Kerk in Grenoble bereidt zich voor op winterspelen SYNODE GAAT ZICH NIET OP POLITIEK US BEGEVEN Huren kunnen omhoog voor bepaalde huizen B. en W. van Kampen boos op studenten 1 ^oS2A iilliifli Onderzoek „wijze mannen naar examenpraktijken Ds. Poort: pil kan zelfs geboden zijn Een woord voor vandaag Tsjechische bisschop der synode Prof. Schilder >oorlopi geen eollege geeft Recreatienastoraat in groot formaat De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Opleiding tot fysio-therapeut Maatregelen nodig op korte termijn Het evangelie is niet naar de mens. Het is ook niet een mens die het leert aan de ander. Het wordt geschonken door open- baring van Jezus Christus. Mooie woorden en diepzinnige begrippen? De woorden zijn van de apostel Paulus en zij zijn te vinden in Galaten 1. Het evangelie past zich niet aan de gewoonten en opvattingen van de mens aan. Het is van een andere orde. De Iieidelbergse catechismus heeft het in dit verband over een afsterven van de oude mens en het aandoen van de nieuwe mens. Dat velen zich ergeren aan de inhoud van het evangelie, ligt voor de hand. Het praat namelijk de mens niet naar de mond en het keurt zijn handelwijze niet goed. Het gaat daar regel recht tegen in. Het zegt dat er in de mens geen goed is. Maar dat is niet alles. Paulus heeft het over de openbaring van Jezus Christus. Dat wijst dan op een ingrijpen door iemand, die de mens zegt dat het niet best met hem is gesteld. En dan is het verrassendedat die openbaring de mens tot inkeer brengt en hem ervan overtuigt dat de mens slechts toekomst heeft als hij zich volledig overgeeft aan Christus. We lezen vandaag: 2 Samuël 18 118. We lezen morgen: 2 Samuël 18 1933. ZATERDAG 50 JANUARI 1ATERA ATIOA AAL TEAM VAX 200 MAX HELPT (Van een onzer verslaggeefsters) GRENOBLE In de komst van meer dan 100.000 belangstel lenden, die de olympische win terspelen in het Franse Greno ble zullen bijwonen zien de plaatselijke kerken een bijzon dere gelegenheid om het evan gelie uit te dragen. Een interna tionaal team van tweehonderd mensen zal hen daarbij helpen. Christelijke Olympische Actie is de naam. In het Frans is het Ac tion Chrétienne Olympique (ACO). Tienduizend man zijn bezig voor bereidingen te treffen voor de spelen. Zoals bekend wordt een modern toe ristendorp voor blijvend gebruik ge bouwd, de hotelaccommodatie uitge breid, toegangswegen aangelegd, een ijspaleis verrijst en de banen voor skiërs en voor bobsleeërs aangelegd om straks in de eerste weken van (Van onze kerkredactie) LUNTEREN In Tsjcehoslowa- kije is de toestand voor het pro testantisme beter dan in de omlig gende landen. Maar de communicatie met niet-christenen is moeilijk. Be grippen als „verzoening" en „genade" zijn voor hen lege woorden. We moe ten die voorleven. Dat zei dr. Varga, bisschop van de Hervormde Kerk in Tsjechoslowakije, die twee dagen de gereformeerde sy node als gast heeft meegemaakt. Hij vertelde, dat de hervormde kerken van Hongarije, Roemenië. Rusland, Joegoslavië en zijn land. die tot 1918 een eenheid vormden, samen 3,5 van de 4,5 miljoen protestanten in Oost-Europa omvatten. Hoe sterk de invloed van de over heid in de kerk is, bleek uit zijn opmerking, dat elk beroep geappro- beerd moet worden door de plaatse lijke overheid. Bisschop Varga, die de synodeleden toesprak (in het Duits) als „lieve va ders en broeders", dankte voor de hulp, die zijn kerk ook uit ons land ontvangen heeft na de overstro mingsramp in 1965. De synode besloot correspondentie In engere zin aan te gaan met de Nederduitse Gereformeerde Kerk (Bantoe), waartoe ruim een miljoen Zuidafrikaanse Bantoes behoren. Correspondentie in ruimere zin zal In dit moderne ijsstadion in Grenoble zullen straks de schaats kampioen schappen worden verredenwaar Nederland met belangstelling naar uit zal zien. