Kerken treurig in laten de Biafra steek Kleine levensmiddelenzaak maakt opnieuw opgang Kerken beraden zieli over het toerisme Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze. IN DE GREEP X VAN DE GRIEP? WITTE KRUIS R.k. verontrusten stichten het Miehael-legioen Korter studeren in Utrecht Weekend Belgische Evangelische Zending Iedere gelovige moet getuige zijn een Derde van alle studenten doet geen examen Chr. Geref. synode in augustus te Hilversum schenk schenk' Conferentie in Driebergen Openbare les van mr. Van Boven Bond-ig Bestuur SGP neemt afstand van ds. Poort Pater bereidt oecumenisch congres voor EEN WOORD VOOR VANDAAG „...en gij zult Mijn getuigen zijn te Jeruzalem en in geheel Judea en Samaria en tot het uiterste der aarde:'' Wat is het: een belofte of een opdracht, die Jezus geeft aan zijn discipelen vlak voor zijn vertrek van deze aarde? Het is beide. Het is het vervolg op een belofte, namelijk het kracht ontvangen, wanneer de Heilige Geest over hen zal komen. Straks zullen zij de vervulling meemaken, als zij de opdracht uitvoeren. Het begint in het eigen huis en dan gaat het verder. Grenzen worden overschreden. Het getuigen zijn van Christus kent geen geografische beperking. De grens ligt daar waar de wereld ophoudt, waar menselijk leven niet meer mogelijk is. En die belofte wordt gedaan aan nietige mensen, die vandaag niet weten of zij er morgen nog zullen zijn. Wat verwacht God veel van de mensen. Te veel? Dat zou het geval zijn als zij niet werden aangevuurd door en vervuld met de Heilige Geest. Maar omdat dit wel zo is, staan zij voor niets en gaan zij alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, aan de gang: getuigen zijn tot aan het uiterste der aarde. We lezen vandaag: 2 Samuel 24 1-14. DINSDAG 30 JANUARI 1961 Brieven die niet rijn voorrien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln alzonder- lljke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Iemand is sinds 1 juli werkloos. De uitkering WW houdt eind december op. Volgens het ar beidsbureau is het vrijwel onmoge lijk in een soortgelijke betrekking geplaatst te worden. Hij moet er dus mee rekenen na december een uit kering van 75 pet krachtens de wet werkloosheidsvoorziening te ontvan gen via de gemeente. Als hij nu met kennissen enige maanden meegaat naar een flat in het buitenland, krijgt hij dan na afloop weer uitke ring of houdt dit door de onderbre king op? Antwoord: Een van de voorwaar den is inderdaad dat hij direct beschikbaar moet zijn voor opne ming in het arbeidsproces. Na zijn terugkeer moet hij zich dus onmid dellijk melden op het arbeidsbureau en zich opnieuw laten inschrijven. Op die dag gaat de uitkering weer in. Vraag: Enige weken geleden is er een artikel verschenen wij weten niet of het in uw blad was over een man in Den Haag, die zich toe legt op repareren en restaureren van antieke voorwerpen. Hebt u het adres? Antwoord: Dit is zoeken naar een naald in een hooiberg. Misschien kan een lezer ons helpen. In een beroepengids kan men namen en adressen vinden van antiekrestaura teurs. Vraag: Een weduwe heeft een ge huwde dochter en twee kleinkinde ren. Als zij overlijdt, erft dan de dochter of de schoonzoon? Sterft de dochter eerder, krijgt dan de schoonzoon alles of erven de klein kinderen mee? Is het mogelijk een regeling te treffen, waarbij de schoonzoon geen zeggenschap krijgt over de nalatenschap? Antwoord: Uit de vraag maken wij op, dat de weduwe geen andere kinderen heeft en ook geen nakome lingen van vooroverleden kinderen. In dat geval erft de dochter alles als de weduwe overlijdt. De schoon zoon erft niets. Sterft de dochter eerder dan de weduwe, dan gaat de Aalatenschap naar de kleinkinderen en de schoon zoon erft niets. Het is mogelijk met hulp van een notaris