Caravan-RAI: ruimer uit goedkopere wagens keus Melk svp blijven bezorgen IR ecord - 400 modellen80 merken Voor 't eerst ook kampeerauto's -caravans Geldtransport per helgele bestelauto KAMPEERAUTO: IN EEN WIP STARTKLAAR Men dacht niet aan legaal blad een KACHELS EN KOELKASTEN Comfort voor vrouw Trouw-illegalen komen bijeen gezien opTV Philips hoogtezon het hele gezin het hele jaar lang weldadig fit... en zon-gebruind PHILIPS HOOGTEZON r j DONDERDAG 25 JANUARI 1968 Huisvrouwen: vooral op zaterdag en maandag Van onze redacteur toerisme) )at de Nederlander een huise- jk mens is en zich maar -ïoeilijk uit zijn gemakkelijke toel laat wegjagen, is een telling, die ook opgaat in de akantïe. De enorme vlucht, ie de caravan de laatste vijf iar heeft gemaakt, illustreert at: de Nederlandse vakantie- anger wil op de trektochten ijn eigen dak en eigen sfeer. De gelukkigen die zich dat unnen permiteren, vormen al en legioen van een kleine 0.000 (tien jaar geleden nog naar 3300) Nog elk jaar groeit hun aan tal snél, een ontwikkeling die ook de fabrikanten met kracht Stimuleerd. Steeds meer com fort brengen zij aan het rijden de vakantiehuis. Caravan-tentoonstelling, die van zaterdag tot en met 4 februari in de Amsterdamse RAI wordt gehou den, toont dat overduidelijk. Boven dien is er elk jaar meer keus. Dit maal zijn er zelfs een kleine 400 wa gens van 80 merken. Een aantal waarmee op deze RAI een nieuw re cord wordt bereikt! Een record vormt trouwens ook de waarde, die al deze kampeerwagens Vertegenwoordigen gjy ruim 3,5 miljoen gulden... CONCENTRATIES Door de groeiende belangstelling jvoor de caravan krijgt, de indus trie de laatste jaren langzaam een ander gezicht. Waren het tot voor kort nog alleen 'de kleine bedrijfjes die dat gezicht Nepaalden, meer en meer ontstaan Ifote industrieën. Caravans Interna- [fional Ltd. (Bluebird, Eccles, Fairhol- fme, Sprite, Wilk) en Divco Wayne (Estuary, Nene Valley, Digue en iKip) zijn enkele voorbeelden: bedrij- I ven die produktiecijfers noteren van 3000 caravans per jaar en meer. I Voornamelijk deze ondernemingen j maken het mogelijk nieuwe wegen in te slaan. i Dit komt niet alleen de kwaliteit [ten goede, maar maakt het ook mo- Igelijk belangrijk goedkoper te produ ceren. Dat er dit jaar 28 modellen op de RAI staan van onder de vier mil le, is veelbetekenend. Vergelijking tussen een door zo'n combinatie in standaarduitvoering geleverde caravan en het model zoals het vijf of zes jaar geleden door klei ne ondernemingen werd geleverd leert dat men thans een belangrijk beter produkt krijgt, met onderdelen en toebehoren waarvoor men vroeger aanzienlijke bedragen extra moest betalen. De concentratie is nog in volle gang en het ziet ernaar uit, dat de kleinere fabrikanten zich op den iuur slechts zullen kunnen handha- /en door specialisatie en het leveren /an produkten waarvoor in de grote Dedrijven geen belangstelling bestaat imdat er te weinig afnemers zijn. Ook bij importeurs en handelaren ontstaan de laatste jaren steeds meer belangengemeenschappen. Het biedt hun de mogelijkheid gezamenlijk in te kopen en caravans te doen bou wen, die niet meer het merk van de fabrikant dragen, maar dat van de belangengemeenschap of van de indi viduele importeur. Voorbeelden zijn Eurovan, Karaat en Rinel. Nieuwe fabrikantenmerken op deze RAI zijn Metzemaekers, Wil ly, Tergouw (Nederland): Kali, Schëfer-Suleica, Weippert (W.