Niet ik, ik, ik maar JULLIE ZIJN NIET ERG OP DE GAULLE" SAMENWERKING MET BEHOUD PRINCIPES NIEUWE VOORZITTER VAN CBTB HOLLAND-BRABANT: ;r Nee, ik ben geen fusiemannetje Mr. De Hoop Scheffer: penningmeester uit liefde voor naaste Altijd goed Rijtje Geen aureool F. A. van den Berg: Jongen bedreigt vrouw met pistool Blinde beroofd: 2\ jaar geëist Nieuw weekblad Rechts-om mLww-i Landbouwschap veilde weiland Alfa Romeo gaat in Nederland penetreren 9 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1968 9 9 9 9 9 9 rASSENAAR „In het leven moet het niet zijn ik, ik, ik, maar gij, gij, gij. U moet goed begrijpen dat ik met anderen, en dankzij anderen, dit heb kunnen doen. Als u over me schrijft, denk daar dan vooral om, want als ik me in de krant laat zetten, voel ik gauw een soort ijdejdieid, die me niet past." Mr. D. P. C. de Hoop Scheffer hoopt 15 februari 80 jaar te worden. Een man die als penningmeester van tal van liefdadigheidsinstellingen geld uit tal van zakken wist te kloppen, bereikt dan de leeftijd van de zeer sterken. In zijn studeerkamer zei hij gistermiddag: „Ik heb zo'n idee dat u komt, omdat u me als bijna 80-jarige een erg ouwe vent vindt. En eigenlijk hoort een man van 80 op z'n retour te zijn, maar ik voel me helemaal niet op mijn retour." De heer De Hoop Scheffer ziet er ook niet naar uit: fris, monter en bijna jeugdig vertelt hij over zijn leven in dienst van de naaste. „Ik heb bij een bank gewerkt en ■was directeur bij Olveh tot mijn 67ste jaar, maar heb veel meer vol doening gehad van mijn werk op charitatief gebied." poliopatiënten kunnen doen. Als voorzitter van de bouwcommissie heb ik hier in Wassenaar mogen meewer ken aan de bouw van De Schelp, een tehuis voor poliopatiënten. Bijna nonchalant noemt hij een rij tje functies. „Ik ben nu 49 jaar be stuurslid van het Ziekenfonds, 43 jaar bestuurslid van een inrichting voor ooglijders, de Nederlandsche Blin denbibliotheek, en na de oorlog heb ik ontzettend veel plezier gehad als hoofdbestuurslid van het Rode Kruis. Dat laatste was prachtig werk, magnifiek in alle opzichten. Ik heb iets kunnen doen voor de boot, de Henri Dunant en de bloedtransfusie dienst. Ik mocht penningmeester blij ven tot m'n 72ste, en nu ben ik erelid als,enige in Nederland, en dat vind lk tóch wel leuk. Of ik nog meer baantjes heb ge had? Nou ja, allerlei onderdelen, ik weet dat allemaal niet meer. Er zijn wel allerlei kleine dingetjes, waarin ik hier en daar heb kunnen helpen met geld los te krijgen. Ik ben blij dikwijls penning meester te zijn geweest, dan kon je wat doen. Het lijkt misschien hebbe rig altijd maar geld binnen te willen halen, maar voor een goed doel is altijd goed. En de meeste mensen hebben toch wel een roerend klein hartje als je om geld vraagt. Het gaat er om dat je ze eens laat voelen dat er ook nog andere dingen zijn dan alleen hun eigen geluk. Opvallend is dat de band zo groot is in alle besturen, die voor een lief dadig doel werken. Dat komt omdat er geen beloning is, maar omdat je allemaal voor iets goeds werkt. Het gaat er niet om gelukkig te zjjn, maar gelukkig te maken. Dan kunnen ze zeggen, wat doet die vent overdreven, maar dat kan me niet schelen." Doet u dit vanuit een levens- beschouwelqke achtergrond? Jonge Fransen (sliepen buiten) op reportage „in Zuiderzee** Mijn vrouw en Ik varen elk jaar een dag mee op de Henri Dunant. Als je ziet hoe moedig die mensen hun ziekte dragen, ga je beschaamd weg. Je ziet dan iemand die al veer tig jaar ligt, en je denkt dan: Nee, De Hoop