Regering Israël besluit: Jeruzalem meer joods ROME BOOS OP FRANCO Wieringa benoemd tot ridder Oranje Nassau BEGROTING 70 MILJOEN Ds. Rumainum overleden £3 „Stakingsrecht ambtenaren is de moeite waard" voor niet Lardinois wil gehalte vet in melk verhogen Een woord voor vandaag C. Buitendijk overleden Herdenking Slag bij Heiligerlee Hongaarse kerk wijst „revers" af Schoolmelk niet kleiner verpakt Psalmberii j ming in maart verkrijgbaar Taxichauffeurs slaags met de politie TAXI-STAKING IN UTRECHT Opbrengst collectes r.k. kerkenbouw neemt af SOEMBANESE KERK BIJ WERELDBOND Naam kunst vlees Mei geoorloofd? Ambtenaren emit. premie omhoog? DONDERDAG 1 FEBRUARI 1968 Hoe moeten wij biddenDe eeuwen door is die vraag gesteld door mensen die geen uitkomst meer zagen, die hun leven in brokken in hun handen hadden liggen en tenslotte wisten: niemand kan mij meer helpen dan God alleen. Mensen die be grepen dat het ogenblik was aangebroken waarop zij het ge sprek met God moesten beginnen, aan wie Zij voorheen wel licht schouderophalend waren voorbijgegaan. Hoe moeten wij bidden? Het gebed heeft immers een persoon lijke inslag. „Here, leer ons biddenvroegen ook Jezus' leer lingen (Lucas 11). Leer ons hoe wij ons tot God moeten wen den met alles waarmee wij geen raad weten. Hoe beginnen wij het gesprek met God? Zo door gewoon met eigen woor den, zonder omhaal, onze nood voor Hem neer te leggen. We lezen vandaag Psalm 84 1-13. MADRID Geruchten in de Spaanse hoofdstad willen, dat het Vaticaan opzegging van het concor daat met Spanje overweegt. De paus wil namelijk bij de benoeming van bisschoppen in Spanje niet langer ge bonden zijn aan de voordracht van de Spaanse regering. Franco zou bereid zijn, in het ver volg van het recht van voordracht af te zien, maar er tegelijk op staan, dat hij in de vacatures, die er op het ogenblik zijn, nog zelf de kandidaten mag aanwijzen. Als gevolg van de impasse, die nu al enige tijd bestaat, en van de nieu we regeling, volgens welke bisschop pen, die ouder dan 75 jaar zijn. aan de paus ontslag moeten vragen, is het aantal vacante bisschopszetels in Spanje opgelopen tot minstens 22. Het Vaticaan zou van deze gelegen heid geljfuik willen maken, om het Spaanse episkopaat te verjongen. Franco zou echter vrezen, dat een benoeming van 22 nieuwe bisschop pen de balans binnen het episkopaat in zijn nadeel zou kunnen doen omslaan. Snel nieuwbouw Geen scheiding Bij jubileum CCOOP Or. Buskes (12) Ten opzichte van dr. Buskes heeft de geref. synode haar houding geluk kig gewijzigd. Dat iemand schreef dat dr. Buskes het Evangelie verkondigt onder een dekmantel en knipogen laat tien naar Rusland, vind ik heel erg. Ook, dat de krant zoiets opneemt. Ik vraag mij af of de geref. synode niet wat conservatief is, t.a.v. de vrouw (nog) niet in het ambt bijvoor beeld. Iedere betrekking, beroep, ambt ztaat voor de vrouw open, zowel in het bedrijfsleven als bij de politie, de. Justitie, het hoger onderwijs enz. In de kerk mag ze slechts hand- en •pandiensten verrichten. Ze mag wel theologie studeren, bijv. om godsdienstonderwijs aan openbare scholen te geven, maar dat mag een vrouw met minder studie achter de rug ook. Spijkenlsse G. D. van Burren Dr. Buskes (13) Aan het besluit van de geref. synode heeft dr. Buskes zelf bijgedragen. Hij heeft immers steeds te pas en te onpas van zijn afwijkende mening blijk ge geven. Gevraagd en ongevraagd liet hij daar dan op volgen dat hij vóór alles socialist was en bleef, hetgeen riet naliet grote verwarring te stich ten. Rotterdam H. Sliep Dr. Buskes (14) Waarom wel de binding aar\ As- ■#n-'26 opheffen en niet de getroffen predikanten in de Geref. Kerken laten preken? Dat is toch met elkaar in strijd? Dat doet denken aan een on derwijzer die een kind op de gang laat staan, menende dat dit