CNV: regeringsnota voor i Noorden heeft gefaald schenkffÉl Hoge sturen zijn gevaarlijk Grote basisindustrie noodzakelijk Stunt als in '65 is niet mogelijk Clifford volgt McNamara op Bureaucratie maakt hulp aan Sicilië haast oimiogeliik Houding passief Groot offensief van Hanoi in Laos IJ^ Bea tie- boek in de maak schenk Spanning in Leuven stijgt Konstantijn wil na I referendum terug Proces makers thalidomide (JAJ ZATERDAG 2(1 JANUARI 19611 E, :hj (Van ouze sociaal-economische redactie) HEERENVEEN De nota van de regering over de ontwikkeling van het noorden van het, land heeft in de ogen van het CNV ge faald. In een grote voorlichtingsbijeenkomst voor bestuurders van aangesloten bonden hield CNV-secretaris L. C. van Dalen vandaag een rede. waarin hjj de regering er van beschuldigde geheel voórby te zien aan het menselijk probleem, dat de werkloosheid is. Symptomatisch vond hij het, dat de handtekeningen van vier ministers onder de nota staan, maar niet die van de excellentie van sociale zaken en volksgezondheid. De scheepshond Prilz van de verloren gewaande kotter Ado nis. De Nederlandse kuster Jo hanna Buitelaar trof de Duitse kotter ten westen van Esjberg aan. Aan boord alleen de hond. De driekoppige bemanning was al door een helikopter van boord gehaald. Nu ligt de Johanna Buitelaar in de Vlaardingse Vul- caanhavev. Maar de hond mag niet van boord, omdat hij voor deftig dagen in quarantaine moet. Aan verzorging ontbreekt het hem niet. Daar zorgt derde machinist Arie van der Voort (19) wel voor. Mevrouw W. Wildeboer-Voogtechtgenote van de tweede machinist: „H\j slaapt zelfs onder mijn bed." O ÜOME De Italiaanse pers /blijft onverminderd felle kritiek leveren op de regering die ge brek aan organisatievermogen C~tn laksheid wordt verweten bij de distributie van hulpgoederen aan de slachtoffers van de aard bevingsramp op West-Sicilië. „De afgelopen dagen is er weinig Ifcdaan en wat er gedaan is ging op ten zeer ongeorganiseerde wijze. Het reddingswerk werd van nergens uit behoorlijk geleid en ondertussen Itierven mensen onder het puin en werden de overlevenden ziek van honger of koude", aldus het invloed rijke blad La Stampa. talloze hulpgoederen niet bij de slachtoffers terechtkwamen maar in tweedehands winkels en op de zwar te markt. Professor Albeggianti. die belast is met de medische ruilpvoorziening in de getroffen gebieden, zei gisteren dat de toestand van de slachtoffers hopeloos is. Velen hebben kippepest, griep en bronchitis. De noodkampen waarin zij op het ogenblik verblijven zijn bijzonder slecht. Door de regen zijn de kampementen in modderpoe len veranderd. De opslagplaatsen van de hulpvoorraden in de meeste distri butiecentra zijn doorweekt door de regen. Tonnen broden en andere voedselgoederen zijn daardoor on bruikbaar geworden. De regering wil alleen stimuleren en verder afwachten, of het be drijfsleven er op reageert. Deze hou ding vindt het CNV te passief. De heer Van Dalen had verwacht, dat de regering was gekomen met een p'an voor opr!eh»:ng van een gre4e ba sisindustrie in het noorden van het land naar het voorbeeld van het sn- da-project in Delfzijl. Een dergelijk bedrijf zou op betrekkelijk korte ter- 1 mijn de werkgelegenheid verbeteren en weer andere bedrijven aantrek- ken. De verplaatsing van enkele rijksdiensten is welkom, maar van bijkomende betekenis. Naar het oordeel van de CNV-se- cretaris wordt aan het noorden van het land groot onrecht gedaan. Er zijn stromen woorden