten. Dat is de conclusie van een experiment aan de TH in Eindhoven. Het is uitge voerd onder leiding van B. van Bronkhorst, die daarop als eerste stu dent van de afdeling bedrijfskunde afstudeerde. Nog geen beslissing over benoeming van dr. A. Hoogerwerf (Van onze onderwijsredactie; AMSTERDAM Het bestuur van de Vereniging van studenten in de politieke en sociale wetenschappen aan de Vrije Universiteit heeft in een telegram aan het college van curato ren zijn verontrusting uitgesproken over het feit dat door dit college nog steeds geen beslissing is genomen in zake de benoeming van dr. A. Hoo gerwerf tot lector in de subfaculteit der sociale en culturele wetenschap pen. Het bestuur vreest dat door het voortdurend uitstellen van deze beslissing de subfaculteit een be kwaam docent gaat verliezen. Het heeft er bij dr. Hoogerwerf op aange drongen, vooralsnog geen beslissing te nemen inzake eventuele aanbie dingen van buiten de Vrije Universi teit. DEN HAAG - Wil het niet-volle- dig dagonderwijs, dat aansluit bij het praktijkgedeelte van de opleidingen volgens de leerlingstelsels, beter tot zijn recht komen, dan is dit onder wijs gediend met eigen streekscholen. Dat is een van de aanbevelingen die de commissie-streekscholen doet in haar rapport aan de staatssecreta ris van onderwijs en wetenschappen. De staatssecretaris heeft het rap port thans gepubliceerd om e'.n ge- dachtenwisselinr in breder krin; op gjng te brer~en. De CNV-secretaris zag de beste op lossing in een combinatie van werk loosheidsbestrijding en een betere opleiding van jonge mensen. Werklo ze jongelui, die daarvoor geschikt zijn. zullen weer terugmoeten naar de schoolbanken. Het bedrijfsleven heeft steeds meer höog-geschoolde mensen nodig, die een algemene opleiding hebben ge had, waarmee deze mensen alle kan ten uit kunnen en daardoor niet van het begin af aan, aan een specia listisch beroep gebonden zijn. Meer kennis omtrent de behoeften van het bedrijfsleven is daarbij nodig, want we kunnen niet doorgaan, aldus de heer Tjeerdsma, met het opleiden van mensen voor beroepen, die nu al aan het uitsterven zijn. Bedrijven zouden met werkloze jongelui een studieovereenkomst kunnen sluiten. Ook zouden geschikte jongelui die nu al werken, met handhaving van het dienstverband uit het bedrijf gehaald kunnen wor den voor een verdere opleiding, waardoor andere werkloze jongeren, die niet in aanmerking komen voor een dergelijke opleiding, aan de slag zouden kunnen. Bij deze „school-slag" tegen de werkloosheid zou een regeling moe ten gelden voor het levensonderhoud van de „Contract-scholieren". Het geld daarvoor is er eigenlijk al, want deze jongelui zouden anders werk loosheidsuitkering ontvangen. Extra toevloed van leerlingen gaat het on derwijs meer geld kosten, maar dat moet er vandaag of morgen toch ko men, omdat goed opgeleide mensen in de naaste toekomst broodnodig worden. De heer Tjeerdsma zou het niet vreemd vinden, wanneer voor dit doel ook gelden uit het werk loosheidsfonds zouden worden aan gewend. Hij zou de doelstelling van het fonds willen uitbreiden of het fonds gedeeltelijk willen ombouwen tot een soort werkgelegenheidsfonds. „Het is eigenlijk te gek om los te lopen, dat we per jaar honderden miljoenen gulden uitkeren, waar geen enkele prestatie of produktie tegenover staat. Even dwaas is het, dat er in een land honderdduizend man werk loos aan de kant staan, terwijl er nog zo ontzettend veel te doen valt." Een werkloosheid van 80.000 man met een gemiddelde uitkering van 6.000 per jaar kost jaarlijks 480 miljoen. Van de huidige 104.000 werk loze mannen zijn er bijna 29.000, dus meer dan een kwart, jonger dan 25 jaar. De heer Tjeerdsma brak ook een lans voor de oudere werklozen, die alleen werkloos