in rouw over vergaan Albert (UK 91) anders dan andere 1ikis theodorakis Ia zes maanden cel veer een vru man jet n appel! Auto gaf op kruising geen voorrang: 3 doelen 'J% Vliegtuigen ontdekten boei op wad ioep verstandig: Man wilde vrouw met mes doden Zes jaar met buik Motie van jeugd over incident met Pueblo Man verdronken op pier in De Hoek MOORD IN ENGELAND ARI MAANDAG 39 JANUARI 1968 caballero 3re ^ATHENE De Griekse com- 102^nist/politicus Mikis Theodo- f 3lkis (42) is zaterdagmiddag na neih gevangenschap van zes aanden door het militaire re- ,terme vrijgelaten, lee dPÜ kwam vrij dankzij zijn ad- lurcaat die de componist onder kerstamnestie uit de gevan- nis wist te halen. Een recht- ZlZnk had eerder verklaard dat jeodorakis „geen gevaar voor ka openbare orde" betekent. Jar Jin* vloed ït ^OEWEL het Koreaanse conflict nog niet is opgelost, is het ge il Jar dat naar de wapens wordt ge- epen gering geworden. Afwikke- Toen hij uit de Averoff-gevangenis kwam werd hij opgewacht door func tionarissen van de veiligheidspolitie. In een gesloten auto werd Theodora- kis gebracht naar het ministerie van voorlichting. Daar heeft hij moeten beloven dat hij zich voortaan niet meer met de politiek zal inlaten. Op dezelfde wijze werd de toenmalige minister van financiën, Andreas Papandreoe, ook behandeld toen hij uit de gevangenis kwam. Theodorakis mocht niets zeggen tegen zijn vrouw, zijn vader, zijn advocaat en een dozijn journalisten, die hem voor de gevangenispoort opwachtten. Hij werd meteen in de auto geduwd. Verbod opgeheven Kort na zijn vrijlating deelde het ministerie van voorlichting mee dat het verbod om zijn muziek ten ge hore te brengen zou worden opge heven, behalve voor liedjes met een politieke strekking. Toen Theodorakis weer vrij was draaide de Amerikaanse luchtmacht basis in Athene de film Zorba de Griek, die hem buiten zijn land be roemd maakte. Zoals bekend werd Theodorakis op 21 augustus gearresteerd samen met 31 anderen. Zij werden ervan beschuldigd een samenzwering op touw te hebben gezet om het Griek se bewind omver te werpen. Hij zou de leider zijn geweest van het Patriottisch front. Ten tijde van het proces was hij te ziek om voor te komen. Acht leden van de groep werden tot straffen van vier jaar tot levenslang veroordeeld. MAASTRICHT De 30-jarige fa brieksarbeider A. H. uit Maastricht heeft in de nacht van zaterdag op zon dag zijn even oude vrouw T. H. Can H. met een broodzaag in arm en rug gestoken. Tegenover de politie verklaarde hij reeds langer van plan te zijn geweest zijn vrouw te vermoorden. Nadat hij zijn vrouw met een broodmes verscheidene malen in het lichaam had gestoken, liep hij in de overtuiging dat zij dood was, naar een telefooncel en belde de politie op. Hij vertelde dat hij zijn vrouw had gedood. Hij bleef in de cel op de politiepatrouille wachten. Toen de politie in de flat aankwam vond zij de vrouw in het trappehuis. Zij is ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis opgenomen. De fabrieksarbeider is ingesloten. iszig is nu in handen van diplomaten.I Russische premier Kosygin zei j j. j 'India, dat de kwestie als een klein TIS£ lil i onbelangrijk probleem moet wor-j O n behandeld. Rusland zou zelfs bij i>ord-Korea op matiging hebben 'ingedrongen. ijkbaar is Kosygin bevreesd dat i zaken uit de hand zullen lopen, vorig jaar, toen de dreigende \^uding van de Arabische landen ïnfenover Israël uitliep op een Jtastrofe. Russen pogen overal ter wereld Vin politieke en militaire invloed te etfgroten. In Noord-Korea en Noord- etnam kunnen zij dat slechts doen jor