Plagiaat, plagiaat en nog eens2 plagiaat» I Plan-Leber mist alle logica Wie neemt wie bij (feest)neus? 9 9 „Duys heeft Toon misbruikt voor reclame" Weer protesten tegen optreden van Rijkswacht G/uepaei/AAK FörmatnitiP Dader juwelenroof was „bekende'' in Volendam AANDACHT VOOR DE BEJAARDEN I Ontdekking S Ons idee - Afrikanen ,5chuldig aan terrorisme VICE-VOORZITTER RAI: AI te gek Proefkonijn, voor de staf Wegpiraat hoort 5 maanden eisen "W aterschappen van 125 naar 8 Misdadiger ontsnapt NS: TWEE KEER WIJZIGINGEN i Op Haarlemse voorjaarsbeurs: 7 ZATERDAG 27 JANUARI 1968 BREDA Gistermorgen in een Bredase huiskamer: „We beschuldigen Toon Hermans niet van opzettelijk pla giaat plegen waarschijnlijk heeft hij de melodie eens gehoord en sluimerde die ergens in zijn achterhoofd maar Louis van der Kaa heeft het liedje nu eenmaal ge- componeerd en hij verdient dat er recht gesproken wordt." De impressario van de heer Van der Kaa Pierre Kartner wil het zware woord beschuldiging niet gebruiken, maar zegt met zoveel woorden dat de carnavaltopper „Mien, waar is m'n feestneus" van Toon Hermans uiteindelijk uit de koker van de Bredase muzi kant Louis van der Kaa is gekomen. Later op de dag in Steenbergen vertelt de heer Johnny Goverde me: „Toen ik hoorde dat die Bredaenaar een vakman als Toon Hermans van plagiaat had beschuldigd, werd ik kwaad. Van der Kaa heeft nota bene telf plagiaat gepleegd, want ik heb de melodie in 1951 gecomponeerd loen ik als gitarist en zanger op brui loften en partijen speelde." Zoek maar uit: plagiaat, plagiaat, plagiaat... De ruzie om de herkomst van het inmiddels bijna een topper geworden liedje „Mien, waar is m'n feestneus" begon gisteren de afmetin gen van een landelijke rel aan te nemen. De huiskamer van de Van der Kaa's gonsde van de telefoontjes en de opwinding. Het liedje is bekend geworden na- Ljdat Willem Duys het door Toon Her- lans heeft laten zingen in zijn jongste tv-uitzending „Voor de vuist weg". Daags daarna ontdekte de 47-jarige Bredase zanger en muzikant Van der Kaa dat de melodie bijzon der veel overeenkomst vertoonde met zijn in 1965 op de plaat uitgebrachte i,Je moet wat hoger". Samen met zijn impresario consta teerde hij dat 42 maten uit hel liedje dezelfde waren. Onmiddellijk werd 'toen, dat was woensdag, de Stemra, die de auteursrechten van compo nisten en tekstdichters beschermt, op He hoogte gebracht. ,1 Zal de plagiaatscommissie van de Stemra worden ingeschakeld? Het er wel naar uit, want Willem puys is niet tot enig overleg bereid. I Hij zegt: „Dit is een aardig voorval pat me al veel glimlachen en drukke aren heeft bezorgd. Het gebeurt nu ienmaal altijd met liedjes, die veel je-iucces hebben, dat anderen menen ze !e hebben gemaakt. Ik ben er overigens zelf bij ge- *nveest dat Hermans het liedje compo te leerde. Hij schreef het zo op in een lotelkamer in Amsterdam." Aan de koffie bij Van der Kaa haakte impresario Kartner [esterk in zijn mening door zanger fhijs van der Molen zich gister- -fiorgen kwaad. PRETORIA Het hooggerechtshof h Pretoria heeft vrijdag dertig Afri- tanen van een groep van 35 schuldig levonden aan terrorisme in het man- laatgebied Zuidwest-Afrika. De Afri- tanen werden er van beschuldigd langezet te hebben tot opstand en odamenzwering tot omverwerping van let Zuidafrikaans bestuur in het ge- lied. Donderdag heeft de Veilig heidsraad een dringend beroep ge- laan op de regering van Zuid-Afrika, llle 35 mannen vrij te laten. De president van het Hof zei in geen fan de gevallen een doodvonnis te lullen uitspreken. Hij zal dat ni^t doen omdat vol- r^ens hem de