Hiëratisch of demotisch i OPINIE Kanttekening KERKOPVATTING EN BIJBEEVERTAEING OP ZOEK NAAR HUN HUIS Kans voor ieder zich in vrijheid te ontplooien £9 zaterdag 20 januari j Wetenschap en pers VELEN van ons zulien, hetzij in het origineel betzij in vertaling, het boek van Nevil Shute On the beach hebben gelezen. De volgende wereldoorlog is uitgebroken en een atoomwolk verspreidt zich onweerhoudbaar over de aarde. Het menselijk geslacht is ten dode opgeschre ven, ook die jonge man en die jonge vrouw die zich op de Australische kust bevinden en weten dat de wolk spoedig ook hen beiden zal hebben bereikt. Waarom toch dit alles, vraagt zij, en hij probeert uiteen te setten hoe allerlei gebeurtenissen naar een nieuwe we reldoorlog hebben geleid. Bij beter onderwijs en betere opvoeding was het mogelijk niet gebeurd, meent hij, waarop zij weer opmerkt dat alle verantwoordelijke lieden de school toch al achter de rug hadden. En dan zegt hij: kranten, we hadden iets met kranten kun nen doen, maar we deden bet niet; we stemden ermee in, dat er in de kranten allerlei onbelangrijke zaken kwamen te staan. Zij begrijpt zijn redenering niet helemaal, maar besluit vrouwelijk-ontwapenend: Ik ben blij dat we nu tenminste géén kranten hebben; het is zonder ze veel aardiger 4 AN deze passage moet ik nog wel eens denken wanneer ix. het gaat over de spanning tussen wetenschap en pu bliciteit. Die spanning is er telkens onmiskenbaar. Er is nog dezer dagen blijk van gegeven, toen van medisch-wetenschap- pelljke zijde kritiek werd geoefend op de berichtgeving in de kranten over de jongste wetenschappelijke ontwikke lingen op medisch gebied, en de kritiek liep ditmaal zelfs uit op de mening van wetenschappelijke kant dat de dag bladpers voor wetenschappelijke berichtgeving ongeschikt is. Wie het wél meent zowel met de wetenschap als met taak en functie van de krant in de samenleving van van daag kan het bestaan van deze spanning alleen maar be treuren. Begrijpelijk is ze natuurlijk zeker. De problematiek is duidelijk. Om met de wetenschap te beginnen, ze wordt in toenemende mate onoverdraag- baar. De man-van-wetenschap ziet vaak nog net kans om uit te leggen waarom hij iets niet kan uitleggen. De spe cialisering viert hoogtij. Tegenover deze specialisering binnen de wetenschap valt op, dat het blikveld van de krant en zo ook van radio en tv is verruimd. Voor de krant is dat blikveld in beginsel alomvattend geworden. Het omvat óók de we tenschap. Ook omtrent de ontwikkeling binnen de weten schap wil de krant haar lezerskring van informatie dienen. DAT laatste is moeilijk, maar ik ben van gevoelen dat het een nuttige en nodige zaak is. Lukt het niet, dan is de kans niet denkbeeldig dat onze ene wereld in twee werelden uiteenvalt die dan bovendien door een kloof zijn gescheiden, te weten een wetenschappelijke en een niet- wetenscbappelijke. Dat risico is reeds nu bijzonder groot. Waarom dat risico zo groot is? Wel, omdat beoefening van wetenschap, zeker in onze tijd, een uiterst belangrijke be zigheid is, waarmee wij allen, wetenschapsmens of niet, te maken hebben. De wetenschap grijpt immers steeds die per op ons leven in; daarvan zien we in deze tijd uiterst markante voorbeelden. Niet dat meer algemene bekendheid iets aan dat ingrij pende karakter zal afdoen. Maar evenmin valt af te doen aan de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid. NU zijn er verschillende mogelijkheden. De krant kan een open deur vinden of een gesloten of ook alle va rianten die tussen een gesloten en een open deur liggen. Naarmate de deur meer gesloten is, kan de krant trach ten het gebied illegaal binnen te dringen. Ze kan ook iets anden doen: ze kan het gebied gaan mijden het leven is immers ook buiten