ALGEMEEN OFFENSIEF VAN DE VIETCONG JAMIN Commentaren Overleg bouw vastgelopen Nog hoop dat Minerve in bemanning leven is Cao loopt op 1 maart af Eerder vrijstelling ontwikkelingshelpers GELUIDEN GEHOORD Inzet van het boeddhistisch nieuwjaar Tijdelijk regen Schip dreef brandend rond CARAVAN RAI'68 Vrachtauto rijdt kind dood onder ogen van moeder Lawine doodt zeven Turken Dinsdag 30 januari 1968 48ste jaargang «eur; F. DIEMER dredacteuri Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ia gheblevan mijn her» in teghenspoetl" [_Oordts Dagblad Waagsa Cours at jfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uuf i SAIGON De Verenigde Staten en Zuid- ptmmi hebben vanmorgen het nieuwjaar hand, dat 36 uur zou duren, geheel afgelast jlat de Vietcong een grootscheepse aanval was gonnen op de Amerikaanse luchtmachtbasis uiang en zeven andere belangrijke centra in jid-Vietnam. De aanvallen lijken op een algemeen offen- lf, dat de Vietcong heeft ingezet en waarvoor de nacht van de boeddhistische jaarwisse- g heeft uitgezocht. Het bestand had gister- ond om zes uur moeten beginnen. Gister- t»rgen was het bestand al afgelast voor de f noordelijke provincies. )e luchtmachtbasis werd beschoten met tientallen jetten en mortiergranaten. Een aantal Amerikaanse igtuigen ging verloren. Een Amerikaanse militair rd gedood en enkele burgers liepen verwondingen op. der de Vietcong vielen acht doden. )p hetzelfde moment drongen Vietcong-leden de ats Danang binnen en probeerden daar de strate- -*h belangrijke brug op te blazen. ■"Ongeveer vijf uur lang is verbitterd gestreden tussen nerikaansc en Zuidvietnamese militairen, die vrü or.- rwachts een tegenaanval moesten ondernemen, en de Op het hoogtepunt van de str\jd ird huis aan huis gevochten. Volgens een Zuidvietnamese regeringswoordvoerder I n een poging van de Vietcong om zich van de belang- 3ke kustplaats Qui Nhon meester te maken, worden rijdeld. Ook hier deden zich straatgevechten voor. Zoor het eerst in deze oorlog wist de Vietcong ook belangrijkste gebouwen in de stad Nha Trang te namelijk het bestuurscentrum, het radiostation i het station. Deze op 300 kilometer ten noordoosten (n Saigon gelegen stad wordt beschouwd als een van I voornaamste bolwerken van de Zuidvietnamese Igering. 'In Nha Trang was de situatie rond het middaguur lg uiterst verward. De strijd in Danang was toen vrij- el afgelopen. pij een aanval op de Amerikaanse basis Bong Son aan kust wisten troepen van de Vietcong verscheidene te vernielen. In Peikoe opereerden twee compagnieën van de Vietcong, die kwamen staan tegenover vijf compagnieën van het Zuidviet- "tmese leger en twee compagnieën speciale troepen van VS. De plaats Tan Canh, op vijf kilometer van Dak werd voor de tweede maal in drie dagen bezet. UTRECHT Het overleg tussen de werkgeversorganisaties en de vakbonden in het bouwbedrijf (250.000 werknemers) is afgebroken. Gisteren tijdens de vierde onderhandelingsbijeen- komst bleken de standpunten nog zover uiteen te liggen, dat de vakbonden niet verder wensten te praten. De ontstemming bij de vakbondsbestuurders is groot. Van daag plegen zij intern beraad en stellen de vakcentralen op de hoogte van de ernstige situatie die in deze belangrijke bedrijfs tak is ontstaan. Morgen wordt prinses Beatrix dertig jaar. Een kroonjaar. Fotograaf Max Koot maakte ter gelegenheid van de koninklijke verjaardag deze foto, waarop onze Kroonprinses weer haar glimlach toont. Op Amsterdamse bouwwerken zijn reeds moeilijkheden ont staan, toen de bouwvakkers een lager netto weekloon bleken te ontvangen dan in 1967. Oorzaak hiervan is de stijging van de so ciale premies na 1 januari. Hier en daar zijn de werkgevers bereid geweest een voorschot te ge ven op de nog onbekende loonsver hoging, die op 1 maart bij het af lopen van het contract in werking moet treden. Ontstemd De vakbonden zijn ontstemd, om- idat naar hun mening hun voorstel len matig zijn vergeleken bij de grote winsten, die het bouwbedrijf in 1967 gemaakt heeft en de