ware delegatie naar handefeeoeferentie $SÊk Rennies Grijze zeerob oorzaak van haringwormellende Castro geen premier meer? SLUITEND SYSTEEM VOOR BESTRIJDING BUNA TWEE MAANDEN IN INDIA Pendeldienstpolitici Bijslag 3 per week bij minimumloon Uit de Haagse hof geplukt Geen blijvende vrijstelling voor didactiek Nu wetenschappelijk bewezen: Concentratiekamp Ladelund verdwijnt MAN GESTIKT BIJ BRAND GESPREK MET EEN ABONNEE DONDERDAG 25 JANUARI 1968 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Op de tweede wereldhandelsconferentie, die van 1 februari tot 25 maart in New Delhi gehouden wordt, zal Nederland met een zware delegatie vertegenwoordigd zijn. Niet minder dan 33 personen, onder wie 13 leden van de Eerste- en Tweede Kamer, zullen naar India gaan, de parlementariërs overigens in een soort aflossing-van-de-wacht-pendeldienst. I landsc regering is dat wij geen vrede mogen hebben met de huidige on evenwichtige situatie. Heeft Den Haag aan de ene kant begrip voor de slechte positie waarin de ontkikke- lingslanden verkeren, aan de andere zal het zijn houding afstemmen op wat andere en met name de grote mogendheden bereid zijn te aan vaarden. In dit verband stemt het Neder land tot voldoening dat er enige be weging gekomen is in het standpunt van de Verenigde Staten ten aanzien van de handelspolitieke problema tiek (preferenties). Tegelijkertijd is de regering zich bewust van het feit. dat er bindingen zijn binnen het raam van het EEG-verdrag, het Be- neluxverdrag en ook het GATT (handelstarieven) bindingen welke men niet zomaar weg kan wimpelen. Hoedenduo uit de collectie-Carven, 1 ook al weer een Parijse meester. 1 Boven een grote hoed van turquoise stro met charmante kleine sluier. Onder een twee- I kleurig model met neergeslagen rand en een band van zijden mousseline. Tol omstreeks 7 februari zal de minister van economische zaken, mr. L. de Block, als hoofd van de delegatie optreden. Van 10 tot 20 maart zal dit de minister voor de ontwikkelingshulp, mr. B. J. Udink, zijn. Bij afwezigheid van beiden zal de leiding berusten bij drs. J. Boek- stal, directeur van de buitenlandse economische betrekkingen van het ministerie van economische zaken. De UNCTAD of wel wereldhandels conferentie heeft in 1964 haar eerste zitting gehouden. De vergadering in New Delhi, waar meer dan 130 lan den aan deelnemen, wordt de tweede. De aanloopmoeilijkheden, die aan de ene kant van organisatorische aard waren en aan de andere kant werden veroorzaakt door de verschil len van inzicht tussen de ontwikke lingslanden en de ontwikkelde lan den, konden overwonnen worden door het secretariaat: de Raad voor handel en ontwikkeling, die onder auspiciën van de Verenigde Naties staat. De tweede UNCTAD mag nog niet worden gezien als een zogenaamde Unaniem advies Stichting van de Arbeid DEN HAAG Het bestuur van de Stichting van de Ar- - beid heeft gisteren minister Roolvink geadviseerd het mi- nimumloon met terugwerken- de kracht tot 1 januari met ^een tijdelijke bijslag van 3 ^hfcr week te verhogen van 128 ^fot 131. Het Stichtingsbestuur bracht lit advies unaniem uit. Ver vacht mag worden, dat minis- er Roolvink die zelf voor stander is van een spoedige byslag op het minimumloon met dit voorstel akkoord zal aan. Aanvankelijk had het stieh- agsbestuur de regering geadviseerd et de verhoging van het minimum- on te wachten tot 1 juli van dit ar, omdat een snellere optrekking -jn het minimumloon invloed zou unnen hebben op het algemene oonpeil. Blijkbaar vindt de stichting dit ar- ument thans niet meer zo belang- ijk-. want het bestuur ging gister- niddag na kort beraad met ƒ3 ijslag akkoord. Onder invloed van minister Rool- ink waren de werkgevers nu bereid og verder te gaan dan in oktober, oen de vakbeweging 1 tot lVt pet. leslag vroeg, waarmee de werkge- 1 ers toen niet konden instemmen. De ƒ3 bijslag, die nu betaald gaat 'orden, is 2,4 pet. van het huidige linimumloon. Met de 1 tot IV* pet. ield de vakbeweging zich in oktober in de prognose van het planbureau. Sindsdien zijn