Deel Leidse raad vindt voor de Hooigracht parkeerschijf nodig IJdele aanwinst van De Lakenhal Commentaar tJEHANDELING VERKEERSNOTANOG NIET AFGESLOTEN Suggestie-De Bree: auto's parkeren boven het water Mist BEHANG J Alleen na afspraak zitting Eerste Leidse flats in Lisse spoedig klaar Vanitas- stilleven van Leidenaar Bailly ecnen Haarlemmerstraat Parkeerpasjes Langzame bus Onbegrijpelijk Glippertje Parkeergarages Kortparkeerders Eerste vrouw Geloofsbrieven Benoemingen T 15 UWE LEIDSE COURANT DINSDAG 16 JANUARI 1968 Bruto huur plm. f 165,- per maand LISSE Zaterdag is, zoals wij gisteren in een deel onzer edities al berichtten, het gereedkomen van de duizendste woning van de wo- ningbouwver Volksbelang gevierd in combinatie met het 60-jarig be- iat JJJJEIDEN Een deel van de Leidse raad blijkt veel te leien voor het in de blauwe zone parkeerschijfop- oe<i in linen van de Hooigracht teneinde tegemoet te komen 1. in de wens van de directie van het St. Elisabeth-zieken- om lang parkeerders hier te verdrijven ten gunste kortparkeerders (ziekenhuisbezoekers e.d.). Ver- is er een algemeen verlangen naar royale stallings- tegenheid voor fietsen en bromfietsen in de binnen- 1 aid tegen een redelijk tarief. 'y ontlenen dit aan een lang debat over het rapport „Verkeerszaken Ie binnenstad", dat gisteravond om negen uur, na het afwerken van alklandere agendapunten begon en dat om kwart voor twaalf werd ge- avl)rst tot de volgende vergadering. Om een „uitschieter" te releveren: heer De Bree (KVP) deed de suggestie langs een aantal walkanten !keerstroken-op-palen boven het water te bouwen. Later op de avond imde hij een dergelijke parkeermogelijkheid maar een „gek ding" ji wethouder mevrouw Den Haan hem had gewezen op het waar- lijnlijk onmogelijke karakter ervan. ringen met mini-bussen; zij zag voor een afgesloten Haarlemmer straat wel iets in een „Glippertje" en zij wilde graag weten hoe B. en W. een busstrook op de Breestraat denken te markeren. Omdat di*. Roorda had voorgesteld het parkeren op het Rapenburg westzijde te verbieden of - te be perken, wilde mevrouw Geelkerken weten hoe het nu staat met de tijdens de begrotingsbehandeling na intrekking van de motie van haar fractie over het Rapenburg gedane toezeggingen. PSP-er Frans bepleitte twee ring wegen rondom de stadskern met daarop enige parkeergarages. lot zijn spijt had de heer De te nagenoeg geen vrije parkeer- atsen op de bij het rapport ge rede kaarten kunnen vinden; dat Raadslid De Bree: auto's op palen id hij een kwalijke zaak. Dat lenburg en Steenschuur pas in tweede fase van het rapport in mre zone worden opgenomen, be- jmde hem. sluiting van de Haarlemmerstraat op zaterdagen met ingang dit jaar) van 9 uur tot half 6 h c hem niet haalbaar; hij zag meer kh een periode van 10 tot 5 uur. Ie ^slotte bepleitte hij parkeer- teiten voor artsen, vroedvrou- 1, wijkverpleegsters en dergelijke ïede voor invaliden en gehandi- at het „woonparkeren" (waar- hij het parkeren van de auto j v bij de eigen woning bedoelde) ds moeilijker wordt in de bin- stad. zat de heer De Bree be id niet lekker. heer Pompe (Noodraad) was resoluut. Maak van de hele nstad een blauwe zóne ad- lekerde hij, en geef artsen en risfloners ontheffingspasjes. Hij t I in het midden hoeveel ruimte n Idan nog over zou. zijn voor jte kortparkeerders. Ie Haarlemmerstraat wilde hij na Juiting toegankelijk zien blijven bedienend verkeer als bakker jK:|nelkboer; ook hij was geporteerd S;jr de tijd van 10 tot 5 uur. %et veel omhaal van woorden •^{klaarde de heer Roorda (PvdA), hij in het rapport een analyse de binnenstadactiviteiten had Slist. Hij wilde een langere par- rperiode voor sommige gedeelten de binnenstad zien gerealiseerd, htueel tegen een hoger tarief. bus vond hij momenteel nog zo frequent en zo vlug als wel ïselijk is en in het rapport had weinig positieve maatregelen onden ten opzichte van die bus; wordt alleen gerept over een strook op de Breestraat en par- rbeperking op de Botermarkt. Onbegrijpelijk vond de heer Roor- Mhet: at het uit de richting Blauw- rtsbrug komende verkeer op de nscssekade nog steeds links af slaan naar de Apothekersdijk; it de Stationsweg nog steeds n éénrichtingsverkeer heeft; at auto's vanaf de Beestenmarkt Steenstraat mogen kruisen naar Narmstraat. roor de Morsstraat leek één- ïtingsverkeer in de richting van Morspoort wenselijk. (v Mevrouw Geelkerken (prot.