Adjunct-directeur Meijvogel drukte stempel op Katwijk Katwijkse voornamen vaak van Germaanse oorsprong Ds. Hegger over stromingen in de Rooms-Kath. Kerk VLEET RECHTSHIST. INSTITUUT LEIDEN VEERTIG JAAR Familienamen veranderden weieens J. C. J. Lodder, Weer ongeluk te Sassenheim Nieuwe sociale werkplaats in gebruik Ie CHR. KATWIJKSE INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL 2e CHR. KATWIJKSE INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL 583ste STAATSLOTERIJ Visserij nieuws bij de NIEUW! LEIOSE COURANT 4 DONOERDAG 1 FEBRUARI 19| Hartelijke huldiging bij jubileum KATWIJK In de ruime kan tine van de zojuist in gebruik ge nomen nieuwe sociale werkplaat sen aan de Jan Evertsenlaan werd gistermiddag de heer T. Meijvogel, de adjunct-directeur van de dienst van openbare werken, gehuldigd ter gelegenheid van diens 25-jarig jubileum in overheidsdienst. Aanwezig waren de wethouders C. van der Plas, Jac. van Dyk en H. Haasnoot, de directeur van open bare werken, de heer P. C. Pries ter, en voorts het bijna voltallige personeel van openbare werken. Wederopbouw Nadat de heer en mevrouw Mey- vogel met hun kinderen plaats hadden genomen achter de met bloemen voorziene tafel sprak de heer P. C. Priester de jubilaris toe. Deze herinnerde er aan, hoe de heer Meyvogel zijn loopbaan begon, om al spoedig daarna zyn arbeid voort te zetten aan het streekbu- reau Rynmond in Katwijk, waar begonnen was met de wederop- bouwplannen van Katwijk. In de jaren 1947 tot 1952 werd bij de dienst van openbare wer ken onder leiding van de toen malige directeur, wijlen de heer T. Rens, hard gewerkt aan die plan nen. Er is veel tot stand gekomen. Met v, aldus de heer Priester, mocht ik sedert september 1952 samenwerken. U hebt een belang rijk aandeel in de op- en uitbouw van Katwijk gehad. Ruim 4006 hui- sen sijn er na de oorlog in Katwijk gebouwd. De gehele rompslomp van voorbereiden en uitwerken van de bouwplannen passeerde het bureau van openbare werken. Ge weldig veel moeilijkheden moesten worden overwonnen. We zijn u bijzonder dankbaar om alles wat u in de voorbije jaren hebt mogen verrichten. De direc teur bood namens de personeels vereniging een fraaie kijker en sigaren aan. Dezelfde Wethouder C. van der Plas feli citeerde de heer Meyvogel namens het gemeentebestuur. U hebt in de jaren, dat u in dienst bent van de gemeente Katwijk heel wat lijnen en strepen getrokken. Veel gebou wen in Katwijk zijn door u ont worpen. Alle mogelijkheden hebt u aangegrepen, om u te bekwamen en hoewel u in 1961 adjunct-direc teur van de dienst bent geworden, bent u als mens altijd dezelfde ge bleven. De wethouder bood een en veloppe met inhoud aan. Ook werden waarderende woor den gesproken door de heer J. G. van Brakel. Tijdschrift mor rech tsgesch iedenis bestaat halve eeinv LEIDEN In het Groot Audito rium van de Leidse Universiteit zal op saterdag 3 februari het feit wor den herdacht, dat vijftig jaar gele den de Leidse hoogleraren mr. A. S. de Bléeourt, mr. J. van Kan en mr. E. M. Meijers en de Haagse advo caat en rechtshistoricus mr. J. van Kuyk het Tijdschrift voor Rechtsge schiedenis oprichtten. Bij deze gele genheid, waarbij tevens de stichting van het Rechtshistorisch instituut Leiden veertig jaar geleden zal wor den herdacht, zullen prof. dr. Egied I. Strubbe, hoogleraar in de rechts geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Gent, en prof. mr. R. Feenstra. hoogleraar in het Romeinse recht en zijn geschiedenis te