meer prijsverhogen- t maatregelen bekend geworden, zo- .jt het stichtingsbestuur thans una- iem 2,4 pet. wenselijk achtte. Op de overige loonontwikkeling zal it geen ongunstige invloed hebben, rant in de meeste bedrijfstakken, raar de onderhandelingen zijn be- onnen, wordt tenminste al 4 pet. »onsverhoging gevraagd. De heer C. A. Bakker, secretaris van het CNV, erkende dat deze bijslag op het minimumloon per 1 januari voornamelijk door politieke invloed tot stand is gekomen. „De politiek heeft ons al dikwijls een stok tussen de benen gestoken, er mag ook wel eens een heilzame invloed van de politiek uitgaan", aldus de heer Bak ker. Wetsontwerp Voor de definitieve vaststelling van het minimumloon voor 1968 moet nog gewacht worden op het wetsontwerp van minister Roolvink. Verwacht wordt, dat dit wetsont werp nog voor 1 juli a.s. van kracht gaat worden, zodat halverwege dit jaar de definitieve verhoging van het minimumloon in 1968 kan worden be rekend. Voor de toekomst zal de verhoging van het minimumloon op eenvoudige wijze vastgesteld kunnen worden aan de hand van het mechanisme, dat in de wet wordt vastgelegd. Wellicht dat hierbij aan de SER nog een uit voerende taak zal worden toegewe zen. Geruchten in Cubaanse hoofdstad ekening t]"N DENEMARKEN kregen de socia- 1 listen bij de jongste verkiezingen de rekening gepresenteerd van een! langdurig bewind dat de bevolking j ten slotte teveel geld ging kosten, j Nieuwe belastingverhogingen wer den eind vorig jaar het breekpunt,! dat leidde tot vervroegde verkiezin gen. Gevolg was een duidelijke ver schuiving naar rechts. De vraag is nu, of de belangrijkste] drie oppositiepartijen het eens kun nen worden over een regeringspro gramma. Een dergelijke coalitie zou onder moeilijke omstandigheden starten. i De mogelijkheid bestaat dan ook, dat 1 de socialisten opnieuw een kabinet I vormen, waaraan wordt deelgeno- 1 men door de zgn. radicaal-liberalen, die met de grootste winst gingen strijken. HAVANNA In Havanna doen onbevestigde geruchten de ronde, dat Fidel Castro als premier van Cuba zou zijn afgetreden. De functie van partijleider, de belangrijkste post, zou hij echter hebben behouden. Castro heeft gisteren het centrale comité van de communistische partij j in spoedzitting bijeengeroepen. Tegen de gewoonte in werd deze bijeenkomst in de plaatselijke kran ten aangekondigd, waarbij Castro I voor het eerst „algemeen secretaris" I werd genoemd. Tot nog toe was de Cubaanse lei der behalve premier bekend als eer- I ste-secretaris van de partij. Sommige waarnemers zijn van mening dat Castro's broer, de vice-premier en minister van defensie, Raul Castro, i in zijn plaats tot premier zal worden benoemd. Ook de naam van presi dent Osvaldo Dorticos wordt in dit verband genoemd. In Miami (VS) heeft zich een nieu we verzetsgroep tegen Castro aange kondigd. In een „oorlogscommu niqué" dreigt de groep, die zich Cuban Power noemt, vliegtuigen te zullen laten exploderen die lading naar Cuba vervoeren. Beer in Europa Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parija Nice Frankfort MUnchen Zürlch Genève Locarno Innsbrück Rome Madrid Mallorca motregen ijzel X, zw. bew. sneeuw sneeuw geh bew. onbew. licht bew sneeuwbui licht bew. half bew. onderhandelingsconferentie. Er dient een algemene ontwikkelingsstrategie te worden opgesteld, en als de be sprekingen naar wens verlopen, kan misschien de opstelling van een ont wikkelingshandvest worden bereikt, dat normen inhoudt ten aanzien van de te verlenen hulp. In een later stadium kunnen stu diecommissies en werkgroepen zich dan over de problematiek buigen met het doel praktische oplossingen en concrete voorstellen aan de hand te doen. Het opstellingsterrein kan ver geleken worden met een mijnenveld. Het zogenaamde handvest van Al giers, waarin 77 ontwikkelingslanden bijzonder duidelijk de belangrijke tekortkomingen van de industriële landen hebben aangegeven, zal een leidraad voor de discussies zijn. Vraagstukken De voornaamste vraagstukken wel ke ter tafel komen, zijn: De preferenties ten aanzien van industriële produkten en halffabri katen, die nadelig voor de ontwikke lingslanden zijn. De stabilisatie der grondstoffen- prijzen, waarvan vele ontwikkelings landen afhankelijk zijn. De te verwezenlijken hulp aan de ontwikkelingslanden. 