JOHNSON: OFFENSIEF VAN COMMUNISTEN MISLUKT JAMIN NW: overheid is veel te passief Russisch schip ramt Amerikaan bij Korea Stad vol cynisme SiHM hit wiir Hagel of sneeuw Bij bestrijding werkloosheid Rey: EEC-crisis onderling regelen AFGELAST VOETBAL Auto slipt op rails: elf gewonden Vers broocl cd vanaf 8 uur Dr. Berghuis niet naar Hilversum Nieuwe leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantveitich la ghebleven mijn her! In teghenapoetl" Zaterdag 3 februari 1968 48ste jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Vietnam heeft de gemoederen deze week opnieuw beziggehou den. In Saigon lijkt het iets rus tiger geworden te zijn, maar in andere steden wordt nog fel ge vochten. In een strijd, die nu al 25 jaar duurt en die pas de laatste jaren tot een complete oorlog is uit gegroeid, kunnen naast ijselijke ook cynische momenten worden weergegeven. Terwijl militairen in de hoofdstad een mitrailleur post langs de weg bezetten en zelfs de wapens gereed houden om te vuren, worden ze gepas seerd door brommers en fietsers, waarvan de berijders hun nog geen blik gunnen. Militaire tleskuatligen achten versterkingen nog niet notlig „De nachtelijke hemel is bloedrood gekleurd en er wordt onafgebroken gescho ten". Zo begon vanmorgen vroeg een Amerikaanse offi cier zijn overzicht van de situa tie in Zuid Vietnam. Jongelui denken tegen woordig dat geld alles is in het leven; als ze ouder wor- den weten ze het zeker. WILDE Pinkstermensen zoeken elkaar in zendingsjaar - pagina Kernmerk De Amsterdamse broers Bob en Lothar de Bruijn hebben profijt gehad van de roofoverval op de geld- loper van C. en A. Zij ho pen over een paar weken klaar te zijn met hun hel gele en gepantserde auto, waarmee ze geldtranspor ten willen verzorgen. Lees het verhaal over hun ini tiatief in ons Zondagsblad. „Pap, als er gebeld wordt, kunnen s u dan via de viswinkel berei ken?" DE BILT Een kleine storing trok vanmorgen in oostelijke richting over ons land. Schiphol meldde sneeuw, Ypenburg lichte regen. Achter de storing draaide de wind vandaag naar noordwest en werden er koudere lucht- massa's aangevoerd, waarin en kele hagel- of sneev wbuien voorkomen. Het weer wordt dus wat winters. Toch komt er in de nacht- en morgenuren niet meer dan één of twee graden vorst voor. Een volgende storing bij IJs land komt ook naar de Noord zee en kan morgen de buien activiteit wat doen toenemen. 4 februari zon op 08.17. zon onder 17.32; maan op 10.22. maan onder EINDHOVEN De overheid is volgens NW-voorzitter A. H. Kloos veel te passief bij de be strijding van de werkloosheid. Ze stelt verkeerde prioriteiten. De werkgelegenheid moet voor rang hebben boven een stabiel prijs peil, boven een redelijke verdeling van het nationale inkomen, boven een sluitende betalingsbalans en bo ven de groei van het nationale in komen. Op het werkgelegenheidscongres van NKV en NW in Eindhoven vroeg de heer Kloos zich vanmid dag af, of de regering bang is dat de honderden miljoenen die nodig zijn voor het op peil brengen van de werkgelegenheid, de toekomstige be lastingverlagingen in gevaar bren gen, of dat ze de betalingsbalans weer uit het lood zullen slaan. Duitsland De heer Kloos neemt aan dat de regering erop rekent dat het aan trekken van de conjunctuur in West- Duitsland Nederlandse inspuitingen overbodig maakt. Volgens hem gokt de regering niet geheel ten onrechte op deze samenhang tussen de Duitse en Nederlandse economie. Nederland beschikt over voldoende deviezen om zelf ook een bijdrage ■tot herstel te leveren en bovendien is het weridoosheidsverschijnsel in deze tijd