zeer forse stijging van de produktiviteit vorig jaar. De vakbonden menen daarom dat de werkgevers, ondanks de vrije loonpolitiek, hieraan volkomen voor bijgaan. De indruk bestaat bij hen voorts, dat de slechte werkgelegen heidssituatie in de bouw wordt uit gebuit. De niet werkloze bouwvak kers zouden een staking niet aan durven uit vrees ook werkloos te worden. De bonden hebben 5,5 procent loons verhoging gevraagd, waarvan één procent investeringsloon, verkorting van de werktijd per 1 maart met een half uur per dag van 45 tot 42Vi per week, vakantieverlenging, verhoging van de uitkering bij on werkbaar weer tot 100 procent en wachtgelduitkering van 80 tot 90 procent van het dagloon. Onbereikbaar De werkgevers willen niet verder gaan dan 3 procent loonsverhoging. Zij stellen dat hiermee de stijging Wie op zijn tenen staat, zal I niet lang overeind blijven. LAO-TSE Ibiam in West-Duitsland - pagina Kernmerk „Als u voor mij geen paard kunt kopen, hebt u ook geen geld voor een nieuwe auto." HET WEER DE BILT Tussen een hoge- drukgebied boven Zuid-Europa en depressies bij Groenland staat boven West-Europa een krach tige zuidwestelijke stroming, die in de afgelopen 24 uur zachte lucht naar onze omgeving stuw- In het komende etmaal dringt een frontensysteem, dat over de Britse eilanden naar hel oosten trekt, tot over ons land door. Er moet dan ook op regen ge rekend worden. In de zuidwes telijke stroming blijft het zachte weer, maar na het passeren van genoemd front stroomt drogere en iets minder zachte lucht binnen. DE BILT Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of mot regen en zacht weer. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. 31 januari: zon op: 08.J. onder 17 24; maan op: 09.40, onder: 19.34. De verrassingsaanvallen kwamen op het moment dat de bevolking de boeddhistische jaarwisseling vierde. De Zuidvietnamese en Amerikaanse militairen hadden in de komende weken wel een geweldige actie ver wacht maar dan op Khe Sang, een belangrijke vesting in het noordwes ten, en langs de gedemilitariseerde zone. Het Noordvietnamese persbureau meldde vanmorgen dat de aanval op Danang was uitgevoerd „om de Amerikaanse agressors en hun hand langers te straffen voor de eenzij dige opheffing van hun eigen be stand". Houding verzacht Wat de politieke kant van de Viet namese crisis betreft, schijnt de Ame rikaanse regering haar standpunt wat te hebben verzacht. Uit Wash ington wordt vernomen, dat de VS „wellicht bereid zijn tot afkondiging van een pauze in de bombardemen ten op Noord-Vietnam, wanneer Ha noi belooft dat het zijn militaire ac tiviteit in Zuid-Vietnam niet zal op voeren". President Johnson heeft steeds ge zegd dat Hanoi moest beloven dat het niet zou profiteren van een bom bardementspauze, wat volgens des kundigen neerkwam op de 'eis dat Noord-Vietnam zijn militaire activi teit zou verminderen. De nieuw benoemde Amerikaanse minister van defensie, Clifford, schijnt echter te kennen te hebben gegeven dat Amerika al tevreden zou zijn als Noord-Vietnam zijn ope raties niet zou opvoeren. KOPENHAGEN Op Groenland j zijn geen kernbommen opgeslagen, zo heeft het Deense ministerie van bui- I tenlandse zaken gisteren bekendge- i maakt. Het ministerie liet voorts we ten dat er over Groenland geen bom menwerpers met kernwapens aan j boord vliegen. TOULON Schepen van de Franse en de Amerikaanse marine en een groot aantal vlieg tuigen zochten ook vandaag nog intensief naar de Franse onder zeeboot Minerve, die sinds zater dagavond met 52 man aan boord wordt vermist. Er was nog hoop dat er mensen in leven zouden zijn.