en stapels raD- porten aan gewijd, maar noord-Ne derland krijgt niet wat het had mo gen verwachten. Het CNV zal daar- j om een beroep doen op alle politieke I partijen hierin verbetering te bren- 1 gen Meer doen De heer Van Dalen vond. dat de regering zich verschuilt achter motie ven als geldgebrek en moeilijkheden met de betalingsbalans, hoewel de economische vooruitzichten toch ..waarlijk niet zo slecht zijn. Wan neer de regering werkelijk bereid was de strijd tegen de werkloosheid een duidelijke voorrang te geven, zou zij zonder vrees voor onze econo mie beslist meer kunnen doen dan zij nu van plan is". Welke de kansen voor de werkge legenheid in het noorden zijn blijft onduidelijk, zodat de mensen ook in het onzekere blijven over de wense lijkheid naar het westen te verhui zen. Een uittocht uit het noorden kan echter een bedreiging gaan betekenen voor de verdere ontwikkeling. Rij een tekort aan geschoolde werk krachten komen ook de industrialisa tieplannen in gevaar. Aan deze kant van de zaak besteedt de nota geen aandacht. In een scherpe veroordeling van het regeringsbeleid stelt het CNV, dat het dit kabinet ontbreekt aan werkelijk begrip voor wat werk loosheid eigenlijk is. „De regering heeft hier ernstig gefaald. En dat ne men wy zeer hoog op", aldus de ver klaring van de heer Van Dalen. Het blad schrijft verder dat het nogelijk was in 10 uur voorraden 'an New York naar Sicilië te bren- Ji en maar dat het weken of maanden an duren voor deze in Montevago of libellina, de twee steden die ernstig loor de aardbeving zijn getroffen, ankomen. De schuld ligt bij de rege- ingsinstanties die weigeren te wer en zonder toestemming van boven- f, aldus La Stampa. Vele Italianen durven geen gelde lijke bijdragen te leveren omdat zij 'rezen dat het geld niet op de plaats an bestemming terechtkomt maar in e broekzak van een ambtenaar. In- laats van regeringsacties te steunen J ichten vele burgers hulpcomiés op iet behulp van vrienden en familie. !ij verzamelen voedsel en uit- ustlngsstukken en brachten dit zelf aar het getroffen gebied. Enkele Italianen weten te vertellen >t tijdens de damdoorbraak in 1963 BONN De besprekingen tus sen de Westduitse minister van buitenlandse zaken Brandt en zijn Britse collega Brown over Engelands toetreding tot de EEG hebben gisteren geen vruchtbare resultaten opgeleverd. doch dit is slechts van korte duur. Samengevat spitste de heer Van Dalen de CNV-kritiek toe op drie punten: t 1. Het tolaal aan maatregelen biedt geen werkgelegenheid op korte ter mijn. maar pas over jaren. 2. De nadruk wordt te eenzijdig op Groningen gelegd. De haven van Har'inren gaat voorlopig de mist in. Concrete p'annen voor Friesland en Drente worden niet aangekondigd en daa-door dreigt een onevenwichtige o/itwikkeling. 3. De regering beperkt zich tot sti muleren en hoopvol afwachten zon der enige zekerheid te kunnen geven, dat de verwachte ontwikkeling wer kelijk tot stand zal komen. AMSTERDAM Dc hoofdstede lijke uitgever Thomas Rap zal over ongeveer een half jaar de wereldpri meur hebben van de uitgave van de „verzamelde werken" van The Beat les. In Engeland zijn de teksten van de Beaile-liedjes nog niet eens uitgege ven. hoewel de zangers zelf ook wel het belang ervan schijnen in te zien. Op de hoezen van hun laatste platen staan de teksten afgedrukt. Mr. Toxopeus op WD-Ieest: (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM „Wij zullen vasthouden aan de door ons goed gekeurde richting