Leiden, het woord voeren. Toen in 1918 het Tijdschrift voor Rechtsgeschiedenis werd opgericht stelden de initiatiefnemers zich niet slechts tot taak in het eigen land de wetenschappelijke belangstelling voor de rechtshistorie te stimuleren, maar wilden zij tevens een centrum creëren voor internationale samen werking op dit gebied. Talrijke ar tikelen, van vooraanstaande geleer den uit vele landen, in het Frans, Engels, Duits, Italiaans, Spaans en zelfs Latijn geschreven, werden in het tydschrift gepubliceerd en vanaf 1921 prakte een lijst van vaste bui tenlandse medewerkers in Europa en Amerika op het toen geïntrodu ceerde tweetalige titelblad (Neder lands-Frans). De doelstellingen van de oprich ters van het tijdschrift zijn in grote mate verwezenlijkt. In het bijzonder zijn door de twintig-jarige Belgisch- Nederlandse samenwerking zeer nauwe banden tussen de rechtshisto rici uit beide landen ontsaan. Zij hebben zich op deze wijze gezamen lijk een belangrijke plaats in de in ternationale beoefening van de Bridgeclub De Sleutels LEIDEN Bridgeclub „De Sleutels" Houshoudelljke parencompetitie. Uitsla gen en standen per 30 januari: Groep A: L v/d Burg-de Jongh 825 (145); 2. Blesot-v. Weizen 757 (154); 3. Vrljen- hoek-v. Helvert 756 (153): 3. Janson-Rip 755 (187): 5. Echtpaar Tljssen 730 (130); 6. Kuyt-Eldering 723 (141); 7. Bloemhoff-de Jong 722 (165); 8. Echtpaar De Vrind 718 (149): 9. Dames Sler-van Zijn 717 (159): 10. De Vries-Lodder 715 033); 11. Rom- pes-Prles 704 (137): 12. v. Ravenswaay-En- gels 671 (137): 13. v. Kempen-Knippenberg «47 (129): 14. Dames Stlgter-v/d Ende 640 (108). Groep B: 1. v/d Berg-Wesseling 810 038): 2. Dek-Goedhart 805 (181); 3. iwetsloot-Liem 789 (163): 4. Klinken- berg-Smtttenaar 775 (130): 5 Roden- burg-WesselIng 747 (154); fi. Kooy- man-Hemmers 737 (179): 7. mevr. Dero- gee-Bemard 723 057); 8. Seller-Dulser 688 (126): 9. Echtpaar Jansen 687 (127): 10. De Vrtes-Seller 686 (133): tl. Mevr. Vrijen- hoek-Gevers 665 (172): 12. Dames Ber- nard-Bon 658 (100): 13. v/d Hclde-NIJweide 654 (129): 14. Mlddelham-Beugelsdljk 636 02T). Groep C: 1. Poot-Lansbergen 8J5 074): 2. Robbers-Lepelaar 803 (133): 3. Dames Den Dekker-Wledemeyer 796 (164-4. v Meeu- wen-Tenwolde 790 (190); 5. De Vries-Oudshoorn 786 (176): 6. Echtpaar Holleman 783 (124): 7. Vreeb- urg-Blcgstraaten 772 (135); 8. Mevr Win kler Prtns-Ricl 723 (122): 9. Mevr. Vroom-Foppen 708 (165): 10. Echtpaar Van Leeuwen 692 (146): 11. Echtpaar Van Kem pen 643 (109): 12. De Koning-Snijders 640 (138): 13. Dames Blanken-Nouwens 576 012); 14. v. Beek- de RUn 543 (128). In alle groepen ls de middenscore 720 matchpunten (per avond 144). AFWEZIG Arts VAN 2 t.m. 18 FEBRUARI De praktijk wordt waargenomen door de doktoren J. W Louwerse. tel. 5805. J. i, tel. 4004 en T. Visser. teL 2023. rechtsgeschiedenis weten te ver overen. Met de stichting van het Rechts historisch Instituut Leiden op 8 fe bruari 1928 stelden de Leidse hoog leraren mr. E. M. Meijers. mr. A. S. de Bléeourt en mr. J. C. van Oven zich ten doel de publikatie te be vorderen van geschriften op het ge bied der rechtsgeschiedenis afkom stig van hoogleraren, leerlingen en oud-leerlingen van de Leidse Uni versiteit In 1957 werd de doelstel ling verruimd met „al datgene dat strekken kan tot bevordering van de studie der rechtsgeschiedenis". Directeur Priester feliciteert adjunct-directeur Meijvogel (links). Foto Kruyt De heer Meijvogel dankte voor de gelukwensen en de geschenken. Hij vroeg of het