Courrèges bepaalt zich bij de jeugd Geen enkele kans voor Yvonne de glazen muur tlWVfv 1 VERWARRING IN MODEWERELD Ella Fitzgerald in Europa VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN BTonchïleffen Tandarts van Opper-Yolta kan werk niet aan... door \NUA DINSDAG 30 JANUARI 1968 (Van onze moderedactrice) PARIJS Er is werkelijk verwarring in de modewereld. Wil men zich nu houden aan de bijgeschaafde copy van de mode uit de jaren dertig met dik om rande zwarte ogen, gegolfde ha ren en de wat lome elegance van de filmsterren uit die tijd? Gaat de Mexicaanse rage doorzetten en zullen we ons in poncho's gaan hullen? Of behoudt de Courrègesstijl, licht, luchtig, streng van lijn en toch soepel, het veld? Misschien wordt alles wel een beetje mode. Toch zijn er enige vaste punten. De minirok krijgt er absoluut Zapper Alexandre, eerbiediger \tzegd: maitre-coiffeur Alexan- Ire, ontwierp voor de manne- (uins van Dior een nieuw kapsel !at de ligne Souplesse 1968 is lenoemd. Hier pousseert me juf rouw Christel deze lijn, die zich '.enmerkt door een natuurlijke, losvallende haarval. levr. Ben Goerion (76) overleden .'EL AVIV Mevrouw Paula Ben trion, de vrouw van de oprichter l de staat Israël en de eerste pre- :r van dat land, David Ben Goeri- is gisteren op 76-jarige leeftijd .■rieden. Kruiswoord-puzzei zonder zwart 2 3 4 5 5 7 8 9 1 i 1 1 l Horizontaal: l. letsel, 2. myth, figuur - water in -Brab., 3. vat met een hengsel - tgonnen land, 4. wezenlijk - afkor- g van item - voedsel, 5. onderricht kookvat - zijtak Donau; 6. vette ieistof - ontkenning - telwoord; 7. tats in N.-Brab. - munt in Nederl. !k.) - lied; 8. ontzaglijk - iemand de iiting geven welke hem toekomt; 9. lats in N.-Brab. - deel van de mast. Verticaal: l. plaats in N.-Brab. - vruchtje; 2. Er (Fr.) - meisjesnaam; 3. myth, ur - voorzetsel; 4. neep - voeg- iord (Fr.) - scheik. element (afk.); binnenkort -voornaaw.; 6. zee- icht - water in Z.-Holl.; 7. ge- iedsbeweging - zwaardvis; 8. plaats Gelderl. - korter; 9. vervoermiddel jivier in Siberië. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Schalkwijk; 2. Alida Ie; 3. pier - Kee - ei; 4. pon - Jree; 5. eel - sameet: 6. meestal - m 7. en - naar - Ina; 8. er - illusie; regie - mast. Verticaal: 1. Sappemeer; 2. Clio - pre; 3. Hien - lenig; 4. adres - sa - —5. lak - nat - ale; 6. koet - Marum; weer - Elisa; 8. ijl - Ee - eo - nis; Jtei - etna - et. Schakelprogramma over de BB HILVERSUM De NTS zendt morgenavond van tien over negen tot tien uur een schakelprogramma uit via Nederland 2 met als onderwerp de Bescherming bevolking. In Zaan dam, Den Haag en Amsterdam zitten enkele heren, die zullen proberen een antwoord te geven op de vraag of de Bescherming bevolking het belasting geld nog wel waard is. Zoals men weet hebben enkele gemeenteraden de begrotingspost voor de BB af gestemd. VERGEEFSE REIS NAAR ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een min of meer sensationele achtervolging door persfotografen, kris kras door de Rotterdamse binnenstad, /heeft Yvon ne Paul gistermiddag om half vier de Maasstad verlaten en is zij na nog een bezoek aan de ambassade in Den Haag teruggekeerd naar Amsterdam. De achtervolging deed zich voor na dat zij in het Amerikaanse consulaat aan de Vlasmarkt was geweest. Voor de tweede maal had zij daar geprobeerd een visum te bemachti gen voor de VS. Ook ditmaal echter werd haar dit