Katoenkoning - 80 jaar met vrolijke collectie PEIGNOIRS EN DUSTERS ^loemistenvereniging 3 bestaat veertig jaar Bazaar voor Remonstr. kerk Zwammerdam PRIJZEN )e Alkeburcht opent deuren voor de jeugd Geslaagden Veilig Verkeer Woubrugge Studie over haven Rijnpoort nog lang niet voltooid Uitbreiding Alphen Nieuwe commissaris in Haarlemmermeer Alpl Nieuwe schaakclub ALLEEN VRIJDAG EN ZATERDAG alleen in Leiden: 1 'AlftrWE LEIDSE COURANT 7 DONDERDAG 25 JANUARI 1968 'ER AAR De coöperatieve -jmisten vereniging Ter Aar en Glptreken bestaat veertig jaar. De jchters werden destijds gedreven t de onbevredigende financiële —Uitaten van de groententeelt. In tijd had de tuinder 's zomers n tijd om te eten en 's winters l hij geen voedsel. Ie teelt was te eenzijdig gericht men ging naar meer gespreide """Iten zoeken. De eerste bloemen, i in flinke hoeveelheden werden jweekt, waren tulpen en narcis- Er werd contact gezocht met de itrale Aalsmeerse Veiling (CAV). je Ter Aarse kwekers werden als itractkwekers tot de veiling toe- iten. De oprichting van-een ver- ;ing voor de behartiging van de ingen van bollen- en bloemen- kers had op 1 februari plaats, traden aanvankelijk 21 kwekers lid toe, met als bestuursleden de en Joh. Rekelhof, voorzitter, Jac. secrtaris, J. Kroft, penning- ster, en de heren A. J. Nieuwen- 'zen en Herm. Vuyk als leden. maart werd het eerste con- :t met de CAV getekend. Vervoer jet eerste jaar brachten de 000 opgeplante bollen f 20.000 op. iral het vervoer en de wijze van .enteren van de bloemen aan de ing bleken in die eerste jaren al eens moeilijkheden te geven, bloemen kwamen vaak te laat de veiling en werden onjuist {epakt, waardoor de kwaliteit te fi had. Op een gegeven moment j zelfs geen prijs meer gesteld e Ter Aarse bloemen, lukkig kon na veel gepraat een iw contract worden opgemaakt, rbij de Ter Aarse tuinders als aardige leden in de CAV wer- opgenomen. Ook in de latere jaren toen veel linders over eigen vervoer gin- LKEMADE Reeds tal van ja- bestaat in Alkemade-Oost te en Roclofarendsveen, Oude en uwe Wetering behoefte aan organisatie voor ontspanning en ning van jeugd. De hoop was de ste jaren gevestigd op het inmid- tot stand gekomen dorpshuis Alkeburcht" op de Noordhoek toelofarendsveen. insdagavond kwam in „De Alke- :ht" een groot aantal personen »n om eens van gedachten te ;elen. De Stichting Jeugd- en enigingsgebouwen was de initia- leemster. Dorzitter op deze gesprekavond de heer J. S. Wagenaar. Het ge- gaat dreigen aldus de voor- r dat een bepaalde groep in gedrang komt, de leeftijdsgroep circa 13, 14 en 15 jaar. ee» algemene discussie for- rden zich drie groepen: één voor dansen boven een bepaalde leef- één voor recreatie van de jon- van circa 13. 14 en 15 jaar en voor het organiseren van film dagen. filmgroep zal aan het werk voor films op zondagmiddag de jeugd beneden 12 jaar. De missie voor het dansen zal plan- ontwikkelen om tot goed geor- l dansen te komen, mogelijk in oten verband. isloten werd aanstaande zondag euren al te openen voor jongens 13, 14 en 15 jaar, en wel van elf tot half twee. Men wil dan prijskaartwedstrijd organiseren. zondag zijn jongens van die ijd welkom. Ènaf zondag 4 februari komen de meisjes van 13, 14 en 15 jaar bod. Zij kunnen terecht vanaf 3 's middags tot half 6. ver film en dans komen nog ;re mededelingen. Dor de filmclub treedt als dage- bestuur op: G. A. Elstgeest, leinde 76, Roelofarendsveen, zitter, en mej. R. Schrama, teinde 39a. secretaresse. Lid: C. 