Schipper klimmen IK BEN MILDER GEWORDEN J Lloyd samen met Quick Dispatch WERKGEVERS: GEEN WAARBORGEN TEGEN KOPERSSTAKING Johnson „Je haalt de schepelingen eraf en stoomt weer naar huis —Lil, =ajn vrouw: Plicht loor recht recht door plicht w Veel tips over Hans van Z. Ambassadeur van Guyana in ons land Ongevaarlijk wel moeilijk zegt Clarkson ARll DONDERDAG 18 JANUARI 1968 Ui 99 TJIJ KIJKT uit over de levendige binnenhaven van Den *--*• Helder kustvaartuigenhet marinewachtschip Schor- rioen en zegt: „Met mij als schipper zijn er tussen de 600 700 mensen gered." Later: nee, bang ben ik nooit. Ik \ekijk het zo: als je dicht bij God staat bén je niet zo bang. rouwens als je vaart heb je geen tijd aan angst te denken." Schipper P. W. Bot (53) heeft het gemeentehuis van Den gistermiddag de grote luden medaille van de Dninklyke Noord- en Zuid- jllandsche Redding-Maatschap- ontvangen. kreeg deze onderscheiding, mèt hem vijf bemannings- len van de motorreddingboot is Hendrik de grote zilveren fedaille, voor de redding op oktober 1967 van de 25 op renden van het Libanese s.s. argariti. elfde Toen ik hem gistermorgen vroeg jveel medailles hij had, moest hij eerst boven gaan tellen. Weer be ien: „Die van vanmiddag wordt elfde, een raar getal." ichipper Bot (Piet voor de Nieuwe- pers) praat niet graag over zijn rk, en als hij iets erover zegt is op een toon alsof het uitvaren in kokende zee een schoolreisje is. ,Ik heb niet meer gehad dan lagere keer dat ik heb nagedacht over wat ik nu eigenlijk doe, was toen een stuurman en wat kinderen na gered te zijn, terugkwamen om een krans op het water uit te gooien. Nou, ja, ik doe zo goed mogelijk m'n best." Schipper Bot doet zijn best, vol gens het devies dat hij „het moest van mijn vrouw" boven de schouw in de woonkamer in hout heeft uitge beiteld: „Plicht voor recht recht IJoor plicht". Hij heeft de schouw zelf gemaakt. „Ik ben een halve timmerman. Tim meren is een van mijn liefhebberijen. Vroeger heb ik ook veel gejaagd en gezeild. Maar nu heb ik daar weinig tijd voor. Ik moet 's winters altijd thuis zijn om te kunnen varen." Grossgloekner ooi en was 17 jaar toen ik voor eerst met vader meeging. Vader Gelukkig maar, dat hij zijn meest geliefde sport 's zomers kan beoefe nen: het bergklimmen. „Mijn vrouw en ik hebben bergen beklommen in Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk. Ik heb bij voorbeeld de Grossgloek ner in Oostenrijk beklommen. In maart zijn we 25 jaar getrouwd, dan gaan we naar de wintersport." Het echtpaar Bot heeft zes kinderen: vijf jongens en een meisje. Of ze wel eens bang zijn als vader uitvaart? Mevrouw Hot: „De kinderen zouden graag meewillen." Haar dochter: „Meestal weten we niet eens dat vader uitgevaren is." Schipper Bot in de stuurhut van de Prins Hendrik. i vWreStSHWH» j\- 'I' (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De werkgevers hebben een krachtig protest la ten horen tegen de overgangs regeling die de regering heeft voorgesteld voor de omschake ling van het huidige systeem van omzetbelasting op het nieuwe stelsel van belasting op de toe gevoegde waarde (BTW). In een adres aan de Tweed'p Kamer heeft de Raad van Werkgeversver bonden gisteren een aantal ernstige bezwaren opgesomd en tegelijk voorstellen kenbaar gemaakt voor een andere overgangsregeling. De hoofdpunten van het adres hebben wij reeds in ons blad van 9 januari weergegeven. De werkgevers zijn het op zichzelf van harte eens met de invoering van de BTW. die in het hele EEG-gebied van kracht zal worden. Hun grote grief tegen de voorgestelde over gangsregeling is echter, dat deze on voldoende waarborgen biedt tegen een „kopersstaking" in de investe ringssector en bovendien de nadelen van het bestaande