Yertrek Britten onrust in Z»0.*Azië Gastenboek Vijftig jaar SGP zegt al genoeg Commentaar v Canadees contract voor Avio-Diepen Fir ma's' lichtten Duitse overheid op voor 11 min. mark Uit de Haagse hof geplukt Fusie van twee grote Britse autoconcerns Boodschap i/2 GESPREK MET EEN ABONNEE textielbedrijf ^Overgeplaatst Doek valt over een imperium /POTTERS UNIA ,di Belastingen in Engeland omhoog .|laiberg over gevaarlijke [periode heen De Hazenberg Franse opdracht voor Grontmij DONDERDAG 18 JANITARI 1968 19S tlotii H. Berger, Hortensiastraat 4, Zwijndrecht, chef beidrijfsbu- bureau van een fabriek, jeugd- ouderling geref. kerk. Suriname ,Nee, ik heb niet het gevoel als leest over hat conflict Sur'na- ie-Guyana: dit gaat ons Kc- ïinkrijk aan. Die Koninkrijks/je- lachte is nagenoeg verwaterd. werkelijke band met dat deel in ons Koninkrijk is vrijwel te irwaarlozen. Ik ervaar dat ten- inste zo. De afstand is in feite ving1*1 te groot lenin Je §aat eigenlijk het verhaal den,Pet interesse lezen als het de fgtfoorpagina van de kranten naait. et (ifijn eerste reactie was: hoe krij- ze het daar v00-* elkaar dit n g/uurtje zo hoog te laten oplaaien. lfÜn er werkelijk zo weinig eenrerstandige mensen, die dit con flict in de kiem kunnen smoren? Wel heb ik begrepen, dat er naar één vonkje behoeft over te ^Opringen om er een militair con vict van te maken. En is dat het Apaard? Ik kan dat natuurlijk |ioeilijk beoordelen. Stel je voor, jat daar Nederlandse soldaten lijkëeen moeten. Op een gegeven bijfioment kan dat uiteraard wel i verplichting worden; een ge dongen situatie. Overigenfe is de irinaamse troepenmacht toch (1 de eerst aangewezene om het mjonflict een halt toe te roepen." eisei 1 LDENZAAL De NV Konink- ™e Oldenzaalsche stoomweverij v.h. I. Molkenboer jr. NV uit Olden- 1 zal worden overgeplaatst naar iksbergen. De 150 personeelsleden en, op enkele beambten na, in Bksbergen werk kunnen krijgen of 3| vestigingen van de Koninklijke lerlandse textiel-unie N.V. De Ol- >nd zaalse stoomweverij is ook aan- i bloten bij de KNTU. ists Haaksbergen wordt de Stoom- :m»'erij samengevoegd met het daar estigde KNTU-bedrijf D. J. ten uw >pen en Zoon N.V. Het produktie- en; gramma van de Stoomweverij zal Zu^r worden voortgezet met uitzonde- defe van een aantal ruwdoekkwali- en, waarvan het produceren niet er rendabel is. Een golf van bezorgdheid heeft Singapore en Maleisië overspoeld. Deze zorg is ook in Indonesië, Thai land. op de Philippijnen, in Birma en Zuid-Vietnam te bespeuren. Het minst nog in Hongkong, waar men zich ervan bewust ls in een zekere mate van geborgenheid te leven. De Britse troepen zullen hier dan ook gehandhaafd blijven. De rijke Chinezen evenwel, die juist bezig waren have en goed van Hongkong, waar zich de laatste tijd nogal eens woelingen voordeden, naar Singapore over te brengen, be rekenen nu waar hun bezittingen het meeste gevaar zullen lopen. Voor de twee miljoen inwoners van de stadstaat Singapore betekent het vertrek van de Britten in wezen een levenskwestie, zowel economisch als militair. Zodra premier Wilson het sein tot inscheping heeft gegeven verliezen op slag 45.000 mensen hun broodwinning. V: Fabricage van ■5 onderdelen (Van onze luchtvaart medewerker) ■tIJSWIJK Het Avio-Die- n vliegbedrijf is deze week j gonnen met de fabricage 48 n F-5 straaljageronderdelen, «armee een bedrag is ge bloeid van 30 miljoen. Hier- )or kon de huidige bezetting de fabriek gehandhaafd 'Miven, want door een ge- Dejjzigd revisie-systeem bij de rlijbht.macht waren enkele dui- et!nden werkuren vrijgekomen. Jij het Avio-Diepen bedrijf dat op [vliegbasis Ypenburg is gevestigd een dochteronderneming van ter is, werken 678 personen, jst de samenbouw van het romp- Idenstuk voor de Northrop F-5, richt deze fabriek onder andere isie, reparatie en modificatie- rkzaamheden aan militaire vlieg- »en en de Friendship. 