Willem Schol werd vriend van Russen MOLEN TILLEN Taxi-ondernemers in Schiedam in beraad BEURS BLIJFT VOORZICHTIG OOR U Algemeen Fondsenbezit ~u Ialve eeuw gids Czaar Peter huis IN HAARLEM DREIGT STAKING Rustig ill Utrecht en Groningen Overheidssubsidies recreatieproiecten Hans van Z. nu in HvB ZATERDAG 20 JANUARI 1968 Y ylLLEM JAN SCHOL (75) voelt er na een halve eeuiv nog niets voor zijn baan als concierge van het Czaar Peterhuis Zaandam op te geven. „Ik ben nog fit, en heb geen zin te x zitten verpieteren." Deze maand is het vijftig jaar geleden de heer Schol in 1918 dus het conciergehuis kon gen. „Er was toen ook al woningnood en het huis xvas vrij huur; het conciergewerk leverde zes gulden in de week op." e heer Schol, die in de ver ken halve eeuw miljoenen oekers over czaar ''eter telde, solliciteerde in 1917 de ambassadeur van het i nog keizerlijke Rusland in i Haag. Na de revolutie if het Czaar Peterhuis sndom van de czarenfami- al was die bijna geheel [emoord. ot 1958 voerde de gemach- van de laatste czaar, de ;r P. Poustochkine, het be- Na zjjn dood werd het ije eigendom van de Neder- Ise staat. heer Poustochkine meende dat jet Czaar Peterhuis moest behe- I voor een eventuele erfgenaam "Nicolaas II, de laatste czaar. nooit heeft iemand ook Jstasia niet, die zich een dochter (Nicolaas II noemde —aanspraak lakt op het erfstuk. Overigens Anastasia (in 1924) het huisje jezocht. VROEGER Jien ondertoon van weemoed de heer Schol dat in de voor- jaren 's zomers ongeveer 500 i per dag op bezoek kwamen, toer toen om het half uur een fcoot op Amsterdam, en er was tegenover een speeltuin. De i jaren ben ik al blij als er in izoen 100 bezoekers per dag Wie praktizeert er nu nog £het Czaar Peterhuisje?", zegt hij bijna verwijtend. B heer Schol heeft bezoekers uit 1 werelddelen te woord maar het liefst praat hij over de Russen. „Dat laatste vijf jaar zijn er steeds meer Russen op bezoek ge weest. ,,'t Zijn heel vriendelijke mensen". Het lijkt paradoxaal: de tegen woordig, naar we aannemen, toch an ti-monarchistisch denkende Russen tonen een toenemende belangstelling voor hun Peter de Grote, die in 1697 en 1698 in het huisje woonde om van de Nederlanders timmeren te leren. Vrijwel alle Russische toeristen la ten een souvenir achter voor de heer Schol: houtsnijwerk, beeldjes, postze gels. vaasjes en speldjes. „Ik ben 156 maal gedecoreerd met Russische speldjes. Vooral nadat in een artikel in Izwestia het kastje met de speldjes is genoemd, brengen veel Russen een speldje mee." Hij is vooral trots op zijn gasten boek. „Als je dat toch ziet: de hele wereld staat erin!" Hij toont de handtekeningen van prins Dimitri, een zoon van een zuster van de laatste czaar, een Russische prinses Jasykoff, koningin Wilhelmina, prins Hendrik, de kroonprins van Djokja karta. prins Nicolaas van Denemar ken en een Japanse prins. BEDEVAA HTI'I.AAIS ..Bijna niemand weet dat heb Czaar Peterhuisje een bedevaartplaats is voor Grieks-orthodoxen. Tien jaar geleden heeft de metropoliet van Pa rijs hier met dertig Wit-Russen een kerkdienst ge'noüden. Dat is een van miin mooiste herinneringen." Het bezoek van het Don Kozakken- koor was eveneens een hoogtepunt voor de heer en mevrouw Schol. Er is toen door het koor gezongen. Naast vorstelijke personen hebben veel wat autoriteiten in het gasten boek geschreven. Burgemeester A. A. Sizov van Leningrad: „De bewoners van Leningrad brengen hun dank voor het zorgvuldig conserveren van het gedenkteken van onze voorvader, die de stad aan de Newa heeft gesticht. Hartelijke groeten aan de bewoners van uw stad." Gids en beheerder Schol heeft als kind in het internationaal geo riënteerde houtbedrijf 1 's winters heeft, hij daarin n'og veel gewerkt Duits en Engels geleerd. Maar Russibch spreekt'hij'niét:Hij Is bij het bezoek van Russen van tolken afhankelijk. TELEERSTELLil%G Hij praat graag met zijn visite. Ook met vorsten heeft hij heel wat gesprekken gevoerd, ,,'t Is heus geen