gecompliceerd: zowel con junctuur als structuur spelen een rol. De conjuncturele inzinking heeft de sluier weggetrokken die over de economisch zwakke gebieden en be drijfstakken hing. Wij zouden onszelf de blinddoek voorhouden, aldus de heer Kloos, als wij het herstel van de werkgelegenheid alleen zouden toe vertrouwen aan het 'herstel van de conjunctuur. Een zo forse structurele teruggang als bijvoorbeeld die in de textielin dustrie, kan niet worden gecompen seerd door een herstel van de con junctuur alleen, net zo als er meer nodig is om structureel zwakke ge bieden tot een zichzelf voortstuwen de economische expansie te brengen. Zuid-Afrika geboycot in UNCTAD-conferentie NIEUW DELHI De Afrikaanse afgevaardigden zijn gisteren de con ferentiezaal uitgelopen toen de Zuid- afrikaanse afgevaardigde wilde ant woorden op een formeel Afrikaans protest tegen de aanwezigheid van Zuid-Afrika op de wereldhandels- en ontwikkelingsconferentie in Nieuw Delhi. Het protest werd door Algerije ingediend en werd gesteund door Rusland. De heer J. L. Spit, NKV-secretaris, schetste de opmerkelijk grote werk loosheid in Noord-Brabant. Hier heb ben 20.000 mannen geen werk, onder wie 9.000 bouwvakkers. Hier tegen over staan maar 3.800 aanvragen. Er is dus maar voor een op de vyf werklozen werk en voor de bouw vakarbeiders voor een op de vijftig. De problemen zijn nog groter als men in aanmerking neemt dat in Brabant jaarlijks 10.000 nieuwe ar beidsplaatsen zouden moeten wor den gecreëerd om de bevolkingsgroei te kunnen opvangen. Deze ontwikkeling is verrassend want juist in Brabant heeft de in- dustrialisatiepolitiek in de jaren '50 tot 1966 veel succes gehad. „Er kwa men in die tijd meer dan honderd nieuwe industriële vestigingen. Deze gang van zaken heeft volgens de heer Spit de aandacht afgeleid van de zwakke plekken, die nu bij het teruglopen van de conjunctuur duidelijk zichtbaar zjjn geworden. In de Marokkaanse plaats Meknes is gisteren een man tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij dynamiet in een keukenfornuis gestopt had. Door de explosie waren zijn vrouw en twee kinderen om het leven gekomen en vier voorbijgan gers gewond. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren op zijn persconferentie gezegd dat de communistische poging om in Zuid-Vietnam een algemene opstand te ontketenen, als mis lukt moet worden beschouwd. Hij voegde er aan toe, dat waar schijnlijk een groot vijandelijk offensief op handen is in het gebied van Khe Sanh en langs de gehele gedemilitariseerde zone. De Verenigde Staten zijn al enige tijd van de communis tische voorbereidingen op de hoogte. Johnson zei dat er natuurlijk een mogelijkheid is om nog meer troepen naar Vietnam te sturen. De huidige machtiging gaat tot 525.000 man en er zijn op het ogenblik iets minder dan een half miljoen Amerikanen. Zowel de president als de top van de beste militaire deskundigen zijn van oordeel dat de huidige ont wikkeling het zenden van ver sterkingen niet noodzakelijk maakt. Ook zijn de militaire experts ervan overtuigd dat de golf van Viet- cong-aanvallen tot mislukken ge doemd is en dat de communisten al evenmin zullen slagen in hun tweede doel: het behalen van een psycholo gische overwinning. Vandaag gaf het Amerikaanse hoofdkwartier in Zuid-Vietnam de volgende militaire verliescij fers sinds het begin van het grote Vietcongoffensief (maan dagavond): 12.704 soldaten van Vietcong of Noord-Vietnam ge dood, 661 Zuidvietnamezen en 381 Amerikanen. De geallieer den namen 3576 personen ge vangen. Johnson verklaarde dat vijftien Amerikaanse vliegtuigen en 23 heli