WINSTZUCHT SPEELDE DE V. IN DE KAART Vreugdetranen na de Oranje-triomf Geebros: voor de hand liggende naam Dragonfly wil het anders gaan doen H. van Dilst voorzitter sport commissie NTTB Schilder Foujita overleden Daders overval Damrak werkten zonder tipgever Autoverkopen Tekort van 1,7 miljoen SCHENK: NIET GEFAALD Miljoenen van Breedband nog onbenut MILITAIREN TEGEN CAMBUUR EN ADO Helen Vlachos mag naar Athene terug Voor pogingen tot moord en abortus acht jaar in cel weer omhoog Brigadiertje aangereden: week geëist Koeperman schonk Andreiko rémise Afgeluisterd 6 MAANDAG 29 JANUARI 19( TOPICS - TOP TIEN - TIENERTOP ROTTERDAM Het bericht dat wij gisteren publiceerden als zou de heer A. Scharroo directeur van het bondsbureau en voorzitter van de sportcommissie van de Nederlandse Tafeltennisbond. zijrf bestuursfunc ties neerleggen, berust slechts ten de le op waarheid. De heer Scharroo zal om gezond heidsredenen alleen zijn functie als voorzitter van de sportcommissie neerleggen. In deze hoedanigheid wordt hij opgevolgd door de heer Henk van Dilst te Rotterdam, die se cretaris buitenland van het hoofd bestuur blijft. De heer Van Dilst was reeds lid van de sportcommissie. PARIJS Tsugouharu Tsuguji Foujita. de Franse schilder van Ja panse afkomst, is maandag op 82-jari- ge leeftijd overleden in een zieken huis in Zürich, AMSTERDAM De daders van de overval op de geldloper van C A hebben gisteren voor de politie ver klaard zonder tipgever te hebben ge werkt. Door het kledingmagazijn eni ge dagen in de gaten te houden zijn zij er achter gekomen hoe en wan neer het geld naar de bank werd gebracht. Volgens hun verklaring wisten zij niet welk bedrag de heer Schaeffers, die in de buik werd geschoten, in de tassen vervoerde. De 20-jarige Thijs O., die de scho ten op het Damrak zou hebben afge vuurd. zei tegen de politie dat hij de geldloper in het dijbeen had willen schieten om zijn vriend, Arnaud M„ te ontzetten. Door de worsteling was het schot echter in de buik van het slachtoffer terechtgekomen Het pistool, waarmee hij bovendien nog drie schoten in de lucht loste, zou O. in Antwerpen hebben gekocht, Hein Jordans naar Nieuw-Zeeland ROTTERDAM Hein Jordans, de dirigent van Het Brabants Orkest, vertrekt in juni naar Nieuw-Zeeland om daar met het orkest van de New- Zealand Broadcasting Corporation een tournee van twaalf concerten te maken. Als solisten treden in deze concer-, ten o.a. op de pianist Hans Richter- Haaser, de violiste Stoïka Milanova, de pianist Stephan Bishop, de so praan Phyllis Curtin, de violist Josef Suk en de Nederlandse sopraan Gerda Pons. Vóór de concertreis vervult de de heer Jordans nog gastdirecties bij de Royal Philharmonic van Liver pool, het Stedelijk Orkest van Mini ster en het orkest van de Be'gtsche radio en televisie. Wimbledonkampioene Billy Jean King heeft maar.dag de Australische tennistitel veroverd door een vrij gemakkelijke zege op de naar dé tennisbaan teruggekeerde Australi sche Margaret Smith-Court. Hei duel nam nauwelijks veertig minuten in beslag. Pe cijfers; Bwl, 6—2. deptransplantatie AUCKLAND Chirurgen van het j Green Lane-Ziekenhuls in Auckland (Nieuw Zeeland) hebben de laatste drie maanden al acht dubbele hart- kleptransplantaties verricht, zo is gisteren door de leider van deze chi- rurgen. Barrat-Boyes. meegedeeld. Zes van de acht patiënten zijn nog in leven. Zondag kwam uit Johannesburg het bericht dat een dergelijke opera- j tie aldaar was verricht op 23 januari i en dat de betrokken chirurgen dach- ten hiervan de primeur te hebben. Barrat-Boyes wilde geen bijzonder heden geven. „Er is al veel te