RUSSISCH VETO DREIGT Mijngang stort in: 12 doden Centraal bureau chr. onderwijs Commentaar Krant van formaat Korea toch op agenda Veiligheidsraad Rode Kruis in contact met Noord-Korea Duikboot (69 man) vermist drietal had hasjiesj Ik geef op als nieuwe abonnee: Luns naar Hongarije I WEER RAMP IN DUITSE LENGEDE KOTTER ZOEK BESTUREN VINDEN ELKAAR Fusie van twee Britse banken Programma van Benelux voor Europa ieiuwe leidse Govuant Zaterdag 77 januari 1968 48ste jaargang ORGELS PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS lurt F. DIEMER idarfeur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastlch b ghablavan mijn hart In teghanipoatl" Fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Patrouille bij bestandslijn Archieffoto van een Ameri kaanse patrouille bij de prikkel draadversperring, die de be standslijn in Korea aangeeft. De ruim 20 km lange versperring werd aangebracht om infiltra ties uit Noord-Korea te voorko men. De totale lengte van de bestandslijn bedraagt 190 km. SNKHUIZEN De rijkspolitie te batebroek en Enkhuizen heeft drie igens aangehouden die in bezit wa- I van anderhalf kilo hasjiesj. Twee D hen hadden het spul tijdens een iht naar Tanger vorig jaar mee- jmokkeld. ie hasjiesj werd toevallig gevon- «n toen de politie de auto van een Si de drie aanhield in verband met averse gebreken. De politie vond in [asbakje wat hasjiesj. Diverse rokers zijn eveneens aan houden. De gearresteerden zijn de feentienjarige J. P. K., de zeven- njarige W. N. D. en de 21-jarige E. -O. aam: Iraat: laats: etaalt: per kwartaal per maand Is beloning voor mijn aktiviteit ntvang ik een "Gouda Bouquet", e nieuwe abonnee krijgt onze krant tertien dagen gratis. lijn naam NEW YORK/GENÈVE Over de vergadering van de Veilig heidsraad, die vanmiddag om half vjjf de behandeling van de Amerikaanse klacht tgeen Noord-Korea zau voortzetten, hangt de dreiging van een Russische veto. Rusland verloor gisteravond de eerste ronde, toen de raad het verzet van de communistische landen ne geerde en besloot, de Amerikaanse klacht in behandeling te nemen. Voor procedurekwesties geldt het recht van veto niet. De Russische gedelegeerde Morozof stelde in bedekte termen een veto in het vooruitzicht, toen hij herhaalde, dat het Amerikaanse verkennings schip Pueblo in Noordkoreaanse ter ritoriale wateren werd aangehouden. De Rus bagatelliseerde het verslag van de Amerikaanse vertegenwoordi ger Goldberg, volgens hetwelk de Pueblo zich in volle zee bevond. Doe lend op de 'bekentenis' van de kapi tein van de Pueblo vroeg. Morozof, wie beter zou weten, waar het schip zich bevond, Goldberg of de kapitein. Intussen heeft Canada voorgesteld, een vertegenwoordiger van de Ver. Naties naar Noord-Korea te zenden om te pogen, een vreedzame regeling te bereiken van de crisis om de Pue blo. Rode bruis Het Internationale Rode Kruis te Genève heeft op verzoek van Washington al contact opgenomen met het Noordkoreaanse Rode Kruis om vrijlating van de 83 beman ningsleden van de Peublo te verkrij gen. Amerika heeft Noord-Korea laten weten, dat elke poging, een proces tegen de mannen te beginnen, een welbewuste verergering van een reeds ernstige situatie zou betekenen. Behalve de 'bekentenis' van kapi tein Bucher heeft Noord-Korea nu ook foto's verspreid van de kapitein (terwijl hij de 'bekentenis' tekent) en andere officieren, die met de handen omhoog van hun schip kwamen. De Noordvietnamese radio liet Bu cher ook een boodschap richten tot de verwanten van de bemanning van de Pueblo, die het goed zou maken. Zijn vrouw verklaarde desgevraagd, niet met zekerheid te kunnen zeggen of zij de stem van haar man herken de. over het Pueblo-incident zal worden erkend. Amerika heeft het incident ter sprake gebracht in de Navoraad. Ook werden de ambassadeurs van de zestien landen, die in 1950 troepen hebben geleverd