copters op vliegvelden zijn vernietigd en dat meer dan honderd toestellen zo zwaar zijn beschadigd dat zij moe ten worden vervangen. Deze verlie zen, aldus Johnson, vormen slechts 'een zeer klein deel van de toestellen die in het omstreden gebied tot onze beschikking staan. Hij noemde het getal 5900. Wat het komende offensief bij Khe Sanh betreft, zei president Johnson dat hij voortdurend in nauw contact staat met de Amerikaanse bevelheb ber in Vietnam, generaal Westmore- land, en met de chefs van staven om er zeker van te zijn dat Westmore- land over alles beschikt dat hij onder de huidige omstandigheden nodig denkt te hebben. „Ik ben er zeker KERKRADE De 24-jarige T. van Geelen uit Vaals is vrijdag over leden aan de gevolgen van een aan rijding in de nacht van zondag op maandag. Hij slipte toen met zijn auto en botste tegen een huis. Het Nationaal Comité Viet nam organiseerde gisteravond in de Amsterdamse Koopmansbeurs een demonstratieve bijeenkomst. Het liep forumvoorzitter Joop van Tijn al spoedig uit de hand. De bijeenkomst ontaardde in een rel. die de bestorming van het podium door enkele heethoofden te zien gaf. Vlak voordat het tumult begon, werd nog een „landelijke humanitaire actie" aangekondigd, die ten doel heeft geld in te zamelen ten behoeve van Noord-Vietnam voor de aankoop van medische appara tuur. van, dat onze mannen en de Zuid vietnamezen tegen de toestand opge wassen zullen zijn". „Ik wil echter niet dat mijn woorden als overmatig optimis tisch worden uitgelegd; de ge beurtenissen verkeren nog in een zeer kritiek stadium", aldus Johnson. Hij wil liever de zaak rustig benaderen dan valse ver zekeringen geven". Johnson her haalde dat tot dusver niets dwingt tot wijziging van de strategie of tot het verzoeken aan het Congres om meer be voegdheden voor de oorlogvoe ring. Een Chinese expeditie is bezig aan de beklimming van de hoogste top ter wereld: de Jolmo Lungma in het Himalayagebergte, 7000 meter boven zeepeil. Deze foto werd genomen toen de expeditie (hoofdzakelijk be staande uit wetenschapsmensen) op 5900 meter hoogte was. GEEN VERBAND MET PUEBLO WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft vrijdag bekend gemaakt dat woensdag op ongeveer 148 km ten oosten van Pohang, Zuld-Korea, de Amerikaanse destroyer Rowan een lichte aanvaring heeft gehad met het Russische vrachtschip Kapitan Vlslo- bokov. Er zijn geen slachtoffers. De schepen wilden elkaar kruisen. Vol gens de internationale regels bad de destroyer voorrang. Er is in het Pentagon geen directe aanwijzing dat de botsing in enig verband zou staan met het kapen van het inlichtingenschip Pueblo door Noord-Korea. Het Pentagon wilde niet zeggen wat de Rowan in het gebied deed, noch bevestigen dat het geconsigneerd was bij de schepen die onlangs naar de Japanse Zee zijn gestuurd. Wat de Pueblo betreft: ook een tweede ontmoeting met Noordkorea- nen in Panmoenjon heeft geen bevre digende resultaten opgeleverd. Op de vraag of hij er zeker van is, dat de Pueblo en de bemanning aan de V.S. zullen worden teruggegeven, heeft president Johnson geantwoord: „Nee, dat ben ik niet. Ik wil niet te grote verwachtingen wekken". Johnson herinnerde er aan, dat het in 1960 wel zeven maanden duurde voordat de Russen besloten, een Amerikaans verkenningsvliegtuig, dat een noodlanding had gemaakt, te rug te geven. De Amerikaanse president zei geen duidelijke bewijzen te hebben dat het incident met de Pueblo verband houdt met het offensief van de Viet cong in Vietnam. Volgens de door hem geraadpleegde deskundigen zou het een wel met het ander te maken hebben. „BEKENTENIS" In