veel I publiciteit geweest rond de hartope- raties", luidde zijn commentaar. ANKARA Een Turkse chirurg Is van plan een longtransplantatie te verrichten. PEBBLE BEACH (VS) Dr. M. E. Glassock heeft een volledige midden- oortransplantatie verricht bü een 50- jarige dove. Afgewacht moet nog I worden of het geholpen heeft. I AMSTERDAM Veel crediteuren, die aan de inmiddels overleden Am sterdamse commissionair in effecten J. de V. fondsen in open bewaring gaven, hebben de normale voorzich tigheid uit het oog verloren door de wens om hoge koerswinsten op de beurs te maken. De curator in het faillissement van J. de V. zei gisteren op de verificatie vergadering. dat de commissionair in zeer veel gevallen op een met de hand geschreven staat zonder brief hoofd een serie transacties in een be paald jaar verantwoordde, die altijd een koerswinst voor de betrokken cliënt vertoonde. Vaak gaf de betrokken crediteur dan opdracht om deze koerswinst op nieuw te beleggen, in andere geval len werd om uitkering gevraagd. Vrijwel zonder uitzondering bleken de transacties in werkelijkheid niet te zijn afgesloten. De commissionair probeerde dus zijn cliënten te weer houden hun fondsen op te vragen door fictieve koerswinsten te verant woorden. Sneeuwbaleffect Wanneer bepaalde cliënten toch Jiun fondsenbezit opvroegen, moest De V. de betrokken effecten tegen een dikwijls veel hogere koers inko pen, wat alleen kon door daarvoor het geld van andere cliënten te ge bruiken. Door dit sneeubaleffect groeide het tekort zeer snel aan. De vreemde wijze van zakendoen van De V. begon al na de oorlog, toen zijn bedrijf een fors verlies leed en hij met beursspeculaties begon. De laatste tien jaar heeft hij volgens de curator dagelijks al zijn aandacht moeten besteden aan het dekken van het ene gat met het andere. Er zijn geen aanwijzingen dat De V. het verduisterde geld op andere wijze heeft besteed, hoewel de moge lijkheid blijft bestaan van onverant- woorde privé-uitgaven ten laste van het bedrijf en van de cliënten. De commissionair zelf had het te kort in zijn bedrijf geschat op 700.000 tot 800.000. Volgens de cu- rator staat het wel vast dat het gezin van de overledene en zijn directe omgeving zich totaal niet bewust zijn geweest van de gang van zaken. De V. sprak vrijelijk rhet zijn cliën ten over hun beleggingen, maar rep te met geen woord over zijn eigen bedrijf. Noch zijn echtgenote, noch zijn goede vrienden hadden enig in zicht in het bedrijf, wat onder andere daaruit bleek, dat zij hem nog tot de laatste weken voor het faillissement geld leenden of ter beschikking stel den. De definitief erkende crediteuren werden op de verificatievergadering vastgesteld op ƒ1.651.000. Zonder de financiële steun, die de Vereni ging voor den effectenhandel heeft toegezegd, zouden de crediteuren er bijzonder bekaaid af zijn gekomen. Na de drievoudige Oranje-triomf bij de wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats was de dames-kernploeg gisteren even op Schiphol. Ans Schut, Stien Kaiser en Carry Geijssen vertel len hun ervaringen aan verslag gevers. SCHIPHOL Tranen van vreugde schreiden de leden van de dameskernploeg toen zfj gis teren op Schiphol arriveerden uit Helsinki na de drievoudige Nederlandse triomf bjj de we reldkampioenschappen hardrij den voor dames. Dc voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, jhr. nu-. A. Feith, overhandigde de vijf meisjes een boeket bloemen, ir. Ad Paulen van het Nederlands Olympisch Comité omhelsde de meisjes, KNSB-secre- taris H. Roos droeg de ploeg vol (rots over aan vice-voorzitter Kees Kerdel van het NOC en die