- Gisteren werden namelijk geluiden waargenomen, die afkomstig konden zijn van de Minerve. Bovendien is komen vast te staan, dat het schip nog voor zeker één dag lucht en brandstof aan boord moet hebben. Voor de 69 bemanningsleden van de Israëlische onderzeeboot Dakar, die eveneens in de Middellandse Zee donderdag verdween, bestaat geen hoop meer. Ook voor dit schip wordt de intensieve speurtocht nog voort gezet. morgen voordeel waaierbiscuits 300 gram van 69 voor niet duur wol heerlijk DEN HAAG Een jongeman moet twee jaar en drie maanden in een ontwikkelingsland hebben doorgebracht om in aanmerking te komen voor vrijstelling van de dienstplicht. Voorheen was deze periode drie jaar. De ministers Den Toom en Udink hebben hiertoe besloten omdat deze periode van 27 maanden overeenkomt met de tijd die een ontwikkelingshel per over het algemeen aan ontwikkelingshulp besteedt, namelijk twee jaren in het ontwikkelingsland, aansluitend op zijn drie maanden durende oplei ding in Nederland. SCHEEPSWRAK Schepen die zoeken naar de Minerve hebben gisteren een „on geïdentificeerd voorwerp" waarge nomen mogelijk een scheeps wrak op vijf kilometer ten zuid oosten van het eiland Porquerolles. Het voorwerp ligt op 125 tot 200 meter diepte. Een Franse zee onderzoeker zou zo spoedig mogelijk ter plaatse afdalen. Eerder op de dag waren al twee plastic bollen uit het water gevist, terwijl voor de kust van Porquerol les ook een rubber handschoen werd gevonden. Deze vondsten werden ge daan op veertig kilometer afstand van de grote olievlek die zondag avond ten zuidwesten van Toulon werd waargenomen. DAKAR De speurtocht naar dc Dakar concentreert zich thans op het ge bied tussen Famagusta op de zuid oost-kust van Cyprus en Haifa (aan de Israëlische kust. Hier zijn radiosignalen opgevan gen, die wellicht afkomstig zijn van een van de boeien die in geval van nood door de Dakar zouden zijn los gelaten Dit behoeft niet te beteke nen dat de boei nog aan het schip vastzit. De zware zeeën kunnen de boei hebben losgeslagen. Olievlekken en wrakstukken die "~in dit gebied zijn gevonden, zijn niet afkomstig van het vermiste schip. Voor vervolg zie pag. 7. TUNIS De Tunesische minister van defensie, Ahmed Mestiri, is afge treden omdat hij het niet eens is met de manier waarop Tunesië wordt bestuurd. Mestiri is ook afgetreden als lid van het politieke bureau van de socialistische Destourpartij, die in Tunesië aan het bewind is. DOVER De Britse kustvaarder Ha- wiek '444 toni heeft vanmorgen enige tijd brandend rondgedreven op de Noordzee ten oosten van South Fore land. In de machinekamer was de brand uitgebroken, waardoor het onmogelijk was de motor af te zetten. Het schip bleef zodoende in noordelijke richting doorvaren. Op het moment dat de Hawick 'de voormalige Nederlandse kustvaarder Vrouwepolder i de haven van Dover be reikte. had de bemanning de brand on der controle en was het schip weer ma- noeuvreerbaar. De Nederlandse zeesle per Willem Barendsz heeft vastgemaakt en de Hawick Dover binnengesleept. Vrij-dan de caravan! uit 12 landen 27 JAN. TM 4 FEBR. speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-station» van de kosten van levensonderhoud kan worden opgevangen. Zelfs 3'/j procent was gisteren niet bereik baar. De vakanties mogen met 1 dag worden verlengd, maar dan met een verplichte snipperdag die tussen Kerst- en Nieuwjaar moet vallen, waarvan de cao er al twee kent. Verhoging van de uitkeringen bij onwerkbaar weer en van de wacht gelduitkering werden afgewezen. Wel bleek er een aanmerkelijke ver betering van de pensioenvoorwaar- den mogelijk. De werktijd willen de bouwonder nemers niet met een half uur, maar slechts met een kwartier per dag verkorten en niet met ingang van 1 maart maar per 1 september. De vakbonden hebben verklaard onder geen voorwaarde akkoord te kunnen gaan met de 3 procent loons verhoging. Ook de verbetering van de pensioenvoorwaarden vinden zij onbevredigend, omdat deze pas in zou moeten gaan op 1 maart 1969, dus na afloop van het contract waar over men nu praat. Geïrriteerd Dat de verbetering van de uitke ringen niet door de beugel kan, heeft de vakbonden geïrriteerd, omdat in vele gevallen door de werkgevers deze verbetering individueel reeds wordt betaald. Over investerings- of spaarloon viel met de werkgevers in. het geheel niet te praten, aldus het commentaar,van de vakbonden. Het vastlopen van de onderhande lingen voor het