Onbeschrijflijke ravage van de Shell terreinen ALLE OPVARENDEN VAN OCEAN SPRINTER GERED Mensen rennen in pyjama verschrikt de straat op TAL BLEEF TEGEN KORTSNOI STAANDE Raffinaderij voorlopig buiten dienst gp Shell acht zich aansprakelijk 'erscheping olie gaat voorlopig door Schade in wijde omgeving Ds. W. C. Lamain gewond bij auto-ongeluk Ds. J. v. d. Ylugt (86) overleden Ook in Vlaardingen enorme glasschade Zestig bange uren op zee Kapitein laatst van boord leiding niet af KAPLAN NIET NAAR OSLO (Tan een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Shell-raffinaderij ziet er uit alsof er oeW bombardement is geweest. Nog steeds is niet bekend, waar de lotte plaatsvond. Het gebied dat in brand heeft gestaan, is ;eveer 250 meter lang en driehonderd meter breed. Het terrein, gisteren nog was gevuld met vijftien tanks van diverse grootte tu een kale vlakte met verwrongen buizen. I Omdat enkele stoomleidingen waren j gesprongen, leek 't of de vlammen, j die de wijde omgeving in een oranje gloed zetten, een oorverdovend la- waai maakten. Hoewel hij de ernst van het ge beurde niet onderschatte, merke de heer v. d. Bergh op „dat het nog wel erger had kunnen zijn". AFZETTING Omdat onmiddellijk groot alarm werd gegeven, kwamen alle gemeente lijke diensten van Rotterdam in het geweer. Overal langs de route werden politiemensen gestationeerd om de weg tussen het rampgebied en de Rotter damse ziekenhuizen open te houden. De wegen in de onmiddellijke omge ving werden afgezet. Mensen, die er niets te maken hadden, mochten niet passeren. Hoofdcommissaris Wolters en enkele commissarissen spoedden zich naar het Shell terrein, evenals de loco-burgemeester, tevens wethouder van sociale zaken en volksgezondheid, van de Maasstad, de heer G. Z. de Vos. Hoewel de Hoogvlieters het vrtf rus tig opnamen, dreigde op de Westpunt paniek uit te breken. Mannen liepen op straat in hun gescheurde kleding die bovendien bebloed was. Kinderen werden om 5 uur de straat opgestuurd, omdat hun slaapkamers niet meer te gebruiken waren. Het Hobbycentrum, een van de twee grote doe-het-zelf-zaken, verloor zelf zes spiegelruiten. Directeur H. H. van j| Windsen vertelde, dat om kwart voor vijf de eerste bewoners al bij de zaak kwamen. Hij had duizend vierkante meter board in huis, die hij in twee uur verkocht. Om half" zes stuurde hij een vrachtwagen naar de houthandel Van Stolk in Rotterdam om 2500 vier kante meter board te halen. In zijn winkel zette hij een bord met: „Om half tien volop board". Galeries Mo- dernes opende de winkel om plastic te verkopen, en was binnen korte tijd uitverkocht. VERTREK =n zijn door de kracht van de ruk tientallen meters wegge- ld. Tanks, die bijna leeg waren s/idere delen van het terrein zijn ïkt, of van hun isolatie ont- Leidingen zijn uit elkaar ge it. Grote luchtbruggen, waar leidingen ligen, zijn opzij ge it, en hebben in hun val andere illaties mee over getrokken. Q Aan blussen viel niet te denken. bijna volledige brandweerploeg v ji Shell, negentig man stterk, ruk- uit. Eerste opdracht was het stop- ,e Iten van de nog onbeschadigde of ht beschadigde fabrieken in de U igeving en het koelen van andere d iks. v Een kantoorgebouw van de tech- lrjiche dienst van drie verdiepingen, la, t in steen is opgetrokken, zal moe- rif i worden afgebroken. De