Aangeboden: iHoöere belasting: door oorlof in Vietnam voor f.152,62 in de maand Verbitterde nachtwaker sticht brand AMRO-LENING BARONES MAAKTE WILD-WEST-RIT Rover gijzelt op vlucht 8 mensen Amerika moet drastisch bezuinigen Ministerraad WEU in Brussel bijeen Enquête over visie op religie en defensie Pengel zaterdag in Nederland (als u in 18 maanden zou aflossen). Denver uren in spanning Man overlijdt in politiecel Lawine doodt zeven Turken Uitnodiging aan N.-Korea GESPREK MET EEN ABONNEE JAR! 5 DINSDAG 30 JANUARI 1963 'ASH1NGTON De Amerikaanse regering gaat dras tisch bezuinigen op de uitgaven voor ruimte-onder zoek. landbouw, scheepsbouw en het onderzoek van de zee en meer geld beschikbaar stellen voor het be strijden van de misdaad, geboortenregeling. werkverschaffing, gezondheidszorg, onderwijs en het toezicht op lucht- en water verontreiniging. In de nieuwe begroting, die president Johnson gisteren bij het con gres heeft ingediend, is een belastingverhoging van tien procent verdisconteerd. Deze al eerder aangekondigde verhoging heeft in het Congres zeer veel kritiek ontmoet. De president waarschuwde de par lementsleden er echter voor, dat de nu al zeven jaar durende hoogcon junctuur zonder belastingverhoging gevolgd kan worden door een econo mische inzinking KIEZEN We kunnen kiezen, aldus Johnson, uit het aanvaarden van grillige lasten van inflatie en hoge rentetarieven, waarschijnlijk gepaard gaande met een achteruitgang van de beta lingsbalans en een mogelijk econo mische terugslag, èn het bewandelen van de weg der verantwoordelijk heid. Het zijn niet de kosten van onze gewone begrotingsuitgaven die een 010 ■dl geul 'CD Verwoed wordt gewerkt om Zwitserse wegen weer begaan baar te maken. Hier is een sneeuwploeg bezig op de weg tussen Davos en Landquart. Niet overal kunnen machinale hulp middelen worden gebruikt. Vaak komen er ook legers werkers aan te pas die met pikhouweel en schop door de meters dikke sneeuwlaag moeten zien te komen. Woeste achtervolging in Den Haag BRUSSEL De ministerraad van de Westeuropese Unie heeft gister middag in Brussel van gedachten ge wisseld over de ontwikkeling in het Nabije Oosten en de ontspanning tus sen Oost en West. Minister Luns heeft bij deze gelegenheid met name gewezen op de recente versterking van de Sowjetaanwezigheid in het gebied van de Middellandse Zee. De gedachtenwisseling vond plaats in het kader van de driemaandelijkse conferentie van de ministerraad van de WEU, waarin de zes landen van de Europese gemeenschap en Enge land zitting hebben. Grote brand in Parijse voorstad PARIJS De felle brand in de petrochemische fabriek in de Parijse voorstad Saint-Denis werd gesticht door een 26-jarige nachtwaker. Hij is inmiddels gearresteerd. Tegenover de politie zei hij dat hij de brand had gesticht „om zich te wreken op de maatschappij". Zijn vader was enkele jaren gele den tot een langdurige gevangenis straf veroordeeld na een vechtpartij in een café waarbij een dode was gevallen. Zijn ouders waren na de veroordeling gescheiden en hij woonde nu bij zijn moeder. Zijn col lega's op het werk wilden, naar het hem voorkwam, steeds meer weten over het verleden van zijn vader. Om zich op dit alles te wreken had hij de brand gesticht. De brand ontstond gistermorgen op het fabrieksterrein, waarbij 40 tanks met brandbare vloeistoffen en gassen de lucht ingingen. Wegens het ontploffingsgevaar moesten 150 ge zinnen uit de omgeving worden geëvacueerd. Ruim 500 brandweerlieden slaag den er in de l°op van de dag in de brand te blussen. Een raming van de aangerichte schade kon nog niet wor den gegeven, maar zeker 15.000 ku bieke meter chemicaliën en petro- leumprodukten zijn in de vlammen opgegaan. De brand heeft geen slacht offers geëist. DEN HAAG De 42-jarige mevrouw R. V. baronesse E. van S. uit Parijs heeft zich gisteren in Den Haag en Wassenaar