systeem, namelijk de ongelijke concurrentie, continu eert. Het Nederlandse bedriifsleven Gedwongen door stukgoedeer voer ROTTERDAM De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd en de stuwa doorsmaatschappij Quick Dispatch hebben besloten tot fusie over te gaan. De KRL zal de aandelen va Quick Dispatch overnemen. Het siu- wadoorsbedrijf vond het wenselijk gezien de ontwikkelingen in he stuk- goederenvervoer zich aan te sluiten bij een grotere eenheid. De fusie zal geen enkel nadelig ge volg hebben voor het personeel. De aktiviteiten van Quick Dispatch wor den onveranderd onder dezelfde naam en met de eigen leiding voort gezet. Quick Dispatch is ;een van de grootste stuwadoorsbedrijvén "uit de Rotterdamse haven. Het voornaamste terrein ligt aan de Prinse? Beatrixha- ven, verder is er een terrein aan de Merwehaven. Het bedrijf is mede-oprichter van de Europe Container Terminus en geïnteresseerd in Rotterdam Forest Products Centre NV en in de Graan Elevator Mij. Er zijn ongeveer 700 werknemers. d een oliezaak, een garnalendroge- en een motorreddingboot. De olie- ak drijf ik nog. Opa heeft nog onder Dorus Rijkers varen op een roeireddingboot. Va- r werd later schipper op een roei- idingboot, die ik me nog kan her ieren. Als kind speelde ik erin. U'n eerste rcdüing? Ach, net als andere reddingen. Je krijgt een richt en dan ga je varen. Je haalt mensen eraf en dan keer je om. ene keer gaat het makkelijk, de Idere keer moeilijker. leze laatste redding van de op renden van de Margariti ging volgt, 's Morgens om vier uur igen we weg, en om twee uur 's ddags waren we er. Ve haalden ze eraf en stoomden er naar huis. De boot heeft plaats )r 25 passagiers, 't Hoeft niet zo nfortabel, je stouwt ze er maar Leen Sfolk. bijjna halve eeuw in dienst van evangelie en keek: 'n best" ZONDAG heeft de heer L. Stolk of Leen Stolk, zpals ze in Capelle a/d IJssel zeggen voor het laatst dienst ge daan als ouderling in de her vormde gemeente (op G.G.) in Capelle-West. Schipper Bot vindt het allemaal |ar weinig spectaculair. „Het gaat I eenmaal van vader op zoon Je |rdt erby grootgebracht. De enige Sinds hij niet meer werkt zit hij in het kleine huisje bij het raam te le zen of te mediteren. Een eenvoudige timmerman, een man die hij is nu 67 vanaf zijn twintigste jaar bijna al zijn vrije tijd gaf aan evangelie en kerk. Hij was 16 jaar ouderling, leidde de jongelingsvereniging, richtte de knapenvereniging op en was 35 jaar leider van de zondagsschool. Knapen- vereniging, jongelïngsvereniging: be grippen die nu uit grootvaders tijd lijken te stammen. Maar in Capelle-West zullen weini gen de man met zijn felle ogen en driftige kuif vergeten, die hen op zondagsschool vertrouwd maakte met de Bijbel. Hij zag veel veranderen, en zegt nu: „Ik ben milder geworden." En kele typerende*zinsneden: „Wat me vroeger erg dierbaar was, heb ik losgelaten. Ik ben veel ruimer gaan denken, en heb afgeleerd het te ver wachten van heel diepzinnige pre ken." En: „Vechten om de leer is vrese lijk, het is niet op de liefde gegrond." De heer Stolk, die jong was in de jaren twintig, zegt ook: „In het den ken van die jaren lag het sterk wet tisch. Er waren veel bedreigingen, ook vanuit het gezin, dat het ontzet tend slecht met je afliep als je dit niet deed en dat niet naliet. Ik vind dat we een dankbaar ge bruik moeten maken van wat de cul tuur brengt. Bij voorbeeld de mode: ik heb geen bezwaar tegen meedoen met de mode, wel vind ik het erg als je je zo gaat kleden, dat je een bespotting wordt in de ogen van je omgeving." De man, die evenals vele christe nen van zijn generatie worstelde met het begrip „gerechtvaardigde en niet gerechtvaardigde oorlog", zegt: „Ik geloof niet dat God heeft gewild dat de mensen in