zijn verdiende straf is, en het kind op de gang laat staan als later blijkt dat het géén straf verdiend heeft. Bergschenhoek J. v. d. Kooy Dr. Buskes 15 en slot De opheffing van de kwestie As- sen-'26 zou natuurlijk tot gevolg moe ten hebben dat zij, die toen in kerke lijke conflicten zijn gekomen, eer herstel ontvangen Men mag geen half werk doen. Toch is men hier terecht zeer voor zichtig, al spreekt men geen duidelijke taal, zoals in de nadere verklaring: „De synode verwelkomt daartoe de ge dachte van de kerk van Amster dam-zuid om dr. Buskes uit te nodi gen in een kerkdienst voor te gaan", Volgens mij schreef dr. Buskes te recht: „Waar wordt nog een klacht ingediend tegen professoren en predi kanten, die met hun beschouwingen over Genesis 1-3 véél verder gaan dan Assen?" Beschamend is dit. En het is nog waar ook. Leerdam. J. Steketee AMERSFOORT Gistermorgen is In het ziekenhuis De Lichtenberg overleden de heer C. Buitendijk. de nestor van de Nederlandse drankbe strijding. Eind vorige maand werd hty nog gehuldigd, ter gelegenheid van zUn negentigste verjaardag. De heer Buitendijk trad reeds vroeg in de beweging der drankbe strijding op de voorgrond. Lange tijd was hij penningmeester en adminis trateur van de gereformeerde ver eniging voor drankbestrijding. Tal van geschriften zagen op zijn initia tief het licht. Tot op hoge leeftijd werkte hij nog aan het maandblad van de vereniging. Daarnaast vervulde hij nog vele functies op het gebied van de drank- bestrijdr>g en de reclassering. De begrafenis is maandagmiddag op Zorgvliet te Amsterdam. DEN HAAG De vereniging Pro testants Nederland belegt zaterdag middag 18 mei een landelijke bijeen komst in de Oude Kerk te Scheve- ningen ter herdenking van de Slag bij Heiligerlee als het begin van de tachtigjarige oorlog, vierhonderd jaar geleden. Volgens de vereniging heeft de re gering geen plannen voor een offi ciële herdenking van dit historische feit Het Gereformeerd Politiek Ver bord organiseert, gelijk bekend, op dezelfde dag een landdag in Heiliger- 1M. (Van onze soc.-econ. redactie) SCHEVENINGEN De staatssecretaries van binnen landse zaken, mr. C. van Veen, maakte gisteren in de jubileum vergadering van de Christelijke Centrale van Overheids- en Onderwijzend Personeel bekend, dat de algemeen secretaris van de centrale, de heer W. Wieringa, was benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. risbeleid voor het overheidspersoneel volledig aanvaardt. Voor 1968 wordt voor het overheidspersoneel het trendbeleid gevolgd, dat is een sala- risbeleid afgestemd op de loonont wikkeling in het bedrijfsleven. In dit beleid past niet, aldus de staatssecretaris, vooruit te lopen op de ontwikkeling in het bedrijfsleven en voor de lagerbezoldigden via een loondifferentiatie een extra verho ging door te voeren op een moment, dat voor de vrije loonvorming in het bedrijfsleven het minimumloon het grote knelpunt vormt. JERUZALEM De Israëli sche regering heeft thans beslo ten, het oude deel van Jeruza lem ten spoedigste ook door jo den te laten bewonen. Binnen een half jaar zal een begin wor den gemaakt met de bouw van zeven a achtduizend woningen in de oude stad. Zij zullen bestemd zijn voor joden en voor die arabieren, die hun huis in het kader van de krotopruiming verliezen. Op de begroting, die in januari aan het parlement is aangeboden, is een bedrag van ruim zeventig mil joen gulden uitgetrokken voor Jeruzalem. Reeds kort na 29 juni, toen Israël de oude stad van Jeruzalem onder eigen gezag voegde, gingen er stem men op, om dit door joodse bewoning te effectueren. Vooral Ben Goerion nam het de regering- Esjkol kwalijk, dat zij niet direct joden toestond in de oude stad te gaan wonen. Maar nu lijkt de regering vastbesloten, om aan de scheiding in een Arabisch en een joods deel