wer kelijk als een woesteling gedra gen. Tijdens haar wild-west rit reed ze een Haagse aspirant politieagente aan, probeerde een Wassenaarse politieman te over rijden, negeerde stoplichten en reed op linkerweghelften en op fietspaden. Zelfs toen de achtervolgende poli tiemannen de linkervoorband van haar auto hadden kapotgeschoten reed ze nog met een veel te hoge snelheid door. Na een enerverende achtervolging werd zij eindelijk in Scheveningen door een politiewagen klemgereden. Zij gaf de strijd toen nog niet op. De barones hield aan vankelijk deuren en ramen van de wagen gesloten maar naderhand liet ze zich tenslotte overreden zich te laten arresteren. De barones, die tijdelijk in haaf vaderland vertoeft, reed 's morgens om half twaalf de aspirant-politie agente aan op de Koningskade in Den Haag. De agente moest mét verwon dingen aan een van haar benen naar een ziekenhuis worden gebracht. 's Middags bleek zij met haar wa gen, waarvan het kenteken inmiddels was doorgegeven, in het centrum van Wassenaar rond te racen, zonder zich aan verkeersregels te storen, terwijl ook de stoplichten van haar auto het niet deden. De Wassenaarse politie zette de achtervolging in. Op de Van Zuylen Nijeveltstraat stopte de baro ness voor een cafetaria, maar toen zij de politie ontwaarde, scheurde ze er met haar auto tussenuit. Daarbij werd een personenauto aangereden. In vliegende vaart reed ze Wassenaar uit op de hielen gezeten door de poli tie. Vol gas In de Haagse woonwijk Marlot werd de auto van de vrouw klemge reden. De politie vond echter deuren en ramen van de auto op slot. Een van de agenten ging voor de auto staan. Hij moest zijn leven redden door op zij te springen, toen de vrouw met vol gas op hem inreed. Zij verdween in de richting van het centrum van Den Haag. Daar keek intussen de Haagse politie uit naar de auto. Het was inmiddels half vijf gewor den en het spitsuur brak aan. Met snelheden van negentig en meer kilo meter per uur wist de vrouw zich steeds aan haar achtervolgers te ont trekken, waarbij zij stoplichten ne geerde. op linker weghelften reed en ook wel een fietspad nam om heen te komen. Op de Cremerweg in Scheveningen. waar het tijdens het spitsuur niet zo druk was. schoot de politie op de wagen. De vrouw trok zich er niets van aan. Op de Nieuwe Parklaan AMSTERDAM Een enquête over de politieke en godsdienstige gezind heid van leiders en leraren van vormingsinstituten houdt het NIPO in op dracht van de stichtig Volk en Verdediging. De stichting wil erachter komen hoe de leraren en leiders over verdediging en ontwapening denken, omdat zij mede betrokken zijn bij de defensievoorlichting aan de jeugd. De enquêteurs stellen in tachtig plaatsen vragen als: Naai welke kerk gaat u. welke politieke partij zou u vandaag kiezen, bent u voor of tegen de Navo en wat vindt u van excursies naar kazernes. nam zij het fietspad. De met zwaai licht werkende politiemannen in de loeiende auto konden naast de wagen van de vrouw komen. Met een zesde schot werd de linkervoorband lek geschoten. De voortrazende Neder landse uit Parijs trok zich daar ook weer niets van aan. Ze vloog zonder voorrang te verlenen over een kruispunt en maakte nog tal van overtredingen voor haar wagen bij het nemen van een bocht in de Zwolse straat doorslipte en klem kon worden gereden. Het bleek dat de auto door drie van de zes afgevuurde kogels was getroffen. De vrouw maakte tijdens de ar restatie op de politie de indruk een beetje suf te zijn, mogelijk als gevolg van het gebruik van medicijnen. Op haar werd later op het hoofdbureau van politie een buisje met nog een paar librium-tabletten (kalme ringsmiddelen) aangetroffen. Proces verbaal ter zake van een hele reeks misdaden en overtredingen zal wor den opgemaakt. c c PARAMARIBO De Surinaamse minister-president Johan A. Pengel zal zaterdag via dc Antillen