van het rege ringsbeleid, radicalen of geen ra dicalen. Wij kunnen en mogen daarvan niet afwijken. En zo men moeilijkheden forceert: dan moet de kiezer worden geraadpleegd. Een nieuwe stunt, zoals in 1965, is dat staat wel vast niet mogelijk." Dat zei de liberale fractieleider mr. E. H. Toxopeus vanmiddag in de Amsterdamse RAI aan het slot van de feest- bijeenkomst ter viering van het 20-jarig bestaan van de VVD. Andere sprekers waren prof. mr. P. J. Oud en mr. D. U. Stikker (in 1948 oprichters van de partij) en mr. H. van Riel. Drie punten De regering zou enerzijds de moei lijkheden van het noorden on derschatten en anderzijds de oplos sing op een te lange baan schuiven. Zij laat zich optimistisch uit, maar geeft hiervoor te weinig grond. De honderd-mil joen-programma 's ver zachten weliswaar de werkloosheid, BRUSSEL De spanning in de Belgische universiteitsstad Leuven tijgt. De Vlaamse studenten die op voet van oorlog leven met hun frans- prekende Waalse collega's, raakten listeren in felle gevechten verwik- eld met de rijkswacht, die hun pro- estbijeenkomst in een der collegeza- en verstoorde. Zeker 200 studenten verden in vrachtwagens afgevoerd laar de rijkswachtkazerne. De ijkswacht gebruikte waterkanonnen •m de studenten te verspreiden. De academische raad van de Naamse afdeling heeft een verkla- ring opgesteld waarin men zegt be- Irip te hebben voor de verontwaardi- ling van de Vlaamse studenten over Ie plannen voor uitbreiding van de franse afdeling. De raad noemt het ttpansieplan van Leuven-Frans H volstrekt onaanvaardbaar en ziet als If enige oplossing de geleidelijke over plaatsing van de afdeling naar Wal- onië. Op een vergadering van afgevaar- 1 bigden van de vereniging van Vlaamse professoren en studenten is verder gepleit voor een staking van het gehele Vlaamse professorencorps *n stopzetting van de medewerking *»n Vlaamse hoogleraren aan Franse iga's. Regeringstroepen achtervolgd VIENTIANE Noord-Viet- nam schijnt zijn activiteiten naar het buurland Laos te hebben ver plaatst. Verscheidene duizenden Noordvietnamese soldaten jagen op het ogenblik achter Laotiaan- se regeringstroepen aan die de zer dagen de strategische enclave Nem Bac in het noorden van het land hebben moeten ontruimen, zo is van betrouwbare zijde in Vientiane vernomen. Men zei dat 12 Noordvietnamese bataljons meer dan 4000 man de vluchtende 2000 man troepen van het Laotiaanse royalistische leger achter- vangLoeang*PrabangrS'e n°°rde" OlltSlaat 350 mail De regeringstroepen proberen een BRUSSEL - De Belgische bond nieuwe defensielinie in te richten ten ynor „.„.bestrijding staat aan de noorden van Loeang Prabang en rapi1 (aMM,h„(1 verscheidene bonderden militairen mo„cn bMlimtn haar 350 ma„ van de neutraUstlsche strijdkrachten pers0„ecI, „„der wie artsen en ver zijn de stad binnengetrokken om per 1 maart ontslag aan te alles in het werk om de rijstoogst In i handen te krijgen, volgens militaire kringen om Noordvietnamese eenhe- den die langs de Ho Tsji Minh-weg naar Zuid-Vietnam trekken te be- I voorraden. De Pathet Lao zou vrachtwagens en andere vervoermiddelen hebben gevorderd om de rijst weg te halen. In militaire kringen sprak men zelfs van de „grootste buit aan rijst sedert jaren". Aan rand faillissement Tbc-lxind België haar te helpen verdedigen tegen mo gelijke aanvallen van Noordvietna mese en (communistische) Pathet I Lao-troepen. Met de nederlaag van de rege ringstroepen bij Nam Bac zijn grote I gebieden in