Schaken is een zware sport HUISVADER BLAD ZIJ CORRIE VREEKEN: altijd goed uitgerust naar tornooi gaan Zuiveringszout prima schoonmaakmiddel klaar taart Vakantie in de winter Harde raatras niet altijd goed Nu Nieuwe jam dialoog ZATERDAG 3 FEBRUARI 1968 fyJILKO BOBOTSOV (grootmeester) en zijn vrouw Antonia Iwanova (internationaal meester dames schaken), schudden beiden hun hoofd. Milko (in het Frans) en Antonia (in het Duits) maken hun teleur stelt ing duidelijk. Hun gastvrouw en vriendin Corrie Vreeken-Bouwman, onze landskampioene schaken, bezette de eerste plaats in het Hoogovenschaak- tornooi. Natuurlijk werd ze daarmee gefeliciteerd, maar nogal sober en nuchter naar hun smaak. Ne derland is niet trots genoeg op die prestatie, het is toch geweldig voor uw land! Corrie heeft een prach tige taktiek. Trés bon", zegt Mïlko. „U maakt geen propaganda genoeg voor uw land" meent Antonia. We zijn in de Van Heutzflat in Vlaardingen aan de Riouwlaan, waar de drie schaak-grootheden uitrus ten van het 30ste Hoogoventornooi. „We zijn door en door moe. Achttien uur werken per dag" rekent Milko vlug uit. ..Schaken is een zeer rware sport." Milko is thuis in Bulgarije sportleraar en hij kan het dus weten. Het voorbereiden van de partij, dan vijf uur lang schaken, gauw gauw een hapje eten, de afgebroken partij analyseren, de partij weer afspelen. Dan slecht Slapen. Neem je bij slapeloosheid een pil in, dan verlies je prompt de volgende partij. Als je fysiek niet in prima conditie bent, is het onmogelijk goed te spelen. „Je ftioet uitgerust naar een tornooi gaan", beaamt Corrie Vreeken. Op tijd naar bed, wei nig roken en drinken. Dat lukt niet altijd. In de Oosteuropese landen word je een maand tevo ren gedwongen rust te nemen in een trainingsoord. Daar wordt aan schaakvoorbereiding en fysiek® training gedaan. Schakers nemen hun repertoire door, bestuderen hun taktiek, altijd in de natuur. Ze mogen kiezen, ber gen of zee, waar ze zich het pret tigst voelen. De staat betaalt het salaris door. zowel tijdens de voorbereiding als de tornooien. „Daarom is dit een enorme prestatie van de Nederlandse vrouw". tweeën en dus kan er maar één winnen! vragen we. De schaaktops bedoelen het zo: tornooiwinnaar Kortchnoi wist al dat hij op punten gewonnen had, toch vocht hij met alles wat in hem was. Vrij duur Schaaksport schept een internationale kennissenkring, mevrouw Vreeken heeft vele tastbare herinneringen: hier „tantetje", de gemoedelijke theemuts uit Rusland. Op de achter grond houtgesneden koppen uit Spanje van Don Quichote en Cervantes. Is schaken een dure sport? Nogal. „Ik kreeg een uitnodiging voor Mongolië in augustus en zou dan zelf de helft van de reis zelf moeten betalen. De schaak bond wil tien procent voor zijn rekening nemen maar dan blijft er nog 150- over. Dat is niet om te doen. Ook tijd Is geld. Ik heb een full time baan als procuratiehouder. Mijn man, conrector van het ge meentelijk lyceum hier in Vlaar dingen, stimuleert me geweldig. Hij schaakt zelf ook. Straks ne men we alle partijen nog eens rustig door. Analyse is heel be langrijk. Aan de leerlingen van het gemeentelyceum ga ik op woensdagmiddag gratis schaakles geven, om de jeugd te stimule ren. Ook andere leerlingen zijn welkom. Ze betalen een kwartje dat wordt afgedragen aan de Kuren Hoe kwam mevrouw Vreeken tot schaken? „Ik begon mijn loopbaan als verpleegster en moest kuren. Op de ziekenkamer was Iemand die me schaken