mannen door commu nisten zouden zijn geïndoctrineerd, kan het begin van het proces waren Ir 37 beklaagden een overleed en jen ander werd vrijgesproken. Van le 35 bekenden drie schuld, een werd Onschuldig bevonden en een zal we- gens ziekte later worden berecht. Tegen het proces is bezwaar ge laakt omdat de VN het mandaat iver Zuidwest Afrika heeft ingetrok ken en daardoor Zuid-Afrika onbe voegd is de mannen te berechten. "^uid-Afrika heeft de VN-maatregel Schter verworpen. Er deden zich geen onlusten voor. e>na; °»ve ïen BRUSSEL Uit Leuven zijn gisteren nieuwe protesten geko men tegen hardhandig optreden van de Rijkswacht en huiszoe kingen bij Vlaamse studenten verenigingen, die deelnemen aan de actie tegen handhaving van de Franse afdeling der Katho lieke universiteit in Leuven. Het actiecomité van de Vlaamse studenten sprak vrijdagavond van een „toenemende dreiging van een fascistisch regime zoals tijdens de be zetting", zulks naar aanleiding van het optreden van de circa 1500 man rijkswachters bij het verjagen van Vlaamse betogers in Leuven, donder- dagavond en donderdagnacht. Volgens het actiecomité werden b.v. I 150 arrestanten met de handen om hoog tegen een muur gezet en met I gummistokken geslagen. Bij huiszoe kingen zijn vrijdagochtend schrijf- I en stencilmachines en andere bezit- j tingen van studenten in beslag geno- j men, aldus dit protest dat oproept tot strijd met harde middelen om de re gering ten val te brengen. De politie heeft bekend gemaakt, dat bij het uiteendrijven van de be toging van donderdagnacht 700 beto gers werden opgebracht, van wie er vijf in arrest bleven. In de Brusselse gemeente Vorst is een 24-jarige student ernstig gewond, toen hij tijdens een ondervraging op een politiebureau dwars door een raam op de eerste verdieping naar buiten sprong. De student was aangehouden, na- I dat hij geprobeerd had over de muur van de gevangenis te Sint Gillis te klimmen om een gearresteerde kam- meraad te bezoeken. BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET (van onze redacteur automobilisme) AMSTERDAM „Een plan, dat mank gaat aan econo mische logica", aldus gisteren de heer W. Smit, vice-voor- zitter van de RAI over het plan-Leber. Minister Leber wil niet, dat men zo goedkoop moge lijk blijft vervoeren wat het totale prijspeil voor de consu ment ten goede zou komen maar hij wil gewoon een werk- verschaffingspolitiek tot steun aan een ondernemingdie de concurrentiestrijd met het niet rail-gebonden vervoer wel dui delijk verloren heeft, aldus de heer Smit. Hij zei dit naar aanleiding van de op 10 fe bruari te openen RAI-bedrijfs- autotentoonstelling. Hij noemde het plan om vrachtver voer over de weg in Duitsland te verbieden ten gunste van de Duitse spoorwegen een klap voor het Neder landse wegvervoer. „Ons wegvervoer is ons tweede exportprodukt en voor meer dan de helft leeft deze be drijfstak op Duitsland, terwijl er ook nog veel transitovervoer door Duitsland naar Oostenrijk en Italië gaat. We zouden ondanks Duitse en Europese contingenten bij een een maal aanvaard plan-Leber grote ver liezen in onze vervoerssector lijden". DALING Het geopperde plan heeft nu trou wens al gevolgen gehad: de vracht wagen-verkopen zijn er het afgelo pen jaar sterk door gedaald omdat vele vervoerders eerst de ontwikke ling in Duitsland willen afwachten. Ten opzichte van 1966 liepen de ver kopen met 25 procent terug tot 7500 stuks en de bestelwagenverkoop ging met vier procent achteruit naar 24000 eenheden. J Alleen de verkoop van combinatie wagens gaf een stijging te zien en is teruggekeerd op het niveau