-Dultsland); De Roeck (België); Laika (Italië) Notin (Frankrijk) en Adria (Joegoslavië). DEN HAAG Veel huisvrou wen willen dat de melkbezorging aan huis blijft bestaan; vooral op zaterdag, maar ook graag op maandag. De dames vinden het echter niet nodig dat de melk man zes dagen van de week komt. Veel melkhandelaren willen het bezorgen graag voortzetten, maar on der hen willen nogal velen juist op zaterdag wel graag vrij zijn. Dit leert een onderzoek, dat de Stichting voor economisch onderzoek van de Gemeentelijke universiteit in Amsterdam voor het Bedrijfschap detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten heeft verricht. Van de grote groep vrouwen die bezorging wil, heeft 83 procent daar eventueel ook nog één of twee cent extra voor over; 42 procent wil zelfs drie tot vijf cent boven de normale prijs betalen. OVERSLAAN In het rapport staat dat de melk man die klanten kan overslaan, die op een bepaalde dag (die zij van te voren noemen) niet nodig hebben. Dit kan een verlichting voor de melkman betekenen. 's Zaterdags, als de meeste vrou wen hem wél aan de deur willen, kan hij eventueel hulp nemen. Er zijn nogal wat mensen die op hun vrije zaterdag geld willen verdienen, beweert het rapport. De verkoop yan melk in le- vensmiddelenbedrijven heeft tot dusver niet belangrijk geleid tot wij ziging in de koopgewoonten. Mede TENDENZEN Enkele tendenzen in de caravan- bouw: Vooral bij de Engelse caravans is er een sterk toenemend gebruik van gewoonlijk uit aluminium bestaande buitenbeplating, die door het toele veringsbedrijf al is voorzien van een gemoffelde deklaag. Spuiten en dro gen zijn daardoor vervallen. De ge moffelde deklaag is beter tegen het weer bestand, Caravans International heeft een systeem ontwikkeld waarbij verticale plaatverbindingen worden vermeden en de panelen uitsluitend horizontaal aaneensluiten. De toepassing van kunststoffen als wandmateriaal neemt langzaam toe, maar het blijft bij de grote fabrieken toch beperkt tot onderdelen van de carrosserie, zoals het dak, de voor- en achterwand, de wielbakken en de disselbak. Het meest gebruikte mate riaal is met glasvezels versterkt poly ester. De in de beginjaren gebruikelijke bouwmethode waarbij alleen de bo venste helft van het raam kon wor den geopend, is door enkele fabrikan ten opnieuw ontdekt. Het maakt tochtvrije ventilatie mogelijk. Steeds meer fabrikanten treffen ook voor zieningen voor het aanbrengen van dubbele ramen (met het oog op ge bruik in de winter). Remmen: hoewel de oplooprem nog steeds het meest voorkomt, neemt het aantal onafhankelijk wer kende, rechtstreeks van de auto uit te bedienen caravan-remsystemen toe. Vooral de elektrische maken op gang, maar ook vacuümremmen wor den toegepast. Dit systeem verbetert niet alleen het remvermogen van de combinatie, maar maakt het ook mo gelijk slingerneigingen eenvoudig te onderdrukken. Stabilisators: het aantal anti-slin gerapparaten neemt toe. De werking berust op het principe van de hy draulische schokbreker dan wel op wrijving. De ten dele op de auto en ten dele op de caravan gemonteerde stabilisator remt onderlinge bewegin gen af. Dit systeem én het feit, dat onafhankelijke torsievering de starre as met bladveren vrijwel geheel heeft verdrongen, heeft het rijden met een caravan aanzienlijk vereen voudigd. Er zijn genoeg modellen waarmee gerust 120 km per uur gere den kan worden. Voor de caravanner zijn dit be langrijke verbeteringen, die bewij zen, dat de industrie er alles aan Een voorbeeld van hoe sta-cara- vans kunnen uitgroeien tot een bungalow: Chalet 1050 van Ter- gouw. De bungalow biedt plaats aan acht personen en kost 24.000. gelegen is, het comfort steeds verder te verhogen. De sortering sta- en wooncaravans is op deze RAI groter dan ooit: 57, terwijl het totale aanbod van de ex posanten meer dan 100 modellen telt, (voornamelijk Britse). Als grens tus sen een mobiele en een wooncaravan wordt meestal een totale lengte van 7,5 meter en een uitwendige breedte van 2,5 meter aangehouden. Een probleem met deze caravans is vooral in Nederland de vraag: waar ze neer te zetten? Permanente bewo ning is meestal zelfs geheel verboden. Steeds meer kampeerterrein- ex ploitanten gaan er evenwel toe over gedeelten van hun camping voor wooncaravans te reserveren. Plaatsing geschiedt meestal op jaar contract. Voorbeeld van vooruitstrevend particulier initiatief is dat van cara vanbouwer Frans Witte in