de wetenschap boeiend ge noeg. Duidelijk is wel, dat een open deur de voorkeur ver dient. Waarop het moet aankomen is een verantwoord op el kaar inspelen van wetenschap én krant. Dat veronder stelt wederzijds begrip, alleen bestaanbaar bij een be stendig contact. Gelukkig is ook daartoe de mogelijkheid aanwezig. Aan te nemen toch valt, dat een man-van-wetenschap zich in wezen onbehaaglijk zal gevoelen bij onvoldoende integratie van zijn wetenschap in het leven zelf. Aan de andere kant heeft ook de vervaardiging van een krant aan vakmatigheid gewonnen, ja de pers zelf is al voorwerp van wetenschap geworden. HOE dat moet uitgewerkt, daartoe leent zich een enke le beschouwing als deze uiteraard niet. Hier is vol doende, dat het probleem met een enkel woord is gesteld, maar niet minder de noodzakelijkheid van een begeren tot wegnemen ervan. In vroeger eeuwen schreven de mannen-van-wetenschap in het Latijn. Toen er indertijd in bepaalde, onderling geestverwante kringen nogal heftig werd gepolemiseerd, heeft dr. Colijn eens voorgesteld die polemiek maar weer in het Latijn te voeren opdat het volk er minder last van zou hebben. Voor polemiek is dat misschien een goed idee. Maar dat de wetenschap zelf aan het eind van haar Latijn is geko men. is alleen toe te juichen. Een van Kuypers geniale gedachten was van een band die wetenschap en volk zou verenigen. Ik moet ook denken aan een van de roerende herinne ringen van Anema. Hij had als jongeman een wetenschap pelijk boek geschreven en had daar zelf enige dunk van. Toen vroeg Kuyper hem. of hij bij het schrijven wel aan het eenvoudige volk had gedacht. Anema bleef het ant woord schuldig, maar hij beeft het sindsdien nooit verge ten; minder is hij er niet van geworden. DIEMER Zeven dagen verder T"\E christelijke kerk bestaat U bijna tweeduizend jaar. Ze heeft in die tijd geschiede nis gemaakt. Die geschiedenis is op beslissende wijze be paald doordat in 380 n. Chr. het heidendom verboden werd en de christelijke kerk tot enige staatskerk werd ver klaard. Er ontstond een vermen ging, zo niet een verwarring, van genade en macht. De kerk werd zozeer het kerkinstituut, dat ook de reformatie, zonder het goed door te hebben, het Romeins-Byzantijnse kerk- model voor ogen hield. Het bleef bij correcties, hoe vér gaand ook wat de leer betreft. Maar ook het protestantse kerkinstituut nestelde zich zonder aarzelen en met pre tenties in de bestaande machtsverhoudingen van landsheren, vorsten en re geringen. Zo vergroeide de kerk, in haar roomse en protestantse gedaan ten. met het volksleven. Het christendom kreeg folkloristische trekken: eeuwenoude gebouwen, bemoste torens, oude liederen, kerkgang in klederdracht, histo rie, vooral veel historie. In deze traditionele lijn past een geautoriseerde bijbelverta ling: Rome canoniseerde de Vul gaat (voltooid 405 n. Chr.) en voor heel wat calvinisten in Ne derland is de Statenvertaling haast net zo heilig als de grond tekst. Het concilie van Trente in zijn vierde zitting (1546) decre teerde de Vulgaat voor authen tiek. In de reformatorische ker ken kan zoiets niet. Heilig Het hele, hierboven geschetste complex noem ik hiëratisch. In deze term gaan de woorden hei lig en priester schuiL Hiëratisch noemt men ook het Egyptische priesters'chrift, een lopende vorm van het oude hiërogliefenschrift. Op de achtergrond van dit complex van opvattingen zit een zg. ontisch denken. De aloude instituten en vormen, de histo rische gebouwen, de kanselbij bels vertegenwoordigen funda mentele, onwrikbare, abstracte en gesystematiseerde waarheden. Ook de kerktaal is hiëratisch: doorspekt van woorden en uit drukkingen die op de oude verta ling en daarop gebouwde theolo- gieën zijn gebaseerd. Verande ring staat