zijn, omdat ze een bepaalde leeftijd hebben bereikt. Het bedrijfsleven mag er niet in be rusten, dat grote aantallen mensen al van hun 50ste of 55ste jaar af tot hun pensioen worden uitgerangeerd. Zo wel moreel als economisch is dit on aanvaardbaar. „Jarenlange uitkerin gen betekenen een produktieverlies, dat wij ons niet kunnen veroorlo ven." Ook hierover is het CNV bereid overleg te plegen met werkgevers en regering. om, met voorbijzien van fundamente le tegenstellingen, tegenstanders „practisch" te laten samenwerken, waarbij de „scherpe kantjes" van el kanders geloofsbeschouwing er dan wel afslijpen. In wezen is het de „Wereldker kers" volkomen onverschillig hoe men het evangelie interpreteert of wat men van de Christus vindt; hoofdzaak is, vindt men, dat men el kander op het vlak van een algemene humaniteit kan ontmoeten om de we reld een humanitaire vrede te bezor gen." Vrijzinnigen De aanwezigheid van vrijzinnigen in de nieuwe raad is voor ds. Zijlstra een beslissend punt, waarom bap tisten er niet thuis horen. Op dit artikel volgden tot nu toe negen ingezonden stukken, waarvan er zeven zonder meer aansluiting van de baptisten bij de raad afwezen. Be halve de vrijzinnigheid is ook de waarschijnlijke toetreding van de Rooms-Katholieke Kerk voor verscheidenen een bezwaar. Het argument van de mogelijkheid van „inbreng" pleit juist tegen deel name, zo betoogt P. Dubbeldam uit Arnhem. „Wij moeten er immers vanuit kunnen gaan, dat wij gaan samenwerken met gelovigen? Als dat niet zo is, dan trekken wij een onge lijk juk aan met ongelovigen, waar voor de Bijbel ernstig waarschuwt." Niet bevoegd M. Langbroek uït 'Nijkerk meent, dat de Unie haar bevoegdheid te bui ten zou gaan, als zij zich zou aanslui ten. De Unie is, zo betoogt hij, slechts een samengaan van plaatselijke ge meenten, om die dingen samen te doen, die voor een gemeente een te zware belasting zouden zijn. Geen overkoepelend orgaan dus. Elke plaatselijke gemeente staat direct on der haar hoofd Jezus Christus. De Unie is volgens de heer Lang broek dan ook alleen een interne aangelegenheid. Naar buiten en met name in zo'n nieuwe raad mag men hoogstens spreken van een aantal plaatselijke baptistengemeenten en zeker niet als Unie van Baptistenge meenten in Nederland, gesteld zelfs als alle plaatselijke gemeenten lid zouden worden. Konsekwentie van zijn visie is, dat dan ook elke plaatselijke baptisten gemeente een eigen vertegenwoordi ger in de raad zou moeten hebben... Gezien deze stemmen is het aller minst zeker, dat de Algemene Verga dering in mei tot toetreding zal besluiten. ROTTERDAM De provinciale cotnmissie Zuid-Holland van de her vormd - gereformeerde jeugdbonden organiseert op zaterdag 2 maart weer een jeugdappel voor de jongeren in Zuid-Holland. Als thema is gekozen „Leven of geleefd worden". 's Middags zullen de jongeren in besloten kring bijeenkomen in het jeugdgebouw van de Leidse hervorm de jeugdraad, Levendaal 101 te Lei-f den. 's Avonds zal in de Pieterskerk te Leiden een dienst worden gehouden, waarin ds. G. Boer uit Katwijk het appelwoond zal spreken. De avond zal gesloten worden door ds. L. Kie vit te Leiden. Voor medewerking zijn aangezocht mej. Greetje Kersbergen uit Nieu- werkerk aan den IJssel, „Vox Jubi- lans" uit Waddinxveen en Feike Asma. HENGELO Jose Parraga, evangelist van de baptistenge meenten onder de Spaanse gastarbeiders in ons land, heeft onlangs de vreemdste begrafenis van zijn loopbaan geleid. In de tuin van een Spaans ge zin werd het graf gedolven van; een beeld van Lodelijk de Heili ge, een beeld van het kindeke Jezus (elk een meter hoog), nog een beeld van het kindeke Jezus van tien centimter en een pakje Drum. De vader, die in november ge doopt is, kwam tot de conclusie, dat