feit, dat hem een verrekijker was geschonken soms wees op een spoedige grenswijzi ging, daar hij dan met het blote oog de grens niet meer zou kun nen zien. SASSENHEIM Op het zo lang zamerhand berucht geworden kruis punt Postviaduct-Rijksstraatweg had gistermiddag om half vijf weer een botsing plaats. Dit keer waren er drie personenauto's bij betrokken. De bestuurder van een der auto's verleende geen voorrang waardoor een Renault over de kop sloeg. De bestuurster hiervan, mevrouw De R., liep een zware hersenschudding en een knieverwonding op. Ook haar twee kinderen werden gewond. KATWIJK Gisteren is de nieu we sociale werkplaats aan de Jan Evertslaan in gebruik genomen. De officiële opening heeft op een later tijdstip plaats in maart. De ruime en moderne werkplaats heeft een miljoen gulden gekost. Honderdtwintig gehandicapten vin den er arbeids- en levensvreugde. Het gebouw is uitgevoerd in ar beidsbesparende bouw. Naar een ontwerp van de dienst van gemeen tewerken bracht de firma Kempen uit Rotterdam de betonskeletten aan, de afbouw werd verricht door de Katwykse firma W. Ouwehand en Zn. De nieuwe werkplaats betekent een geweldige vooruitgang ten aan zien van de panden aan de Rijn straat en Noordstraat, waarin de gehandicapten de laatste jaren werk zaam waren. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag: hoog water: 5.47 en 18 uur; laag water 1.40 en 13.57 uur. JAN VAN BAKELSTRAAT 38 TELEFOON 01718—3256 Voor de avondcursus FIJNE KEUKEN, die op donderdag 22 februari ij aanvangt, kunnen zich nog leerlingen opgeven. Tevens zal bij voldoende belangstelling een KOOKCURSUS VOOR MANNEN worden georganiseerd, welke op maandag 19 februari zal aanvangen. Aanmelden tot en met 13 februari a.s. „PRINSES MAGREETSCHOOL", MEEUWENLAAN 6 TELEFOON 01718—5448 Voor de avondcursus FIJNE KEUKEN, die op maandag 19 februari ai. zal aanvangen, kunnen zich nog leerlingen opgeven, liefst vóór 13 februari a.s. Ook kunnen zich nog enige leerlingen opgeven voor de lopende avond cursussen naaldvakken, die op maandag en donderdag worden gegeven. Oud-Katwijk telt nu 571 leden KATWIJK AAN ZEE In de wijkzaal naast de Oude Kerk hield gisteravond het Genootschap Oud- Katwijk zijn tweede jaarvergadering onder leiding van de heer J. P. van Brakel- De heer Van Brakel zei. dat het contact met de Noordzeekust- plaatsen goed is. Een eventuele ten toonstelling is in studie. De mini mumcontributie wordt gehandhaafd op f 5 per jaar. Secretaris C. J. Taat merkte in het jaarverslag op, dat de fototentoon stelling een succes was. 3784 belang stellenden bezochten de tentoonstel ling. Het ledental liep op van 456 naar 571. De bezittingen va nde stich ting zijn in 1967 aanzienlijk uitge breid. Penningmeesteresse mevrouw W. Muyselaar-van Beelen deelde mee, dat de uitgaven f 3968.23 en de in komsten f 5621.85 bedroegen. Met het banksaldo erbij is totaal in kas f 5350.30. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. Varkevisser en mevr. W. Muyselaar-van Beelen herkozen. Weinig modenamen Vervolgens hield de heer Van Bra kel een causerie over de Katwijkse familienamen. Namen hebben een betekenis, de persoons- en geslachts namen behoren tot onze taalschat en hoewel modenamen ook in Katwijk wel doordringen, zijn hier toch veel echt nationale voornamen, veelal van Germaanse oorsprong. Na de Hervorming kwamen ook de bijbelse namen in zwang. Bepaalde namen werden stevig verankerd in de familie-traditie. De naam Amerik kan wel exclusief voor Katwijk