'ot nog toe had het bedrijf werk- mheden verricht voor twintig ver- illende landen, waarbij de Kon. ihtmacht wel de grootste klant Thunderstreak en Hunter laljagers komen evenwel niet meer ir een grote beurt in aanmerking "lelijks kwamen er zo'n vijf van LONDEN Bekommerd kijkt Zuidoost-Azië na het besluit van Engeland zyn troepen uit het Verre Oosten terug te trekken naar de toekomst. Britse officieren en ambtenaren die eraan gewend zyn geraakt, dat zij ip voormalige koloniën met de nek worden aangezien, constateren nu met verbazing en ook wel enig leedvermaak, dat men lien in Zuidoost-Azië niet kwijt wil. Ongeveer een vijfde van hen zijn gastarbeiders, die naar hun landen zullen moeten terugkeren. Singapore zou enkele honderden miljoenen aan de creatie van nieuwe arbeidsmoge lijkheden moeten uitgeven. Het is niet waarschijnlijk dat Engeland dit bedrag in zijn geheel zal kunnen fourneren. Dan dreigt voor Singapore de periode van sociale rust en wel vaart, die acht jaren bestuur onder de dynamische Chinese premier Lie Kwan Joew hebben gebracht, om te slaan in een crisis van massale werk loosheid en politieke onrust. Niet alleen de economie, maar ook de verdediging van Singapore wordt naar de mening van de premier ern stig bedreigd wanneer de Britten heengaan. De 43-jarige Lie is daar mee wederom woordvoerder van een groeiend aantal staatslieden in Azië, die in de militaire aanwezigheid van het Westen de enige garantie voor de veiligheid van hun landen zien. Oog gericht op VS Toen hij eind vorig jaar in Washington was waarschuwde Lie president Johnson dat Thailand, Ma leisië en Singapore spoedig door on dermijning zouden worden bedreigd wanneer Amerika zich te snel uit Zuidoost-Azië zou terugtrekken. Het is daarom dat deze landen, en ook Australië en Nieuw-Zeeland nu het besluit van Engeland gevallen is, het oog angstvallig op de VS gericht hou den. Men noemt de Britse maatregelen het doek, dat over de laatste stralen van een eens wereldomvattend impe rium valt. Het operatiemes van Wilson ging dieper dan men had ver wacht nu hij ondanks waarschu wingen van de bondgenoten met de VS voorop voor 1971 behalve het Verre Oosten ook de Perzische Golf van de Britse aanwezigheid berooft. Maar de Britse regering staat finan cieel nu eenmaal met de rug tegen de muur. LONDEN De Britse minister van financiën, Jenkins, de man achter het bezuiningsprogramma. heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard dat de belastingen omhoog zullen gaan. Hij zei dat de aangekondigde be zuinigingen in Engeland en overzee die in de komende twee jaar in totaal 766 miljoen pond moeten bedragen, nog niet voldoende zin om het econo misch getij ten goede te keren. De belastingverhogingen zullen groter zijn naarmate de voordelen van de recente devaluatie teniet worden ge daan door loonstijgingen. De nieuwe begroting zal al op 19 maart worden ingediend, verscheide ne weken eerder dan gebruikelijk. Intussen heeft premier Wilson op een besloten bijeenkomst van de la- bour-fractie gepoogd de oppositie te gen zijn bezuinigingsprogramma te kalmeren. Of hij hierin geslaagd is is nog niet bekend. Maar in labourkrin- gen meent men dat de opposanten toch geneigd zouden zijn de regering te steunen, wanneer morgenavond het debat over de bezuinigingen met een stemming over de vertrouwens kwestie wordt afgesloten. VINKEVEEN In de nacht van dinsdag op woensdag is in Vinkeveen het 8 maanden oude meisje E. J. A. H. door verstikking om het leven ge komen. De moeder trof het kind gistermorgen om half acht roerloos aan in haar ledikantje. Een mond-op-mond-beademing mocht niet meer baten. en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten deze toestellen naar de fabriek, te gen nu nog maar een Starfighter, want deze zijn nog vrij nieuw. De vrijgekomen capaciteit heeft men nu gelukkig tijdig op kunnen vangen door de F-5 opdracht en over een jaar hoopt men maandelijks acht complete rompdelen af te kunnen leveren. Naast dit Rijswijkse bedrijf