geweigerd. De consul-generaal, de heer S. P. Foster, verklaarde de zaak als afge daan te beschouwen. „Zij heeft geen schijn van kans meer, ik kan er niets aan veranderen, dit is een besluit van New York", zo zei hij later. Vorige week vrijdag, direkt nadat zij uit het ziekenhuis in Santpoort was ontslagen, bracht Yvonne Paul haar eerste bezoek aan het consulaat. Een paar uur voordat zij gisteren naar Rotterdam kwam, was zij bij het consulaat in Amsterdam geweest en had zij enkele bezittingen op Schiphol opgehaald. Op het consu laat verwees men haar echter naar Rotterdam waarop zij direkt de bus nam. Van Rotterdam ging het naar Den Haag. Op de Amerikaanse ambas sade sprak Yvonne bijna een uur met de ambassaderaad mevrouw Pa tricia van Delden en persattaché R. Deutsch. Met gebogen hóófd snelde ze na afloop schichtig in de richting van de binnenstad, vragen van journalis ten ontwijkend. Mevrouw Van Delden zei: „Wij hebben drie maanden geleden al eens een onderhoud met mejuffrouw Paul gehad, vandaar misschien dat ze met ons een vertrouwelijk gesprek wilde. Zij neeft geen verzoek gedaan om een visum, omdat ze wel weet dat wij haar daaraan niet kunnen hel pen." Op een vraag hoe mevrouw Van Delden persoonlijk tegenover deze kwestie staat, was het antwoord: „Ze voelt zich erg thuis in Amerika en heeft vele bindingen met het land. Het is een zeer vervelende geëmotio neerde zaak." volgens het hoofd van commerciële en juridische afdeling van Schiphol, mr. M. A. Kagenaar, heeft Yvonne ingezien dat verder bivakkeren op Schiphol geen zin meer heeft nu de continuïteit van haar verblijf daar is verbroken. Hij vermoedt, dat zij nu haar intrek heeft genomen in een Amsterdams hotel. Hulp van familie aanvaardt zij nog steeds niet. Yvonne Paul was even op het door haar zozeer begeerde grondgebied, het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein in Amsterdam, waar ze na haar invrijheidstelling opnieuw een visum voor de States aanvroeg. Het lukte niet. Yvonne verlaat hier het consulaat, waarvan de deur wordt geflankeerd door twee Ame rikaanse vlaggen. een paar centimeter bij. De rak, die tien centimeter boven de knie blijft, zal gereserveerd moeten zijn voor de jeugd en de oudere vrouw kan zich rustig aan de knielengte houden. De kuitlange rok echter, verleden sei zoen voorzichtig gelanceerd, haalt het nog niet. Merkwaardig is het verdwijnen van het deux-pièces, dat zich jaren lang in de mode heeft weten te hand haven. Rok met blouse en driekwart jas, al dan niet met ceintuur, heeft deux-pièces in de couture verdron gen. Gezien het zakelijk belang, dat de couture bij de confectie heeft, zal die tendens zich wel voortzetten. Ook komt er meer ruimte in de rok, hetzij door klokken, hetzij door plooien. Wat voor niet zo hyperslanke wel tot voorzichtigheid moet manen. Zoals ook de brede stijve ceinturen een smalle taille eisen. Voor Courrèges zijn dat allemaal geen problemen. Hij heeft gekozen. Voor de jeugd. HEEL KORT Zijn ideeën zijn gegapt, geïmiteerd en voor alle maten uitgevoerd. Daar om kan het grote publiek geen begrip hebben van de kunst en de kunde, die uit zijn ontwerpen spreken. De oudere vrouw heeft er eenvoudig niets mee te maken. De Courrèges-jurkjes zijn kort, heel kort en ook verder dikwijls minimaal, maar ze zijn niet „hip" of „sexy" of welke termen men voor uitdagende kledij kan hebben. Zijn kledij is speels. Misschien