ge noemd worden, terwijl de gewoonte veel voornamen te geven hier geen ingang vond. Geslachtsnamen waren in de Kat wijken al lang voor de invoering van de burgerlijke stand gemeengoed ge worden. Ze ontstonden meest aan het begin van de 18e eeuw, in het binnendorp ongeveer 30 jaar eerder. Hier hadden zich in de 16e eeuw al Vlaamse vluchtelingen gevestigd, die bon eigen naam meebrachten. In de vroegste tijd was er geen be hoefte aan veel namen en kon men lang toe met de zgn. patronymen of vadersnamen, zoals Jan Dircksz. El ders ontwikkelden zich daaruit ge slachtsnamen, maar in Katwijk heb ben de familienamen meestal een andere hedkomst. De oudste namen zijn die van de geboorteplaats of het beroep (Fierman), Vinckeman) of een bepaald lichamelijk kenmerk. Dit laatste staat dicht bij de bij naam. Genoemd wordt de naam Bol- lebienen uit 1600. Bronnen Bronnen voor de naamstudie zijn o.a. het weesboek (een overheidsre- gister), de oude notaris-protocol len en de zgn. Hooftgeld-calculatie 1623. toen alle namen van de be volking uit de Rijnlandse dorpen werden genoteerd. Als voorbeeld wordt genoemd Willem Cornelisz op te Bilt met zijn gezin, die de gelijk namige boerderij in de Hoornespol- der bewoonde. In het begin waren de familie namen nog niet constant, men ver anderde weieens. zoals Snees later Berkhey wordt en Klokman wordt verkort tot Klok. Een echte naam voor de kuststreek was Schulpsant, een familie, die in 1676 een vierling voortbracht. Tot de oudste import-namen behoren die van De Best en Kruyt, resp. afkomstig uit Lei den en Vlaanderen. De eersten waren scheepstimmerlui en zijn altijd in het timmervak geble ven als typische burgerfamilie in een vissersplaats. In 1592 kwamen 37 stuurlui op de vissersvloot tezamen in de herberg „In de Halve Maen", om er te pro testeren tegen een afslag-verorde ning, van wie er maar drie een ach ternaam hadden, o.a. Ouwehand. Een andere herberg was de bekend „Zwaan", al in 1602 genoemd en af wisselend wit en blauw genoemd. De hospes Jan Roele van Duyne hield in 1691 een tentoonstelling van Brit tenburg-vondsten in zjjn gelagka- met. de eerste historische expositie in Kawijk. Ouivehand Het omvangrijke geslacht Ouwe hand, met o.a. de typische voornaam Axvgse, bestond al vóór de 80-jarige oorlog. Eveneens zeer groot is de fa milie Van Duyvenbode, die echter nog geen overtuigend bewijs kan leveren af te stammen van de be kende Leidenaars, die in 1574 ge noemde naam als beloning ontvin gen. Verscheidene Katwijkse namen passeerden nog de revue, o.a. Van der Plas, het eerst genoemd om streeks 1600 bij een duinopzichters- familie. Iets vroeger wordt de naam Hoek gevonden aan het begin van de Kerkeraadsnotulen uit 1590. Ver dwenen zijn de namen Kloen en Kuyper, de laatste bekend uit een voor-Reformantische kerkmeesters- akte. Soms gaat een familienaam als voornaam optreden, b.v. Guyt, en later voegde men wel de moeders- naam als tweede voornaam by. Diverse import-namen worden nog besproken, o.a. Verloop en Meyvo gel uit de 18e eeuw. en Aandewiel uit de periode, dat Rynlands sluizen werden gebouwd. Schoolmeesters bleven ook in Katwyk hangen, o.a. Kloos en Taat. De huwelijken waren in Katwijk aan Zee voor driekwart een zuiver plaatselijke aangelegenheid, het bin nendorp stond veel meer open voor invloeden van elders, met o.a VALKENBURG Gisteravond hield het comité Leiden en omstreken van de stichting „In de Rechte Straat", op uitnodiging van de geref. mannenvereniging, een bijeenkomst