„mBÊÊ eehouder Jansze it Voorhout taat met zijn ieuwe stal pnieuw vooraan e winnaars Jeugdig kleurwedstrijd Voorschotense vuilperswagen heeft containerinstallatie NZH-bussen behoren zand mee te voeren WAARIN „KLEIN BOVWLVST" GROOT KAN ZIJN I Revolutionair melksysteem uniek voor bollenstreek B. en W. over gladheid: .om zéker te zijnT Het was een echte januari-markt Burgerlijke stand van Leiden Natuurkundige als bezoeker van de kermis GROFVUIL- OPHAALDIEN-ST F. HEIJNEN Leids officier straks rechter? Openingsrit van bussneldienst lRT IWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 JANUARI 1968 in een onzer verslaggevers) OORHOUT - Vaneen ek die zelfs aan de bol haar naam ontleent wacht je op landbouiv- ied geen daverende din- In de bollenstreek mt het agrarisch bedrijf ook maar een onder- chikte plaats in. Des te er verbazing wekt het in melk. Alleen m het voorjaar, wan neer de produktie groter is. komt de wagen driemaal per week langs. Arbeidsbesparing De melkleiding is overigens niet helemaal naar Amerikaans voor beeld gemaakt. Anders dan daar zijn in Voorhout de buizen niet ach ter maar voor de koeien aange bracht en. wat belangrijker is. de leiding ligt laag, wat in Amerika ook al onbekend is. Dank zij die lage ligging, 'n „uit vinding" van de vertegenwoordiger van de leveranciers, wordt voorko men dat de vacuümpomp zijn werk niet aankan. Het volledig geautomatiseerde sys teem betekent een belangrijke ar beidsbesparing, zowel voor de heer Jansze zelf als voor zijn afneemster, de Coöperatieve Melkcentrale in Gouda. Kwamen tot nu toe aan het melken twee man te pas. straks kan het karwei door één man worden geklaard. De besparing voor de melkfabriek komt tot uitdrukking in de hogere prijs die voor de melk wordt betaald. Doordat de nieuwe stal van de heer Jansze later werd afgebouwd dan voorzien was, liep hij net de Nederlandse primeur mis. Een be drijf in Leimuiden is nu met de eer gaan strijken. De Voorhoutse vee houder ligt er niet wakker van. In elk geval behoort hij tot de zeer weinigen in Nederland die zo'n stal de hunne kunnen noemen en voorzo- straks weer bloeiende tru illen. een boerderij aan te treffen, waar voor Neder- e ind revolutionaire metho- eer n tvorden toegepast vill d Achter zijn uit 1632 daterende leve Klein Bouwlust aan de Ja- i tn ia van Beierenweg, heeft de -jarige veehouder H. G. W. jij isze een stal laten bouwen, a arop niet alleen zijn collega's k de omgeving jaloers kunnen )ej| i. De stal, waarin 42 dromerig we kende melkkoeien hun tijd i a an te herkauwen in gezelschap ikt ii een extra goed vastgebonden, ge vriendelijk uitziende stier, is tge [etrokken uit betonplaten. Unie- imiis het interieur van de op een n istante temperatuur van 15 gra- tu{ Celsius gehouden ruimte. let bijzondere van dat interieur hem in een op Amerikaanse leest ■schoeide melkleiding, die tussen me voorpoten van de koeien door- c opt en de melk in 'n grote tank 1 een inhoud van 2500 1 brengt. In Be voor een leek op technisch ite ied van allerlei onbegrijpelijke vu Iers. kijkglaasjes en andere mo standen voorziene tank wordt melk vloeibaar en op tempera te r gehouden. Het gevaarte heeft n i.OOÖ gekost, waarmee meteen 't dijisidie voor de bouw van de hele nefl was uitgeput. let grote voordeel van dit sys- m waaraan nauwelijks meer enig 