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De generale synode van de Gereformeerde Kerken heeft uitgesproken, dat het niet op de weg van de ker ken ligt, deel te nemen aan het beraad in onafhankelijke instan ties over de middelen, die poli tiek en economisch dienen te worden aangewend, om de span ningen in de wereld te doen ver minderen. Het aangeven van dergelijke mid delen laat de synode over aan de politieke, maatschappelijke en sociale organisaties. Wel heeft de synode de kerkleden opgewekt tot meedenken en meewer- worden aangeboden aan de Hervorm de Kerk in Frankrijk. De Protestant Reformed Church in Amerika (de kerk van wijlen ds. Hoeksema) had ook correspondentie gevraagd, maar met deze kerk zullen de Gereformeerde Kerken slechts „contact" onderhouden. Wetsontwerp naar Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend dat het mogelijk maakt in gebie den waar de huren niet zijn vrij gelaten de huren van woningen, waarvoor geen rijksbijdrage (meer) wordt verleend, jaarlijks met maximaal vier procent te verhogen. Als dit voorstel wordt aangenomen zal de Huurwet de mogelijkheid bie den tot een facultatieve huurverho ging van ten hoogste vier procent per jaar. Huurder en verhuurder dienen over een zodanige huurverhoging te onderhandelen. Als de verhuurder meent dat de huurder een redelijke huurverhoging niet wenst te accepte ren. kan hij het oordeel vragen van de huuradviescommissie. De faculta tieve huurverhoging kan alleen door een nieuwe huurovereenkomst tot stand komen. Per 1 april De eerste huurverhoging is moge lijk op 1 april 1968. Daarna zullen facultatieve huurverhogingen steeds op 1 januari ingaan. Zo'n huurver hoging geldt ook voor bedrijfspan den. In zijn memorie van toelichting zegt minister Schut dat het nog on zeker is hoe de huren van niet-gesubsidieerde woningen in niet-geliberaliseerde gebieden zullen worden beïnvloed door de jaarlijkse huurverhogingen in de gesubsidieer de sector. Een huurverhoging van niet-gesubsidieerde woningen met eenzelfde percentage lijkt daarom onjuist. Met het einde van het wo ningtekort voor ogen moet er voor gezorgd worden dat de huren niet als gevolg van wettelijke voorschriften door het te verwachten even- wichtsniveau zullen heenschieten. De minister acht een facultatief huurverhogingsstelsel ook een geschikt middel om huurder en ver huurder vertrouwd te maken met het feit dat huur en verhuur een over eenkomst is. waarover behoort te worden onderhandeld. De ervaring in de geliberaliseerde gebieden heeft aangetoond dat men dit is ontwend. De positie van de huurder is bo vendien relatief sterk als gevolg van de huurbescherming die hij geniet, aldus minister Schut ken. Want zij is overtuigd van het geweldige belang van de vraagstuk ken van oorlog en vrede en van de rijke en de arme landen. De synode was er ook beslist niet gerust op, of deze vragen voldoende leven bij het kerkvolk. Aanleiding tot deze uitspraken wa ren brieven van „Kerk en Wereld" en van de Oecumenische Raad, waar- In gedachten werden doorgegeven van de conferentie voor Kerk en Sa menleving (Genève 1966). Met veel van deze overwegingen was de synode het eens. Ze zullen aan de betrokken deputaatschappen worden doorgegeven. Doorbreking Maar als bij voorbeeld Kerk en Wereld zegt. „dat er op het gebied van de politieke meningsvorming ge werkt moet worden aan doorbreking van bestaande structuren en werk vormen der kerk, die zulk