leer de. Na tien Jaar studie en spelen ben Ik acht jaar landskam pioene. Studie, jazeker. We hebben een kast vol boeken en tijdschriften uit de hele wereld. Er zijn heel' bepaalde openingen die verou derd zijn. Men vindt steeds nieu we openingswegen, openingsva rianten. Zetten, die vroeger als „sterk" golden worden nu weer legd. Je moet die vondsten n® eenmaal weten wil je sterk •taan. Laag Het percentage dames dat in ons land schaakt is erg laag. Schaken kost veel tijd en je dient liefde te hebben voor het spel. Andere eigenschappen? In telligentie, logisch kunnen den ken, voor bepaalde eindspelen: goed kunnen rekenen. „Wiskun deknobbel, zeggen sommigen; bij mij klopt dat wel", lacht me vrouw Vreeken. Ook artistiek gevoel voor be paalde combinaties is wenselijk. Succes in de schaaksport berust op één procent talent en 99 pet. hard werken. Je probeert het re pertoire van je tegenstander. Het is goed om sportief te zijn. Spor tief? J® speelt maar met zijn Hebt u ook al een oogje aan de schoonmaak ge waagd? Met zuiveringszout kunnen we alle kanten uit, het neemt alle luchtjes weg en maakt schoon zonder te krassen of te bleken. Het is bijzonder geschikt voor het onderhoud van fornuizen en aanrechten, koelkasten, sa nitair en spiegels. Strooi iets zuiveringszout op een warme vochtige doek. Hier mee de schoon te maken spullen afnemen, of met een oplossing van 100 g zuiveringszout per 10 liter warm water. Diezelfde hoe veelheid is ook goed om door de was te doen (dus 100 g op 10 1 sop); ondergoed en luiers geven geen nare geur meer en worden extra schoon. Serviesgoed, koel kastdozen, emmers en teilen van plastic, afvalemmers, aanslag van koffie en thee: afwassen in een oplossing van 100 g zuiverings zout per 10 1 water. Kunstgebit Een kunstgebit Is goed te reini gen met zuiveringszout. Hakbor- den. vlees- of groenteplanken maken we vrij van vis- vlees- of knoflookluchtjes door de planken eerst af te spoelen in een oplos sing van zuiveringszout, 3 eetle- pers per liter water. Voor uw zilver: bedek een gro te pan met aluminiumfolie. Leg zilveren vorken ep lepels hierop. Voeg per liter water 4 eetl. zui- Als u niet van het type bent dat uren in de keuken kan doorbrengen om allerlei heerlijkheden te bakken, maar toch wel eens van het eeuwige bitterkoekje of amandelmopje af wilt, dan moet u zich eens aan het be reiden van deze taart wagen. In een kwartier is het be keken! Nodigt Taartbodem (klaar gekocht). Voor de mocca-crèmeeen half pond boter, een halfpond gezeef de poedersuiker, wat sterke kof fie. Roer de boter luchtig en meng er de gezeefde poedersuiker en de sterke koffie door. Slagroom (suiker naar smaak toevoegen) Gehakte noga. Bestrijk de taartbodem met mocca-crème. bestrooi met ge hakte noga en bedek alles met een laagje stijfgeklopte slagroom. Stervormig lange vingert erop leggen en langs de lange kanten een reep mocca-crème spuiten. Vul de ontstane driehoekjes op met slagroom. De taartrand met mocca-crème bespuiten. Het mid den var. de taart met slagroom volspuiten, van het restant erf' ~-e kletne torentjes opspuiten. Rotterdamse Schaakbond. Daar voor zijn ze dan lid van de KNSB en ontvangen de tijdschriften. In Wijk aan Zee gaf ik een simultaan voor 36 leerlingen. Te gen een twaalfjarig joch speelde ik remise. Ik leerde hem wat „pat" was. Hij trots natuurlijk! Aan het eind van het tornooi kreeg ik van zijn zakgeld een tablet chocolade. Leuk! Naast het gevecht van