't Hart, Spoorstraat 33, R'veen. r de recreatie: L. Zoetendaal, iuct 3 te Nieuwe Wetering, voor- r. Leden: M. Hoogenboom te ófarendsveen, Berk (maatschap- k werker) en mevr. Zoetendaal- enboom, secretaresse, et dagelijks bestuur van de dans- p: A. van der Zwet, Galgekade, ófarendsveen, voorzitter; mevr. an der Zwet-van Veen, Voorweg Nieuwe Wetering, secretaresse, als lid A. J. van Velzen. Spoor- at 27, R'veen en J. de Koning te e Wetering. gin april komt het Amsteltoneel rschijnlijk terug. gen beschikken maar toch ook weer lang niet allemaal, heeft het vervoer van de bloemen naar de veiling veel hoofdbrekens gekost. Het bestuur heeft het echter steeds weer weten te klaren en voor een ieder de meest geschikte oplossing weten te vinden. Het aanvragen van het lidmaat schap bij de CAV gaf moeilijkheden doordat het bestuursvoorstel daar toe door de leden met 53 tegen 51 stemmen in eerste instantie werd afgestemd. Na een actie onder de leden kwam het voorstel opnieuw in een ver gadering en toen werd besloten met 76 stemmen voor en 19 tegen het lidmaatsdhap aan te vragen. Omzetten De omzetten van de vereniging van Ter Aarse Bloemisten liepen als volgt op: in het vijfde jaar f 55.000,10de jaar 80.000,15de .iaar f281.000,—, in 1948 f474,750,—, in 1953 was het f800.520,80, in 1958 f2.669,116,61, in 1963 werd het f 7.439.864,25 en in 1967 is dit bedrag gestegen tot f 11.118.908,06. Dankbaar is het bestuur voor de steun en voorlichting steeds onder vonden voor de hulpbronnen, de tuinbouwschool, de voorlichtings dienst, het rijkstuinbouwconsulent- schap met het waarborginstituut en niet te vergeten de krediet verlenen de instellingen, die ook een belang rijke bijdrage hebben geleverd aan de ontwikkeling van dit tuinders- gebied. Twee bestuursleden zijn van de oprichting af lid van het bestuur geweest, de heren Jac. Lek en J. J. Nieuwenhuyzen, terwijl de voor zitter de heer N. A Hoogervorst, reeds 39 jaar achter de groene tafel zitting heeft. Raad Leimuiden LEIMUIDEN De raad komt vrijdagavond 26 januari om half 8 bijeen. De agenda luidt: Voorstel tot verhuur van visrecht in gemeentewater, voorstel tot het instellen van een commissie van advies voor toeken ning van subsidie aan plaatselijke verenigingen; tot wijziging van de bezoldigings verordening voor het gemeenteper - soneel; vaststelling bedrag per leerling voor exploitatievergoeding van de bijzondere scholen over 1968; advies van B. en W. inzake het verzoek van de Sportraad van Lei muiden tot bijwoning van zijn ver gaderingen door een of meer raads leden. De raad komt ook dinsdag 30 ja nuari om 7.30 uur bijeen. De agenda luidt: benoeming van een gemeentese cretaris; aanwijzing van leden van de com missie van overleg inzake de sub sidiëring van plaatselijke verenigin gen. Van Hameren biljartkampioen TER AAR In Den Haag, waar hij op bezoek was, is op 75-jarige leeftijd plotseling overleden de rustend deken van Beverwijk, B. G. Hosman. Pastoor Hosman was van 1940 tot 1945 in Langeraar werkzaam. Daarna diende hij in Wognum en Beverwijk. De begra fenis is zaterdag om 11 uur van uit de St. Agathakerk te Bever wijk. Toneelavond Ter Aar TER AAR In het dorpshuis werd een culturele avond gehou den uitgaande van de onlangs op gerichte culturele vereniging. „Lit- teris Sacrum" uit Leiden voerde het blijspel „Zachtjes met de deu ren" op. De regie was in handen van Bram