naar Ne derland reizen, zo is van officiële zij de vernomen. De premier zal in Den Haag overleg plegen over het grensincident met Guyana, de finan ciering van het vijfjarenplan en over het restant van de zgn. overbrug gingshulp van SF 9 min. belastingverhoging noodzakelijk ma- ken. maar de kosten van de Vietna- j mese oorlog. Bovendien hebben we in het binnenland ook met hardnekkige „vijanden" te maken: armoede, krot ten. luchtvervuiling. grote kin dersterfte, toenemende misdaad en slecht onderwijs voor te veel burgers. TEKORT Het tekort op de begroting zou zonder belastingverhoging in komstenbelasting per 11 april en ven nootschapsbelasting per 1 januari jl. twintig miljard dollar bedragen. Voor het nieuwe begrotingsjaar, dat op 1 juli begint, wordt het tekort nu op 8 miljard dollar geschat. Ook in het lopende jaar wordt 20 miljard dollar meer uitgegeven dan ontvan gen. „ZUINIG" Van de 186.1 miljard dollar is bijna 80 miljard bestemd voor defensie, wat 3,3 miljard meer is dan dit jaar. Alleen de oorlog in Vietnam kost al 25.8 miljard dollar. De gevolgen van het Pueblo-inci dent zijn nog niet in de begroting verwerkt. (Het oproepen van de 14.000 reservisten in verband met het conflict met Noord-Korea kost 10 miljard dollar per maand). NAAR MARS Voor het ruimte-onderzoek wordt 447 miljoen minder beschikbaar gesteld dan dit jaar. Maar, zo bena drukte de president, het onderzoek van de planeten zullen we niet opge ven. Er zal een nieuw ruimtevaartuig worden ontwikkeld dat in 1973 een reis naar Mars moet maken. Het streven blijft erop gericht in 1970 de eerste Amerikaan op de maan te brengen. Minder dringende projecten zullen voorlopig in de ijskast worden gezet. Grote stuwra- ketten zullen in een lager tempo wor den vervaardigd. Het ruimtevaartprogram voorziet dit jaar in de eerste bemande Apol- i lo-vlucht en de eerste bemande vluchten met de Saturnus-5. Aan het Apollo-program wordt een half mil jard dollar minder besteed dan aan vankelijk was gepland. KERNWAPENS De acht kernwapenfabrieken zul len verder worden uitgebreid. Er zul len kernkoppen worden vervaardigd voor het onlangs goedgekeurde an ti-raketten raketstelsel Sentinel. Dit vindt de Amerikaanse regering voor al nodig in verband met de kernbe wapening van de Chinezen. Ruim 63 miljoen is uitgetrokken voor bestrijding van de misdaad in de VS. Dit geld is vooral bestemd voor versterking van de gewestelijke en de plaatselijke politie. De buitenlandse economische hulp omvat 2,7 miljard dollar, voor een groot deel bestemd voor India en Pa kistan. Een miljard dollar wordt besteed voor gezinsplanning en gezond heidszorg voor moeders en jonge kin deren (dat is 200 miljoen dollar meer). Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt 2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 x 152,62 ƒ2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus ƒ247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal térmijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK DENVER Een gewapende man die betrokken was bij een mislukte overval op een super markt in Denver, in de Ameri kaanse staat Colorado, heeft gis teren gedurende zeven uur po litie en burgerij in grote span ning gehouden. Na een wilde jacht in gestolen auto's, waarbij hij verscheidene mensen als gij zelaar meenam, gaf de man zich over aan zyn achtervolgers. Een van de gijzelaars is met twee schotwonden in de buik in een ziekenhuis opgenomen. Het avontuur begon toen om 8 uur in de ochtend twee gewapende man nen een supermarkt binnenkwamen, het presoneel bijeendreven en pro beerden zich van de inhoud van de brandkast meester te maken. Een personeelslid ontsnapte echter en waarschuwde de politie. Toen die kwam, werd één van de twee overvallers aangehouden. De andere vluchtte naar de kelder, waar- 17 EN dag zeemeermin. Dat is geen gewone dag. Toch wordt het