pretje om vorst te zijn. Prins Hen drik zei eens: laten we in dat hoekje gaan staan, dan kunnen de mensen De heer Schol: Speldjes uit Rusland. ons niet zien, en kunnen we rustig praten." ,,Toen koningin Wilhelmina kwam, was er een plankier met dikke lopers gereed ge maakt. Vroeger waren die mensen goden, héMaar er komen hier ook heel wat hoog- hèdenf die hun kwaliteit niet zeggen." De vorige week hebben de heer en mevrouw Schol het jubileum gevierd. Hij was erg blij met zijn zilveren medaille in de orde van Oranje-Nassau. Een ding stelde hem teleur: dat de Russische ambassade niemand had gestuurd om hem te feliciteren. Actie Klip steun de actie van Hugo Klip. is ronduit een schandaal dat En- nd niet in de EEG mag. In 1940 Engeland de kastanjes uit het r halen. Toen Frankrijk onder de was gelopen, was het standhou- van Engeland het enige lichtpunt die eerste donkere jaren van de ede Wereldoorlog. dat was niet de eerste keer, sieur de Gaulle! In '1418 kten er ook Engelsen en Ameri- sn aan te pas komen. Engeland niet Europees genoeg zijn! kort geleden hing de toekomst Juropa van Engeland af. Daarom eland in de EEG! Wij staan ach- Cngeland. P. Taktor, Rotterdam Mysterieus hoofd et grote belangstelling heb ik het rsterieuze hoofd" in de krant van januari bekeken. Ook het on- lande artikel had mijn interes waarvan in het bijzonder de Ie allinea „niemand schenkt er icht aan", omdat dit niet geheel it is. ben reeds maandenlang in het it van een paar foto's, waarop de itenaar temidden van zijn ge- hap nog volop aan het werk is. kop die ophangt is klaar; hij is de schouders begonnen. Het was ook opgevallen, dat het iets bij- 'ers was, maar ik heb er nooit gedacht dat deze fraaie schep- nog eens in de krant zou ■schijnen. Mej. W. F. Ooms, Brandwijk LS Mevrouw J. M. v. d. Oever-Ver- eff in Rotterdam-Kralingsche Veer ikt een tehuis voor een langharige litse Herder van vijf maanden. iige conditie is het dier een goed "is te geven. Brieven te richten redactie LS. Russen «ni zware helikopter gevraagd: TYTEDERLANDERS hebben Russen om hulp gevraagd een molen door de lucht te ver voeren! In Zaandijk wordt gedacht aan liet verplaatsen van een oliemolen met een helikopter. Molenaar J. Kaal zei het gistermiddag zo„Er zijn besprekingen met de Rus sen, die beschikken over een type helikopter, dat de molen zou kunnen optillen en de Zaan overdragen." Het blijkt niet zo eenvoudig in een mistige Zaanstreek een molen te vin den. En toen ik gistermiddag na lang zoeken eindelijk de oliemolen De Zoeker (typische naam in dit geval) had ontdekt, bleek het nodig een roeibootje dat daar zo maar in de wetering lag te charteren om bij de molen te komen, die op een ei landje is gebouwd. De Zoeker, de laatste nog van windkracht gebruik makende oliemo len ter wereld moet op een of andere manier van Guisveld in de gemeente Zaandijk worden verplaatst naar de Zaanoever bij de Zaanse Schans. Hier wordt een soort openlucht museum van voor de Zaanstreek ka rakteristieke houtbouw geconcen treerd: vandaar. Bovendien wordt De Zoeker op de huidige plaats bedreigd door gestaag oprukkende nieuwbouw. Gewicht 17 ton Molenaar Kaal is er nog niet zeker van dat de Russen over een helikop ter beschikken, die krachtig genoeg is. „De molen weegt 17 ton, en ik meen dat de Russen een helikopter hebben met 10 ton tilvermogen. Al leen Amerika heeft helikopters met een tilvermogen van 25 ton; en in Europa zijn die niet beschikbaar." De heer Kaal besluit: „Natuurlijk kunnen we de molen voor een groot deel slopen, maar dan hebben we geen helikopter meer nodig." Afwachten dus: misschien komt de reddende hand toch nog uit het oosten. MOLENAAR J. KAAL krachtig genoeg? (Van onze sociaal-economische redactie) SCHIEDAM Na urenlang beraad hebben de vervoersvakbonden gisteren de taxi-ondernemers tot 29 januari de tijd gegeven voor intern beraad over de laatste voorstellen van de vakbonden tot loonsverbetering. De vakbonden vragen, in over eenstemming