kkf,ntl7 roof over v('lK Ovej -^WKankro^ter C* OMDAGS HELGEEL WAPEN Superveilig vervoer is mogelijk IDEE WORDT WERKELIJKHEID II uw thuwk°f| verrirtiv i «ibVj. lis MI.VT.AMI vr VA> ff .Dramatische, beelden van een overval ZATERDAG 3 FEBRUARI I94B Door Link van Bruggen /"WERVALLEN lijken tegenwoordig aan de orde van de dag. De afgelopen maanden hebben de kranten er in ieder geval vol van gestaan. De gewapende roofoverval in de beruchte Texas- of Chicago-stijl is vooral de laatste jaren tot het criminele beeld van Nederland gaan behoren. Voor geweldpleging schrikt men ook hier te lande niet meer terug. Er knallen schoten, er wordt geknuppeld, men werkt met zoutzuur en met ether, met proppen, boksbeugels en zoveel andere laaghartige aanvalsmiddelen. Op deze pagina belichten we slechts één aspect van de roofoverval. Het werd actueel door het neerschieten van de Amsterdamse geldloper H. R. Schaeffers, die twee tassen geld, waarin zich de kapitale som van 300.000 gulden bevond, naar een bank wilde brengen. Beide overvallers dilettanten, naar men in politiekrin gen zegt konden inmiddels worden ingerekend. Dit misdrijf, dat op klaarlichte dag op straat werd gepleegd, heeft het gebrek kige geldtransport in Nederland weer eens in het nieuws gebracht. Uit de mond van een expert noteerden we een opmerking, die op zichzelf al boek delen spreekt. ,,Er zullen eerst de nodige doden en gewonden moeten vallen," zei hij, „alvorens we zover zijn, werkelijk afdoende preventieve maatregelen te nemen." Zonder meer kan gesteld worden dat men in Nederland nog veel te lichtzin nig denkt over het vervoer van geld. Met verwaarlozing van ook maar de geringste veiligheidsvoorschriften worden employés naar de bank gestuurd om ettelijke duizenden guldens te brengen of te halen. Gaat een particulier initiatief hier thans paal en perk aan stellen? En zal men eindelijk meer waarde hechten aan de raadgevingen van de politie, die in diverse grote steden reeds jaren werkt met een speciaal bureau ter voorkoming van misdrijven? flers ow irwie itSHiiïmc rovers énzinesiaiion htpaar gemma ROTTERDAM De beveiliging van geld transporten kan een stok paardje worden genoemd van het bureau ter voor koming van misdrijven van de gemeentepolitie in de Maasstad. Het baan brekend werk van deze afdeling vond onlangs een bekroning in de ad viezen, die werden uitge bracht door een werk groep uit de bankwereld. Genoemde aanbevelingen waren qua inhoud gelijk aan die, welke het bureau reeds anderhalf jaar ge leden had gedaan. Naar adjudant A. J. J. van Lieshout, die een ervaring van bijna dertig jaar met zich mee draagt, is het goed luisteren. Hoe wel deze goed van de tongriem gesneden politieman juist giste ren de dienst verlaten heeft om zich geheel aan eigen besognes (o.m. op het vlak der beveiliging) te kunnen wijden, staat hij in de annalen getekend als een figuur, die een meester was en is op het gebied van de preventie. „Je maakt soms de gekste din gen mee," zegt hij. „Wat denkt u van een knul van 18 jaar, die met 100.000 gulden over straat werd gestuurd? Of van een meisje met een schoudertasje, waarin 60.000 gulden zat? Ook zonder overvallers in de buurt kon dit kind het haar toever trouwde geld nauwelijks onder controle houden. Het schouder tasje was zo gammel, dat het bij na uit elkaar viel." Het transport van geld en de beveiliging ervan heeft Van Lieshout herhaaldelijk in de praktijk getoetst. Hij is er niet ondersteboven van. Het enige waar hij rich steeds weer over verbaast, is dat er niet meer roofovervallen worden gepleegd. Openlijk - „Ik heb mensen in de kroeg i gehad," zegt hij, „van wie ik wist I dat ze met enkele tienduizenden i guldens liepen te zeulen. Ik heb I het er weliswaar op aangestuurd, j