- wilde iets horen van erva- Ook de heer Portheine (WD) zag voor de Haarlemmerstraat meer in een afsluitperiode van 10 tot 5 uur. Hij was voor een langere par keermogelijkheid in de nabijheid van horecabedrijven. Voor het over- kluizingsplan-De Bree voelde hij niets. Hij was voor snelle bouw van parkeergarages. Wat dit laatste betreft, deelde wethouder mevrouw Den Haan mee, dat over twee weken hierover intern beraad plaats heeft. Van afsluiting van de Haarlemmerstraat van 9 tot half 6 dan wel van tot 5 uur wilde zij beslist geen halszaak maken. Dat men ongestraft palen in het water kan zetten ter wille van parkeer voorzieningen, kwam haar onwaar schijnlijk voor. Verder beperkte zij zich in haar reeds vóór de vergadering op gesteld antwoord tot algemeen heden. Reden waarom de raad aandrong op een gedetailleerdere beantwoording in een extra ver gadering of tijdens de normale volgende vergadering. Men besloot tot het laatste. Om nog enkele punten uit het antwoord van mevrouw Den Haan te noemen: Leiden moet geen' openlucht museum worden; momenteel verdringt de lang- parkeerder de kortparkeerder en dat vraagt om maatregelen; bij alle maatregelen, die in de toekomst worden getroffen, moet uitgangspunt zijn, dat het centrum voor alle verkeerssoorten bereikbaar moeten blijven; Door de in het rapport genoemde maatregelen wordt voor 2000 kort parkeerders extra ruimte gevonden. De vroegere agenda leverde na genoeg geen stof voor discussie op. Naar aanleiding van het voorstel inzake een voorlopige salarisver- De Hooigracht, waarvan de parkeerstroken vrijwel geheel door langparkeerders worden bezet maar waarvoor een deel van de raad graag de parkeer schijf wil zien ingevoerd, spe ciaal ten gerieve van bezoekers van het St. Elisabeth-ziekenhuis. hoging van 2 procent voor ambte naren diende de heer Van Baaren (PvdA) een mede door de heren Lamers (prot.-chr.), Ham (KVP) en Frans (PSP) gesteunde motie in, waarin wordt gesteld, dat deze voorlopige verhoging niet toereikend is om de verwachte kostenstijging op te vangen, terwijl het college van B. en W. wordt verzocht dit ter kennis van Kabinet en Tweede Kamer te brengen. Met 23 stemmen voor en 11 tegen werd de motie aan vaard. Daarna werd het voorstel evenals alle andere voorstellen, goedgekeurd. Nadat de heer Portheine tot ambtenaar van de burgerlijke stand was benoemd (uitsluitend voor het voltrekken van huwelijken), deed burgemeester Van der Willigen mevr. Kerling de suggestie zich (als eerste vrouw in Leiden) ook voor deze functie beschikbaar te stellen. Rest ons. voor het opsommen van een aantal benoemingen, nog te vermelden, dat de geloofsbrieven van de heren Van der Horst (PvdA) en Amptoneijer (PSP) in orde wer den bevonden en dat beide heren door de raad werden geaccepteerd, zodat zij in de volgende vergadering kunnen worden geïnstalleerd. Na de tweede koffiepauze had wethouder Menken de leiding. Bur gemeester Van der Willigen had toen de vergadering verlaten. Benoemd werden tot lid van de com- mislse voor de openbare werken (vacature de heer B de Kier): de heer A J Kret; lid van de commissie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit (vaca ture de heer B de Kier)? de heer J C Elsgeest; lid van de commissie voor de Inrich tingen „Endegeest" c.a. (vacature de heer J C Elsgeest): de heer Provó Kluit; lid van de commissie voor het Open baar Slachthuis (vacature de heer A J Kret): de heer Provó Kluit; lid van de commissie voor de Gemeen telijke Werkplaats (vacature de heer A J Kret): de heer Provó Kluit; lid van de commissie civilele Verdedi ging (vacature de heer A J Kret)? de heer Provó Kluit: lid van de commissie voor de uitvoering van de Spaarverordenlng 1960: de heer J C Elsgeest; lid van de algemens raad van het rechts persoonlijkheid bezittend li chaam ..Ge meentelijke Gasvoorzienlng Zuid-Holland": de heer Elsgeest en tot plaatsvervangend lid de heer Van der Vliet; ambtenaar van de burgerlijke stand, uit sluitend belast met het voltrekken van