muren V|n gescheurd. vjHet complex, dat in brand heeft v staan, omvat een aantal fabrieken n de raffinaderij. Het meest ge- v iffen is een parafine-kraakinstalla- eraan toe. v Iet hardnekkigste woedde brand H het nabijgelegen tankerpark, waar ftien kleine en grote tanks staan, met diverse zware en lichte |s( leistoffen zijn geladen. r. T. P. v. d. Bergh, directeur van bedrijfscomplex, die zich vanuit jassenaar naar de brand spoedde en pers te woord stond, gaf toe dat tot nu toe de ergste ramp is v veest, die de Shell-raffinaderij ef ift getroffen. Hij zei dat onmid- )0fHik de hele medische dienst van Direct kwam zeer veel materieel in bedrijf. De blussing van de felle brand werd met alle mogelijke middelen aangepakt. Shell, inclusief vijf woktoren, was gealarmeerd. Typisch is dat hij het eerst een alarm kreeg voor brand in de „dubbs"-fabriek. Dit complex staat echter al een jaar leeg. Ir. v. d. Berg deelde mee dat de Shell zich aansprakelijk acht voor alle schade, welke buiten het bedrijf is aangebracht. Toen de brand op zijn felst was, klonk opnieuw de onheilspellende brandsirene voor brand op een fa briekscomplex drie kilometer ver der. Dat kon onmiddellijk worden geblust. Er bestaat geen verband met de grote brand. De hele raffinaderij ligt stil omdat een groot ketelhuis door de explosie is uitgeschakeld. Ir. v. d. Bergh liet doorschemeren dat de ramp de Shell zeer grote schade zal aanbrengen. Het verkeer in Hoogvliet was zo druk dat verkeerslichten in werking traden. Ouders brachten hun kinderen in vei ligheid door ze naar familie in Rotter dam of omliggende plaatsen te rijden. Trieste tonelen speelden zich af. zoals vrouwen met kinderwagens en hand- •i koffers, die hun ontredderde huizen aan j de man overlieten om zelf een beter onderdak te vinden. Loco-burgemeester De Vos. zetelde in de hulpsecretarie samen met zijn col lega J. Worst van openbare werken. De heer De Vos sprak de verwachting uit, dat nog vóór de avond alle huizen in Hoogvliet dicht zouden zijn. Gemeente werken was gealarmeerd om vooral daar te helpen met dichtspijkeren waar bejaarden of zieken wonen. De heer A. Stolk uit de Alsemstraat, een van de honderden getroffen bewo ners: „We zaten rechtop in bed. Geluk kig waren de overgordijnen dicht, an ders hadden we al het glas over ons heen gekregen. Het zal wel weken du ren voordat alle woningen helemaal dicht zijn met glas. Ik moet toegeven dat we allemaal gegild hebben toen het gebeurde. Later denk je onmiddellijk: Dat is bij de Shell". Volgens ir. Van den Bergh zal de nieuwbouw, die de raffinaderij tot de grootste van de wereld moet maken, door de brand niet worden vertraagd. De verscheping en van de ruwe olie naar Europoort gaan volgens ir. Van den Bergh voorlopig door. Als echter het opnieuw op gang komen van de produktie meer dan enkele dagen gaat duren, raken de tanks in Europoort vol. In dat geval zullen de olietankers, die op weg zijn naar Europoort, hun koers naar elders moeten verleggen. SPIJKENISSE Bewoners van Spij- kenisse en Pernis zijn vanmorgen vroeg ook door de explosies wakker gewor den. In Spijkenisse is vooral in de wijk Noord veel glasschade ontstaan. Uit de wijk Brabant zijn ook enkele schade gevallen gemeld. De brandweer van Spijkenisse is ter assistentie naar de vuurzee uitgerukt. In Pernis zijn