een me ningsvorming in de weg staat, omdat zij geen ruimte geeft aan de maatschappelijke dynamiek, waarin de leden der kerk betrokken zijn", oordeelt de synode (wij citeren het commissierapport): „De kerken beho ren zich niet alleen, maar kunnen zich ook van een gedetailleerd oor deel onthouden." Gewezen wordt op het werk van de christelijke politieke partijen, het CNV, de Vrije Universiteit, om nog maar te zwijgen van wat zending en werelddiakonaat allemaal doen. De synode hoeft zich in deze discussie niet te mengen. „In onze kerken staat gelukkig het ambt aller gelovigen nog zeer hoog genoteerd", aldus nogmaals het commissierapport. 12 KAMPEN Curatoren van de Theologische Hogeschool van de Ge reformeerde Kerken (vrijgemaakt) hebben lector drs. J. P. Lettinga ver zocht een deel van de collegearbeid van prof. H. J. Schilder over te ne men, nu deze door ziekte enige tijd verhinderd zal zijn. Ook is hem gevraagd het tenteren en examineren in de Oud-Testamen- tische gescheidenis op zich te nemen, zolang prof. Schilder hiertoe niet in staat is. Uit het verslag van de laatste cura torenvergadering blijkt, dat prof. dr. H. J. Jager gepreekt heeft in de „Te huisgemeente" te Groningen. De heer J. H. Dirx (kath.v.) uit Beek (L) is benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. Hij vervult de vacature van mr. A.M.I.H. Baeten. februari deelnemers en toeschouwers te kunnen ontvangen. Maar terwijl dit alles gebeurt werkt het team aan de voorbereidin gen voor zijn olympische actie. Een bioscoop is afgehuurd in het centrum van Grenoble. Ook een ontmoe tingsgebouw staat straks ter beschik king. In de bioscoop zal een christe lijk filmfestival worden gehouden. Gezamenlijke kerkdiensten en an dere activiteiten van de kerken zul len worden bekendgemaakt. Op 13 februari zal er bijvoorbeeld een oecumenische bijeenkomst zijn waar dr. W. A. Visser 't Hooft, de vroegere secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, een aandeel heeft in een rondetafelgesprek. En kele andere partners zijn: bisschop Hauptmann, directeur van het Katho liek Instituut te Parijs en priester Argentius van de Grieks-Orthodoxe Kerk. een speciaal muziek-team zijn. maar er zullen ook sportmensen aanwezig zijn, die van hun geloof getuigen. Zeer belangrijk zijn tijdens de spelen de persoonlijke contacten. Uit zoveel mogelijk deelnemende landen zijn de leden van het team afkomstig. Op het evangelisatiecongres in Ber lijn, dat in 1966 werd gehouden zijn al plannen gemaakt voor de christe lijke olympische actie. Dertien verschillende organisaties doen eraan mee. Wij noemen daarvan: de orga nisatie van Billy Graham, het Euro pese Bijbelinstituut, De Navigators en Youth for Christ. Een groep van negen Nederlanders onder leiding van de baptistenpredi kant ds. M. Cohen uit Alphen aan de Rijn maakt deel uit van het team. Het is de bedoeling, dat zij zich voor al bewegen onder de Neder lands-sprekenden, dus ook Vlamin gen. Veel Nederlandse schaatsliefheb bers gaan naar Grenoble en de NS-reizen zijn al lang volgeboekt. Uniek Dit soort evangelisatiewerk is uniek. Ds. Cohen meent, dat je het echter kan vergelijken met bijvoor beeld het recreatiepastoraat, zoals dat op de campings gebeurt. Dit werk heeft ook iets weg van het aanwezig zijn van een paviljoen van de kerken op de wereldtentoonstelling. De kerk is erbij, ze laat niet verstek gaan. Een deel van de kosten wordt be taald door Youth for Christ, terwijl ook particulieren bijdragen, maar het meeste moet door de deelnemers zelf worden betaald. De totale kosten be dragen 5.000. Dat bedrag weegt ds. Cohen nogal zwaar, daarom vermel