11 idwerk te pas komt. is dat de gens van de melkfabriek niet 'pr tweemaal per dag, maar Het interieur van de veestal met links en rechts langs de grond de melkhuizen. Hieron der de volledig automatisch werkende melktank. Op de foto rechtsboven de Hoeve Klein Bouwlust en op de foto linksonder het exterieur van de uit betonplaten opgetrok ken koeienstal. Foto's: N. van der Horst bekend is hij zeker in de bol lenstreek wel de eerste die ermee voor de dag is gekomen. Naam hooggehouden De nieuwe stal, 27,5 meter lang en 10 meter breed, biedt nog een ander belangrijk voordeel. Stroomt voor de koeien langs de melk weg. achter ze is dat het geval met de mest, die via zgn. drijfmestroosters wordt afge voerd naar een sloot. Vuile handen komen er niet meer aan te pas. De maar hts tweemaal per week hoeven komen om de toekomstige inhoud t i yoghurt-, pap-, vla- en melk- isen af te voeren. 'er dag levert de Bouwlustige jdfcstapel namelijk zo'n 800 liter koeien zelf kunnen niet op die roosters gaan staan of liggen, door dat het voor hen bestemde plateau enkele centimeters hoger is. Met deze van de meest verbluffen de gemakken voorziene stal heeft veehouder Jansze de naam die hij in Nederland, en in de bollenstreek in het bijzonder, heeft, hooggehouden. Zijn vader, wijlen de heer Ant. Jansze, was in 1955 een van de eersten die overging op het elek trisch melken. Wat toen nog revolu tionair was, is nu de gewoonste zaak van de wereld geworden. Tegen de tijd dat het melkleidingsysteem dat ook is, zal in Voorhout wel een nog opzienbarender methode worden toe gepast Als dat nog mogelijk is, ten minste. J LEIDEN B. en W. hebben ge antwoord op de vragen, die het raadslid ds. J. Kret (prot.-chr.) heeft gesteld over gladheidsperike len in het begin van de maand, waardoor onder meer busverkeer onmogelijk was. In het antwoord releveren zij. dat de gladheidsbest rijding de afgelo pen maanden hun bijzondere aan dacht heeft gehad en dat voor het winterseizoen twee tijd en man kracht besparende strooiers werden aangeschaft. ren, ongevallen-, ziekte- en ziektekosten- westblaak 22-r'dam tel.010-110004* Wat hebben we een prachtig ge kleurde tekeningen gekregen op de redactie, het was een hele stapel geknipt uit Qnze kerstbijlage. Jullie kunnen het geloven of niet, maar het was ontzettend moeilijk om de mooisten er uit te zoeken. Er waren zulke geweldig mooie bij, en zoveel dat we er bijna grijze haren en die pe rimpels van hebben overgehou den. Maar uiteindelijk hebben we besloten om de volgende kinderen een prijs te geven. We beginnen met de groep tot en met 8 jaar. In deze groep is de eerste prijs van f25 gewonnen door LEIDEN De aanvoeren op de veemarkt waren niet groot, geheel in overeenstemming met de ver wachtingen. Aanvoer van gebruiks- en slachtvee nog redelijk, van wol vee daalde. Er was een grotere aan voer vaji lichte varkens en biggen. De handel was over het algemeen redelijk, de oude pri.jzen bleven ge handhaafd. Maar de beste vette lammeren kwamen op een hoger prijsniveau. Melkkoeien waren iets meer in beweging; doch wat de kooplust be treft was er geen sprake van veel activiteiten. De ruimte tussen aan bod en verkoop is groter; alles werd wel verlioht maar het duurde langer. Varekoeien zijn en blijven duur, vooral voor de slachtafdeling. De markt in nuchtere