9 De financiering van de economi sche hulp in de ontwikkelingslanden De internationale arbeidsverde ling en de daarmee samenhangende industriële herstructuering ten be hoeve van de ontwikkelingslanden. De discriminatie in de scheep vaart (vrachtkosten) ten aanzien van de ontwikkelingslanden. Van tevoren is reeds te voorzien dat de tweede wereldhandelsconfe rentie in New Delhi een moeizaam verloop zal hebben. De bestaande economische blokvorming (EEG, Ge menebest enz.) is hier niet alleen vreemd aan, maar ook de stagnering van financiële hulp. Op dit moment investeert de we reld ongeveer 10 miljard dollar per jaar in ontwikkelingsprojekten. De financiële moeilijkheden, waarin vooral de Verenigde Staten en En geland zijn geraakt, geven bepaald geen reden tot optimisme wat betreft een eventuele uitbreiding van de directe hulpverlening. Het uitgangspunt van de Neder- (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG De staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, is niet bereid een verzoek van de drie samenwerkende kweekschoolorganisaties in te willi gen een kandidaat die bij het exa men voor volledig bevoegd onderwij zer voor didactiek een voldoende heeft behaald, een volledige en blij vende vrijstelling voor dit onderdeel te geven. Hij zegt dit in antwoord op vragen van het a.r.-Kamerlid J. A. van Bennekom, die de staatssecreta ris had verzocht „dit naar het oordeel van deskundigen redelijke verzoek" in te willigen en de nieuwe regeling in 1968 te laten ingaan. Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! WASHINGTON De Ameri kaanse maanverkenner Surveyor-7 op de maan heeft de laserstraling gefotografeerd die van observatoria in Tuczon (Arizona) en Wrightwood (Californië) op de maan was gericht. De NASA heeft gisteren twee foto's gepubliceerd die op de maan waren genomen en waarop de twee licht punten te zien zijn. De NASA acht het succes van dit experiment van groot belang voor* de komende be mande Apollo-vlucht naar de maan. Nabij Ede op de verkeersweg UtrechtArnhem is door plotse linge gladheid van de weg, na een sneeuwbui een Peugeot 404 met grote snelheid uit de koers geraakt en tegen de pilaar van een viaduct gereden. De wagen werd volledig van de neus ont daan en vloog in brand. Eén van de twee' inzittenden werd uit de auto geslingerd; de bestuurder kon tijdig door passanten uit de brandende wrakstukkenworden bevrijd. Dokter Klapwijk van Het Dorp, die vlak achter de ongelukswagen reed, verleende eerste hulp. Beide Amsterdam mers zijn in het Julianazieken- huis te Veenendaal opgenomen. Liefelijk tafereel op de LBJ-ranch in Texas, oftewel het weekend- en vakantieverblijf van president en me- I vrouw Johnson. De kleine Texas-cowboy is kleinzoon Patrick Lyndon, eersteling van jongste dochter Lucy, die I twee jaar geleden met Pat Nugent huwde. DEN HAAG Wetenschap pelijk is aangetoond, dat de grij ze zeerob, die in de Noordzee bij voorkeur in haringscholen leeft, de beruchte haringworm op het zeebanket overbrengt. De rob ben zouden dus bestreden moe ten worden, maar Engelsen wil len daar niet aan. Zij beschermen deze diersoort zeer rigoureus en vinden dat wj eerst maar eens moeten afstappen van onze „bar baarse gewoonte" om rauwe ha ring te eten. Dat zei minister Lardinois gister middag in de Tweede-Kamercom missie voor de visserij, die de begro- ting-1968 behandelde. Hij deelde mee, dat er op het ogenblik tussen zijn ministerie en het visserijbe drijfsleven Intern beraad gaande is over de invoering van een sluitend systeem voor de haringwormbestrij- ding voordat straks de groene haring weer op de markt komt. (Van onze parlementsredactie) Het gaat hier om de toepassing van een diepvriesmethode. „Of het zal lukken zo'n sluitend systeem te vin den