Harteveld. Een gezond humoristisch stuk uit de werke lijkheid, dat prachtig werd ge speeld. In zijn dankwoord wekte de voorzitter van de vereniging, de heer M. Heijns, op om lid te wor den van de vereniging. Oud-deken Hosman overleden TER AAR Jan van Hameren wist door stug doorzetten en goed spel de titel biljartkampioen te be halen. De eindstanden van de voorwed strijden zijn: 1 Jan van Hameren. Veen- en Rijnstreek: 2 W. de Jong, Krimpenerwaard; 3 D. Heijboer. Delft: 4 C. Pauw, Gouda; 5 W. van Werkhoven, Bollenstreek: 6 P. Spaanderman, Rotterdam: 7 W Grieffioen, Den Haag: 8 J. Pirets. Dordrecht; 9 K. v. d. Linden, Schiedam. Op de foto! Het bestuur van de jubilerende vereniging. Zittend: v.l.n.r. A, J. Nieuwenhuyzen, N. A. Hoogervorst, Jac. Lek en P. Sanders; staande v.l.n.r. W. van der Jagt. J. Hoogendoorn en J. C. Egberts WOUBRUGGE Aan het eind van de door de Vereniging voor Veilig Verkeer gehouden cursus voor het opfrissen van de kennis der verkeersregels, onderwierp een negental cursisten zich dinsdag avond aan een examen. Examinato ren waren de heren M. van den Berg uit Leiderdorp en L. Freu- ren uit Bodegraven. Van de dames slaagden: K. N. Robbe-de Oude (met lof), H. M. van der Meer-de Jong, W. van der Nagel-van Dorp, P. A. Noordam. Voorts de heren: J. van der Laan, M. Rijnsburger, D. Boutenbal en D. L. van Berkel. Op de vrijdag a.s. te houden feestavond van Veilig Verkeer in Het oude Raedthuys zullen de di ploma's worden uitgereikt. Eén kandidaat werd afgewezen. G.S. MENEM I Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De srtudie over de toekomst van de Rijnpoorthaven is nog lang niet voltooid. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en de Rijn' mondraad beraden zich samen met de gemeente Rotterdam over de plannen voor de Rijnpoorthaven. Ged. Sta/ten deelden vanmorgen op een perscon ferentie mee, dait het nog lang niet ze ker is waar en wanneer deze Rijn poorthaven zal worden gerealiseerd. „Dat er een containerhaven moet ko men, is duidelijk, maar dat is voorlo pig het enige concrete", merkte Ge deputeerde mevr. De Ruyter-De Zeeuw op. Voorts kon worden meegedeeld, dat de monaster van verkeer en waterstaat akkoord is gegaan met de plannen van de provincie om verdere verzil- ting van het Westland, Rijnland en Schieland tegen te gaan. De grens van de verzilting zal de Hollandse IJssel zijn. „De mate van verzittiiing wordit niet alleen bepaald door de loop van de grote rivieren, zoals Maasmond, maar ook door de ligging van de Hol landse IJssel", zei mevr. De Ruyter- de Zeeuw. Zoals bekend, wil men in de riviermonden drempels aanbren gen om het zoute water tegen te hou den Burgerlijke stand van Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Gebo- ren: Johanna C A, d v L H van der Linden en B de Vries; Sander M A, z v P M M Alkemade en G M B S I E Stevelius; Antonius J C, z v A J M Hertogh en F J G Zaat; Johannes P L, z v P J van Dongen en M T van den Berg; Esther A M, d v W A Q Edelaar en C A M Nederstigt; Franciscus J, z v J A van den Berg en G K P van Kam pen; Alexandra J G, d v A W van den Berg en A C van den Berg. Ondertrouwd: WOT Fix en B PCM Meeuwenoord. Getrouwd: W P M van der Peet en J A Hoogkamer. Overleden: M C Oostdam, 47 j, echtgen v P M M Niewint; H van der Linden. 