maar een dagje naar Amster dam. Hoeveel dagjes van mijn leven zou ik er al geweest zijn? Vroeger met de Alkmaar Packet, de tocht met de spannende ogen blikken van het passeren van Velserbrug en Hembrug en in Amsterdam de garnalenkroketjes van Van Laer. waar ze gebakken peterselie bij deden. Het Pontje over het Rokin maakte me zeeziek, verbeeldde ik me. Nu zijn het Hiltonhotel, Apolloho- tel. Carlton of welk persconferentie oord ook en soms een korte zwerf tocht langs de grachten. Het Mer maid Clubprogramma echter ver meldt: Anne Frankhuis, diamantslij perij van Bernard Schipper in de Kalverstraat en Onze Lieve Heer op Zolder aan de Oude Zijds. Hoe vaak werd me die dag ge vraagd; „Dat kent u natuurlijk al?" Maar ik kende het niet. Nu wel. Tweeëndertig zeemeerminnen en één man in de bus. De man wordt door iedereen Peter genoemd. Hij is alles tegelijk: chauffeur, gids, cavalier, helpende hand. Officieel P. J. Bogaards. buschauffeur bij Delfland en vaste begeleider van de Mermaids, wan neer er een excursie gemaakt wordt, dank zij zijn perfecte Engels. Ik ken Amsterdammaar ik heb nooit geweten dat alle hoge hui zen, ook de flats van de nieuwbouw, allemaal aan de daklijst een haak hebben. Een gemeentelijke verorde ning. En dat het Slotermeer zo groot is en een strandje heeft en een sub-vijvertje, dat als auto-douchecel gebruikt kan worden. Ik zit naast een Zwitserse en hoor opzij eu's en sk's van een Scandina vische taal. Voor me gaat het gesprek in het Engels. Maar mijn buurvrouw helpt me uit de taalkeu- 1 ntstvrdunt ze door een rustig: „Ik spreek Hol lands". Dat zal me die dag meer gebeu ren. Dat ik Engels spreek tegen een Nederlandse of Hollands tegen ie mand, die me welwillend maar niet begrijpend aankijkt. Veertien nationaliteiten blijken er in de bus te zitten. Stil schuifelen we de trap van het Anne Frankhuis op. Voor wie bezet ting en onderduiken heeft gekend is liet een stille tocht van herdenken. Voor wie er voor het eerst mee ge confronteerd wordt komt. het is dui delijk op de gezichten te lezen, de afschuw als eerste emotie. In de documentatieafdeling, waar foto's, bevelschriften en uitleg ach ter glas hangen of liggen, verbaas ik mij over de onduidelijkheid van de ze documentatie. Foto's en onderschriften moet men moeizaam bij elkaar zoeken. Er zijn verwijzingen naar bijzonderheden, die men slechts na lang uitpluizen kan vinden. Wie er alleen voor staat komt er wel uit. maar in groepsverband is het onmogelijk, zeker als men de materie voor het eerst ziet, de sa menhang te vinden. De hele opzet is dilittanterig, ter wijl juist door de entourage hier indrukwekkende mogelijkheid is om een stuk gruwelijke geschiedenis, een waarschuwing voor de toe komst, duidelijk te maken. Een deskundige hand zou hier aan het werk moeten. De Westertoren tingelt eeh wijsje, zoals Anne Frank het hoorde als een vertrouwd geluid, terwijl haar moe der juist in het altijd weerkerende muziekje misschien de nadering van het fatale uur beluisterde. Amsterdam leeft verder. Nooit zag ik de bloemenstalletjes zo fleu rig. Er trippelt een bruidsstoet met koetsjes langs het Koninklijk Paleis: een orgeldraaier schudt zijn mansbakje voor onze neus. Een dagje Amsterdam met Mer maids is een ander Amsterdam. bij hij drie employés dwong met hem mee te gaan. Een politieman die naar beneden kwam, werd ontwapend en werd de vierde gevangene. Via een nooduitgang verliet de rover met zijn gijzelaars het gebouw, stapte met hen in een onbeheerde politie-auto en reed met gillende sirene weg, zonder zich te storen aan de verkeerslichten. Op 15 km buiten Denver ruilde de overvaller het voertuig voor de auto van een industrieel, die zelf ook mee moest. Deze wagen bleek echter te klein voor zes mensen, en weer werd er van voertuig gewisseld. Ditmaal werd het een bestelauto van de uni versiteitskliniek van Colorado. De