zijn hierbij tevens ingeschakeld Aviolanda, Fokker Amsterdam en Dordrecht Compensatie De fabricage van 190 rompmidden stukken voor de F-5, vormen een onderdeel van de compensatie-order die ons land uit Canada heeft ontvan gen en in totaal zo'n 130 min. zal gaan omvatten. Ter vervanging van de F-84F en T-33 straalvliegtuigen van de Nederlandse luchtmacht wer den een jaar geleden 75 1-persoons NF-5A jachtbommenwerpers en 30 2- persoons NF-5B straaltrainers be steld. Daarvoor werd een contract af gesloten met de Canadair-fabrieken, die deze Northrop-jager in een ver beterde uitvouring in licentie zou vervaardigen. Naast de 105 KLu-machines zul len er bij deze firma nog 115 voor de Canadese luchtmacht worden ge bouwd, waarvan de eerste een maand geleden gereedkwam. Het is even wel niet uitgesloten dat er nog meer opdrachten zullen volgen. Studenten in Leuven zijn weer roerig in verband met de taalkwestie. De onlusten gaven de Belgische rijkswacht handenvol werk. Hier wordt een Vlaamse student, die ordebewaarders stevig onder bedwang houden, weggeleid. DUSSELDORF Het Openbaar Ministerie en de fiscale recherche van Dus- seldorf zijn een financieel schandaal op het spoor ge komen dat in de geschiedenis van West-Duitsland zijn weerga niet heeft. Volgens het eerste onderzoek heb ben in 1966 en 1967 vier schijnfirma's in Düsseldorf en Essen de overheid voor een bedrag van meer dan 11 miljoen Mark, ruim 10 miljoen gul den, opgelicht door middel van ver. valste verzoeken om terugbetaling van omzetbelasting voor zogenaamde export van kolen en plaatijzer naar Nederland. Er is reeds één arrestatie verricht. Het is de 50-jarige Jacob Napoleon Wirtz die op 11 januari in Essen werd gepakt. De vermoedelijke hoofdfiguren in deze fraude zijn de 43-jarige Friedrich Wilhelm Ermisch en de 25-jarige Brigitte Glinga, bei den uit Essen. Zij zijn voortvluchtig. Vermoedelijk hebben zij de wijk ge nomen naar het buitenland. Schijnfirma's De vier schijnfirma's zijn de Hansa export en de Stahlgrosshandel Glinga, die door Brigitte Glinga wer den opgericht, de Phoe- Fi (AAPSTAD De „gevaarlijke pe- •ide" wat infectiegevaar betreft is V dr. Blaiberg voorbij. Professor •nard zei dit gisteren in Kaapstad, i over een maand of drie kan ech- s gezegd worden of het nieuwe hart of niet zal worden afgestoten, zei >e capaciteit van het hart is bevre- end en er is geen enkel teken van toting. Longen en nieren werken E ir behoren. De geelzucht van voor operatie is bijna genezen, de op ening van zijn benen is verdwe- i, aldus Barnard. 3 'etsontwerp pensioenen huisartsen gereed 1 AMSTERDAM De door de Lan- ilke Huisartsen Vereniging in sa- öwerking met pensioendeskundigen het ministerie van sociale zaken I worpen raamwet voor de regeling huisartsenpensioenen is gereed en or advies doorgezonden naar de ciaal-Economische Raad. Op ee"^" matieve bijeenkomst van de LHV Amsterdam is het wetsontwerp bij leden geïntroduceerd en toegelicht. DOOR De Hagenaar J. C. A. L. van den Heuvel (Obrechtstraat 20), heeft een noodkreet geslaakt. Hij is voorzitter van de stichting De Hazenberg tc Amerongen. In De Hazenberg vin den zwerfdieren een liefdevol te huis. Allemaal kleine vondelingen, die hoogst waarschijnlijk zich eens gekoesterd hebben in een warm nestje bij een baas of bazin. Maar op een kwade dag kreeg die baas of bazin genoeg van de huisgenoot. Vooral in de vakantietijd ontdekt menigeen, dat een huisdier nog iets anders is dan een tafel en een stoel. Een huisdier vraagt elke dae verzor ging, eten, drinken, beschutting. De oplossingen, die sommigen dan vinden zijn voor mij volslagen on begrijpelijk, maar de feiten bewij zen dat het gebeurt. De kat wordt buiten de deur gezet en het huis degelijk afgesloten. Poes redt zich wel... Nu ja, soms redt poes zich inder daad wel, alleen wordt ze van een kussenkatje een zwerfdier. Een ro vende armoezaaier. Tot— tot het einde dat altijd bitter is. Een hond buiten de deur