regelingen te treffen om te voorkomen dat de schoonzoon het beheer van de nalatenschap krijgt, hetzij via huwelijksgemeenschap, hetzij als voogd. Vraag: Een kleine zelfstandige overleed na 8 maanden in het zie kenhuis te hebben gelegen. Hij had geen inkomsten en kreeg krachtens de Algemene Bijstandswet 100 per week en via de raad van arbeid ongeveer 950 kinderbijslag voor twee kinderen. Nu wordt de wedu we aangeslagen voor premieheffing AOW en AWW over 1966 voor 501. Aan de belastingdienst is medege deeld, dat het hier een uitkering van sociale zaken betrof, maar deze wilde voor de 501 geen ontheffing verlenen. De weduwe is in juni gaan werken en heeft dus nu eigen in komsten plus AWW. Maar dit is toch geen reden om dit op haar als weduwe te verhalen, aangezien zij aan het einde van het jaar weer een aanslag krijgt omdat de AOW-uit- kering bij haar salaris wordt ge trokken. Zij meent, dat men geen premie kan heffen van de on dersteuning van sociale zaken. Antwoord: Het is inderdaad waar dat over de ondersteuningsuitke ringen op grond van de Bijstandswet ook inkomstenbe lasting en premie verschuldigd is. Dit is opzettelijk zo geregeld ómdat anderen, die gelijke inkomens uit arbeid hebben, ongeacht hun bur gerlijke staat, daarvan ook moeten betalen. De juistheid van de aanslag kunnen wij niet precies narekenen, doch gezien de verstrekte gegevens kan het bedrag wel ongeveer juist zijn. Vraag: Bestaat er een boek of geschrift met tekeningen (afbeeldin gen) en gegevens betreffende uile borden? Dit zijn borden, bevestigd aan boerderiien (boven aan het dak), speciaal in Friesland. Antwoord: W. P. Ze'lmaker ,.Tt oele bord', uitgegeven door de Fryske Akademie, Doelenstraat, Leeuwarden. helpt u eruit (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. AMSTERDAM Een groep rooms-katholieken is verontrust over wat zij noemen „de verwildering in de Katholieke Kerk onder het motto van vernieuwing". Zij hebben het zo genaamde Miehael-legioen opgericht. Hoofddoel van dit Miehael-legioen is: bevestiging en versterking van trouw aan de kerk, de paus en de geloofsschat van de kerk. Men meent, dat de wezenlijke kern van geloof en zeden worden uitgehold door een vals begrip van pluriformiteit (veel heid van kerkvormen). Zaterdag 17 februari zal er een de monstratieve bijeenkomst zijn in Ti- voli in Utrecht. De vier sprekers zijn: F. A. Btunklaus, letterkundige te Maastricht','mejuffrouw drs. N. Broe ders, Den Haag, L. Knuvelder, auteur te Amsterdam en dr. Jean van der Stap, lector aan de Sorbonne te Pa rijs. (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT De Utrechtse student doet gemiddeld drieëneenhalf jaar over zijn kandidaatsstudie en zeven eneenhalf jaar over zijn totale stu die. Bij de jongste generaties is echter een duidelijke verkorting van de kandidaatsstudieduur waar te nemen, namelijk met een half jaar. Men verwacht dat in de eerstko mende jaren de totale duur van de studies aan de rijksuniversiteit in Utrecht gemiddeld met een half jaar zal dalen van zeven jaar en negen maanden naar zeven jaar en drie maanden. Binnen de komende zeven jaar is het vrijwel uitgesloten, dat de lengte van de studie globaal zal dalen tot minder dan zeven jaar, tenzij vele studierichtingen zullen overgaan tot ingrijpende maatregelen. Dit zijn enkele conclusies uit een rapport over de studieresultaten aan de rijksuniversiteit in Utrecht in de periode 1946/1966. Het rapport is sa mengesteld door het bureau onder wijsresearch en studiestatistiek in Utrecht. (Van een medewerker) DOORN „Er is een macht, die sterker is dan de macht van de dood. Dat moeten we de we reld verkondigen. Het gaat niet om een leer of levenswandel, maar om de persoon van Jezus Christus. En om deze boodschap te kunnen brengen zei Jezus: „Ik ben met