GEHEIMZINNIGE RAMPEN Lawines treffen delen van Zwitserland en Oostenrijk Kosygin: Pueblo klein incident 1» 111 1 JAMIN Commentaar Overvaller in arrest SPREUK fEER BEVING OP SICILIË Geen teken duikboten Beving de oorzaak Davos heeft het zwaar te verduren >ep... die is pas lekker! Kennedy laakt corruptheid in Zuid-Vietnam Op zoek naar atoombommen Man lag 14 dagen dood in ivoning Maandag 29 januari 1968 48ste jaargang leun P. DIEMER Jredacteuri Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich ia ghablavan mijn hart In tagHanspoetr fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 1 pe Rotterdammer r Oordis Oagbfatf Courant Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf De fundamentele fout van \aders is dat zij willen dat hm kinderen hun eer zullen 'andoen. RUSSELL 1 ONTWIKKELINGSHULP IS LOUTER EIGENBELANG Pagina 2 Mam, mogen *ve boven spelen?" Guy Laroche: gedecideerde vrolijkheid Pagina 10 DE BILT Boven het zeege- jed tussen Portugal en de Azo- en handhaafde zich in de afge- jpen 24 uur een gebied van hoge jchtdruk. Een uitloper ervan rok over de Britse eilanden naar fize omgeving. i In de nacht had tijdens opkla- Ingen, die hiervan het gevolg 'aren, flinke afkoeling plaats en ikte de temperatuur plaatselijk it 2 graden onder het vriespunt. Inmiddels trok een depressie IJsland. Een bijbehorend intensysteem verplaatste zich n oostelijke richting naar de ïritse eilanden. Een front, dat de voorste be- jrenzing vormt van zachte lucht, met zuidwestelijke stroming n de hogere luchtlagen over de Jolf van Biskaje in de richting ons land. In verband hiermee rordt het komende etmaal bij veel bewolking verwacht en lemen de regenkansen toe. De BILT Half tot zwaar ewolkt met hier en daar mot egen. Matige, langs de Wadden fust krachtige tot harde zuid westelijke wind. Minder koude ïacht, morgen overdag iets ho- ere temperaturen dan vandaag. SINA Zaterdagmiddag heeft i opnieuw een aardbeving voorge- m in Sicilië. De aardschok, die een icht had van vijf graden op de jal van Mercalli, werd vooral ge ld in Messina. Het epicentrum be- 1 zich in het westen van het ei- dat gedeeltelijk al is verwoest >r de aardbevingen van 15 januari, is nog geen melding gemaakt van ihtoffers of schade. Palermo verlieten zaterdag dui- len inwoners hun woningen om ïacht buiten de stad door te bren- 1 Het gerucht deed namelijk de fle, dat Palermo zondagmorgen acht uur door een aardbeving <jwoest zou zijn. Deze voorspelling I zijn gedaan door een monnik in kort nadat het eiland door een aardschok was ge- !fen. De voorspelling kwam geluk- Iniet uit. leze toto, verspreid door het mreau Tokio van het officiële loordkoreaanse persbureau, pont de brug van een Noord- mreaanse patrouilleboot, waarop en bord is aangebracht met de fekst: „Vernietig de Amerikaanse b henders, de vijanden van Noord-Korea". Familieleden van de „Dakar"-bemanning in tranen. De „Junion", een zusterschip van de verdwenen „Minerva" TOULON/HAIFA Marinedeskundigen breken zich het hoofd over het „raadsel" van de Middellandse Zee. Na de myste rieuze verdwijning van de Israëlische onderzeeboot Dakar bleef zaterdagavond de uiterst moderne Franse duikboot Minerve zonder boodschap of spoor achter te laten, spoorloos. RAMPEN Na de oorlog zijn er al hëel wat on gelukken met onderzeeboten ge weest, waarvan de meest gerucht makende wel was de ramp met de Britse duikboot Truculent na een aanvaring met een Zweeds vracht schip in de Theems: 64 doden in januari 1950. In 1946 een Franse duikboot bij Toulon: 22 doden. In 1949 de