mug die (even?) een olifant werd De Met Suriname's grenzen werd heel slordig omgesprongen Guyana heeft z'n eigen problemen KUNSTMATIGE OPWINDING OVER OUDE ZAAK ZATERDAG 20 JANUARI 1969 TJENGEL, die naar een eigen Jco- -*• ninkrijkje streeft, heeft deze week trouwens heel wat barse woorden ingeslikt. Eerst zou hij in verband met de „crisistoestand" in Suriname niet naar Den Haag ko men, zoals reeds het vorig jaar was gepland, maar nu komt hij toch weer wel. Hij zal worden voorafge gaan door een grenscommissie, die uit leden van het parlement in Paramaribo bestaat. HEEFT de Surinaamse premier eieren voor z'n geld gekozen? In politieke kringen in de Residen tie meent men van wel. Via de ge ijkte kanalen is Jopie Pengel duide lijk gemaakt dat het in 't geheel niet nieuwe grensgeschil met Guya na een koninkrijksaangelegenheid is, en dat Nederland vóór alles naar een vreedzame oplossing van de moeilijkheden streeft. Hem is te kennen gegeven dat Den Haag geen cent wenst uit te geven aan de be wapening van het in oprichting zijnde korps „politionele troepen", terwijl het in Suriname verblijvende Nederlandse bataljon van 1000 man zich totaal afzijdig zal houden. DE premier weet", zei ons een ambtenaar, „dat Suriname ruim 100 miljoen gulden per jaar uit Nederland ontvangt. Èn de bui tenlandse politiek èn de defensie van het rijksdeel liggen in het Sta tuut van het Koninkrijk verankerd. Illegale wapenaankopen elders waar moet het geld hiervoor overi gens vandaan komen zouden hem in de grootste moeilijkheden bren gen." NAAR de conferentietafel dus, te meer nu uit een deze week in Den Haag binnengekomen telegram blijkt dat de regering van Guyana bereid is te onderhandelen. Moch ten hier geen resultaten uit voort komen, dan blijft altijd nog de mo gelijkheid over van arbitrage of van inschakeling van het Internationale Hof van Justitie. IN de Residentie gelooft men de zaak voorlopig te kunnen sussen. Men meent zelfs dat men Guyana ertoe zal kunnen bewegen de bezet ting op te geven van de Surinaamse grenspost Oronoque in de omstre den driehoek tussen de Coeroeni en de New River de directe aanlei ding van het openrijten der oude wonden hangende de op handen zijnde besprekingen. OOK heeft men goede hoop dat Pengel zijn dreigement om 3000 Guyanezen het land uit te sturen niet zal uitvoeren. Per slot van rekening wonen er ook nog zo'n 1500 Surinamers in Guyana, wier toekomst en bestaan in een acuut stadium van gevaar geraken, als Georgetown tot tegenmaatregelen besluit. DE premier van Suriname is bij nader inzien voor nog een ding bevreesd. De Partij Nationalistische Republiek, die Pengels Nationale Partij Suriname fel bestrijdt, zou bij het ontstaan van een werkelijk conflict de lachende derde kunnen worden. DE (nog kleine) PNR van de fa natieke mr. Bruma heeft slechts belang bij moeilijkheden met Nederland. Zij wenst de onmiddel lijke onafhankelijkheid voor Suri name: het Statuut van het Konink rijk is voor haar slechts een sta-in- de-weg. In ten korjaal op de omstreden rivier Hoofdstad Spoorlos Rftfer Grens van h» ,gf bosgebied Betwist gebied door Link van Bruggen LEIN no. 1 In Den Haag: het kabinet van vice-minister-pre- -nt drs. J. A. Bakker, die bij de gste kabinetswisseling de porte- "le van verkeer en waterstaat der zijn hoede kreeg en tevens ast werd met zaken, welke de rzeese Rijksdelen betreffen. LEXANDER Gogelweg no. 2, eveneens in Den Haag: het ka- et van de gevolmachtigde minis- van Suriname, dr. J. F. E. Einaar, reeds lang de pensoengerechtig- leeftijd heeft bereikt, doch we- s zijn kennis en kundigheden blijft. E sfeer in beide bureaus is be paald niet ambtelijk deftig, r van enige drift, in welke rich- g dan ook, is evenmin sprake, es gaat er z'n gewone, haast ge- ige gangetje. Geen „koninkrijks"- btenaar windt zich op of heeft h opgewonden over d£ krasse praken, die premier Jopie lim") Pengel ten aanzien van grensgeschil met Guyana heeft aan, of over de maatregelen die meende te moeten treffen. JJET sprookje moet de wereld maar eens uit. Neder land heejt New York in de zeventiende eeuw Nieuw-Amsterdam geheten nooit voor Suriname geruild. Het werd indertijd gedwongen