Scheffer, jij had dat niet kunnen dragen. Mijn grootste hobby is het pen ningmeesterschap van de Neder landsche Blindenbibliotheek. De laat ste jaren ben ik wel aan het af bouwen, maar de directeur van de blindenbibliotheek zegt me tot mijn 80ste te hebben ingehuurd. Verleden jaar ben ik uit het dage lijks bestuur van het Prinses Bea- trixfonds gestapt. Als penning meester heb ik een hele hoop voor 'JpWEE jonge Fransen stonden gisteren te duimen aan de rijksweg van Den Haag naar Rotterdam. Ik stopte: zij, Jean- Michel le Corfet (20) en Clau de Mallit (20), bleken leer ling-journalisten te zijn. „We studeren aan de school voor de journalistiek in Parijs en zyn op reportage voor twee studentenbladen." Jean-Michel en Claude kennelijk als alle buitenlanders geïmponeerd door de mythe van de onder-de-zee- wonende-Hollanders, vertellen dat ze op reportage zjjn geweest „in de Zuiderzee". Jean-Michel: „Ik hoorde in de pol ders het verhaal dat voor de droog legging een vlag in het water werd gezet, en dat toen hierbij plechtig werd verklaard, dat op die plek na twee jaar een dorp moest verrijzen. Respect Als Fransen hebben we respect voor de moed en de werkkracht van de Nederlanders, die de inpolderin gen verwezenlijkten. We zijn ook in Urk geweest; daar waren ze erg vriendelijk voor ons." Claude: „In Harderwijk hebben we een nacht in het gras geslapen, en verder logeerden we bij vrienden, 't Was wel koud, daar in Harderwijk." De Nederlanders vinden ze vrien delijk en gastvrij. Er is één maar: „Altijd vragen ze ons wat we van de Gaulle vinden. We hebben de indruk dat jullie hem niet erg mogen." Jean-Michel en Claude menen dat de generaal gelijk heeft met Enge land uit de EEG te houden. „De En gelsen willen geen concessies doen." Weinig vleiend Hun mening over de Nederlandse keuken is ook al weinig vleiend voor Engeland, maar evenmin complimen teus voor ons land. Ontwijkend: „Be ter dan de Engelse, dat is een feit." Vergoelijkend zegt Jean-Michel: „We houden van de Hollandse kaas en het bier." Toch hopen ze op een verenigd Eu ropa mét Engeland. „De verschillen zijn groot, vooral tussen Frankrijk en Italië als Latijnse volken enerzijds, en Duitsland, Nederland en Engeland als Germaanse volkeren anderzijds, maar een verenigd Europa zou heel wat beter zijn." Na even in Rotterdam koffie te hebben gedronken, gingen ze gister middag weer „en route": „We liften tot we in Parijs zijn, au revolr!" „Ik ben doopsgezind, maar heb daar nooit bij nagedacht. Ik doe iets omdat de ander ongelukkig is. En ja, nu kan ik u eigenlijk niets meer vertellen. Wilt u nog een plaatje maken? Van zo'n ouwe man? Nogmaals: ik wil niet dat ik een aureool krijg door uw stukje, denk daar vooral om." UTRECHT De rijkspolitie zoekt op het ogenblik naar een ongeveer twintigjarige jongeman die dinsdag de 63-jarige mevrouw M. E. Mohl-Doman met een pistool heeft bedreigd. De jongen belde aan op een mo ment waarop de vrouw alleen thuis was. Toen ze de deur opendeed trok hij een pistool en riep „je geld of je leven". De vrouw begon te gillen, waarop een hond die ze nog maar drie dagen in huis had, naar de deur stormde en de knaap op de vlucht joeg. De politie ging direkt op speur tocht, tot dusver echter zonder resul taat. Het signalement van de jongeman luidt: lang ongeveer 1,70 meter, bleke gelaatskleur, blond achterover ge kamd haar. Hij heeft volgens de vrouw een Amsterdams accent. DEN BOSCH Voor het ge rechtshof te Den Bosch heeft de ad vocaat-generaal, mr. Pfeil, gisteren 2Vt jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring geëist tegen de 24-jarige J. S., die op 21 mei 1967 te Heerlen de blinde heer Sommen van een enve loppe met geld heeft beroofd. Mr. Pfeil sprak van een onvoorstel baar gemene handelswijze en noemde deze verdachte geen delinquent, maar een boef. AMSTERDAM Binnenkort wordt in de hoofdstad Alfa Romeo Nederland N.V. opge richt. Dit elfde filiaal van de Italiaanse automobielfabriek, die vooral in de sportsfeer voor de nodige raspaarden zorgde, zal de verkoop in ons land gaan be hartigen, die tot nog toe in handen was van de als importrice optredende Wassenaarse firma Louwman en Parqui. Op de Brusselse autosalon werd de vorige maand het nieuwe type 1750 geïntroduceerd in de uitvoeringen Berlina, GT Veloce en Spider Veloce. Van de afzet van de sedan (Berlina) wordt veel verwacht. Deze luxe klas sewagen, die ruim 1100 kilo weegt en AMSTERDAM De gisteren opge richte StichtingNieuw-rechts zal op 10 februari haar eerste weekblad met een oplage van 15.000 exemplaren la ten verschijnen. Het doel van de stichting is de rechtsgerichte politiek in ons land bevorderen. Oprichters van Nieuw-rechts zijn de heren M. Lewin, voorzitter van de Nieuw-democratische partij, J. Baank, echtgenoot van het onafhan kelijke Amsterdamse raadslid me vrouw Baank-Meijer en de free-lance journalist Dick Scheps. Voorlopig voorzitter van Nieuw-rechts is de heer Lewin. Hij wordt ook hoofdredacteur van Rechts-om. Dit blad krijgt naast de heer Scheps, die als eindredacteur zal optreden, vijf losse medewerkers. (Van een onzer verslaggevers) BLESKENSGRAAF Aan weerszijden van de bochtige weg langs de Graafstroom liggen riante boerderijen. De nevel trekt op uit de vele sloten die in grillige vormen de weilanden omsluiten. Een landbouwtrekker trekt nijdig grommend een wagen. Ook in de Alblasserwaard heeft de mechanisatie vaste voet ge kregen. Het machinaal melken is een ingeburgerde zaak. In een van de bedrijven ttussen Bleskensgraaf en Oud-Alblas woont de heer F. A. van den Berg, de schel dende voorzitter van de CBTB, afde ling Holland-Brabant. Hij heeft zes jaar de voorzittersha mer in handen gehad. Morgen wordt hem in Delft een receptie aangebo den." Ik vond het welletjes en wilde dit werk graag overdragen aan een ander", aldus de 67-jarige veehouder. Goede wil Wat hem in deze zes jaar het meest is opgevallen? Zonder aarzelen F. A. VAN DEN BERG die met een krachtbron van 132 pk is uitgerust, welke een topsnelheid van meer dan 180 kilometer per uur kan ontwikkelen, kost in Nederland 13.890,-. De 1750, die naar het succesnum mer uit de dertiger jaren is genoemd de motorinhoud bedraagt overi gens 1800 cc vindt zijn plaats naast de Giulia 1300 en 1600, die sinds 1966 Alfa Romeo omhoog heb ben gestuwd. Alleen het vorig jaar steeg de export met 24 procent. De president-directeur van Alfa Romeo, de heer Luraghi, deelde gisteren in Amsterdam mede, dat zijn firma overweegt een deel van de zo genaamde populaire markt te verove ren. Hij doelde op een wagen van 1100 tot 1500 cc, waarvoor bij Napels een geheel nieuwe fabriek zal wor den gebouwd, en die over een jaar of vier, vijf geïntroduceerd zal worden. Onderwerp is de mogelijkheid van een nauwere samenwerking tussen de CBTB Holland - Brabant, waarover aan de hand van een rapport bespre kingen worden gevoerd. De Zeeuwse CBTB (nog geen 1.500 leden) wil zijn werkgebied uitbreiden met de westhoek van Noord-Brabant en de Zuidhollandse eilanden Goeree-Over- flakkee en de Hoeksche Waard. Holland-Brabant voelt meer voor een nauwere