gelijk met ontaarding. Nu schrijf ik dit stukje naar aanleiding van een onlangs verschenen nummer van Eltheto (een uitgave van de Christen Studenten Associatie) onder de titel Geloven met je handen. De brief van Jakobus ingeleid, toegelicht en in hedendaags Ne derlands vertaald door het Ne- derlandsch Bijbelgenootschap, en van een ethisch commentaar voorzien door prof. dr. J. de Graaf. Men kent deze vertalingen. Wij hebben immers al de brief aan Bombardementspaiize laat op zich wachten TJET definitieve antwoord van president Johnson op de mede deling van Noord-Vietnam, dat vredesbesprekingen zullen vol gen als Amerika de bombarde menten en andere oorlogshande lingen onvoorwaardelijk staakt, kan nu niet lang meer uitblijven. Binnenkort begint het bestand ter gelegenheid van de Vietna mese nieuwjaarsviering. Het biedt Johnson een gelegenheid, Hanoi op de proef te stellen, met name als het niet tot drie dagen beperkt blijft, maar voor onbe paalde tijd geldt. Het grote probleem is totdus- ver, dat Amerika geen enkele ga rantie heeft gekregen ten aanzien van het openen van onderhande lingen, die vruchtbaar zullen zijn. Ook wil Johnson zekerheid dat de tegenpartij geen misbruik zal maken van het staken der vijan delijkheden. Niet minder In zijn boodschap over de toe stand, waarin de Verenigde Sta ten zich bevinden zei de presi dent, met niet minder genoegen te kunnen nemen, zonder de levens van de Amerikaanse en geallieerde soldaten in gevaar te brengen. Daar komt nog bij dat hervatting van bombardementen na mislukt overleg in de gehele wereld een schokkende uitwer king zou hebben. Mocht het tot vredesoverleg komen, dan wil Johnson pogin gen in het werk stellen, als eerste punt een volledig staken van de vijandelijkheden aan de orde te stellen. Dit zou een werkelijk staakt-het-vuren moeten zijn. met controle op naleving. Pas dan is er een situatie waarin werkelijke politieke onderhande lingen mogelijk zijn. Uittocht Intussen worden de landen van Zuidoost-Azië die niet onder invloed van communistisch Chiha wensen te komen, door andere ontwikkelingen wel gedwongen, nauwer met elkaar samen te werken. Engeland zal zijn mili taire aanwezigheid in dat deel van de wereld versneld beëindi gen. Maleisië, Singapore. Austra lië en Nieuw-Zeeland zijn hierbij rechtstreeks betrokken. Premier Wilson heeft de moed kunnen opbrengen te erkennen Gerustgesteld door dat er in dertig uur geen schokken zijn geweest, keer den duizenden Sicilianen te rug naar hun woningen, na vier nachten bij houtvuur tjes in de open lucht te heb ben geslapen. Onder het puin na de aardbeving nog honder den doden. Ook elders deze week allerlei calamiteit. Glasgow ziet er na de storm uit als gebombardeerd. Een hardnekkige kerosinebrand brengt de Botlek in het geweer. Een gevel van een nog nieuwe kerk in Den Bosch stort in. Het booreiland Sea Quest raakt op drift. Ijzingwekkende gladheid bezorgt het wegverkeer spannen de momenten. De tanker Shell 50 wordt op de Nieuwe Waterweg overvaren. Op de huizehoge gol ven van de Atlantische oceaan vechten de zestien man van de Ocean Sprinter dagenlang voor hun leven. Surinaamse Pengel laat de wa pens kletteren nu buur Guyana een grenspost in het omstreden oerwoudgebied heeft bezet; vi ce-premier Bakker hoopt op on derhandelingen. Een Kamercom missie besluit na geheim beraad tot een openbaar debat over de bewering van D '66 dat minister De Block op de Euratomconfe- rentie in Luxemburg de Neder landse belangen heeft geschaad. Het kwartet Cals-Maenen-Rom- me-van Rijckevorsel probeert (ook al in het beslotene) de crisis in de KVP te bezweren. De CPN kiest H. Hoekstra als voorzitter. Einde van een wereldmacht: de Britten trekken hun troepen uit Zuidoost-Azië en de Golf van Perzië