intellect van vijf uur, is de internationale omgang heel plezierig. Je leert veel interessante mensen kennen en je talen spreken. Met vakantie bezoeken we schaakspelers zoals het echtpaar Bobotsov met wie we naar de Zwarte Zee gin gen". Populair veringszout toe. Breng het water tot aan de kook en houd het zil ver zolang op deze temperatuur tot het schoon is. Spoel eri droog het daarna; met een voorweek- middel gaat zilver ook prachtig schoon op dezelfde manier. Tenslotte: bureaus knappen ook op als u het bovenblad af neemt met een warme vochtige doek bestrooid met zuive ringszout, aldus „Alleen voor haar", het voorlichtingsblad van het Gasinstituut. Het gezegde „wintervakantie telt dubbel" is niet door de mensen van reisbureaus uitge vonden maar door artsen. Al zul len de reisbureaus er wel gebruik van maken, gezien de adverten ties waarin staat dat we „er ge woon recht op hebben"... Gezond is het wel, dat kan een kind u vertellen. Daar de frisse lucht en zon, hier mist en laag hangende nevel. En al is het daar koud (waarop men zich kleden kan) het is er vooral goed voor mensen met ziekten aan de ademhalingsorganen. Ook bij chronische migraine kan een kuur in de bergen succes opleve ren. De zonneschijn is heerlijk en brengt nauwelijks gevaren van overmatige zonnestraling mee en is daardoor voor lijders aan hart en vaatziekten beter dan de war me zomerdagen waarbij de voch tigheidsgraad vaak hoog is. Dege nen die op grotere hoogten een winterkuur willen ondergaan, moeten eerst een arts raadplegen, want in het hooggebergte is voor mensen die aan te hoge bloed druk en hartziekten lijden grote voorzichtigheid geboden. Daarte genover is het voor patiënten met bronchitis en astma zeer gunstig. Wc hebben altijd gedacht dat de Spartaanse gewoonte om op een keiharde ondergrond te sla pen, erg gezond was. Hoewel ie dereen het met ons eens zal zijn dat een wat soepeler matras hernia en andere ziekten uitge zonderd heel wat prettiger is. Nu dan, wég met het schuldge voel: het Europese instituut ter bevordering van gezond slapen te Düsseldorf heeft uitgedokterd dat het slapen op een harde onder grond helemaal niet zo gezond is als men dachf. Volgens het instituut heeft het lichaam tijdens de nachtrust een ondergrond nodig die een zekere kuilvorming toestaat. Die kuil- vorming doet ons denken aan die heerlijke bedstee waar we vroe ger als we uit logeren gingen in sliepen... ..Corrie is erg populair" be vestigen Milko en Antonia. We zien het aan de vele souvenirs in haar huis. Uit Spanje de koppen van Don Quichote en Cervantes, een ontbijt- en eetkamerservies uit Bulgarije, een tafeltje met Roemeense snuisterijen, een Russisch kerkje met Corrie Vree- ken erin gegraveerd. De Russische theemuts die tantetje voorstelt; klein knotje achter op het hoofd, vuurrood mondje en in het ene handje een schaal, troont ze gezellig op de bank als herinnering aan een gevecht met schaakstukken waar uit mevrouw Vreeken vaak als overwinnaar tevoorschijn kwam. De schaakbond zal overwegen de titel in ternationaal dames- meester voor haar aan te vragen. Dat is dan toch wel de kroon op haar zwoegen. Feest? Nee. „!t Is dat het echtpaar Bobotsov meeging naar huis. Anders was ik weer gewoon overgegaan tot de orde van de dag De was, ja, waarschijnlijk". Ze zegt het niet bitter. Vooi mevrouw Vreeken geen vlaggen of fanfare, geen propaganda op film en televisie zoals voor Anto nia in haar land. Antonia heeft