[)NZE KOTTERS TOPZWAAR WORDEN Wat was oorzaak van ondergang? Laat Franse raketten de wereld bestrijken Journalist van Urkoud-visser L. Kramer (76): Hefbomen Urk is mat, vol medeleven èn voorzichtig Raadsels rond duikboten blijven Fabel Vermoeden Ook in Schiedam compromis lonen taxichauffeurs Doden bewakers gevangenen Werkloosheid in Groningen daalt Effecten leveren ons ineens extra voordeel op... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN VVD: assistentie voor raadsleden Beatfeest in Zwolse kerk 7 DINSDAG 30 JANUARM968 tN de haven van Urk lagen gisteren voor een maandag ongewoon veel schepen. Een visser donkere pof broek die me in de ogen kijkt om bang van te wor- len, zegt bars: ,,'t Heeft niks met angst te maken, dat ze liet zijn uitgevaren. Ze hebben alleen geen haast met iüdkracht 7. Kijk maar, de stormbal hangt uit." De kelner van een door de vissers druk bezocht café aan e haven vertelt dat de Urkers voorzichtiger zijn dan an- De stemming is mat, het medeleven groot." ers. Urk heeft in twee jaar tijd ier kotters verloren. Vorige 'eek is de UK 91 Jonge Albert y Borkum vergaan met vijf lan aan boord. Weer werd in e kerken gevraagd uit te zien aar wrakstukken. De journalist van Urk, de 76-jarige d-visser L. Kramer, houdt zich niet >en bezig met schrijven voor Vis- ijwereld en Het Urker Land. Als hem opzoek in zijn huis aan de |jk, zit hij netten te boeten in de tnkamer. Hij constateert somber: „In twee ir tijd moeten we 22 mensen mis- 't is een feit." We kij'ken uit het IJsselmeer. Als hij even 'ijgt voeren meeuwen het hoogste ird. De heer Kramer is rijk aan erva- tig, en wordt als een deskundige Ischouwd. Hij ging als dertienjarige lar zee, en hield er twee jaar gele- ;n pas mee op. Hij is wel bereid jn mening te geven over de moge- |ke oorzaak van het vergaan van de lc 91, en van de andere kotters. ^„Ik zie het met twee netten vissen i een kotter als een van de oorza- fn. Wij Urkers zijn van huis-uit al- kustvissers geweest. Ook. na de uiting van de Zuiderzee bleven op de Noordzee altijd dicht bij de st vissen met de bodemtrawl. Langzamerhand omstreeks 1963 begonnen we met het vissen met ee netten, inplaats van met lijnen." bodemtrawl werd vervangen door boomkor.) Maar twee lange hefbomen (nodig 'oor twee netten) èn een mast bete enen een zware opgave voor de sta- liliteit van de kotter. „Dit wil niet eggen dat de UK 91 geen goed zee waardig schip was, integendeel. Bo- endien worden de schepen gebouwd inder supervisie van de scheepvaart- ispectie." Het is alleen zo dat het gevaar van apseizen sterk wordt vergroot door iet gebruik van de twee hefbomen, waardoor een schip in feite drie lasten krijgt en topzwaar wordt. De heer Kramer, die de „eenvoudi ge" Zuiderzeevisserij nog heeft mee gemaakt, heeft weet van de moderne navigatiemiddelen: echolood, radar, decca-apparatuur. „Er zijn nu andere middelen dan in mijn zeiltijd, maar toch blijf je af hankelijk. Ik heb zelf ook vijf jon gens vissen, en je denkt natuurlijk wel eens: als mij dat nu eens over komt. Neem Zwaan, die heeft vorig jaar een jongen verloren met het vergaan van de UK 223, Maartje, en nu weer een. Maar het werk gaat evengoed door. In een vissersplaats ben je risico's wel gewoon." De heer Kramer herin nert zich dat toen Urk nog eiland was, de Urkers die met de (veer)boot naai- het vasteland gingen, bij voor baat afscheid namen met de groet: Genacht. De havenmeester van Urk voelt er weinig voor Iets te zeggen over het vergaan van de Uk 91. „Het i§ mijn terrein niet, maar wat de stabiliteit betreft kan ik u wel zeggen dat die van elk nieuw schip nauwkeurig wordt berekend. De scheepvaart inspectie is hier trouwens elke vrij dag." Schouderophalend: „Geen mens kan het navertellen, 't is niet te re construeren." fVan een onzer redacteuren i geacht voor de bescherming van Is- „ontsnappingssystemen" in haar (Van een onzei redacteuren handelsvloot duikboten gebouwd. 