heeft hij daarom de vlinder als sym bool van deze collectie gekozen. Een vlinder als haarstrik aan stijve vlechtjes, een vlinder neergestreken op de schouder. De mannequins to nen al vlinderend de modellen. Plastic is het materiaal van Paco Rabanne gebleven. Grote oorhangers, die qua materiaal waardeloos zijn, maar door het ontwerp toch duur. Zijn jurkjes bespijkert hij weer met koper. Maar ook hij houdt zich alleen bezig met de jeugd. Dr. Spock acht zich onschuldig BOSTON De kinderarts Benjamin Spock, de studentenpredikant William Sloane Coffin en drie andere te genstanders van de oorlog in Vietnam hebben zich gisteren voor een rechter van instructie in de Amerikaanse stad Boston onschuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde samenzwering te gen de dienstplicht, waarbij ze jongelui zouden hebben aangemoedigd zich aan de militaire dienst te onttrekken. Ze werden tegen een borgsom van duizend dollar elk vrijgelaten en zullen binnen 50 dagen voor de rechtbank moeten verschijnen. Ze kunnen veroordeeld worden tot maximaal vijf jaar gevan genisstraf en een boete van 10.000 dol lar. In de buurt van het gerechtsgebouw hielden circa duizend mensen uit soli dariteit met het vijftal een betoging. Daarbij kwam het tot een korte vecht partij met tegendemonstranten. HOLLYWOOD De bekende Amerikaanse zangeres Ella Fitzgerald komt morgen in München aan waar zij een begin maakt met een Euro pees tournee dat zes weken zal duren en waarin zij zal optreden in een-en-twintig steden. Op de derde februari komt zij reeds in Amster dam en op 2 maart zingt zij in Rot terdam. Vaste luchtlijn op Portugal SCHIPHOL De Portugese lucht vaartmaatschappij TAP opent 1 april een vaste luchtlijn op Schiphol. Drie maal per week zal met een Caravelle een retourvlucht op Lissabon worden gemaakt. De luchtlijn betekent een aanzien lijke verbetering in de verbindingen met Portugal. Tot nu toe maakte al leen de KLM er driemaal per week op doorreis naar Amerika een tussen landing, waarvan tweemaal midden in de nacht. Vanavond komt het voor de tv bewerkte toneelstuk De Knop op het scherm via Nederland 1. Een scène uit het stuk, dat Harry Mulisch heeft geschreven. Van links naar rechts Lo van Hensbergen, Gerard Hartkamp en Ida Bons. Nederland 1 VPRO 7.07 uur Wereld op wielen, 8.20 uur Honderd Nederlanders over twee actuele problemen. De knop, een televisie spel van Harry Mulisch. Herhaling van de bezetting (19) (NTS). 9.10 uur 10.45 uur Nederland 2 NTS 7.35 uur Laser: de fantastische lichtstraal. 8.20 uur Dubbelspion (kleur). 9.10 uur Is de BB uw belastinggeld waard? 10.00 uur Veel liefs van Agnes in Tweeduuster (filmpje). Hilversum I KRO 8.00 uur Judas Maccabaeus, oratorium van Handel. 9.25 uur Chopin. 11.00 uur Magazine Contekst waarin op de dingen wordt doorgepraat Hilversum II AVRO 8.00 uur Het literaire spel Hou je aan je woord. 9.20 uur Jazz spectrum. 10.55 uur Muziek van deze eeuw. (NRU) Hoestdrank in tabletvorm.95ct GENEVE De Comoro-eilanden, Gambia, Ifni, Por tugees Guinea, Roeanda, St.