ïlrnstige binder van mist NASLEEP VAN RAMP ZAL VEEL TIJD VERGEN Commentaar JAMIN Vordt schade nog eens zo groot teVOLKING :WIL MEER WETEN D*,. Schade honderd miljoen Uitsluiting van 25 Labour-leden SPREUK MET WEER Maandig JJ |anuari 1968 - 48>te jaargang Contain Be Rotterdammtf [Dordtï Dagblad J Hieuwe lun F. DIEMER jrtdicteuri Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich U ghablevart mijn hert In teghentpoetl" Haagse Courant fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 dot "Faarverbod op de Wester schelde USSINGEN De zeer dichte t heeft zaterdagavond en zondag scheepvaart-, weg- en lucht- keer ernstig gehinderd. p de Westerschelde moest zater- avond zelfs een vaarverbod wor- ingesteld. Dat is voorzover be- d nog nooit eerder voorgekomen, veerdienst VlissingenBreskens i vrijwel het gehele weekend ge- ikt. Dk het scheepvaartverkeer in Rot- lam-Europoort heeft urenlang [elegen. Op de Waterweg was zicht slechts tien meter, oor Hoek van Holland lagen gis- ivond zeventig schepen te wach- Een enkele kustvaarder is op in verantwoordelijkheid door de htende vloot geglipt en binnen- ipen. De Harwich-boot" moest zee enige tijd voor anker gaan. GEZONKEN p de Waal ter hoogte van Hel- w is gistermiddag het Nederland schip Mettie (576 ton) in aanva- g gekomen met het Duitse schip ckarstrand. Het uit Terneuzen af- Dstige schip zonk onmiddellijk. De e opvarenden konden worden ge- De opvarenden van het Duitse ~^ip zijn van boord gegaan. Iet 2.194 ton metende Noorse chtschip Brabant heeft enkele in het Nauw van Bath aan de Dnd gezeten. Ongeveer dertig ki neter uit Zandvoort zjjn het Gha- e motorschip Prariver (6516 ton) de Griekse Nissos Serifos in aan- ing gekomen. De Prariver maakte ter, maar de pompen wisten het nendringende water af te voe- Beide schepen konden hun reis Rotterdam voortzetten. OPENGERETEN Iet motorschip Vectorius uit Rot- lam is gisteren bij een aanvaring le Rijn met het motorschip Peter de uit Mannheim aan bakboord igereten. Slechts met de grootste loeite kon het schip, dat geladen as met cellulose, voor zinken wor- n behoed. De Vectorius (1017 ton) de haven van Newied binnenge- ept. Schiphol zat gistermiddag en rond potdicht. Een groot aantal ichten moest worden geannu- trd. Veel passagiers, die voor een egtuig hadden geboekt, gingen nu it de trein naar het buitenland, k vervoerden de Spoorwegen veel strande luchtreizigers uit het bui- iland naar Nederland. fDe treinén hadden overigens wei- hinder van de dichte, mist.. Er rd vrijwel zonder vertraging ge len, zelfs in het zeer mistige wes- !Op de weg kwamen verscheidene gelukken voor door de dichte mist zie elders deze krant.) (Van een onzer verslaggevers) OTTERDAM Enkele Hoog- vlieters hebben zondag een nité opgericht naar aanleiding ii de twee grote raffinaderij- inden bij Pakhoed en Shell, in wil aan het gemeente- stuur van Rotterdam, de wijk- id voor Hoogvliet en de petro- emische industrie vragen gaan illen over het aantal giftige en vaarlijke stoffen en de hoe- elheid daarvan, zich bevin- Na de ramp De grote hitte verjoeg op het rampterrein de mist, zo dat de fotograaf vanuit een vliegtuig zaterdag deze joto kon maken. Zeven tanks branden fel, hetgeen een zwarte, vette walm doet op stijgen, die in noordweste lijke richting afdrijft. In het midden rechts is vaag te zien hoe twee nevelkanonnen hun stralen op de vuurgloed richten: een druppel op de gloeiende plaat! Ook op het terrein in de rechteronder- hoek van de foto is alles ge blakerd en verwoest, evenals links, naast de hoge schoor steen. Een wirwar van brandslangen voert van diverse punten naar de ge vaarlijkste