een dochter van twaalf die nu bij oma is. „Voor gehuwde vrouwen is schaken best mogelijk", zegt mevrouw Vreeken. „Ook als er kinderen zijn. Mevrouw Rood- zand in Rotterdam heeft er drie en mevrouw Heemskerk is ook moeder. Ze kunnen toch 's avonds als de kinderen naar bed zijn studeren?" DE vorige keer was ik na het schrijven van de Open Brief niet helemaal voldaan. Je hebt iets vergeten, dacht ik, iets nét niet ge zegd. Maar wat. Ik maar denken en denken en ermee omlopen de volgende dagen. En kijk, dan komt er een envelop met post en ineens, ja, ik weet het. Nee, niet door de verontwaardi ging van een schrijfster weet ik het. Zij schrijft dat ik lichtvaardig sprak over het verdriet van een ander, zogenaamd moppig, als een treinavontuurtje. Het is een heel groot verdriet, zegt ze, u kwetst door dit verhaal andere vrouwen. Tennissen Hoe ze zichzelf op peil houdt bij een zo druk bezet Antonia Iwanova (zij schaakt onder haar meisjesnaam) en haar man Milko Bobotsov rusten uit van het Iloogoventornopi bij onze landskam pioene mevrouw M. C. Vreeken- Bouwman te Vlaardingen. leven? Tennissen! Vijfmaal per week 's zomers en twee maal per week 's winters. Ze pakt het schaakbord en buigt er zich serieus over met haar gasten. Het is geen pose voor de fotograaf. In april zal ze in Arnhem het dameskam pioenschap verdedigen tegen mevrouw Heemskerk of me vrouw Timmer. Ook de nieuwe pot jam van Hero al ontdekt? Het is een vol komen nieuwe jamkwaliteit die de fabrikant „vol-fruit" noemt De jam is minder vast en de vruchtjes blijven nagenoeg heel, keurig en aromatisch. Prettig om ze eruit te vissen en er cake, pudding of vla mee te garneren. Plezierige bijkomstigheid is de lage pot met wijde opening, geen klevende messen of dito jamle pels meer en als de jam op is leuke potjes om plaksel in te maken voor de kleuter of verf in te bewaren voor de doe-het-zel- Ver. Er zijn zeven smaken jam die variëren van 1,29 tot 1,75. Leuk dat zoveel 'huis vaders reageerden op onze vraag waar hun mening over dit onderwerp bleef! De heer D. te L. zegt bij voorbeeld: „Als man en vaider van een flink gezin zei mijn vrouw dat ik daar ook wel eens wat over kon schrijven. Ik ben een trouwe lezer van uw krant en ook van Dialoog. Wat de taak van de man be treft: ik vind dat hij zoveel mogelijk zijn vrouw moet hel pen, zodat de moeder die al tijd gebonden is aan het gezin (vooral daar waar geen kleu terschool is) ook rustig naar de kerk kan gaan en dan niet als ze thuis komt meteen voor alles hoeft te zorgen. Of als zij 's avorids eens weg wil niet eerst alles klaar hoeft te heb ben. Het moet niet zo zijn dat de kleine kinderen alleen maar door moeder naar bed gebracht willen worden. In ons huwelijk moet echt een eenheid zijn en dus moet ook de vrouw zo nodig haar man helpen als hij het druk heeft of in tijdnood is." Ook de heer G. te R. leest Dialoog en „Ik ben blij dat er met waardering over de huisvader geschreven wordt. Een huwelijk aangaan, is niet het vinden van een goede partner, maar het zelf zijn van een goede partner. Ik help mijn vrouw wel met ditjes en datjes en vind het zelfs pret tig en nuttig." Gelijkwaardig „Het is toch al te gek dat u geen brieven van huisvaders gekregen hebt" zegt de heer D. te L. Daarom zal ik als vijfenzestigjarige huisvader hierop ingaan. De huisvader is de man die de zorg heeft dat het gezin zo goed mogelijk verzorgd wordt. Vroeger wa ren er lange werkdagen en werd er weinig