zetten ls moeilijker, omdat de hond ongetwij feld op de stoep gaat zitten jamme ren en dat toch geen gezicht voor de buren is. Daarom mag hij met baasje uit. In de auto. Ergens ver weg gaat het portier open. Het dier springt er blij uit, even frisse lucht... Maar baasje blijft achter het stuur, rrrt weg.... Hebben die dieren geluk in hun ongeluk dan komen ze terecht in De Hazenberg en hebben ze extra ge luk, dan komt daar een nieuwe baas of bazin opdagen. Maar ondertussen moeten ze ge voed en verzorgd worden en dal kost behalve werk en aandacht ook heel gewoon geld. Voorzitter Van den Heuvel heeft nu een noodkreet geslaakt: Er moet meer geld komen. De honden hebben een „speelwei de" van een hectare. Daar staat een afrastering omheen en die moet vernieuwd. Maar de zwervers kun nen niks betalen Dat moeten alle mensen, die zich niet kunnen voorstellen hoe iemand zijn huisdier uit zwerven stuurt, doen. Als die allemaal donateur worden voor 5 per jaar (giro 4228) dan kan de stichting De Hazenberg te Amerongen voortgaan met bet dier- lievend werk. Men kan aannemen, dat er meer dierenvrienden dan die- ren-de-laan-uit-stuurders zijn en zo gerekend zou de stichting het hele maal niet benauwd behoeven te hebben. Wanneer iedereen maar weet dat De Hazenberg deze taak op zich ge nomen heeft. Daarom geven we de noodkreet aan onze lezers door. Met een va- kantietip: Men kan elke middag van twaalf tot vijf uur bij De Hazenberg terecht (Bergweg 10. Amerongen) om het bedrijf te zien en desge wenst er een dier uit te zoeken. Er is, we moeten wel zeggen „helaas", keuze genoeg. nix-Brennstoffe, die door Wirtz werd geleid, en de Handelsunion, waarvan de inmiddels overleden Anton Peters directeur was. Vermoed wordt, dat Ermisch leider van het gehele „con cern" was. Hij zou, kort voordat de zaak misliep, naar Spanje zijn uitge weken. De oplichters gingen nogal eenvou dig te werk. Hoewel geen ton staal of kolen uitgevoerd werd, diende men bij de desbetreffende instantie primi tief vervalste aanvragen tot terugbe talen van omzetbelasting in. Deson danks vielen de vervalsingen niet op. Uitbreiding Pas toen Brigitte Ginga haar „on derneming" wilde uitbreiden en in Essen een niet in het handelsregister ingeschreven firma oprichtte, ging men lont ruiken. Zo ontdekte de fiscale recherche onder meer dat op een douanedocu ment de handtekening van de doua nebeambte ontbrak. Toen dit onder haar aandacht was gebracht, stuurde Brigitte Glinga een eveneens vervalst „officieel" schrijven, waarin het heette, dat ondertekening niet ge bruikelijk was. Dat deed de bom barsten. Schrijver van dit artikel: dg. H. G. Abnia, emeriti»* predikant van de Ned. H-erv. Kerk, ginds 1961 vooraitter an de Staatkundig Gereformeerde Party als opvolger van ds. Zandt, Tweede-Kamerlid en lid van de gemeenteraad van Gouda. Ds. Abma is bijna 51 jaar. MET VREUGDE ben ik deze dag uw gast en ik stel het op prfls, dat u me vraagt een boekje open te doen over het zoal» uw redactie zegt organisatiewezen op bijbelse en evangelisch* basis. Met mijn organisatie in dezen moet wel bedoeld zijn die Staatkundig Gereformeerde Partij. Bijzonder plezierig is het juist nu dit artikeltje te schrijven, omdat het dit jaar om heel precies te zijn 24 april vijftig jaar geleden zal zijn, dat onze Partij in Middelburg werd opgericht. Een halve eeuw als we het beleven mogen. Me dunkt, dat deze organisatie op bijbelse en evangelische basis toch wel een beetje bestaansrecht heeft bewezen. Maar men kan terecht, opmerken, dat heel velen niet van noodzaak, mogelijkheden en het gewenste dermate overtuigd zijn als we graag zouden zien. Als we de SGP een organisatie op bijbelse en evangelische basis noemen, schieten we wel in de roos. Het Program van Beginselen zal het wel vertellen. Het eerste het beste artikel zegt: „De Staatkundig Gereformeerde Partij streeft naar een regering van ons volk geheel op de grondslag van de in de Heilige Schrift