ENTERPRISE GELAST TERUGGAVE PUEBLO BAMUqq JAMIN KVP-kwartet in tijdnood ÜGroko Commentaren Wilson en Kosygin vonden voor Vietnam geen oplossing NASI"® 6oocR24o i.y y rachtdadig optreden niet onmogelijk Benelux-top in Den Haag Tipgever C A geldtransport gearresteerd Delen H-bommen op Groenland gevonden „Uitwijzing door Pengel afkeuren" Artillerie bestookt Amerikanen Vandalisme in kazerne Ermelo 700GR2Wl.yy Landen duurder in Engeland Kernbommen boven ons land? Record „kruipen" nu achttien km i Donderdag 25 Januari 1968 48ste Jaargang ïeiwe deur: P. DIEMER fdredacteuri Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich U ghebleven mijn hert In teghempoetl" (ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf SEOEL De commandant van het Amerikaanse vliegdekschip >p Jnterprise, dat bjj de territoriale zeegrens van Noord-Korea is aan- ekomen, heeft vanmorgen van de havenautoriteit in Wonsan geëist at het opgebrachte Amerikaanse verkenningsschip Pueblo direct irordt vrijgegeven. Gebeurt dit niet, dan zou dit krachtdadig op reden tot gevolg kunnen hebben, menen militaire kringen in Seoel. Tegelijkertijd deed de Noordkore- mse minister van defensie- Kim sjang-bong, een beroep op de bevol ing „zich gereed te houden om elke ijandelijke provocatie de kop in te rukken'1: In de VS wordt sterke druk op de merikaanse regering uitgeoefend de tanden te laten zien. Twee matoren, een republikein en een de- ocraat, vinden dat de V.S. van mwapens gebruik moeten maken het in Korea tot een oorlog zou men. Onder de huidige omstandig- eden en vooral met het oog op de orlog in Vietnam kunnen wij geen Liefde is als het eekhoorntje; moedig en schuw tegelijk. SYLVA 0 Geref. Synode besluitloos over intercommunie - pagina Kernmerk Ruim 72.000 caravans He» aantal caravans en vouw wagens is de laatste Jaren in Nederland stormachtig toegeno men. Vorig Jaar waren het er al 72000 tegen nog maar 3300 in 1957. Verwacht wordt dat het aantal in 1970 zal zijn gestegen tot 100.000. Wat er op het ge bied van caravans en accessoires op het ogenblik aan de markt is, toont de vanaf zaterdag geopen de Caravan-RAI. Meer hierover op pagina 9. „Tom cn Peter hebben allebei ge beld om met je uit te gaan. Ik heb Tom voor je gekozen." HET WEER DE BILT Het weer in West- Europa staat onder invloed van een noordwestelijke luchtstro ming, die in stand wordt gehou den door een krachtig gebied van hoge luchtdruk bij Ierland en een depressie, die over Scandi navië naar het zuidoosten koerst. Een bijbehorend regengebied veroorzaakte ook in ons land veel bewolking en geruime tijd regen en motregen. Een front, dat de .voorste begrenzing vormt van lucht die kouder en droger, maar ook onstabieler van opbouw is, zal het komende etmaal over ons land naar het zuidoosten trekken. DE BILT Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krach tige. aan de kust tijdelijk krachtige tot harde noordweste lijke wind. 2« januari: zon op: 08.30. onder: ÏT.lfl; maan op: 06.26, onder: 13.04. conventionele oorlog in Korea gaan voeren, aldus de senatoren Jackson en Thurmond. De bekende senator Fulbright heeft Washington gewaarschuwd uiterst voorzichtig te zijn bij het on dernemen van eventuele acties. De Amerikaanse regering schijnt overigens nog geen maatregelen te overwegen. Ze wil eerst nog even afwachten of Noord-Korea de Pue blo eigener beweging vrijgeeft. „BEKENTENIS" Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft de „bekentenis" van de commandant van de Pueblo, Bu- cher, dat hy de territoriale grens van Noord-Korea heeft geschonden, een „verdraaiing van de feiten" genoemd. Bucher had in zijn op schrift gee- stelde bekentenis, volgens het Noord- koreaanse persbureau, toegegeven, dat zijn schip zich voor spionage- doeleinden binnen de territoriale wateren bevond. Zo'n bekentenis kan nooit door een Amerikaan zijn opgesteld. Het is absoluut onjuist, dat de Pueblo territoriale wateren heeft geschon den. Het schip had opdracht gekre gen tenminste dertien mijl uit de kust te blijven, aldus het ministerie van defensie. AFGESLAGEN Ook werd nog meegedeeld* dat de Sowjetunie het Amerikaanse ver zoek om bij Noord-Korea te bemid delen heeft afgeslagen. Het contact met Moskou hierover is echter nog niet verbroken. Behalve het Amerikaanse vlieg