terug, annuleren een order op Amerikaanse bommenwerpers, en verwekken daarmee onrust in de Verenigde Staten. waar Johnsons State of the Union vooral Noord-Vietnams eventuele bereidheid tot praten behandelt. De Russen sturen opstandige schrijvers naar het strafkamp, in Leuven leveren studenten weer slag om de taal. Voor het spoorwegpersoneel is een nieuwe wachtgeldregeling klaar. De AKU neemt weer personeel aan. Kleine en middel grote scheepswerven gaan sa menwerken. De vakbonden wil len met de girodienst een spaar- plan opzetten. Brood mag 2 cent duurder worden, maar of alle bakkers eraan beginnen? Het ka binet wijkt niet voor de verlan gens van de ambtenarenbonden. De oud-commandant van het KNIL, luitenant-generaal H. ter Poorten, overlijdt. Dr. ir. G. H. Filemon, de evangeliën van Jo hannes en Markus, en de Hande lingen der apostelen, deze laatste onder de respectieve titels Licht, Macht en Vaart. De taalkundige actualisering gaat hier nog ver der dan in de roomse Willi- brord-vertaling, die zelf al tot op zekere hoogte ontraditioneel is maar toch de benedenmoerdijkse gij-vorm heeft aangehouden. Eigentijds dat Engeland niet straffeloos kan blijven doen alsof het nog een mogendheid van wereldformaat is. De landen van Zuidoost-Azië kunnen zich nu al op het vertrek van de Britten voorbereiden, door (ook met landen als Indo nesië en de Philippijnen) zo nauw mogelijk samen te werken. Amerika De Britse uittocht, die in 1971 voltooid moet zijn, zal zonder twijfel leiden tot nog groter ver antwoordelijkheid in dit deel van de wereld voor de Verenigde Sta ten. Er zijn al nauwe banden met Australië en Nieuw-Zeeland, die zich thans zorgen maken over het besluit van Engeland, maar reeds geruime tijd bezig waren hun afhankelijkheid van dit land te verkleinen. Overigens zal Engeland er pas in slagen zijn economische proble men de baas te worden als een eind wordt gemaakt aan de ach terlijkheid op industrieel terrein, de te grote bemoeienis van de vakbonden met de arbeidsvoor waarden en (wat premier Wilson zelf eens genoemd heeft) de laks heid van de Britse arbeiders, die steeds meer loon eisen voor ge ringer wordende arbeidspresta ties. Aanpassen De produktiviteit van het land zal laag blijven, als de vertegen woordigers van werkgevers en werknemers hun denken en doen niet snel aanpassen aan de snel veranderende omstandigheden. Gebeurt er niets, dan zal Engeland op de wereldmarkten steeds min der kunnen concurreren. Zonder de persoonlijke inzet van elke Brit zullen de meest drastische maatregelen van welke regering ook niet tot het gewenste resul taat leiden. Toetreding tot de EEG zou de positie van Engeland ongetwij feld versterken. Het is dan ook goed, dat de Beneluxlanden deze week een program hebben op gesteld dat ondanks de tegen werking van Parijs mogelijk heden voor de toekomst open laat. Het kan echter nog lang duren voordat Engeland tot de Europese gemeenschap wordt toegelaten. Het doet er dan ook goed aan te leren, op eigen benen te staan. De bedoeling van deze verta lingen is dat bij de lezer de in druk wordt benaderd, die de ori ginele teksten op de eigentijdse hoorders en lezers moeten heb ben gemaakt. Een restauratie dus. De behoefte aan de bijbel in levend Nederlands is natuurlijk door het evangelisatiewerk ge wekt en hangt samen met de al gemene ontkerkelijking. Woorden en uitdrukkingen, waarmee wij als kerkse mensen niet de minste moeite hebben, zijn vervangen door gelijkwaardige termen en woorden uit de levende om gangstaal. „Jezus sprak tot hen" wordt „Jezus zei tegen hen". De gij-vorm, die boven de Moerdijk als hiëratisch wordt ervaren, is door de levende u-vorm vervan gen. Enzovoort. Weliswaar is de tekst van de brief van Jakobus nog niet defi nitief, maar