u!", aldus ds. G. F. H. Veenhuizen, gereformeerd predi kant te Overveen. Hij sprak het afgelopen weekend op het eerste trainings- en voorlichtings weekend van dit jaar van de Belgische Evangelische Zending. Dit weekend werd gehouden in 't Brandpunt te Doorn en is een voorbereiding van de evangelisatie campagne, die van de zomer in Bel gië wordt gehouden. Het thema is: „Waarom iedere waar gelovige een getuige moet zijn". Verzoening Ds. A. A. Kleijne, predikant -te Gent (België) merkte in zijn toespraak op, dat „we gered zijn om te redden. God gebruikt mensen. Hij beperkt in Zijn soevereine wijsheid de werking van Zijn Evangelie aan de gehoorzaamheid van Zijn kinde ren. Hij heeft ons het woord der ver zoening toevertrouwd. Wat doen we ermee?" UTRECHT Van alle mannelijke studenten in Utrecht doet gemiddeld 33 procent geen afsluitingsexamen, bij de vrouwelijke studenten is dit 57 procent. Men verwacht, dat deze per centages in de komende jaren nog groter zullen worden. De studenten die met hun studie stoppen, verliezen hierdoor gemid deld tweeëneenhalf jaar, terwijl de studentes gemiddeld vier jaar naar de universiteit gaan voordat zij zon der afsluitingsexamen hun studie sta ken. Dit vertelde dr. J. J. Gras, hoofd van het bureau onderwijsresearch en studiestatistiek in Utrecht, op een persconferentie naar aanleiding van een rapport van dit bureau over de groei van het aantal eerstejaars stu denten en de ontwikkeling van de studieduur en het studierendement. Hij zei, dat over het algemeen de studenten uit lagere milieus sneller afstuderen en, indien de studie niet blijkt te voldoen, er eerder mee op houden. De meesten weten bij de aanvang van hun studie niet waarom zij een bepaalde studierichting kiezen. Hun beeld verandert dan ook voortdurend tijdens het verdere verloop van hun studie. De studiekeuze wordt in Ne derland over het algemeen vrij slecht begeleid. Men wil in de toekomst daarom komen tot een betere studie begeleidingsprocedure. Vier leden van de sabotagegroep EL Fatah zijn gisteren in Tulkarm ibezet Jordanië' tot levenslanee dwangar beid veroordeeld. De Arabieren die twee Israëlische grensbewakers dood den. hadden hiervoor ter dood veroor deeld kunnen worden. Evangelist J. Kits uit Doorn riep de ruim negentig aanwezigen op om in deze ernstige tijd zichzelf te geven voor de verbreiding van Gods red dende boodschap. Het volgende trainingsweekend zal worden gehouden in De Wasnarhoeve te Wassenaar op 25 en 26 mei. Ook zal op 30 en 31 maart nog een wee kend worden georganiseerd te Ant werpen. (Van een medewerker) HILVERSUM t== De kerkeraad van Hilversum-centrum heeft de genera le synode van de Christelijke Gere formeerde Kerken samengeroepen voor dinsdag 27 augustus. Er wordt vergaderd in de Pniëlkerk in Hil versum. Het is de bedoeling, dat de synode donderdag 29 augustus uiteengaat en dinsdag 17 september weer bijeen komt. Tot 27 september of tot een latere datum, als dat nodig is, zal worden vergaderd. Maandag 26 augustus wordt er een bidstond gehouden. BODEMSCHATTEN AAN RUSLAND BELOOFD WAARNEMERS VAN KERKEN KOMEN NIET (Van onze kerkredactie) FRANKFORT „Als de we reld, en vooral de kerken ons niet helpen, zullen wjj sterven en met ons het christendom in Nigeria. Het is treurig, dat de kerken zich tot nu toe nauwe lijks bekommerd hebben om de onmenselijke gruweldaden, waar aan de troepen van de centrale regering zich schuldig hebben gemaakt in de strjjd tegen Bia- fra". De man, die deze woorden uit spreekt, is dr. Akanoe Ibiam, 61 jaar, arts, ouderling in zijn presbyteriaan se kerk, internationaal vooral be kend geworden als een van de zes presidenten van de Wereldraad van Kerken. Als oud-goeverneur van Oost-Ni- geria. dient hij de regering van dit gebied, dat zich als Biafra onafhan kelijk