-Helena, Muscat en Oman, Portugees Timor en Opper-Volta hebben één ding ge meen: zij hebben elk één tandarts. Volgens inlichtingen van de Wereldgezond heidsorganisatie zijn er zelfs landen waar helemaal geen tandarts is: Beetsjoeanaland en Jemen. In de gehele wereld zijn er 432.000 tandartsen. De Amerikanen zijn het best voorzien: een tandarts op dt 2.620 ménsen, Afrika het slechtst: één op de 81.000 Afrikanen. De tandarts die het meest in de weer is, moet onge twijfeld die van Opper-Volta zijn. Hij heeft 4.650.000 mogelijke patiënten, die beschikken over 140 miljoen tanden en kiezen. Kafhinka Lartnoy Klein zou zij zijn en licht als een veertje, met haren als d® nachthemel, dansend op de wind. Aljola heette zij: altijd jool, altijd blijdschap, prinses Aljola, zo mooi als zon neschijn. Dit sprookje nu leefde in Freek en maakte van alles wat vader hem ooit vertelde de diepste indruk, waarschijnlijk omdat het zo nauw betrekking op zijn eigen leventje had. Toen hij vijf jaar was, gebeurde dat, waarvan hij nooit wist of het waarheid of dromen was geweest. Hij speelde met een meisje, ergens, waar, dat wist hij niet. Het meisje was nog kleiner dan hijzelf en had lichte ogen - als het zeewater. Dat meisje was prinses Aljola. hij was daar zeker van. Toen hij opgewonden erover sprak, trok moeder de schouders op en vader glimlachte. Weer zo'n onzin, zei moeder, zo'n kind is hier in de buurt nergens te beken nen. Dat heb je van je feeën en kabouters, Arnold, stop het kind toch niet altijd met nonsens vol. Vader zweeg: hij zag beter de diepe indruk, die het voorgevallene, al of niet reëel, op zijn jongen had gemaakt. Het kind had innerlijk iets beleefd. Freek was teleurgesteld, waarom wist hij niet. Voor zich zelf bleef hij geloven in de waarheid van het voorgevallene, maar moeders spot en vaders zwijgen snoerden hem de mond. Vader sprak er niet over, dus was zwijgen blijkbaar beter. Wanneer vader zweeg, zweeg Freek ook. Hij ontmoet te Aljola inderdaad niet meer na die ene keer, maar hij wist nu hoe zij eruit zag. Als vader over haar vertelde, met omzeiling van de bepaalde ontmoeting, kon hij zich haar beter voorstellen en hij wist, dat vader het wist. Waarom schilder je Aljola niet eens, vader? vroeg Freek op een middag in het atelier. Maar toen schudde vader het hoofd en zei ernstig: Als Aljola ooit wordt geschilderd, zul jij dat doen. Of... zij schildert zichzelf. Oom Jan was altijd op reis.. Maar wanneer hij weer eens in het land was, kwam hij altijd bij zijn broer logeren, wiens huis een gastvrije woning was. Hij was even groot als Arnold, maar slanker, bijna mager. Zijn kleren hingen slor dig en wijd om hem heen. Zijn gezicht was ook jonger, en donkerbruin gebrand en zijn ogen waren lichter nog dan van zijn oudere broer. Eleonoor moest dikwijls over haar zwager het hoofd schudden en onder zijn verhalen stil op Freek duiden. Wacht toch, Jan, tot het kind naar bed is! Maar Freek begreep van oom Jans verhalen niet zo veel, zij maakten minder indruk dan Eleonoor vreesde en de dingen, die hij beter niet had kunnen zeggen, gingen nog aan de kleine jongen voorbij. Op een morgen was oom Jan al vroeg gekomen, met een koffer vol wonderlijke dingen, door moeder lichtelijk min achtend „prullaria" genoemd. Freek was rijkelijk bedeeld met rare Indische poppetjes, waarmee hij niet goed raad wist en die hem zo boos aankeken, dat hij er eigenlijk een beetje bang van werd. Voor Noortje had Jan Arslover een zijden lap meegebracht, die zij later weggaf aan Leentje omdat hij zo „apig" rook en voor Arnold een kris met echte edelstenen in de greep. Eleonoor ergerde die dag zich wel een paar maal, zo uitgelaten waren de beide mannen en zo woest stoeide haar zwager met kleine Freek, maar ten laatste moest zij toch