deed dat op zijn beurt aan de chef de mission van de Nederlandse afvaar- I diging naar de Olympische Spelen, de heer W. H. D. Quarles van Ufford. „Ik heb er ditmaal harder voor moeten knokken dan vorig jaar in Deventer", aldus Stien Kaiser, „en daarom heb ik er ook meer voldoe ning van". De 29-jarige Delftse poli tiebeambte begreep niet „dat de Rus sische dames geen drie kilometer kunnen rijden. Ik neem aan, dat ze in Rusland toch ook moderne trai ningsmethoden hebben". Naai* Davos Wie van de dames aan de Olym pische Spelen zal deelnemen en op welke afstanden zü zullen worden ingezet, staat nog niet vast. Eerst gaat zowel de dames- als de heren- kernploeg nog naar Davos om daar een week te trainen. Op 5 februari reist men naar Genève en daags daarop door naar Grenoble, waar de Olympisohe strijd op 9 februari ont brandt. Stien Kaiser verwacht hoogstens één gouden plak te winnen. Carry Geyssen hoopt bij de eerste drie te komen op de laatste drie afstanden 'dus niet op de 500 m) en Ans Schut mikt op een medaille bij de 1500 en 3000 meter. Tijdens hun drie uur durend ver blijf op Nederlandse bodem heeft de damesploeg de Olympische kle ding in ontvangst genomen. Niet gefaald Minder uitbundig was de ontvangst van de heren-kernploeg. „Wij zijn iets teruggevallen, maar je kunt toch niet zeggen dat wij gefaald heb ben met een vijfde, een zesde en een achtste plaats. We hebben twee jaar aan de top gestaan en dan wordt bij de tegenstanders de drang om de sterksten te verslaan, steeds groter. Het zat er eigenlijk al van te voren in. ïn Deventer waren de Noren ook ?I sterker", aldns een niet al te vro lijke Ard Schenk. De beste Nederlander van deze Eu rooese schaatskampioenschappen, de 23-jarige Jan Bols. bleek het he- lpmaal met Schenk eens te zijn. „He' seizoen is bovendien nog lang, er rit nog heel wat in." „De andere jongens waren beter, maar ik ben zelf tevreden", aldus het simpele commentaar van Kees Verkerk. Trainer Wim de Graaff zei vertrouwen te hebben in de toe komst. De heren-"kern ploeg reist vandaag de dames naar Davos achterna. De baan in de Zwitserse wintersport- I plaats is na de lawines geheel van sneeuw ontdaan, aldus vice-voorzit ter Kerdel van het NOC. In het I weekeinde zullen er internationale schaatswedstrijden worden gehou den. Behalve de Nederlanders zullen ook de Russen en de Noren daar aan deelnemen. Frits Bartling Evenmin als bij de dames staat bij de heren vast wie en op welke af standen men in Grenoble zal starten. Dat wordt pas enkele dagen voor de strijd begint, vastgesteld. In dit verband zijn de wedstrijden in Davos van het grootste belang voor Frits Bartling die door sterke tijden op de 500 meter een plaats in de Olym pische ploeg kan veroveren. Ruim Zicht (NK\ 'Van onze soc-econ. redactie) l'TRECHT De honderd miljoen gulden uit de opbrengst van de verkoop van aandelen van Breedband aan Hoog ovens. die dc regering begin 1965 be stemde voor een stimulering van de bezitsvorming, liggen onaangeroerd In de schatkist. Dit beweert het Neder lands Katholiek Vakverbond vandaag in zjjn orgaan Ruim Zicht. De regering liet in februari 1965 we ten. dat de Breedband-miljoenen zou den worden aangewend ter bevoredring van het effectenbezit onder kleine spaarders Minister Veldkamp kwam in oktober 1966 met een wetsontwerp, waarin financiële en fiscale tegemoet komingen in het vooruitzicht werden gesteld ten behoeve van kopers van bepaalde waardepapieren. By de jongste begrotingsbehandeling kreeg de Tweede Kamer van minister Roolvink te horen: „Ik hoop ik ben wat voorzichtig met beloften binnen niet a] te lange tijd over het