EESTTEN ZEELIEDEN OP ZINKEND SCHIP 115 i, bon Johnson wil een serieus gesprek JAMIN Commentaren ÜGroko een. nieuwe Brood voor Sicilianen ligt te bederven jpc&lujce.* S/CRKNUPÜR vóórwil ÓbOHMC, op$ee.ft! Sederlander verspeelt boten op oceaan 'g Loos alarm in Griekenland - HIT WEER Bewolking Bij Vaassen' 47 man weg Dr. Buskes mag niet zo maar op geref. kansel Bejaarde lag twee maanden dood in huis SPINAZIE 750 GRAM van 1.28 voor B0ERENK00L1 750GRAM van 1.16 voor jiteü?a,snie">» "Nieuwe LeMse Courant Donderdag 18 januari 1968 48ste jaargang het kwartet idacteun Or. E. Diemar CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaftich U gheblevan mijn hert in taghenspoetl" L "1 storko ItllLt lf .lor woraansUindc prol. chr. dagbladen I Qe Rotterdammer Oordis Dagblad Courant dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf EW YORK/DEN HAAG Voor zestien opvarenden van het Nederlandse ichtschip Ocean Sprinter was hun schip, dat midden op de Atlantische Oceaan gzij van 20 graden maakte en dreigde te zinken, vanmorgen de strohalm waar- zij zich wel moesten vastklampen. ATHENE Een Griekse regerings functionaris heeft de geruchten te gengesproken als zouden leger en politie in staat van alarm zijn ge bracht. In het noordelijk gelegen Saloniki zou de bewaking van radiostation en postkantoren met commandotroepen zijn versterkt. Vorige maand mislukte in dit gebied koning Konstantijns greep naar de macht. Het mannenideaal van vele •ouwen: een leeuw met !t geduld van een lam. WEISS Broederhand voor dr. Buskes pagina Kernmerk LS sprak met schipper P. W. Bot van de motor reddingboot Prins Hendrik in Den Helder, die giste ren zijn elfde medaille ont ving. In LS is ook een schei dende ouderling aan het woord die zegt, gezien zijn opvattingen in de ja ren twintig en dertig, heel wat milder te zijn gewor- I den. Zie pagina 9. „Voordat u gaat corrigeren, wil ik wel zeggen, dat ik voor salarisver- Jging bij het onderwijs ben." DE BILT Een depressie, die steren over Schotland naar De- imarken trok, veroorzaakte op meeste plaatsen regen. Intussen koerst een nieuwe de- ■essie van Groenland naar het aordoosten. Tussen dit druk- 'steem en een hogedrukgebied Dven Spanje staat een zuidwes- lijke stroming. Een front, dat de voorste be- "enzing vormt van vochtiger icht, lag vanmorgen boven de ritse eilanden en trekt nu met Ke stroming naar onze omge- Ing, voorafgegaan door een in etekenis afnemende rug van oge druk. Morgen zal ons land zich in eze vochtige luchtmassa bevin- en. Er wordt dan ook veel be- 'olking met af en toe regen of aotregen verwacht. De middag- impcraturen zullen ongeveer ezelfde zijn als vandaag. In zeer slecht weer probeer den zij gisteren het schip te ver laten, waarbij zij hun redding materiaal twee boten en een vlot verspeelden. In de onmiddellijke nabijheid 400 mijl ten oosten van Cape Race op Newfoundland lagen twee schepen, de Amerikaan American Racer en de Noor Black Falcon, die niets konden doen. De zee ging te hoog. Drie vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht zijn er gisteren ook niet in geslaagd reddingsvlotten af te werpen. Kapitein B. Solleveld van de Ocean Sprinter heeft, voor dat de radioverbinding uitviel, gezegd dat hij vandaag een poging zou doen het schip toch te verlaten. Er zouden nog twee kleine boten aan boord zijn. Boven het vrachtschip 1239 ton eigendom van scheepvaartkantoor Groningen cirkelde een C 130 van de Amerikaanse kustwacht. De kust- wachtkotter Absecon ging ook op weg naar de ramp, maar vorderde slechts langzaam. De golven gingen 8 meter hoog en de windsnelheid bedroeg 60 knopen. De Ocean Sprinter heeft een gat in de huid en ruim 2 staat vol water. Van de zestien opvarenden zijn ne gen, onder wie de kapitein, Neder landers. De andere zeven zijn Span jaarden. Bij de eerste poging de red dingboot te strijken is één beman ningslid zwaar gewond geraakt. Een deel van de brug is vernield. Via de stand-by liggende schepen werd vanmorgen van kapitein Solle veld vernomen, dat de slagzij wat minder werd en dat het schip in een wat minder gevaarlijke positie was komen te liggen. De Ocean Sprinter was op weg van New York naar Rotterdam. Het schip is enige tijd geleden door re derij Van Es en Co. in Rotterdam naar Groningen verkocht. VAASSEN De Aluminium in dustrie Vaassen N.V. heeft voor 47 werknemers een ontslagvergunning aangevraagd. Dit houdt verband met een reeks interne maatregelen' om de bedrijfsresultaten, die de afgelopen