het noorden in handen van de Pathet Lao gevallen. In het I zuiden van Laos stelt de Pathet Lao zeggen. De vereniging beheert 86 inrichtin gen, waar 35.000 tbc-patiënten wor den verpleegd. Ook verricht de bond doorlichting van personeel van be drijven en schoolkinderen. De overheidssubsidie is al enkele jaren ontoereikend, zei gisteren het WASHINGTON President Johnson heeft gisteren Clark M. Clifford, al ruim twintig jaar adviseur van het Witte Huis op het gebied van de de fensie en de diplomatie, tot minister van defensie be noemd. De benoeming van Clifford moet nog bekrachtigd worden door de Senaat. Clifford volgt McNamara op, die president van de Wereldbank wordt. Johnson zei dat McNamara in fe bruari en zeker niet later dan 1 maart het Pentagon zal verlaten. Paul H. Nitze zal onderminister van defensie blijven. Johnson noemde Clifford, die ook nauwe betrekkingen met wijlen president Kennedy heeft onderhou den. een zeer wijs en voorzichtig ad viseur van vele presidenten en „zeker van mij". Hij bracht tevens hulde aan McNamara, wiens energie hij prees. Gevraagd naar de reden van zijn keus, zei Johnson dat al zijn ad viseurs de voormalige medewerker van Truman en Kennedy Clifford una niem voor de post van minister van defensie hadden aanbevolen. Clifford is advocaat geweest en werkte jarenlang als deskundige op LONDEN Ik zal naar Grieken land terugkeren zodra een nieuwe grondwet zal zijn uitgevaardigd en dc datum van een referendum is be- i paald. Dat heeft koning Konstantijn van Griekenland verklaard in een vraag gesprek met de BBC. In het enige dagen geleden opgeno men vraaggesprek zegt de koning: „Ik zie niet in hoe er een referendum kan worden gehouden als er niet eerst een vrije discussie is geweest en als het volk niet weet waarop het stemt. Ik geloof dat het beste middel om dat te bereiken het herstel van de persvrijheid is". Intussen is bekendgemaakt dat de koning en zijn vrouw op 3 februari in Kopenhagen het huwelijk zullen bijwonen van de jongste zuster van de koningin, prinses Bènedikte. bestuur. Het vorig jaar is het tekort van de bond opgelopen tot bijna een miljoen gulden. De minister van gezondheid, Hulpi- au, heeft bij het overleg met de bond verklaard op zijn begroting geen ruimte meer te hebben voor een ho gere subsidie. Amerikaanse reddingsploegen heb ben dë plaats bereikt, waar twee we ken geleden een helikopter van het marinierskorps neerstortte Alle 41 inzittenden bleken om het leven te zijn gekomen. het gebied van het handels- en ar beidsrecht. Als Johnsons speciale af gezant heeft hij vele reizen in het buitenland gemaakt en hierbij steeds de nadruk gelegd op de noodzaak de bombardementen op Noord-Vietnam voort te zetten. Zo bezocht hij Vietnam in 1965 en 1967. Op de laatste reis, die hij samen met generaal Taylor maakte, bezocht hij ook Thailand. Australië en Nieuw-Zeeland. Na afloop van deze reis zei hij niet te geloven dat China in Vietnam tus senbeide zal komen als de Ameri kaanse luchtmacht haar bombarde menten op de Noordvietnamese ge bieden bij de Chinese grens zou ver hevigen. DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Geurtsen en Portheine (beiden lib.) hebben de regering gevraagd of zij bereid zijn suggesties van mejuf frouw mr. dr. L. G. van den Berge betreffende wetswijzingen in ver band met het toenemende girale ver keer over te nemen. Mr. Toxopeus zei, dat het kabi net-De Jong zich buiten de huidige partijtroebelen kan en moet houden. „Het kabinet