in de Geref. kerk. Het programma vermeldde dat de vroegere r.k. priester ds. H. J. Hegger zou spreken over „Myn weg naar het licht", de titel van een van zyn boeken. Ds. Hegger meende van onderwerp te moeten veranderen, aangezien hem ter ore was gekomen dat hij hierover enkele jaren geleden al een cause rie gehouden had. Nu werd gesproken over de problemen, die in onze tijd leven. Er heerst momenteel grote onzekerheid. Het lijkt wel of de satan het offensief heeft geopend, als inleiding tot de laatste grote veld slag. In de rk kerk van nu treft men drie stromingen aan. Allereerst de dogmatische groep, die vasthoudt aan de kerk, zoals die er altijd is geweest. Ten tweede een uiterst linkse groep, de meer vrijzinnigen. Volgens spreker moeten wij deze groep zonder meer afwijzen, evenals dat in protestantse kringen is ge daan. Zij ontkennen by v. een funda menteel dogma als de erfzonde. Deze ontkenning kan uiteindelijk Expositie Vogellust boekte record NOORDWIJK De vereniging Vogellust hield in restaurant De Boer een drukbezochte vergadering. Voorzitter F. M. Vink herinnerde in zijn openingswoord aan het sücces van de onlangs gehouden tentoon stelling. Deze had meer bezoekers getrokken dan ooit tevoren. Veel lof had de heer Vink voor het werk van de kooiencommissie. Dank zij het vervaardigde materiaal kon een nieu we, bijzonder smaakvolle en doelma tige opstelling van de kooien wor den verkregen. Het verslag van de tentoonstel lingscommissie onderstreepte deze woorden. Er waren veel en vooral ook goede vogels geëxposeerd. De penningmeester had van de show nog een klein batig saldo oveir. Meegedeeld werd. dat door de Ned. Bond van Vogelliefhebbers toe stemming was verleend dit jaar de tentoonstelling te houden van 10 tot en met 14 december a.s. De commissie zal bestaan uit de heren: F. M. Vink, J. M. P. Barend- se, K. Huizinga, J. Hazenoot, P. Choufour, K. Beurse, J. Vlieland, J. Hoek en T. Westerhout. Op een der volgende vergaderin gen zal een keurmeester een lezing houden, gepaard gaande met een tafelkeuring van vogels. Vervolgens reikte de voorzitter met een toepasselijk speechje de prijzen uit. De vergadering werd besloten met een gesprek over de vogelhoudery. NOORDWIJK Bij de schiet wedstrijd van „Rlyf voor 't Land" werden de volgende schutters met de buks winnaar van een wissel- medaille: le klasse J. Plug 47 pun ten; 2e klasse J. van der Wiel 41 punten; 3e klasse J. Heus 42 punten. In de le klasse behaalden J. Plug en A. van Egmond een gelijk aantal punten, maar door een beter ge plaatst laagste schot werd J. Plug winnaar. In de K.S.O.-competitie waren de uitslagen als volgt: le klasse N. W. Caspers 60 punten (maximum) bui ten mededinging; 2e klasse L. Was sing sr. 56 punten. Spreekbeurt in Rijnsburg RIJNSBURG Vrijdagavond om 8 uur hoopt ds. W. Chr. Hovius van Katwijk aan Zee in de zaal achter de Chr. Geref. kerk een spreekbeurt te vervullen voor de Herv. Evange lisatie. KATWIJK AAN ZEE Onze plaatsgenoot, de heer A. G. Müller, heeft bij een fotowedstryd, uitge schreven door het bestuur van Tuinbouw en Plantkunde, in sa menwerking met foto Kfuijt te Rijnsburg de tweede prijs behaald. De foto werd gemaakt te Rijnsburg op de bloemen vaktentoonstelling te Rynsburg. 