vuurfronten. (Zie verder pagina 5). Luchtfoto Dick Lemcke dend in de onmiddellijke omge ving van de woonkernen rond de industrieën in het Botlek- en Europoortgebied. Ook wenst het comité te weten hoe het staat met de beveiligingsmaatre gelen en waaruit die bestaan. Het comité vraagt zich^ af of het niet zinvol is het totale probleem van de veiligheid in de openbaarheid te brengen om daardoor de ongerust heid onder de bevolking weg te ne men. Er is volgens het comité een stuk communicatie gemist van de zijde van de industrie. Men ziet in het meer openbaar maken van onzeker heden die onder de bevolking le ven, de mogelijkheid panieksituaties zoals deze het afgelopen weekeinde zijn ontstaan, te vermijden. De bewoners, aldus een van de comi téleden moeten het gevoel hebben veilig in deze streek te kunnen wo nen en moeten niet in het onzekere blijven over hun veiligheid. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met de directe bedrijfsschade van naar schatting honderd iljoen gulden is de Shell nog niet klaar. Want. zoals de directie van de Shell vertelde, daar komen by het produktieverlies, de schade aan derden, de «•routing" van tankers en nog andere indirecte verliesposten. Re-routing van tankers is het naar elders dirigeren van tankschepen, derweg om lading van Pernis in te nemen of voor Pernis aan te voeren. i varen met een tankschip kost tienduizenden guldens per dag. Dirigeren 'ar een andere plaats kost al gauw tonnen. Hoe groot de volledige bedrijfseconomische schade zal zijn, is nog niet te fcgen. Maar dat die honderd miljoen wel eens zouden kunnen worden ver- nbbeld, ligt voor de hand. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De gevolgen van de explosie en de grote raffinaderijbrand bij Shell-Pernis zullen nog zeer lange tijd merkbaar zijn. Voor de bevolking omdat de achtduizend vierkante meter nieuw glas niet in enkele dagen zal zijn aangebracht en eveneens de schade niet binnen korte tijd zal zijn vergoed. Voor Shell omdat het zeker een half jaar zal duren voordat de schade aan tanks zal zijn verholpen en voor de gemeente omdat diverse schoolgebouwen en woningen zijn ontzet of scheuren hebben opgelopen. "1 "I Diverse autoriteiten zijn dit week- f /\1YI AAIT fiA IllOlil Cll^l oil einde naar Hoogvliet gegaan. Reeds VJClIiüClllv IlldlJ Mlül Ol zaterdag bracht minister Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke or- dening een bezoek aan het getroffen I „Ijff I stadsdeel. Burgemeester W. Thomas- ^^-*^-*1* I AP |1 l'PH 1*111| sen was zaterdag terug van vakantie. vlWlH V/ÜVyüVl. Hij zou zich vandaag persoonlijk van de stand van zaken op de hoogte stel len. OORZAAK Op het verwoeste deel van het Shell-terrein speuren deskundigen van Shell, van de arbeidsinspectie, van justitie en bedrijfsrecherche naar de oorzaak van de explosie. Direc teur ir. T. P. van de Bergh zei: „Ex perts zullen er weken mee bezig zijn en dan is het nog onzeker of de oor zaak ooit kan worden opgespoord. De verwoesting kan zo finaal zijn dat die nooit wordt opgehelderd." Hij gaf toe dat het de grootste brand is die Shell ooit heeft gehad en waar schijnlijk de grootste raffinaderij- brand die er ooit op de wereld heeft gewoed. Bij de blussing zijn ongeveer 180 brandweerlieden van Shell, Rotter dam en Spijkenisse in touw geweest De hoeveelheid materieel is in drukwekkend. Er waren zelfs zes blusboten, waaronder de Europoort 1 en 2. Shell spoot 35 ton schuim op het vuur. Behalve in Hoogvliet, werkte ook een grote groep glazen- zetters op het Shell-terrein. Zaterdag waren er al drie van de twaalf ver- Toch heeft de bevolking van Hoogvliet de narigheid