het ene gebied te verlaten en he't andere gebied te aanvaarden. Tijdens de Tweede Engelse Oorlog veroverde de Zeeuwse admiraal Abraham Crijnssen de zogenaamde Wilde Kust van de Guyana's op de Britten, die dit ge bied weer uit het Spaanse rijk gesneden hadden. Tegelijkertijd bezetten de Engelsen Nieuw- Amsterdam, dat op Manhattan gelegen was, en de daarbij behorende kolonie Nieuw-Nederland. Bij de vrede van Breda werd lepaald dat de belligerenten over mi weer in het bezit zouden blij ven van de koloniën, welke men •p elkaar veroverd had. In de achttiende eeuw vestig den de Fransen zich in het ge- efbied, dat tegenwoordig Frans Guyana heet. Tijdens de Napole ontische oorlog nam Engeland de Guyana's in bezit, en behield daarna Brits Guyana (sinds de onafhankelijkheid in 1966 Guya na geheten). Het zogenaamde natuurlijke karakter van Suriname's grenzen HOEWEL premier Forbes Burnham van Guyana z'n troepen in staat van paraatheid heeft gebracht het gaat overigens slechts om 2000 man, lijkt het erop dat hij ten aanzien van het grensgeschil met Suri name een gematigde koers wenst te varen. Een open lijk conflict met het ooste lijke buurland ligt hem ken nelijk niet. Vandaar zijn telegram aan Den Haag, dat aandringt op verzoe ningspogingen rond de con ferentietafel. nog ruim 100.000 kleurlingen en blanken. Ondanks zijn jeugd heeft de nieuwe staat reeds een rumoerige tijd achter de rug. Tijdens de ontwaking tot zelfstandigheid, die in 1966 verkregen werd, zijn honderden slachtoffers gevallen. De economische schade is voor het bepaald niet rijke land wel eens op 100 miljoen gulden ge schat. De Amerikanen eerder dan de Engelsen onderkenden dit ge vaar. Gezegd wordt dat de „Castro van Guyana" door de CIA, de Amerikaanse geheime dienst, ten val werd gebracht. Nog voor het uur der onafhanke lijkheid sloeg, trok hij zich terug ten gunste van Burnham als ge volg van langdurige algemene stakingen. De laatste 2ouden via de officiële vakbonden door Washington zijn gefinancierd. Hoe dit ook zij, Jagan is vast besloten zich opnieuw stevig in het politieke zadel te nestelen. Burnham aan de andere kant vreest dat hij hem hierbij helpen zal, indien het grensgeschil met Suriname tot proporties uitgroeit, welke hij niet meer in de hand kan houden. EX-PREMIER JAGAN: Op het vinketouw Lange baan Wat de huidige premier van Guyana dan ook wil, is het con flict op de lange baan schuiven. De vermeende soevereini- teitsrechten op de betwiste drie hoek geeft hij hierbij niet prijs. De onderhandelingen waarom hij heeft gevraagd, kunnen jaren du ren, vooral als het straks waarschijnlijk om arbitragepo gingen gaat of over het inroepen van bijstand van het Internatio nale Hof van Justitie. In Guyana is men evenzeer van zijn goede rechten overtuigd als in Suriname. Het zal niet ge makkelijk zijn Burnham en de zijnen aan de conferentietafel om te praten. Sinds jaar en dag geldt de Coeroeni en niet de New Ri ver voor de Guyanezen als grens, Geschil Een bijkomende en voor Ne derland minder plezierigs omstandigheid is nog dat Guyana een soortgelijk geschil heeft met een ander buurland: het sterke Venezuela. Toegeven betekent dan ook verlies op twee fronten. Gezien de binnenlandse politie^ ke verhoudingen kan de huidigs regering zich dit niet permitte ren. De vraag kan daarom wor den gesteld of premier Pengel er ooit in zal slagen Georgetown z'n eisen af te dwingen. Het gaat om een prestigezaak, die voor Burn ham tenminste even belangrijk Zonder gedachten aan de grenzeloze grens is waterloopkundig bepaald. Op grond van oude tractaten werd de Marowijne de oostelijke grens, terwijl de Corantijn als westelijke grens gold. De moeilijkheid was echter dat men ten tijde van de Vrede van Parijs (1815) nog niets afwist van de bovenloop dezer rivieren. Er bestonden weliswaar kaarten, doch ontdekkingsreizigers uit la tere jaren konden aantonen dat deze onvolledig waren. Rivier In 1871 verkende de Brit Char les Barrington Brown het stroomgebied van de Corantijn. Hij kwam tot de ontdekking dat er aanzienlijk westelijker dan de Coeroeni een rivier stroomde, die hij als de bovenloop van de Co rantijn onderkende. Hij noemde