van 1965t I 30.000 eenheden. De registratie van autobussen is sinds 1965 weer iets toegenomen en lag in 1967 dicht bij i de 650 eenheden. Bij de aanhangwa gens werd een lichte daling geconsta- teerd, maar daar stond een opzienba rend stijgende belangstelling voor opleggers tegenover: vijf jaar gele den werden er nog maar 1000 per jaar geleverd, vorig jaar was dit aan tal verdubbeld. SLUITING De heer Smit nam fel stelling tegen plannen van sommige steden om da binnenstad af te sluiten voor verkeer* Daarmee zou men niet alleen de ver voerbedrijven een doodssteek toe brengen (driekwart van onze goede ren wordt per bedrijfsauto getrans porteerd), maar eveneens zou men er de steden tekort meedoen. Zouden de vervoersbedrijven komen te staan voor hoge overslagkosten wanneer de goederen aan de rand van de stad zouden moeten worden overgeladen in kleine bestelwagens, de binnenstad zou schade lijden doordat de bedrij ven het stadscentrum zouden verla ten. „Zo'n idee kan men", aldus de heer Smit, „misschien toepassen op het personenvervoer (zoals nu in Utrecht gaat gebeuren), maar met goederen krijgt men direct te maken met ono verkomelijke hoge kosten". Sprekend over de komende exposi tie kondigde de heer Smit vele pri meurs aan, zowel in de sector van de vrachtwagens als in die van de auto bussen. bestelwagens, brandweerwa gens en ambulances. Het aantal ex posanten is ditmaal toegenomen van 217 naar 225. De expositie (waarop wij nader te rugkomen) zal tot en met 18 februari geopend zijn. De heer Duys is een tijdje geleden in Breda geweest. Toen hebben wij voorgesteld een carnavalslied in zijn „Voor de vuist weg" te brengen. Thijs van der Molen en ik hebben een idee voor het programma gele verd. Een dag voor de uitzending kwam er een telefoontje dat het niet doorging. Maar In „Voor de vuist weg" werd ons idee wèl uitgevoerd. Duys heeft bovendien de melodie van ons liedje gepikt. Als directeur van de platenmaatschappij Relax, die „Mien, waar is m'n feestneus" uit brengt heeft hij Toon Hermans, die in dienst van Relax staat, misbruikt om het erin te brengen. De uitzending is gewoon verworden tot een STER-reclame! Duys gaat nu twee ton verdienen: deze week zal de honderdduizendste plaat wel worden verkocht." Thijs van der Moien: ..Maar d'r zit 'n dubbeltje bij voor jou, hoor Louis!" De heer Van der Kaa, rustiger: „Ik wil niet dat de kranten schrijven dat ik Toqn Hermans beschuldig van pla giaat. Het is waarschijnlijk onopzet telijk gedaan, maar het feit ligt er nu eenmaal dat het dezelfde melodie is." De heer Kartner: „Het gaat er niet om Hermans aan te vallen. Toon is pas bij Relax en heeft zich nu laten misbruiken door Duys, en dat vind ik zonde van zo'n grote artist. Hij was vroeger bij ons, bij Bovema", besluit Kartner. ONS LIEDJE GETOLEN Van links naar rechts: muzikant Louis van der Kaa, zanger Thijs van der Molen en impressario Pierre Kartner. Tussen tientallen telefoontjes door van dag- en weekbladen, die om in terviews verzoeken, komt een hele belangwekkende, van een zekere heer Goverde uit Steenbergen. De heer Goverde kondigt aan eveneens Stem ra te hebben medegedeeld dat plagi aat is gepleegd. De melodie zou door de heer Van der Kaa weer van hem zijn gestolen- In een gesprek met de heer Gover de (34) vertelt hij me: „Ik wist dit al toen het plaatje van Van der Kaa in 1965 uitkwam, maar nu wordt het al te gek. Als van der Kaa een groot vakman als Toon Hermans, die ik bewonder, van plagiaat wil beschul digen, dan zal Ik bewijzen dat de melodie uiteindelijk van mij af komstig Is. Er is van mij geen plaat uitgeko men, maar