jaren negatief waren, te verbeteren. Na de reorganisatie zal het bedrijf circa 640 arbeiders hebben. Onderzocht wordt of de ontslage nen bij een bedrijf in de omgeving kunnen gaan werken of werk kunnen krijgen binnen het Hoogovenconcern. Zoals bekend bezit Hoogovens bijna het gehele aandelenkapitaal van In dustrie Vaassen. Er zijn de laatste tijd diverse bedrijfsresultaten van AIV te verbete ren. Zo is een investeringsprogramma van 12 miljoen bijna voltooid. Ook het in november genomen besluit de ijzergieterij af te stoten, was een on derdeel van dit programma. WASHINGTON In zijn State of the Union (jaarlijkse boodschap aan het Amerikaanse volk) heeft president Johnson gisteravond nog eens onderstreept dat de Verenigde Staten alleen de bombardementen op Noord-Vietnam zullen stopzetten als dit land verzekert dat: 1. direct na het staken van de bom bardementen ..vruchtbare" be sprekingen zullen beginnen; 2. bet hieruit geen voordeel zal proberen te trekken door zijn militair potentieel in bet zuiden te versterken. De Amerikaanse regering on der zoekt nog steeds de juiste betekenis van het Noord Vietna mese aanbod dat „besprekingen zullen beginnen na onvoorwaar delijke staking van de bombarde menten", aldus Johnson. Als vredesbesprekingen kunnen beginnen op basis van de verklaring van San Antonio (in september afge legd). dan zouden de VS met hun bondgenoten en de communisten overleg plegen om te zien of „een volledig staken van de vijandelijk heden een werkelijk staakt-het- vuren als eerste punt aan de orde zou kunnen worden gesteld". De president zei zo spoedig mogelijk verslag te zullen uitbrengen over de resultaten van deze onderzoekin gen. VERZACHTING? Letterlijk zei dc president in zijn rede tot het Congres dat „de bom bardementen worden gestaakt als spoedig besprekingen beginnen met REDELIJKE HOOP dat deze pro- duktief zijn". Waarnemers zien in deze uitspraak een verzachting van het Amerikaan se standpunt, omdat Johnson in San Antonio verklaarde: „De bombarde menten zullen onmiddellijk gestaakt worden als dit spoedig tot produk- tieve besprekingen leidt." Johnson heeft er nu de woorden „redelijke hoop" ingevoegd. Maar in regeringskringen in Was hington beweert men dat deze woor den slechts betekenen dat de pre sident alleen SERIEUZE besprekin gen wenst. De president vroeg het Congres de gouddekking van de dollar op te heffen, om zo de Amerikaanse Francoise Jordan (35), nicht van de overleden modekoning Dior en ex-vrouw van de Britse nazileider Colin Jordan, is door een Londense rechtbank wegens samenzwering tot brandstichting in een synagoge tot anderhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Zij reageerde met de nazi- groet en een krachtig „Heil Hitier". Het vrachtschip Ocean Sprintt Prinses Margriet, die met haar echtgenoot mr. Pieter van Vol lenhoven Het Loo bewoont, hoopt morgen haar 25ste ver jaardag te vieren. morgen voordeel bitterkoekjes 250 gram van 85 voor 69 niet duur we! heerlijk LUNTEREN De gereformeerde synode heeft haar leedwezen uit gesproken over de tuchtmaatregelen die in 1926-1927 als gevolg van de leeruitspraak van Assen zijn geno men. Maar de synode stelde tevens vast dat de loop van de geschiedenis en de daaruit voortgekomen kerke lijke gescheidenheid een verhindering vormen om aan het herstel van ge meenschap voor het heden de kerke lijke en ambtelijke gestalte te geven van voorheen. Dat betekent dat dr. J. J. Buskes es. niet zonder meer mag preken in de gereformeerde kerken. Zie verder pagina Kernmerk. PALERMO De red dingsacties in het door een krachtige aardbeving getrof fen wstelijk deel van Sicilië komen maar moeilijk op gang. Bovendien tonen de in stanties die de slachtoffers moeten helpen een gebrek aan organisatievermogen. In de havenstad Trapani bij voorbeeld ligt twaalf ton brood, die het buitenland naar het rampgebied ge stuurd heeft, te bederven om dat er niemand is om het uit te delen. De toestand in het rampgebied wordt bovendien verergerd door een golf van plunderingen. Men vreest dat er ongeveer 500 mensen bij de aardbeving om het leven zijn gekomen. Tot dusver zijn er 155 lijken geborgen. Palermo raakte gisteravond weer in een paniekstemming. Het kantoor van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij werd bele gerd door mensen die weg wil den. De treinen naar het vaste land van Italië waren propvol. Een vals alarm leidde tot een uittocht op grote schaal in Mas- sara del Vallo bij Castelvetrano. Wonder