72 j, echtgen v J C van der Lelie. ZWAMMERDAM Op vrijdag en zaterdag wordt in de Nutszaal een bazaar gehouden waarvan de opbrengst zal zijn voor de restauratie van de Remonstrantse kerk van Zwammerdam. De restauratie van deze kerk aan de Molenstraat kan moeilijk langer worden uitgesteld, omdat binnen niet al te lange tijd vlak naast het kerkgebouw geheid zal worden in verband met de bouw van de nieuwe brug over de Rijn. Het kerkgebouw is in 1640 ge bouwd, maar werd tijdens de brand van 1672 geheel verwoest. Enkele jaren later neeft men het weer op gebouwd. In 1828 is het onder koning Willem I nog gerestaureerd, maar sindsdien is het meer en meer in verval geraakt. ALPHEN De eerste fase van de uitbreiding in Alphen-Noord is in uitvoering. Dat is het gedeel te tot de zg. Hogedijk. Er is ook een tweede fase, die het plan zal voltooien, nl. tot de Ridderbuurt. Er gaan nog wel wat jaren over heen, eer het zover is. Want niet onmogelijk is dat. na de voltooi ing vari Noord I eerst het plan Zuid aan de beurt komt. Dat is het gedeelte over de spoorlijn Alphen- Leiden, achter het station, een grote polder, waar de gemeente ook al veel in eigendom heeft. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, zou het gemeentebestuur daarheen te zijner tijd graag een tunnel gelegd zien, onder de spoor lijn door. De spoorwegen vinden dat wel goed, maar wensen er niet aan te betalen. Ook hier geldt overigens, dat er nog wel enige jaren overheen gaan eer men daar begint. Dit laatste woord is niet geheel juist. Want burgemeester en wethouders vragen de raad een krediet vah 24.500 voor het uit voeren van een grondonderzoek in Zuid. Men wenst een algemene in druk te verkrijgen van de bodem gesteldheid. Op de kruispunten van een vierkantennet met zijden van 500 meter zal daartoe een aantal diepsonderingen worden uitgevoerd. Ruiteravond in Voor de ongeveer zestig leden van de Remonstrantse Gemeente is het een haast onmogelijke taak om het nodige geld voor de restauratie bij een te brengen. Door middel van verschillende acties hoopt men fi nancieel een goed eind weg te komen. Op de bazaar, die vrijdag avond om zeven uur zal worden ge opend, zullen ook artikelen worden verkocht door de Remonstrantse damesgroep. HOOFDDORP Met ingang van 1 februari is de heer W. A. C. Vos benoemd tot politie-commissaris van de gemeente Haarlemmermeer. Hij volgt in deze functie mr. C. Barends op, die nu in Leiden commissaris is. De heer Vos is nu hoofdinspecteur in Emmen. De nieuwe commissaris, die 43 jaar is, is getrouwd en heeft vier kinderen. ten ALPHEN Dat de belangstelling voor de landelijke ruitersport en de landelijke rij verenigingen nog steeds toeneemt, daarvan getuigde de voor zitter van de landelijke rijvereni- ging „De Alphense Ruiters", de heer M. Ripping, in de stampvolle zaal van het parkrestaurant Avifauna in zijn openingswoord op de door deze vereniging gehouden ruiteravond. „Juist in deze tijd van verstede lijking is dit verheugend", aldus de heer Ripping, die tevens wees op de successen tijdens de provinciale kampioenschappen te Delft, waar Gert Ripping het kampioenschap be haalde in de afdeling dressuur M: 2de en 3de werden André de Regt en Lie Angenent. Er werd onder leiding van de conferancier Frans Vrolijk een goed programma afgewerkt waaraan me dewerking werd verleend door „The Calthens" met hun acrobatiek en The Melody Mixers die het muzi kale gedeelte voor hun rekening namen. LEIMUIDEN/RIJNSATERWOUDE Enkele schaakliefhebbers heb ben het plan geopperd een schaak club op te richten. Gisteravond is in het Nutsgebouw een informa