dekschip Enterprise, geëscorteerd door drie torpedojagers, en enkele Zuid-koreaanse marineschepen zijn ook Amerikaanse straaljagers in staat van alarm. Twintig jagers zyn van uit Japan naar vliegvelden in Zuid- Korea overgebracht. Elk ogenblik kunnen ze worden ingezet. De Amerikaanse marinecomman danten in het gebied van de Grote Oceaan hebben onthuld, dat zij zon dag zelf besloten hadden de Pueblo geen bijstand te verlenen. Er is Washington niet om instructies ge vraagd. Het is niet bekend wie van hen verantwoordelijk moet worden gesteld voor het uitblijven van de hulp. Zondag bevonden zich slechts acht bommenwerpers in Zuid-Korea. Dit zou een van de redenen zijn geweest, waarom de Pueblo geen steun van uit de lucht heeft gekregen, toen het LUXEMBURG Een conferentie van ministers uit de drie Beneluxlan- den heeft gisteren in Luxemburg de nodige politieke beslissingen geno men ter voorbereiding van een Bene- lux-topconferentie, die op 6 juni ge houden zal worden. De ministers werden het in beginsel eens over de agenda en aanvaardden een Neder landse uitnodiging om de topconfe rentie in Den Haag te houden. Bijzonderheden over de ontwerp agenda voor de topconferentie konden nog niet worden gegeven, aangezien formeel de instemming van de mi nisters-presidenten en de andere le den van de regeringen nodig zijn. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Harmei, karakteriseerde de toestand door te zeggen: het ei is gelegd, maar het kuiken moet nog worden geboren. Nederland werd op deze Luxem burgse conferentie vertegenwoordigd door de ministers Luns en De Block en staatssecretaris De Koster. LONDEN Het Britse Hogerhuis heeft gisteravond met 41 stemmen meerderheid het bezuinigingspro gramma verworpen dat eerder door het Lagerhuis was aanvaard. morgen voordeel melkhazel noot jes 150 gram van 109 voor 95 niet duur wc/ heerlijk Prof. Romme DEN HAAG De KVP'ers Cals, Romme, Maenen en Van Rijckevorsel, die bezig zijn het conflict in de partij over de bestuursverkiezing te bezweren, schijnen nog niet erg gevorderd te zijn. Deze conclusie zou althans kunnen worden getrokken uit het feit, dat de bestuursraadsverga dering van de KVP, die aanvan kelijk vastgesteld was op 10 fe bruari, is uitgesteld. (Van onze parlementsredactie) Dit deelde de woordvoerder van de KVP gistermiddag mee in het volgende communiqué: „De voorzitter van de KVP en de twee fractievoorzitters heb ben van de commissie van goede diensten vernomen dat het hen niet mogelijk is haar onderzoek voor 31 januari af te sluiten. Partijvoorzitter mr. Aalberse heeft daarom besloten de verga dering van de bestuursraad van 10 februari tot een nader te be palen datum uit te stellen." Als toelichting werd hierbij ver meld, dat dit besluit noodzakelijk is, omdat uiterlijk op 31 januari de kan didaatstelling moet zijn afgesloten. Ongeacht het advies van de commis sie moeten de leden van de bestuursraad gelegenheid hebben tot het indienen van tegenkandidaten. Een termijn van veertien dagen is daarvoor ten minste noodzakelijk. ENGELS NIET De woordvoerder van de partij ontkende gistermiddag ook ten stel ligste, dat het KVP-Kamerlid de heer P. J. Engels aangezocht zou zijn als KoninginAnne Marie van Griekenland werd door koning Frederik vaderlijk omhelsd na aankomst op het vliegveld Kastrup, hij Kopenhagen. Ze heeft Rome even verlaten om het huwelijk van haar zuster, prinses Benedikte, bij te wonen. Dat feest valt op zaterdag 3 februari. AMSTERDAM De hoofdstede lijke politie heeft in verband met de roofoverval op de geldloper van C en A op het Damrak een man aangehou den die ervan wordt verdacht even eens bij de zaak te zijn betrokken. Commissaris B. J. Groenevelt, chef bureau Warmoesstraat, wilde han gende het onderzoek noch de identi teit noch de mogelijke rol van de verdachte bekendmaken. Het is niet uitgesloten, dat de man de twee daders van de overval heeft ingelicht over de geldtransporten van C en A. Het is vrijwel zeker, dat de heer Schaeffers niet werd neer geschoten met het pistool, dat op de onmiddellijk na de overval aange houden Amstelvener werd gevonden. De schutter moet dus de tweede da der zijn geweest. Deze- is nog steeds voortvluchtig. In verband met de roofoverval op het Damrak in de hoofdstad, waar bij een van de daders