heeft verklaard, als adviseur. Maandenlang verkeerde men buiten Biafra in twijfel over zijn lot, tot in Engeland een brief van hem arri veerde, waarin hij meedeelde, de ti tel „sir", hem in 1951 verleend, terug te geven uit protest tegen de Britse politiek met betrekking tot Nigeria. Nu is hjj tien dagen in Duitsland, om begrip voor Biafra te kweken. Rusland en Engeland steunen de centrale regering in Lagos met men sen en materiaal in haar oorlog, „waarbij vrouwen en kinderen niet worden ontzien". Volgens dr. Ibiam heeft de centrale regering in ruil hiervoor de talrijke bodemschatten van Biafra aan de Russen aangebo den. Voorkomen Praktisch alleen in Oost-Nigeria wonen christenen. De onafhanke lijkheidsverklaring was het enige middel, om een wrede onderdrukking door de moslims te voorkomen, zegt hij. De kerken laten ons in de steek. De Wereldraad besloot een commis sie naar Biafra te zenden en het Va- ticaan beloofde ons het bezoek van drie kardinalen, maar geen van beide delegaties zijn tot nu toe gearriveerd. De organisatie voor Afrikaanse eenheid heeft vertegenwoordigers ge stuurd, maar alleen in het gebied, dat door de centrale regering beheerst wordt. Secretaris-generaal Oe Thant wei gert in te grijpen in wat hij de bin nenlandse aangelegenheden van Nigeria noemt. Dr. Ibiam noemde het alweer treurig, dat de Verenigde Naties aan de ene kant een jaar van de rechten van de mens proclameert en aan de andere kant geen notitie neemt van de schendingen van de rechten van de mensen in Biafra. Toekomst De regering van Biafra ziet als enige mogelijkheid voor de toekomst, dat Nigeria uiteenvalt in een aantal onafhankelijke staten, die nauw sa menwerken, met name op econo misch en cultureel gebied. Dr. Ibiam hoopt, dat er voor de zomer vrede zal zijn en hij nog aan de assemblee van de Wereldraad in Uppsala zal kunnen deelnemen. Met de Nigeriaanse raad van ker ken hebben de kerken van Biafra geen contact meer. Zij hebben in Biafra een eigen raad van kerken gesticht. Dr. Ibiam is van plan meer hoofd steden in Europa alsmede de Ver enigde Staten en Canada te bezoeken en vervolgens de vergadering van het uitvoerend comité van de We reldraad van Kerken in Gèneve bij te wonen, die 19 februari begint. Twee jaar geleden vergaderde dat comité te zijner ere nog in de Biafraanse hoofdstad Enoegoe r\RIEBERGEN Vertegen- woordigers van een aantal Europese kerken en deskundigen op het gebied van het toerisme ontmoeten elkaar deze week op Kerk en Wereld te Driebergen. Zij zullen zich beraden over de taak van de kerken op het ter rein van het toerisme. Het is de bedoeling, dat de ontmoe ting onder het thema „De kerken en het toerisme in Europa" zal leiden tot een aantal concrete aanbevelingen. De conferentie is door Kerk en We reld georganiseerd voor de European Council of Churches, een vergadering van protestantse kerken. Kt Een archieffoto van dr. Akanoe Ibiam uit de tijd, dat hij nog sir Francis Ibiam heette. (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Mr. Th. C. van Boven, die met ingang van 1 septem ber werd benoemd tot buitengewoon lector in de rechten van de mens, heeft vandaag aan de Universiteit van Amsterdam zijn ambt aanvaard met de rede Rechten van de mens op nieuwe paden. De openbare les stond in het teken van het internationale jaar voor de rechten van de mens (1968) en besteedde aandacht aan enige ont wikkelingen binnen de VN. Deze ontwikkelingen werden in het bijzonder belicht vanuit de activitei ten van de volkerenorganisatie tot uitbanning van kolonialisme en van rassendiscriminatie. Mr. Van Boven, in 1934 te Voor burg geboren, studeerde in Leiden. In 1967 promoveerde hij daar op het proefschrift De volkenrechtelijke bescherming van de godsdienstvrij heid. In 1960 behaalde hij de titel van Master of comparative law te Dallas (VS). Sinds 1960 werkt mr. Van Boven bij de directie Internatio nale organisaties van het ministerie van buitenlandse zaken. (Van onzq soc.