ongetwijfeld zal straks de definitieve uitgave door het Bijbelgenootschap niet zo veel verschillen tonen. Het prin cipe blijft gehandhaafd en daaro ver gaat het in dit stukje. Verandering Ik noem deze vertalingen in hedendaags Nederlands demo tisch. Een woord waarnaar ik lang heb gezocht, omdat men hier niet van democratisch kan spreken. Tenslotte deed de nade re ontwikkeling van het Egyp tisch schrift de juiste term aan de hand. Het woord demotisch gaat terug op demos, volk. Het demotisch schrift was een zeer cursieve uitloper van het hiërogliefenschrift, daarbij ver geleken een soort stenografie. Het kwam in zwang ongeveer 650 voor Christus en hield stand tot in de Romeinse tijd. Het woord is ook van toepassing op de taal van de demotische geschriften. Achter de demotische bijbel vertalingen gaat een enorme verandering van het kerkbegrip schuil. De ontkerstende, mondiale samenleving van straks zal met alle christelijke folklore grondig hebben afgerekend. Musea en reservaten zullen, tezamen met bibliotheken, stukjes christelijk Europa conserveren, maar het zal onherroepelijk historie zijn, resultaat van monumentenzorg. Achter het principe van een demotische vertaling gaat, zoals gezegd, een grondig gewijzigd kerkbegrip schuil, al zal niet elke vertaler kerkelijk even ver zijn als taalkundig. Ook in de roomse kerk is een worsteling gaande tussen het hiëratische en het de motische principe. Het is ook niet zo, dat we de vraag kunnen stel len: wat is verkieselijk? Dienares De ontwikkeling der dingen (en daarachter Christus die de histo rie leidt) heeft gekozen. De tijd der vooraanzittingen is voor de kerk voorbij. We kunnen niet meer spreken van een christelijk Nederland en van een christelijk Europa. Wil de kerk voort bestaan, dan moet zij haar machtsposities opgeven en aller dienares worden. Dit regeneratieproces is, naar mijn heilige overtuiging, door Christus gewild. Evenmin als een nieuwe wet, mogen wij een nieu we tempeldienst continueren. Vandaar ook de betrekkelijke waarde van alle liturgieën, al moet natuurlijk in de samen komst van de gemeente stijl heersen. En al mag en moet in de kerk de band met het verleden worden gehandhaafd. Eigen kern Eén ding moet nadrukkelijk worden vastgesteld. De openba ring van God brengt een eigen kern van taalgebruik en van be grippen mee. Termen als openba ring, zonde, vergeving, genade e.a. zijn onaantastbaar. En het evangelie blijft, ook in een vol maakte hedendaagse vertaling, voor de natuurlijke mens een aanstoot. Maar het skandalon mag niet worden vertroebeld door ouderwetsheid en wereld vreemdheid. Dr. C. Rijnsdorp President Johnson tijdens het uitspreken van zijn ..State of the Union"- boodschap. In verband met het twintig-jarig bestaan van de VVD spreken we vandaag met mr. E. H. Toxopeus. De heer Toxopeus (49) leidt de Tweede Kamer-fractie van de VVD. Van 1959 tot 1965 was hij minister van binnen landse zaken in de kabinetten De Quay en Marijnen. t volgens u de hoold- i het liberalisme in de- Bast gaat met pensioen als direc teur-generaal van de PTT. Sena tor ir. H. Vos wordt staatsraad, en dr. W. P Berghuis nu toch burgemeester van Hilversum. De gereformeerde synode spreekt haar leedwezen uit over de tuchtmaatregelen in 1926—1927, maar laat dr. J. J. Buskes c.s. niet zonder meer op de kansel toe; ook ditmaal geen besluit over het lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken. De NTS haalt kardinaal Ottavia- ni op het scherm. Hoepla ver dwijnt nu echt. DEZE WEEK GEZEGD: ..Ik ben tegelijkertijd conser vatief en vooruitstrevend." (Kardinaal Ottaviani). Waf zi punten cj ze tijd. De kans voor een ieder om zich in vrijheid te ontplooiien. Dat betekent zoveel mogelijk gelijke kansen voor iedereen, terwijl