Amerikaanse Cochino bij Noorwegen: 64 doden. Dan, na. de Truculent, in 1951 de Britse Affray in Het Kanaal: 75 doden. Vijandelijke actie wordt voor beide schepen uitgesloten geacht. Oorzaak zou kunnen zijn een sterke zee beving, omdat de Minerve, met 52 man aan boord, verdween op het moment, dat zich in Sicilië aard schokken voordeden. Maar in Toulon is geen beving geregistreerd. Voor de Dakar heeft men geen hoop meer. De bemanning kon tot gisteravond over zuurstof beschik ken. Het is wel zeker, dat de 69 opvarenden zijn omgekomen. Het opsporingswerk werd bemoeilijkt door slecht weer. Een Israëlische militaire zegsman deelde mee, dat de Israëlische spio nage op de hoogte is van alle Egyp tische vlootbewegingen. Geen Egyp tisch schip was vrijdag in de buurt van de plaats van het ongeluk: ten zuidoosten van Cyprus, 400 kilometer uit de kust van Israël. „OPSPOREN" In het gebied ten zuidoosten van Toulon zijn gisteren olievlekken waargenomen, maar ze zijn zo tal rijk en zé liggen zo ver uit elkaar, dat ze geen aanwijzing vormen over de plaats van de duikboot Minerve. Men weet niet precies wanneer het schip onderwater is gegaan, maar het heeft voor 100 uur zuurstof. De Minerve kan tot 500 meter duiken, de zee is ter plaatse 2500 meter diep. De Minerve is in 1964 in dienst ge steld en heeft een waterverplaatsing van 1040 ton. Geruisloosheid is het kenmerk van dit type, dat ook door Zuid-Afrika is gekocht. De duikboot nam zaterdag deel aan een oefening en stond in radio contact met een verkenningsvlieg tuig, dat tot taak had de duikboot „op te sporen". Wegens het slechte weer liet de piloot het afweten. De Minerva bevestigde zijn terugkeer en sindsdien is niets meer van de bemanning gehoord, 's Avonds moest het schip in Toulon aankomen. Tegen middernacht werd groot alarm ge slagen. Men heeft echter weinig hoop, om dat ondanks de grootscheepse opspo ring niet de radioboei is gevonden, die de Minerve in geval van nood omhoog had moeten sturen. In 1952 de Franse Sybille, weer bij Toulon: 51 doden. In 1953 de Turkse Dumlupinar in de Dardanellen na aanvaring met een Zweeds vrachtschip: 91 doden. De Britse Sidon in 1955. De Amerikaan Thresher op 10 april 1963 ter hoogte van Nieuw Enge land met 129 man aan boord, en tenslotte de Westduitser Hai bij de Shetlands in 1966: 20 doden, 1 overlevende. DAVOS Grote delen van Zwitserland en Oostenrijk zijn het afgelopen weekeinde geteis terd door tientallen lawines. Al leen in de Zwitserse kantons Uri en Graubünden kwamen al 23 mensen om het leven. Duizenden vakantiegangers zitten nog ge- isoleerd. NEW DELHI/NEW YORK De Pueblo-affaire moet als een klein of onbelangrijk incident worden beschouwd. Dit heeft de Russische premier Kosygin gezegd in een gesprek met zijn Indische collega, mevrouw Gandhi. Het geschil zou afgehan deld moeten worden op grond van schending van territoriale wateren. De Veiligheidsraad begon zaterdag met intensief overleg achter de schermen, nadat in een tweede zit ting was voorgesteld, Noord-Korea voor het geven van zijn versie uit te nodigen. Canada stelde voor een bemiddelaar aan te wijzen. Vanavond om negen uur (Ned. tijd) komt de raad weer bijeen. Amerika en Zuid-Korea voelen niets voor uitwisseling van Noord- koreaanse gevangenen tegen de be manning van de Pueblo. Het denk beeld wordt aan Kosygin toegeschre ven. Op een vraag of hij wilde bemid delen in de kwestie-Vietnam zei Kosygin tijdens zijn bezoek aan In dia, dat hij van de zijde van Noord- Vietnam geen machtiging daartoe heeft ontvangen. Intussen