tegen de Chinese communisten te bieden. invloed hebben zij, als 3gt erop aankomt, niet. Op een vraag ist hij wilde bemiddelen in de Viet- plfcnese kwestie antwoordde Kosygin len tneens in Indiadaartoe van n»ord-Vietnam geen machtiging te ^>ben ontvangen. ROME In een ziekenhuis in Ro me is zaterdag een 70-jarige vrouw overleden, die zes jaar lang met een tang van 22 cm in haar buik heeft geleefd. Het instrument was achter gelaten bij een operatie voor een ge zwel, waarvan echter niets gevonden werd. Toen de vrouw over pijn in de maagstreek begon te klagen bracht een onderzoek met röntgenstra len aanwezigheid van de tang aan het licht. De artsen vonden een nieu we operatie te gevaarlijk. SANKT GOAR Gisteren zijn op de Rijn bij Sankt Goar een Duitse boot en twee gekoppelde Nederlandse schepen op elkaar gevaren. De Ne derlandse schepen waren de Arminia en de Hibernia uit Rotterdam. Na de aanvaring verloor de Duitse boot meer dan honderdduizend liter stook olie. De drie schepen konden hun reis vervolgen. De componist Mikis Theodorakis werd zaterdagmiddag door het Griekse militaire bewind in vrijheid gesteld, omdat hij „geen gevaar voor de samenleving" oplevert. Na zijn vrijlating werd de kunstenaar be groet door zijn vrouw en twee kin deren bij de Averoff-gevangenis in Athene. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Nationaal Jon geren Parlement, waarin de jeugdor ganisaties van de vijf grote politieke partijen en voorts D'66 en het com munistische Algemeen Nederlands Jeugdverbond zitting hebben, heeft zaterdag in een motie zijn veront rusting uitgesproken over het inci dent met het Amerikaanse schip „Pueblo" in de Japanse Zee. In de motie wordt de wens geuit, dat de regeringen van Amerika en Noord-Korea zich met alle kracht zullen inspannen om te komen tot een diplomatieke oplossing van het conflict en daarbij gebruik zullen maken van alle diplomatieke kanalen die hen ten dienste staan. Tegen de motie verklaarden zich D'66 en het ANJV. Verder werd een motie aanvaard om Oost-Duitsland de jure te erken nen en de Westduitse bondsrepubliek te bewegen de zg. Hallstein-doctrine op te geven. De confessionele fracties en de liberalen stemden verdeeld. Hetzelfde deed zich voor ten aanzien van (aanvaarde) moties om Neder land het initiatief te laten nemen tot een Europese veiligheidsconferentie, onze ontwikkelingshulp tot 2 pet. per jaar op te voeren, Noord- en Zuid-Vietnam de facto te erkennen, de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam onmiddellijk stop te zetten en in de beide Vietnams vrije en gecontroleerde verkiezingen te la ten houden. URK In de thuishaven re kent men niet meer op de UK j 91. Tenzij er een wonder zou ge- beuren moet de uit vijf koppen bestaande bemanning van de jon- i ge Albert als omgekomen wor- den beschouwd. Het zoeken is gisteren de hele j dag door met twee Neptune- I vliegtuigen voortgezet. Een van i hen ontdekte een boei op een wad. Wadloper Piet van Hoorn j uit Eenrum constateerde later een reddingboei van het vermiste schip, dat in de hevige storm van woensdag moet zyn vergaan. De opvarenden zijn schipper Al- bert Snoek en de vissers Jan Butter, Harmen de Boer, Reinier Loosman en Albert Zwaan, wiens broer een jaar geleden omkwam bij het ver gaan van de UK 223, de Maartje. In twee jaar heeft de Urker vis sersvloot nu vier schepen verloren. Tijdens een vrij plotseling opste kende orkaanachtige wind zocht een groot aantal Urker kotters woensdag in de buurt van Terschelling een vei lig heenkomen. Het bleek onmogelijk de haven van Terschelling binnen te komen. Een