van de stad een eind te maken. Dat had de regering overigens in de afgelopen maanden ook al duidelijk gemaakt. Maar dat konden nog als sociale en hygiënische maatregelen worden beschouwd. Reeds kort na de inlijving werd besloten de gas- en energieleidingen naar de oude stad door te trekken. (Van een onzer medewerkers) Wel hebben nu enige Arabische nota belen geprotesteerd tegen de wijze waarop de Israëlische regering van de ene dag op de andere 300 hectare heeft onteigend, waarop de nieuw bouw zal verrijzen. Hen zal elders in Israël land wor den aangeboden ter compensatie, maar met deze beloften zijn zij, zo lang zij niet weten of zij mettertijd onder Jordaans of Israëlisch gezag zullen vallen, niet bijster ingenomen. Ook de Arabische juristen in Jeru zalem staan voor grote moeilijkhe den. Zij mogen werkzaamheden blij ven verrichten, maar zij moeten zich eerst helemaal inwerken in de Israëlische wetgeving en veelal ook in de taal. Beter zijn de arbeiders er af geko men. Zij kunnen nu werk zoeken in de hele stad. Werkloosheid in Israël beknot echter aanzienlijk de kansen. CHRISTENEN Hoe staat het ten slotte met de christenen in de veroverde gebieden? Blijkens de nieuwste statistiek, die in Jeruzalem is gepubliceerd, is het aantal christenen in Israël door de De heer Van Veen voegde hieraan j Ook het plaatselijk vervoer ging bei- Mr. Van Veen prees de heer Wie- i (je verzekering toe. dat het salarisbe- i de stadsdelen doorkruisen en naar ringa om zijn gedegen kennis van en I voor ^et overheidspersoneel Jeruzalem werden verbrede toe uitsluitend gevoerd wordt in overleg met de ambtenarenorganisaties en in de centrale commissies voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken. warme belangstelling voor sociale vraagstukken. Hij gaf daarbij een opsomming van de vele functies, die de heer Wieringa voor de centrale ambtenarenorganisatie bekleedt. De staatssecretaris overhandigde de heer Wieringa nog een brief van minister Beernink, waarin deze de nieuwe rid der gelukwenste met zijn benoe ming. De minister was graag zelf ge komen, maar was verhinderd. Voorzitter Ten Heuvelhof zeide grote waardering te hebben voor het werk van Wieringa. „Het bezitten van gaven is geen verdienste, rhaar wel het gebruiken van die gaven". Hij hoopte nog lang op dezelfde aan gename wijze met de heer Wieringa te mogen samenwerken. In zijn dankwoord verklaarde Wieringa, d«t de liefde tot de ambtenarénvakbe- weging hem thuis al met de paplepel was ingegeven. De CCOOP heeft daarom alles aan mijn ouders (die in de /.aal aanwezig zijn) te danken, al dus de heer Wieringa. Salarisbeleid In zijn toespraak legde staatssecre taris Van Veen er nog eens de na druk op. dat het kabinet de eigen verantwoordelijkheid voor het sala- gangswegen aangelegd. Protesten tegen de inlijving, zoals die begin juli nog werden gehouden, behoren goeddeels tot het verleden. anexatie van Oud-Jeruzalem, West- Jordanië en de Gaza- strook ineens gestegen van 56.000 tot 100 000. De meeste christenen in Israël be horen tot oosterse kerken van allerlei richting. Vijfduizend zijn protestant. Bepaalde aanwijzingen duiden er op, dat de regering haar best doet, om onder de Arabische christenen in de bezette gebieden vertrouwen te winnen door vergaande toleratie. Een bewijs daarvoor was het besluit, om het bezoek aan de Kerst nachtdiensten ir Bethlehem. Nazaret en Oud- Jeruzalem gemakkelijker te maken door geen papieren van de pelgrims te vragen. Het effect van deze maatregel ging overigens verloren, doordat de Jor daanse kerkelijke leiders hun gelovi gen opriepen, de bijbelse plaatsen, die nu onder joods beheer staan, tij dens de Kerstdagen te mijden. Het aantal bezoekers bleef ver beneden de verwachting. GEBLOKKEERD Enkele dagen geleden maakte een woordvoerder van de Egyptische