geopenbaarde ordening Gods". Belijders van het Evangelie kunnen het moeilijk elk naar de zin maken. Indien ze zich afzijdig houden heet het al gauw, dat ze zelf bewijzen blijkbaar geen begrip en belang te hebben, wanneer vraagstukken van deze tijd aan de orde komen. Zodra ze zich gezamenlijk opstellen bazuint men in het rond, dat dit slag mensen de wijsheid heeft gepacht en meent overal het verlossende woord te moeten uiten. Men kan natuurlijk van opinie zijn, dat belijders van het evangelie zich organiseren op bijbelse basis. Met evenveel recht kan men verdedigen, dat het evangelie de grond is, waaruit dank zij merkwaardige groeikracht d* organisatie voortkomt. f^ODS WOORD toch heeft beloften voor dit en voor het toekomende leven. Als er beloften zijn voor het leven hier zijn er ook woorden en ook richtlijnen. Vanuit de Bijbel kan men een zeer specifieke positiekeuze ont wikkelen en het is niet juist om de bijbelse gegevens aanstonds te ver algemenen en aan te passen bij geldende inzichten, die in een bepaalde periode overheersen. De tegenstanders van organisatie op basis van het evangelie ontkennen meestal niet, dat een christen zijn geloof moet belijden en vorm geven. Waax-om zou een aantal christenen, die van gelijk- gevoelen zijn, zich niet mogen aaneensluiten om met elkaar ernaar te streven, dat de volgens hun inzicht zo algemeen zegenrijke richtlijnen van het evangelie in bredere kring begrip, waardering en erkenning verkrijgen? De Bijbel kent als categorie de „huisgenoten van het geloof". Dezen vragen extra aandacht. Mogen huis genoten zich niet met elkaar inzetten Als men organisaties volgens andere criteria gestalte geeft, blijkt dat men het materiële doorslaggevend acht, terwijl geestelijke en godsdienstig* overwegingen slechts een accent mogen aanbrengen. De woorden van Christus: „Mij is gegeven alle macht in hemel en aarde" worden op dez* manier mager verdisconteerd. TTIT het bovenstaande mogen we echter niet afleiden, dat christenen zich' als een heerszuchtige irriterend dominerende groep willen opwerpen. Christus' machtsopvatting sluit juist in dat men de minste wil zijn en gewillig is om te dienen. Ook ontbreekt niet de bereidheid om op bepaald niveau vertegenwoordiger» van een volk of groepering te ontmoeten om te beraadslagen en te beslissen over gemeenschappelijke belangen van ressort of kring. Mij ontgaat echter ten enemale de urgentie van het betoog, dat een belijder alleen maar individueel kan en mag opereren en dat ieder collectief optreden een doodzonde is. In deze wereld weerklinkt menigmaal in diverse toonaarden de uitdaging: „Heeft ook uw God u(Dan. 6 23) en „Wie is de God die u(Dan. 3 15) en het is niet alleen aan de christen maar ook aan de vriendenkring om daarop met woord en daad te antwoorden. Bijbelse en evangelische basis impliceert voor ons, dat we de betekenis van Gods Heilige Wet ook voor deze tijd willen benadrukken. Het feit, dat Christus de Wet vervulde mag niet uitgelegd als een terzijdestelling en af schaffing van die wet. Het heeft wel eens verbazing gewekt, dat mensen die men „met een boekske in een hoekskc" wil interneren zich voor politiek en dergelijk toch laten vinden. De catechismus kan de bevreemding onmiddellijk wegnemen. „Zo Hef als de zaligheid is", begeert men dat de wet door elk geëerbiedigd wordt en dat de zonde wordt gemeden en ontvloden. Liefde tot gerechtigheid drUft uit naar het ganse volk en liefde tot het volk spoort aan om gerechtig heid als het voortreffelijkste voor de natie aan te wijzen en na te jagen. J3E eenzijdige nadruk op christelijke inspiratie als enige stimulans tot activiteit lijkt ons te subjectief, te tijdgebonden en te pragmatisch. Wij zijn overtuigd, dat men ook alle recht moet laten wedervaren aan het ge-inspireerde in verscheidene verschijningsvormen als criterium en motief. Op bijbelse basis betekent voor ons, dat we niet slechts de Bijbel citeren en gebruiken, wanneer