met het voorstel van de bemiddelingscommissie voor de taxi chauffeurs. een loonsverhoging van 7,23 per week in de eerste gemeen teklasse met ingang van 1 december j.l., een uitkering ineens van 100 en bestudering van de sociale verzeke ringspositie van het rijdend perso neel voor 1 april 1968, de datum waarop weer een nieuw contract moet worden gesloten. De thans lopende moeilijkheden gelden nog de loonsverhogingen over 1967. waarover nog steeds geen over eenstemming werd bereikt. De 7,23 komt ongeveer overeen met de 4 pet en de lVs pet., die vorig jaar in de meeste bedrijfstakken zijn betaald. De 100 is een compensatie voor de handhaving van het oude loonpeil gedurende het grootste deel van het jaar 1967. Bij de sociale verzekering gaat het om de vraag of de uitkeringen bij ziekte enz. moeten worden gebaseerd op het grondloon exclusief de fooien of het individuele loon inclusief de fooien. Uiteraard heeft dit gevolgen voor de premies, die dan voor de werkgevers aanmerkelijk omhoog gaan. In Amsterdam en Rotterdam kent men een beloningssysteem in clusief fooi, zodat zich hier deze moeilijkheden niet voordoen. De Schiedamse ondernemers spra ken zich gisteren uit tegen een plaatselijke en voor een landelijke regeling. Zij verwezen de vakbonden naar de landelijke werkgeversorga nisaties. de FNOP (Federatie van Ne derlandse organisaties voor het personenvervoer). Zou de FNOP bij zijn afwijzende houding blijven, dan zouden de Schiedamse ondernemers over een plaatselijk contract willen praten en ook de achterstand over 1967 willen bezien. De vakbonden weigeren echter te rug te gaan naai' de FNÓP, omdat deze organisatie de deur voor het overleg heeft dichtgegooid, aldus bestuurder Groenendijk van de Prot. chr. bond van vervoerspersoneel. Eerst zal het bemiddelingsvoorstel, dat een commissie van alle partijen opstelde, dienen te worden ingewil ligd. De Schiedamse ondernemers zullen zich nu wellicht zelf tot de FNOP richten om hun invloed daar aan te wenden. Voor de uitslag van dit beraad moet gewacht worden tot 29 januari. In Haarlem dreigt bij de taxibe drijven een staking. De vakbonden hebben de vijf werkgevers in Haar lem aangezegd, dat wanneer zij voor woensdag 24 januari 12 uur de voorstellen van de bemiddelingscom- missie nie*t hebben aanvaard, reke ning gehouden moet worden met het uitbreken van stakingen. Inmiddels heeft een van de werkgevers, name lijk taxibedrijf Otten, zich akkoord verklaard, zodat in het Haarlemse werkgeversfront al een bres is gesla gen. Bij dit bedrijf zal dus na woensdag niet worden gestaakt. Ot ten had zijn mensen in de loop van 1967 vrijwillig reeds 4 pet. meer be taald. Van de 110 chauffeurs zijn er in Haarlem ongeveer 80 georga niseerd. Komt het tot een staking dan zullen de vakbonden de stakers betalen. Andere steden In Utrecht en Groningen zijn de verhoudingen minder gespannen. De Utrechtse werkgevers hehben zich al bereid verklaard iets te doen aan de verbetering van de arbeidsvoorwaar den. Een aantal ondernemers had hier vorig jaar vrijwillig de lonen al opgetrokken. De vakbonden gaan nu na, wat dit precies omvat en hoe zij zich tegenover de Utrechtse bedrij ven dienen op te stellen. Het beraad duurt hier voort. Van een ultimatief karakter is geen sprake. De Groningse ondernemers blijken eigener beweging in 1967 ook al wat verbeterd te hebben in de beloning van de taxichauffeurs. Ook hier bestaat de indruk dat na voortgezet overleg wellicht overeenstemming valt te bereiken. De vergaderingen van de chauffeurs over de cao-moei lijkheden hebben zich tot nog toe be perkt tot Haarlem, Schiedam, Utrecht en Groningen. Financieel weekoverzicht DEN HAAG Staatssecretaris Van Son heeft in de loop van het j vorige jaar 28 recreatie-objecten subsidies toegekend. Daarmee heeft het in 1967 voor dit doel beschikbare bedrag van 6 mil joen gulden zijn bestemming gekre gen. Voor het openluchtzwembad aan de Oude Maas werd een subsidie toege kend van 300.000 gulden. In