meelachen. Jan was nu eenmaal een malle vent en Arnold, ja, hem had zij al geleerd te nemen zoals hij was. Eleonoor kon weieens denken, dat zij daarom misschien juist wel Arnold Arlsover het koste wat het kost, had willen trou wen, tegen de zin van haar strenge voorname moeder in; Arnold was zo vrij en fris, zo onbedorven en anders dan alle andere mannen en jongelui uit haar vroegere omgeving Alleen had zij zich voor haar huwelijk de verandering in haar leven niet zó groot voorgesteld. Opgegroeid in het stijf-deftig milieu der Haagse kringen, kon zij zich nooit geheel daarvan losmaken en zij voelde heel goed, dat haar vroegere vrienden en bekenden vonden dat zij een armzalig huwelijk had gedaan, met een schilder, die nauwelijks ge noeg verdiende om japonnen te kunnen betalen zoals zij dia vroeger droeg. En hoewel Eleonoor gelukkig was Arnold liet haar trouwens geen tijd tot zelfbeklag vond zij zichzelf wel een goed tegenwicht bij de opvoeding van haar zoon, die zij toch wel een weinig anders wenste dan zijn vader was, een beetje meer gemanierd volgens de opvattin gen van oma in Den Haag. Daarom was zij dikwijls strenger voor Freek dan zij zelf wel wilde. Arnold liet hem maar zo alles doen hij was zelf net een kind, dat niet wist hoe het hoorde. Wanneer zij weieens zijn hulp inriep, hopend dat hij nu eens streng zou optreden, schudde hij het hoofd en lachte. Goed voorbeeld geven, vrouwtje, of die kleine prins toch! zei hij. Die middag, vader en oom Jan lachend en luidruchtig naast elkaar om een hoek van de tafel, aten ze schild padsoep. Het was juist een kostje, dat Freek niet graag lustte. Hij roerde met zijn lepel door zijn bord en keek tersluiks naar moeder. Dooreten, maande zij. Freek schudde zijn hoofd en zette een vies gezicht, liet de lepel met minachtende rukjes door het bruine vocht schui ven. Eleonoors ogen werden streng. Vooruit, beval ze scherp, anders ga je meteen na het eten naar bed! Maar Freek, die nu ook de lachende ogen van oom Jan op zich gevestigd zag, kneep vastberaden zijn mondje dicht. Nee, zei hij ik wil die soep niet, die nare soep! (Wordt vervolgd) Hilversum I, 402 m. KRO: (8.30 Nieuws. 18.45 Actualitei ten. 19.05 Licht ensemble en ^So'isten. 19 40 conciliepostbus. Zoekend geloven. 20.00 Maccabaeus, oratorium Handel (opn.) 21.10 inter- ^wiew met een schrijver. 21.25 ^ft-lmburgs Symphonie Orkest Y en solist. 22.00 Cultureel pro gramma. 22.30 Nieuws. 22.40 O- 22.45 De zingende 23.00 Contekst: Magazine op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Liedjespro gramma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum n. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Radiojour naal. 18.25 Promenade orkes: met zangsolist. 19 00 Discussle- Tubriek voor actuele zaken. 19.30 Nieuws. 19.35 M.I.D.E.M.: internationale klanken aan de Rvlèra. 20.00 Hou Je aan Je woord. 20.40 Oud plaatwerk 21.20 Jazz Spectrum. 22.00 Gonk!: satirisch programma. (22.30 Nieuws. 22.40 Radiojour naal. NRU: 22.55 Moderne ka- ^mermuzlek (opn.). 23.55-24.00 'Nieuws. TELEVISIE V.WWOYD Nederland I. NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Recla me. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. VPRO: 19.07 Magazine op automobiel en verkeersgebied. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. VFRO: 20.20 Ja - Nee - Geen mening: opiniepeiling. 