fOPBERAAD KOREA IN VN Commissie CHU wil minipartijen weren JAMIN Commentaren Nieuw feuilleton Johnson roept ruim 14.000 Amerikaanse reservisten op u Goldberg blijft Opnieuw brand bij C A Amsterdam Duitser bekent roofoverval Indonesische para's slaags met Chinezen Geen districten stelsel Parachutes gevonden BARTLING TOCH NAAR GRENOBLE? Geen hulp aan gevangenen in Griekenland? OPRUIMING INTERIEURVERZORGING BULTHUIS ART Vrijdag 26 januari 1968 48ste jaargang I De Rotterdammer Keur: F. DIEMER jdredacteuri Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitidi I* ghebleven mijn hart in teghenipoetl" Dagblad «aagM Deurane pfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Spoedoverleg in het Witte Huis: links van Johnson Dean Rusk en rechts van hem McNamara. Veiligheidsraat! bijeen Spanning neemt nog toe Weer beroep op 3!oskon Amerika zal eerst met diplomatieke mid delen naar oplossing van het Pueblo incident streven, voordat het gewapende actie tegen Noord-Korea overweegt. Intussen gaat het voort, zijn eisen kracht bij te zetten. W ASHINGTON President John- n heeft gisteravond ruim 14.000 servisten van luchtmacht en mari- i opgeroepen in verband met het brengen van het Amerikaanse ver- inningsschip Pueblo door Noord- etnam. Morgenochtend vroeg moe- D ze zich melden. Ook worden 372 jacht- en trans- irttoestellen in gereedheid gehou- len, zodat ze elk moment kunnen brden ingezet. Het is voorts niet uitgesloten dat pr beroep zal worden gedaan op perve-eenheden van het leger en primers. Volgens het Amerikaanse ministe- van defensie moeten 20.000 reser- pten onder de wapenen komen. De Btste keer dat Washington een ge- leltelijke mobilisatie beval, was in Itober 1962 tijdens de Cubaanse isis. Langdurig overleg tussen president jhnson, de minister van defensie Ik geef op als 1 nieuwe abonnee: Knaam: ptraat: - plaats: jetaalt: per kwartaal per maand Ms beloning voor mijn aktiviteit Intvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant reertien dagen gratis. Mijn naam McNamara, de minister van buiten landse zaken Rusk en VN-afgevaar- digde Goldberg ging aan de afkondi ging van de mobilisatie vooraf. De maatregel is een duidelijke waar schuwing aan het adres van Noord- Korea dat de VS tot een vergeldings actie overgaan als het schip met zijn 83 bemanningsleden niet wordt te ruggegeven. Gistermorgen was al besloten twin tig straaljagers van bases in Japan en Okinawa naar vliegvelden in Zuid-Korea over te brengen. Voor vervolg zie pagina 9 NEW YORK Naar in welinge lichte diplomatieke kring wordt ver nomen, zou Arthur Goldberg zijn te ruggekomen van zijn plan op korte termijn ontslag te nemen als Ameri kaans vertegenwoordiger bij de VN en op aandringen van president Johnson zich bereid hebben ver klaard aan te blijven tot de verkie zingen van november. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Gisteravond is brand uitgebroken in het in aanbouw zijnde pand van C. en A. aan het Damrak, dat in de plaats komt van het in 1963 (eveneens door brand) verwoeste pand. De brandweer rukte met groot materieel uit en wist het vuur snel te bedwingen. De schade is aanzienlijk. AMSTERDAM De in Duitsland aangehouden Duitser Udo S. heeft gisteren bekend een aandeel te heb ben gehad in de roofoverval op de Volendamse juwelier G. M. Veeken afgelopen dinsdagavond. De hoofddader, de eveneens uit Duitsland afkomstige R. Koch, is nog voortvluchtig. Gelet op het gevaar lijke karakter van zijn optreden is een felle speurtocht in internationaal verband ingezet. DJAKARTA Indonesische para chutisten nebben gisteren in de Chi nese wijk van Djakarta een wraakac tie ontketend, waarbij volgens mili taire autoriteiten 25 Chinezen werden gewond en een aantal Chinese win kels leeggeplunderd. Vrij-dan de caravan! CARAVAN RAI'68 Caravan*, vouwwagens, bagagewagens an toe bah or an uit 12 landen 27 JAN. TM 4 FEBR. speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3a reductie verkrijgbaar op 140 fiS.