snel opgevan gen. Ruim 3500 gezinnen hebben het weekeinde, als zij tenminste zijn thuis gebleven, doorgebracht achter klapperend plastic, grauw hard board of smerige dekzeilen. meentewerken verzorgde het voor- timmeren bij bejaarden en hulpbe hoevenden. Ook de padvinders von den daar een taak. Via enkele iluidsprekerwagens werd de bevolking van het een en ander op de hoogte gesteld, afgewis seld met opvrolijkende muziek. Reeds zaterdag was de gemeente begonnen met herstel van enkele scholen. Som mige kinderen kunnen dinsdag al weer naar school. Anderen, zoals die van de lom school, krijgen een week vakantie omdat hun school nog niet voor ge bruik gereed is. De met hardboard zeulende Hoog- vlieters zijn er over het algemeen in geslaagd hun huizen voor de nacht dicht te hebben. Een grote groep glazenzetters was inmiddels, vooral bij bejaarden en zieken, begonnen met hun werk. Ook zondag hebben deze mannen doorgewerkt. ENQUETE Vanmorgen zijn veertig enquê teurs, twintig van de gemeente Rot terdam en twintig van Shell op pad gegaan om huis-af huis-aan te gaan vragen naar de schade. Mr. M. A. B. L. Van Meetelen. chef van de hulp secretarie hoopt dat de totale schade aan huizen en inrichtingen aan het eind van de week bekend is. Inmiddels is geconstateerd dat de wijken Nieuw-Engeland en Digna- Johannapolder het ergst getroffen zijn. Daar werd negentig procent van alle glas in de woningen vernield. In de wijken Westpunt en Centrum was dat tachtig procent, in het Oude land zestig, en in Meeuwenplaat en Zalmplaat twintig procent. Omdat het niet helemaal denkbeel dig was dat bepaalde individuen van de gelegenheid gebruik zouden ma ken om slecht of niet afgesloten wo ningen en winkels te beroven, heeft de politie zaterdag al direct een ex tra contingent politiemensen naar Hoogvliet gestuurd voor surveillance. Dit zal voorlopig worden doorgezet. Volgens de politie is er nergens een poging gedaan om in te breken. De hulp die de gemeente de bevol king heeft gegeven, was doeltreffend. Zeker zes grote vrachtwagens brach ten hardboard naar Hoogvliet. Vanaf een centrale plaats kon men het board ophalen. Personeel van ge- morgen voordeel advocaatbowls 150 gram van 89 voor 75 niet duur wc# heerlijk Iedere dag weer, i heerlijke tractatie diepingen van de kantoorflat van nieuw glas voorzien. Shell schat de materiële schade aan de raffinaderij op honderd mil joen gulden. De schade is intern in het concern gedekt door een eigen groepsverzekeringsmaatschappij die in Londen is gevestigd. Het is niet onmogelijk dat bepaalde toprisico's bij Lloyds zijn ondergebracht. Dinsdagmorgen komt een deskun dige naar Pernis om de situatie te bespreken. Na de oorlog investeerde Shell 2,2 miljard gulden .in de raffi naderij. De geplande investeringen tot uitbreiding van de raffinagecapa- citeit van ruwe olie van achttien tot 25 miljoen ton per jaar, zal 120 mil joen kosten. Dit nieuwe gedeelte zal in 1969 gereed zijn. Vermoedelijk zal hier geen vertraging bij optreden. Het Shell-complex bij Hoogvliet is dan de grootste raffinaderij ter we reld. Nu is dat nog de Shell-raffina- derij op Curasao. VERLIES De raffinaderij zal een belangrijk produktieverlies lijden. Toch hoopt de directie dat aan het einde van de week weer enkele onderdelen kun nen draaien. De brand werd zondag morgen om elf uur geblust. De laat ste tank was toen uitgebrand. Reeds vandaag zou Shell Chemie proberen enkele installaties op gang te bren gen. Men zal werken met enkele voorraadjes omdat de raffinaderij nog geen grondstoffen kan leveren. Shell vervaardigt normaal veertien honderd produkten. In opslagruimte, totaal 1,7 