duizenden handtekenin gen uit Steenbergen en omgeving kunnen desnoods bewijzen dat ik in 1951 en 1952 met dit liedje op allerlei feesten kwam." De hoofdrolspeler in het lied jesdrama, Toon Hermans, is niet VOLENDAM De tweede dader van de dinsdagavond gepleegde roof overval op het juweliersechtpaar Veeken, de 23-jarige Duitser Rudi K. heeft nu ook bekend. Hij is in Düssel- dorf verhoord. Zijn maat. de 25-jarige Udo S. heeft reeds donderdag in Aken be kend. De buit kan helemaal, met uit zondering van drie in Brussel ver kochte armbanden, worden achter haald. Het pistool en een tas hebben ze in het water gegooid bij het Cen traal Station in Amsterdam. Er is nog een derde man bij be trokken. Hij heeft met zijn auto het tweetal naar Volendam gereden. Hij is eerder teruggereden naar Duitsland toen hij vond dat het tweetal te lang wegbleef. Omdat ze zonder vervoer waren moesten ze lopen en de bus nemen naar Amsterdam. Daar bleek hun uit de kranten dat ze gezocht werden. Ze zijn daarop met de trein naar Brussel gereisd en vandaar naar Duitsland. Udo werd woensdag bij de Akense grensovergang gepakt. Hij vertelde wie zijn medeplichtige was. Op grote voet Rudi K. was bekend in Volendam, waar hij de afgelopen zomer op grote voet heeft geleefd. Dit geschiedde op een zodanige manier, dat het in Vo lendam, waar men toch veel buiten landers gewend is; was opgevallen. Elke avond kroop hij in kroegjes, ging met meisjes uit en reisde af en toe naar Amsterdam. De politie heeft geen idee waarvan Rudi die maanden van geleefd heeft. Het is mogelijk dat hij nog meer op zijn geweten heeft. Op zijn straf lijst heeft hij al een diefstal met OUD-ZANGER JOHNNY GOVERDE al in 1951 ondersteboven van de beschul digingen: „Als je 5000 liedjes hebt geschreven, heb je het niet meer nodig om plagiaat te ple gen. Als ik niet reeds 25 jaar in het vak zat zou ik me beledigd voelen, maar nu niet." Toon voelt zich dus niet bij de (feest) neus genomen. Dit geldt wel voor de heren Van der Kaa en Goverde. Maar zanger Thijs van der Molen bemoedig de gisteren Van der Kaa: „Sta als een rots in de branding!" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van 6 tot 14 febru ari gaan de staven van de le divi sie en van de tot deze divisie beho rende brigades in Oost-Nederland oe fenen. H<?t wordt een zogenaamde droge oefening (zonder troepen), maar er nemen toch nog altijd 2500 man in 70 voertuigen aan deel. Aan de oefening, Proefkonijn ge naamd, ligt ten grondslag het vereen voudigen en versnellen van de bevel voering, een efficiënter inzet van de middelen en last but not least bezui niging. Besloten is tot een herstructurering van de legerorganisatie. De divisie verdwijnt als echelon met vaste or ganisatie, slechts de afdeling opera ties blijft gehandhaafd. Tijdens Proefkonijn zullen de verschillende staven vast wat kunnen experimenteren met de komende or ganisatie. die nog dit jaar haar beslag zal krijgen. Het is nog niet bekend of bij deze reorganisatie ook weer stafofficieren overbodig worden. Die mogelijkheid zit er wel in voor het dienstplichtig personeel. Overste Meines van het hoofd kwartier van het leger deelde giste- ren op een persconferentie verder mee, dat binnenkort de zesde brigade I paraat zal worden. In een tijd dus, i dat rondom ons de troepensterkte 1 wordt verminderd, blijft Nederland j volledig aan NAVO-verplichtingen voldoen. braak en een paar gevallen van ge weldpleging staan. In een vuilnisbak van het Amsterdamse hotel waar het tweetal heeft gelogeerd, vond een recher cheur een bedrukt papiertje waarop de naam van K. stond als donor van een bloedbank in Berlijn en op de achterzijde stonden keurig genoteerd, met prijzen erbij, alle gestolen siera den gespecificeerd. Een doorslagge vend bewijsstuk, aldus de politie. Het tweetal zal in Duitsland wor den berecht. 