voor de VN-strijd- macht tijdens de Koreaanse oorlog op het ministerie van buitenlandse za ken ontvangen. Rusland heeft ook het tweede Amerikaanse verzoek om bemidde ling in de Koreaanse kwestie van de hand gewezen. Intussen bevindt zich het Russische verkenningsschip Gidrolog (vermomd als treiler) bij het Amerikaanse vliegdekschip Enterprise. Dit vaart met vijf andere schepen voor de kust van Zuid-Korea. Een officiële foto van de Deense prinses Benedikte, die op 3 februari in Kopenhagen in het huwelijk treedt met de Duitse prins Richard. Israël vreest ramp BOEDAPEST De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Josef Luns ?"il van 12 tot 15 februari een officieel bezoek brengen aan Hongarije op uitnodiging van zijn Hongaarse ambtgenoot Janos Peter. Contacten President Johnson zei gisteren in een toespraak tot het volk te hopen, dat de wereldgemeenschap Noord- Korea zou bewegen, schip en be manning terug te geven en de ge vaarlijke agressie tegen Zuid-Korea te staken. Waarnemers zien zijn rede als een poging, de Veiligheidsraad te bewegen tot een snelle beslissing. Naar aanleiding hiervan heeft de Noordkoreaanse radio omgeroepen, dat geen enkel besluit van de raad Met vijf man URK Zeer ernstige onge rustheid bestaat by Urkers over het uitbleven van de kotter UK 91, de Jonge Albert, die vijf man aan boord heeft. Sinds woensdag heeft men niets meer van het schip vernomen. Tegelijk met de UK 69, de Jonge Jan, voer de kotter woensdag in zwa re storm uit. Ongeveer dertig mijl ten noorden van Terschelling zijn de schepen elkaar kwijtgeraakt. Scheveningen-Radio heeft de scheepvaart verzocht naar de ver miste kotter uit te zien. Vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst zoe ken vandaag het zeegebied af, van waar de laatste meldingen binnen kwamen. De Jonge Albert is een modern vaartuig. Schipper is de heer A. Snoek. De bemanningsleden zijn R. Loosma, J. Butter, A. Zwaan en H. de Boer. BOCHOLT Bij de Westduitse stad Booholt is gisteren een F-84 straaljager var. de Belgische lucht macht neergestort. De piloot, luite nant R. M. Boisnard, is bij het onge luk om het leven gekomen. Op Oost-Java, in het gebied rond Malang, zijn dertig mensen verdron ken bij overstromingen na vier dagen regenval. Aan dorpen, bruggen, we gen, spoorwegen en telegraafverbin dingen werd naar schatting voor 650.000 «chade aangericht. LENGEDE Binnen vyf jaar is het Duitse plaatsje Len- gede getroffen door een tweede ernstige mynramp. Zeker twaalf mynwerkers kwamen vrydag om het leven toen een mün- gang instortte als gevolg van een zware explosie. Het ongeluk gebeurde in dezelfde mijn Mathilde waar in oktober 1963 bij een instorting 29 mijnwerkers werden gedood. Veertien mannen werden toen bij een dramatische operatie gered. Van deze geredden hoort niemand bij de doden van vrij dag. De mijndirectie verklaarde dat de slachtoffers werden verpletterd door vallend gesteente dat losliet nadat een springstofploeg vrijdagmorgen om tien over tien een onderaardse rots opblies. Drie slachtoffers behoorden bij die ploeg. De negen anderen zaten in de omgeving te schaften. De ongeveer 35 andere mijnwerkers die zich op het moment in de mijn bevonden konden ongedeerd ontsnappen. Het openbaar ministerie heeft een onderzoek gelast onder meer naar de vraag waarom zo veel arbeiders dicht bij de plek waren gebleven waar de explosie werd veroorzaakt. Het ongeluk gebeurde op een diep te van honderd meter. De gangen waren vol rook en stof toen de mijn werkers onmiddellijk probeerden hun collega's te redden. De mannen wa ren zo ver gevorderd dat toen de (Van onze onderwjjsredacteur) ROTTERDAM Per 1 augus tus aanstaande, tegeiyk met de inwerkingtreding van de Mam moetwet, zullen naar alle waar- schyniykheid de besturenorgani saties op christeiyk onderwysge- bied een centraal en algemeen bureau openen ten