-statiw» NEW YORK Vanmiddag om half vijf zou de Veilig heidsraad in spoedzitting bij eenkomen om op verzoek van de Ver. Staten het Pueblo incident voor de Noordko- reaanse kust te behandelen. Washington nam de stap na dat het een groot aantal reser visten had opgeroepen (zie elders). In een verklaring van het Witte Huis worden ook de Noordkoreaan- se agressieve acties van de laatste tijd als reden voor de spoedbijeen- komst genoemd. Het voornaamste doel is, onmiddellijke teruggave te verkrijgen van de Pueblo en zijn be manning. Het feit, dat Noord-Korea zelf niet is aangesloten bij de VN kan een grote belemmering vormen. In het verleden heeft het herhaalde malen besluiten van de raad genegeerd. Secretaris-generaal Oë Thant van de VN zal niet op eigen initiatief stappen nemen in verband met de Pueblo-crisis. Het Vatikaan drong aan op „eervolle onderhandelingen". Amerika heeft voor de tweede maal Rusland benaderd om steun te krij gen bij zijn pogingen, de Pueblo en zijn bemanning vrij te krijgen. In Britse kringen meent men. dat de Russen hierbij uiterst voorzichtig te werk zullen gaan. Vooi vervolg zie pag. 9 Luitenant John Pulice (links), in het burgerleven werknemer bij een vliegtuigfabriek, en lui tenant Edgar Field, piloot bij een burgerluchtvaartmaatschap pij, behoren tot de 14.600 man, die president Johnson in verband met de crisis in de betrekkingen met Noord-Korea in actieve dienst heeft opgeroepen. Hier lopen zij langs de rij straaljagers van hun onderdeel, het 703e marine-squadron, ergens in de V.S. De meeste mensen komen alleen dan vooruit in het leven, als ze door de om standigheden voortgeduwd worder HOWE Gereformeerde vrouw (nog) niet in het ambt pagina Kernmerk Politie en soldaten onderzoeken een mangat in het Zuidkoreaanse Seoel tijdens een speurtocht naar een groep van 24 Noordkoreaanse infil tranten. Zeven andere infiltranten werden gedood. Er gaan geruchten, dat Noordkoreaanse infiltranten een aanslag willen plegen op president Park Tsjoeng Hee van Zuid-Korea. ATHENE De Griekse componist Mikis Theodorakis (42) zal volgens een gerechtelijke uitspraak nog van daag op vrije voeten worden gesteld. De rechtbank in Athene is van oor deel dat hij geen gevaar voor de openbare veiligheid vormt. Aanvankelijk is hij ervan beschul digd, dat hij het militaire bewind ten val wilde brengen. Tevens werd hem belediging van de koning ten laste gelegd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Handhaaf het kiesstelsel van evenredige vertegenwoordiging, maar on dervang de daaraan klevende bezwaren, zoals de te grote veelvormigheid van partijen en het ontstaan van mini- partijen". Dit adviseert een commissie van de Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lohmanstich- ting, het studiecentrum van de CHU, in een rapport over de herziening van het kiesrecht. Een zg. districtenmeerder- heidsstelsel acht de commissie „een gevaar voor de geeste lijke vrijheid". Ook een ge mengd stelsel wijst zjj van de hand. Andere punten uit dit rapport aan de minister van binnenlandse za ken op diens verzoek uitgebracht zijn: 1. Om het ontstaan van mini-par tijen tegen te gaan wil de commissie een hogere „drempel" voor toelating tot de Tweede Kamer. Zij bepleit een verhoging tot 2 a 3 pet. van het tota le