verdiend. Van een huiselijk samenzijn was weinig sprake en de zondag was voor allemaal een feest dag. Vroeger was de man meer hoofd van het gezin en de vrouw zijn hulp. Nu zijn zij gelijkwaardige partners geworden met voor de wet ge lijke rechten." Voorlezen De heer N. te N. heeft zes kinderen die nu allemaal ge trouwd zijn: „Ik vind kinde ren, vooral van zes maanden tot het zesde jaar zo alleraar digst. Later vind ik hen ook wel lief maar dan worden ze al een beetje zelfstandig, heb ben een eigen willetje en dat moet je leiden ten goede. Ik las de kinderen vroeger altijd 's avonds voor, uit „Ouwe Bram", „Peerke en zijn kame raden", „Dik Trom" enz. Vroeger stonden er in de krant zulke mooie kinderverha len o.a. „Pimpelman gaat op reis." Die knipte ik dan uit, plakte ze in een boek en las het in zijn geheel voor. Na het lezen was het zonder pardon „naar bed". Er was geen ge zeur over „nog eventjes op blijven". Uithuizigheid, nee. daar hielden wij niet van. De kinderen gingen wel eens naar vrienden of vriendinne tjes thuis, maar meestal wa ren ze bij ons. Mijn vrouw wist het altijd gezellig te ma ken. Zelfs de was Ik wilde altijd weten waar mijn kinderen waren, en in het donker buiten was er voor hen niet bij. Toen het gezin zich uitbreidde, stond ik mijn vrouw bij in de huishouding, schilde aardappelen, hielp mee met de afwas en vaak stond ik 's morgens om vier uur op om de was te doen. Dat ging toen nog met borstel en plank, later kwam er een wringer bij. Als ik dan om half negen naar kantoor ging had mijn vrouw alleen maar de was op te hangen en te strijken. Mijn vrouw is costumière en maakte alles voor de kin deren, voor mij naaide zij zelfs overhemden. Ze had een drukke taak en dan nog voor de hele huishouding te moeten zorgen, dat was niet te doen. Ik wilde er geen vroegtijdig afgeleefde vrouw van hebben Jammer genoeg sukkelt mijn vrouw de laatste jaren met haar gezondheid, ze ziet er niet afgeleefd uit, maar heeft helaas een kwaal. Tot slot wil ik alle vaders op het hart drukken: voel toch uw ver antwoordelijkheid ten opzich te van uw kinderen en van uw vrouw." Keihard „Mijn vader was vroeger een keiharde wat betreft het helpen van moeder" herinnert zich nog de heer G. te R. „Vergeet echter niet dat hij (en vele anderen) tweemaal zo lang werkte als ik nu. Boven dien had men naar mijn me ning de gedachte dat het huishouden voor de vrouw was. Hierin is, dacht ik, wel wat verandering gekomen. Het gros van de werkne mers heeft een 45-urige werk week en men beseft dat het toch niet past dat pa geen klap uitvoert terwijl ma zich uitslooft. Overigens begrijp ik niet hoe het komt dat de vrouwen ondanks het in het bezit zijn van vele huishoude lijke apparaten het drukker schijnen te hebben dan de vrouwen vroeger. Wij hebben drie kinderen maar mijn vrouw is ondanks stofzuiger, wasmachine e.d., nooit klaar. Zijn de vrouwen nu veel schoner op het huis en vragen de kinderen meer aandacht en werk? Met mijn hulp kunnen we het soms nauwelijks bijbenen!" Deze vraag smeekt om een antwoord: lezeressen laat het cr niet bijzitten vertel ons hoe u hier over denkt. We weten niet hoe oud de drie kinderen van de heer G. zijn. we dach ten zo tussen tien en één jaar. Priester Ook de heer \V. te H. leest Dialoog altijd en, zoals hij zegt. „Over het algemeen ver lustig ik mij (ten goede) hier in. Ik wilde iets zeggen over het ..priester" zijn. Ik logeerde wel eens bij een vriend wiens vader