ie der mens naar inspanning en aanleg wordt beloond. Het bete kent ook: verantwoordelijkheid van de werknemer voor de gang van zaken in de onderneming. In politiek opzicht wil het zeggen: een betere staatkundiee vorming, opdat de kiezer een verant woorde en bewuste keu*e kan doen. Tenslotte: de vrijhe-d van de burger geldt zowel ten aan zien van de staat als ten a.mzien van de medeburger. Vrijheid moet worden verstaan als vrij heid in gebondenheid. Wijsf de groei van D 66 er niet op dat door veel tongeren de VVD niet meer als de belang rijkste vertegenwoordiger van de liberale gedachte wordt ge zien? Enthousiasme De Groei van D'66 is niet te danken aan rechtstreeks verlies van de WD. Er zijn natuurl'jk verschuivingen opgetreden. D'66 heeft zelf verklaard ni*t heraal te zijn. ook niet sociabstisch, maar pragmatisch. Het nieuwe, vooral de sfeer van jeugdig en thousiasme heeft m.i. veel jonge ren aangetrokken. Tn een tijd waarin, overigens niet alleen in ons land. de ontevredenheid mtt de politiek en de politieke pat tij en groot is, is de kans voor een nieuwe groepering, die de ge vestigde partijen wil doen vei- dwijnen, groot. 'Wat is volgens u <1? oorzaak van het feit dat b.v. het Engelse liberalisme veel dichter bij La bour staat dan de VVD bij de PvdA. Het is zeer dubieus of de in deze vraag vervatte stelling waar is. De British Liberal Party is in de oppositie en zal dat nog heel lang blijven, tenzij men het kies stelsel verandert. Die toestand leidt er toe dat de Engelse libera len nogal eens krasse uitspraken doen om zich af te zetten tegen de Conservatieven en Labour. Wanneer men de Britse libera len met de VVD wil vergelijken moet men voorts alle, niet ge ringe, verschillen in omstandig heden tussen het Verenigd Ko ninkrijk en Nederland daarbij in aanmerking nemen. Ten bewijze van deze bewering zou ik willen wijzen op de voortreffelijke sa menwerking die er tussen een groot aantal liberale partijen in het verband van de Liberale In ternationale bestaat. Zeer on langs kwam het bestuur van deze internationale organisatie in Den Haag bijeen, bij welke gelegen heid volledige overeenstemming werd bereikt met betrekking tot Tox, waar is m'n feestneus...? Alles wat liberaal heet. wordt geacht vandaag met een feestneus op te lopen. In dezelfde Amsterdamse RAI waar nog geen twee maanden geleden de PvdA het monster Nieuw Links bedwong door het aan bestuursfuncties te ketenen, viert de VVD grootscheeps haar 20-jarig bestaan. Toegangsprijs f 3. 't Begint vanmiddag met een concertdoor Charlie Nederpelts Theaterorkest met medewerking van „good old" Marcel Thielemans, Connie Vink en Gerry Rix. Daarna volgt een overwegend muzi kale bijeenkomst, verbaal om lijst door kopstukken als Oud. Stikker. Van Riel en Toxo peus. Vanavond wordt het helemaal een gezellige boel met cabaretier Seth Gaaike- ma, het kwartet Roelof Stal knecht, Martine Bijl, Henk van der Molen (niet die van het NTS-journaal)Cor Cools. Rinus van Galen en Phoa Yang Piong. En als klap op de feestelijke vuurpijl gaan om half elf de liberale beentjes van de vloer, op de hupse tonen van het sextet Harrv De Groot. Het bal duurt tot zondagmorgen twee uur, hetgeen te laat voor de trein en te vroeg voor de kerk is. Voor raszuivere WD-ers levert het een noch het ander onoverkomenlijke bezwaren op. Het wordt een duur feestje, waar geld bij moet, want met 3 entr e per persoon springt de lustrumcommissie er op geen stukken na uit, is ons althans verzekerd. Dus moet een beroep worden gedaan op de toch al tamelijk lege par tijkas, die penningmeester Sydney Van den Bergh nu juist wat wil opvullen met z'n actie Verjaarsgeschenk: een bijna erbarmelijke smeekbede om maandelijkse bijdragen naast de normale contributie. De jarige