hij zonder roken vijf gulden meer kon hebben, om karbonade voor zijn kinderen te kopen en dat hij zo zijn lichaam reiner kon houden voor de heilige Geest. De vrouw zag via het voorbeeld van haar man, dat de houten beelden, die zij had, slechts dode goden zijn, zo ver telt Jose Parraga in het bap tistenweekblad De Christen. Het graf was anderhalve meter diep en werd door de vader van het gezin gegraven. Parraga: Ze hebben hun dode goden begra ven, om de Levende God te die nen. Aan GU-Amsterdam 15.000 studenten (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM De Universiteit van Amsterdam heeft gisteren fees telijk de vijftienduizendste student verwelkomd. Het is de 21-jarige Charles Henry Sipsma uit Amster dam, die rechten gaat studeren. Volgens de ramingen zou in 1970- '71 de veertienduizendste pas zijn intrede doen. Nu schat men dat er in dat jaar 18.500 jongelui zullen stu deren. ZATERDAG 3 FEBRUARI 19ó£ 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG KVP-voorzit- ter mr. P. J. Aalberse heeft gis teren tijdens het gesprek van de „achttien" beklemtoond dat ook het binnenkort vernieuwde KVP-bestuur, krachtens de be sluiten van de Partijraad in Arn hem, moreel gebonden is aan het gesprek van de „achttien". De desbetreffende passage in het communiqué dat na de bijeenkomst werd uitgegeven luidt: „Bij de bespreking van de vraag op welke datum publikatie van de stukken kan plaatsvinden, heeft de heer Aalberse verklaard er op te vertrouwen dat hoe ook het nieuwe bestuur van de KVP zal worden samengesteld, dit in ieder geval zich naar letter en geest volledig zal stellen achter de resolu tie van de Partijraad, betreffende de principiële grondslag van de KVP en het streven naar samenwerking tus sen de drie christelijke partijen." Voorts heeft AR-vice-voorzitter dr. A. Veerman nadrukkelijk ontkend dat "de AR weinig behoefte zou voe len in voortzetting van het gesprek van de „achttien" wanneer drs. Bo- gaers geen zitting zou krijgen in het nieuwe KVP-bestuur. In enkele persorganen was namelijk gesteld dat dr. W. P. Berghuis deze mening zou hebben weergegeven. Namens de AR-voorzitter, die mo menteel ziek is, heeft dr. Veerman een verklaring afgelegd, waarvan het communiqué zegt: „Bij aanvang van de besprekingen is aandacht geschon ken aan uitlatingen die zouden zijn gedaan in verband met de DELFT Geflankeerd door tafels bloemen zetelde Frans A. van den Berg met echtgenote en kinderen gistermiddag als mid delpunt van een feestelijke bij eenkomst in de Delftse Stadsdoe- len in verband met zijn aftreden als voorzitter van de Christelijke (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Het handje vol mensen, dat de Algemene Nederlandse weduwen- en we- duwnarenbond, kortweg de WW-bond (zie bijgaand em bleem) heeft opgericht, heeft handenvol werk. Na onze pu blikatie in het Oudej aarnummer „Alleen verder" zijn ruim zeven honderd brieven bij postbus 3135, Rotterdam, binnengeko men. Alle brieven heeft men getracht binnen 48 uur te be antwoorden. Dat is steeds ge lukt. Afdelingen beginnen ook te func tioneren in Den Haag/Leiden in Het Gooi. In oprichting zijn afdelin gen te Gorkum. Utrecht en Amster dam. De gang van zaken bij het oprich ten van afdelingen is als volgt. Zijn er een aantal leden die dicht bij elkaar wonen, dan vormen zij een gespreksgroep, waarin het actiepro gram onder de loep wordt genomen. Die groep gaat ook leden winnen. Tweede Wordt de gespreksgroep te groot, dan vormt men een tweede. Is men aan ongeveer 50 leden toe, dan wordt een afdelingsbestuur gekozen. De initiatiefnemers zijn alleen al met het reageren op brieven en het in het leven roepen van afdeling meer dan bezet. Méar hoe merk waardig het ook klinkt, dit is nog maar een fractie van