iedere avond de ge woonte had voor het naar bed gaan te lezen en te bidden met de kinderen. De maaltij den, voor en na, een eigen ge bed, met als gevolg een einde loze herhaling voor Kerk, Zending. Koningin en vader land. Bovendien 's avonds (wij lagen geknield) pijnlijke knieën van het kleed, dus schuiven van de ene knie op de andere, en maar wachten tot hij amen zou zeggen. Het was een fijne vent voor mij en zijn kinderen, en ik denk nog met dankbaarheid aan hem. Maar dit heb ik nooit gedaan. Bidden is een heilige handeling en dat moeten vooral ook de kinderen goed beseffen. Daarom bid ik voor elke maaltijd het Onze Vader en na de morgen- en middag maaltijd een formuliergebed, terwijl ik de avondmaaltijd besluit met een eigen gebed, dank en bewaring voor de nacht vraag. Dit vinden mijn vrouw en ik voldoende, we menen hier door het gebed geen schade toe te brengen. Wanneer onze kinderen met de kleinkinde ren hier zijn, dan is mijn ge bed bij het eten kort, terwille van de kleinkinderen, maar ook van mijn kinderen. Wij willen niet dat onze dochters met rode hoofden zitten, daar de kinderen onder het bidden niet langer stil kunnen zitten, vooral niet met andere neefjes en nichtjes. Met bijbellezen lees ik dan soms maar twee teksten. Ben ik nu oneerbiedig of doe ik hun tekort?". Televisie Wie hierop in wil gaan doe het snel, de laatste dialoog over Huisvader is volgende week. Ons nieuwe onderwerp? TELEVISIE. Welke plaats neemt hij in uw gezin in, welke programma's volgt u, selec teert u tevoren, wie is er baas over de knop of gaat dat in overleg, wat vindt u wel van de reclame-strips? Heeft het verschijnsel televisie uw leven verrijkt? Enfin, stof tot praten genoeg. We zenden u bij plaatsing graag een verras sing, Tipparade, De dokter zegt 1 of 2. Uw stem telt mee in onze krant maken wc de kring weer groot? JU. dat verwijt leg ik rustig ter zijde. Wie hier de Open Brie ven leest, weet dat ik eerder te ernstig dan te lichtzinnig ben. Als ik elk verhaal nu ook nog lamen- térend moet opdissen, verlies ik alles van mijn vrolijke-fransjes- aard waarom de meneer van de krant me destijds uitnodigde tot het schrijven van deze brief. Ik weet voldoende van verdriet en ik meen nooit iemand niet au sérieux genomen te hebben, maar ik wil het Op mijn manier zeggen. Er is iemand die me schrijft dat zij, zo haar man in dat bos was gaan wonen met zijn liefje, elke dag de ruiten was komen ingooien. Bij zo'n kreet mag ik toch ook wel even lachen? Maai- zij hielp me toch aan mijn aanvulling. Op een heel ander punt dan in mijn uiteenzetting van on- géhuwd-gehuwd. Zij vertelde me een voorval dat momenteel hon derd keer plaats heeft; een wijk- gemeente adopteert een verzor gingstehuis. Over en weer komen uitnodigingen. Kerstfeest wordt gezamenlijk gevierd, in kerkdien sten zijn gereserveerde plaatsen, er komt een gespreksgroep, enz. enz. Zo is er ook een soos, een ge zelligheidsmiddag met praten in leuke kringetjes, je bent allemaal zo ongeveer van hetzelfde soort, je voelt je erbij horen, je past bij elkaar. En nu, wat doet die wijkgemeen- te nu? Die nodigt voor zo maar eens een volgend keertje mensen uit een andere wyk uit. Mensen van, laten we het deftig zeggen: van een totaal andere sociale struc tuur. Mensen van gewoon een la gere kom-af. Misschien heel beste luitjes, maar waarover moet je praten. Wie weet, maken ze fou ten in het betrekkelijk voornaam woord, of hun moppen zijn andere, en