Breed- band-fonds iets meer te laten horen". Bij dit vage antwoord is het gebleven. I aldus het KNV 1 Het blad constateert dat de rege ring, die om de haverklap wijst op de I noodzaak van vergroting van de be sparingen en op het belang van bezits vorming, een effectief instrument vol ledig onbenut laat. Wij zullen er ten minste maar niet van uitgaan, zo schrijft het KNV, dat de Breeciband- I miljoenen al een andere bestemming hebben gekregen. Militaire pensioenen gewoon uitbetaald DEN HAAG Er is geen sprake van een stagnatie bij de berekening of de uitkering van militaire wedu- wenpensioenen. Als gevolg van personeelsgebrek is wel enige ach terstand ontstaan in de toekenning van nieuwe pensioenen. Dit zal bin nen enkele maanden zijn verholpen. Dit antwoordt staatssecretaris Van Veen op vragen van de socialistische Tweede-Kamerleden mevrouw mr. H. Singer-Dekker en W. Wierda. ROTTERDAM Het Nederlands militair voetbalelftal, dat in de eerste ronde van het internatiónale kampi oenschap tegen West-Duitsland uit komt, speelt twee oefenwedstrijden. Aanstaande woensdag komen de mi litairen in Leeuwarden (19.30 uur) in het veld tegen Cambuur en op 7 fe bruari (20.00 uur) wordt tegen ADO gespeeld in Den Haag. ATHENE De aanklager bij de Atheense krijgsraad heeft beschuldi gingen tegen de Griekse krantenuit geefster mevrouw Helen Vlachos in getrokken krachtens een vorige maand door premier Papadopoulos bekendgemaakte amnestie. Waarne mers menen nu. dat mevrouw Vla chos, die er in is geslaagd naar Lon den te vluchten, zonder bezwaar naar Griekenland zou kunnen terugkeren daar er geen beschuldigingen meer tegen haar aanhangig zijn. Mevrouw Vlachos zei gisteren in Londen dat zij niet van plan is naar Griekenland terug te keren, zolang er nog censuur is. Straf met 2 jaar verhoogd AMSTERDAM Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren in hoger beroep de 47-jarige Utrechtse kan toorbediende M. E. B. wegens poging tot moord en poging tot abortus op z'jn vriendin veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Dat is twee jaar meer dan waartoe de rechtbank hem in eerste instantie had veroordeeld en twee jaar minder dan de procureur-generaal in appèl had geëist. De rechtbank had B. ook nog voorwaardelijk ter beschikking van de regering gesteld en de procu reur-generaal had ook deze maatre gel geëist. B.. die de nu 21-jarige Baarnse kantoorbediende Joke van den E. in Utrecht had leren kennen, was een verhouding met haar begonnen. Hij had gezegd onvruchtbaar te zijn maar in april 1965 werd een kindje geboren en in december van dat jaar raakte Joke opnieuw in verwach- tine. Een poging de zwangerschap te verstoren, mislukte. Op 14 mei 1966 nam Joke zestien tabletten in, die B. voor baar had meegenomen en waar door de zwangerschap verstoord zou worden. Het waren echter slaapta bletten. De toestand van het meisje is kritiek geweest. B., die beide feiten ontkent, zei van het arrest in cassatie te zullen gaan bij de Hoge Raad. Het hockeyteam van India heeft de vijfde en laatste wedstrijd uit de serie tegen West-Duitsland. die maandag in Jullundur werd ge speeld. met 10 gewonnen. Het doelpunt werd na de rust gescoord. AMSTERDAM De RAI toont zich in haar zojuist verschenen jaar verslag optimistisch over de verko pen van personenauto's in 1968. Hoe wel er in het afgelopen jaar nauwe lijks sprake is geweest van het ver der inlopen van de achterstand bij het autobezit in de ons omringende landen (er werden 265.000 personen auto's verkocht), zal dit zo ver wacht de RAI het komende jaar wel het geval zijn. Onzekerheid Thans dienen van elke vier ver kochte