haar de New River; de Coeroeni beschouwde hij als een aftak king. In de jaren zeventig van de vorige eeuw vond men deze ont dekking waarschijnlijk wel inte ressant, doch in ieder geval niet belangrijk. De zaak werd min of meer in de doofpot gestopt. In ternationale geschillen kwamen er althans niet uit voort. Driehoek De driehoek waar het om gaat, en die aan de basis begrensd wordt door Brazilië, heeft een oppervlakte van ongeveer 16.000 vierkante kilometer (bijna de helft van Nederland). Men vindt er slechts ondoordringbaar oer woud, dat bewoond wordt door enkele tientallen bosnegers en ontelbare gifslangen. Van de aan wezigheid van mineralen is nog niets gebleken. Een andere grenskwestie in het oosten werd overigens wel opge lost. Eveneens in de vorige eeuw werd aangetoond dat de boven loop van de Marowijne de grensrivier met Frans Guyana dus de Lawa was, en niet de Tapanahony, zoals op de kaart stond aangegeven. Bemiddeling Ten aanzien van deze zaak rie pen zowel Nederland als Frank rijk de bemiddeling in van tsaar Alexander III van Rusland. Van tevoren werd overeengekomen dat zijn uitspraak als arbiter door beide partijen zou worden aanvaard. De Russische keizer besliste ten gunste van Nederland. 77 jaar geleden werd het grondge bied van Suriname met liefst an derhalf miljoen hectare vergroot. Om precies te zijn: het ging om het vermeende goud in de bo dem, maar dat is er tot nu toe nooit uitgekomen. Later is nog ontdekt dat ook de Lawa bovenstroomse vertakkin gen heeft. Van Nederlandse zijde zijn echter nimmer pogingen on dernomen op grond hiervan grenscorrecties aan te brengen en geratificeerd te krijgen. Sinds de voortgaande openleg ging van het binnenland van Su riname nieuwe energiebronnen vraagt, waarvan waterkracht het uitgangspunt is, is de grens kwestie in het westen actueel ge worden. Hetzelfde kan in minde re mate over die in het oosten worden gezegd. Ten aanzien van de grens met Guyana kan in ieder geval wor den gesteld dat Nederland het Surinaamse standpunt tegenover het geschil deelt, hoewel het, ge zien het recente wapengekletter, onwaarschijnlijk is dat Den Haag deze zaak ooit aan Paramaribo zal delegeren. Regelen ham in diens functie van premier van de nieuwe staat. Contact Achter de schermen is er daar na nog herhaalde malen contact geweest. Ook premier Pengel heeft in de afgelopen jaren niet nagelaten te pas en te onpas op het sluimerende conflict te wij zen. Duidelijk is dat men in Geor getown de opvatting is toegedaan dat niet de New River, maar de Coeroeni de grensrivier met Su riname is. De bezetting van de tot nu toe Surinaamse grenspost Oronoque is hier 't duidelijkste bewijs van. Hetzelfde geldt voor de ontwapening der hydrografen, die naar de betwiste driehoek waren gestuurd om de argumen ten van Paramaribo alsnog kracht te kunnen bijzetten. In het verleden heeft minister Luns meermalen pogingen onder nomen het grensconflict in der minne te regelen. In 1966, vlak voor de onafhankelijkheid van Guyana, reisde hij er speciaal voor naar Londen om de kwestie met de Britse regering te bespre ken. Deze liet echter doorsche meren dat zij de affaire buiten haar competentie vond liggen. Als er onderhandeld moest wor den, dan zou dit slechts kunnen worden gedaan met Forbes Burn- Wopens, die niet langer ontzag inboezemen. Guyana is een land, dat, anders dan Suriname, geteisterd wordt door politieke tegenstellingen op grond van huidskleur. Er wonen ruim 300.000 mensen van Indi sche afkomst, ruim 200.000 van Afrikaanse afkomst en tenslotte Tegenstander Burnham vreest niemand meer dan zijn grote tegenstander, de tandarts dr. Jagan, die vrijwel de hele Indische bevolkingsgroep achter zich heeft staan. Met nieuwe algemene verkiezingen voor de deur heeft hij de handen vol met de binnenlandse proble matiek, die Washington overigens ook ten zeerste interesseert. Nog tijdens het Britse bestuur was Jagan de eerste premier van Guyana. Hij ontwikkelde zich langzaam maar zeker tot een ul tralinkse politieke figuur, die min of meer de „Cubaanse lijn" volgde. PREMIER BURNHAM Belang bij tijdwinst ...i.«

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13