slechts enkele ruiten gesneuveld, maar wel hebben verschei dene inwoners bij het ontwaken, roet op vensterbanken en pui gevonden. Het was opvallend dat reeds vele auto's in de vroege morgenuren op weg waren naar de brand. In Maassluis waren de inwoners tot vanmorgen tien uur genoodzaakt de lichten aan te houden, vanwege de sterke rookontwikkeling. Schademeldin- gen over kapotte ruiten zijn in deze ge meente niet binnengekomen. Het ivas gelukkig zacht weer... (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM Het gunstige weer heeft ervoor gezorgd dat de moeilijk heden voor de bewoners van Hoogvliet en andere getroffen plaatsen niet nog erger zijn geworden. Het weer was zacht, het regende niet en er stond geen wind. Als het echt winterweer was geweest, zou de ellende niet te overzien zijn ge weest. De temperatuur was zelfs zo hoog dat men gemakkelijk zonder jas op straat kon lopen en-kinderen kon laten spelen. UTRECHT De nationale kam pioenschappen zwemmen en schoonspringen zullen dit jaar van 30 juli tot en met 4 augustus in het zwembad Den Hommel te Utrecht worden gehouden. Mensen in nachtgewaad kwamen overal de straat op. Al spoedig bg- gon men provisorisch de ramen te dichten. ROTTERDAM Blijkens een be richt in De Saambinder is ds. W. C. Lamain van de gereformeerde ge meente te Grand Rapids gewond bij een auto-ongeluk. Ds. Lamain maakte een reis langs vacante gemeenten in Iowa en South-Dakota. Op reis van Sioux Center naar Corsica werd de auto, waarin hij zich met enkele gemeente leden bevond, aangereden. De ande ren bleven vrijwel ongedeerd, maar ds. Lamain werd met een diepe wond in zijn rechterbeen naar het zieken huis gebracht. De volgende dag was hij zover hersteld, dat hij in een invalidewa gen zittend, in Sioux Center preekte. Zijn tekst van Nahum 1:7. Met een vliegtuig is hij naar Grand Rapids vervoerd. Ds. Lamain is 64 jaar. Sinds 1947 staat hij in Grand Rapids. Tevoren was hij predikant in Leiden, Rotter dam en Rijssen. BLOEMENDAAL In de ouder dom van 86 jaar is overleden ds. J. v. d. Vlugt, hervormd emeritus predi kant. Ds. Van der Vlugt werd kandidaat ln 1905. In zijn eerste gemeente, Vrouwenpolder werd hij in 1906 be vestigd. Drie jaar later ging hij naar Nieuw-Buinen en weer drie jaar la ter naar Nieuw-Stadskanaal. Van 1922 tot 1944 is ds. Van der Vlugt geestelijk verzorger geweest van „Vrederust" te Bergen op Zoom. De begrafenis is dinsdag om half drie op de hervormde begraafplaats te Stadskanaal. (Van onze verslaggevers) VLAARDINGEN De explosie vanmorgen bij Shell-Pernis heeft vermoedelijk de grootste glasschade sinds de tweede wereld oorlog veroorzaakt. Enkele seconden na de ontploffing, die de hemel van horizon tot horizon in een felle gloed zette, vielen in Vlaardingen, evenals in Hoogvliet en Pernis, honderden ruiten aan scherven. Een der gewonden is verbonden en wordt per politie-auto van het ter rein gebracht. Onmiddellijk na de explosie ren den de mensen in pyjama, met daar over een kamerjas of broek, de stra ten op. Op het- winkelcentrum 't Liesveld en aan de Maasboule vard knalden de ruiten flat aan flat en zaak aan zaak uit de sponningen. Van station Vlaardingen is geen ruit meer heel. Tot vanmorgen is men bezig geweest de schade met plastic en hardboard provisorisch te her stellen. Het verkeer op de