1697 een huwelijk van een Ambon- nees. Talrijke zeer oude bynamen, zon der gevaar voor het krenken van gevoelens, werden behandeld. Zy zijn vóór 1630 zeer vaak te vinden in officiële stukken, o.a. Hangcous, Couwequick en Barrevoets. Later worden ze schaarser, met een op leving in de uit 1653 stammende monsterrol van de weerbare man nen. In de 18e eeuw zijn ze nog te vinden in criminele verslagen, zo als over de beroving van een ge strand schip door „Kannebakkers" en „Guitbakker". Een sprekende by- naam was Alverdobbelt. Zo bevat een naam soms een ken schets van veel leed, maar ook de humor ontbreekt er niet in. Na de pauze werden dia's met betrekking tot he* onderwerp getoond. 1 FEBRUARI 1968 Derde klasse Prijzen van: 15 zijn gevallen op nummers eindigende op 3 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 747 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 855 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 761 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 264 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 8398 een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer 012596 een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer 042553* een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer 000257 een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer 014765 een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer 061600 een prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer 099163* de prijs van 30.000 is gevallen op het nummer 063502 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. leiden tot ontkenning van de ver zoening in Christus. De nieuwe ca techismus ontkent weliswaar de op standing van Christus niet, maar bevestigt deze evenmin. Verder is er nog de middengroep, de bijbelse stroming. Zy houden ook aan de dogma's vast, maar proberen deze een nieuwe by'belse inhoud te ge ven. Wat betreft de inhoud van de Mis zijn er bij hen geen essentiële ver schillen meer met de reformato rische opvattingen. Hun nieuwe op vatting over de transsubstantiatie, die lijnrecht tegenover de onde staat, is: brood blijft brood en wijn blijft wijn. Er is alleen een teken verandering. Ook op ander gebied benaderen zij de reformatie: de vraag blijft echter of deze stroming ook is doorgedrongen tot het hart van het Evangelie. Zij hebben bijv. nog nooit een duidelijke uitspraak gedaan over wat zij onder de heils weg verstaan. Volgens het concilie van Trente kan een rooms katholiek het eeuwige leven alleen verdie nen door geode werken te doen; dit kan hij dan echter ook weer ver liezen. Dit is 'n heel andere opvat ting over de heilsweg dan wij als protestanten kennen. Dooperkemning Verder werd nog gesproken over de dooperkenning. In rooms-kath. kringen heeft men over het sakra- ment van de doop een ruimer, meer bijbelse opvatting gekregen. In het verleden werd als eis gesteld, dat het water gevloeid moest heb ben, anders was de doop niet gel dig; deze eis is nu vervallen. Ds. Hegger merkte op dat hij tegen de wederzijdse dooperkenning als zo danig geen bezwaar heeft, maar dat hij dit wel heeft tegen de manier waarop de synode deze aangelegen heid heeft behandeld. Hij had graag gezien dat er niet alleen gesproken was over de punten van overeen komst, maar ook over de verschil punten. Een groot verzuim vond hij hoewel hy overtuigd is van de beste bedoelingen van de synodeleden dat er niet gesproken is over de weg van het heiL Dit kan de indruk wekken van ondergeschikt belang te zijn. Hy noemde dat een gemiste kans voor een goede oecumenische samenwerking. De avond stond onder leiding van de voorzitter van de mannenvereni ging, de heer P. Langeler. VALKENBURG Bij de rijkspost spaarbank alhier werd in de afgelopen