samenwerking, zonder werkterrein prijs te geven, vooral op grond van de overweging, dat ook een grotere organisatie voor zuid-west Nederland niet voldoende is om het vereiste bestuursapparaat op te bouwen. „Alle begrip" Voorzitter Biesheuvel: „Ik heb er alle begrip voor, dat de Zeeuwse CBTB zich niet direct bij ons stand punt kan neerleggen, maar ik zou dat komt het antwoord: de wil om samen te werken tussen de landbouworga nisaties is nu veel groter. Toen ik zestien jaar geleden bestuurslid werd van de CBTB Holland-Brabant leefde ieder zijn eigen leventje. Nu respec teren de organisaties elkaar en wer ken samen. Met een blik op de grote kanselbij bel, die op een tafeltje in de „mooie kamer" ligt, voegt de heer Van den Berg er aan toe: wij moeten bij deze samenwerking echter de principiële gienzen in acht nemen, hoewel die niet altijd even duidelijk te trekken zijn. Het is natuurlijk nonsens om bij technische zaken ieder onze eigen weg te gaan. Dat doen we samen. De grote trek uit de agrarische sec tor is naar zijn mening enigszins tot stilstand gekomen. Dit is onder meer te merken aan het aantal leerlingen voor het agrarisch beroepsonderwijs. Toch is de heer Van den Berg nuch ter genoeg om te beseffen dat er in de toekomst nog heel wat agrarische bedrijven zullen moeten verdwijnen. „De tendens naar steeds grotere eenheden is ook merkbaar in land en tuinbouw. De boeren willen hun bedrijven vergroten. Hoe groot een bedrijf moet zijn is nog steeds niet uitgemaakt. Men denkt nu al aan 30 I hectare." In dit verband merkt de heer Van den Berg op dat elk groot bedrijf I niet altijd even goedkoop kan produ ceren als het kleinere. Onderwijs Een van de taken van de landbouw- I organisaties is de bevordering van het agrarisch beroepsonderwijs. De tot erevoorzitter benoemde heer Van den Berg geeft toe dat in sommige delen van het werkgebied van zijn organisatie het op den duur wel zal moeten komen tot concentratie van I landbouw- of landbouw- |i huishoudscholen. De mogelijkheden om een landbouwkundige opleiding te koppelen aan een lagere tech nische school acht hij over het alge meen niet groot. „Toch zal er op dit gebied iets moeten gebeuren. Je kunt echter zo maar niet enkele scholen samenvoe gen. Ook de afstanden spelen een rol. Aan de andere kant is het leerlingen aantal de laatste tijd vrij stabiel. Er is nogal wat toeloop van jongens die later een functie krijgen bij voorlich tingsdiensten en dergelijke. De nood zaak van een goede opleiding wordt meer gezien dan vroeger. BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET För/tiattiitif- hebmw-ji-i-ii ui i m Surinamer rechter in Utrechtse rechtbank UTRECHT Voor de eerste maal is een Surinaamse jurist lid van een Nederlands rechterlijk college gewor den. Het is de 38-jarige mr. L. Th. Waaldijk, die gisteren werd geïnstal leerd als rechter in de arrondisse mentsrechtbank in Utrecht. A. BIESHEUVEL wel op prijs stellen. Het is toch een logische zaak: de Landbouw met een grote L zal in kracht teruglopen en dan moet je wel krachten bundelen. Hel is duidelijk, dat de Zeeuwse CBTF zich moeilijk kan handhaven naast een organisatie als de ZLM." Aan dc verkiezing van de heer Biesheuvel als voorzitter zullen zijn meest in het oog springende el- genschappen niet vreemd zijn: een nuchtere kijk op de zaken en een aangeboren gemoedelijkheid, maar ook een zekere voorzichtigheid in zijn uitspraken: „Ik wil zo eerlijk en open mogelijk zijn, maar m'n uitla tingen moeten me niet compromitte ren. Ik wil geen moeilijkheden