Maasboulevard was een chaos. Zoals gewoonlijk reed men naar de Waterweg om de plaats van het onheil te locali- seren. De vlammen en rookwolken waren duidelijk te zien, maar later benam een dichte mist het zicht. Ondanks de ramp (sommige win kels en huizen waren van voor tot achter „glasvry") was er een enor me eensgezindheid. Concurrenten en buren hielpen elkaar de glasscher ven op te ruimen in dozen, die me ters hoog moesten worden opgesta peld. De directie van Shell heeft van morgen meegedeeld, dat de glasscha de van de duizenden gedupeerden vermoedelijk voor rekening van de Shell zal komen. De middenstand is in verband met de uitverkoop bij zonder gedupeerd omdat het niet mogelijk zal zijn op korte termijn aan de enorme vraag naar glas te voldoen. De politie heeft onmiddellijk na de explosie in alle getroffen wijken patrouillewagens ingezet. Bij een aan tal zaken op 't Liesveld is gepost. Een ruit van de bungalow van bur gemeester mr. J. Heusdens aan de Maasboulevard is gesneuveld. De burgemeester stelde zich van de glas schade in zijn gemeente op de hoog te. In Vlaardingen liep niemand let sel op. unctie gekocht voor 26.080 glazen hier J' ARCEN In Arcen (L.) had de jarige campinghouder GerryKep- a er gisteravond niet minder dan 080 glazen bier voor over om eede luitenant teworden in het latselijk en eeuwenoude schut sgilde St. Petrus en Paulus. Deze functie, die vacant was, >rdt volgens traditie uitsluitend bij r« bod in liters bier overgedaan. Jl ldemeester Ernst Russen zette in 11 ft 500 liter bier, waarna lang- am maar zeker een nieuw en on- 3 «end record van 6520 liter bier aerd bereikt. 3 De heer Kepser mag zich nu eede luitenant noemen van het !l tense gilde. Dit betekent voor de f 'en van het gilde dat ze ruim jaar lang gratis bier mogen drin- tijdens de maandelijkse bijeen- i «J 3 Misten van het gilde. Dan moeten er wel minstens twin- i leden present zijn die gemiddeld fer dan tien glazen bier per man token. Voor een schutter is dat :'et bijzonder veel. Donner: snelle nederlaag NEW YORK Alle zestien opvarenden van de Ocean Sprinter zijn gered. Na zestien bange uren werden zij gister avond van boord gehaald door een reddingsloep van de kotter Absecon van de Amerikaanse kustwacht. Kapitein Solleveld verliet als laatste het zwaar slagzij makend schip. De sleepboot Clyde is op weg naar de verlaten Ocean Sprinter. Ver wacht wordt dat de sleper morgen in de buurt van het schip komt en een poging zal doen het een haven bin nen te brengen. Het Canadese vis sersschip Zebrinney had eerst nog een lijn overgebracht naar de Ocean LflPnArmon ctnnrl Sprinter. De kapitein heeft echter lil,'til olUI IU. zijn „prijs van de zee" moeten laten TlFLlS -De veertiende partij uit damtweekamp tussen de Russen ®cperman en Andreiko met de we- 'Idtltel als inzet is vrijdag in remise Bij de reddingsoperatie werden twee bemanningsleden gewond: der de stuurman M. Silverschooon (22), die een arm brak en een andere op varende die snijwonden in het gelaat opliep. Onder de geredden bevindt woensdag ernstig letsel aan het hoofd had opgelopen bij een poging om reddingsmaleriaal overboord te krij gen is in veiligheid. Drie etappes In eerste instantie werden in twee fasen twaalf man van boord gehaald cn even leek het erop of de 37-jarige kapitein Solleveld nog steeds van plan was zijn schip be houden naar de op 300 mijl afstand gelegen haven St. Johns op New foundland te loodsen, maar de slagzij nam kennelijk zo toe dat het risico te groot werd. -* •••«-«-1 1 'J""b *>1 I v/^Fiicp. uiiuci uc gcicuucn todigd. Wereldkampioen Koeper- zich de echtgenote van de hoofd en heeft met nog zes partijen te werktuigkundige, mevrouw Van Os wen de leiding met 15-13. 