dienste van het gehele christeiyke onderwas. Aan deze besturenraad, waarvan de naam nog niet vaststaat, zullen dan medewerken de Bond van Vere nigingen voor Christelijk Kleuteron derwijs in Nederland, de drie orga nisaties CNS, CVO en GSV, de Bond van besturen voor christelijk buiten gewoon onderwijs, de Vereniging voor christelijk onderwijs aan schip perskinderen, de Bond van Christe lijke Muloscholen, de Bond van Ver enigingen voor Christelijk Middel- LONDEN Twee van Engelands grootste banken hebben vrijdag hun fusie aangekondigd. De fusie zal de mogelijkheid scheppen tegemoet te komen aan de grotere eisen, die het moderne bankverkeer stelt. De Westminster Bank en de Natio nal Provincial Bank hebben deposi to's ten bedrage van meer dan drie miljard pond. De bank van Engeland heeft reeds goedkeuring gegeven voor de fusie. baar en Voorbereidend Hoger Onder wijs, de Bond van Protestants-Chris telijke opleidingsscholen voor Kleuter leidsters de Bond van Protestants- Christelijke opleidingsscholen (voor on derwijzers) en de Bond voor Christe lijk Nijverheidsonderwijs. Hoewel een en ander nog niet ge heel definitief vaststaat, lijkt het zo goed als zeker dat een dergelijk cen traal adviesbureau van de grond gaat komen. Hoe de relatie met de perso neelsorganisaties zal worden staat op dit moment nog niet vast. De mo gelijkheid niet is uitgesloten dat er eveneens een centraal overkoepelend bureau komt voor alle personeelsorga nisaties, welk bureau dan zou moeten samenwerken met het bureau van de besturenorganisaties. Beide instellingen zouden elkaar kunnen vinden in een Schqolraad voor het christelijk onderwijs, een uitbouw van het Convent van het christelijke onderwijs,overeen komstig de status van de thans fun gerende Schoolraad voor de scholen met den Bijbel. KOPENHAGEN De leider van de (anti-militaristische) sociaal-libe ralen, Baunsgaard, is aangewezen als kabinetsformateur. Deze „radicalen" wonnen bij de verkiezingen deze week veertien zetels en bezetten nu 27 van de 179 zetels in het parlement. De regeringspartij van Otto Krag, de sociaal-democraten, viel terug van 69 op 62 zetels. De leiders van de rechtse partijen hadden gezamenlijk Baunsgaard als formateur aanbevolen. Hij heeft meegedeeld naar een zo breed moge lijk samengesteld kabinet te zullen streven. Bundeling TYAT protestants-christeiyk onder wijs inziet dat het tot een bun deling van krachten moet komen, ïykt ons om verscheidene redenen een goede zaak. In de eerste plaats werden er tot nu toe krachten versnipperd en vervol gens had het christeiyk onderwijs een te onduideiyk gezicht naar bui ten. Wy zouden het bovendien toejuichen als een verbintenis tussen de bestu- ren-organisaties ook de vele personeels-organisaties naar elkaar dreef. Er is weliswaar reeds een Convent van het Protestants-Christeiyk On derwas, maar veel meer dan een officiële brievenbus is dat nooit ge weest. Sinds de toogdag-1966 heeft men al lerwegen kunnen constateren dat het verlangen naar eenheid in brede la gen van ons onderwys leeft, niet om de massaliteit zelf, maar om een be tere dienstverlening in de ruimste zin van het woord te bevorderen. Dat lijkt ons een belangrijk argument, tegenover welke bezwaren dan ook. reddingsploeg kwam de meeste lijken al onder de stenen vandaan waren gehaald. Lengcde ligt ten zuidoosten van Hannover ongeveer dertig kilometer van de Oostduitse grens. De mijn is elegendom van de maatschappij Ilse- de Hütte AG die gedeeltelijk in han den van de overheid is. Het ongeluk in 1963 gebeurde toen een dam van een stuwmeer brak. Aide-memoire bekend gemaakt TEL AVIV/LONDEN In d® Middellandse Zee is een groot scheepse actie aan de gang om de sinds gistermorgen 11 uur spoorloos verdwenen Israëlische onderzeëer Dakar op te sporen. De oorlogsbodem heeft 69 man aan boord. Het laatste contact met de Dakar heeft