-econ. redactie) UTRECHT De Christelgke kruideniersbond vestigt deze week de aandacht op de wedergeboorte van de kleine levensmiddelenwinkels in Ame rika. In het vakblad noemt de bond dit een van de belangrijk ste en meest besproken ontwik kelingen van de moderne distri butie. Deze winkels zijn naar oppervlak te gemeten weliswaar nog altijd groter dan de gemiddelde kruide nierswinkel in ons land. maar ver geleken met de reusachtige Ameri kaanse supermarkten zijn het zon der twijfel dwergen. En naar hun omzet gemeten kunnen ze helemaal niet bij de supermarkten in de scha duw staan. De gemiddelde omzet van de Amerikaanse supermarkt is onge veer tienmaal zo groot, maar bij de kleine winkels Is de winstmarge bij na tweemaal zo groot als bij de gro te zaken. De kleine winkel heeft ge middeld drie man personeel, de gro te zaken circa 25 man. Hierbij te kent het kruideniersvakblad aan, dat vele supermarkten in ons land niet groter zijn dan de zogenaamde kleine winkels in Amerika. De Amerikaanse consument geeft de voorkeur aan kleinere, vlug en gemakkelijk bereikbare winkeleen heden met een overzichtelijk assor timent. De Amerikaanse supermark ten hebben door de enorme uitbrei ding van het assortiment de zelfbe diening om hals geholpen: de consu ment weet geen weg meer in de doolhof van artikelen. Het overzicht ontbreekt en snelle oriëntatie is on mogelijk. Matiging De Christelijke bedrijfsgroepen centrale wijst haar leden nog eens op de wenselijkheid, bij loonsverho gingen matiging te betrachten. Nie mand heeft belang bij een stijging van het werkloosheidscijfer boven de 100.000. H«?t is be'i-ekkenjk eenvoudig, elkaar in looneisen te overtroeven en in de regel krijgt men dan ook nog applaus, maar de vraag is of men dan het waarachtig belang van allen dient. Verschillen in loonsverhogingen tussen verschillende bedrijfstakken zijn thi.ns toegestaan, maar deze moeten binnen een bepaalde marge blijven. Dit betekent echter niet, aldus de CBC, cat de vrijheid om zeep ge bracht moet worden. Het lijkt er thans wat op, dat in werkgevers- kring stringente afspraken zijn ge maakt over maximale loonstijgin gen. los van de mogelijkheden in bepaalde bedrijfstakken of bedrij ven. Langs een omweg krijgen we zo weer de geleide loonpolitiek. „Wanneer de vakbeweging bereid is tot matiging van de loonsverhogin gen, dienen de werkgevers zich niet onnodig scherp op te stellen." Werkstaking Erkenning van het recht van werkstaking houdt niet in, dat het wapen van de werkstaking ongenu anceerd kan worden gebruikt. Alvo rens tot werkstaking wordt overge gaan, dient aan een aantal voor waarden te zijn voldaan. In Het Sennlicht, vakblad van de Protestants christelijke bond van vervoerspersoneel, worden de vol gende voorwaarden genoemd: het te bereiken doel moet rechtvaardig zijn, alle middelen om langs minne lijke weg tot een oplossing te komen moeten aangewend zijn en de sta king moet zich richten tegen de werkgever. Met het oog op de moeilijkheden over de lonen in het huurauto- en taxibedrijf voegt de PCB hieraan toe, dat wanneer het overleg door de werkgevers onmogelijk wordt ge nua kt en het tot stand komen van een cao (de grondwet van de arbeid) uitblijft, de werknemers in wezen geen sociale medezeggenschap meer hebben. De rust in de bedrijfstak wordt verstoord en de toenadering tussen werkgevers en werknemers tegenge gaan. Op deze wijze is een openlijk conflict in de vorm van werkstaking de enige uitweg. De veertig deelnemers komen uit België, Denemarken. Duitsland, En geland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Joegoslavië, Nederland, Schotland, Spanje, Zweden en Zwitserland. Uit Nederland zijn onder andere vertegenwoordigd: de Hervormde kerken, de Gereformeerde kerken, de Evangelische Broedergemeente, de Evangelisch Lutherse kerk en het Leger des Heils. Toeristische deskundigen worden afgevaardigd door de ANWB en het Nederlands wetenschappelijk instituut voor het toerisme. Uit Spanje is aan wezig ds. Humberto Capo, namens de Spaanse Protestantse kerk. Enkele Rooms-Katholieken wonen de verga dering als waarnemer bij. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG In het komen de nummer van het SGP-week- blad De Banier zal een verkla ring staan van het hoofdbestuur van de SGP, waarin het zich dis- tancieert van de inhoud van de rede, die ds. J. J. Poort uit Ka- merik onlangs heeft gehouden in Nunspeet. Ds. Poort sprak zich daar positief uit over het gebruik van anti-con- ceptionele middelen, met name de pil. In een brief aan ds. Poort, onder tekend door ir. C. N. van Dis, zegt het hoofdbestuur dat het zich van zijn standpunt distancieert, omdat dat ingaat tegen dat, wat steeds door de SGP is voorgestaan. Vooral over deze argumentatie is ds. Poort ontstemd. „Men wil de zaak niet aan de Bijbel toetsen, maar alleen aan het SGP-standpunt. Ook vindt men het blijkbaar niet nodig, mij de gelegenheid te geven, mijn standpunt in een gesprek nader toe te lichten. Men zegt nu dat mijn rede deining veroorzaakt, maar die deining heb ik niet gewild, maar die heeft men ervan gemaakt." Overigens vertelde ds. Poort ons, dat hij weliswaar een veel gevraagd spreker voor SGP-kiesverenigingen was, maar nooit lid van de partij geweest is. „Ze hebben het mij nooit ge vraagd. Ik sprak ook nooit over politiek, maar hield een preek. Waar men my vraagt om een prediking te houden, kom ik." Ds. Poort heeft over zijn rede zeer veel post gekregen, waarin hij deels wordt geprezen, deels gelaakt wordt. Merkwaardig vindt hij daarbij, dat geen van de negatieve brieven een postzegel voor antwoord bevatte. „Toch heb ik ze allemaal gratis een exemplaar van mijn lezing laten sturen." GENÈVE Een Amerikanase pa ter jezuïet, dr. George H. Dunne, is benoemd tot secretaris van de com missie voor maatschappij, ontwikke ling en vrede. Dit is een ge meenschappelijke commissie van de Wereldraad van Kerken en de Rooms-Katholiekc Kerk. Dr. Dunne krijgt tot taak de oecu menische conferentie voor te berei den, die van 21 tot 27 april in Beiroet wordt gehouden. Op deze conferentie zal worden gesproken over de samen werking in de wereld ter bevordering van de economische ontwikkeling. De Wereldraad noemt pater Dunne „een krachtig pleitbezorger van ras- sengelijkheid, nog voor dit een popu laire zaak was" Sinds 1961 werkte hij bij de opleiding van jongeren voor het Amerikaanse vredeskorps. Grondige ervaringen in het ontwik kelingswerk deed hij eerder op in China, Ethiopië en Brazilië. Van Hiel (2) Wordt het niet hoog tijd dat rush mensen ook gaan protesteren? Teg 3< de Vietcong, tegen kaperij door coif0 munisten in Noord-Korea, teg p scheldpartijen bestemd voor «n or bondgenoten, tegen de blagen die r radio en tv almaar linkse, „radical e hippe ideeën uitbraken, die een inte c; view afnemen met de bijl in -o handra Het wordt hóóg tijd. Er zijn nu zei K christenen die de pretentie hebben d evangelisch en daarom radica zijn. Daarom zou dan Amerika moete p stoppen met bombarderen, maar terreur van Hanoi mag doorgaan Als deze verblinde lieden eens begri pen dat we alléén dank zij de US ri hier (nog) vrij zijn. Men houdt t< ach-ins, protestmarsen, maar waaro: l1 melden ze zich niet als strijders ia Hanoi? Laten we fel gaan protesteren e marcheren. Wie organiseert? Het is d hoogste tijd, want zonder dat laten w I enkele beden die de toon in pers e ether aangeven de vrije teugel