ze willen andere pleziertjes. Nu voel je je geremd, en als J® thuiskomt, verdrietig, want het was niet zo knus en je had zo naar die middag verlangd fmag dat soms niet?), en ja, je voelt je ook een beetje boos op de wijk- gemeente-regelaars, en in het rust huis hoor je zelfs woorden als „ar beiders" en „communisten". En ook enkele regelaars zeggen: dat was mis, dat was geen goede planning, of: men was er nog niet rijp voor. In die woorden klinkt ook spijt, want het Is verdrietig bij goede in grediënten geen mooi mengsel en laten we zeggen geen lekkere cake, maar klontjes te krijgen, zodat je beter de hele zaak het raam uit kunt gooien. WAAR is de fout? Moet je be jaarden soms niet hun eigen knusheid laten houden, moet je ze in de naam van Christus weer pro beren te mixen, tegen problemen van communicatie aangooien nèt nu ze van een leven met toch heus wel wat moeilijkheden tot rust komen Of mag je eenvoudig ver wachten dat ze weten wie hun medemens is Is er al niet genoeg in beweging, moeten we nu ook - nog beweging (deining) mèken Wat wil die wijkgemeente? Die wil, ik durf het haast niet te zeg gen, maar zo is het vast, die wil iets zien van het komende. Het komende: het koninkrijk Gods. Daar ben ik dan bij de laatste regel van mijn vorige Open Brief: waar gehuwd en ongehuwd wegvallen, daar is iets waarvan men zou mo gen zeggen: het koninkrijk Gods is nabij. Dus waar verschillen weg vallen, daar is het. Ten diepste dan, ik moet het in weinig woorden zeggen. (Niet als we bijv. allemaal een auto hebben.) Waar geen verschil meer is van mens tot mens, daar begint het te komen. Waar mevrouw met zilve ren haar en stola gewoon, niet neerbuigend, maar charmant en menselijk, kan praten met de ar beider-communist of waarvoor hij doorgaat omdat hij mens is en ideeën heeft en misschien wel èndere ideeën gehad zou hebben als mensen naar hem hadden willen luisteren. Daarvoor is nederigheid nodig. En nederigheid is vrucht van zelf kennis. En zelfkennis eist zo'n diep inzicht dat de Grieken lachend zeiden: nu ben je op het terrein van de godheid bezig. Slechts de godheid kent zichzelf, de sterfelij- ken wandelen toch altijd weer in raadselen. Het wonderlijke is nu dat in Jezus Christus ons wordt duidelijk gemaakt dat God naar mensen, naar de aarde kwam. dat dat Zijn domein was, dat het hier gebeurt. Dat de mensen die dat plotseling zien, zomaar kinderen Gods worden genoemd. Dat is het enige menselijke ver schil: zien en niet zien. Wie ziet is gewoon zichzelf, dat is nederig. Bezig zich te verstaan met ieder die op zijn weg komt. Zichzelf kamend. Wie niet ziet, moet zich een wereldje maken: stand, ras, natie, macht, techniek. En ik-ben-ge- trouwd. En Heer-ik-dank-u (dat ik niet ben als die-daar). T^ERSCHILT het nu, getrouwd en niel-getrouwd? Ja, als je denkt aan twintig jaar alleen eten, alleen de kamer binnenkomen, en de ander altijd maar weer gezelschap, ook natuurlijk wel altijd weer eten kokenJa, als je de een al die nabije.steun ziet hebben die je mist, al de grage liefde ziet geven die je zelf nergens kwijt kunt. Maar NEE als je allebei ziet, in ziet wat er met je leven eigenlijk gebeuren moet: gestalte geven aan het komende. Anders gezegd: het komende ZIJN. Dan is huwelijk maar een klein hulpje, en soms een handicap. Potsierlijk om er trots op te zijn. Maar goed om erover heen elkaar te vinden, van deze en gene zijde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 16