den wij het gironummer: 168587 ten name van ds. M. Cohen, Alphen a.d. Rijn. „Adtie Grenoble" moet daarbij worden vermeld. Voor geïnteresseerden, die de Olympische Winterspelen bijwonen, is hier het adres van de Action Chrétienne Olympique: 9 Rue de la République (38) Grenoble, France. (Van onze kerkredactie) KAMPEN Het college van B. en W. heeft een scherp gestelde brief aan het studentencorps FQI van de Theologische Hogeschool van de Ge reformeerde Kerken gestuurd. Hierin wordt gezegd, dat de studenten uit de Cellebroederspoort zullen worden ge zet, als er weer sprake is van vernie lingen. Wethouder Fien deelde dit in de gemeenteraad mee in antwoord op vragen. De Cellebroederspoort, een monument, fungeert als sociëteit voor de studenten. De laatste tijd zijn er herhaaldelijk klachten over beschadi gingen, terwijl omwonenden klagen over burengerucht. „B. en W. zijn met zorfe vervuld over wat er zich soms afspeelt", aldus wethouder Fien. Op het gemeentehuis vertelde men ons, dat het allemaal niet zo vrese lijk erg is. „Er waren Wagenmgse studenten op bezoek en dan kan het wel eens wat later worden. De ene groep sloot de deur af, de andere wil de er in. Deur kapot, ruit kapot, maar het is inmiddels al weer gere pareerd." SPAARBANK! SE*IE- EN vptGN 998-1 Uw* «purrrkrr^nt n brtcnj Cl. ras ifc A.w J." Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. DEN HAAG Minister Rool- vink van Sociale Zaken en Volks gezondheid is bezig een „com missie van wijze mannen" in het leven te roepen, die de vermoe delijke onregelmatigheden bij de Staatsexamens fysiotherapeut A nader zal onderzoeken. Zij moe ten ruimschoots voor november a.s. rapport hebben uitgebracht in verband met de dan weer te houden examens. Een tussen-examen. in afwijking van de gebruikelijke gang van zaken, in april te houden waarop door een aantal verontruste ouders van kandidaten is aangedrongen ligt, voor zover wij konden nagaan op het ogenblik niet in de bedoeling. De technische problemen, hieraan ver bonden. zouden te groot zijn. Bijbel: de naaste gelukkig maken (Van een onzer verslaggevers) NUNSPEET Het ware te wensen, dat wij de uitvinding van de pil ook eens wilden zien als een zaak van de voorzienig heid Gods. Dat wij het met ons verstand aangrijpen en het ge bruik maken van dat middel precies zo zagen. Ik dacht, dat er heel wat christen-echtparen zijn, die God ervoor op hun blote knieën danken: omdat ze zo samen de liefde weer kunnen beleven. De 38-jarige moeder van tien kin deren mag blij zijn door dit middel haar liefdeleven voort te kunnen zet ten met haar man zonder dat finan ciën, haar gezondheid en het gezin door een elfde kind volledig worden ontwricht. Ziedaar een belangrijke uitspraak van ds. J. J. Poort, Hervormd predi kant te Kamerik. die hij gisteravond deed in Nunspeet voor een groot ge hoor. Het gold een voorlich tingsavond van het PSVG-blad „Ge zond Gezin" ter gelegenheid van de 25000-ste abonnee De bijeenkomst werd in hotel De Veluwe gehouden. In het praktische gedeelte van zijn toespraak „Man en vrouw in bijbels perspectief" zei hij onder meer, na diep op de theologische aspecten van deze zaak te zijn ingegaan: het bij bels perspectief voor het liefdeleven in de praktijk is nog bij velen onder ons verdrongen door een traditioneel- kerkelijke opvatting, die benauwend is en benauwd maakt. Redeneringen Waar komt deze negatieve instel ling vandaan? Er zijn verschillende redeneringen. Men is erop tegen, om- i dat wat nieuw is kennelijk verdacht moet heten. Traditionalisme kan een I dodende macht zijn. Een andere redenering is: het heeft met sexualiteit te maken en dan