Sneeuw een ideale planfenbedekking de stad en dokter Moore Dokter Mattson boeiende roman We maken een mooie jurk voor barbie St Het breistertje ZATERDAG 20 JANUARI r VAN BLOEM EN PLANT Jf/ANNEER het u door wis selvalligheid van deze winter zo is vergaan als ons, dan bent u ook midden in uw tuinarbeid blijven steken. In heel wat tuinen zitten de bollen er nog niet of slechts gedeeltelijk in, aan een win- terdek is men nog niet toe gekomen. De grond is door en door nat en dan gaat er maar ineens zo'n vorst van 10 graden en op vele plaatsen nog veel meer overheen. Wat moet er allemaal van terecht komen? Het is nu eenmaal een feit dat planten in rust een strenge vorst beter kunnen doorstaan dan planten in hun groei. Door het zachte najaar bleef er heel wat doorgroeien, dat nu extra door de vorst werd gegeseld. Als er maar eerst sneeuw valt, is het allemaal zo erg niet. want sneeuw is een ideale bedekking. Denk maar eens aan de alpenplanten in het hooggebergte, die blijven leven omdat er eerst een enorm pak sneeuw op neerdaalt, vóór de vorst eraan te pas komt. Bij ons komt die ideale gang van zaken zelden voor en ook nu was de tuin al weer bevroren voor er sneeuw viel, met daarop nog eens een zware vorst onmid dellijk gevolgd door regen. Er zal ons nog wel wat te wachten etaan en mocht u er gelegenheid voor hebben, plant dan in elk geval nog uw bollen, want bewa ren voor een volgend seizoen heeft geen zin. Tulpen bloeien nog best bij een planting in ja nuari, als u ze op een plaats zet waar 's winters geen water blijft staan. Voor kleine bolgewasjes en narcissen is de toestand min der gunstig, maar stop ze bij dooi toch maar in de grond, dan slaan ze desnoods maar een jaar over met bloeien. Niet spitten Spit in elk geval géén sneeuw onder, dat verkoelt de aarde te veel en werkt nadelig op de plantenwortels. Laat ook geen dikke laag sneeuw liggen op uw coniferen, waardoor ze uit elkaar vallen en hun model verliezen. Schud ze even af of ga er licht met de bezem overheen. Snijd planten met holle sten gels niet voor maart af, waardoor bevriezen voorkomen kan wor den. Geef stamrozen een jasje van stro of sparregroen. Bind de kroon bij elkaar en wikkel hem in het dekmateriaal, dat vooral aan de bovenkant goed dicht ge bonden wordt om inwateren te gen te gaan. Kunt u aan ruige mest ko men, strooi deze dan tussen uw planten in de border en hoog er eventueel uw struikrozen mee aan of breng een heuveltje aarde in het hart aan, met in de ontsta ne geul rondom de struik mest Strooi geen turfmolm over besneeuwde of bevroren grond en strooi ze ook niet in het hart van vaste planten. Geef uw rozen in geen geval een dek van turf molm, dat werkt rotting in de hand. Uw azalea's en rododen drons zijn er evenwel dankbaar voor. Kranten Kijk ook nog even naar kamer planten die tijdens vorst in een onverwarmde kamer moeten staan. Giet ze nooit als vorst dreigt, want een natte kluit be vriest eerder dan een droge. Haal Welke verrassingen doen tich voor als het sneeuwdek gi Als er eerst sneeuw is gevallen vóór de vorst, behoeven vreten. at smelten we niets te ze 's nachts uit de vensterbank en spreid er kranten over uit Vertonen ze bevrie zingsverschijnselen (grauw, gla zig, slap), breng ze dan niet in de warmte, maar in een donkere ka mer, juist boven het vriespunt en besproei ze geheel met koud wa ter. Herhaal dit zo nodig