Bilthoven, Nü al aan vakantie denken aan zomerzon en verre stranden? Wie straks goed voorbereid op stap wil, moet zich thans reeds oriënteren. De Caravan-RAI biedt wat dat be treft alle mogelijkheden. die kopers een plaats garandeert op door de onderneming gepachte terrei nen. Prijzen Wat de prijs van zo'n reuze-cara van betreft: De helft van de in Ne derland verkrijgbare modellen kosten compleet ingericht minder dan 9000,-. Zes procent zelfs minder dan 7000. Overigens zijn dit jaar ook in de sector toercaravans weer meer grote re modellen te vinden: wagens van 5,6 en 7 meter lengte, waaronder verscheidene op een tandem-as. Het zijn ondanks hun afmetingen mobie le, toeristische caravans, waarmee snelheden van 60 tot 80 km gemakke lijk kunnen worden gehaald. Nieuive onderneming (Van onze correspondent) AMSTERDAM Twee broers. Bob en Lothar de Bru(jn, resp. 42 en 29 jaar oud, hebben een nieuwe onderneming opgericht onder de naam Eerste Neder landse Geld- en Waardetransportonder neming, die voor banken en bedrijven kostbare zendingen wil vervoeren. Deze transporten zullen plaatsvinden in een opvallend helgeel gekleurde be stelauto, voorzien van zwaailicht, het opschrift „Geldtransport" en een mobi- lifooninstallatie. De auto wordt mo menteel voorzien van extra dikke be plating en speciale veiligheidssloten. Diverse Amsterdamse bedrijven heb ben, vooral na de recente overval op de geldloper van C A, grote belangstel ling voor dit iniatief getoond. De direc tie van C A voert reeds besprekin gen. Bij de politie is men eveneens in genomen met het plan van de gebroe ders De Bruijn. HAGESTEIN Gisteravond om kwart voor vier is het zevenjarige jongetje C. van Zanten uit Hagestein met zijn fiets onder een stadsbus ge komen. Het kind raakte onder een der achterwielen en werd zo ern stig gewond, dat het later in het stads- en academisch ziekenhuis in Utrecht aan zijn verwondingen is overleden. Ook op het gebied van accessoires laat de Caravan-RAI weer een breed assortiment zien, dat de vakantie ganger op alle mogelijke wijzen meer comfort biedt. Een voorbeeld: de koelkasten, spe ciaal voor gebruik in de caravan ont worpen. Fabrikanten hebben ruime aandacht geschonken aan de inbouw- mogelijkheden en letten vooral op de luchtcirculatie. Verschillende uitvoeringen kunnen zowel met gas als met elektriciteit worden gevoed. De nieuwste ontwik keling is een los voor dit doel ont worpen aggregaat, dat in een keu kenkast van de caravan kan worden ingebouwd, waarna de kast een isola tielaag en bekleding krijgt om ais koelkast te gaan dienen. Op het gebied van de verwarming is gebleken, dat de omgekeerde bloempot op het gasstel en de potka chel in het midden van de caravan zich niet meer hebben kunnen hand haven voor wintergebruik. Daarvoor is in de plaats gekomen de vloerka chel, die ook in kleine caravans ge makkelijk kan worden ingebouwd. Deze kachels worden aangesloten op de gasfles en zijn volkomen betrouw baar. Aan- en afvoer van verbran dingslucht gebeurt aan de buitenzijde van de caravan, zodat verbruik van zuurstof en condensvorming in de ca ravan geen problemen meer zijn. Meer comfort in de caravan ook voor de vrouw. In het interieur van de meeste caravaris heeft de roestvrij stalen gootsteen met aanrecht en gascomfoorbak op alle fronten terrein gewonnen. In de grotere wagens is er zelfs ruimte voor een driepits-gascomfoor. Er zijn typen waarbij voor het aansteken lucifers overbodig zijn. De watervoorziening geschiedt veelal door met een in het keukenmeubel gemonteerde handpomp lucht samen te persen boven het vloeistofni veau van een gesloten jerrycan. Zolang deze overdruk bestaat, stroomt er water uit de kraan zodra men deze opent. Daarnaast zijn in de meeste caravans hand- en voetwaterpompen in ge bruik. Omdat de onder de caravanvloer uitstekende voetwaterpomp blootstaat aan bevriezing, heeft men pompen geconstrueerd die hori zontaal worden bewogen, zodat