hebben de Amerikaanse en Russische VN-vertegenwoordigers over de Pueblo-affaire geconfereerd. Over het verloop van dit gesprek is niets bekend gemaakt. Vloot Een Amerikaanse vlooteenheid, bestaande uit zes schepen (waar onder een vliegdekschip) zal zich aansluiten bij het vliegdekschip En terprise en andere oorlogsbodems, die voor de kust van Zuid-Korea patrouilleren. Russische oorlogsschepen, waar onder verkenningsschepen, houden de Amerikaanse vlootbewegingen in de gaten. Newsweek weet te melden, dat de bemanning van het verkenningsschip Banner in staat van paraatheid is gebracht om de Pueblo te vervan gen. Gisteren en vandaag deden Noord- koreanen opnieuw aanvallen op Ameriaanse en Zuidkoreaanse pos ten ten zuiden van de gedemilita riseerde zone. (Zie ook pagina 5) Vooral het bekende wintersport- centrum Davos had het zwaar te ver duren. In nog geen uur tijd kwamen van vrijwel alle bergtoppen lawines met donderend geweld naar beneden. Chalets en boerderijen werden mee gesleurd: spoorlijnen en doorgaande verkeerswegen geblokkeerd. In het Oostenrijkse toeristengebied Vorarlberg, bij Bregenz. kwam een lawine terecht op het huis van een skileraar. Door de geweldige schok viel de kachel om waardoor het huis in brand raakte. Alle acht gezins leden kwamen in de vlammen om. Tot de vermisten in de Zwitserse Alpen behoren ook vijf kinderen die zich in een boerderij bij Altdorf in het kantoor Uri bevonden toen een Lawine» in de Alpen Enkele plaatsen in Zioitserland en Oostenrijk zijn getroffen door lawi nes. In het bekende Zwitserse wintersportcentrupi Davos kwamen negen personen om het leven, terwijl een groot aantal toeristen werd ge ïsoleerd. De foto toont enkele van hen, wandelend tussen muren van sneeuw op een door een sneeuw ruimer gemaakt pad. sneeuwfnassa erover ging. Reddings ploegen kunnen slechts met de grootste moeite de geïsoleerde plaat sen bereiken. Verkeer Het weg- en treinverkeer onder vond uiteraard grote hinder van de sneeuwmassa's. De Bergland-express, die achthonderd Nederlandse vakan tiegangers gisteren naar Nederland moest brengen, haii zeer veel vertra ging. Tientallen reizigers misten deze trein omdat zij geïsoleerd zaten. De internationale treinen uit Ne derland naar Oostenrijk reden zater dag niet verder dan Bludenz. De trei nen naar Italië moesten worden om geleid via Lausanne aan het Meer van Genève. Het gevaar voor nieuwe lawines is door het iets koudere weer wat afge nomen. Vanmorgen kon het weg- en treinverkeer door de Alpen gedeelte lijk worden hervat. De afgelegen ge bieden, die van de buienwereld zijn afgesneden, worden uit de lucht be voorraad. WASHINGTON De Amerikaan se democratische senator Edward Kennedy heeft gisteren scherpe kri tiek geleverd op wat hij noemde de „corrupte" regering in Zuid-Vietnam. Kennedy laakte de „duidelijke diefstal" van fondsen die voor het vluchtelingenwerk bestemd zijn; de Zuid Vietnamese strijdkrachten heb ben lunchpauzes van drie uur en de regering in Saigon weigert jongelui van 18 en 19 jaar onder de wapenen te roepen. Zo heeft de strijd van de Amerikanen in Vietnam weinig zin, aldus Kennedy. De VS moeten volgens Kennedy het accent in Vietnam leggen op de bescherming van de bevolking. Ver der moeten de bombardementen worden gestaakt om zo een even tueel vredesoverleg te stimuleren. Prins Sihanoek van Cambodja heeft zaterdag onthuld dat commu nisten een nieuwe opstand In het westelijk deel van zijn land, dat aan Thailand grenst, hebben ont ketend. „Onze vrede is voorbij. Er woedt een strijd op leven en