en lijk het a'sof ze met velen zijn. Van Ri< had gelijk. Vlaardingen C. van Vilt) Ramp bij Shell (2) De explosie bij de Shell is van grt omvang geweest, maar de ramp hajl veel groter kunnen zijn. Naar mening hadden de woningen niet dicht bij de Shell mogen worden l bouwd. Dat gedeputeerde staten over wegen verdere uitbreiding te stopped is verstandig. Men vergete echter niet dat dulzen.' den personen een goede boterham 1 de Shell hebben. Daarom kan niet „zomaar" verhuizen, evenmin de bevolking van gebieden waar va aardbevingen plaatsvinden, zoals Sicilië. Wat daar is gebeurd is niet te vei| gelijken met wat er gebeurde Hoogvliet. Niettemin heeft da directj van de Shell er natuurlijk voor zorgen dat nieuwe rampen zoveel maar enigszins mogelijk is met middelen worden voorkomen. We kunnen Hoogvliet nu eenmaal| niet massaal verlaten. Laten we daar- om dankbaar zijn dat er niet nog meeitl slachtoffers waren. En over de mate riële schade komen we wel weer heen."1 0' K Hoogvliet J. Jansen Verantwoord? Twee berichten las ik in uw 1. hoewel één niertransplantatie mil joenen kost zijn de kosten geen over-ti wegend bezwaar; 2. tbc-bond in België' staat op rand van faillissement en*1' heeft zijn personeel per 1 ma; ontslag aangezegd. Vorig jaar is ht tekort van de bond opgelopen tot bij na één miljoen gulden. In de inrichtin gen van de bond worden 35.000 tbc-patiënten verpleegd. Bij mij rijst de vraag: is het me disch en ook ethisch verantwoord on op één mens een niertransplantatie verrichten, terwijl 35.000 mensen nia langer geholpen kunnen worden om dat men een fractie van het bedrag dat zo'n operatie kost, tekort komt, terwijl deze patiënten bovendien nog een gevaar voor de maatschappij vor men? Rijswijk (ZH) Mej. N. Boogerd Kardinaal Tappouni overleden BEIROET Gisteren is aan een hartaanval overleden Ignatius Ga briel kardinaal Tappouni, patriarch van de met Rome geünieerde Sy- rische Kerk. Hij is 88 jaar geworden. Sinds 1929 leidde hij zijn kerk, die ongeveer 80.000 zielen telt. Hij was de eerste leider van een geünieerde kerk van het oosten, die (in 1935) door Rome tot kardinaal werd verhe ven. NED HERV. KERK Beroepen te Arnemuiden: S. de Jong te Houten (U.); te Brandwijk: kand. W. Verboom te Culemborg. Aangenomen naar Interlaken-Unter- seen (Evang. Ref. Landeskirche des Kantons Bern - Zwiterland)J. C. Re- mijn te Santpoort, die bedankte voor Meiringen (Evang. Ref. Landeskirche des Kantons Bern). Bedankt voor Rotterdam-Rralingen (wijkgem. Alexandersad)C. D. Kou semaker te Zwijndrecht; voor Balk (toez.): A. J. de Bue te Makkum (Fr.), Benoemd tot geestel. verzorger v. h. Diaconessenhuis te Eindhoven: B. Zoodsma te Wemeldinge, die dit heeft aangenomen. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Hillegersberg (vac. J. v. Reeven) en te Uithuizen: F. de Jong te Appingedam; te Nijkerk (vac. J. Koppe)G. v. d. Veere te Har- degarijp; te Bruinisse, te 's-Graven- moer en te Rottevalle: kand. H. Voll- muller te Vianen (U.). GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Rotterdam-Zuid: R. te Velde te Schildwolde. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Haag-West: J. v. Amstel te Middelburg. Bedankt voor Rotterdam-Zuid: Westerink te Kerkwerve (Z.). GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Den Haag-Zuid: J. Haaren te Amersfoort en F. Harinck te Benthuizen. Beroepen te Oostkapelle: P. Blok te Dirksland; te Tholen: J. Karens te Nieuwerkerk (Z.). Weer in Eni-opa Kopenhagen geh.bew. Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Frankfort MUnchen Zürlch Genéve Locarao Wenen Innsbrück Rome Madrid regen geh. bew. geh. bew. mist licht bew. onbew. geh. bew. onbew. mist onbew. onbew. licht bew. mist onbew. zw. bew. half bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2