Koptische patriarch Cyrillus in Kairo bekend, dat de Koptische Kerk in Jeruzalem dertigduizend gulden heeft moeten lenen van de Wereldraad van Kerken en zevenduizend gulden van het Vaticaan. Meer leningen zullen moeten volgen. Deze kerk van Arabische christe nen in de oude stad van Jeruzalem zou in grote financiële moeilijkheden zijn gekomen, doordat haar bankre keningen door de Israëlische regering zijn geblokkeerd. Alle Arabische banken zijn sinds de Zesdaagse Oor log nog altijd gesloten. Ook mag deze kerk (nog steeds volgens de Egyp tische woordvoerder) geen enkele hulp meer krijgen uit Arabische lan den. SOEKARNAPOERA Zaterdag middag ia plotseling overleden ds. F. J. S. Rumainum. de voorzitter van de synode van de Evangelisch-Chrls- telijke Kerk in West-Irian (Nieuw- Guinea). Ds. Rumainum was de eerste Pa poea, die afstudeerde in de theologie. Dat was in 1951 aan de school van Makassar. Vanaf haar zelfstandigwor ding in 1956 was hij de leider van de Evangelisch-Christelijke Kerk. Hij was een man. die oog had voor de grote beleidsvragen, die ver vooruit zag en aan de ontwikkeling leiding gaf. Medio januari schreef hij nog een brief naar Oegstgeest, waarin hij zijn voornemen kenbaar maakte, om dit jaar een bezoek te brengen aan ker kelijke leiders in West-Europa. De Amerikaanse dienst voor di recte belastingen heeft bekend ge maakt, dat er in 1967 in de Verenig de Staten 630 mensen waren met een inkomen van een miljoen of meer. tegen 646 in 1966 (Van onze soc.-econ. redactie) N I-V ,r SCHEVENINGEN Prof. dr. P. J. Verdam, hoogleraar aan de Vrije Universiteit van Amster dam, heeft gistermiddag in de ju bileumbijeenkomst van de Chris telijke Centrale van Overheid- en Onderwijzend Personeel sterk de nadruk gelegd op de geringe be tekenis, die een eventueel sta kingsrecht voor de ambtenaren zou hebben. „Een ambtenaren- staking behoeft niet per defini tie een politieke staking te zijn. maar zij is het voor u het weet." Prof. Verdam wees er op, dat een politieke staking algemeen wordt afgewezen in Nederland. Omdat de overheid zelf bepaalt of een staking politiek is, vond prof. Verdam de staking voor de ambtenaren niet de moeite waard om zich voor in te zetten. Prof. Verdam stelde de vraag of de ambtenaren in het algemeen wel moeten streven naar een gelijkstel ling met de werknemer in het be drijfsleven. Aan het ambtenaar-zijn mogen nadelen kleven (geen c.a.o., geen werkelijke onderhandelingen, eenzijdige beslissingen van de over heid als werkgever) er zijn ook dui delijke voordelen. Zou de ambtenaar, als het er op aankomt, zijn positie wel willen in ruilen voor het ontslagrecht, voor de pensioenen en voor de onzekerheid van het bestaan in het particuliere bedrijfsleven?, zo vroeg prof. Ver dam. De overheid gaat nooit failliet, maar wel talrijke ondernemingen in het particuliere bedrijfsleven. Misschien zou er te denken zijn over de mogelijkheid alleen de mensen in overheidsdienst boven een bepaalde rang de status van ambte naar te geven. Het overige personeel zou dan gewoon werknemer zijn met c.a.o. en periodieke onderhandelingen over verbetering van de arbeidsvoor waarden. Maar ook hierachter zette prof. Verdam nog een vraagteken, want naar zijn mening werkt het over heidsgezag door het gehele over heidsapparaat. of het gezag werkt in het geheel niet. Het wetgever-zijn van de overheid kan nergens uitgebannen worden. Een overheidsdienst is altijd veel kwetsbaarder dan een particulier be drijf, omdat iedereen verwacht, dat een overheidsdienst in direkte zin het algemeen belang behartigt. Of de overheid en haar dienaren in staat zijn dit gezag te handhaven hangt af van de wijze waarop deze gezagstaak wordt vervuld. Het gezag als van God gegeven en als intermenselijke relatie zag prof. Verdam niet met elkaar in strijd. Hij