1 uit Nijmegen. Ook de man die De kotter Absecon bereikte de Oce an Sprinter in de nacht van donder dag op vrijdag. Sinds woensdag werd het koelschip al vergezeld door een Noorse en een Amerikaanse vracht boot, terwijl voortdurend vliegtuigen van de kustwacht en de Canadese luchtmacht boven het in nood verke rende schip cirkelden. Eerst probeer- de de bemanning van de Absecon specialisten op de Ocean Snrinter over te brengen die zouden nagaan of c i het schip nog naar St. Johns kon Ocean Sprinter toen de opvarenden j varen, maar dat olan werd ongege- negen Nederlanders en zeven ven. Kapitein Solleveld had. naa-- de Spanjaarden zich op de brug ver- woordvoerder van de kustwacht zamelden in afwachting van hun meedeelde, eerder zijn collega van de redding. 1 kotter verzocht het koelschip niet op Voor de reddingsactie gebruikte de Absecon haar bakboordreddingboot, omdat de stuurboord reddingsloep toen men deze wilde strijken onklaar raakte. De zee was tijdens de operatie kal mer geworden, maar de golven sloe gen nog steeds over het dek van de sleeptouw te nemen daar de sleep boot Clyde al onderweg was. Wanhopige strijd De Ocean Sprinter raakte in een zware storm nadat zij op 11 januari uit Summerside op het prins Ed- ward-eiland was vertrokken. Woensdag zond het schip een S.O.S. uit, meldend dat er een gat in de romp was geslagen en dat het 20 graden slagzij maakte. Pogingen van de be manning om met de eigen sloepen van boord te komen, mislukten door de ruwe zee. Een deel van het red dingsmateriaal ging verloren. het resterende werd zwaar beschadigd. Verscheidene schepen ijlden toe maar konden in het zware weer niet dicht bij komen. De bemanning begon een wanhopige strijd om het binnenstro mende water weg te pompen en had daarbij in zoverre succes dat kapitein Solleveld donderdagmiddag besloot op eigen kracht koers te zetten naar St. Johns. De toenemende slagzij weerhield hem echter zijn plan door te zetten. WIJK AAN ZEE In de grootmeestergroep van het Hoogovenschaaktornooi werd het belangrijke duel tussen de Rus sische cracks Kortchnoi en Tal afgebroken. De partij had voor al in het middenspel een uiter mate spannend verloop. Om streeks de 30ste zet, toen zijn tegenstander nog slechts enkele minuten voor de resterende zet ten over had, leek Kortchnoi recht op de overwinning af te gaan. Tal die bovendien nog bedreigd werd door een mataanval. vond ech ter tegenspel door middel van een gevaarlijke vrijpion. Hij haalde de tijdcontrole ongeschonden. De partij zou vanochtend worden voortgezet. De Zuidslavier Ivkov is kennelijk zijn nederlagen tegen Kortschnoi en Karaklaic te boven. Hij boekte een snel totstandgekomen overwinning op Donner, die de Philidor-verdediging niet correct behandelde. Voor zover bekend heeft de Amsterdammer deze speelwijze nog maar zelden toege past. Hij speelde er duidelijk onwen nig mee. Van Geet hoopte in zijn partij te gen de Zuidslavier