deze in een kastje kunnen worden in gebouwd. Voor het eerst wordt dit jaar naast caravans en tent- en tentvouw wagens ook een negen tal kampeerauto's gede monstreerd. Vooral in Engeland is het aantal van deze „caravans" snel toegenomen (er zijn daar meer dan veertig typen aan de markt). In deze sector kent men twee groepen: als kampeerauto ingerichte busjes en bestelauto's, kampeerauto's die ontworpen en gebouwd, geheel als zodanig zijn De eerste groep, waarbij gebruik wordt gemaakt van een bestaand auto type, is goedkoper in aanschaf. Tot de eerste groep behoren de VW-busjes met uitneembaar inte rieur. Op werkdagen doen zij dienst als bestelauto en in de va kantie en in weekends kunnen zij snel en ge makkelijk worden ver anderd in een gemoto riseerde caravan. Losse inbouwelemen- ten zijn in verschillende uitvoeringen verkrijg baar. Om een grotere stahoogte te krijgen, wordt gewoonlijk een uitzetbaar of verhoogd dak aangebracht. Een nadeel van de kampeerauto is, dat men kamperend geen vervoermiddel bezit Men kan natuurlijk een vouwfiets meenemen. gezien buitenlandse ervaringen, is te betwijfelen of het tot een hoger "melkverbruik heeft geleid. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Zaterdag komen, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Trouw, ongeveer 150 oud-illegalen (het.totaal aantal mede werkers van Trouw in de oorlog wordt op 2000 tot 3000 geschat) in Amsterdam bijeen om het heuglijk jubileum te vieren. Zij zullen worden toegesproken door drs. J. W. de Pous, eens verspreider van Trouw, nu presi dent-commissaris van de N.V. de Christelijke Pers, en E. van Ruller, een van de oprichters. 's Morgens wordt een kleine ex positie geopend in de hal van het gebouw van Trouw. Documenten, fo to's en voorwerpen uit de illegale pe riode zijn uit heel het land verza meld, tot een koerierstersfiets en oud zetsel toe. Hoofdredacteur Bruins Slot vertel de gisteren op een persconferentie, toen hij er naar werd gevraagd, dat Trouw zich in de oorlog niet en ook nu niet een etiket op heeft laten plakken („Niet meer ARP. Dat zullen alle ar-Kamerleden u om strijd ver tellen"). 149.50 a vraag het uw dokter S. VIJFENTWINTIG JAAR TROUW Spanningen met de „jongens" (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Trouw 25 jaar. Van illegaal bulletin met in januari 1945 een opla ge van 350.000 per dag tot de legaliteit van nu met een op lage van 108.000. Hoofdredac teur van toen en nu, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot: „En juist op dit moment is Trouw het meest in de geest van de illegaliteit geschreven". Namen uit die tijd? Het zijn er te veel om op te noemen. Velen ook die in de anonimiteit verkozen te blijven. Maar ook bekenden, J. Smallenbroek, dr. R. J. Dam uit Kampen, Gesina van der Molen (tante Lien), Jan Schouten, A. M. Donner, de provinciale leiders Van der Meer, Ottevanger, Morsink, en niet te vergeten „de jongens" van de verspreiding, waarvan drs. J. W. de Pous er één was, onder de bezie lende leiding van Wim Speelman, VU-student. Een van de eerstelin gen van het verzet, eerst versprei der van Vrij Nederland, daama vanwege een conflict met H. M. van Randwijk over diens beleid, aan de wieg van Trouw. De moord op Wim werd door Bruins Slot in een hoofdartikel beschreven als de climax van een rampmaand. En dan E. van Ruller, redacteur van De Rotterdammer en de ande re bladen van het huidige Kwartet, die naam kreeg als bemiddelaar in moeilijke zaken. Die waren er dan ook wel. Zelfs conflicten konden in deze duistere tijd niet uitblijven. Drs. Hille de Vries, wetenschappe lijk medewerker van de Vrije Uni versiteit, schrijft erover in zijn geschiedenis van 25 jaren Trouw: Een ophitsend geschrift (uitgave Ambo, Utrecht), dat gisteren aan de pers werd uitgereikt. Na twee jaar van verschijnen wist de Duitse Sicherheitsdienst, blijkens een later gevonden docu ment, alles van de opbouw van de illegale