miljoen ton is nog voor 800.000 ton plaats. Tankers kunnen dus gewoon blijven aankomen. Afleveringen van che mische en aardolieprodukten voor de binnenlandse markt zullen gewoon doorgaan. Andere Shell-bedrijven zullen de export opvangen. LONDEN De leiders van de parlementaire Labour-fractie in het Lagerhuis hebben zaterdag besloten om 25 parlementsleden uit te sluiten, omdat zy zich van stemmen heb ben onthouden over de bezuinigings voorstellen van premier Wilson, den niet meer tot de Labourfractie worden gerekend, waardoor zij dus geen rol meer kunnen spelen in de besluitvorming. SITUERING van Hoogvliet t* fout, zeggen de deskundigen nu ook. Een ongelukkig gevolg van de jaren na de oorlog, toen industriali sering en woningnood om snelle be slissingen riepen. Vergelijking met het buitenland plaatst het woongebied van Rijn mond duidelijk in een nadelige po sitie. De afstand tussen petrochemi sche industrie en woonkernen is te klein. Maar wat kan er na twee opeenvol gende rampen worden gedaan? Een ongeluk komt nooit alleen, wil het gezegde. Betekent dat werkelijk, dal de volgende explosie in dat voor Ne derland en Rotterdam zo waarde, volle gebied tientallen jaren op zioh zich zal laten wachten? Die mogelijkheid zit er in, is de des kundige mening. Het leven daar, on danks de explosieven, biedt een re delijke garantie van veiligheid. Rede lijk wil in dit geval zeggen, dat er ook doden kunnen vallen. Maar, ver volgt men dan, leven is risico: huis ongelukken en verkeer eisen ook le vens. Deze redenering is eenvoudig en ge makkelijk. De gevolgen zijn nu nog beperkt gebleven. Dezelfde explosie overdag zou mogelijk tientallen le vens hebben gekost. Het zou te gek zijn om na de ramp weer over te gaan tot de orde van de dag. Het minste is wel, dat een gron dig onderzoek de veiligheidsaspecten nog eens nagaat. Zijn die Inderdaad bevredigend, dan zal toch aan de an dere zijde van het rampgebied iets gedaan moeten worden. De gemeente heeft goed en snel ge werkt. Maar de gemeente maakt het de bewoners van Hoogvliet, die weg willen en weg kunnen, niet altijd even gemakkelijk. Dat beleid is een gevolg van de indertijd gemaakte planologische fout. We blijven zitten met een risico, hoe klein dat in de toekomst ook moge zijn. Men noemt dat: een verant woord risico. Voor de industrie daar, voor de ge meente, maar vooral voor de bewo ners van de bewuste wijken, blijft het een ernstig vooruitzicht. Men is nooit te oud om iets af te leren. DE BOISSON 0 Jeugdjaar van het Leger des Heils - pagina Kernmerk „Dit bewij»t, dat ik gelijk had." NCRV BESTU DEERT VAART VAN DE WETEN- SCHAP - PAGINA RADIO TV DE BILT Een uitgebreid hogedrukgebied bevindt zich boven west- en centraal-Europa. Dit had tot gevolg dat er maar weinig wind was. Het hogedruk gebied is gevuld met tamelijk vochtige lucht, waardoor in een groot gedeelt van west-Europa op uitgebreide schaal mist voor kwam. In de nacht vroor het in ons land in het algemeen licht. Intussen stijgt ten westen van Ierland de druk terwijl een depressiegebied in de richting van Scandinavië beweegt. Als gevolg hiervan zal de komende vierentwintig uur de wind bij ons uit westelijke richtingen gaan waaien. Hiermede wordt iets minder koude lucht aan gevoerd. DE BILT Overwegend droog weer met op vele plaatsen laaghangende bewolking of mist, maar later ook mogelijk hier en daar opklaringen. Zwak- >ke tot matige wind uit weste lijke richtingen. In het zuiden en oosten van het land lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt, elders dezelfde tem peraturen als vandaag of iets

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1