na eni ge dagen nog eens, maar als er na een week geen verbetering optreedt, zult u ze helaas moeten opruimen. A. C. MULLER-IDZERDA 11 De roman „Dokter Matt son" van de van oorsprong Russische, doch sinds 1942 Amerikaans genaturaliseer de schrijver en journalist Norman Katkov is een boeiend werk dat getuigt van een goede kennis en beheersing van zijn onder werp. Op Indringende wijze beeldt hij de toestanden ln de Ameri kaanse ziekenhuizen en het leven van de doktoren. Hun sterk ver antwoordelijkheidsgevoel. de knappe chirurgische prestaties die hij soms heel nauwkeurig beschrijft en die maar weinig geschikt zijn voor mensen die erg gevoelig zijn op dit terrein, en voorts hun privéleven, hun liefde en teleurstellingen op medisch en particulier terrein. Dokter Mattson is een man met hoge Idealen, plaatsvervangend chirurg aan het Universi teitsziekenhuis onder dr. Knute Knudsen, directeur van de in richting en zeer gespecialiseerd. In feite is Mattson als chirurg knapper, maar zijn erkenning als zodanig strandt op alle mogelijke verwikkelingen, politieke manu- pulaties, corruptie en intriges. Doch Mattson zet door en leeft voor zijn werk. De taak die hij er bij heeft, namelijk ambulance-geleider, brengt hem in contact met de stad waarin hij werkt en leeft. Daar ontmoet hij zijn liefde en zijn tegenstanders, die met geld een ander in zijn plaats willen schuiven, wat tenslotte niet ge lukt. Zijn liefde leidt tot een te leurstelling. Karkov geeft een boeiende ka raktertekening van zijn induvi- duen en weet in enkele krachtige lijnen de situaties te tekenen waardoor men de 432 bladzijden van dit boek met graagte uitleest Het is een goed verzorgde uitga ve van de Koninklijke uitgeverij Erven Tijl te Zwolle. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. putemmertje, 4. zonder medelijden, 8. vogel, 12. honigbij, 13. plaats in Gelderl., 14. plaats in België, 15. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 16. gemeenschappelijke weide, 17. deel van een boom, 18. rivier in Italië, 19. klap, 21. lykvaas, 22. voorzetsel, 24. wiel, 26. zangstem, 31. smalle weg, 33. plaats in N. Brab., 34. de griekse letter d, 36. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 38. horizon, 40. plaats in Gelderl., 41. cilindervormig voorwerp, 43. onbep. voornaamw., 44. plechtige gelofte, 45. op alle plaatsen, 47. voorzetsel, 49. lidwoord (Fr.), 50. tor, 51. deel van een schoen, 53. plooisel van kraag of manchet, 55. soort van hert 56. plaats in Drente, 58. opening, 61. speelgoed, 62. zandheuvel, 64. holte in een muur, 66. deel van de mast, 68. ingevuld, 69. gem. in Friesl., 70. muzieknoot 71. de gezamenlijke hoeveelheid, 73. de opvolger van Elias, 74. insekteneter, 75. meisjesnaam, 76. nevens, 77. over dracht van een wissel. Verticaal: 1. bijb. figuur, 2. deel van een huis, 3. bijwoord, 4. plaats in Limb., 5. stad in Bretagne, 6. Europeaan, 7. bekende af korting, 8. gaffelvormige stutpaal, 9. water in Friesland, 10. boom, 11. kurk, 13. er meer dan genoeg van hebben, 14. honigbij, 17. voor zetsel, 20. brij, 22. nachtgewaad, 23. wachtplaats, 25. bedekking van een gebouw, 27. volgens de regel, 28. schel, 29. stengel, 30. zekere bouwstijl, 32. vreemde munt, 34. zuidvrucht 35. niet dezelfde, 37. stad aan 't Nauw van Calais, 39. gierst, 40. voorvoegsel, 42. drukte, 46. buitenhaven, 48. bijwoord, 51. beet, 52. bekende, 54. bezweringsformule, 56. woedend, 57. ijverig, 59. een der Kleine Soenda-eilanden, 60. metalen haak, 61. visje, 63. meisjesnaam, 65. graanelevator, 67. meisjesnaam, 68. meertje, 69. groente, 72. lid woord (Fr.), 73. bekende afkorting, 74. muzieknoot OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. Dresden. 