de arbeid die zij belangeloos, ja, ten koste van hun portemonnee verzetten. Ze verzamelen gegevens, boren mogelijke financiële hulpbronnen aan (tot op heden vergeefs) en ver gaderen tot vaak diep in de nacht om snel een effectief begin te kun nen maken met het verlenen van hulp op alle mogelijke gebieden. Een uiterst moeilijke taak, waarbij prioriteiten zullen moeten gelden. Enquête Vandaar, dat naar alle leden een enquêteformulier is uitgegaan dat tweeërlei bedoeling heeft: onder de leden levende wensen te peilen en de huns inziens geldende prioritei ten te weten te komen. Allebei noodzakelijk om tot een doelmatige werkwijze te geraken in het laby rint van taken, dat de bond voor zich ziet. Om diverse redenen is de ze enquête volledig anoniem gehou den. Naast het voorlopige hoofdbestuur zijn thans vier werkgroepen ge vormd. De eerste en belangrijkste is de werkgroep Adviezen, die vragen over voogdij, verzekering, belastin gen. inkomensvorming, beroepskeu ze voor de kinderen, het vinden van part timewerk voor weduwen om nu maar enkele onderwerpen tc noemen wil gaan helpen beant woorden. Deze groep heeft al enkele specia listen verenigd. Maar men is hier mee nog niet rond. Gezocht wordt nog naar weduwnaars (of niet-we- duwnaars) uit het notariaat, uit de juridische wereld, terwijl ook uit de accountantssfeer en uit de kring van belasting-deskundigen de nodige mensen zullen dienen te komen. De drie andere werkgroepen zijn wél volledig. Zij bewegen zich respectievelijk op het gebied van de onderlinge hulpverlening, de recrea tie (vakantie, ontmoetingsavonden) en het culturele vlak (schouwburg en concertbezoek, cursussen, ex cursies en wat dies meer zij). Deze drie gaan nauw contact on derhouden met de afdelingen en zullen deze helpen bij het verwerke lijken van de daar op deze gebieden levende wensen. Cijfers Intussen heeft WW-bond de beschikking over enige plaatselijke cijfers gekregen. Zo blijken in Rot terdam 40.000 weduwen en weduw naars te wonen: iets meer dan de totale bevolking van Gouda! In Den Haag is de dichtheid nog groter, namelijk 39.000, van wie 7000 mannen en 32.000 vrouwen. Ook in de verdeling van mannen en vrou wen neemt Den Haag dus een para te plaats in. Landelijk is de verhou ding weduwnaars-weduwen name lijk 1:3 (en niet omgekeerd, zoals abusievelijk is vermeld). Voor Dordt zijn de cijfers 4600, 1200 weduwnaars en 3400 weduwen. In Leiden bicken de cijfers niel eens voorhanden te zijn en wat de verdeling in Rotterdam tussen man nen en vrouwen betreft geldt het zelfde: het moet worden nagegaan. Wel een bewijs hoe onontgonnen dit hele gebied is! Een periodiek van de bond is in voorbereiding. De naam wordt WW Postaal. Binnenkort zal het eerste nummer verschijnen. Aan de hand van dit overzicht van de stand van zaken kan men al wel enigszins nagaan wat een geld dit allemaal vergt en gaat vergen. Het maandblad, de verzending, het drukwerk, de briefwisseling, de ledenadministratie, een bescheiden kantoorinventaris, administratieve hulp, de zaalhuren, de advieskosten straks (die men als lid uiteraard zonder kosten ontvangt) vereisen al lemaal geld en nog eens geld. dat de betrokkene zelf, desnoods als een of fer moet opbrengen zo lang van el ders nog geen financiële medewer king kan worden verkregen. Daarom is de contributie van 2,50 per maand wel het minimum, dat kon worden vastgesteld. Het simpele feit doet zich nu eenmaal voor: Wil men iets goeds opbouwen dan gaat dat, ook al wordt er heel wat werk pro deo verzet, met grote kosten gepaard. Vooral in het begin. Niet voor niets zijn twee eerdere pogingen om iets in georganiseerd verband voor weduwen en weduw naars te gaan doen, vastgelopen we gens het ontbreken van financiële middelen. r Natuurlijk wil men in