zonder dat ze overigens wisten met een politieman te doen te j hebben, maar ze stapten er toch maar in." De adjudant heeft een sterk I geloof in zogenaamd openlijk geldtransport. „Het publiek," stelt hij, „moet wennen aan de zichtbaarheid van het vervoer van geld. Indien dit gebeurt, blijft de helpende hand bij overvallen zeker niet uit. Waar kan een dief beter zijn slag slaan: in een op straat gepar keerd staande ziekenauto, post auto of vrachtauto? Juist, in een vrachtauto. Deze heeft iets on persoonlijks, evenals de bestuur der. Bij het ontrafelen van misdrij ven mag de hulp van ooggetuigen of van mensen die iets verdachts hebben opgemerkt bepaald niet worden uitgevlakt 98 procent van alle moordzaken wordt in Nederland opgelost, slechts 17 procent van alle rijwieldiefstal len daarentegen. De reden? Bijna iedereen heeft een fiets. Als men aan een slot morrelt, valt dat nauwelijks op. Het interesseert de mensen in ieder geval niet." Vakmensen De heer Van Lieshout meent overigens wel dat het transport van geld door vakmensen moet worden verzorgd. Ook als er met een opvallende wagen wordt ge reden, moeten de bewakers volle dig op de hoogte zijn van de valstrikken, die door overvallers kunnen worden gespannen. Elke list moet als het ware worden geanticipeerd. Een goed begrip van de denkwijze van onderwe reldfiguren acht hij dan ook noodzakelijk. Is er een recept voor het abso luut veilig transporteren van geld over straat? „Ja," zegt de adjudant onom wonden. „Superveilig vervoer van geld is mogelijk. Het zou toch te gek zijn dat we wel in staat zijn de maan te bereiken, maar niet bij machte zodanige beveiligingsmaatregelen te tref fen dat een overvaller geen kans meer krijgt." Volgens de heer Van Lieshout moeten we het, evenals bij een maanvlucht, in de elektronica zoeken. En in pantserstaai en pantserglas. De inzittenden van een geldtransportauto mogen bij voorbeeld niet door kogels ge raakt kunnen worden. „Het kost allemaal geld, veel geld zelfs. Op het punt van de beveiliging van hun geld transporten moeten de betrokken bedrijven echter met elkaar sa menwerken. Of er moeten, zoals in Duitsland, particuliere onder nemingen komen, die zich hele maal op het vervoer van geld specialiseren. Men vraagt daar een tientje per uur per man. Overigens zijn de bewakers in Duitsland gewapend, wat in Ne derland wel erg moeilijk zal rijn." Als het openlijk geldvervoer eenmaal vaste voet in ons land zal hebben gekregen, voorziet de adjudant alleen voor Rotterdam een situatie, waarin plaats en werk is voor zeker vier gespecia liseerde voertuigen. r„ nu »v\i "T /a,,,. ,5 Overval op oleirii^-^r i- ,n i""",:1"" vi weiier: Jh Engeland en Zwitserland bijvoor beeld bestaan reeds particuliere maatschappijen, die zich met het vervoer van geld bezighouden. AMSTERDAM Op hun kaartje staat het al: 1ste Nederlandse Geld- en Waarde Transportmij." De broers Bob en Lothar de Bruijn, die in Amster dam een autorijschool exploiteren, komen over een Ommekeer week of drie, vier met een primeur, die ze anderhalf jaar lang tot in de finesses hebben uitgebroed. Bob en Lothar (met pijp) de Bruijn, firmanten van de lste Nederlandse Geld- en Waarde Transportmaatschappij. Alarmtas Zolang het echter «iet zover is. zullen bedrijven die veel geld over straat moeten laten vervoe- „Het worth een gepantserde en helgeel gespoten bestelauto," zegt de 25-jarige Lothar, die als woordvoerder optreedt. „De fir manaam staat er met grote let ters op. Alles zit eraan en erop. SCw&ailichten, een mobilofoon, si renes, een lichtbak, een speciaal ren, er goed aan doen zich voor een paar honderd gulden een zo genaamde alarmtas aan te schaf fen. „Men komt daar niet zover mee," aldus de heer Van Lieshout, „want