aantal uitgebrachte stemmen (nu 0.666 pet.). Wie dat percentage niet haalt, komt niet in de Kamer. Verder wil de commissie een aanzienlijke verhoging van het vereiste aantal handtekeningen van kiesgerechtigden onder in te dienen kandidatenlijsten van partijen, die niet al in de Twee de Kamer vertegenwoordigd zijn. 2. De commissie staat afwijzend te genover tijdelijke en incidentele stembusakkoorden. Concentratie van partijen moet h.i. niet met behulp van dwangmiddelen, maar uit vrije wil van binnenuit, op principiële gronden en met zorgvuldige psycho logische voorbereiding worden na gestreefd. 3. Van de mogelijkheid van voor keurstemmen zou veel meer gebruik moeten worden gemaakt. 4. De opkomstplicht voor kiesge rechtigden moet gehandhaafd blijven maar de strafsanctie (boete) dient te worden afgeschaft. 5. Het gebrek aan communicatie tussen gekozene en kiezer moet met spoed worden opgeheven door een „continue, pakkende en objectieve voorlichting" over het optreden van regering en parlement. Suggestie van de commissie: wederinvoering van het in 1924 afgeschafte „kort verslag der Kamervergaderingen" in gemo derniseerde vorm. Voor referenda on der de bevolking voelt de commissie niets. Voor vervolg zie pag. 2 Iedere dog weer, 'n heerlijke troctatie „Praat wat harder. Ik kan u niet verstaan..." Wwmmw* DE BILT Noordwestelijke winden die aan de kust enige tijd tot hard toenamen voerden po laire lucht aan, waarin enkele buien voorkwamen. Niet alleen in ons land, maar in geheel West- Europa staat het weer onder in vloed van een brede noordweste lijke luchtstroming, die in stand wordt gehouden door een krach tig gebied van hoge luchtdruk ten zuidwesten van Ierland en een depressie die over de Oostzee en Polen naar het zuiden is ge trokken. Van de depressie, die het eer der genoemde hogedrukgebied flankeren is voor het toekomstige weer in Nederland van belang een actief lagedrukgebied dat zich tussen IJsland en Groen land bevindt. Het komende et maal zal dit lagedrukgebied iri oostelijke richting trekken en daarbij nog in betekenis toene- nemen. DE BILT In de nacht en achtend licht fot half bewolkt, tot matig afnemende en naar west krimpende wind, met in het binnenjand temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt, later gevolgd door regen, naar zuidwest krim pende en tot hard of stormachtig toenemende wind, en ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. morgen voordeel volkorenbiscuits 300 gram van 69 voor 57 niet duur we/ heerlijk Zoeken naar bommen WASHINGTON Op Groenland heeft men vier parachutes op gespoord, bestemd om kernbommen een vertraagde val naar het doel te laten maken. Met deze vondst heeft men weer hoop de vier kernbommen te kunnen vinden van de zondag bo ven Groenland verongelukte Ameri kaanse bommenwerper B-52. WEER STARF1GHTER NEERGESTORT KIEL Gisteravond is bij Leek in Sleeswijk Holstein een Starfighter F-104-g van de Westduitse lucht macht neergestort. De piloot kon zich met de schietstoel redden. DIEPENVEEN Op rijksweg 44 ter hoogte van Diepenveen is gister avond omstreeks kwart over vijf het 14-jarige meisje J. C. Dolman uit Diepenveen/Schalkhaar door een per sonenauto aangereden en op slag ge dood. Kathinka Lannoy, die met Het Geslacht Trigland grote bekendheid kreeg, is de schrijfster van het nieuwe feuilleton, waarvan morgen de eerste aflevering in onze krant. In De glazen muur en De muur stort in zitten we midden in die ro mantische en een beetje geheimzinnige wereld vlak achter de duinen. Freek, zoon van een schilder die jong sterft en een zelfzuchtige moeder, wordt ruw uit zijn beschermde leventje