DELTA KREEG NIEUW GEZICHT Na watersnood van vijftien jaar geleden Trio leidde twee jaar luxe leven Sporen van toen nu verdwenen Deelname Zuid-Afrika 01. Spelen in gevaar Geen verhoging contributie CKB Annie Schmidt krijgt geen boek van Kapelle HEREN-SCHAATSPLOEG VERTROK NAAR DAVOS Korfbalbondsdag in Rotterdam STAKING IN GRENOBLE J. v. tLHOEK OVERLEDEN Bejaarde op zebra geschept Meisje stak vriend met mes: jaar geëist Wurgpoging in een vlaag van waanzin WOENSDAG 31 JANUARI 1968 C en A-rovers: meer overvallen -v.: mm v- Rilland-Bath: omsloten door het water. Geen auto's de weg maar een eenraam roeibootje, dat het dorp Richt te bereiken. Rilland-Bath: op hetzelfde punt. Een onafgebroken 11] auto's zoeft over de drukke rijksweg. De huizen in opgeknapt. al. DE NACHT van zaterdag 31 januari op zon dag 1 februari 1953: het spookt geducht in het zuidwestelijk deel van ons land. De storm achtige wind reikt af en toe tot orkaankracht; het kolkende water stijgt onrustbarend hoog en beukt met niet te temmen kracht de dijken. In de vroege ochtenduren tekent zich de ramp af: de dijken kunnen niet meer op tegen het geweld van de zee. Onweerstaanbaar zoekt het wilde water een weg dwars door de in de dijken geslagen gaten. Honderden mensen worden meegesleurd en ver drinken. Boerderijen en huizen worden weggevaagd. Pas vele uren en zelfs dagen later begint de volle omvang van de ramp tot de rest van Nederland door te dringen. Een gigantische reddingsactie komt op gang. Velen weten zich te redden in bootjes of via spoorrails. Maar bijna 1400 mensen verdrinken. Niet minder dan 175.000 hectare land komt onder water te staan. Dat is nu vijftien jaar geleden. De uiterlijke spo ren van toen zijn vrijwel uitgewist. Alleen de graven op de kerkhoven herinneren nog aan het leed, dat de ramp bracht. Het herstel werd op ruime schaal aangepakt. Het Deltaplan, dat in de eerste plaats voor de veiligheid van het zuidwesten is ontworpen, kreeg gestalte. Beelden van toen en nu, op deze pagina bijeenge bracht, tonen aan dat de Delta een geheel nieuw ge zicht heeft gekregen. Kolossale dammen en bruggen en dampende schoorstenen markeren nu het beeld: meer openheid en meer dynamiek. Op deze dag gaat de herinnering terug naar de angstige uren en dagen van vijftien jaar geleden. mh kt Ws. ,1 J Geen samengaan van rassen >e< o.o; GRENOBLE Zuid-Afrika listeeft het internationaal Olym pisch Comité meegedeeld dat het iptiever niet aan de Spelen deel- Rieemt dan toe te stemmen in het samengaan van blank en zwart •'•n de sport. Deze uitlating over de Zuidafri- _:aanse sportpolitiek, gedaan door premier J. Vorster, staat vermeld n het rapport dat de studiecommis- ïe van het IOC heeft opgesteld na ijn bezoek van vorig jaar aan de s jnie van Zuid-Afrika. Daar is een inderzoek ingesteld hoe het staat het de uitvoering van het Olympisch landvest, dat een politiek, gestoeld ivjiedt. golp verschil in ras, uitdrukkelijk ver- r Het rapport meldt over een ont- GRENOBLE Luttele dagen voor et begin van de Olympische Win- erspelen in Grenoble dreigt er een rdtaking van het spoorwegpersoneel 0 h van de postbeambten in deze lympische stad. De spoorbeambten ebben reeds aangekondigd op 5 en 6 'etbruari (de openingsdag van de Spe- 1 fn) het bijltje er bij neer te zullen boien als hun verzoek om een extra FOlympische" uitkering van 150 gul- fen wordt afgewezen. Ook de postbeambten willen het felè extra werk dat de voorbereiding oor de Spelen met zich meebrengt ëhonoreerd zien met een financiële egemoetkoming en vrije tijd, wil len zich tenminste vrijwaren van lakingen of langzaam-aan-acties tij- lens deze Spelpn. Enkele dagen gele en hielden de telefonistes reeds een taarschuwingsstaking. De drievoudige Tourwinnaar, de fransman Louison Bobet, en zijn '^kndgenote de rugslagzwenister .hristine „Kiki" Caron, behoren tot Ie ere-gasten tijdens de Olympische Wnterspelen in Grenoble. moeting die lord Killanan, de Ierse voorzitter van de commissie van het IOC, had met de heer Vorster. „De minister-president zei, dat Zuid-Afri ka bijzonder graag aan de Olympi sche Spelen zou willen deelnemen, maar