gepakt kon worden, zoekt de politie nog de 20-jarige Thijs Arie Offenberg. Zijn signalement: lang 1.80 meter, blond ingevallen gezicht en bruine tint. Hij mist een stukje uit de boven tanden. De jongeman is in het bezit van een vuurwapen. Inlichtingen aan het Amsterdamse bureau Warmoes straat, tel. 020 - 62811. CAEX Honderden stakende ar beiders, die gisteren een protestmars hielden in de Westfranse stad Caen, zijn met de politie slaags geraakt. Vier stakers moesten naar het zie kenhuis worden gebracht. Een deel van de fabrieksarbeiders in Caen staakt om kracht bij te zetten aan looneisen. MOSKOU De Britse pre mier Wilson heeft tijdens zijn driedaagse conferentie met zijn Russische collega Kosygin in Moskou geen oplossing kunnen vinden voor de kwestie Vietnam. Op een persconferentie aan het slot van zijn bezoek zei Wilson gisteren, dat er geen wijziging is gekomen in het standpunt van de Russen. De belangrijkste taak was na te gaan hoe er een oplossing langs poli tieke weg voor een rechtvaardige re geling kan worden bereikt. Van een militaire oplossing kon nooit sprake zijn. Noch de Sowjetunie noch de Britse regering heeft geprobeerd te onderhandelen, daar zijn we ook niet toe bevoegd", aldus Wilson. Veiligheidsconferentie De Britse premier deelde voorts mee dat hij had ingestemd met een Russische suggestie om mogelijk sa men een Europese veiligheidsconfe rentie te helpen voorbereiden. Bemoedigend De vorige week tussen de Sowjetu nie en de VS bereikte overeenstem ming over een gezamenlijk ont- WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft gisteravond meegedeeld dat stukken van een of enige van de vier wa terstofbommen die zondag op Groen land verloren zijn gegaan, gisteren zijn gevonden. Het ministerie gaf hiermee toe dat de bommenwerper waterstofbommen aan boord had. DEN HAAG Het pacifistische Tweede-Kamerlid Lankhorst heeft mi nister Bakker gevraagd de uitwijzing van Guyanese arbeiders ongedaan te maken. Uit de vragen blijkt dat de heer Lankhorst de maatregel in strijd acht met de universele verklaring van de rechten van de mens, omdat het grens conflict wordt uitgevochten op de hoof den van arbeiders, die aan het conflict part noch deel hebben. werp-verdrag tegen de verspreiding van kernwapens is volgens Wilson een der bemoedigende stappen in de richting van Europese veiligheid. Hij zou dan ook „zeer geschokt" zijn als er verzet rees tegen de ondertekening van die overeenkomst. Wilson zal wanneer hij op 8 en 9 februari naar Washington gaat, verslag uitbrengen aan president Johnson over zijn besprekingen met Kosygin. Wilson heeft ook gesproken over de kwestie Nabije Oosten. In een ge zamenlijk communiqué staat hiero ver, dat de twee landen van oordeel zijn, dat de VN-resolutie die o.m. voorziet in terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette ge bieden, moet worden uitgevoerd. Inleiding van een massale aanval SAIGON Noordvietnamese ar tillerie heeft vannacht urenlang stellingen van de Amerikanen bij Khe Sang beschoten. Er zijn 5.000 mariniers gelegerd die zich tegen over een overmacht van wellicht 40.000 Noordvietnamezen bevinden. Verwacht wordt, dat op de be schietingen een massale aanval zal volgen. Onder druk van de zware beschieting trokken de Amerikanen hun buitenste verdedigingsgordel te rug. Over verliezen zijn geen bijzon derheden bekend. Het is de eerste maal, dat Noord- Vietnam ten zuiden van de gedemi litariseerde zone zware artillerie ge bruikt. ERMELO In de nacht van 23 op 24 januari hebben onbekenden op het j parkeerterrein van de Generaal Spoorkazerne te Ermelo met een scherp voorwerp 39 banden van al daar geparkeerd staande auto's, zie- j kenauto's en aanhangwagens ver- nield. Degenen die zich met dit van dalisme bezig hielden, beperkten zich niet alleen tot de banden van de voertuigen maar beschadigden tevens dekzeilen, zitkussens en mica-autorui ten. De militaire politie stelt een on derzoek in. -EKKER ALS BU DE CHINEES KWALITEITS DIEPVRIES LONDEN Met ingang van 1 april zullen de landingsrechten op Britse vliegvelden voor kortere inter nationale vliegroutes met 12,5 pro cent en voor intercontinentale vluch ten met 16.6 procent omhoog gaan, heeft het Britse ministérie van han del gisteren meegedeeld. Het parle ment moet deze maatregel