1 AMSTERDAM Tegen de twin tigjarige monteur W. H. W. heeft de j officier van justitie bij de Amster- damse rechtbank vrijdagmiddag voor I poging tot doodslag op een automobi- list vijf maanden gevangenisstraf geëist waarvan drie voorwaardelijk en een jaar ontzegging van de rijbe- voegdheid. De man was na bij een aanrijding I te zijn betrokken, ingereden op een automobilist die zijn autonummer wilde noteren. De man sprong op de motorkap en kon zich tijdens een woeste rit door de stad vasthouden aan de ruitenwissers. Diverse keren reed de monteur door rood licht. Een andere chauffeur achtervolgde hem. Bij het Concertge bouw was hij gestopt. De officier zei dat verdachte met het leven van de ander had gespeeld. Uitspraak op 9 februari. Voorstel Utrecht UTRECHT e» Gedeputeerde Stalen van Utrecht willen het mes zetten in het aantal waterschappen in deze provincie. Zij stellen voor de 125 wa terschappen te concentreren tot acht grote waterschappen. Deze zullen in grootte variëren van 10.000 tot 45.000 hectare. Voor de oprichting van zes ervan is medewerking van andere RVS-communiqué. Dit is de gezochte Duitse autodief Karl Heinz Frischmuth, JSaar Nederland? ROTTERDAM Uit de strafge vangenis van Dortmund is ontsnapt de gevaarlijke misdadiger Karl Heinz Frischmuth (27). Waarschijnlijk is de man naar Nederland onderweg waar hij diverse relaties heeft. Hij wordt er van verdacht lid te zijn van een internationale bende die auto's op bestelling steelt. Bij zijn aanhouding was hij in bezit van een vuurwapen. Vermoedelijk heeft hij nu weer een pistool. Hij is gevlucht in een beige kleurige Opel Record Caravan. Het signalement is: lang 1.76 meter, blond haar. volledig gebit, slank postuur. Volgens de politie heeft hij koude, barnsteenkleurige ogen. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen willen dit jaar bij wijze van uitzondering twee keer komen met een wijziging van de dienstre geling. De eerste op 26 mei, de tweede op 29 september. Men wil op korte termijn zoveel mogelijk verbeterin gen aanbrengen. HAARLEM De Haarlemse voor jaarsbeurs, die van 29 fe bruari tot en met 10 maart in de Kennemer sporthal wordt gehouden, zal als eerste consumen tenbeurs in Nederland uitgebreid aandacht besteden aan de bejaar den. Er komt op de beurs een voorlichtingscen trum. waaraan een groot aantal instanties hun medewerking hebben toegezegd. Het ministerie van CRM toont in over zichtelijke panelen verschillend# facetten van het onder dit depar tement ressorterende be- jaardenwerk. Het reikt aan de be jaarden een speciale vra genlijst uit, waarop wensen en verlangens tot uitdrukking worden ge bracht, die later door het ministerie zullen worden beantwoord. Tevens zal er een ideeënbus worden op gesteld waarin bejaarden denkbeelden kunnen po neren, die voor de be jaardenzorg van alge meen nut kunnen zijn. Bovendien zal uitge breid aandacht worden besteed aan de algemene bijstandwet, waarop be hoeftige bejaarden, die niet in de noodzakelijke kosten van hun bestaan kunnen voorzien, een be roep kunnen doen. Naast enkele vormen van vrijetijdsbesteding worden in dit voorlich tingscentrum verschil lende vormen van bijstand getoond, waarop de bejaarden een beroep kunnen doen, zoals „ta feltje dekje", gezinszorg en andere wijzen van veraangenaming van de levensavond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7