industrieel werd vrijgelaten met de opdracht de autoriteiten te zeggen, dat zy onmiddellijk de achtervolging moesten staken. De ehauffeur van de bestelauto moest echter mee. Een ziek kind van twee jaar dat hij naar een ziekenhuis moest brengen, werd op de stoep achtergelaten. Achtervolging Ondanks de waarschuwing van de rover duurde de achtervolging voort, waaraan niet alleen een tiental auto's van de politie, een ambulance en zestig particuliere voertuigen deel namen, maar ook een helikopter. Tegen de middag ontdekte de piloot van het hefschroefvliegtuig een ge wonde langs de weg. Het was één van de employés van de supermarkt, die tweemaal in de buik was ge schoten. Ten 'slotte wist de politieman die zich onder de gijzelaars bevond, de vluchteling te bewegen zich over te geven. KERKRADE De 52-jarige Kerk radenaar H. F. is gisternacht in de cel van het politiebureau te Kerkrade overleden. Hij werd zondagavond in gesloten nadat hij onder invloed een ongeluk had veroorzaakt waarna hij was weg gelopen. De politie, die snel op de plaats van het ongeluk kwam, volgde de man en lichtte hem kort daarna van zijn bed. Als een „gewillige patiënt" stopte de politie hem in de cel. Gis terochtend wend zijn dood geconsta teerd. Gerechtsarts dr. Holleman uit Maastricht verklaarde dat F. was ge troffen door een hartverlamming. ANKARA Een lawine in een I dorp in Oost-Anatolië heeft zeven mensenlevens geëist. Het weer is er bar slecht en de koude hevig. Het spoor- en wegverkeer ligt stil als ge volg van de zware sneeuwval. De spoorwegen hebben de hulp van het j leger ingeroepen om ingesneeuwde I treinen uit te graven. j (Foor debat over Pueblo in de Veiligheidsraad NEW YORK De Verenigde Sta ten gaan ermee akkoord dat Noord-Korea aan het debat in de Veiligheidsraad over de Pueblo-crisis deelneemt als dit maar geen vertra ging in de vrijlating van het schip en zijn bemanning tot gevolg heeft. De vergadering werd gisteren voor onbepaalde tijd uitgesteld om de le den gelegenheid te geven achter de schermen tot een oplossing van de crisis te komen. Het is vrijwel zeker dat de Noord- koreanen zo'n uitnodiging zullen aan vaarden „als. er geen beperkende voorwaarden aan verbonden zijn". Ook de Russen staan er positief te genover. Aan de andere kant zullen de VS waarschijnlijk eisen dat ook Zuid-Korea wordt uitgenodigd. Het eerder door Canada geopperde plan om een neutrale regering of af gezant aan te wijzen voor onderhan delingen met Noord-Korea over de teruggave van het Amerikaanse schip schijnt voorlopig van de baan te zijn. C. Gijsen, Kerkstraat 58 tr Alblasserdam. Hoofd rhr. nat. school Kerk straat. ouderling her vormde kerk, voorzitter kerkkoor Te Deum Lau- damus. Ontwikkelingshulp „Professor Röling heeft in Bun- nik gezegd, dat ontwikkelings hulp louter eigenbelang is, omdat de rijke landen vrezen dat de arme zich tegen hen zullen ver enigen. Dat is helaas maar al te vaak waar. Heel dikwijls is het de angst voor de toekomst, die de mensen drijft tot het „zoet hou den" van de onderontwikkelde landen. Het is met de ontwikke lingshulp als met het geloof: als je het zonder liefde doet. dan is het eigenbelang. Werkelijk, ik wil altijd aan ontwikkelingshulp meedoen, maar nooit met het meeste ge noegen. In veel gevallen komt het geld bij mensen terecht, die van de ene in de andere dag le ven en dan is dat geld eigenlijk verspild. Nee, van geld zenden ben ik een beetje huiverig. In het algemeen vind ik het bevredigend, als men bijvoor beeld ingenieurs naar de arme landen zendt of alle mogelijke (praktische) middelen. Een enke le maal kan ook geld uitkomst bieden, zoals bijvoorbeeld in In dia. voor het boren naar water. Moeilijkheden op o.a. godsdien stig en zedelijk gebied zullen het effect van de ondersteuning ech ter altijd blijven bemoeilijken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5