dat ding blijft maar gillen als het in handen van vreemden komt." Op geldgordels is de adjudant niet zo gesteld. „Deze verwaarlo zen mijn principe, dat de mens belangrijker is dan de materie. Wil een overvaller er met een geldgordel vandoor gaan, dan zal hij de drager toch eerst een flin ke tik moeten geven." Zolang superveilig geldvervoer nog buiten het bereik ligt, zullen de adviezen in acht moeten wor den genomen, die door bevoegde instanties zijn uitgebracht. In het algemeen geldt dat transporten van enige betekenis moeten wor den uitgevoerd per auto en door ten minste twee mannen, bij voorkeur niet jonger dan 21 en niet ouder dan 55 jaar. Het ge bruik van een fiets of bromfiets wordt beslist ontraden; te voet of per openbaar, vervoermiddel is onder alle omstandigheden beter. Drukke wegen Bij transport per auto dient zo veel mogelijk gebruik te worden gemaakt van drukke wegen, ter wijl wisseling van routes en tijdstippen wordt aanbevolen. Raakt men betrokken bij een verkeersongeluk, dan moet on middellijk aan de mogelijkheid van een valstrik worden gedacht. Een van de andere regels is nog dat de man die naast de bestuur der zit, in de eerste plaats een observatietaak heeft, wat de aan brenging van een rechterbui- tenspiegel noodzakelijk maakt. Bij transport te voet draagt een van de twee mannen, die hiermee in principe worden be last, het geld. De ander loopt op een afstand van 5 tot 10 meter schuin achter de transporteur om de omgeving in het oog te hou den. Men dient zich steeds op het midden van het trottoir te bevin den (niet te dicht bij de huizen kant dus), terwijl men niet moet ingaan op verzoeken om bijvoor beeld een vuurtje. Vertraging In de aanbevelingen van het Rotterdamse bureau ter voorko ming van misdrijven staat nog dat het van zeer groot belang is dat de geldtransporteurs, die bij een overval of een poging daar toe betrokken raken, geen agres sief verzet plegen. Ze dienen zich uitsluitend te beperken tot „ver tragingsacties en dan nog alleen indien deze zonder risico voor ei« gen of andermans leven kunnea worden genomen". beschermde ruimte, waar de cas settes met geld of waardepapie ren ingaan. Over het elektro nische beveiligingssysteem kan ik moeilijk praten, maar ik kan wel zeggen dat een overvaller die erin zou slagen achter het stuur van de wagen plaats te nemen, lijfe lijk gevaar loopt." Met hun „helgele wapen" den ken 4e broers in een behoefte te voorzien. Op commerciële basis hopen ze klanten aan te kunnen trekken, die het vervoer van geld, waardepapieren en waarde volle artikelen aan hun pas opge richte firma toevertrouwen. Inlichtingen Sinds het neerschieten van de geldloper van C A op het Amsterdamse Damrak zijn er van de rijde van grote firma's al verzoeken om inlichtingen bin nengekomen. Het grootwinkelbe drijf, op het geld waarvan de twee overvallers het hadden voorzien, heeft inmiddels toege zegd van de diensten van de lste Nederlandse Geld- en Waarde Transportmaatschappij gebruik te zullen maken. Het idee van de gebroeders De Bruijn is niet helemaal nieuw. In Deze drie platen wer den tien dagen geleden gemaakt na de mislukte overval op de geldloper van C A op het Am sterdamse Damrak. Een van de daders niet degene die geschoten had kon enkele mi nuten na het misdrijf in de kraag worden ge vat (boven). Tevergeefs probeerde hij zich even later los te rukken mid den). Het slachtoffer in de buik getroffen, maar niet levensgevaar lijk wordt naar een ziekenauto gedragen (onder). De twee geld tassen die de man droeg, en die 300.000 gulden aan bankbiljet ten bevatten, konden door begeleidende cas- sières in veiligheid wor den gesteld. Voor Nederland echter bete kent het een totale ommekeer. Bij ons sjouwen employés dikwijls met