VVD is de armste van de vijf grote partijen. Te gelijk de duurste, want de jaarcontributie bedraagt 25. Vermenigvuldig dat met 35.000. het aantal betalende VVD-leden, dan kom je nog tot een aardig bedragje, maar zeg dat niet tegen de heer Van den Bergh, die driemaal zoveel nodig heeft om de ge wone partijuitgaven uit de ge wone inkomsten te kunnen betalen. Hij kwam alleen al bij de vorige verkiezingscam pagne 125.000 tekort, en dat was nog maar een incidenteel tegenvallertje. De „normale" jaarlijkse kastekorten zouden een minder laconiek persoon dan de oud-vicepresident van de Unilever nachtmerries be zorgen. Met 35.000 contribuanten is een grote partij financieel niet te runnen. Als duurste van de vijf is de WD de armste om dat ze qua ledenaantal de kleinste is. Van de 100 liberale kiezers zijn er maar 4 partij lid. Bij de KVP is dat aantal 14, PvdA 9, ARP 14 en CHU 8. De ARP is de welvarendste club. Met ruim 100.000 kiezers en 2 Kamerzetels minder telt ze bijna 65.000 leden meer dan de VVD. Nog hulpbehoeven- der' dan de liberalen is alleen D '66, maar die bestaat dan ook voor een groot deel uit ex-VVD-ers. De VVD zou al lang failliet zijn als ze niet door particu liere giften op de been werd gehouden. Befaamde firma's naam en adres bij het par tijsecretariaat bekend schijnen aanzienlijke bedra gen in 's heren Van den Bergh's kas te storten. En verder is er het verhaal, dat de penningmeester zo nu en dan de tekorten uit eigen zak bijpast (J. van den Berg in „De anatomie van Neder land"), hetgeen hem noch- thans niet in de armen van de diaconie drijft. Politiek geen zorgen Gelukkig voor haar heeft de VVD alleen maar financiële zorgen. En die vormen geen reden om het feesten te laten. Integendeel, het ontbreken van politieke kopzorgen in het liberale wereldje is wel een fuifje waard en een kniesoor die dan nog op de centen let. Een KVP-feest zou anno 1968 een bizarre grap zijn. Een VVD-festijn ligt voor de hand. De VVD vormt een politieke oase van rust in een woestijn vol sluipende gifslangen. Ze heeft geen last van de interne spannnigen, waaronder andere partijen min of meer kreu nend gebukt gaan. In de VVD woedt geen verbitterde vleu- gelstrijd, omdat er geen vleu gels meer zijn. Rechts-liberaal is naar de Boerenpartij ver trokken en links-liberaal naar D '66. Wat is nou leuker voor een partij dan van hinderlijke rebellerende groepen te zijn verlost en toch nog een zetel tje bij de Kamerverkiezingen te winnen. Voor Schmelzer om jaloers op te worden. Er re Bij hem, Berghuis en Dej Uyl vergeleken hebben de berale leiders een vederlich| taakje. Ze hoeven in hun clul geen vijf stromingen aan el| kaar te praten, noch zich allerlei bochten te wringei om Jan. Piet en Klaas achtei het officiële partijstandpunt te krijgen; want in de VVD ii iedereen het met iedereen- eens. Vooral de Tweede-Ka J i - merfractie is een roeren J. L brokje blinde solidariteit Toxopeus kan de zaken vanuii z'n fauteuil regelen. Hij is een knap parlementa riër, die veel flair in z'n beto- gen doet en als debater langOl zamerhand naar een topvorrr*"1 toegroeit. Z'n prettige voorko men trekt kiezers, al zal he vrouwelijk electoraat zoetje aan wel gaan merken dat hi ran gisteren 50 is geworden. Eeq dag eerder mocht senator Val Riel z'n 61ste verjaardag vie ren. Een driedubbele feest week dus voor de VVD. Van Riel, de boekenverslin dende vrijgezel, belichaamjn I het oude, versleten, niet meeig^j met de werkelijkheid klop- pende image van de liberale* t als het „denkend deel der na^0( tie". Hij leest en filosofeer! meer dan overeenstemt mei het bevattingsvermogen vaifei de schare die vanavond vat. Roelof Stalknecht zal geniejk. ten. Van Riel is vaak briljantjn soms echter triviaal op eer Telegraaf-achtige