bladen. Bij Trouw stond aangetekend: Anti-Revolutionar gefarbt Zeer grote oplage. Uitgege ven in Amsterdam, Rotterdam, Zwolle en Laren? Hoofdredactie Zwart (De echte schuilnaam van Bruins Slot was Swarth, red.), Van Ruller, mevrouw Van der Molen. Koeriers door het hele land. Verspreiding en technische leiding: Wim O. Verbindingspersoon: Van Andel O". De O stond voor „Festgenom- men". Wim Speelman en Smallen broek waren gepakt. De Duitsers hadden Trouw tot anti-revolutionair blad gebombar deerd. Wat zij niet konden weten, was, dat juist over deze kwestie in de illegale Trouw-kring veel te doen is geweest. Bij het eerste con tact tussen Bruins Slot en Wim Speelman was er over het eigen lijke doel van het verzet geen verschil van mening: het voeren van een godsdienstoorlog. Eigen beginsel Op de vraag van Wim of het de bedoeling van de redactie was om een op anti-revolutionairen gericht blad uit te geven, antwoordde Bruins Slot, dat het blad zich zou richten tot het hele volk, maar dat het in zijn voorlichting uit zou gaan van beginselen die aan de re dactie eigen waren. De krant zou christelijk nationaal zijn in de zin die Groen van Prinsterer er aan hechtte. Aan deze afspraak heeft Bruins Slot altijd vastgehouden. Ook toen er later moeilijkheden met „de jon gens" kwamen, zoals zij steeds worden aangeduid. Het was inder daad zo, dat in de redactionele top van Trouw leiders van de ARP zia- ten. Trouw is dan ook niet los te denken van de ondergronds wer kende partij. Conflict Maar de verspreiders, die zeer veel risico liepen en onder wie de slachting groot was, wilden inspraak. Zij vonden Trouw te beschouwend. Zij legden de nadruk op het verzetskarakter van Trouw; de redactie zag het blad als een politiek voorlichtingsorgaan. Een oplossing wend niet bereikt, on danks veel onderhandelen. De re dactie weigerde andersdenkenden op te nemen. Enkele personen tra den uit. Een breuk was er niet, want „de jongens" bleven strijd lustig genoeg om tegen de Duitsers te vechten. Legaal Dezelfde kwestie speelde vooral bij de discussie over het al of niet legaal verschijnen na de oorlog. Want dat was aanvankelijk hele maal niet de bedoeling. Men dacht aan een herleving van De Stan daard, zij het onder andere leiding. Aan legaal verschijnen was men pas toe toen de regering in Londen het Tijdelijk Persbesluit bekend maakte, waarin alleen legaal verschijnen werd toegestaan aan die bladen, die hun verschijning uiterlijk op 1 januari 1943 hadden gestaakt. Ook daarna nog, in november 1944, formuleerde de redactie haar standpunt aldus: geen duurzaam voortbestaan, maar slechts zolang tot het persvacuüm is opgevuld. Intussen werd in AR-kring ge werkt aan de oprichting van een Nieuwe Standaard, met Bruins Slot als hoofdredacteur. Nog geen Trouw dus. Het initiatief daartoe namen weer de verspreiders, de jongens van de frontlinie. Weer dezelfde moeilijkheden over de richting van het blad en de positie van beide groepen. Weekends werden belegd, men sprak zelfs van paleisrevolu tie. Bruins Slot werd er moedeloos van en wilde er meteen na de be vrijding mee ophouden. Van Ruller schreef hem: „Het schijnt dat de zaak je aanpakt, zulke lange brie ven heb ik nimmer van jou ge zien". Aan bemiddelaar Van Ruller was het te danken dat er geen definitie ve breuk ontstond. Uiteindelijk werd Trouw toch legaal. Unaniem stond men achter dit besluit Trouw-proccs De geschiedenis van die twee Trouwjaren is een stukje oor logsgeschiedenis van een onbarm hartige strijd tegen de bezetter, vaak enorme gewetensconflicten. Het grootste misschien wel toen de Duitsers de opheffing van Trouw eisten m ruil voor het leven van 23 gearresteerde Trouw-medewerkers Zij werden gefusilleerd. En 25 jaar later? Bruins Slot: „Wat je in deze tijd spe ciaal van een christelijke krant moet kunnen verwach- I ten, is barmhartigheid. In al les wat hij doet."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9