7. pardoes, 13. eest. 14. Noren, 16. eelt, 17. R.D., 18. rr, 20. Gen. 21. tg, 22. Be, 23. temeer, 26. koepel, 28. lever, 30. Borne. 31 ed, 33. Kasterlee, 35. mi, 36. nat, 38, li, 39. on, 40. nog, 41. lok, 42. Sneek, 43. tot, 44. ver, 45. mt, 46. we, 48. les. 50. en, 51. boeteling, 55. t.t., 56. Terni, 57. knook, 59. verlet, 62. triomf, 64. Ot 65. gl, 66. lap, 68. M.R., 69. af, 70. lege, 72. roman, 74. lade, 76. grendel, 77. Demeter. Vert. 1. dertien, 2. rede, 3. es, 4. streek, 5. en, 6. nog, 7. pen, 8. An, 9. degene, 10. o.e., 11. Elbe, 12. stellig, 15. rek, 19. Reval, 21. toren, 24. ml, 25. resistent 26. kolokwint, 27. p.e., 29. R.T., 30. br, 32. Dalen, 34. edele, 35. motet, 37. tor, 40. nol, 44. vervolg, 45. morel, 47. enorm, 49. stoffer, 51. Belgen, 52. Ti, 53. L.K., 54 Goirle, 56. tr. 59. k.o., 60. eter, 61. dam. 63. made, 66. lol, 67. pad, 71. ge. 72. re, 73. ne, 75. at. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2.50. VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE jÜGD VÖOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD. .VOORgi Schoonhoven Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het alle maal? We zullen hopen dat al onze zieke nichten en neven weer beter zijn en fijn naar school kunnen gaan. Ja, want fijn vinden we het natuurlijk allemaal Wat kreeg ik deze week veel post van jullie toegestuurd. Fijn hoor! Er waren zulke lange en gezellige brieven bij. Tante Jos was er echt blij mee. Ja je be grijpt natuurlijk wel dat tante Jos jullie onmogelijk allemaal een briefje kan terugsturen. Stel je voor, dan zou ik dagwerk heb ben om ze allemaal te beant woorden. Ik hoop dat de meisjes en jongens die steeds om een briefje terugvragen hiervoor be grip hebben. Het kan onmogelijk hoor! Hebben we verleden week fijn van de sneeuw genoten? Wat konden jullie je hart ophalen met sleetje rijden. Prachtig! Jul- Ria Schering stuurde het vol gende versje in. Mamma heeft waarschijnlijk en persen het luchtig op. Wat zal Mooi Kniertje werkt en elke dag, nog wel restjes wol waar we een barbie deftig zi)n met zo n mooie ze een kwartiertje. lie boften maar dat het precies op zaterdag viel. De grotere nichten en neven konden zelfs de ijzers onderbin den. Jammer voor jullie dat het maar voor zo'n korte duur was. We konden zelfs wel op de straat schaatsenrijden. Maar de winter is echt nog niet voorbij hoor! We gaan nu weer een eind ma ken aan ons babbeltje hoor! Vol gende week gaan we verder. Daaag, tot de volgende keer. TANTE JOS Alle mensen wat een golven. Het lijkt wel een eenzame visser op het iJseelmeer. Brrrr, zouden jul lie erin durven? Ik niet hoor. De arme man heeft nog niet veel gevan gen, maar toch gaat hij stug door. Als hij het goed doet kan hij er nog verschillende van gen. Jullie gaan maar eens heel goed zoe ken in die woeste golven en tellen hoe veel vissen er nog rondom hem zwem men. De oplossing moet worden ingezonden voor dinsdag 23 ja nuari. Dit versje stuurde Marrie van Nieuwenhuizen ln. Een Nederlandse Amerikaan Die zie je al van verre