kan het niet goed zijn. Maar daar mist men dan het bijbels perspectief voor het lichaam, dat juist zegt: „zeer goed". Dan kan .nen zeggen: dingen als de pil komen voort uit de wereld en zijn derhalve verdacht. Maar men ver geet, dat niet de herkomst maar het gebruik bepalend is voor het al of niet goed zijn ervan. En men vergeet, dat er principieel geen verschil is tussen het toepassen van periodieke onthouding en het gebruik maken van anti-conceptionele middelen. Het kerkelijk taboe is in wezen he laas vaak niets anders dan „een krampachtig bewijs" niet van de we reld te zijn. En dat bewijs moet gele verd worden. „Als we dat prijsgeven, waar blijven we dan?", zucht men. Inderdaad, aldus ds. Poort, als ui terlijke taboes worden prijsgegeven omdat ze voos en niet terzake zijn, dan blijven inderdaad heel veel (ui terlijke) christenen „nergens". Alleen geoorloofd? Natuurlijk kan ook dit middel zo wel een verzoeking tot zonde zijn ais een reden tot dankbaarheid. In het bijbels perspectief op het liefdeleven kan de pil niet alleen geoorloofd, maar zelfs geboden zijn. Bijbels perspectief: dat is in de be doeling de naaste gelukkig te maken („dat ik mijns naasten nut, waar ik kan en mag, bevordere"). Dat kan op honderd verschillende manieren, ook door middel van anti-conceptiva. Het gebruik, het doel van het mid del bepale het oordeel, zo besloot de predikant. Dat oordeel valt, positief of negatief, tussen het echtpaar en zijn God. En het is goed ons ook in dit opzicht te laten zeggen door het bijbelwoord: „Die daar eet, verachte hem niet die niet eet; en die niet eet, oordele hem niet die daar eet; een iegelijk zij in zijn eigen gemoed ten volle verzekerd" (Rom. 14). De avond vermeldde voorts een voorlichtend woord van mevrouw C. (Van een onzer redacteuren) Na onze publikatie van eind de cember over tendenzen die ernstig wijzen in de richting van misstanden bij deze examens is er het een en ander gebeurd. Om te beginnen stel de dr. Tans (soc.) vragen over deze materie aan de minister, enige tijd later gevolgd door het liberale Ka merlid. mevrouw mr. E. Veder-Smit. Dr. Tans heeft nu voorlopig ten antwoord gekregen "dat de zaak diep gaand zal worden onderzocht. De rest van de beantwoording zal moeten wachten op het rapport van de com missie. Dat zal ten dele ook wel gel den voor de vragen van mevrouw Veder. Dc commissie van „wijze mannen" zal. naar wij menen te weten onder voorzitterschap staan van niemand minder dan een voormalige excellen tie, waarmee het gewicht dat aan de zaak wordt toegekend, wel wordt on derstreept. Ook de andere leden zul len uitermate deskundigen zijn, die niet gehinderd worden door welke binding ook met de opleiding dan wel de examinering. Schoolexamens Algemeen is het gevoelen in de voor een groot deel ook gelukkig nog goedwillende vakkring dat het aan moet gaan op volledige schoolexamens, waarbij voldoende waarborgen moeten worden gescha pen voor een objectieve, billijke be oordeling (deskundige gecommitteer den, die niet bij de opleiding betrok ken zijn). Dit is zaterdag jl. in Utrecht duide lijk gebleken in de vergadering van de Vereniging van opleidingsinstitu ten voor fysiotherapie, waar in te genwoordigheid van enkele afge vaardigden van het departement de overgrote meerderheid van de verte genwoordigd zijnde instituten ook de overgrote meerderheid van het to taal aantal instituten in Nederland voor acute volledige schoolexamens bleek te zijn. Daartoe schept trou wens de huidige officiële regeling via '01 v. d. Plas-Korenhoff. arts. Zij is aan een der consultatiebureaus van de PSVG verbonden. Vervangen PSVG-voprzitter, dokter