moet zich rustig houden aan hetgeen werd afgesproken en zal het dan reeds lastig genoeg hebben". De VVD-aanvoerder verwachtte, dat de rijksbegroting voor 1969 nog een zwaardere opgave zal zijn dan die voor dit jaar, maar het verheugde hem, dat de economische vooruitzich ten voor 1968 een verbetering belo ven. GEBREK Dat radicalen en christen-demo craten in de KVP nog bij elkaar zul len blijven, leek mr. Toxopeus haast onmogelijk. „Zich kenmerkend door een ongelooflijk gebrek aan ver draagzaamheid eisen de katholieke radicalen dat hun Bogaers koning zal kraaien. Hoewel zij slechts een kleine minderheid schijnen te zijn, willen zij de partij hun wil opleggen. Gaan de radicalen eruit, dan heeft Neder land er vermoedelijk een nieuw par tijtje bij: dat was niet de bedoeling bij het streven naar een duidelijke keus", aldus mr. Toxopeus. Hij vervolgde: „Blijven zij binnen de KVP, wie zal dan de koers bepa len? Voor beide gevallen waarschuw ik: een nieuwe kabinetscrisis nu zal het volk niet dankbaar aanvaarden". Sprekend over de partijvernieu wing zei mr. Toxopeus. dat ook de VVD zichzelf ter discussie heeft gesteld. „Maar wij denken er niet over haar zomaar te laten ontploffen. Wij bestuderen onze beginselen, ons beleid en onze benadering van de problemen en van de kiezers, maar wij gooien onze beginselen niet te grabbel". De WD zal ook geen onbekookt standpunt over politieke vernieuwing naar buiten brengen. „Er staat teveel op het spel de bestuurbaarheid van ons land". Volgens mr. Toxopeus zal de toekomstige politieke scheidslijn het verschil in visie op de toekomstige maatschappijstructuur PROF. OUD De voormalige WD-lelder prof. Oud schetste uitvoerig de positie van het vooroorlogse liberalisme en de wordingsgeschiedenis van de jarige partij. Over de partijvernieuwing zei hij, dat voor de confessionele partij en de keus nog steeds draait om de vraag: PvdA of VVD. „Alleen als op die vraag voor de verkiezing het antwoord wordt gege ven, worden de kiezers voor een dui delijke beslissing gesteld. Geen der drie rechtse partijen is daartoe voor alsnog bereid en men kan daarom bezwaarlijk verwachten dat een CDU dit wel zou zijn. Daarom lost het samengaan der drie rechtse partijen in een CDU niets op". Prof. Oud constateerde, dat bij zijn oude tegenstanders, de socialisten, het elan er helemaal uit is. „Zij grij pen meer en meer terug naar hun oude dogmatiek. Zij willen de honger van vandaag stillen met de maaltijd van gister, om een oud beeld van Thorbecke nog eens te gebruiken". MR. STIKKER Onder donderend applaus sprak oud-minister mr. D. U. Stikker er zijn vreugde over uit nu weer samen met prof. Oud, met wie hij het zo vaak aan de stok heeft gehad, voor het front van de partij te kunnen staan. „Oud heeft zijn werk hier voortgezet, heeft de partij bijeenge houden en groot en sterk gemaakt, waarop hij met recht trots kan zijn". Mr. II. van Riel, voorzitter van de liberale Eerste- Kamerfractie, deed een vlijmscherpe aanval op wat hij noemde de' „negatieve elementen" in pers, radio en televisie. „Hevige kri tiek op wat iemand ergert is volstrekt geoorloofd, maar waar wij ons van afkeren, dat is de straatven- terij in hoon en het opzettelijk door de modder slepen van andermans fatsoensnormen, al dan niet verou derde". Op Aruba is een actie gaande voor meer autonomie. Gedepu teerde Betico Croes voorziet zijn wagen van een zogenaamde autosticker: Aruba ta exigi mas autonomia (Aruba eist meer autonomie) 4.000 