staan. Zijn hoofd lijkt wel een var kenskop. Er zit zowaar geen haar meer op. Zijn hemd lijkt wel een pren- teboek. En hangt een meter uit z'n broek. Zijn broek hangt tot op zijn kuit, Gestreepte sokken eronder uit. Maar iemand met een goed verstand. Doet zoiets niet in Neder land. Gedichtenspel LEUK ALS JE JARIG BENT De kinderen worden in twel partijen verdeeld. De nummers 1 krijgen papier en potlood. Na tuurlijk mogen de partijen niets van elkaar horen. Ook mogen jullie elkaar beslist niet helpen. Moeder rijmt een zin bijvoor beeld: „Wat is het vandaag warm". De nummers één moeten er een regel bijrijmen. Ieder kind mag precies één minuut nadenken en de regel opschrijven. Heeft zij of hij in die ene minuut niets bedacht dan moet het papier toch worden doorgegeven. Rijmt de tweede regel op de eerste dan mag de volgende aan de derde regel beginnen. Deze hoeft niet te rijmen, maar moet wel verband houden met de in houd. Als deze regel ook klaar is en we aan de vierde beginnen dan moet er weer gerijmd worden op de derde regel. Aan het eind ran het spel worden de beide gedichten voorgelezen. leuke jurk van kunnen maken. We zetten 30 steken op naalden no. 2 en breien eerst 3 naalden recht en gaan daarna in tri cotsteek verder. Als we de hoog te van 9 cm. hebben bereikt, breien we 4 cm. 2 steken recht, 2 steken averecht. We gaan dan weer verder in tricotsteek en kanten aan het be gin van elke naald één steek af tot er nog 14 steken overblijven. De 14 steken zetten we op een draad of een stekenpen. Voor- en rugpand zijn precies gelijk, dus dat is erg gemakkelijk. MOUWEN: 12 steken opzetten en 5 naalden 2 steken recht, 2 steken averecht breien. Dan gaan we verder in tricotsteek. In de eerste „tricot naald" maken we er 4 steken bij. Na de 8e naald maken we er 1 steek bij aan het begin en eind van elke naald. Als de lengte cm. is gaan we de raglijn breien. Dat is aan het begin van elke naald 1 steek afkanten tot er nog 4 steken over zijn. tiaar Af jat ha Youitfj 158 „En een aardige ook. Zij is hoofdverpleegster operatieafdeling in een groot ziekenhuis." m „Het spijt me dat je weggaat, Edna, maar ik begrijp i wel. Jij bent de enige die ik onmisbaar acht .Maar s" als jij gelukkig bent..." Hij aarzelde even bij de voordeur en keek erg bedi De middagzon die door het geverfde glas scheen, v<|el overal vlekjes gekleurd licht op zijn lichaam. Het afschuwelijkste van alles wat de laatste tijcfl gebeurd, hoewel het onbeduidend was, vond Moore dP1 gedwongsn was portret te zitten. Hij piekerde erover- daarop gekomen kon zijn en dacht dat Ianthe erachte' Nu, zij was het spoor dan wel bijzonder bijster met die' r sok van een Harlan Greer. Zelfs Edna schenen ze omge) *- te hebben. De aanleiding van alles was het bezoek van Greers üj je, het nichtje dat schilderde. Moore beschoude hel een groot ongeluk dat zij naar Haddon was gekomen op een ziekte te herstellen, en Greer die de rekeningen bi de, kwam op de gedachte wat van zijn geld terug te or£I gen door haar een portret te laten schilderen dat iflfë nieuwe ziekenhuis van Haddon opgehangen zou worden, de Ianthe had Moore handig overgehaald. Hij ging dof16 beproeving van twee zittingen, hij voelde zich niet otfn' gemak en mompelde iets van tijdverspilling. Daarna wé© de hij beslist nog eens te komen en het schilderij moest- afgemaakt worden naar wat kiekjes die Ianthe had