geloofde dat beide opvattingen elkaar waardevol aanvullen. BOEDAPEST De Hervormde Kerk van Hongarije blijft absoluut afwijzend staan tegenover de „re vers". de schriftelijke belofte tot rooms-katholieke opvoeding van de eventuele kinderen bij een rooms-ka tholieke inzegening van een gemengd huwelijk. De predikanten mogen voor derge lijke huwelijksinzegeningen geen doopattest verstrekken. Hervormde peetouders mogen niet als getuigen bij het huwelijk optreden. Ieder lid van de Hervormde Kerk. die een „re vers" getekend heeft, verliest daar mee verder zowel het passief, als het actief kiesrecht in deze kerk. Overigens heeft de Hervormde Kerk ook aan haar eigen predikanten bij een gemengd huwelijk, dat in een hervormde dienst bevestigd wordt, een „revers" tot hei-vormde opvoe- I ding van de kinderen verboden. Hervormde predikanten mogen aan I een rooms-katholieke huwelijksdienst niet meewerken. Ook mogen zij geen „bemoedigende woorden tot liet bruidspaar richten". Een en ander staat te lezen in be palingen, die in december van kracht zijn geworden. Op een punt beteke nen zij een verzachting: wie een „re vers" ondertekend heeft, wordt niet meer uitgesloten van het avondmaal. en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten DEN HAAG Er komen geen melk en vlaverpakkingen van een vijfde liter. Het bestuur van het pro- duktschap voor zuivel zegt nooit klachten te hebben gehoord dat de porties schoolmelk van een kwart li ter. die nu worden verstrekt, te groot zouden zijn. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Naar wij vernemen, zal de nieuwe psalmberijming in maart in de boekhandel verkrijgbaar zijn. voorlopig in twee uitgaven. Er verschijnt een uitgaaf, waar al leen de psalmen in staan, met melo- die, formpat 9 bij" 15. Dit is een geza menlijke uitgave van Boekencen trum. Jongbloed, Proost en Brandt en Zomer en Keuning. Daarnaast verschijnt uitsluitend bij Boekencentrum een tekstuitgave (zonder melodie dus) van de psalmen met de Enige Gezangen en de 306 Gezangen uit de hervormde bundel van 1938, formaat 8,3 bij 16,2. Het eerste boekje 'kost een rijksdaalder, het tweede 3,50. Gelijk bekend is het „groene boek je'" niet meer bruikbaar, omdat de versie, die vorig jaar door de syno den van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken aanvaard is. daarvan op tal van pun ten afwijkt. (Vervolg van pa«. 1) Met tafel In één geval zagen de agenten zich genoodzaakt een tegenspartelen- de chauffeur, die zich aan een tafel vastklemde, met tafel en al de deur uit te zetten. Het meubelstuk werd later zwaarbeschadigd in de hal ge zet. Enkele malen probeerden vooral de jongeren van de groep via de hoofdingang weer binnen te komen. Vermoedelijk heeft een chauffeur een gebroken arm opgelopen. Er werden geen arrestaties verricht. De vakbondsbestuurders wilden na afloop van de vergadering geen me dedelingen doen. De georganiseerde taxichauffeur hebben laten weten, dat een staking niet is uitgesloten als de werkgevers niet met de wen sen van de chauffeurs meegaan. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Zeventig tot tachtig georganiseerde Utrechtse taxichauf feurs hebben vannacht gedreigd in staking te gaan. In de nachtvergade- ring werd meegedeeld dat de werk gevers niet bereid zijn de gevraagde ƒ232 over de periode van 1 januari tot 1 april per werknemer uit te be talen. Dit bedrag komt materieel overeen met het bemiddelingsvoorstel van de commissie-Van der Dussen. De werk gevers willen niet verder gaan dan ƒ180. De vakbonden hebben thans met instemming van de leden aan de i taxiondernemers een ultimatum ge- i zonden, waarin alsnog aanvulling van het bedrag tot ƒ232. Het bedrag mag in allerlei vormen worden toegekend, zoals verhoging van de ziekengeld uitkering, optrekking van het week loon of uitkering