dood tussen hen en ons, zei de prins. De opstandelingen zouden hun wapens uit communistisch China krijgen. Zaterdag zijn in het Bankstown ziekenhuis in Sydney (Austr.) met een tussenpoos van twee uur twee drielingen geboren. Het zijn jongens. Het zoeken naar de met vier atoom bommen geladen Amerikaanse B-52 bommenwerper duurt onverdroten voort. Op de luchtbasis Thule Groenlandbrengen Deense specia listen op het gebied van radio-acti viteit een Geigerteller in gereedheid voor een nieuwe inspectie. DEN HELDER Zaterdagavond is de 72-jarige T. van Zon dood in zijn woning in Den Helder aangetroffen. Zijn werkgever liet een onderzoek instellen nadat de man twee weken niet op zijn werk was gekomen. De medische faculteit van de uni versiteit van Madrid, die vrijdagmid dag is gesloten na nieuwe vechtpar tijen tussen studenten en politie, was zaterdagmorgen weer normaal open. De politieke en economische facul teit blijven echter dioht. morgen voordeel mokka meika's 200 gram van 95 voor 79 niet duur wel heerlijk Natuurkrachten TNE voorbije dagen hebben ons op- nieuw onder de indruk gebracht van de mogelijkheden tot geweldige kracht die er in de natuur liggen. Waarschijnlijk tengevolge van aard bevingen die enorme zeegolvingen hebben veroorzaakt vergingen twee onderzeeboten met man en muis. Elders maakten lawines een eind aan tientallen levens. Graven in de zeo, graven in de sneeuw. In beide is het de natunr die de menu voor raadsels plaatst. Beter uitge drukt: het is de Heer van de schep ping die door wat er in de natnur ge schiedt bfj de mens de vragen op roept. Wonderschoon is zij, de natuur. Tege lijk doen zich verschijnselen voor, die verbijsterd ons doen afvragen welke machten hier werkzaam zijn. De christenheid is alle eeuwen door bezig geweest met de problematiek van het „gedogen", een problema tiek zó moeilijk dat er niet uit te ko men lijkt. Daarom ligt er zulk een wezenlijk* troost in de wetenschap dat aan do machten, ook in de natuur, die do mens omgeven en bedreigen, niet het laatste woord is. Want in beginsel is deze zelfde we reld, waarin de graven worden ge dolven of waarin men zoals bij deze zeerampen zelfs tot het del ven van de graven voor de geliefden niet in de gelegenheid is, een wereld die in de verlossing is begrepen. De krant brengt het koele en kille nieuws het is haar taak. Maar er ie geen reden waarom zij niet óók zou trachten naar de diepe achtergronden van het uiterlijke gebeuren te tasten. Gelukkig behoeft in de duisternis van wat de mens wedervaart het Licht niet te zijn onthouden. Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie i Dader aanslag Damrak belde uit Parijs AMSTERDAM De twintigjarige Thijs Ocffcnbcrg, die op het Damrak de schoten zou hebben afgevuurd op een employé van C. en A. bij een poging 300.000 de bemachtigen, zit achter slot en grendel. De jongen was naar Parijs ge vlucht. Eenmaal hier aangekomen, begreep hij dat hij weinig kans had in vrijheid te blijven. Bovepdien had hij veel spijt van zijn daad. Hij besloot dan ook hoofdinspec teur Westerhof te bellen, die hem gisteren in de Franse hoofdstad op haalde. Uit een voorlopig verhoor blijkt wel vast te staan, dat de jongeman de schoten heeft gelost. De tweede overvaller van de employé kon direct na de roofpoging worden gepakt. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: jjjetaalt: O per kwartaal D per maand Als beloning voor mijn aktlvitelt ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar kouze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1