en risico's van het haring eten vrijwel uit te sluiten, is nog niet helemaal zeker, maar mogelijkheden liggen hier zeker wel", aldus de mi nister. In elk geval zag hij in de diep vriesmethode meer heil dan in bestraling van de haringen, waarmee in Wageningen is geëxperimenteerd. Dat systeem lijkt commercieel weinig aantrekkelijk en is ook niet erg doel treffend gebleken. Immers, bij sterke bestraling wordt weliswaar de ha ringworm gedood, maar tevens de smaak van de haring bedorven. Vooral als het visje aan de vette kant Is, is een sterke straal nodig, maar als resultaat krijg je dan een ran- zig-smakend geval. Bij zwakke bestraling is de kans groot, dat de haringworm blijft leven. Kemercommissie en minister besteed den vrij veel aandacht aan de sterk teruglopende haringvangsten. Vooral het afgelopen jaar gaf geen florisant beeld te zien. Als oorzaken noemde de minis ter de slechte haringstand in het zui-! delijk deel van de Noordzee en de uit-' breiding van de visserijzones. De Noorse haringvisserij in het noor delijk deel van de Noordzee neemt toe en de andere landen hebben daar nog geen antwoord op weten te vinden. In tussen gaat het probleem van de over- bevissing steeds verontrustender vor men aannemen. De landen die op de Noordzee vissen, zijn het wel eens over de noodzaak van maatregelen, maar die kunnen niet worden uitgevoerd bij ge brek aan een internationale instantie die dwingend optreedt. De Nederlandse overheid stimuleert nu de trek naar visrijke gronden. Over de verre zeevisserij was de mi nister lang zo somber niet gestemd als sommige Kamerleden. Bijna de helft van de haringaanvoer komt uit zeege bieden waar de verre visserij actief is. De vangsten ten noord-westen van Ier-* land zijn zo'n groot succes gebleken, dat aan subsidiëring in 1968 geen be hoefte meer bestaat. Ongelukken DOOR Hoe is het liedje ook alweer van het roodborstje, dat elke morgen aan het venster tikt? En staat er in Ot en Sien ook niet iets over de boterham, die voor de vn?elties fijn gesneden werd? Dat was allemaal erg opvoedenc'^ lectuur, waarbij onze kinderhartjes geroerd werden en we teerder» i.ef te zijn voor „de geved»rie vrien den". Ons korstje brood de»ld-?n we met de hulpelozen... Halt, dat is allemaal sentimenteel gedoe. In principe behoren vogüs helemaal niet ge/oederd te worden. Ze moeten er voor werken. Heel ge woon. Besjes zoeken en spinnetjes. Water uit de sloot drinken. Alleen als het hard vriest of er dikke sneeuw ligt, mogen we het tafeltje dekken. Voor onwijze exem plaren, die niet gedaan hebben, wat vogels behoren te doen, namelijk volgens hun instinct de wijk nemen naar de vrije natuur. Dat rondflad deren in die verderfelijke stad be hoort een ordentelijke vogel in de winter niet te doen. Dat lieve strooi ende kinderhandje en dat vetblokje voor het raam van een oude vrouw zijn gemene verleiders, die brave vogeltjes tot luie nietsnutters ma ken. Broodkruimeltjes hebben boven dien geen voedingswaarde, de vogel tjes worden er alleen maar vet van. Het is te hopen dat Jantje dit niet leest, want dan eet hij nooit meer zijn boterham op! „Daar moet Jan tje van groeien..." Voederen „Niét waar, mam, ik word er al leen maar lui en vet van..." Die vette vogeltjes worden zo lui, zo lui, dat ze met hun dikke lijf plomp boven op hgt bevroren stadsvijvertje gaan zitten, inplaats van vief en fluks naar een open water in de wijde landen te koersen. En dan bevriezen ze. De kikker tjes overkwam dat in een boe rensloot. Ook alweer volgens een oud kinderliedje. De dichter had er een stadsgracht van moeten maken. Terug naar de vogels. Die waardeloze kruimels, die van magere scharminkels vette bollen maken, geven de zwakken toch zo veel levenskracht, dat ze de barre winter overleven. En wat doen vo geltjes in het voorjaar? Nestje bouwen. En in mei? Leggen alle vogeltjes een ei. Ook die zwakke zielepieten, die zonder de kruimeltjes allang lijkjes zouden zijn geweest. Dus toch een goede daad gedaan? Helemaal niet, zeggen de dieren beschermers. Die zwakke vogeltjes