auto's er drie voor uitbreiding van het autopark, maar jaarlijks neemt de vervangingsbehoefte van versleten auto's toe. Met name in de bedrijfsautosector wordt uitbreiding c.q. vervanging de laatste tijd vaak uitgesteld als gevolg van de onzekere economische situatie en de mogelijke gevolgen van het vervoersplan van de Duitse minister Leber, aldus de RAI. Brommers Ook in de tweewielerbranche is de situatie niet onbevredigend. De bromfietsenverkoop in 1967 was bo ven verwachting, nl. ruim 310.000 stuks (in 1966: ruim 260.000). De afzet van fietsen lag met ongeveer 575.000 stuks iets onder die van het voor gaande jaar, maar de fabrikanten maken al weer melding van belang- i rijke exportorders, met name naar j Indonesië. MAASTRICHT De officier van justitie bij de Maastrichtse recht bank, mr. J. van Buren, heeft giste ren een week onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden geëist tegen de 57-jarige begrafenisondernemer S. uit Maastricht. S. zou met zijn auto, ondanks een stopteken van een verkeersbrigadier- tje. over een zebrapad zijn gereden. Een 5-jarig jongetje was door de auto gegrepen en ernstig gewond. De be grafenisondernemer verklaarde ter zitting dat hel brigadiertje niet in het midden van de rijbaan maar langs de weg had gestaan. De officier bestreed dit aan de hand van een getuigenverklaring. De man zou niet hebben opgelet en zelfs 70 km/u heb ben gereden. „Verkeersbrigadiertjes hebben bijzonder recht op de oplet tendheid en achting van de wegge bruikers". aldus de officier, i Uitspraak over veertien dagen. TTFLIS Koeperman, vorige week reeds zeker van de wereldtitel dammen, heeft in de 20e en laatste partij van de tweekamp zijn uitdager Andreiko voor een derde nederlaag behoed. De 26-jarige Andreiko kon in dit prëstige-duel. alleen nog van belang voor de statistiek, geen over zicht krijgen en op de 42e zet maak te hij een blunder. De aanvallende Koeperman buitte toen zijn lichte positionele voorsprong steeds verder uit en kwam tenslotte in een gewon nen eindspel. De wereldkampioen bood toen onmiddellijk remise aan, hetgeen door Andreiko graag en dankbaar werd geaccepteerd. Het talrijke publiek beloonde deze geste van Koeperman met een langdurig applaus. Door deze remise is de eindstand van de tweekamp 2218 in het voor deel van Koeperman geworden. In totaal zaten beide dammers 79 uur en 5 minuten achter het bord en de den 2.315 zetten. Het verschil in speeltijd was zeer gering: Koeper man dacht over de hele tweekamp gerekend 19 minuten langer na dan Andreiko. Bovenaan in de States de nieuwe l.p. van The Monkees: „Pisces, Aquarius, Capricorn and Jones Ltd.". (RCA-Victor COS-104). Een knaller, met o.m. Sa lesman, Cuddly toy. Hard to believe en Star collector. De Amerikaanse groep The Lewis and Clarke Expedition heeft op RCA-Victor COS-105 een nieuwe langspeler gemaakt. Goed zangwerk. Een paar titels: Windy day. House of my sorrow. Destination unknown en Chain around the flowers. Bojoura door de lezers van Mu ziek Express tot populairste zangeres gebombardeerd heeft een l.p. volge- zongen onder de naam Night flight/night sight (Polydor 236169). Ze kan er wat van in o.a. I can't stop rambling. Holiday, Mr. Magic en Where are you? Leuk is de nieuwe titel \an The Shoes-l.p...Wie The Shoes past" I Poly dor 236168). Een van de betere Neder landse groepen, met nummers als o.a. No money for roses, Peace and privacy, Tips of my fingers en Let's find it out. Geweldig is de single CBS 3092 van The Byrds: Goin' hack en Change is now. Een rustige plaat van The Marmala de: I see the rain en Laughing man (CBS 2948). Heerlijk