kalveren is nog zwak en de prijzen waren lager. Aanvoer runderen voor de tijd van het jaar redelijk, handel vlot. Vette kalveren weinig in aantal; doch er zijn weinig kopers zodat hier alles maar traag verliep bij lagere prijzen. De grote stroom van vette lamme ren van dit seizoen is voorbij, de aangevoerde dieren zijn ook nog van mindere kwaliteit. Er was wel vraag en tegen de verwachting in kwam de notering hoger uit de bus; schapen zijn duur. De vraag naar varkens voor ex port is groot, toch is de zgn. vette boel waardeloos. Men eet wel mager maar geen vet varkensvlees meer. Grotere aanvoer van biggen en lichtere varkens met een redelijke tot goede handel Voor een goede big wordt grif f 70 betaald. Hugo Bardelmeijer, Zevenhovense- weg 11 in Ter Aar. de tweede prijs f 10 is voor Herman Exalto, P. Wethweijnstraat 24 in Rijswijk. Dan zijn er nog vier prijzen van elk vijf gulden en die zijn voor: Jan Kerkhoven, Aardamseweg 24, Ter Aar; Arienne van Marion, Gon delstraat 10 in Scheveningen; Anne- cootje Oosterman, Vriesekoop 3 in Leimuiden, zij is pas vier jaar en Judith Sabee, Zeesluisweg 104 in Scheveningen. Nu zijn de kinderen van de groep van 9 jaar en ouder zeker ook erg benieuwd wie daar de prijswinnaars zijn, nou hier komen ze dan. Een eerste prijs van f25 is voor Regien Nieuwenhuijsen, Louis Couperus straat 9 in Voorburg, de tweede prijs van f 10 is in deze groep ge wonnen door Mieke Haasnoot, Voorstraat 20 in Katwijk aan Zee» #1 »-s s f ij Dan hebben we dus ook hier weer vier prijzen van vijf gulden en die zijn voor: Ria van der Ende, Heen weg 45 in 's-Gravenhage, Teun van Iperen, Noordeinde 5. Leimuiden, Louise Sabee, Zeesluisweg 104 in Scheveningen en Elly Vlugt, Huigsloterdijk 398, De Kaag, post Abbenes. Zo, dat zijn ze dan, hartelijk gefeli citeerd en koop er maar iets moois voor of doen jullie het geld in je spaarpot Jullie krijgen het geld zo spoedig mogelijk per giro-cheque thuis. Louise en Judith Sabee zijn intussen zeker weer thuis van de "•logeerpartij bij opa en oma, we stu ren het geld maar naar de Zeesluisweg. Er gaat nog een eer volle vermelding naar Kees en Freddy Aandewiel in Katwijk aan Zee, jullie platen waren ook gewel dig mooi, maar helaas kunnen wc niet iedereen een prijs geven en als we alle kinderen wilden vermelden die ook werkelijk prachtige platen hebben gekleurd, hadden we wel een halve pagina nodig. De kinde ren die dit jaar geen prijs hebben gekregen, raden we aan. probeer het volgend jaar nog een keertje. Verder maken B. en W. een com pliment aan het personeel van de reinigingsdienst, dat zioh bij nacht en ontij inzet om de wegen berijd baar te houden. Ondanks al deze activiteiten kun nen bepaalde weggedeelten plotse ling glad worden en om dit op te vangen, heeft de garagechef van de NZH een dienstorder doen uitgaan, waarin wordt bepaald, dat uitruk kende autobussen van strooizand moeten zijn voorzien als het weer daar aanleiding toe geeft. Verder is bepaald, dat het rijdend personeel moet trachten door zand- strooiing op gladde weg- en brug- gedeelten stagnatie in de dienst te voorkomen, B. en W. zijn van mening, dat, als aan deze dienstorder uitvoering was gegeven, de opgetreden vertragin gen (van ..calamiteiten" een woord, dat ds. Kret in zijn vragen gebruikte, willen B. en W. niet spre ken) aanzienlijk