maand f 14.593.23 ingelegd, terwijl aan uitbetaling een bedrag van f 7838.51 werd genoteerd. Middenstand Voorhout bekijkt structuurplan VOORHOUT Voor de le- den van de middenstandsvereniging heeft de heer Van Dijk, verbonden aan het Bureau vooriicfhting levens verzekeringen, gesproken over aller lei verzekeringen. Van de gelegen heid vragen te stellen, werd druk gebruik gemaakt. Voorzitter M. A. Hoek sprak er zijn teleurstelling over uit dat de belangstelling voor deze vergadering maar matig was. Meegedeeld werd dat het bestuur in het bezit is gesteld van een teke ning van het structuurplan dorps uitleg. Er z:al een avond worden be legd ter bespreking van dit plan, waarby iemand van het gemeente bestuur eventueel toelichting zal ge ven. De avond werd besloten met de vertoning van twee kleurenfilms. Snelheidsbeperking op Nagelbrug VOORHOUT - Voor het verkeer in beide richtingen over de Nagel- brug is een snelheidsbeperking inge steld. Verkeersborden geven aan dat de brug met een snelheid van hoog stens 30 km per uur gepasseerd mag worden. Op enige afstand van de brug zyn 50-km-borden geplaatst. De „angst" voor de ai eerder verbrede Nagelbrug, waarop verscheidene raadsleden in het verleden hebben gewezen, is nu enigszins verzacht. Amerikaanse artiesten in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Otislee Flames, een bekende Amerikaanse „soul"-groep die momenteel een toernee maakt door ons land, treedt zaterdagavond op in de joageren- sociëteit te De Zilk. De door zeven negerartiesten gevormde groep brengt muziek van Otis Redding en Wilson Pickett. HILLEGOM Burgemeester Van Niekerk is verhinderd morgen zya spreekuur te houden. IJMUIDEN Voor de treilers in de Noord was nog niet veel succes weg gelegd. Verscheidene vaartuigen ploe teren nu al meer dan tien dagen in deze omgeving zonder dat een lonen de hoeveelheid in de ruimen is geko men. In het gunstigste geval heeft men 400 kisten hoops kunnen bergen. De koolvis liet nog steeds verstek gaan. Men ving wat wyting, schelvis, gul- en kabeljauw. Haring en makreel wa ren bijzonder zeldzame verschijningen. Ook voor de loggers, kotters en trei lers bij de P-boeien liep het niet zo best meer. Vooral overdag moest men met zeer schrale resultaten genoegen nemen. Meer dan tien kilo tong en een paar manden schol haalde men uit een trek niet boven water. In de nach telijke uren ging het wat beter, maar ook toen was er met trekken van hoog uit dertig kilo en een mand of vijf an dere vis geen reden tot juichen. Kustvissers De kustvissers zaten wat verder uit de wal. De meeste vaartuigen visten op tien mijl uit de kust en bereikten daar zowaar redelijke vangsten aan kleine gul. Daarbij haalde men nog wat wij ting op. Platvis kregen zij bijna niet in de netten. Wat er was Aan de IJmuider markt verschenen 16 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 2498 kisten vis. waarvan 320 kisten schelvis. 80 kisten radio. 160 kisten wijting, 340 kisten gul en kabeljauw. 