niet onder valse vlag. Zou het IOC stellen dat de sport in Zuid- Afrika absoluut geïntegreerd moet worden, dan blijft Zuid-Afrika lie ver buiten de spelen." De leden van het Internationaal Olympisch Comité, die in Grenoble zijn voor het congres dat tijdens de winterspelen wordt gehouden, zul len beslissen of Zuid-Afrika mag deelnemen aan de Spelen in oktober te Mexico. Zuid-Afrika werd, we gens zijn apartheidspolitiek, uitge sloten van de Olympische Spelen van 1964 in Tokio. Het Olympisch Comité van Zuid- Afrika heeft het IOC verzekerd, dat iedereen, welke huidskleur hij of zij moge hebben, een gelijke kans heeft om te worden uitgezonden naar Mexico, wanneer het IOC Zuid- Afrika toestaat om uit te komen. De heer Vorster heeft lord Killa nan, die bij dat gesprek vergezeld was van Rudolf Opperman van het Zuidafrikaanse Olympische Comité, meegedeeld dat hij niet zou kunnen toestaan dat er „gemengde" testwed strijden binnen of buiten Zuid-Afri ka worden gehouden om tot de sa menstelling van de Zuidafrikaanse ploeg te komen. UTRECHT De Chr. korfbalbond houdt zaterdag in het wijkgebouw van de Utrechtse Marcuskerk de jaarvergadering. De aftredende bestuursleden, de heren: J. de Bruin, A. Markus, H. Windemuller en H. van Wijk stellen zich herkiesbaar. De leden van de technische commissie zijn eveneens bereid voor een jaar bij te tekenen. Er komt geen contributie-verho ging en de liquiditeit van de bond is verbeterd. In 1967 behoefde slechts ƒ409,11 aan bank-rente te worden betaald, tegen 1.066,- in 1966. Met belangstelling wordt uitgezien naar de toespraak van de het vorige jaar gekozen voorzitter, de heer P. Nagtegaal. De vergadering begint reeds om tien uur 's morgens. Brediusmedaille uitgereikt AMSTERDAM Op de jaarverga dering van Nederlands oudste zwem vereniging, AZ 1870 uit Amsterdam, is besloten de Brediusmedaille dit jaar toe te kennen aan de maatschappij tot redding van dren kelingen in Amsterdam. De Bredi usmedaille, die door het bestuur van de Amsterdamse zwemclub jaarlijks wordt toegekend, is de hoogste on derscheiding. die de Nederlandse zwemwereld kent. Na de ramp was in Oude Tonge, waar niet minder dan 300 doden waren, de chaos onbeschrijflijk. De Schoolstraat lag bezaaid met hout en stro. De Schoolstraat van nu is een gaaf gedeelte van Oude Tonge geworden. De molen staat er nog steeds en de woningen zien er keurig verzorgd uit. Welig tiert het struikgewas. Stavenisse was een van de zwaarst getroffen gemeenten in Zeeland (ruim 200 doden). Ernstig be schadigde boerderijen met af en toe een paar roei bootjes waren een dagelijks weerkerend beeld. De situatie in Stavenisse is nu geheel anders. Het bord aan de rand van het water is weliswaar weg, maar de boerderij prijkt in nieuwe glorie in het Thoolse land. (Van onze correspondent) KAPELLE Annie M. G. Schmidt krijgt geen boek met de geschiede nis van Kapelle. In de gemeenteraad van Kapelle kwam in behandeling een ingekomen stuk van enkqeie inwoners van Kapelle om deze schrijfster het boek met de geschie denis van Kapelle te schenken. Dit boek verschijnt 'binnenkort. Enkele weken geleden was over Annie Schmidt een uitvoerig artikel verschenen in Elseviers Weekblad. Daarin liet zij zich in minder gun stige zin uit over Kapelle, 'het dorp waar zij werd geboren en ruim 30 jaar heeft gewoond. Verschillende inwoners van Kapelle hebben op dit artikel gereageerd. Burgemeester van Suylekom vond vooral dat het bedoelde artikel niet SCHIPHOL De Nederlandse herenschaatsploeg is dinsdagmiddag van Schip hol naar Davos vertrokken om er te trainen voor de Olympische Spelen in Greno ble. Bii de uil Oslo teruggekeerde ploe* bevindt zich nu ook Frits Bartllng, die In Davos zal moeten bewijzen dat hü alsnog kan worden ingeschreven voor de strijd in Grenoble. Gevraagd naar zijn conditie zei Frlts Bartling voor het vertrek op Schiphol: „Mijn conditie voor de 500 m is vrU aardig." Verder zei hU In Davos zijn best te zullen doen om ingeschreven te worden. „Als je het hoogste wilt bereiken wat je ln je hoofd hebt, zul je er altijd hard voor moeten werken. Dat zal in Davos ook moeten