tieve vergadering gehouden. Zes tien personen hebben zich als lid opgegeven. Volgende week dinsdag avond 8 uur wordt een definitief bestuur gekozen. Bijna 2800 imv oners in Nieuwveen NIEUWVEEN Het aantal in- woners is in 1967 toegenomen met 31 mannen en 27 vrouwen. Per 1 januari 1968 telde Nieuwveen 2793 inwoners tegen 2735 per 1 januari 1967. In 1967 werden 63 inwoners géboren en overleden 14 inwoners. Er vestigden zich 186 mensen en er vertrokken 177. Het aantal hu welijken bedroeg 23. Er waren geen echtscheidingen. COÖRDINEREN EN COMBINEREN (Van onze moderedactrice) DEN HAAG Tachtig jaar is de Franse katoenkoning Boussac, maar nog r»- =rt hij met vaste hand zijn taoht axtielfabrieken, houdt een stevige vinger in de pap van vele modehuizen en beheert daarnaast een koelkastenfabriek. Hij stamt uit de tijd van de blauw- katoenen dienstbodenjurken en sit sen dames japonnen, wat hem echter niet verhindert zijn ontwerpers anno 1968 hun moderne ideeën volledig te laten uitleven. Resultaat? Een col lectie van 3000 dessins. Gisteravond werden hiervan enige honderden in een wervelende, boeiende show in het Kurhaus getoond. Onmogelijk die alle te beschrijven. We houden orté dus aap de hoofd motieven. Allereerst dan de kleuren: -«ije tinten blauw, veel geel, warm man darijn, bruin. De dessins variëren van enorme fi guren, waarin dikwijls Mexicaanse in vloeden zijn te herkennen, via vage vormen tot heel kleine bloem, of ruit- motiefj es. Smalle veelkleurige strepen, bijzon der fraai in de Egyptische versie, ge baseerd op decoraties van oude Frie zen. Verre landen en oude culturen hebben de ontwerpers geïnspireerd Perzische invloeden, Chinese kleur stellingen. batiks, kasmir, er zijn vleu gen van herkenning en toch is. alles nieuw. De kracht van deze presentatie was zeker, dat men kon zien hoe het ma teriaal toegepast kan worden en dan vooral hoe twee materialen of twee dessins gecoördineerd kunnen worden. VERRASSEND Het systeem om hetzelfde dessin op twee verschillende materialen te druk- den is door Boussac reeds jaren ge leden toegepast. Een japon van soepele glanzende katoen bijvoorbeeld met een mantel van fijne piqué geeft juist een nuance, al zijn kleur en dessin dezelf de, die heel verrassend werkt. Maar nu is een coördinatie gevonden tussen de verschillende dessins. Een wijd vallende mantel kan een groot dessin hebben, de japon echter die glad xmlt verdraagt slechts een mi niatuur uitvoering van de motieven. Soms ook was uit een druk patroon een enkel detail op de stof voor de japon genomen, maar zelfs waren er totaal verschillende dessins echter uit gevoerd in precies dezelfde tinten, ge combineerd. En met succes. Het is wel te hopen, dat de zaken waar de Boussacstoffen te koop zijn de nodige aandacht aan deze combina ties en de voorlichting van de klanten besteden, want de keus is zo groot en de mogelijkheden zo verrassend, dat het jammer zou zijn wanneer dit het publiek ontging. ADVIES Iedere vrouw heeft haar type en een algemeen advies is niet te geven. Maar wij zouden ons kunnen voorstellen, dat de Mexicaanse ideeën, ook in de bad stoffen, een donkere vrouw zouden in spireren tot een fantastische poncho. En dat de blondines zich liever houden bij de heel zachte pasteltinten of de harde scherp afgelijnde lichte tinten. Ietwat bedaagden zouden een satijn kunnen kiezen in kameelbruin over- waasd door gestippelde halve cirkels van witte vlokje6. Lichtvoetigen