ineens. Het ultimatum loopt volgende week donderdag af. Hierna moet rekening worden gehouden met een staking. Maatregel tegen overschotsituatie UTRECHT De opbrengst van de kerkenbouwcollectes in de rooms-ka tholieke kerken vertoont de laatste jaren een dalende tendens. Zo brach ten de collectes (inclusief het resul taat van de speciale actie op „ker- kenbouwzondag") in 1964 meer dan acht miljoen gulden op, in 1965 ruim een ton minder en in 1967 ongeveer 7,1 miljoen gulden Dit, terwijl de geraamde kosten voor de kerkenbouw in 1967 meer dan 27.6 miljoen bedroegen voor in totaal 35 kerken. Er werden er echter maar 25 aanbesteed voor een totaal bedrag van 17.6 miljoen. Voor Rotter dam geldt een bouwstop. (Van onze kerkredactie) GENÈVE De Christelijke Kerk van Soemba is een van de drie kerken, die aan het begin van dit jaar zijn toegelaten als lid van dè Hervormde Wereld bond. De HWB heeft nu 109 le- denkerken in 69 landen met in totaal meer dan 55 miljoen zie len. De Christelijke Kerk van Soemba is gegroeid uit zendingswerk van de Gereformeerde Kerken in Nederland, dat begon in 1881. In 1947 werd de Soembanese kerk zelfstandig. Zij telt thans volgens haar opgaaf aan de Hervormde Wereldbond 31.000 leden in 45 gemeenten, die gediend worden door 45 predikanten. De twee andere nieuwe leden zijn de Presbyteriaanse Kerk van Guyana en de Evangelische Kerk in Marok ko. De Presbyteriaanse Kerit van Guy ana is pas onafhankelijk geworden van de Kerk van Schotland. Zij telt 3.250 belijdende leden in 25 gemeen ten met negen predikanten. De Evangelische Kerk in Marokko werd in 1958 afgesplitst van de Her vormde Kerk van Frankrijk. Zij om vat duizend tot vijftienhonderd ge zinnen, dertien gemeenten en vijf predikanten. Tamarisk tegen bosbrand TEL AVIV Misschien kan de tamarisk een bloesemboom, die schaduw en beschutting biedt in woestijnachtige gebieden in Israël worden aangewend ter voorkoming van bosbrand. Twee geleerden van de universiteit van Tel Aviv hebben ontdekt, dat het heel moeilijk is, de tamarisk te doen branden, evenals de naalden, die deze boom laat vallen. Zij nemen aan, dat dit komt door het hoge mineraalgehalte van de ta marisk (negentien procent van zijn droog gewicht). De boom scheidt ook zout af. Vrijwel elke nacht vallen zilte druppels van zijn takken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De kans is groot, dat het vetgehalte van de consumptiemelk met een half procent tot 3,5 procent wordt verhoogd. De huidige melk met 3 procent vet blijft dan wel in de handel maar onder een nieuwe naam: dieetmelk. Een en ander viel op te maken uit mededelingen, die minister Lardinois gisteravond deed by de begrotingsbe handeling van landbouw In de Tweede Kamer. Voor de verhoging van het vetgehal te ligt al een ontwerpverordening van de Europese commissie klaar. „Ik heb er wel oren naar", luidde het commen taar van de minister. Om het kabinet niet te binden de ministerraad moet nog beslissen en er is overleg nodig met onder andere Sociale Zaken en Volksgezondheid kon hij nog geen definitieve uitspraak doen. De maatregel zou deel gaan uitmaken vay een program om de zuivelover- schotten in West-Europa te beperken. De vice-president van de Europese com missie, dr. Mansholt, heeft vorige week al enkele moeilijkheden opgesomd. De commissie heeft nog geen defini tieve voorstellen gedaan, maar het is duidelijk, dat ze im-populaire maatre gelen nodig acht. Daarmee is minister Lardinois het eens. O ver produktie In ons land is al lang sprake van een overproduktie van melk, boter en kaas. De grote boter- en kaasoverschotten vormen een structureel probleem. Ka merlid Tolman (c.h.) beeldde gister middag op aanschouwelijke wijze het verschil tussen produktie en consump- toe uit. Aan de hand van blokjes kaas en boter, die hij minister