Japan nu nog kreperen van de atoombom. Nee, dal is hel j gemene duivelse dal in ons zit." Vietnam En Vietnam? „Het kan niet goed zijn dat in Vietnam zoveel kinderen liggen te sterven, omdat de bombar dementen maar niet ophouden." Hij zwijgt niet over het gebrek aan sexuele voorlichting, vooral in voor oorlogse jaren, en ook nog daarna in christelijke kring. „Dit heeft heel veel zenuwlijders gebracht." Leen Stolk trekt aan zijn pijp, en zegt: „We moeten gebruik maken van de goede gaven Gods. Luther dronk zijn biertje, maar ging niet als een monnik in een hoekje zitten. Een foto uit het archief van de familie. Bot laat zien dat er weinig nieuws onder de zon is: vader Bot kreeg ook wel eens medailles. Links de toen heel wat jongere P. W. Bot en echtgenote. De heer L. Stolk Man, God wil ons gelukkig zien. 't Zit niet in ons wettisch doen, maar in het geloof in de Here Jezus Christus. Maar als we dat niet gelo ven, staat God met lege handen." (Vervolg van pag. 1) In het nieuwe belastingjaar zal 186 miljard dollar worden uitgege ven (ruim 10 miljard meer dan in bepaalde opmerkingen van Eerste- het lopende jaar). Johnson rekent Kamerleden grote ontstemming on- erop dat er 178 miljard dollar bin- I dat de Surinaamse bevolking heeft zal hiervan schade ondervinden, zo heet het in het adres. Het alternatieve werkge- versvoorstcl is nu: de BTW per I j januari 1969 niet geleidelijk (zoals de I regering voor de investeringen wil) maar gehéél in te voeren. Daardoor zouden de investeringen in één slag een stuk goedkoper worden (de rege ring meent daar drie jaar over te moeten doen). Om het uitlokken van een investe ringsstaking in 1968 te voorkomen, stellen de werkgevers voor, dat de te veel betaalde belasting over alle nog niet afgeschreven investeringen uit het verleden wordt terugbetaald 5 miljard). De regering wil slechts de te veel betaalde belasting over de voorraden terugbetalen 1.2 mil jard). Het hoogste BTW-tarief zou in de werkgevehsvisie gedurende de eerste vijf jaar niet 12, doch 14 pet. kunnen gaan bedragen, dit om een inkomstenderving voor het rijk tegen te gaan. TERUGBETALEN Als deze methode niet haalbaar blijkt, zou volgens de werkgevers de oplossing hierin kunnen worden ge zocht, dat slechts de te veel betaalde omzetbelasting over investeringen se dert oktober 1967 de maand waar in het BTW-voorstel van de regering is ingediend wordt terugbetaald. In dat geval zou het hoogste tarief 12,5 procent kunnen gaan bedragen. In beide gevallen blijven de eerste levensbehoeften ongerept. De werkgevers wijzen erop. dat de regering een budgettair voordeel van 1,6 miljard uit de overgangsrege ling wil halen. De investeringsbe- lasting brengt 1,6 miljard op (in de drie jaar dat de overgangsregeling van kracht zal zijn), de egalisatiehef fing op auto's 0,9 miljard. De over heid geeft 0.9 miljard terug en in casseert dus 1,6 miljard. De werkge vers menen voorts, dat de regering het effect van de overgangsregeling op de prijzen te optimistisch heeft beoordeeld. UTRECHT Het aantal tips, dat hij de Utrechtse politie is binnenge komen na de publikatie van foto's over Hans van Z., is opgelopen tot 150. De 45-jarige vriendin van de drie voudige moordenaar, die in de nacht van maandag op dinsdag in over spannen toestand uit het raam van haar kamer sprong, is nu spoorloos. De politie zegt voor haar als getui ge geen enkele belangstelling meer te hebben. De politie heeft nog steeds het paspoort van de Engelse vrouw in bezit. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Sir Lionel Luckhoo, de hoge commissaris van Guyana in Londen, zou vandaag bij koningin Juliana z'n geloofsbrieven als am bassadeur aanbieden. Nog vanmid dag zou hij een gesprek hebben op het ministerie van buitenlandse za ken over het Surinaamse grensge schil. Sir Lionel is reeds geaccrediteerd ambassadeur jn Brussel, Bonn en Pa rijs. Ook het sinds kort onafhankelijk geworden Caraibische eiland Barba dos 'blijkt hij te vertegenwoordigen, hoewel Guyana geen bindingen met met deze staat heeft. In diplomatieke kringen in Den Haag wordt aangenomen dat het aan vankelijk in de bedoeling van de Ne derlandse regering heeft gelegen de introduktie van Sir Lionel als Guya- nees ambassadeur nog even uit te stellen. Dit omdat Den Haag nog geen geschikte persoon gevonden had om in Georgetown zijn diplo matieke belangen te behartigen. Gezien het accuut geworden grens- verschil heeft men de diplomatieke gewoonte om alleen op basis van we derkerigheid vertegenwoordigers te benoemen, kennelijk even terzijde gesteld. Al sinds de zomer van 1967 was bekend dat Sir Lionel, die in Londen resideert, ambassadeur in Den Haag zou worden. Aangenomen wordt dat Neder- j land er nu wel spoedig toe zal over gaan ook een ambassadeur in Georgetown te benoemen. Er wordt gespeculeerd op het feit, dat dit een Surinamer zal zijn. De perschef van minister-president Pen gel van Suriname heeft gisteren verklaard dat de commentaren in een deel van de Nederlandse pers en nenkomt (22 miljard meer). Er is dan dus een tekort van 8 miljard dollar (20 miljard). De hogere uitgaven gaan voor het grootste deel naar defensie. Voor het militaire apparaat in Zuidoost- Azië zal ruim 25 miljard worden uitgegeven. Dat is 1,2 miljard meer. teweeggebracht. De perschef zei dat de raad van ministers lof heeft voor 'het feit, dat de Nederlandse regering de netelige kwestie tussen Suriname en Guyana ten aanzien van het grensgeschil volkomen heeft onder kend. V redebewaarder De VS houden hun militaire macht volgens de president op de been om zich tegen elke vorm van bedrei ging en agressie teweer te kunnen stellen. Amerika zal zijn taak ais vredebewaarder volhouden totdat de omstandigheden in de wereld anders toestaan en men zeker is van vrede. Naast vernieuwing en uitbreiding van het program „voedsel voor de vrede" willen de VS hulp aan an dere landen verschaffen, zodat deze zich op den duur zelf kunnen be- deren in hulpbehoevende gezinnen, druipen. (De VS staan op de vijftiende plaats Om de „rusteloosheid" in eigen wat betreft de levenskansen van land te bestrijden zullen in de gro- I babies). te steden meer arbeidsplaatsen moe ten worden gecrëerd. Pas dan kan, aldus Johnson, een eind worden ge maakt aan het verschil tussen be lofte en werkelijkheid in de Ame rikaanse maatschappij. In de komende drie jaar zullen de VS een half miljoen werklozen in het arbeidsproces proberen in te schakelen. Ook kondigde de president een vijfjarenplan aan voor verbetering van de gezondheidstoestand van kin- De eerste begrijpelijke reactie van menigeen die deze foto's ziet zal waarschijnlijk fout zijn. Neen. een vader is niet bezig z'n waaghalzerig zoontje te redden, dat in een onbe dacht ogenblik in een zestig meter hoge schoorsteen is geklommen. De werkelijkheid is, dat juist van vader Arthur Clarkson uit Lancaster in Engeland het idee is uitgegaan om samen met zijn 7-jarige zoon Roy. de schoorsteen te beklimmen omdat een bergtocht (bewegingsbe perking wegens heersende mond- en klauwzeer) niet kon doorgaan. Drie uur lang ploeterden de twee in storm en regen langs de gladde wand. Op een griezelig moment raakten twee van de drie pinnen van de 31-jarige pa los, waardoor hij drie en een halve meter naar beneden schoot. Slotconclusie van beklimmer- senior: onze tocht was niet gevaar lek, wel moeilijk. Over twee dagen gaan we het weer proberen: ik voor Roy achter (onderste detailfoto).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9