gebeuren." Man ging met bijl rivaal te lijf GELEEN De Geleense politie heeft de 31-jarige mijnwerker A. C. ingesloten op beschuldiging van po ging tot doodslag en zware mishan deling. De mijnwerker stapte maandag avond met een hakbijl het politiebu reau binnen en deelde mee dat hij met de bijl de 30-jarige slager J. L. te lijf was gegaan, die reeds geruime tijd een verhouding met zijn vrouw was aangegaan. Toen de mijnwerker maandag avond zich opmaakte om naar zijn werk te gaan. kwam de slager bin nen. C. ontstak in woede, greep een bijl en sloeg zijn rivaal daarmee en kele malen op het hoofd. Toen de politie in de woning van de mijnwer ker aankwam, was het slachtoffer verdwenen. Ondanks zijn verwondin gen was de slager met zijn auto naar huis gereden. Daar werd hij aange troffen met ernstige hoofdwonden. Met spoed werd de slager naar het ziekenhuis gebracht. getuigde van fijngevoeligheid van de schrijfster tegenover haar ouders. Hij stelde voor het schrijven van enkele inwoners voor kennisgeving aan te nemen. Dat betekent, dat Annie M. G. Schmidt het boek niet krijgt. AMSTERDAM In het OLV Gasthuis te Amsterdam, waarin hij zes weken geleden werd opgenomen, is woensdagmorgen op 51-jarige leef tijd overleden de heer J. van der Hoek, administrateur van de KNBB. Van der Hoek kreeg nationale be kendheid door zijn radioverslagen van biljartwedstrijden. Hij was de man met de fluisterstem. Daarnaast schreef Van der Hoek over biljarten. Niet alleen als me dewerker van dagbladen en het bondsorgaan „Biljart'', maar ook verschenen van zijn hand enkele boeken over deze tak van sport. ROTTERDAM De jaarlijkse bondsdag van de Christelijke korf balbond. waaraan ruim 400 twaalftal len deelnemen, zal dit jaar op Twee de Pinksterdag worden gehouden op het sportveldencomplex Zestienhoven in Rotterdam. LONDEN Dinsdagavond zijn vier re plays uit de derde ronde van het tornooi om de Engelse FA-cup gespeeld. De uitsla gen lulden: Arsenal Shrewburv Town ï-0 (Arsenal ontmoet Swansea Town In de volgende ronde). Bristol Rovers Bristol 1 City 1—J (Bristol City tegen Middlesbrough of Hull City). Liverpool Bournemouth •1—1 (Liverpool tegen Walsall of Crystal Palace), Newport County Southampton 2—3 (Southampton tegen Colchester United of West Bromwlch Albion). AMERSFOORT Maandagavond is in Amersfoort de 87-jarige J. Speulstra bij het oversteken op een zebrapad aangereden en op slag ge dood. Terwijl de heer Speulstra een ze brapad aan de Stadsring overstak, stopten twee auto's. Een uit de rich ting Hoogland komende automobilist, de 5l-jarige J. P. uit Amersfoort pas seerde echter de beide stilstaande au to's en reed zonder vaart te minderen door. De heer Speulstra werd door de auto geschept. EINDHOVEN De 7-jarige Karin van Acht te Eindhoven is gistermid dag, toen zij op een kruispunt on danks rood licht wilde oversteken, door een militaire vrachtauto overre den. Het meisje was op slag dood. AMSTERDAM De 58-jarige Cornelia J. van Scherpenzeel is gis teravond dodelijk verongelukt, toen zij met de 85-jarige mevrouw G. Kamperts de Insulindeweg in Am- sterdam-oost wilde oversteken. Twee auto's kwamen op dat moment met elkaar in botsing, één sloeg om en kwam op de vrouwen terecht. Voor het leven van mevrouw Kamperts wordt, gezien haar hoge leeftijd en zware verwondingen, gevreesd. Minister Bakker en Zijlstra ingesneeuwd DEN HAAG Als gevolg van de sneeuwval zijn minister Bakker en oud-premier Zijlstra tijdens hun va kantie in het Oostenrijkse Sankt Christoph vier dagen van de buiten wereld afgesloten geweest. De heren Bakker en Zijlstra waren op 19 januari met hun echtgenotes naar Oostenrijk vertrokken voor een skivakantie. Lawines zjjn er in Sankt Christoph niet geweest. De families Bakker en Zijlstra zullen in net weekeinde in Nederland terugkomen. Mocht het als gevolg van de sneeuwval onmogelijk zijn het sta tion te bereiken, dan zijn helikopters beschikbaar hen door de lucht op de trein naar Nederland te zetten. AMSTERDAM De twee ver dachten van de roofoverval op het Damrak op een employé van C. en A. blijken samen met een oom van één van hen nog drie