bouwbedrijf zal waarschijnlijk ook gevolgen hebben vooi- het overleg over de cao's voor het schilders- en baggerbedrijf, voor de timmerfabrieken en stukadoors werk. DEN HELDER De 4-jarige Nico- lo da Ponte is gistermiddag in Den Helder met zijn hoofdje onder een achterwiel van een achteruit rijdende vrachtauto gekomen. Hij was op slag dood. De vrachtwagen, bestuurd door de 40-jarige chauffeur T.K.S., stond aan de rechterzijde van de rijbaan. De chauffeur wilde een stuk onbebouwd land oprijden om daar zijn stenen te lossen. Hij zag in zijn spiegel niet dat^ de 25-jarige mevrouw O. de Ponte met haar brommer achter hem stond met in het kinderzitje haar 4-jarig zoontje. Toen de auto begon te rijden gilde zij luidkeels, maar werd niet gehoord, Zij kon de bromfiets niet meer hou den, waardoor die met het kind erop onder het rechter achterwiel kwam. WORKUM De burgemeester van Workum, mr. B. van Haersma Buma. heeft gisteravond gepleit voor een spoedige aanleg van een dam van Staveren (Fr.) naar Enkhuizen (N.H.). Hij noemde deze verbinding van groot belang voor de communicatie tussen zuid-west Friesland en de Kop van Noordholland. Kroonprinses 1X/TORGEN mag onze kroonprins*# haar dertigste verjaardag vieren* Bij de zeer vele gelukwensen dié haar gezinnetje dan zullen bereiken voegen wij van harte gaarne dé onze, daarmee doelende op onsc ge« hele lezerskring. Gelukkig is van kritiek op liet koningschap weinig of niets meer té bespeuren. In feite is ons volk t« verstandig dan dat het de waarde van een stabiel element in ons staats, bestel, ais immers het koningschap mag zijn, niet zou erkennen. We kunnen het als volk over vele zaken oneens zijn, maar bewust of in ons onderbewustzijn beseffen we de aanwezigheid van een enkele grens buiten welke we voor het wel zijn van onze natie niet straffeloos kunnen treden. Die grens is het los laten van hetgeen ons nog aan ge meenschappelijks is gelaten. Daartoe behoort ook het koningschap. Altijd weer moet het ons dankbaar stemmen hoe de leden van ons koninklijk huis. koningin Juliana zeker in de eerste plaats, de inbreng van de eigen persoon weten te paren aan een strikte naleving van de constitutionele plichten. Er is in deze tijd veel dat aanleiding geeft tot bezorgdheid. Reden te min der om voorbij te zien aan wat tot dankbaarheid stemmen mag. Assistentie "O ET mag bekend heten dat naar mate het regeerbeleid ingewik kelder wordt het de vertegenwoor digende lichamen moeilijker valt hun controlerende functie uit te oefenen. De bijdrage aan de wetgeving die van hen wordt gevraagd vergt reeds meer inbreng dan zij als regel kun nen bieden. Maar hoeveel regeer beleid voltrekt zich niet buiten de eigenlijke wetgeving om? Wanneer zich bij de vertegenwoor digende lichamen soms een geprik kelde stemming jegens de regerende lichamen openbaart, dan hangt dat meestal wel samen met het gevoel van onvermogen om dt toekomende taken naar behoren te vervullen. Daarom verdient het WD-voorstel uit de Amsterdamse vroedschap stel lig overweging, om namelijk de outillage van de raadsleden in de hoofdstad door de verschaffing van assistentie te verbeteren. Hetzelfde is meermalen bepleit voor onze landelijke volksvertegenwoordi ging, en er is ook wel een begin van uitvoering aan gegeven, maar het is tot dusver bescheiden gebleven. Wij zijn overtuigd dat verbetering van de werkingsmogelijkheden voor onze vertegenwoordigende lichamen de kosten zeker zal opbrengen. In elk geval zal het strekken tot een doeltreffender functioneren van een democratie, die immers ook door niet-rechtstreekse aanvallen erop kan worden belaagd. ANKARA Een lawine in een dorp in Oost-Anatolië heeft zeven mensenlevens geëist. Het weer is er bar slecht en de koude hevig. Het spoor- en wegverkeer ligt stil als ge volg van de zware sneeuwval. De spoorwegen hebben de hulp van het leger ingeroepen om ingesneeuwd* treinen uit te graven. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: l^betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1