ware kapitalen over straat. Hoe primitief het bij geld transporten vaak toegaat, blijkt wel uit een krantebericht, waarin melding wordt gemaakt van het verlies van een aktentas met 30.000 gulden, die met een snel binder op de bagagedrager van een fiets was bevestigd-. Lothar doet een greep uit het plaatselijk gebeuren van het af gelopen jaar om het bestaansrecht van de lste Neder landse Geld- en Waarde Transportmaatschappij te on derstrepen. Een auto met een grote geld zending reed door nog onbekende oorzaak in een gracht. De bestuurder verdronk; van de bankbiljetten is er nooit één bo ven water gekomen. Onverlaten gingen er met de tas van een bankloper vandoor na hem peper in de ogen te heb ben gestrooid. Uit een vrachtauto van Van Gend Loos verdween een kistje met 100.000 gulden, toen de bestuurder even was uitgestapt om een pakje af te leveren. Anders „We propageren een heel ande re manier van geldvervoer", zegt de jonge De Bruijn. „Geen ge heimzinnigheid meer, geen onop vallendheid, maar openheid. Het vervoer van geld moet in een stad duidelijk waarneembaar zijn. De politie houdt dan auto matisch een oogje in het zeil, ter wijl je onmiddellijk de steun van het publiek krijgt als dit onraad bespeurt Bij een overval gebeurt het meer dan eens dat de omstanders niet meteen door hebben wat er precies aan de hand is. Ze denken in eerste instantie aan een ordinaire knok partij, waarvan ze zich afzijdig willen houden." Drie pijlen De broers hebben voorlopig drie pijlen op hun boog. Ze wil len voor winkelbedrijven gaan rijden, die vooral op zaterdag niet weten waar ze met de ont vangsten moeten blijven. Daar naast willen ze week- en maand lonen gaan vervoeren, zomede waardepapieren (fabrieksgehei men bijvoorbeeld) en waardevol le artikelen (goud, diamanten enz.). „Van al die dingen." aldus Lo thar, „zien we zelf niets. Het transport geschiedt in cassettes, waarvan alleen de verzender en de ontvanger een sleutel heb ben." Het onder de gemeentepolitie ressorterende adviesbureau ter voorkoming van misdrijven in de hoofdstad staat gunstig tegenover de plannen van de broers. Zodra het „helgele wapen" gereed is, zal het door experts worden be proefd en gekeurd. Naar de ante cedenten van de firmanten is reeds een uitgebreid onderzoek ingesteld. Beiden zijn gewogen en zwaar (lees: eerlijk en on besproken) genoeg bevonden om het gebrekkige geldtransport in Nederland in een andere richting te stuwen. ,AII-i in Het nieuwe bedrijf heeft overi gens nog heel wat besprekingen voor de boeg. De banken bijvoor beeld zullen hun terreinen en/of kluizen ook tijdens het weekein de toegankelijk moeten maken, terwijl de assuradeurs zoals dat in die landen is gebeurd, waar het geldtransport in veilige banen kon worden geleid hun verzekeringspremies zullen moe ten verlagen. „Onze vervoersprijzen," besluit Lothar, „rijn 'all in'. Onze klan ten behoeven hun geldzendingen niet langer zelf te verzekeren, omdat wij dat voor hen doen. De voordelen die we kunnen bieden, zijn trouwens legio. Geen inscha keling van personeel meer, geen risico dat een geldloper gedood of gewond wordt, geen zorgen over het transport van baar geld." „Wat dit laatste betreft: men moet op het ogenblik steeds vol gens andere schema's werken. Nog al te dikwijls komt het voor dat men vertrouwde werknemers gedurende het weekeinde een groot bedrag aan geld mee naar huis geeft. Dit is misschien een ontlasting voor de bedrijfslei ding, die er zeker van is dat eventuele inbrekers niets in de brandkast zullen vinden, doch te gelijkertijd een grote belasting voor de betrokkene. Sommigen durven hun woning nauwelijks te verlaten; anderen hebben er slapeloze nachten van."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13