hadden kunnen worden beperict. LEIDEN Geboren: Hél éne d.v. C b Karman en J van Tongeren; Mar- garetha Christina, d.v. J van Dam en E Pellerin; Jovce Anne Madeleine, d.v. W A C Pitters en W M Radema ker; Adrianus Cornelius Johannes, z.v. J S ten Brink en A W J pran der Meer; Johanna Maria Christina, d.v. G J van den Berg en A M Splinter; Ronald Cornelis Johannes, z.v. NCJ de Romijn en A P van Velzen; Christina Wilhelmina, )d.v. M L van Rossum en L W van As; Jan Jacob, z.v. J van der Plas en K van Duijn. Gehuwd: GAP Mintenberg en M Haasbroek. Ondertrouwd: P E Metz en M b M Nagel; GAM Cooper en M L Hunsel; B J van Ben them en M de Wit; D van der Bent en J C Ju; W G P van Diest en J Sloos; A Nieuwen- huizen "en J E van Hooidonk; W J J Brouwer en A M Arbouw; G J J van Diemen en J Brugman: B B Ossevoort en J A Brittijn: J Schou ten en B J Bosboom: J Ravensber- gen en J M'van Heusden; P Reinerie en M A van Steenbergen: B I M Hudig en W Semeijns de Vries van Doesburgh. Overleden: C Deegenaars, 71 jaar, man; S M Krins, 85 jaar, wed van J H van Baaren; A H Visser, 84 jaar, man; J F M Steenmetser, 70 jaar. man; C C M VAN Eijk, 62 jaar, wed van M J H van Steijn. LEIDEN Gisteren aanvaardde prof. dr. J. H. van der Waals, be noemd tot gewoon hoogleraar in de experimentele natuurkunde aan de Leidse universiteit, zijn ambt met het uitspreken van een oratie, geti teld: Licht in de fysica. Aan de hand van de geschiedenis van de theorie van het licht, schetste prof. Van der Waals de fundamente le verandering van het fysisch we reldbeeld, waartoe de ontdekkingen van Planck en anderen met betrek king tot de quantisering van straling in het begin van deze eeuw leidden. De normaal van deze ontwikkeling in het fysisch denken werd door de hoogleraar als volgt samengevat: de theoretisch fysicus is er op uit met een beperkt aantal mathematisch ge formuleerde axioma's een grote verscheidenheid van verschijnselen te verklaren. Doordat het gebeuren op atomaire schaal principieel niet exact in de macroscopische ruimte beschreven kan worden, gaat de fysicus uit van een theoretische speculatie en leidt hier het te verwachten experimente le gebeuren uit af. Als het klopt wordt de theorie voor hem een fascinerende „reali teit", wanneer het niet klopt specu leert hij verder. De experimentator staat tegenover deze schijnbaar brosse realiteit als de bezoeker van een kermis voor de schiettent Hij voelt dat alles zo handig in elkaar zit, dat de kans om een van de fraaie stukken te raken miniem is; maar toch, wie weet! Intrede ds. De Jong zondag 31 maart LEIDEN Ds. A. J. de Jong uil Scheveningen, opvolger van ds. Van den Berg in de hervormde wijkge- meente Molenwijk, hoopt zondag 31 maart zijn intrede te doen. De be vestiging geschiedt door ds. L. Kie vit Buitenlands bankpapier AMSTERDAM De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden: New York 3.583.62; Londen 8.648.74; Montreal 3.28^—3.33^; Pa rijs 73.05—73,55; Brussel 7.18—7.23; Frankfort 898090.30: Stockholm 69.82—69.87; Zürich 82.87—82.92; Mi- 57.00—59.00; Kopenhagen 47.75-^*8.75; Oslo 50.00—51.00; Wenen 13.91—14.01: Lissabon 12.52'i12.67IA; Madrid (gr cp) 5.08—5.23. Maandag, buurt 5: Paramaribostraat, Co- rantljnstraat, Willem de Zwijgerlaan geheel, Abr. Crijnssenslliat, Stuyvesant- hof. Van Riebeeckhof. Jan