den- Lange avondmantel in maximum dessin gecoördineerd met een japon, die het verkleinde patroon herhaalt. ken we graag in een voileachtige ter- gal, die zich uitstekend laat plisseren (permanent). Het was wel wat ontgoochelend gis teravond om na al die weelde in een winterse gietbui terecht te komen, maar toch: het eerste vleugje zomer hebben we meegemaakt! Drumband VIOS naar carnaval ZOETERWOUDE Dt drum- band VIOS heeft een uitnodiging van de carnavalsvereniging in OI- denzaal gekregen om mee te werken aan de grote carnavalsoptocht. Dit deelde voorzitter C. P. Paar- dekooper op de gisteren gehouden vergadering mee. Penningmeester A. van Noort zei, dat men financiële zorgen heeft. Ge lukkig konden heel wat nieuwe do nateurs worden aangetrokken. De heer P. van der Werf had er de meeste aangeworven. Daarvoor kreeg hy een prijs. Raad Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE De raad komt dinsdag 30 januari om 9 uur bijeen. De agenda luidt. benoeming van een gemeentese cretaris; voorstel tot wijziging bezoldigings verordening voor het gemeenteper- soneel; tot wijziging van de leges verordening; tot vaststelling van een verorde ning op de Drank- en Horecawet. Meer samenwerking bij maatschappelijk werk in Noordwijkerliout NOORDWIJKERHOUT Zater- dag wordt het 12 -jarig bestaan van het Interparochieel Sociaal Cha ritatief Centrum gevierd met een receptie op het bureau aan de He renweg. Dan sal tevens in het Wit- Gele-Kruisgebouw, op hetzelfde adres, een Bureau voor Maatschap pelijk Werk worden geopend. Het Sociaal Centrum „Sint Marti- nus", in 1954 opgericht, wilde een coördinatie zyn van alle charitatieve werk binnen de rooms-katholieke gemeenschap. Sedert 1 augustus 1967 heeft het Centrum een eigen deskundige kracht: de maatschappelijke werker P. R. A. J. Aalsma, die het mede als zijn taak ziet een zo efficiënt mogelijke binding tussen de ver schillende vormen van maatschap pelijk werk in Noordwijkerhout tot stand te brengen. Er zyn besprekin gen geopend om te komen tot vor men van samenwerking, die vooral in het belang zullen zijn voor de mens in nood in de Noordwyker- houtse gemeenschap, zonder onder scheid van kerkelijke gezindheid. Kort geleden hebben zich ook in het bestuur van „Sint Martinus" en kele wijzigingen voorgedaan. Mevr. E. van der Weijden-de Wert en dr. P. A. F. van der Spek gaan Noord- wykerhout verlaten en met ingang van 1 september 1967 is de heer C. A. M. Romijn de voorzitter van het Centrum. Schietvereniging viert 2e lustrum LEIDERDORP De Leiderdorpse Schietvereniging De Vrijheid is maandagavond de viering van het tweede lustrum begonnen met schietwedstrijden die twee weken zullen duren. De wedstrijden wor den elke avond, behalve zaterdags- en zondags, van zeven tot elf uur gehouden op de zolder van de open bare school. De schutters zijn afkom stig uit het hele land. Het laatste schot wordt gelost op zaterdag 3 fe bruari, waarna de uitslagen bekénd worden gemaakt en de prijzen wor den uitgereikt. Gerzon laat zien wat opruimen is. Extra-radicaal! Morgen en overmorgen de héle voorraad peignoirs en dusters voor de helft van de oorspronkelijke prijs. Dus.vèr beneden de opruimingsprijs! Een voorbeeld: de oorspronkelijke prijs van een artikel was 125.—, de opruimingsprijs is 98.— Nu wordt de prijs 62.50. Maarkomt u vooral vroeg. Dan is de keuze groter en de service beterl J Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7