In Gibellina hebben red dingsploegen een wonderbaar lijke redding verricht. De redders zagen op een gegeven moment tussen de puinhopen een janken de hond. Zij begonnen te graven en haalden even later een 7-jarig meisje onder het puin vandaan. Het meisje leefde nog. In dezelfde stad haalden ,de redders een vrouw en een baby uit het puin vandaan. De vrouw hield haar kind stevig teg»n z;ch aangedrukt toen zij van onder de steenbrokken werd gehaald. Zij heeft sinds de aardbeving van maandag onder het puin bedol ven gelegen. Intussen stroomt de hulp uit het buitenland onverminderd binnen. De bisschoppelijke vasten actie Nederland heeft een be drag van 1.750.000 lir» ter beschikking gesteld van de slacht offers van de ramp. Schepen uit Napels en Civitavecchia orachten tanks met water en vrachtwa gens met mediscne instrumenten en geneesmiddelen naar Sici'ië. Uit Malta kwamen vijf schepen van de Britse marine met hulp goederen voor de slachtoffers. goudreserves vrij te maken ter hand having van de goudprijs. Zou het Congres hiertoe besluiten, dan zou twaalf miljard dóllar aan goud vrijkomen voor het opkopen van dollars in het buitenland. Vóór 1945 was de voorgeschreven goud dekking 40 procent van de federal reserves; daarna 25 procent. (Voor vervolg zie pagina 9) Iedere aag weer, 'n heerlijke troctatie Spaanse sinaasappelen Droef record FR is een droef record gevestigd. Kwam het nu en dan reeds voor. dat een alleenwonende man of vrouw bevonden werd enkele dagen tevoren in eenzaamheid te zijn gestorven, thans is in haar huisje het lichaam gevonden van een be jaarde vrouw die reeds twee maan den geleden uit dit leven werd weg geroepen. Vaak lijkt het alsof de aarde vol loopt van mensen. Niet zelden kan men er naar verlangen, ook eens even alleen Ic zijn. Dikwijls is er strijd voor nodig om zichzelf te wezen. Maar plotseling ook stuit men, niet zelden als bij toeval, op gevallen van schrijnende eenzaamheid. Ook die oude vrouw in Arnhem heeft zo op het oog haar omgeving gehad. Ieder heeft die, en ook wij vormen een omgeving voor anderen. Maar omgeven wij onze medemens werkelijk met onze medemenselijk heid? Dat is dan tegelijk een mede menselijkheid waaraan inhoud wordt gegeven? Of hebben wij er metterdaad „geen boodschap" aan? .Besmet heef; ARNHEM Twee maanden lang heeft de 76-jarige weduwe A. Basse- leur-Clemens dood in de woonkamer van haar huis in de Rappardstraat in Arnhem gelegen, zonder dat iemand het ontdekte. Ook een opzichter van de stichting waaraan het pand toebehoort had er geen erg in toen hij dezer dagen in de woning moest zijn voor een lekka ge in de waterleiding. De deuren van de woning waren weliswaar op slot, maar buren veron derstelden dat de bejaarde vrouw naar familie in Rotterdam was. Schilders die ook in de woning moesten zijn. hebben gisteren pas ontdekt dat de vrouw dood in de kamer lag. Waarschijnlijk is zij over leden toen zij bezig was met de ka chel. De vrouw is een natuurlijke dood gestorven, zo is later vast gesteld. TYE Geleense gemeenteraad een besluit genomen, dat ver strekkende gevolgen kan hebben. De politie-verordening verbiedt voortaan de toegang tot scholen en andere voor het publiek toegankelijke gelegen heden voor lijders aan tbc en andere besmettelijke ziekten. Bestaat er in Geleen dan een nood toestand? De aanleiding tot de maat regel is één geval van tbc. De man weigerde zich te laten behandelen. De oorspronkelijke formulering toont al. hoe gevaarlijk de hantering van deze verordening kan z\jn. Eerst stond er: geslachtsziekten en besmet telijke hoofdonreinheid, op het laatste moment gewijzigd in andere besmet telijke ziekten. Men zou kunnen veronderstellen, dat de hantering van dc verordening niet veel moeilijkheden op hoeft te leve ren, nu zij duidelijk is gericht tegen één persoon. Maar de omschrijving is rekbaar. Griep is ook een besmette lijke ziekte. In prineipe beperkt de maatregel vrijheid van handelen en bewegen. Bovendien is het verwerpelijk een groep buiten de gemeenschap te plaatsen. KWALITEITS DIEPVRIES De Westduitse bondskanselier Kiesinger heeft leiders van joodse or ganisaties verzekerd, dat zijn rege ring al het mogelijke doet om een opleving van het rechtse extremisme te verhinderen. VAN MAZSIEF MAHONIE, ■HANDIG VOOR. ALLERLEt WAT U MET MAS VERGETEN. (KAN OOK HANGEN) Bureau van dit blad f naam: Ij straat; j P'aa's: DpBrlMat,aan hokje 'wart maken naar Per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1