530 kisten kleine gul, 600 kisten koolvis, 228 kisten makreel, 240 kisten schol, 8 kisten tarbot, 160 kisten diversen, 2650 stuks stijve kabeljauw en 3000 kilo tong. Verder waren er 140 kleine kisten wijting en 23 kleine kisten haring. Tong Door de schaarste liepen de prijzen voor de kleinste tongsoorten wat op. De tong 1 spande met een top van f 6.15 de kroon. Voor de slips betaal de men op de eerste afslag f 5.46. De grote tong was met een notering van f 3.41 tot f 3.37 nog niet erg in trek. De grootmiddel herstelde zich met een koers van f 4 tot f 3.79 wat, doch veel had dit niet te betekenen. Schol Bij de schol zorgden de tweetjes voor een prettige verrassing door op de eerste ronde voor f 45 van de hand te gaan. Ook de laagste koers van dertig gulden was beter dan men de laatste dagen gewend was geraakt. De andere soorten bleven ver achter. De grote en de grootmidde" zakten na een inzet van f 28 weg naar f 23. De kleinmiddel en de schol deden het met een notering van f 32 tot f 26 iets min der slecht. Haring Voor het beetje haring liep men zich het vuur beslist niet uit de sloffen. Men betaalde steeds f 22.40. De ma kreel was met een notering van f 46.50 tot f 41.20 meer in trek. Voor alle vjjf de schelvissoorten schommelde de inzet rond "le veertig gulden. Later bekoel de de belangstelling aanmerkelijk. De braad was op de laatste afslag al voor f 19 te koop. De pennen deden het met een laagste notering van f 22 nauwe lijks beter. Wyting De gestripte wijting stak met een hoogste bod van vijftig gulden voort varend van wal. Lang duurde dit niet. Heel snel kon men ook voor f 29 terecht. Er was weer meer gul en dat zette een domper op de interesse. De kleinste soort begon op f 39 goed doch moest later zestien gulden prijsgeven. De grote zwarte koolvis was in de meeste gevallen voor vijftig gulden te koop. Dat was niet veel, doch in ieder geval tien gulden meer dan op de voorgaande dagen. De witte soortge noot werd met een notering van f 164 tot f 124 heel wat hoger gewaardeerd, Ryksvisafslag Het IJmuider Staatsvissershaven- bedrijf heeft nu ook de cijfers over december 1967 prijsgegeven. Ook deze maand noteerde men een lagere aanvoer en een mindere opbrengst dan in dezelfde maand van 1966. De in de voorgaande mr.anden al sterk te ruggelopen totalen kregen hierdoor een nog sterkere knauw. Ten opzichte van 1966 liep de produktie terug van 92.275.212 kilo tot 78.731.480 kilo en opbrengst van f 75.992.580 tot f 68.657.498.1 De haringvangsten daalden in de cember 1967 vergeleken met de ge lijknamige maand in 1966 van 323.661 kilo tot 212.684 kilo. Toch liepen de gemiddelde prijzen per kilo terug waardoor de totale opbrengst achter uit ging van f 239.873 tot f 127.088 Makreel De makreelproduktie steeg flink van 12.840 kilo tot 116.452 kilo, de opbrengst van f 8.384 tot f 64.189. De schelvis vangsten kelderden van 1.120.622 kilo tot 291.467 kilo. De opbrengst daalde van f 592.222 toe f 210.394. De kabel- jauwproduktie liep op van 804.096 kilo tot 991.763 kilo. de opbrengst daalde echter van f 708.734 f 554.785. De tongaanv jer verminderde van 681.415 kilo tot 495.618 kilo, de op brengst van f 3.001.273 tot f 3.302 Dat hield geen aanwijzing in voor teruglopende vangsten. Die waren over het algemeen goed. Maar vele vaartui gen, vooral uit Urk, komen niet meer aan de IJmuider markt sinds daar de vrije zaterdag werd ingevoerd. De scholaanvoer steeg flink van 452.972 kilo tot 953.641 kilo. Daar school men niets mee op want de opbrengst daalde van f 467.789 tot f 449.006. Vandaag aan de markt Vandaag meldden zich aan de IJmui der markt onder meer de SCH 261 Onderneming 1 met 40 manden en dc VL 115 Vooraan met 370 kisten, 480 kleine kisten diversen en 30 stuks stijvi kabeljauw. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 50 kisten wijting, 650 kisten gul er kabeljauw, 100 kisten gekochte haring, 300 kisten schol, 200 stuks stijve kabel jauw en 3000 kilo tong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4