Hongkong is een Noordkore- aanse radio-uitzending opgevangen, waarin een opvarende van het Ame rikaanse schip Pueblo zou hebben be kend een spion te zijn geweest in opdracht van de Amerikaanse veilig heidsdienst en het Amerikaanse hoofdkwartier in Japan. De man, die zei luitenant Stephen Robert Harris te zijn, bood ,4e de mocratische volksrepubliek Korea zijn welgemeende verontschuldigin gen aan voor zijn misdaad". „Als uw regering mij grootmoedig vergeeft en toestaat, naar huis terug te keren, zal ik mij nooit meer met dergelijke ac tiviteiten inlaten", aldus de „bekente nis". Een van de grootste Japanse bla den, de Yoniurl Shimbun, heeft vrij dag bericht, dat er voor de Kore aanse kust nog een Amerikaans in- BRUSSEL Jean Rey, de voorzit ter van de Europese commissie, vindt het Benelux-plan voor nauwe samen werking met Engeland en de andere EEG-kandidaten een uitstekend plan, doch men mag volgens hem niet ver geten, dat de huidige EEG-crisis al leen door de zes EEG-landen onder ling kan worden opgelost. lichtingenschip koerst. Het zou de Banner zijn, van hetzelfde type als de door de Noordkoreanen geroofde Pueblo. Het schip zou door een vliegtuig van de Japanse krant zijn opgemerkt in de nabijheid van het Amerikaanse vliegdekschip Ranger. Radio Moskou heeft een soortgelijke mededeling over een tweede Amerikaans inlich tingenschip donderdag uitgezonden. De Zuidkoreaanse regering heeft de Verenigde Staten om meer troe pen gevraagd. Zij zou een eventuele invasie uit Noord-Korea willen voorkomen. In Washington doen berichten de ronde als zou president Johnson de 50.000 in Zuid-Korea gelegerde soldaten willen aanvullen met reservisten. ROTTERDAM De overvloedige regenval van afgelopen nacht is er de oorzaak van dat alle voor van daag in de afde'ing Rottterdam vast gestelde wedstrijden moesten wor den afgelast. Bij het ter perse gaan van deze editie was bekend dat de KNVB- wedstrijden ZCFC—HBSS, Heer- jansdamExcelsior M, HVOBOL en Nw. LekkerlandASWH waren afgelast. AMSTERDAM Elf Amsterdam mers, die op de bus stonden te wach ten, zijn gisteravond gewond geraakt toen een auto bestuurd door de 21- jarige G. J. uit Nederhorst den Berg, op de tramrails slipte en op hen in reed. Volgens de chauffeur had hij plotseling moeten remmen voor een auto die hem geen voorrang verleen de. De bestuurder van deze wagen, verklaarde echter dat hij het kruispunt (Middellaan - Kruislaan) al was gepasseerd toen het ongeluk ge beurde. DEN HAAG In de Staatscourant wordt binnenkort bekend gemaakt een besluit van de minister van soci ale zaken en volksgezondheid, hou dende de toestemming om tot en met 3 augustus 1968 vers brood te v.erkopen en af te leveren op werkdagen vanaf 8 uur voormiddag; de bakkersarbeid voor gezellen in niet in ploegenwerkende bakkerijen met 1 uur te vervroegen en de patroon de vrijheid te laten nachtarbeid te verrichten. (Van onz parlementsredactic) DEN HAAG Dr. W. P. Berghuis, die deze week in het Dr. J. H. Jansen- ziekenhuis te Emmeloord (Noordoost polder) moest worden opgenomen, zal geen benoeming tot burgemeester van Hilversum aanvaarden. Hij zal de mi nister van binnenlandse zaken meede len dat hij niet meer voor deze posi in aanmerking wil komen. Dr. Berghuis, thans burgemeester van Kampen en daarvoor in Smilde, is 57 jaar oud. kersenbonbons 150 gram 149 niet dfiur weI heerlijk Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straal: plaats: ^Jjetaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam--u plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar kouze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1