principe niemand laten staan en kunnen in uitzonderingsgevallen misschien ontheffingen worden verleend. Maar die contributie moet betrekkelijk hoog zijn, het kan niet anders. Er zijn nu twee telefoonnummers voor directe informatie over de bond. Te bereiken elke avond tussen zeven en tien uur. Die nummers zijn 010 - 335236 (mevrouw G. Nuis-Lin- denbergh) en 010 - 126703 (mevrouw C. M. ^appange-v.d. Bos). Tenslotte: de WW-bond is be slist geen huwelijksbureau in tweede instantie! In die richting wordt nogal eens wantrouwig geïnformeerd. Vandaar, dat het nuttig lijkt dit nog eens te onder strepen. De heer v. d. Berg met vrouw en kinderen. Boeren- en Tuinders Bond Hol land-Brabant. Zeer velen, waaronder zelfs be langstellenden uit Texel, drukten tij dens een drukbezochte receptie de geziene voorzitter de hand. Vooraf vond in de foyer van de Stads Doelen een receptiebijeenkomst plaats, waarop tal van woorden van dank en waardering voor het werk van de scheidende voorzitter gesproken wer den. Als eerste spreker voerde de heer W. P. Cnossen namens de Hollandse CBTB, Utrechtse CBTB en Zeeuwse CBTB het woord. „Op werkelijk uit nemende wijze heeft de voorzitter zijn taak verricht" zo merkte de heer Cnossen op. „Het was een man van weinig woorden en een rustige persoonlijkheid. Vooral bescheiden in het vragen van spreektijd. Op het gebied van de veehouderij en zuivel was hij zeer deskundig". Ir. H. Kuipéri, hoofdingenieur-di recteur van de cultuurtechnische dienst in Zuidholland, sprak namens alle rijksdiensten in Holland en Bra bant. Hij noemde de heer Van den Berg „de man van de drie „G's": van het grondbeginsel, de gaafheid en het gezag". Vervolgens sprak de heer W. Jas. voorzitter van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, o.m. namens de Katholieke Land- en Tuinbouwbond. „Vroeger stond ik hier als dè concurrent, nu als een bevriende zustervereniging. Daarna sprak de burgemeester van Bleskensgraaf, de heer A. D. Viezee, gevolgd door ir. S. Dijkstra, verte genwoordiger van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond namens de diverse zuivelbonden. De heer H. van Dam, bestuurder van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond. en de heer G. H. Spek, voorzitter van de kring Alblasserwaard, sloten de rij voor de pauze. Tenslotte werden nog vriendelijke woorden gesproken door mevromv S. Postema namens de chr. plattelandsvrouwen van Noord en Zuidholland en de heer A Esveldt namens de chr. plattelandsiongeren. De heer Frans A. van den Berg, die zestien jaar in het bestuur zitting had. waarvan de laatste zes iaar als voorzitter, bracht tenslotte dank voor de overweldigende belangstelling. bestuursverkiezingen in de KVP. De heer Veerman herinnerde er aan dat in de pers publikaties zijn versche nen als zou dr. Berghuis een bepaal-: de oplossing van de controverse in de KVP hebben gesuggereerd en de ver dere arbeid van de achttien daarvan afhankelijk hebben gesteld. Namens; de heer Berghuis deelde de heer^. Veerman mee dat een dergelijke stel-'*" lingname niet van dr. Berghuis af-d< komstig is. Hij heeft in tegendeel ge-jT' zegd dat het oplossen van deze zaak^a een interne aangelegenheid van de: KVP is. Uiteraard is de ARP wel betrokkenisa bij de te vinden oplossing en bij deg« repercussies daarvan. Het zou echterijij niet wijs zijn in de bemiddelingspro-j cedure tussenbeide te komen", aldusw dr. Veerman in het communiqué. Identiteit KVP Waarnemers maken uit het com- muniqué op dat de „achttien" vooral bii over de identiteit van de KVP na deaii bestuurswisseling, gesproken hebben.1 Dit gesprek is op gang gekomen na-| dat dr. Veerman aan het begin van de bijeenkomst zijn verklaring afleg de. Hierop nam mr. Aalberse het Ini tiatief om eveneens een