aantal schippers zette koers naar Den Helder, anderen probeerden naar Borkum te gaan. Hoe hevig de elementen woedden, blijkt uit de vele kapotte ruiten („onbreekbaar") en de stukken venster die uit de stuur- kasten van een aantal schepen wer den weggerukt. Enkele schepen, waaronder de Jonge Albert (UK 91) en de Jonge Jan (UK 69) die in het centrum van de storm zaten, bleven in de buurt bü elkaar. Op een gegeven ogenblik verloor de bemanning van de 69 het heklicht van de ervoor varende 91 uit het oog. De 69 bereikte het haventje van Borkum, maar sloeg geen alarm om dat de 91 elders binnengelopen kon zijn. Pas donderdagavond, op weg naar de thuishaven, toen bleek dat men op Urk nog niets van de 91 had gehoord, begon men ongerust te wor den. Op Urk werd tenslotte groot alarm geslagen, toen geen enkele haven het schip binnen zijn kaden bleek te heb ben. De Jonge Albert was een sterk schip, nog geen tien jaar oud. Som migen menen dat het te smal was, waardoor het eerder kon kapseizen. Maar dat zijn toch niet meer dan speculaties. Toneelspeelster en TV-actrice Jenny Arean 25 STUKS 11.50- EEN LAURENS PRODUKT Ongelukken op de Pieter ten Hoorn, wadloper uit Gro ningen, vond een boei van de ver gane UK 91. VOORST Gistermiddag heeft op de Vaassenseweg in de gemeente Voorst bij een kruising een ongeluk plaats gehad dat het leven heeft gekost aan drie per sonen. Een persoon werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een personenauto een andere geen voorrang gaf. De drie slachtoffers van de botsing zijn ter plaatse overleden. Het zijn de heer C. Buddingh (79) en diens echtgenote mevrouw Buddingh (79) uit Epe. In de andere auto zat het echtpaar Van Voorst uit Deventer. Mevrouw Van Voorst is overleden. Haar man is zeer ernstig gewond naar een ziekenhuis in Deventer overgebracht. TEGELEN Het echtpaar J. Re- louw-Wilms is gisternacht omstreeks twee uur in hun woonplaats Tegelen aangereden door een personenauto. Beiden werden dodelijk gewond. De bestuurder van de auto die de aanrij ding heeft veroorzaakt is verdwenen met achterlating van het voertuig, dat aan een inwoner van Venlo toe behoort. Deze heeft aangifte gedaan van vermissing van zijn auto die op de Zuidsingel in Venlo zou zijn ont vreemd. Omtrent de toedracht van Ambassades worden niet alleen bevolkt door diplomaten. Een am bassadeur zonder secretaresse bij voorbeeld zou een hulpeloze zijn. Veelal is zo'n secretaresse een land genote. soms een Nederlandse. Vrouwen, die op een tamelijk een zame post zitten, een vertrou wenspositie bekleden. Jaren geleden kwam de secretaresse van de Deense ambassade op het idee een club te stichten, waar zij en haar collega's een ontmoetingspunt zou den hebben. Ter ere van haar kreeg deze club de naam van het Deense symbool, het zeemeerminnetje van Kopenhagen. Het werd de Mermaid- club. Nu heeft Den Haag zo'n kleine tachtig Meerminnen van vele natio naliteiten. Ieder jaar kiezen ze een bestuur, indien mogelijk, gevormd door een Engelstalige, een Spaans sprekende en een Franstalige. Dit jaar bijvoorbeeld zijn het: presiden te mrs. Peggy Prinsen-Holt, Britse ambassade; Adelene Dekkers (Ne derlandse. secretaresse van de Phi- lippijnse ambassadeur); Yvonne Greene van Australië, Lucky Blom-Ezechiels van Chili en Ruth Kramer van Zwitserland. Politiek speelt geen rol, het IJze ren Gordijn kan hen niet scheiden. De club wisselt met diplomatieke vaart van leden, altijd zijn er ver- trekkenden, altijd nieuwelingen. Voor die nieuwelingen is de Mer- maidclub een punt van ontmoeting en voor het aanknopen van vriendschapbanden