huwelijken: mr. Th Portheine; Voorts werd aangewezen als vertegen woordiger van de gemeenteraad om be zwaren en opmerkingen naar voren te brengen tegen het door het bestuur van het centraal orgaan voor het gemeente lijk voortgezet onderwijs toegezonden ont- werpdcelplan van scholen voor gemeen telijk voortgezet onderwijs ten behoeve van het scholenplan 1970-1971-1972 de heer S Sannes. LEIDEN Zoals wij vorige week al in het kort hebben berichtheeft De Lakenhal in de Londense kunsthandel een schilderij aangekocht van de Leidenaar David Bailly. Het uit 1651 daterende werk, dat 89 bij 122 cm meet, stelt een zgn. vanitas-stilleven voor. Het draagt rechts onder aan) het opschrift: Vanitas vanitum et omnia vanitas, d.w.z.: IJdelheid der ijdelheden, alles is ijdelheid. Het stilleven symboliseert de ver gankelijkheid: zandloper, schedel, rozen, pijp en kaars wijzen op de kortstondigheid van het leven. In trigerend is een in grijze tonen ge houden en nauwelijks zichtbaar vrouwenportret achter (het smalle, hoge wijnglas. De ovale portretjes op tafel zijn van Bailly zelf en van een onbekende vrouw. De indentiteit van de jongeman die het portret van Bailly vasthoudt, is niet bekend. David Bailly werd in 1584 in Leiden geboren als zoon van de schrijf- en schermmeester Pierre Bailly, die ook zijn eerste leermees ter was. Hij leerde portretschilderen bij de schilder Comelis van der Voort in Amsterdam, waarna hij van 1607 -tot 1613 in Italië en Duits land verbleef. In laatstgenoemd jaar vestigde hij zich weer .in Lei den, waar hij tot zijn dood in 1657 bleef. Hij werd bekend als tekenaar en schilder van betrekkelijk kleine por tretten, waarvan een aantal be waard is gebleven. Zyn stillevens zijn zeer schaars; het nu aangekoch te vanitas-schilderij is het enige ter wereld in een openbare verzameling, zelfportret Toch zijn het juist de stillevens en vanitas-voorstellingen waarmee Bailly school heeft gemaakt. Tot zijn leerlingen die dit genre be oefenden, behoren Pieter Potter (de vader van de bekendere Paulus), Harmen en Pieter Steenwijck en Jan Davidz. de Heem. Merkwaardig ge noeg waren die leerlingen al met een of meer werken in De Lakenhal ver tegenwoordigd, terwijl de meester zelf tot nog toe ontbrak. Curieus is, dat hij als portret schilder al wel in De Lakenhal aan wezig was: op een schuttersstuk van Joris van Schooten heeft hij zijn ei gen portret geschilderd. Hij komt daarop voor als officier van het oranje-wit-groene vendel. Het vanitas-schildery hangt ty- delyk in de nis die toegang geeft tot de Hartevelt-zaal. Het is de bedoe ling alle aanwinsten daar enige tijd op te stellen De aankoop van het stilleven was mogelijk door financiële steun van de Vereeniging Rembrandt de Ver eniging van belangstellenden in De Lakenhal en de Stichting openbaar kunstbezit. T EIDEN IS een „Komitee voor een leefbaar Leiden" rijk. Twee jongemannen deelden gisteravond bij de deur van het stadhuis stencils uit aan de raadsleden die aan de hand van een nota de verkeerstoe- stand in onze stad zouden gaan be spreken. In het stencil werden tien vooruitstrevende maatregelen ge noemd om te voorkomen dat onze mooie oude stad één parkeerplaats annex roetsjbaan wordt. Sommige suggesties van dit comité verdienen overweging. Ook daarom al is het jammer dat het kennelijk niet de moeite heeft genomen zich op de hoogte te stellen van enkele een voudige spelregels. Het is bijv. niet gebruikelijk, op deze wijze met de gemeenteraad in contact te komen. Niet omdat hij een in hoogheid gezeten college zou zijn maar omdat hem toch wel en kele dagen mogen worden gegund om zich te verdiepen in wat in de burgerij leeft. Er is dan ook een tijdstip aangegeven om een brief nog in behandeling te kunnen nemen. Erger vinden wij de anonimiteit waarin het comité zich hult. Van onze besuursorganen wordt, door de toenemende informatiebehoefte steeds meer openheid verlangd. De mist rond dit „Bericht aan de Leid se gemeenteraad" is daarmee wel flagrant in strijd. De raad keurde het dan ook geen woord waard. Men kan zich zo gemakkelijk als progressief aandienen. Moeilijker is het, het werkelijk te ziin. meer dan 1000 dessins w Haarlemmerstraat 111 Goedkering voor sporthal