gi 1 den. Ianthe was erg onder de indruk van het schilderij, 'K' het dwong haar Moore te zien zoals hij was en niet zo^v< hem altijd zag. De Moore die zij gekend had, al jaren, I k diep, intens, dn het heden. Als zij aan hem dacht, dat aan zijn geren over straat, de tas in de hand, het gebogen, nadenkend over wat hem te wachten stond, derden keren had zij hem zo gezien. (ij2 Op het portret was Moore een goed geklede heejen succes heeft gehad. Maar hij scheen ook ongerust, g<" en onzeiker, alsof hij niet wist waar hij naar toe imoesgt alsof hij zojuist had ontdekt dat er geen doel was d hem wadhbte en dat haast nutteloos was. Het gezicht schilderij mijmerde meer dan dat het scherp nadacht. Iante was dan ook geschokt toen zij het schilderij v< eerst zag. Voor zij het wist, riep zij: „O, nee!" En zij haar hand tegen haar mond om nog niet imeer te z< Greer en zijn nicht keken vol verwachting naar haar e de grootste krachtsinspanning wist zij zich te beheersen. „Ik bedoel, ik weet dat hij er zo uitziet. Maar ik zii anders. Jullie hebben hem interessant gemaakt, en dat ook wel, maar dat weet hij zelf niet, en hij is niet intere en belangrijk in de gebruikelijke betekenis. Ik weel hoe ik het zeggen moet, maar... Hij is geschilderd beroemd arts, maar dat is hij niet Een beetje kennen ze hem niet eens.... Hij ziet eruit als een gr< en dat is hij ook wel, maar heit is niet aan hem te zii is alleen groot voor ons allemaal, voor de stad, het huis, de mensen. Hij is nu uit het verband gerukt kan niet zonder het hele doel van zijn leven... Hij zii alsof zijn werk klaar is.... Daarom grijpt het portret aan." Plotseling waren haar ogen gevuld met tranen, zijn nicht keken een beetje verschrikt en gereservi na een poosje toen zij haar stem weer meester was, „Het spijt me, het spijt me werkelijk. Ik heb onvergi dingen gezegd. Het schilderij heeft me juist laten zien niet wilde zien da zijn werkelijke werk klaar is.'" tid. f.ri Voor wie dat paar kousen wél wezen mag Mijn alerliefste Kniertje? Voor wie dat paar kousen wel mag zijn? Zucht dag op dag die bleke Rijn. Voor onze moe, voor onze pa? Voor Rietje of voor Ka? Beloof me dat je 't niemand zegt. Spreekt Kniertje hoe langer hoe zachter. De wereld is tegenwoordig zo slecht. Ze zocht er zeker wat achter. Die kotisen zijn voor m'n moertje niet Ze passen niet voor m'n vaartje. Ook zijn ze niet voor onze Mar griet En nog minder voor Saartje. Ze zijn- ze zijn- ze zijn- ze zijn, Je zult ernaar raden moeten. Die kousjes zo witjes, zo netjes, zo fijn, Ze zijn- ze zijnvoor blote voeten. Vinden jullie dit geen grappige foto? Wat spannend zo'n mooi stukje touw! „Oef, zou ik het te pakken kun nen krijgen?" .ilk. 'lllir Prijswinnaars Mappie Eikelenboom Schipluiden en Karine Veefkind Hoogvliet. OPLOSSING PUZZEL haan, hoed, haar, harmonica, hond, halsriem, huis, hek, heg, horloge enz. Jarigen Hiep, hiep, hoera Pieter Bos, Froukje Duui Elly van 't Hof, Riet Jui Marry Kuyt, Paultje Mayi Gerrit van Valen van hart feliciteerd met jullie verja van de nichten en neven. oMoeeros&EH opheth.z. f ik kom van koe HiEfS IS EEN MILT ODLUE WETENv- GAdT OM SLECHT* EEN 2AAK.... BfZ BEADPOeP. KOM MET We gaan de steken van het voor- en rugpand en de mouw opnemen. Over deze steken brei en we 4 cm. 2 steken recht, 2 steken averecht en kanten af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 18