plaats gehad toen het schip zich op 150 mijl ten noorden van Alexandrië en ongeveer 100 mijl ten westen van Cyprus bevond. Aan de op sporingsactie wordt deelgenomen door zee- en luchtstrijdkrachten van Israël, Amerika, Engeland en Griekenland. Het 1280 ton metende schip zou maandagmorgen in Tel Aviv moeten aankomen. De Dakar is een van de twee on derzeeër, die Israël in november van Engeland heeft overgenomen. De mo dernisering van de eerste van deze twee schepen, de Levithian, werd op 18 mei van dit jaar voltooid. Het schip kwam twee dagen na het uit breken van de oorlog in het Nabije Oosten in Israël aan. De datum van aankomst van de Dakar is nooit offi cieel bekendgemaakt. De rompen van beide schepen zijn in de jaren '40 gebouwd. Volgens buitenlandse berichten is de bewapening van beide schepen ge moderniseerd. Behalve de Dakar heeft Israël thans drie onderzeeërs. Door de ramp met de torpedoboot- jager Elath verloren de Israëli's in het najaar van vorig jaar 7 zeelie den. Dit schip, dat 13,5 mijl ten noor den van Sinaï voer, ging ten onder door een spervuur van Russische projectielen. DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de tekst be kend gemaakt van het aide-memoire Inzake de situatie, die in Europa Is veroorzaakt door de zittingen van ide EEG-ministerraad van 18 en 19 de cember 1967, dat door de Benelux is aangeboden aan de regeringen van de overige EEG-Iidstaten. De Beneluxlanden bepleiten, reke ning houdend met de geest van het verdrag van Rome, een positief pro gramma voor de opbouw van Europa op economisch en politiek gebied. De voorstellen op economisch ter rein omvatten: 1. De Beneluxlanden zijn vast besloten actief deel te nemen aan het programma voor de ontwikkeling van de Europese gemeenschappen. 2. De Beneluxlanden bepleiten de instelling van een concrete procedure voor overleg tussen de gemeenschap en de lid-staten enerzijds, en de sta ten die om toetreding hebben ver zocht anderzijds. De Beneluxlanden zijn van oordeel dat deze voorstellen, die beogen de opbouw van Europa een nieuwe sti mulans te geven, onvolledig zouden zijn zonder versterking van de be trekkingen op het gebied van de poli tieke eenwording. De drie staten hebben besloten hun politieke samenwerking te versterken en voor iedere beslissing overleg te plegen teneinde tot overeenkomstige standpunten te komen. Met eerbiediging van de verplich tingen, die met name zijn aangegaan in de verdragen van Washington, Pa rijs en Rome, zal het overleg de vol gende onderwerpen betreffen: Europese politieke samenwerking, betrekkingen met de Oosteuropese landen op economisch en politiek ge bied, betrekkingen met de ontwikke- lingslanden. De goede oude tijd is de tijd toen het onze voorouders zo slecht ging. DE BOISSON Leren leven met oecumenie pagina Keramerk De verbaasde LS-redacteur ontdekte gisteren dat de Bre dase muzikant Louis van der Kaa, die meent dat Toon Her mans zij het wellicht onop- zettelijk zyn melodie heeft gebruikt voor „Mien, waar Is m'n feestneus", op zyn beurt van plagiaat is beschuldigd door een zanger in Steenbergen. Zie pagina 7. DE BILT Een stormdepres- sie die vandaag de Noorse kust bereikte, stuurt zeer zachte lucht naar ons land waarin het kwik tot 9 graden kan stijgen. De zuidwesten wind gaat gelei delijk in kracht toenemen en in de komende nacht of morgenoch tend passeert met enige regen een koufront Daarna draait de wind naar noordwest en bereikt ons koude re lucht zodat het weer morgen minder aangenaam zal zijn dan vandaag. In de koudere luchtstroom zijn ook enkele bui en te verwachten mogelijk ver gezeld van hagel. Er moet op meer wind dan vandaag worden gerekend. 2« Januarizon op: 08.27. onder: 17.19; maan op: 08.27, onder: 15.22. 29 januari: zon op: 08.26, onder: 17.21; maan op: 09.00. onder: 16.47.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1