Zeeland werden de volgende projecten gesubsidieerd: openlucht zwembad in Kruiningen ƒ87.570; wegverbetering, parkeerplaatsen en dijkovergangen t.b.v. toekomstige verblijfsakkomodatie te Yerseke 188.000 en de jachthaven te Yerseke ƒ25.680. In Noord-Brabant kwamen de vol- j gende objecten voor subsidie in aan- I merking: jachthaven te Made en Drimmelen ƒ858.600 en jachthaven te Willemstad 240.500. Er werd deze week op de effecten beurs een voorzichtige koers gevaren in verband met de Amerikaanse en Britse maatregelen ter sanering van de overheidsfinanciën en de beta lingsbalans, welke gevolgen kunnen hebben voor de EEG-landen. Zowel in Engeland als in de Ver. Staten worden de lasten voor het volk verzwaard, omdat het nodig is de binnenlandse bestedingen in te perken. In de plannen van het labourkabi- net worden socialistische „stokpaard jes" afgeslacht, zoals de gratis ge zondheidszorg, het uitstel van de voorgenomen verhoging der leer plicht 'tot 1973, eëh vermindering van de woningbouw, terwijl de nationale Britse trots gekrenkt wordt door het terugtrekken van Britse troepen uit het Midden Oosten. In Amerika wijst president Johnson op enige wolken aan de horizon en waarschuwt hij in zijn „State of Union" voor het gevaar van een spiraal in de prijsvorming, malaise in de woningbouw en een verdere erosie van de dollar. Dendermonde schreef Boekenweekgeschenk AMSTERDAM Max Dendermon de heeft dit jaar het geschenk voor de Boekenweek (30 maart tot 6 april) geschreven. Kom eens om een keizer beschrijft de pogingen van verschil lende geheime diensten om keizer Wilhelm II aan het eind van de Eerste Wereldoorlog te ontvoeren. De man waarop gejaagd wordt, i blijkt echter de zanger Eric Auer te I zijn. Bij aankoop van 7,50 ontvangt men in de Boekenweek dit geschenk. De speciale Boekenweekuitgave is van W. A. C. Whitlau en drs. H. van Praag (resp. medewerker en adviseur van Teleac). Enkele opstellen over het gevaarlijke boek onder de titel Het argument van Solimon. Onderhandelingen cao grafici opgeschort AMSTERDAM De onderhande lingen over de vernieuwing van de grafische cao, die per 1 januari af loopt, zijn opgeschort. De werkgevers hadden aangeboden een loonsverho ging van vier procent en per 1 juli verkorting van de arbeidstijd van 45 tot 43% uur per week. Defensief De anglo-saksische landen zijn dui delijk in het defensief en moeten sa nerende maatregelen nemen, wélke, met name in Engeland, voor de be volking moeilifk te verteren zijn. De noodzaak om orde op zaken te stellen kan gevolgen hebben voor de rest van de wereld. Zowel Amerika als Engeland streven naar exportver groting en men vraagt zich ter beur ze af, in hoever dit de internationale concurrentie zal verscherpen. Daarom deed men het deze week op de beurs voorzichtig aan. vooral, omdat Wallstreet geen duidelijke koers aangaf. Overigens vinden wij, dat de koersen zich in het algemeen vrij goed gehouden hebben, ondanks de onzekerheid, die is ontstaan door de anglosaksische maatregelen. Niet vreemd aan deze goede onder toon van de markt is, naar onze me ning, het vertrouwen, dat we in de EEG ecqnomisch de weg omhoog ge vonden hebben. De algemeen-direc teur van de Coöp. Centrale Boeren leenbanken vertelde deze week. dat naar zijn mening er zich in het be drijfsleven een verbetering aftekent. De Amrobank wees in een beschou wing over de vooruitzichten erop, dat de conjuncturele vooruitzichten, met name in de Bondsrepubliek, positief beoordeeld mogen worden. De EEG-commissie heeft zo juist in haar maandelijks overzicht opgemerkt, dat de groei van de industriële produktie in Nederland een krachtige versnel ling heeft te zien gegeven, terwijl het prijsklimaat zeer kalm is geweest en de kosten van het levensonderhoud vrijwel ongewijzigd bleven. Internationals Van de internationale aandelen heeft vooral Alg. Kunstzijde Unie zich deze week van een goede kant laten kennen. Het bericht, dat dit concern weer personeel aantrekt, viel in