roofovervallen te hebben ge pleegd. BU stukjes en beetjes bekenden d« 21-jarige Arnoud M. en de 20-jarige Thijs O. gisteren de hand te hebben gehad in de overval op een kaslope* van het geschenkenhuis Reveillon in de Kalverstraat op 5 november 1965, de overval op een employé van een supermarkt in Dlemen ruim een jaar later en de beroving van de wagen van Van Gend en Loos in Amsterdam op 11 oktober. De buit van de over vallen bedroeg zo'n 220.000. De oom van Arnoud M., de 47-Ja- rige etaleur J. G.. was vorige week woensdag al in verband met de over val op het Damrak aangehouden. Twee huizen Van het gestolen geld heeft het trio de afgelopen twee jaar een tamelijk luxueus leventje geleid. Zij hadden een flat in Zandvoort en een huis in de omgeving van Alphen aan den Rijn gehuurd, die volledig waren in gericht en waar zij een eigen huis houden voerden. Hier bespraken ze ook hun plannen voor de overvallen. Hun familie en kennissen wisten niet beter of zij hadden een goed be taalde baan. Volgens de recherche heeft niemand argwaan gekoesterd. De rovers namen nooit de moeite hun buit te tellen. Zij wachtten af tot het relaas van hun daad in de kran ten verscheen om vervolgens op basis van het daarin als geroofd vermelde bedrag het geld te verdelen. DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank mr. W. J. Kolker eiste gisteren twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan twee maan den voorwaardelijk plus een proef tijd van drie jaar met toezicht tegen de 21-Jarige Delftse leerling-ver pleegster Mirza van L. Zij zou volgens de beschuldiging in de nacht van 1 op 2 januari haar (getrouwde) vriend D. van T. (52) met messteken ernstig hebben verwond na een ruzie. Volgens het meisje heeft zij haar 52-jarige vriend, die portier-chauffeur is, per ongeluk met een mesje gestoken. Van T. liep daar bij ernstig letsel aan de armzenuwen op. De portier-chauffeur verklaarde dat Mirza hem expres had gestoken. Hij haalde onder meer een passage aan uit een brief waarin zij zou heb ben geschreven „mijn wraak zal zoet zijn". De raadsman mr. H. Schürmann, vroeg de rechtbank het meisje een kans te geven. „Het sexuele complex van de leerling-verpleegster is ver ward geraakt met een vader-com- plex", zo zei hij. Mr. Schürmann wees er tenslotte op dat Mirza bijna acht maanden in voorarrest heeft ge zeten. Geef haar een kans, herhaalde de verdediger, zo gaat het niet. In de gevangenis heeft zij vier maal een poging tot zelfmoord gedaan. De laatste keer lag zij anderhalve dag bewusteloos, nadat zij twee slagaders had doorgesneden. Zij moet, zo zei de raadsman, weer in de maatschappij komen: zij moet leren wat liefde is. Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak. MAASTRICHT De 31-jarige mijnwerker G. B. uit Kerkrade is gisteren door de Maastrichtse recht bank conform de eis veroordeeld tot ontslag van rechtsvervolging, opname in een krankzinnigengesticht voor de tijd van een jaar en terbeschik kingstelling van de regering. B. had op 2 augustus verleden jaar zijn ex-verloofde in een bosje tot driemaal toe gepoogd te wurgen en haar tenslotte met een schaar enkele malen in de hartstreek gestoken. Hoewel hij ervan overtuigd was dat het meisje dood was, overleefde zij haar ernstige verwondingen, mede door het snelle ingrijpen van de poli tie, die ook een zelfmoordpoging van de mijnwerker verijdelde. Blijkens het psychiatrisch rapport moest B. op het moment van zijn daad krankzin nig zijn geweest. Twintig iveken voor korporaal DEN HAAG De 26-jarige be roepskorporaal W. P. van het oplei dingscentrum cavalerie in Amersfoort Is gisteren door de krijgsraad in Den Haag veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 weken met aftrek van voorarrest waarvan acht weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ontslag uit de militaire dienst. De korporaal gaf toe oplichting te hebben gepleegd waarbij hij schulden maakte tot een bedrag van 26.000. De auditeur-mi litair had een half jaar gevorderd, waarvan drie maanden voorwaarde lijk alsmede ontslag uit de dienst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5