P. J. F. Dupuis uit Rotterdam, had het ope ningswoord gesproken. Hij beklem toonde. dat vooral met het oog op de jeugd alles gedaan moet worden om terecht weggewerkte taboes door functionerende, d.w.z. steun en lei dinggevende, normen te vervangen. Absolute ïormen functioneren niet. Toch is waardenbesef nodig, omdat met name de jonge mens niet in staat geacht kan worden op gebieden waar emoties hoogtij vieren, van ogenblik tot ogenblik geheel zelfstandige beslissingen te nemen Beslissingen, die van verstrekkende invloed kun nen zijn op het verdere leven. Het is de taak van de door erva- ring en studie wijs geworden bevol- i kingslaag de jeugd te helpen om nor men te vinden, die houvast bieden. het z.g. Fysio-therapeutenbesluit 26) de mogelijkheid. Met deze „zware" onafhankeli commissie van onderzoek zijn oi twijfeld de voorwaarden geschi om tot een sanering van zowel op! ding als examinering te komen, dat betreft kan de toekomst met' goede dosis vertrouwen tegei worden gezien. Een grotere moeilijkheid lijken de voorzieningen op korte tern opdat met name de gedupeei van het examen in november nog meer worden gedupeerd, dit punt is er nog geen enkele zei heid. oil Maar daarom is het de verontru ouders er zijn inmiddels drie i ff mité's van verontruste ouders in d lande nu juist met hun actie gonnen. Zij werken in de eerf plaats voor hun kinderen, die in soi,p mige gevallen al twee of zelfs di jaren verknoeid hebben en will een acuut ingrijpen, zo nodig dl™ maar als een soort noodverband. e' Velen wensen in concreto een ti ia senexamen A in maart of april, ms ,j, dat zou. zo vernamen wij van ol ciële zijde, technisch niet te realis M ren zijn. Argumenten daarbij: a ai kandidaten van november, ook geslaagden, zouden weer moet* L worden opgeroepen en men k iemand die geslaagd is nog weK niet eens in een positie brengen al ai nog te zakken. Bovendien gezakt* n die alsnog slaagden zouden ge VI aansluiting meer kunnen krijgen de cursus B en tenslotte zou, hangep de het onderzoek door de commi sie, de tijd op zo korte termijn n is niet rijp zijn voor een eventue examen-nieuwe-stijl. Noodverband Allemaal zwaarwichtige argume a ten. Maar men zou het natuurlijk ojpt vanuit het gezichtspunt van noodverband kunnen bekijken. B e A'oorbeeld in deze zin: een uitsluite ie schriftelijk examen (het beAvuite staatsexamen werd tot nu toe most deling afgenomen) AA^aarbij alle l n zakten in het verleden de gelege r heid krijgen, zulks op grond van >0 zeer A^ele klachten die nog dageli; isi binnenstromen op het departeme 11 opnieuw hun kunnen te tonen. je Natuurlijk komen er dan ook i m zakten die het in november verdie ](j den afgewezen te worden (wie g{ overigens uitmaken welke kandit ei ten in feite wel, en welke niet ch recht gezakt zijn!), maar dat rn< men dan maar voor lief nemen. kon al zoveel negatiefs door de b« ,s gel. dat er ook maar eens dit ,.f traatje" op over moet schieten. 'e Opleidingsinstituten zoud si ten slotte een modus kunnen trac r ten te vinden om de dan geslaagd* alsnog in de lopende cursus B in passen. In elk geval op korte termi wordt er met spanning door de o ders op maatregelen gewacht. NED. HERV. KERK Beroepen te Nunspeet (vac. J. man): L. Blok te Ridderkerk. Aangenomen de benoem, t. industfl pred. b(j „Evangelie en Industrie" - d. gezamenl. prot. kerken te Em~ Tj Alkema. pred. aldaar. i Bedankt voor Haarlem (Schoten):J B. Roos te De Kaag. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oosterland: C. WisMa Elspeet: te Rilland-Bath: G. J, J Noort te Capelle a.d. IJssel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2