21.10 De Knop, TV-spel van Harry Mulisch. HIRO: 22.20 Programma ter nagedachtenis van Mohandas Karamchand Gandhi. NTS: 22.40 Journaal. 22.45-23.45 De Bezetting, dokumentaire (19). Nederland II. NTS: 18.50 Pi- po de clown. STER: 18.56 Re clame. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Fllmreportage uit Surina me en de Nederlandse Antil len. 19.15 Van gewest tot ge west. 19.35 In kleur: De 21e eeuw: Laser - De Fantastische lichtstraal. 20.00 Journaal STER: 20.16 Reclame. NTS: 20.20 Dubbelspion: De on weerstaanbare Mr. Herble Rlmstead, T.V.-feullleton. 21.10 Bescherming Burgerbevolking, discussie. 22.00 Tweeduuster: Veel llels van Agnes, TV-feull- leton. 22.25-22.30 journaal. België. Nederlands progr. Kanalen: 2 en 10. 18.25 School-tv. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Tienerklanken. 19.35 Kwart-Eefje. 19.52 Meded. en Hier spreekt men Nederlands. 20.00 Nws. 20.25 Hebben (Ha- bent, toneelspel. 22.25 Medium. 23.00 Nws. Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Planoreci tal (gr.) 7.30 Nieuws. 7.32 Actu aliteiten. 7.45 Klassieke Nieuws. 8.10 Actualiteiten. 8.20 Lichte grammof oonmuzlek en praatje. 9.10 Muziek uit Het Midden Oosten (ID. 9-35 Wa terstanden. 9.40 Voor de kleu ters. 9.55 Stereo: Kamerorkest uit Frankfurt met zangsollste (gr.). 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Amuse mentsprogramma. 11.50 Actua liteiten. KRO: 12.00 Gevarieerd programma, (plm. 12.23 Voor de landbouwers; 12.27 Medede lingen voor land- en tuin bouw: 12.30 Nieuws; 12.40 Ac tualiteiten; 13.15" Onderne mend). NCRV: 14.00 Stereo: Omroeporkest, Groot Omroep koor en solist (opn.). 15.00 't Diner van Manus. hoorspel. 15.30 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Voor de Jeugd. 17.00 Alt en plano. 17.15 Recht op en neer. cabaretprogramma. 17.30 Ste reo: Licht Instrumentaal ensemble. 17.50 Overheidsvoor lichting. Hilversum n. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.23 Lichte grammo- foonmuzlek. (7.30-7.35 Van de voorpagina. persoverzicht.) VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Actualiteiten. 8.20 lichte grammofoonmuzlek. <8.30-8.35 Voor de hulsvrouw.) 9.00 Stereo: Klassieke gram mofoonmuzlek. 9.40 Schoolra dio. 10.00 Lichte grammofoon muzlek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Gitaarre cital. 12.00 Moderne orkestmu ziek (gr.). 12.22 Voor het plat teland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Promenade orkest en zangso- llst. 13.00 Nieuws. 13.10 Actua liteiten en kalender. 13.25 Mo derne orkestmuziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Stereo: Ka merorkest Pleter Hellendaal. 15.40 Hobo en claveclmbel (opn.). 16.00 Nieuws. 16.02 Ope retteklanken (gr.). 16.50 Stereo: Dansorkest en solisten. 17.20 Voor de Jeugd. Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vocale mu ziekjes. 10.00 Nieuws. 10.02 Nieuwe langspeelplaten. NRU: 11.00 Nieuws. 11.02 Operette- klanken. 12.30 Muslcalmuzlek. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.02 Ac tualiteiten: 13.05 Vrolijk pla- tenprogramma. 14.00 Nieuws. 14.02 Muziek-Boetlek. 15.00 Nieuws. 15.02 Arbeidsvitami nen. 16.00 Nieuws. 16.02 Ver- zoekplatenprogramma. 17.10 Nieuws. 17.02 Actualiteiten 17.05-18.00 Gevarieerd platen- programma voor automobi listen. TELEVISIE v WOHGE* Nederland I: KRO: 17.00-17.3! Voor de kinderen België: Nederlands progr.: Kan. 2 en 10. 17.00 Jeugd-tv. 9*61 Sr

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9