manier; z'Jn faam dankt hij aan de gavjjgf om per seconde een passendt intellectuele formulering uijOJt te denken waar een ander eei^c halve middag op zwoegt. r Z'n grote geleerdheid brengen 'm af toe op de grens van di razernij. Zo b.v. toen hij twi jaar geleden in Amsterd. hoogleraren als werknemei van de Kroon het recht ont] zegde zich laatdunkend ov< het Oranjehuis uit te latei. Dat heeft de partij 'm niet ii dank afgenomen en sedertdiei lijkt z'n interne invloed wai verzwakt VVD en vernieuwing Van Riel was overigens d#ag eerste, die nu eens precies zeL, wat de VVD denkt over hef vraagstuk van de partijverf1 nieuwing. Tot dan leek hek alsof geen liberaal daar eerfebi gedachte aan vuil wenste tZ maken. VVD-secretaris Kort* hals Altes kwam daags na de publicatie van het mani-1 fest-Bogaers c.s. wel met eetf verhaal over de noodzaak vail een rechtse concentratie alsPr tegenhanger van het linksdS31 stembusakkoord, maar sliktl dat bij gebrek aan belangstel* ling in eigen kring haastir in. Drie maanden later debi teerde Van Riel in de Ee: Kamer hetzelfde denkbeeli maar in veel subtielere von Het kabinet-De Jong moet ii zet van de volgende verkiezi gen worcpn. Voordien moe' de drie christelijke partijei niet samensmelten tot één krachti-lok ge CDLT. Geen radicaal-pro-re 1 gressieve CDU, want die kan oor niet ir.et dc WD samenwer-rmi ken. De christen-radicalen wa: moeten dus naar de PvdA ea! verhuizen. Pas dan kan de confessioneel-liberale concen- Ze tratie gestalte krijgen. in Orn dat proces niet te be- moeilijken, zal de WD voor-"1' lor-ig geer. kwaad woord meerPai over chrisleljke partijvorming"1' zeggen. Dat zou de positie van de radicu'en in de confessio-rac r.ele partijen versterken. KVP, 1 ARP en CHU zijn sociolo-® *ische gegevenheden, die als zodanig nog een functie heb-tlJ ben in cle democratie en wier v bestaan we daarom hebben te ar accepteren. Aldus Van Riel. *5 ed Verdraagzaamheid Dat is politiek in elk geval een duidelijker verhaal dan dat van c.e commissie Liberaal Beraad, die in het laatste nummei van het weekblad „Vrijheid en Democratie" een even uitvoerig als mistig ant woord g.eeft op de blijkbaar ook ia WD-kring levende vraag waarom de huidige par tijstructuur in ons land onvol doende tunctloneert. Slotsom van Ce commissie is, dat in het gesprex over partijver- j raeuwing de. mens centraal be'ncort te siaan. En r.iet alleen de mens maar ooi: oe verdraagzaam heid. Want verdraagzaamheid is eon groo" goed. De mens trouwens ook. Citeren we nog één keer Van Riel: Wie Jan en Alleman wat bieden wil, moet datgene bieden wat de grootste geme ne deler verlangt en dat is nu eenmaal, uitzonde ringsomstandigheden voorb houden, degene die aantrekke lijke gemeenplaatsen in be koorlijke vorm naar voren weet te brengen en zich te allen tijde van positief partij kiezen onthoudt en onthouden heeft". J. Prillevitz de problemen van de Europese politiek. Slechts twee Heelt de VVD zich niet teveel ontwikkeld tot een partij met een kleine bovenlaag van princi piële liberalen met daaronder een brede groep middenstanders e.d.. die meer anti-socialistisch dan pro-liberaal zijn? In iedere partij zijn degenen die leiding moeten geven meer principieel dan de meeste aan hangers. Indien het waar is, dat de achterban van de VVD, overigens meer groepen orm dan middenstanders e.d. (wat der dergelijke moet worden grepen weet ik niet), meer ti-socialistisch dan pro-libei lijkt, dan zou dat alleen mi bewijzen, dat veel kiezers het voel hebben, dat er inderd slechts *wee duidelijke politi stromingen zijn: liberalisme socialisme, en dat zij hun oord« gronden op de verschillen in maatschappijstructuur, die de stromingen voorstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14