goede aarde. Het fonds steeg van ƒ68,40 tot ƒ74.10, dus een verbetering van ruim 28 punten. Kon. Olie werd door Amerika ge kocht (via Zwitserland) en kwam van ƒ153.30 op 155.50. Hoogovens was luier gestemd door aanbod, uit hoofde van de conversie van obliga ties en de vrees voor koersdruk. als straks de 10 proc. bonus loskomt. Hier trad een daling in van bijna 20 punten. Philips werd door Amerika aange- COLLECTIEVE BELEGGING IN AANDELEN Inlichtingen bij commissionairs er) bankiers; ook via Postbus 3700, Amsterdam Verdeel Uw risico en bevorder de groeikansen van Uw vermogen door brede, selectieve spreiding boden en het aanbod kon slechts te gen lagere prijzen geplaatst worden. Vorige week sloot de markt op 128, nu op 125.80. Op zichzelf heeft dit Amerikaans aanbod geen bijzondere betekenis, maar als een Amerikaans fund materiaal spuit, gebeurt dat op voor onze verhoudingen vrij grote schaal. De kleuren t.v. heeft hier in ons land veel potentiële kopers, maar men wacht echt op zijn Neder lands nog even af, daar de aanschaffing vrij duur is. Nu gaat Philips de kleuren t.v. populariseren door de inruilwaarde van een zwart-wit apparaat op 250 boven de normale prijs te stellen, terwijl een kleuren t.v. op proef kan worden gè- leverd door de handelaren. Volgens dc aftredende vice-voorzit- ter van het concern, de heer De Jon ge. zal Philips in 1968 een groei van acht proc. vertonen. De winstmarge zal z.i. verbeteren. Ook voor de vol gende jaren voorsoelt de heer De .Tonge een belangrijke groei bij Phi lips. Als zal gebeuren, wat de president van de bekende Amerikaanse Radio Corp. of America voorspelt, zal Phi lips zeker hard kunnen groeien. Deze voorspelling komt hierop neer, dat vriiwel iedereen voor het eind van deze eeuw een vestzaktelevisiestation <n zijn bezit zal hebhen, waarmee hij het contact met de buitenwereld, waar dan ook, kan onderhouden. Ui terst selectieve verbindihgstoestellen zullen overal in huis aanwezig zijn. Het liikt ons toe. dat het leven er niet rustteer op zal worden... Lokaio markt Op de lokale marktafdelineen trok de koersdaling van Heinekens de aandacht Dit fonds viel terug van 624 tot 595 pet. Deze week verscheen het jaarverslag en hoewel de be drijfswinst een voortgaande groei vertoont, was de beurs toch enigszins teleurgesteld, omdat het dividend op 14 pet. wordt gehandhaafd en de in vesteringen in de e.v. jaren erg be langrijk zullen zijn, o.a. een nieuwe fabriek in Rotterdam. Flauw gestemd waren ook de chocoladefabrieken als Bensdorp en Kwatta. Laatstgenoemde onderneming heeft opnieuw met ver lies gewerkt, hetgeen niet bemoedi gend is. Kwatta lieo terug van 160 naar 138 pet., Bensdorp van 300 tot 270 oct De Wereldhaven. maatschappij voor onroerend good, kwam met een mooi voorstel, n.l. 20 pet. contant di vidend nlus 20 net. aeiostock vanwe ge de voortgezette groei der onderne- mine. De beurs reageerde eerst gunstig od het bericht, maar later zakte de koers tot 535 bieden af. om dat men aanbod van stocks vreest. Van der Grinten liep terug van 178 tot 172, dus een koersverlies van 30 punten. Het ontslag aan enige werknemers zal wel niet vreemd zijn aan dit koersverlies. Kon. Rott. Lloyd heeft het stuwa- doorsbedriif Quick Dispatch in Rot terdam overgenomen ter verbreding van haar arbeidsveld. Reeds eerder heeft de Llovd belangen verworven buiten de scheepvaart. De koers van dit fonds liep enkele punten op tot 144 pet Phs. van Ommeren heeft een be wogen. maar vrii redelijk jaar achter de rug. De sluiting van het Suezka- naal bracht een flinke verbetering in de tankvrachten. De koers van het fonds veranderde echter niet deze week. UTRECHT De drievoudige Utrechtse moordenaar Hans van Z., die nu al ruim een maand in voorar rest op het hoofdbureau van politie in Utrecht vastzit, is gistermiddag overgebracht naar het huis van be waring. Volgens de politie heeft men Van Z. op het ogenblik niet dringend nodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9