getrokken. Zijn stiefvader re geert met harde hand. De moeder is te zwak om zich hiertegen te ver zetten. Ondanks de ellende die Freek in zijn leven meemaakt, doet het straf fe regime hem goed. Hij wordt geen schilder, maar raakt toch niet los van de kunst door zijn gelukkige huwelijk aan het slot. Een prachtig boek van Kathinka Lannoy. Wereldhandel INDERTIJD heeft het Interkerke lijk vredesberaad het slagen van de tweede wereldhandelsconferentie centraal gesteld bU het nastreven van vrede. Het verband tussen wereldhandel en ontwikkelingshulp enerzijds en de oorlog aan de andere kant is terecht actueel. Een incident als in Korea ten spijt, er is minder sprake van een tegenstelling Oost-West dan van een dreigende kloof tussen Noord en Zuid, tussen rijk en arm. Kan een klein land druk uitoefenen, tegengesteld aan de belangen van grote geïndustrialiseerde landen? Zonder meer. Hun grote voordeel is, dat zij meer op de wereld en minder nationaal zijn ingesteld. Dan is Ne derland nog. door deelname aan bondgenootschappen, in staat die invloed effectiever te doen zijn. Ook onze regering ziet het belang van de tweede wereldhandelsconfe rentie. Vandaar de „zware" delegatie naar New Delhi. Essentieel voor deze conferentie ls onder meer het vraagstuk van de internationale arbeidsverdeling en de daarmee samenhangende industriële herstructurering op nationaal niveau. De emoties zullen groot zijn, als het erom gaat bepaalde eigen industrie- en op te heffen ten gunste van ar beidsintensieve industrieën in de ontwikkelingslanden. Tot nu toe is de belangstelling voor een plan voor de wereldeconomie, nationaal vaak al gerealiseerd, bedroevend klein. Toch zal dat een stap zijn op de weg naar uitbanning van ongelijkheid, die de spanningen hoog houdt. Het ware te wensen dat de male van internationaal denken evenredig is aan de vele nationale belangen die onze „zware" delegatie daar verte genwoordigt. Overleg J.JET is goed te vernemen, dal Ame rika voorlopig geen gewapende actie tegen Noord-Korea overweegt. Het zal eerst proberen met diploma tieke middelen het Pueblo-incident op te lossen. Langzaam maar zeker trekt Wash ington het conflict uit de emotio nele sfeer, waarin aanvankelijk dras tische stappen waren genomen, die weinig goeds voorspelden. Diplomatiek overleg achter de scher men en behandeling in een spoed zitting van de Veiligheidsraad kun nen ertoe bijdragen, dat Noord-Ko rea tegemoet komt aan de eisen van Amerika. Zulk een tegemoetkoming zou zijn de vrijlating van de bemanning. Te ruggave van het schip zou in een later stadium kunnen geschieden. AMSTERDAM Na overleg met de KNSB-leiding heeft het NOC-bestuur besloten de schaatser Frits Bartling alsnog en onder voorbehoud in te schrijven voor de Olympische Win terspelen in Grenoble. Definitieve aanwijzing zal kunnen volgen in dien Bartling in enkele wedstrijden van internationaal niveau zou bewij zen aan de Olympische normen te voldoen. BRUSSEL De stappen van Ne derland bij de Griekse regering ten behoeve van de Griekse politieke ge vangenen schijnen geen resultaat te hebben gehad. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Harmei, zei dit gisteren in antwoord op vragen van socialistische zijde in de Kamer over de mogelijkheid van Belgische hulpverlening. WASHINGTON De senaatscom missie voor de strijdkrachten heeft eenstemmig de benoeming van Clarik Clifford tot minister van defensie goedgekeurd. bankstellen enkel* zeer freel uitgevoerde 3-zitsbenken met 2 fauteuil* ven de prijs van f 1850,— voor een zéér apeciale prijs f 995.- Botermarkt 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1