Pieterszoon Coenhof, Pieter Bothstraat, Albertlne Ag- nesstraat. Charlotte de Bourbonhof, Julia na van Stolberghof. Anna van Burenhof. Marnixstraat (van Willem de Zwijgerlaan tot Volkstuinen), Zwarte Pad. Dinsdag, buurt 6: Kneppelhoutstraat, Multatulistraat, Fred, van Eedenlaan, Lo- dewijk van Deysselstraat, Albert Verwey- straat, Jacq. Perkstraat, Herman Gorter straat, Louis Couperusstraat. Hoflaan, Willem Klooslaan, Boshof. Duinhof. Meer hof. Akkerhof. Weldehof. Telderskade, Mulderstraat, Gerrit Kasteinstraat. Segaar- straat, Diemeldstraat, Rooseveltstraat (ge heel). Donderdag, buurt 7: Herensingel (van Medusastraat tot Jullanastraat), Jultana- straat. Jullankade, Sophlastraat, Anna Paulownastraat, Prinsenstraat, Oranje straat, Lusthoflaan, Dlllenbutgerstraat, Nassaustraat, Mecklenburgerstraat, Os- en Paardelaan, Bernhardkade. Marijke- straat, Margrietstraat. Ircnestraat. Beatrix- straat, Bernhardstraat. Alexanderstraat. Vrijdag, buurt S: Schubertlaan, Mahler- straat, Hündelstraat. Beethovenlaan, VI- valdistraat, Bachstraat, Corelllstraat, Tos- canlnllaan, Berilozpad, Rossln 1straat, Liszt- pad. Mendelssohnkade, Wagnerpleln. Brahmslaan, Tsjaikowsklkade. Slbelius- straat, Bartokstraat, Kennedylaan, Max Regerlaan, Jozef Haydnlaan, Apollolaan. Smétanastraat, Paganinistraat. ScarlatU- straat, Griegstraat. Donizetttlaan. Assurantiekantoor BOGEWOERD 124 LEIDEN Telefoon 20098 Hypotheken - Bouwkredieten le hypotheek 510 jaar met of zon der aflossing. Rente vanaf SVz%. Boetevrije aflossing tot 10% p. jaar mogelijk. 2e hypotheek op disconto basis 5.6%. LEIDEN Mr. N. J. Out, officier van justitie bij het Leidse kanton gerecht, is voorgedragen voor be noeming tot rechter in de arrondis sementsrechtbank te Alkmaar. Met mr. Out zijn kandidaat voor de va cature mr. D. Aten te Assen en mr. D. Reisig te Haarlem. LEIDEN De twee snelbusdien- sten in de randstad Holland gaan donderdag 1 februari van start. De openingsrit wordt gehouden van Leiden en Den Haag uit. Van Leiden uit zal met bussen van Maarse en Kroon worden gereden, van Den Haag uit met die van de NZH. De rit eindigt bjj het Apollo- hotel in Amsterdam. Vóór de drukte van het spitsuur zal de terugreis worden aanvaard. LEIDEN Ds. P. Kloek is her kozen als praeses van de centrale kerkeraad der Hervormde Gemeente. VOORSCHOTEN Deze week demonstreerde de gemeentelijke rei nigingsdienst voor de burgerij de jongste aanwinst: de Colectomatic- perswagen. De wagen heeft een in houd van 12 m3, maar door een inge bouwde persinstallatie kan in totaal 25 m3 grof vuil worden ingenomen. Deze Voorschotense wagen heeft als nieuwigheid, dat ook de containers kunnen worden geledigd. Door middel van een druk op de knop vallen twee armen uit, die de container omhoog heffen en ledigen in de beschikbare ruimte. Hoewel de perswagen, wat het vuil betreft, niet ann afmetingen gebonden is, is de reinigingsdienst verplicht bepaalde afmetingen in acht te nemen in ver band met de verwerking in de Leid se vuilverbrandingsinstallatie. De Voorschotense jeugd sleejjte met graagte oude stoelen, tafels, fietsen, autobanden en ander grof vuil aan. Zonder de minste moeite „nam" de wagen alles in. Dit onder de waakzame ogen van burgemees ter L. de Kool en enige diensthoof den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3