uitspraak over deze zaak te doen, die naar hij zei door de overige leden van de KVP-delegatie is ondersteund en ook in de notulen is vastgelegd. De heer Aalberse herinnerde er aan dat er in de KVP onder meer ook perso nen zijn die tegen blijvende partij vorming op christelijke basis zijn. Hij heeft in zijn verklaring willen accentueren dat zoals hij het zelf uitdrukte „de nieuwe bestuursle den, hetzij Jansen of Pietersen, glashard hebben uit te voeren wat de KVP-Partijraad heeft besloten". Bijna gereed Het communiqué vermeldt voorts dat de „achttien" gisteren de rappor ten over de vredespol'tiek en de ont wikkelingshulp alsmede het stuk in zake de taak van de overheid in de moderne samenleving hebben bespro ken. Men blijft er naar streven na de bijeenkomst op 26 februari alle rap porten zodanig af te ronden dat korte tijd later publikatie kan plaats vin den. Behalve de gisteren besproken rapporten gaat het hierbij om de stukken over de inkomensverdeling en de principiële uitgangspunten. Het stuk over de rechtsvorm van de onderneming is nog bij een sub commissie in studie. De commissie „politieke duidelijkheid", die ondei meer studeert op het stembusakkoorc zal haar rapport later uitbrengen. Toi het instellen van deze commissie werd pas op 5 januari besloten. De rapporten zullen daarna door de drie partijbesturen besproken wor^ den. BENNEKOM Zaterdag 24 febru ari houdt de hervormde bond voor inwendige zending op gereformeerde grondslag haar algemene ledenverga dering in het CSB-gebouw, Kromme Nieuwe Gracht 39, Utrecht. De morgenvergadering begint om half elf. In de middagvergadering houdt ds. A. Noordegraaf uit Olde- broek een lezing over „de bekering als evangelisatorisch probleem". AMSTERDAM De redactie van het rooms-katholieke blad Confron tatie dringt vandaag in een pagina grote advertentie in De Volkskrant aan op publikatie van alle door Rome gewenste wijzigingen in de Neder landse Nieuwe Katechismus en van het daarmee verband houdende authentieke antwoord der bisschop pen aan kardinaal Ottaviani. Twee afgevaardigden van het Va- ticaan zijn in ons land om overleg te plegen over deze door Rome ge wenste wijzigingen. Volgens Confron tatie bestaat er bij het Hoger Ka- techetisch Instituut grote weerstand tegen ingrijpende veranderingen. Eén der auteurs, dr. G. Mulders SJ, zou zelfs weigeren om aan het overleg met de afgevaardigden uit Rome deel te nemen. De advertentie van Confrontatie spreekt van „intense en gevaarlijke" spanningen rond de Nieuwe Katechis mus, waarbij het niet alleen om on dergeschikte punten gaat maar ook om (veertien) belangrijke kwesties, zoals Christus' maagdelijke geboorte, de erfzonde, het leven hiernamaals, het primaat van de paus en de ge- boortenregeling. Confrontatie verwacht dat de Ne derlandse bisschoppen zich in de hui dige conflictsituatie desnoods officieel van het instituut zullen distanciëren en er op loyale wijze aan zullen mee werken dat aan de wijzigingswensen van Rome gevolg wordt gegeven. Exerts leidt commissie Wereldhandelsconferentie NIEUW DELHI Mr. J Everts, die als speciaal adviseur deel uit maakt van de Nederlandse delegatie naar de Wereldhandelsconferentie, is gekozen tot voorzitter van de finan ciële commissie. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nijverdal (vac. D. H. Borgers): F. de Jong te Appingedam; te Marken en Schiermonnikoog: kand. W. B. Obbink te Amsterdam. GEREF. KERKEN (Vrygem.) Bedankt voor Utrecht-noordwest. W. G. de Vries te Helpman. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Gorcum: G. Bijkerk te Oud-Beijerland en A. W. Drechsler te Den Haag-Zuid. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kruiningen: C. Wisse te Elspeet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2