krijgen weer zwakke kindertjes en zo komt er een zwak mussen-, roodborstjes- en mezengeslacht. Stil dood laten gaan. Selectie moet er zijn. Alleen supermussen, -rood borstjes en -mezen hebben rechten. Tikt het roodborstje nu morgen vergeefs tegen uw venster? Ik hoop van niet. FELSENBURG In het dicht bij de Deense grens gelegen voormalige concentratiekamp Ladelund is men begonnen aan de afbraak van de laatste nog bestaande barak. Volgens burgemeester Oechsle van Ladelund zijn plannen, om de laatste barak te restaureren en te behouden als ge denkteken, niet van de grond geko men. In het kamp Ladelund waren in november en december 1944 ongeveer 2000 gevangenen ondergebracht, daarvan stierven er 299, onder wie 107 inwoners van Putten, die na de aanslag op Rauter naar het kamp waren overgebracht. SCHARENDIJKE Een begin van brand in café Boogerman, die gepaard ging met een enorme rook ontwikkeling, heeft vanmorgen vroeg het leven gekost aan de eigenaar van dit bedrijf, de 25-jarige G. Boo german. De man werd door de brandweer bij de achterdeur gevon den. Men vermoedt dat hij via deze deur het café heeft willen verlaten. Omstreeks half vier ontdekte een voorbijganger de brand. Hij waar schuwde direct de politie, die weer de brandweer alarmeerde. Nog voor dat de spuitgasten arriveerden, trapte een buurman de deur van het café in. In korte tijd wist men het vuur te doven. Mevrouw Boogerman logeerde op het moment dat de brand uitbrak bij familie in Middelharnis. Vanuit de commissie werd de vraag gesteld of de ongelukken met Neder landse vissersschepen niet hieraan te wijten zijn, dat de gezagvoerders soms de grenzen van de toelaatbare risico's overschrijden. Realiseren zij zich wel de kracht van hun motorvermogen en de zwaarte van het tuig dat zij mee voeren? De zeevisserij, antwoordde minister Lardinois, zal altijd wel een riskant vak blijven. Een piloot loopt nu een maal ook meer risico's dan een kan toorman. Wel had ook de minister de indruk, dat de zeevissers de nieuwe risico's van hun beroep, die verband houden met de moderne technische mo gelijkheden. soms wat al te licht ne men. De afweging van het versterkte motorvermogen van de schepen vraagt tyd en ervaring. Voor veel vissers geldt tegenwoordig „time is money". Zij gaan cclal wat eerder naar buiten en ko men later binnen dan verantwoord is. „Maar oude en nieuwe risico's tezamen laten zich niet zo indammen, dat de zeevisserij een volstrekt veilig vak wordt." Tongvangst De minister verwachtte, dat ook de vangst van tong achteruit zal lopen, omdat de broed de laatste jaren minder gunstig is geweest. Nederland is de grootste tongleverancier ter wereld. Gelukkig is tong geen prijsgevoelig produkt. Het is luxe-consumptie, die door de grotere hotels en restaurants afgenomen wordt, en die zijn wel in staat en bereid een hogere prijs te be talen. Hoogstwaarschijnlijk zal de tongvangst z'n werkgebied nu naar visgronden ten westen van Engeland gaan verplaatsen. De heer P. Schouten, Provinci- aleweg Zuid 16 te Almkerk, gara gehouder. „Ik onderschrijf de uitlating van mr. H. van Riel, dat een deel van ue televisie moet worden beschouwd als „negatief". Ook vind ik. dat de fatsoensnormen de laatste tijd nogal in peil zijn gedaald. Dat gevoel heb ik sterk gehad met bijvoorbeeld het programma Hoepla van de VPRO. Ik heb er een paar keer naar gekeken, toen was ik het wel goed beu. Wat mij ook treft, Is dat christenen over het algemeen zo slecht voor de dag komen op de televisie. Nu en dan krijgen ze ook bij andere omroepen de gele genheid hun overtuiging uit te dragen laatst bij Mies-en-Scène nog en dan komt er maar bitter weinig uit. Om. zoals de heer Van Riel ad viseerde. je lidmaatschap van een omroep op te zeggen als de programma's je niet bevallen, daar ben ik geen voorstander van. Dat gaat me te ver. Je schiet er bovendien niets mee op, want als je weggaat sta je overal buiten en kun je nooit meer bin nen de omroepvereniging zelf kritiek uitoefenen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5