1F.RTTZAÏ.F.M Israël be- In een interview met de Volks- JERUZALEM Israël be schouwt de raadselachtige onder gang van de duikboot Dakar ah een nationale ramp. De zware slag, die de marine kreeg toegebracht, is voor de bevolking nauwelijks te verwerken. Er wordt gesproken over sabotage, en zelfs over de mo gelijkheid, dat het schip tussen Cyprus en de thuishaven Haifa getorpedeerd kan zijn. Het zal, als de Dakar te diep ligt om te worden geborgen uiterst moei lijk zijn de oorzaak van de ramp te vinden. Onderzeeboten van dit type hebben twee punten, die on der bijzondere omstandigheden moeilijkheden kunnen opleveren: de torpedobuizen en het duik- mechanisme. Het meest waarschijnlijk vindt men in Israël, dat er aan de instal latie van het schip iets mankeerde, maar daartegenover staat het mys terie, dat er nog altijd geen wrak stukken of olievlekken zijn waarge nomen. KRITIEK De kritiek in Israël richt zich voor namelijk op de minister van defensie Mosje Dajan, die de marine schrome lijk zou hebben verwaarloosd ten gunste van land- en luchtmacht. Men verwijt hem, dat hij de 3.000 man beroepspersoneel van de marine laat varen op verouderde boten. Zowel de torpedobootjager Eilath (die vorig jaar bij Port Saïd door Egypte in de grond werd geboord) als de Dakar stamde nog uit de Tweede Wereld oorlog en gezien het geringe aantal andere schepen, wordt dat achter blijven in de ontwikkeling funest De heer Kramer zegt, netten boetend: de hefbomen kunnen de oorzaak zijn. zoals de Urkers het tamelijk fleg matiek uitdrukken. Flegmatiek, maar niet zonder gevoel: de hele gemeenschap rouwt, al gaf de schone was, die gisteren in de nauwe straat jes te drogen hing, meer een vro lijke dan een treurige toets aan het vissersdorp. De Gaulle en Lodeivijk XIV... „Volgens verplichting heeft elke totter twee reddingsvletten aan (oord, maar bij kapseizen is er geen ijd die te gebruiken. Dat kapseizen de oorzaak is, kan ik natuurlijk niet net honderd procent zekerheid be- veren, het is slechts een vermoeden". De haven van Urk was gisteren voor een maandag de vissers varen dan gewoonlijk uit.ab normaal druk. Een 79-jarige Urker scheepsbouwer verwijst de in de pers gekomen op vatting, dat het verlengen van kot ters (de UK 70 en de UK 163 zijn elk 2.70 meter langer gemaakt) wel licht de stabiliteit aantast, naar het rijk der fabelen. Hij vindt het niet nodig een verlengd schip ook te verbreden, wat volgens die opvatting nood zakelijk zou zijn. „Een schip moet diepgang hebben om sta biel te zijn, daar gaat het om". Hij besluit nuchter: „Maar een schip dat niet weg kan moet nog gemaakt worden". En zolang dat type schip nog niet wordt gebouwd, blijft Urk „rekening houden met risico's" PARIJS President De I Gaulle is het eens met de recente I suggesties van zijn stafchef, ge- I neraal Charles Ailleret, dat Frankrijk de beschikking moet krijgen over ballistische raketten in de megaton-klasse, die de hele wereld kunnen bestrijken. Frankrijk moet een strategie naar alle richtingen hebben, heeft de president naar officiële kringen gisteren onthulden zaterdag ge zegd in een rede aan de militaire academie te Parijs. De Gaulle herinnerde eraan dat BREDA Vervolg op de feestneus! maarschalk Sebastian Vauban onder van Mien, die niet van Toon is. maarj koning Lodewijk de Veertiende R aar is de neus van Toon? van Louis en Thijs, als u (nog) be grijpt wat we bedoelen. U kent de geschiedenis: Toon Hermans introdu ceerde in de Vuist van Duys „Mien waar is m'n feestneus" als zijn carna valsschlager. De échte vaders van dit lied, de Bredanaars Louis van der Kaa en Thijs van der Molen, vonden dat hele maal niet leuk. Maar kennelijk willen ze er niet te zwaar aan tillen, want ze hebben een nieuwe carnavalsschla ger gemaakt onder de veelzeggende titel „Waar is de neus van Toon". Dit vers wordt op de plaat uitge bracht „als een carnavaleske tegen hanger van Toons lied", of liever van het lied dat Toon bracht maar in feite van Louis en Thijs IS. En jiu maar weer afwachten wat Toon weer gaat doen (1642-1715) alle grenzen van Frank rijk had versterkt, „de Pyreneeën, de Alpen, onze havens en zelfs België. Wij kwamen overal", aldus de Gaul le. „Wij voerden overal oorlog. Er is geen reden waarom onze strategie, die ons te allen tijde overal tegen beschermde, niet zou worden voort gezet." Generaal Ailleret merkte in no vember vorig jaar in een artikel op dat Frankrijk zo'n strategie zou moe ten ontwikkelen „daar een analyse van de toestand in de wereld toont dat men zich niet langer op één ge vaar kan