in het vreemde land. Herfst Schaduw, de vertaling van de Chinese naam van de secre taresse van de ambassadeur van Maleisië, beschreef het zo: „Toeh ik een jaar geleden hier aankwam, was ik het liefste meteen rechtsomkeerd gegaan. Alles leek grauw en grijs. Niemand, die je kende behalve de mensen op de ambassade en dat zijn Mermaid Club bij ons nog allemaal mannen ook." Nu zit ze in een kring van vrien dinnen. Vertelt uitvoerig en met smaak van de geheimen van de Chi nese keuken, die wij hier proberen in de restaurants en eethuisjes. Een zaamheid kent ze niet meer. Mor gen, wanneer het Chinese nieuwjaar gevierd wordt zal ze haar eigen kookkunst benutten voor een diner thuis. Helemaal Chinees natuurlijk. Voor vrienden. Slechts één van vele voorbeelden. De Mermaidclub heeft een flink steuntje in de rug van de Rijksvoor lichtingsdienst, die met excursies en plannen de helpende hand biedt Het initiatief is overigens uniek, evenals trouwens het bestaan van de Club de Jeudi, waarin diploma ten beneden de rang van ambassa deur zijn verenigd. Ook een Neder landse primeur, tot dusver slechts gevolgd door België. De Mermaids variëren in leeftijd en staat van dienst, maar dat bij de vermelding van het bestuur de voornamen vermeld werden is geen toeval. Alle Mermaids noemen el kaar bij de voornaam en wanneer er iets is mee te delen wordt niet ge zegd „dames" maar gesproken van ..girls". De leden kunnen van Nederlandse zijde ook „meisjes" wezen die op het ministerie van Buitenlandse Zaken werken, eigenlijk jammer dat niet meer Nederlandsen het ook zijn. De buitenlandsen zouden er meer con tacten door kunnen hebben. Dat die contacten graag gelegd worden blijkt al uit het feit, dat zovelen met meer of minder succes Nederlands spreken. Een prestatie die ze ook graag in praktijk brengen. Zaterdagmorgen, op het voor wer kende vrouwen toch wel uitzonder lijk vroege uur voor zo'n vrije dag. nl. negen uur, reed de Mermaidclub met een volle bus weg naar Amster dam. Een dag, die ik mocht meebe leven en waar het verhaaltje voor morgen ruimschoots inzit. het ongeluk tast men nog in het duister. UTRECHT De 62-jarige naaister M. Elven is zaterdagavond in Utrecht aangereden en zo zwaar gewond dat zij enkele uren later in het zieken huis overleed. Zij werd aangereden toen zij plotseling de rijbaan opliep. UTRECHT De 68-jarige A. J. M. van Meurs uit Utrecht is zaterdag ochtend in zijn woonplaats aangere den en gedood toen hij op zijn brom fiets zonder uit te kijken de voor- rangsweg opreed en door een perso nenauto werd geschept. De heer Van Meurs kwam op de motorkap terecht en werd 25 meter meegesleurd. KERKRADE De 64-jarige mijn werk G. Kannekens uit Ubach over Worms is in Kerkrade om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets geen voorrang verleende aan een personenauto. Zijn echtgenote, die op de duo van de bromfiets zat, werd licht gewond. HOEK VAN HOLLAND De 40- jarige J. B. Schewe uit Schiedam is als vermist opgegeven. De man was zaterdagmiddag gaan hengelen op de Noorderpier maar 's avonds niet thuisgekomen. Omstreeks een uur in de nacht voer de reddingvlet Presi dent Goudriaan uit om te trachten de hengelaar te vinden. De pogingen hadden geen succes. Vermoed wordt dat de man door de opkomende vloed is verrast. SOUTHAMPTON In het Engelse Droxford is zaterdag een 18-jarig meisje verkracht en vermoord. Carol Heath werd volgens de politie eerst in een rustig dorpslaantje aangereden. Half bewusteloos bleef zij op de weg liggen. Een vrouw in een auto zag haar lig- fen en waarschuwde een aankomende estelwagen. De