nog goed keuren. Binnenlandse vluchten val len er niet onder. Het ministerie zegt dat de Britse vliegvelden na de devaluatie van no vember minder deviezeninkomsten hebben gehad. Vorig jaar maakten 236.000 vliegtuigen met meer dan 12 miljoen passagiers alleen al van Hea- trow gebruik. Persvrijheid kandidaat-voorzitter van de KVP in de plaats van mr. Van der Stee. De woordvoerder kenschetste dit verhaal als een „leugen" en hij zei er bij geen behoefte te hebben aan een mil dere omschrijving. Het verhaal is in de wereld ge bracht door enkele zuidelijke dagbla den, die vermeldden dat de heer En gels zou zijn aangezocht door het lid van de commissie van goede diensten, de heer Maenen. Kamervragen aan minister: DEN HAAG Het pacifistische Tweede-Kamerlid Van der Spek heeft de minister van defensie gevraagd, of vliegtuigen van NAVO-landen met kernwapens aan boord ook boven ons land vliegen. Hij vraagt of dat, als het zo is, kan worden verboden. Het Kamerlid wil weten of minister Den Toom, indien hij zo'n vliegverbod afkondigt, in staat is overtredingen te beletten. De heer Van der Spek stelde zijn vragen naar aanleiding van het neerstorten van een Amerikaanse atoombommenwerper in Groenland. r\E Nederlandse rechter is volop de persvryheid toegedaan. Dat hoort ook zo, maar het blyft nuttig het met nadruk te stellen. De rechter geeft ook aan het grondwetsartikel over de persvrijheid de ruimst mogelijke uitleg. Is er eens in de minder hoge rechter- lyke regionen een rechter of een col lege van rechters dat een in dit opzicht aanvechtbaar vonnis velt, den laat zich vernietiging ervan door een hoger college verwachten. Dit laatste heeft zich gisteren op nieuw voorgedaan, toen een hoger college de bepaling verwierp waarbü een weekblad bevolen werd een te gen dat weekblad geveld vonnis zon der commentaar te publiceren. Wèl publiceren, luidde nu de uit spraak, maar dat zonder-commen taar moest eruit. Terecht, menen ooh wij, omdat het strijdig was met onze grondwetteiyk erkende vrijheid. Let men op situaties elders in de wereld, dan waardeert men de ten onzent bestaande vrijheid van me ningsuiting des te meer. Ware vrijheid zal overigens altyd met verantwoordeiykheidsbesef ge paard moeten gaan. Misbruik van de vryheid mag geen reden zyn om de vryheid op te hef fen. Wèl blyft het misbruik van een kostbaar goed. Weigering 'TEVERGEEFS heeft Washington geprobeerd Moskou een bemid delende rol te laten spelen in het Pueblo-incident met Noord-Korea. De Russen weigerden begrijpelijk. In de eerste plaats is Noord-Korea geen gebied waar Rusland het voor het zeggen heeft. Daarvoor is de in vloed van communistisch China nog veel te groot. Voorts passen de moeilijkheden ln en om Korea in het streven, de mi litaire positie van Amerika in Azië zodanig te ondergraven, dat voort zetting van de strijd in Vietnam nog onaantrekkelijker wordt. Men kan zich afvragen, of Amerika er verstandig aan deed de «aak zo hoog op te nemen en onmiddellijk Moskou te vragen een rol te spelen die het onmogelijk kon vervullen. Ook het machtsvertoon in de Japan se zee kan tot ontluistering van Ame rika bijdragen, als Noord-Korea blijft weigeren het buitgemaakte schip terug te geven. DRUTEN Een nieuwe rage kon digt zich aan: kruipen. In Druten wa ren gisteravond honderden nieuwsgierigen op de been om de nieuwe wereldrecordhouder kruipen, de 22-jarige Henk van Vlaanderen uit Druten, te verwelkomen. Tweeëntwintig lange uren had de fors gebouwde knaap nodig om van Weurt (Nijmegen) naar Druten een afstand van ruim achttien kilometer te kruipen. Het oude Tecord op naam van de Hilversummer Cor van Maurik met een afstand van dertien kilometer was in Druten reeds 's morgens niet meer in tel. Toen was immers reeds duidelijk, dat Van Vlaanderen het nog heel wat meters zou volhouden. Direct na zijn geslaagde re cord-jacht verklaarde Van Vlaande ren fit: „Als iemand mijn record ver betert, pak ik het de volgende dag meer af." Zijn woorden klonken zeer geloof waardig. Want zijn conditie na acht tien kilometer kruipen was aanzien lijk beter dan die van vele wande laars na achttien kilometer wandelen. „Alleen de opengekropen blaren op mijn knieën schrijnen erg", zei Henk. Op de foto: Henk onderweg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1