Matanovic op een koningsaanval door pionnen te offe ren. De hoop werd echter geen wer kelijkheid en de achterstand in pion nen leverde hem ten slotte verlies op. Karaklaic voegde een punt aan zijn score toe. ten koste van de Ameri kaan Rossolimo, die de opening slecht doorkwam. De Amerikaan die nog steeds vol fantasie speelt, blijkt een duidelijk gebrek aan parate moderne theoretische kennis te hebben, het geen zich uiteraard wreekt REMISE REE De Nederlandse kampioen, Ree, maakte remise met de Tsjech Hort. Uit de resterende zeven partijen heeft hij nu nog 2l/t punt nodig-voor de titel internationaal meester. In de meestergroep verloor leider Zuckerman van de Pool Doda. Van Scheltir.ga won na een afgebroken stelling van de Hongaar Flesch, die vermaard is om zijn „blindspel". Ook in de damesgroep was het aantal af gebroken partijen de helft groot UITSLAGEN De uitslagen: grootmeestergroep: achtste ronde: Ree - Hort V*—Langeweg - Ghe- orghlu ViV» (aanvankelijk afgebroken). Padevski Portisch 01 (aanv. afg), Ma tanovic - Van Geet 1—0, Bobotsow - Clric afg., Ivkow - Donner 1—0, Kortchnoi - Tal afg.. Karaklaic - Rossolimo 1—0. Stand na acht ronden: 1. Kortchnoi (USSR) 7 +1 a.. 2/3. Portisch (Hong), Ghe- orghlu (Roem) 5. 4. Tal (USSR) 4X a.. 5/8. Hort (Tsjech). Matanovic (Joeg.) 4'/.. 7/8. Karaklaic (Joeg), Ree (Ned) 4, Clric (Joeg) 3'T 1 afg.. 10/11. Donner (Ned). Ivkow (Joeg) 3V», 12/13. Langeweg (Ned). Padevski (Buig) 3, 14. Bobotsow (Buig) 2'/» l afg., 15. Rossolimo (USA) 2'/i. 18. Van Geet (Ned) 2. Uitslagen meestergroep: uitslagen achtste ronde: Nikollc - Tatai 01, Ostojic Dun- kelblum (aanv. afg.). Vyslouzll - UJ- telky Vt—V» (aanv. afg.), Van Scheltlnga - Flesch 1—0 (aanv. afg.). Marovlc - Medina 'i— 'a. Zuckerman - Doda 01 (aanv. afg.). Crabbendam - Jongma 0—1, Ciocaltea - Hartoch 1—0 (aanv. afg.). Stand na acht ronden: 1/3. Zuckerman (USA). Ciocaltea (Roem), Doda (Polen) 5Vt. 4/6. Medina (Roem.. Tatal (Ital). Ostojic (Joeg) 5. 7/9. Flesch (Hong), Van Scheltlnga (Ned), Nikollc (Joeg) 4".. 10. Marovlc (Joeg) 4. U. Ujtelky (Tsjech) 3'/». 12. Jongsma (Ned) 3. 13/14. Hartoch (Ned). Vyslouzll (Tsjech) 2«/s. 15. Crabbendam (Ned) 2. 16. Dunkelblumm (Belg) l'/t. Internationale damesgroep: afgebroken partij derde ronde: Sunnucks - Kowalska 0—1. Uitslagen vierde ronde: Kowalska - Heemskerk afg., Ivanka - Kozlovskaja 0—1 (aanv. afg.), Ivanova - Malypetrova 'U'It. Nlcolau - Timmer >!t. Vreeken - Stadler Vi(aanv. afg.). Sunnucks - Tuk 1—0. Stand na vier ronden: 1/2. Koslovskaja (USSR). Nlcolau (Roem) 3. 3/4. Malypetro va (Tsjech), Vreeken (Ned) 25/8. Ivano- va (buig). Timmer (Ned), Tuk (Ned), Stad ler (Joeg) 2. 9/10. Heemskerk (Ned), Ko walska (Polen) l -t- l afg. 11/12. Ivanka (Hong, Sunnucks (Eng) 1. MOSKOU Valeri Kaplan, die in Lahti de zilveren medaille veroverde bij het Europees schaatskampioen schap na Kees Verkerk, is niet opgenomen in het Russische vijftal, dat het volgende weekeinde uitkomt in de strijd om de Europese titel in Oslo. De Russische ploeg bestaat uit de oud-Europese kampioenen Eduard Matoesewitsj (1965) en Ants Antson (1964) en drie nieuwelingen namelijk Valeri Tsjagin, Alexander Kertsjen- ko en Boris Goeljajew. Anatali Masj- kow is reserve, maar hy zal de reis naar Oslo niet meemaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5