chauffeur legde het meisje in zijn wagen en volgde de dame naar een nabijgelegen politiebureau. Maar de man sloeg plotseling een zij weg in en verdween. Anderhalf uur la ter werd het lichaam van Carol langs de kant van de weg gevonden met een dik touw om haar nek. Zij werd eerst verkracht en daarna gewurgd. Haar kleren lagen verspreid over een af stand van meer dan 300 meter. De politie zette daarop een groot scheepse speurtocht in. De volgende avond hield zij 320 kilometer verwij derd van de plaats van de misdaad de man aan. De bestelwagen werd even eens gevonden. Hij werd vandaag voorgeleid op beschuldiging van moord. PARIJS In de Parijse voorstad Saint Denis is vanmorgen vroeg brand uitgebroken in een chemische fabriek. Er deden zich zware explo sies voor cn de vlammen bereikten soms een hoogte van zo'n honderd meter. De oorzaak van de brand is onbe kend. Driehonderd brandweerlieden bestreden het vuur. In de fabriek zou een opslagplaats zyn van methaan en andere gassen. Dr. Bugkeg (9) In een commentaar schreef uw blad dat men de verklaring van de gerefor meerde synode niet in de emotionele sfeer moet trekken, maar er rekening mee moet houden dat dr. Buskes een hervormde predikant is. Volkdtaen ad rem en ik voeg hier aan toe dat men ook moet bedenken dat dr. Buskes, behalve rechtzinnig predikant, socialist, pacifist en an- ti-mllitairist is. Naar bijbelse terminologie verkon digt dr. Buskes daardoor het Evange lie onder een dekmantel, die nogal wat scheldwoorden aan het adres van Amerika en Zuid-Afrika, maar vooral knipogen tegen Rusland laat zien. Allemaal nuchtere feiten die de sy node er terecht van weerhouden heb ben dr. Buskes zonder meer tot da gereformeerde kansels toe te laten. Zeist D. Witzand Vnn Biel Een VVD-woordvoerder heeft ge zegd dat mr. Van Riel „geheel voor eigen rekening had gesproken" en dat „geen van de op het jubileumcongres gehouden redevoeringen vooraf in het bestuur waren besproken en goedge keurd". Stel je voor, dat het bij de VVD gewoonte zou zijn dat redevoeringen of toespraken eerst door het bestuur besproken en goedgekeurd zouden moeten worden. Mensen als Van Riel en Toxpeus zijn toch geen schoolblad- redacteuren? Ik mag Van Riel wel. Hij heeft ein delijk eens iets over de tv gezegd dat al lang gezegd had moeten worden. Enkhuizen Joh. J. Pater Uitwasgen „Voorts broeders, al wat waar, al wat waardig, al wat rechtvaardig is, al wat rein, al wat beminnelijk, al wat welluidend is. al wat deugd heet en lof verdient, bedenkt dat; wat u ge leerd en overgeleverd is, wat gij van mij gehoord en gezien hebt, brengt dat in toepassing en de God des vredes zal met u zijn". Ik dacht dat deze woorden van de apostel Paulus het nog wel deden bij een groot deel van onze bevolking, zowel protestant als rooms-katholiek. Hoe teleurstellend is dan een radi o-uitzending als die van de KRO van zaterdagavond 20 januari tussen 10 en 10.30 uur, waarvan ik enige flitsen op ving. Wat is het nut van dergelijke zedenverwilderende uitzendingen? Te kenend, dat ook het zo zwaar belaste woord „jodenstreek" weer kwam bo vendrijven. Is er helemaal geen censuur meer? Er zou veel meer geprotesteerd moe ten worden tegen dergelijke uitwassen van de maatschappij. Amerongen J. van Heiningen Moeders verkopen kinderen om aan eten te komen DJAKARTA In streken van Su matra waar hongersnood heerst, trachten moeders hun kinderen te verkopen om aan voedsel te komen, zo meldt Antara Anderen willen hun kinderen laten adopteren door echt paren die hun te eten kunnen ge ven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5