Lardinois aan bood. legde hij uit. dat in ons land per dag per hoofd van de bevolking 21 gram boter wordt geproduceerd, waar van slechts 9 gram in de maag van de consument verdwijnt. Voor kaas zijn deze cijfers 57 en 21 gram. De minister herinnerde eraan, dat het boteroverschot in de EEG nu al 140 000 ton '""''raagt. Dat is 10 procent van de pre^»*Je Volgens de verwachtingen komt daar jaarlijks nog 40 000 ton bij aan het eind van het seizoen. „Zoals Amerika kampt met een struc tureel graanoverschot, zo zit West-Euro pa met een structureel zuiveloverschot en dit verschijnsel zal ons de komende decennia vergezellen". Verhoging van het melkvetgehalte, waardoor minder vet vrijkomt voor de produktie van boter en kaas is slechts een van de maatregelen om de over schotsituatie te lijf te gaan. Daarnaast dacht minister Lardinois mef dr. Mansholt en de Kamermeer derheid aan bevordering van de rundvleesproduktie ten koste van de zuivelsector. Minder melkkoeien dus en meer slachtvee. Vooral aan de teelt van jonge dieren (geen kalveren) zou meer aandacht moeten worden besteed. De minister beloofde alles op alles te zullen zetten om de nieuwe prjjzen voor het rundvlees- en zuivelbeleid op I april rond te hebben. Omdat de Euro pese commissie Iaat is met haar voor stellen, kan het echter iets later wor- i den. Lardinois gelast onderzoek (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Lardinois (landbouw) zal in het kader van de Warenwet laten onderzoeken of het uit soja bereide produkt, dat als „kunstvlees" op de markt komt, wel met deze naam mag wórden aange duid. Bij de behandeling van de land bouwbegroting in de Tweede Kamer zei de minister-gisteravond, dat dit „kunstvlees" een concurrent kan worden voor de goedkopere vlees soorten. Hij wekte de veehouders op, deze ontwikkeling nauwlettend te volgen en zich daaraan tydig aan te passen. Met de Kamer was de bewindsman het eens. dat het „kunstvlees" de af zetmogelijkheden van de landbouw kan schaden. „Juist nu de zuivel- overschotten toenemen, moet de rundvleesproduktie worden gesti muleerd." DEN HAAG De zeven centrale organisaties van zelfstandige onderne mers in landbouw en middenstand heb ben gezamenlijk de Tweede Kamer verzocht het wetsontwerp ziektekosten voorziening ambtenaren niet in be handeling te nemen. Een vertrek van 500.000 ambtenaren uit het vrijwillige ziekenfonds zal be langrijke consequenties hebben voor de hun huns inziens toch al zorgwek kende premie-ontwikkeling van het vrijwillige ziekenfonds en tot op zekere hoogte ook voor de particuliere ver zekeringspolissen. De organisaties vre- zenn dat het uittreden van de ambte naren een aanzienlijke premiestijging voor de overblijvenden de zelfstan digen mee zal brengen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Monster (vac. D. v. d. Ent-Braat): H. Talsma te Den Haag. Emeritaat verleend aan dr. J. Plooy te Bemmel. Eervol ontslag verleend aan dr. T. Dokter, pred. voor begw.-werkz. secr. raad voor kerk en theologie), woonachtig te Bunnik. GEREF. KERKEN Beroepen te Veenendaal (vac. D. v. Enk>: F. de Jong te Appingedam. dia geen verdere beroepen in overweging kan nemen: te Suawoude: kand. W. B. Obbink te Amsterdam. Aangenomen naar Den Haag-west (vac. H. J. Zwarts»: A. Prins te Dok- kum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te St. Annaland: Chr. v. d. Poel te Yerseke. OUD-GEREF. GEM. Moor in Europa weer min. temp neerslag gisteren Kopenhagen zw. bew 5 6 Londen onbew 2 0.2 Amsterdam geh. bew 4 OJ Brussel geh. bew. 1 0 Luxemburg half bew. -3 0 Parijs zw. bew. -0 0 Nic.e half bew. 0 Frankfort onbew. -1 0 München onbew. -1 - 0 Zurich mist -4 0 -3 0 half bew. -3 0 Wenen -0 0 Innsbrtick mi sl -13 Rome onbew 2 o Madrid geh.bew. S 0.1 Majorca zw. bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2