dit in de kraam te pas komt en wanneer dit strookt met opvattingen, die we reeds gevormd hebben. Wij moeten niet voor iedere tijd opnieuw uitmaken wat Evangelie zal zijn, maar het Evangelie moet ons maken; breken en maken. Als politieke partij achten we het primaire opdracht om d* Overheid, of deze wil of niet, erkent of niet erkent, te attenderen op haar taak om Gods dienares te zijn. Wie niet dienares Gods is dat zij nog Gods dienares worde. Het zal op bezwaren stuiten om deze opdracht uit te voeren in het kader van partijen, die niet op levensbeschouwelijke leest ge schoeid zijn en ergo de evangelische bereidheid missen. Ley land en BMC smelten samen LONDEN British Motor Holdings Ltd. (BMC) en Ley- land Motor Corporation heb ben gisteren besloten samen te gaan. De fusie van deze twee grote autoconcerns is de groot ste die ooit in Engeland tot stand is gebracht. Er zal een nieuwe maatschappij worden opgericht onder de naam British Levland Motor Corporation Ltd. waarin alle uitstaande gewone aandelen BMC en Leyland zullen worden ingebracht op basis van een gewoon aandeel van de nieuwe maatschappij voor elk gewoon aan deel BMC en Leyland. Het nieuwe concern heeft tweehon derdduizend werknemers in dienst en de totale omzet ervan bedraagt acht honderd miljoen pond sterling per jaar. Nederlander kreeg in België jaar celstraf TONGEREN De rechtbank in het Belgische Tongeren heeft de Ne derlander J. B. uit Budel veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Hij zou zijn doorgereden na een aanrijding, waarbij twee gewonden vielen. Hij kreeg verder nog een boete van 10.000 en zal een schadevergoeding moeten betalen aan de slachtoffers van 7.200. Betere concurrentiepositie tegen de autobedrijven in de VS en ook in Engeland was de voornaamste be weegreden van de fusie. De door de Britse regering gesteunde Industrial Reorganisation Corporation, die actief bij de onder handelingen tussen de twee maatschappijen betrokken is geweest, zal de nieuwe maatschappij een le ning van 25 miljoen pond sterling verstrekken. De Britse ministeries van handel en van technologie zijn op de hoogte gesteld van de ontwik kelingen. DE BILT De Grontmij heeft op dracht gekregen in Frankrijk, nabij Bordeaux, een sportcomplex ter grootte van ongeveer 400 ha aan te leggen. Deze maatschappij heeft na melijk de eerste prijfc gewonnen voor een ontwerp van zo'n complex. De opdracht omvat de aanleg van 153 sportvelden voor o.a. voetbal, rugby, hockey, handbal, basketbal, volleybal-, tennis, athletiek, een grote golflink, acht sporthallen, een cul tuurcentrum, een manegegebouw en een gebouw voor kinderspelen. Het sportcomplex i3 nodig voor de in aanleg komende satellietstad ten noorden van Bordeaux, die 100.000 inwoners gaat tellen. /YOK nu heeft de miljarden ver slindende oorlog in Vietnam zijn stempel gezet op de jaarlijkse bood schap van de Amerikaanse presi dent over de toestand, waarin de Ver. Staten zich bevinden. Steeds duidelijker treedt het pro bleem naar voren, dat Amerika zich grotere opofferingen moet getroos ten om de oorlog in Vietnam en te gelijkertijd de strijd tegen de ar moede in eigen land te kunnen be kostigen. Uit de boodschap valt op te maken, dat de president de vredeskansen voor Vietnam nog niet hoog aan slaat. Blijkbaar weigert Hanoi te genover het staken van bombarde menten enige garantie te geven, die Amerika nodig acht. Johnson heeft het Congres, dat zijn voorstel tot belastingverhoging (met tien procent) niet heeft aanvaard, onder zware druk geplaatst. Het uit blijven er van zou een ramp zijn, waardoor elk Amerikaans gezin zou worden getroffen. Dit is het jaar van de belangrijke presidentsverkiezingen. Gezegd moet worden, dat Johnson zich door dit vooruitzicht niet heeft laten afhou den van het nemen van maatrege len, die zijn persoonlijke populari teit en die van zijn partij niet zullen vergroten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5