krij gen." De heer Biesheuvel heeft een zui ver akkerbouwbedrijf (48 hectare) in Middenmeer, het hart van de Wierin- germeer. Voordat hem in 1937 de boerderij werd toegewezen, was hij enige jaren „hoofdcontroleur voor de aardappelen" in Noord- en Zuid-Holland. Enige tijd bracht hij ook door op de ouderlijke boerderij in de Houtrakpolder. tussen Haarlem en Amsterdam. In 1957 werd de heer A. (Aart) Biesheuvel bestuurslid van de CBTB Wieringermeer, van welke kring hij in 1964 voorz-ïter werd. Vorig jaar werd voor hem in het dagelijks bestuur van do CBTB Holland-Bra bant een plaats ingeruimd en tijdpns de onlangs gehouden jaarvergadering volgde hij de heer F. A. van de Berg als voorzitter op. „Geen sinecure" „Ik had niet verwacht, te worden gekozen, omdat ik nog pas kort in het bestuur zit. Uit mijn verkie/ing spreeKt wel een duidelijk vertrouwen en dat moet ik eigenlijk nog waar maken. Het is geen sinecure en er zijn behoorliike consequenties aan verbonden." Consequenties ook voor het te voe ren beleid? „Nee, er zal geen sprake zijn van een ombuigen van het be leid. Dat is niet nodig. Ik had een voorganger van een grote kwaliteit en capaciteit. Oriëntatie op voor mij betrekkelijk onbekende terreinen, zoals tuinbouw, acht ik wel noodzakelijk. Al zijn er deskundigen in het bestuur en al gaat het mij meer om de grote lijnen, ik wil me toch op alle terreinen enigszhis thuis voelen. Als je voorzit ter beat, dan ben je eigenlijk geen akkerbouwer meer en dan kom je niet meer uit de Wieringermeer. Je moet dan verder kijken." „Geen vrome wens" EEG. sanering, inkrimpend land bouwerstotaal, noodzaak tot samen werking. De heer Biesheuvel zegt daarover: „Samenwerken als bedrijf is iets, waaraan je niet meer kunt ontkomen. Ik heb ook goede hoop, dat het lukt. Dat is niet alleen een vrome wens, het is praktisch ook uit voerbaar. Ik zie dat in m'n omgeving: de jongere generatie gaat er gemak kelijker toe over." De heer Biesheuvel vierde op de dag van ons bezoek zijn 58ste verjaardag. Bij het afscheid illustreerde hij zijn gemoedelijk heid met de woorden: "t Is een beetje vroeg op de dag, anders had je nog een borreltje kunnen krijgen LEEUWARDEN »=i Notaris M. W. Reindersma te Wolvega heeft gisteren namens een onbekende opdrachtge ver een perceel weiland van de heer. F. R. de Vries te Oldeholtpade voor 4.700 gekocht. De verkoop, die geschiedde op verzoek van het Land bouwschap, gebeurde ter zitting va" de rechtbank in Leeuwarden. De waarde van het perceel weiland be droeg 7.000 en werd ingezet op 3.000. De notaris wenste de naam van de opdrachtgever niet te noemen, ook niet na telefonische ruggespraak met opdrachtgever. De heer H. Flik, se cretaris van de gewestelijke raad van het Landbouwschap, verklaarde dat de vordering van het schap op de heer F. R. de Vries, bestaande uit 1510 aan achterstallige heffingen en 2989 aan kosten wegens gerechte lijke vervolging, beslagneming en verkoop uit de opbrengst ruimschoots voldaan kunnen worden. De verwachte belangstelling van d« kant van de Boerenpartij voor dez« verkoop bleef uit. De heer Jan Daalder uit Oosterend op Texel bestuurt 's mor gens zijn brommer om de post rond te brengen, en 's middags de 11.000 inwoners tellende gemeente Den Burg. Hij vervult een dubbele functie, sinds burgemeester De Koning yorig jaar is overleden: postbode en loco-burgemeester. Jan zit er glunderend bij op zijn brommer, maar 's middags trekt hij in het raadhuis het gezicht wat in de plooi

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9