ritmisch met vele dixie-ef- fecten zijn de nummers Whiskey Bar en Good times gonna roll again van Les Cruches (CBS 3073). Swingend is Ge orgie Fame in The ballad of Bonnie and Clyde (van de film) en Beware of dog (CBS 3124). Van de Tremolos verscheen een single met Be mine en Suddenly winter (CBS 3043). Weer een nieuwe groep aan het Ne derlandse Beat-firmament: Dragon fly. Een groep uit Vlissingen die in een paar weken tijds de nodige aan dacht al heeft getrokken. Een eerste single is er al en hij geeft de num mers Celestial Dreams en Desert of Almond (Philips JF 333 927). Dragonfly het Engelse woord voor libelle of waterjuffer is een ontdekking van popdich- ter-(ex)Hoepla-samensteller Hans Verhagen en een groep die nieuw leven wil persen in het vaderlandse popwereldje. Volgens de Dragon- fleyers is er geen groep in ons land die zich qua ideeën en instelling met hen kan metend). Dragonfly bestaat zij het onder De naam is Geebros en dat is he lemaal niet geld als drie van de vijf lemaal niet gek als drie van de vijf enkele maanden oude beatgroep uit de omgeving van Apeldoorn, die on langs in Moef Ga Ga op t.v. debu teerde. Ar.dré Groote (20) is de solo-zan ger, zijn broer Henk (19) solo-gita rist en zanger, de andere broer Ben nie (18) drummer en zanger, Lol Ha- zeberg (19) organist en zanger en Cor Mesteveld (19) basgitarist en zanger. De vijf hebben vroeger bij allerlei groepen gespeeld, maar kwamen eind vorig jaar tot elkaar. Na veel studeren en experimenteren werd een heel nieuwe sound gevonden. De knapen staan onder contract bij Du- reco en hebben twee nummers op de plaat gezet: Let me fund the sun (sfeervol, melodieus en goede een andere naam s al zo'n twee jaar. De kwaliteiten kwamen er ei genlijk nooit goed uit. Maar dat is nu veranderd. De groep bestaat uit John Cal- jouw (21), zanger en tekstschrijver, Huib Pouwer (21), drummer, Rudy Quel joe (20), solo-gitarist en com ponist en Tonny Queljoe (19), bas-gitarist. De laatste twee zijn broers en werden in Indonesië gebo ren. Dragonfly keert zich tegen alles wat al gedaan wordt in de popmu ziek als het om componeren van hun eigen muziek gaat. Ze willen geen idool hebben om na te apen. Rudy is de muzikale inspirator van de groep en hij schrijft ook de num mers. close-harmony) en She (vol knappe tempowisselingen) De Geebros hebben zich vijf gebo den aangemeten: 1. eigen nummers; 2. geen imitatie; 3. muzikaal vak werk; 4. eigen kleur en 5. steeds iets nieuws. Nederlandse platen naar Engeland Drie Nederlandse platen gaan de komende weken proberen de En gelse hitparade op te komen. De in Engeland opgenomen single van Mo- tionszanger Rudy Bennett (I'm so proud) is net op Decca verschenen. Begin februari verschijnt What is soul? van de Rob Hoeke Rhythm and Blues Group (in het Engels heet de groep The Dutch, wat makke lijker ligt) en even daarna Distant smile van Ctiby and the Blizzards. Beide laatste platen op het Phi- lips-label. Eind januari komt Procol Harum naar Nederland voor opnamen voor het KRO-tienerprogramrrm Waauw. De opnamen worden gepjaakt in Studio Bellevue in Amsterdam. Pro col Harum zal enige nummers van de onlangs verschenen langspeel plaat presenteren. World Pacific heeft een van de grootste evenementen uit het popge- beuren van 1967 op de plaat vastge legd: het optreden van Ravi Shan- kar op hét Monterey Pop-feStival. Ondanks het feit dat deze muziek niet gemakkelijk in het gehoor ligt, zal de plaat ongetwijfeld de top van de internationale bestsellerlijsten halen. De plaat gaat „Live at Mon terey" heten (WPS 21442).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6