misvormde kinderen AKEN De Westduitse fabrikant van thalidomide, het middel dat de oorzaak wordt geacht van de misvor ming van kinderen voor de geboorte, komt in mei voor de rechter. Negen directeuren en technici van Chemie Grünenthal is dood door schuld en het bewust veroorzaken van lichamelijk letsel ten laste ge legd. Beklaagden wordt verweten, dat zij het middel niet uit de circulatie heb ben genomen, zodra de schadelijk® werking bekend werd. De thalidomide werd in de Bondsrepubliek onder de naam Con- tergan in de handel gebracht. Het werd voorgeschreven tijdens zwan gerschap. Er zijn naar schatting 4.000 kinderen in West-Duitsland met ver minkingen als gevolg van het middel. Uarttransplaatatie (4) Tijdens het zgn. rechtbankexperi ment in Den Haag werd dokter Van "t Riet aangevallen n.a.v. persberichten dat het hart van het meisje nog zou hebben geklopt toen het werd overge plant in het lichaam van Washkansky. „Als dat zo is, moet ik het moord noemen," zei de dokter. Naar mijn mening had hij beter kunnen zeggen: „Dat is dan weer een fraai staaltje van hetze tegen Zuid- Afrika. Immers, geen enkele verslag gever is erbij geweest. Dr. Barnard maakte bekend dat het overgeplante hart stilstond en slechts via een elek trische schok weer op gang gebracht kon worden Dat bericht is dus ver moedelijk roddel en in ieder geval volkomen oncontroleerbaar." Want er kan geconcludeerd worden dat: 1. In 1966 en 1967 in Amerika hart transplantaties werden verricht bij honden als een duidelijke voortierei- ding van zo'n ingreep bij de mens, en niemand protesteerde; 2. in 1967 in de VS de eerste hart transplantaties plaatshadden bij de mens, en alweer: niemand protesteer de; 3. vervolgens dergelijke ingrepen plaatsvinden in Zuid-Afrika, die nog succes hebben ook, en.... plotseling barsten kritiek en roddel los en wordt zelfs het zesde gebod erbij gehaald. Alphen a.d. Rijn W. Geldof Harttransplantatie (5) Het komt mij voor, dat de inhoud van het artikel van ds. Zijderveld door u overgenomen uit „De Banier", zondigt tegen het eerste gebod. Hef komt tot en met neer op mensenver- goding, terwijl wij toch weten dat alle kennis en wijsheid van God ingegeven wordt. Rotterdam, D. Ph. Schouten sr. „Het gaat niet om bloot of niet bloot, het gaat om respect, gelovig en niet gelovig. Hier is niet de vrijheid in het geding niemand mag haar aantasten maar gebrek aan naastenliefde" Mr. Van Riel kwam woorden van lof te kort voor het superwaardige optreden van Kamerlid mevr. Haja van Someren - Downer tegenover „Mevrouw Timp" in het tv- program ma Mies en Scène. Hij vond de op richting van het Unitel-concern een symptoom van de op gang komende zelfverdediging van het Nederlandse volk tegen de negatieve publiciteitse- lementen. Sail Away, een creatie uit de voor- jaars- en zomercollectie van Norman Hartwell. Mouwen driekwart. Op de andere foto heeft mannequin Sylvia Baden wel een hele gedaanteverwis seling ondergaan als zij de mantel The Fall showt. DEN BOSCH Nadat de kantonrechter in Den Bosch op 2» augustus van het vorige jaar een aantal fietsen met hoge en sndere buitenmodel' n?ï W ilel,Ttr.k"r had onttrokken als zijnde in slrjjd met de verkeers veiligheid, heeft thans de rechtbank In Den Bosch in hoger beroeo deza vonnissen van de rechtbank bevestigd. p Dat betekent dat van nu af in het gehele arrondisaemenf fietsen mal abnormaal hoge en andere verstelbare sturen verboden lijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7