aan de Boshuizerlaan LEIDEN Gisteren is de rijks goedkeuring binnengekomen voor de bouw van een sporthal aan de Boshuizerlaan. staan van deze vereniging. Boven dien werd het hoogste punt bereikt van een complex van 552 etagewo ningen in de Poelpolder. Van deze ruime, vier kamers tel lende woningwetwoningen, zyn er 181 bestemd voor Leidse woning zoekenden. Dit aantal maakt deel uit van het Leidse woningwetcon tingent 1966, dat wegens grondge brek niet op Leids gebied kon wor den gebouwd. In het kader van de samenwerking in het Leidse bouw- district heeft Lisse de realisering van dit project toen op zich geno men. Centraal verwarmd De oppervlakte van de kamers in deze centraal verwarmde flats is als volgt: woonkamer 22 m2. keuken 12 m2, slaapkamers 11 m2, 8.65 m2 en 5.9 m2. Verder bevatten zij een hal van 11 m2 en een doucheruimte van 3 m2. Elke woning krijgt 7.35 m2 bergruimte. De huren van deze woningen, waarvan de eerste naar verwach ting nog deze zomer kan worden opgeleverd, zullen omstreeks 160 a 170 gulden per maand bedragen, inclusief servicekosten en centrale verwarming. Leidse woningzoekenden kunnen zich als gegadigde opgeven by het bureau Huisvesting, Hooigracht 79. Leidse artsen tegen volle wachtkamers LEIDEN In navolging van Noorclwykse en Voorschotense collega's, die op dit punt al ge ruime tyd goede ervaringen heb ben opgedaan, heeft nu ook een aantal Leidse huisartsen besloten alleen na afspraak zitting te hou den voor patiënten. Nadat enige tyd geleden al de artsen Tegelaar en Brand deze methode gingen beproeven, hebben nu ook de dok toren W. en J. de Bruyne hun patiënten laten weten, dat met ingang van 1 februari het vaste spreekuur is vervallen. De nieuwe regeling (behandeling volgens af spraak) geldt zowel voor parti culieren als voor fondsleden. In een uitvoerig schrijven aan hun patiënten delen de heren De Bruyne mee, dat met de nieuwe regeling niet alleen een eind wordt gemaakt aan het probleem van de volle wacht kamers, voor de artsen is de rege ling ook een middel om tot een betere, meer efficiënte praktijkvoe ring te komen. Door de mogelijk heid een afspraak te maken (dat dient 's morgens vóór 9 uur telefo- .nisch of mondeling door een huis genoot te gebeuren) zal het, aldus de doktoren De Bruyne, velen veel beter uitkomen naar het praktijk huis te gaan in plaats van de arts te vragen een visite te maken. Men behoeft nu immers niet meer te wachten, een oppas heeft men thuis niet lang nodig, terwijl het mogelijk is, dat iemand even met de patiënt heen en weer rijdt. Een beperking van het aantal visites is volgens de doktoren De Bruyne bovendien ge wenst., omdat de toenemende ver keersdrukte tot gevolg heeft, dat de arts meer tijd nodig heeft om by zijn patiënten te komen. Waardoor de tijd, die hij daadwerkelijk voor zijn patiënten ter beschikking heeft steeds minder wordt. Volgens de nieuwe opzet van de huisartsen De Bruyne zal de middag besteed worden aan het behandelen volgens afspraak. De morgenuren komen vrijwel geheel beschikbaar voor het maken van visites, 's Mor gens vroeg wordt weliswaar een spreekuur van een half uur gehou den, maar dit staat alleen open voor het verkrijgen van verwijskaarten voor de oogarts, herhalingsrecepten en wondbehandelingen. Zowel in Noordwijk als in Voor schoten heeft het behandelen vol gens afspraak alleen maar gunstige reacties tot gevolg gehad. Het pu- bleik waardeert het, dat men geen tijd meer verspilt met wachten, ter wijl de arts minder gespannen dan voorheen met ziin patiënt de tijd vol kan maken, die hij bij het tele fonisch contact dacht "nodig te heb ben. Prof. Chorus spreekt voor kinderbeacliennine O LEIDEN Op vrijdag 2 februari om acht uur 's avonds houdt de Con tact-commissie kinderbescherming Leiden en omstreken in samenwer king met de Vereniging Pro Juven- tute Rijnland en de RK Vereniging voor gezinsvoogdij en patronage een contactavond in de Lidwinaschool, Lammenschansweg 6. Prof. dr. A. Chorus, hoogleraar in de psycholo gie aan de Leidse universiteit, zal spreken over: Feiten en inzichten der moderne ontwikkelingspsycho logie die van belang zyn voor de kin derbescherming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3