instellen". De Gaulle ver klaarde in zijn rede voor de militaire academie dat „niemand op dit ogen blik kan zeggen of voorspellen welke evolutie de grote wereldmogendhe- den ir» de toekomst doormaken". Als een tegenstander Frankrijk zou willen aanvallen, zou dat niet gebeu ren om het te vernietigen maar om zijn potentieel en zijn bases in han den te krijgen. Op een dergelijke aanval zou Frankrijk met kernwa pens kunnen reageren, „en daarop baseren wij onze veiligheid". In een interview met de Volks krant heeft de plv. chef van de Ne derlandse Marinestaf, commandeur C. E. Wolderling, verklaard, dat de overlevingskansen voor de beman ningen van de Dakar en de Minerve zeer gering geacht worden. Commandeur Wolderling vreesde dat beide boten op diepten van twee duizend meter zijn aangeland en dit moet wel fataal zijn. „Die jongens zijn bovendien zo goed als zeker al door hun zuurstofvoorraad heen", zei hij. De heer Wolderling zei, dat de Ne derlandse onderzeeboten voorzien zijn van ontsnappingssystemen, om dat de Noordzee niet dieper dan 200 meter is en men daar nog wel by een ramp overlevingskansen heeft. De Middellandse Zee biedt door de grote diepte die kansen niet. Daar om heeft de Franse marine nooit (Van onze soc.-econ. redactie) SCHIEDAM Na Haarlem lijkt ook in Schiedam een oplossing van de moeilijkheden in het taxibedrijf in zicht. Werkgevers en vakbonden hebben gisteren een compromis uit gewerkt, dat weliswaar afwijkt van Haarlem, maar dat materieel even als in Haarlem gelijk is aan de in houd van het bemiddelingsvoorstel- Van der Dussen. In Schiedam komt het compromis neer op verbetering van de zieken gelduitkering, een uitkering-ineens, tegemoetkoming in uniformkosten en optrekking van het weekloon. In totaal gaat het om een bedrag van 232 per man over een periode van 1 januari tot 1 april. Op laatst genoemde datum moet het nieuwe kontrakt voor 1968 in werking treden, waarover echter op landelijk niveau de onderhandelin gen nog moeten beginnen. In een ledenvergadering zal het Schiedamse compromis vanacht wor den besproken. Ook de Utrechtse taxicauffeurs vergaderen dan. Hier is het compromis minder gunstig uit gevallen, zodat de afsluiting van de plaatselijke cao in Utrecht nog lang niet zeker is. In Groningen duurt het overleg met de werkgevers nog voort. Inmiddels begint het in Den Haag onrustig te worden. Ook hier vragen de taxichauffeurs om een plaatselijk kontrakt, daar op landelijk niveau geen overeenstemming kon worden bereikt over de loonsverhoging van 1967. Drie mensen opgegraven O LITTLE ROCK Bij graafwerk- I zaamheden op het terrein van een ge- vangenisboerdcrij bij de Amerikaanse plaats Little Roek zijn gisteren drie lfjken gevonden. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid dat bewakers gevangenen uit dc weg ruimen en hen dan als „ontsnapt" te boek stellen. Deze verhalen doen al lange tijd de ronde. De inspecteur van het gevan geniswezen. waaronder Little Rock valt, is onderdirecteur geweest van een an dere gevangenisboerderij. Ook daar gin gen geruchten over gewelddaden en corruptie. Een onderzoek van de staats politie bevestigde de juistheid van deze verhalen. DEN HAAG Minister Roolvink verwacht de komende tijd een da ling van de werkloosheid in Oost- Groningen. Dit is volgens de bewindsman een gevolg van de uit voering van infrastructuurverbete- rende werken en van seizoeninvloe den. De minister antwoordt op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Ploeg (soc.) dat de regering beslo ten heeft een aantal extra maatre gelen te treffen, aangezien de gere gistreerde arbeidsreserve toch nog relatief hoog blijft. Onder andere zal in Oost-Gronin- gen een aantal werken op korte ter mijn worden uitgevoerd. Mijn vrouw en ik zijn aandeelhouders geworden I We doen mee aan het Premie Spaarplan en kopen nu jaarlijks voor zo'n 500 gulden aandelen en obligaties. Straks krijgen we daarover elk jaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! We kopen er nog een aandeeltje voor... Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (effecten- en spaarbewljzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantlekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken. Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen'. Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit OORZAAK? Marinedeskundigen over de ge hele wereld breken zich op dit ogen blik het hoofd om in theorie achter de oorzaak van de ondergang der beide duikboten (de Dakar van Is raël en de Minerve van Frankrijk) in het Middellandsezeegebied te ko men. Sommigen spitsen zich daarby toe op de bijzondere moeilijkheden, die kunnen ontstaan aan de torpedobui zen en het duikmechanisme van dit type duikboten. De torpedobuizen zijn (zoals trou wens in iedere onderzeeboot sedert de laatste wereldoorlog) zodanig ge construeerd, dat als een torpedo de buis verlaat er een waterkolom voor in de plaats komt, die de gehele buis vult. Dit om te voorkomen, dat aan de oppervlakte een luchtbel de po sitie van de vurende duikboot zou verraden. Als een nieuwe torpedo wordt ingebracht, moet eerst de wa terkolom worden weggepompt. Er zijn duikboten ondergegaan omdat de buitenste klep van zo'n buis bleef hangen. Bij het openen van de bin- nenklep liep het voorcompartiment onmiddellijk vol en de boot kon niet tijdig worden „afgetrimd" om deze grote hoeveelheid water te compen seren. DUIKMECHANISME Een andere factor is het duikme- chanisme. Een in evenwicht zijnde duikboot vaart onder oorlogsomstan digheden met geopende inlaatklep- pen van de duiktanks en gesloten uitlaatkleppen. Bovenin de duik tanks bevindt zich dan een lucht bel. Even openen van de uitlaat kleppen maakt dat de boot zeer snel kan duiken. Wordt die in- laatklep niet onmiddellijk gesloten, dan is er het risico, dat de boot te diep doorduikt. De drukhuid begeeft het en laat water door. De boot is dan niet meer aan de oppervlakte te brengen. De T-klasse-boten, waartoe de Da kar behoorde, kunnen maximaal 80 tot 100 meter onder water gaan. Die T-klassers zijn alle tussen 1938 en 1944 gebouwd. Van de 25 stuks die er waren, waren er in 1965 vol gens „Jane's Fighting Ships" nog acht over. Ook de Nederlandse Ko ninklijke Marine heeft met T-boten gevaren. Die zijn echter al lang van de sterkte afgevoerd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De VVD-fractie in de hoofdstedelijke gemeenteraad vindt dat het de raadsleden gemakkelijker moet worden gemaakt om hun taak te vervullen. In een nota aan de raad worden drie mogelijkheden genoemd om dat te be reiken: 1. flinke verhoging van de ho norering: 2. het verlenen van een toe lage uit de gemeentekas, waardoor de fracties of de raadsleden zich kunnen laten assisteren door een of meer des kundigen; 3. uitbreiding van het aantal raadsleden. Volgens de Amsterdamse VVD-frac tie wordt het steeds moeilijker de taken van het raadslidmaatschap op goede wijze te vervullen. Een extra toelage uit de gemeentekas voor het aantrek ken van assistentie zou binnen het raam van de bestaande uitgaven kunnen wor den gerealiseerd, aldus de nota, waarin wordt opgemerkt dat er wel bezuinigd zou kunnen worden op de post „auto mobielen voor b. en w.. raadsleden en gemeentesecretaris" Ivoor dit jaar be groot op ruim ƒ250.000.—). Vrijstelling verlengd voor politiebeambten HAAG De dienstplichtfaci- nteiten voor by de politie werkzaam personeel is met drie jaar verlengd. Dit houdt in dat jeugdig personeel bij indiensttreding bij de politie voorlopig vrijstelling krijgt voor twee jaar. Is de ambtenaar op 26-jarige leeftijd nog steeds bij de politie, dan krijgt hij definitieve vrijstelling. De uitbreiding van de regeling voor de lichtingen 1969, '70 en '71 betekent, dat ongeveer duizend jonge agenten niet in dienst hoeven. ZWOLLE In de Bethlehemkerk m Zwolle, die niet meer als kerk gebouw wordt gebruikt, zal op 23 en 24 februari een beatfestival wor den gehouden. Met algemene stem men is gisteren het voorstel van B. en W. in de raad aangenomen. Alleen de protestantse fractie en die van de Boerenpartij maakten bezwaar. Opgemerkt werd dat veel mensen in Zwolle een wereld van herinneringen aan deze kerk bewa ren. Men maakte zich bezorgd dat niet de gepaste piëteit voor de gra ven, die zich in de kerk bevinden, zal worden in acht genomen. Namens de Boerenpartij werd ge zegd, dat velen zich zullen ergeren aan het feit dat een beatfeest in een kerk wordt gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7