AL BIJNA DODEN VIJFHONDERD OP SICILIË Commentaren Blaiberg wandelde van bed naar stoel fBQN liS>S°a'snle™e JAMIN Benelux: contact met Engeland ftntïCuxe.* s/emupeR voorwii eenniime. Obmvn&e., apfee-ft' Saigon levert felle kritiek op Amerika Palermo thans een verlaten stad Reddingsploegen zoeken nog Paus Paulus schenkt geldbedrag Een verwoest Gibellina Officier gelast gerechtelijk vooronderzoek Brood 2 cent duurder Pr. Vader wilde pijn van zijn kinderen wat verzachten J naam: teïïSSÏK- Aft f! F. DIEMER drtdacteur: Dr. E. Diemar rfdkantoor Leiden Engeland en Amerika zijn twee landen die door dezelfde taal gescheiden zijn. SHAW 9 Nieuwe wereld campagne bijbel genootschappen pagina Kernmerk Dinsdag 16 januari 1968 48ste jaargang 'I#** De Rotterdammer r Oordts Dagblad CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „SUntvastich it ghablavan mijn hert in teghenipoetl" Haagse Courant Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf LS is op muskusrattenjacht geweest in Zeeuws-Vlaan- deren. Tevens vertelt foto graaf H. Klip in LS van deze keer dat zijn actie voor Engeland succes heeft. Vandaag wil hij minister Luns vragen te poseren voor een foto op pro-Engeland-folders. Zie Pagina 9 RUDICARRELL BIJ DUITSE KIJKERS NIET VERGETEN - PAG. RADIO TV. ,We hebben een geheime vergade ring...." HET WEER DE BILT Een aktieve de pressie, die gisteren ook in Ne- Vderiand stormachtige winden Wroorzaa'kte, was vanmorgen Atyven Rusland aangekomen. In middels ligt een volgende oceaan- IHepressie dicht bij Ierland en verwacht wordt dat deze in de richting van Noorwegen zal .trekken. De bijbehorende frontensyste men passeren ons land vandaag en morgenochtend met regen of motregen. De wind kan toene men tot krachtig of bard uit het zuidwesten. Morgen zullen in de loop van dag opklaringen zich vanuit het western over het gehele land uitbreiden. In het temperatuur- verloop komt over het algemeen maar weinig verandering. Vele gevluchte Sicilianen sliepen in tenten in de sneeuw. Troosteloos en verlaten ligt het totaal verwoeste Gibellina, eens een dorp met 6410 inwoners, nu niet meer dan een puinhoop. Politiemannen en militairen zoe ken al twee dagen naar even tuele overlevenden van de zware aardbeving, die Sicilië trof. Meer dan honderd inwoners van het dorp zullen er nooit meer terug keren: ze vonden de dood onder het puin. Gevluchte inwoners vragen de redders of zij ook mogen gaan zoeken naar familie leden en vrienden. Dat is echter nog niet mogelijk omdat het in stortingsgevaar nog zeer groot is. PALERMO Dc aanhoudende aardbevingen in hei westelijke deel van Sicilië hebben aan naar schatting vijfhonderd mensen het leven gekost. De dorpen Montevago (300 doden) en Gibellina (100 doden) zijn geheel verwoest. Er zijn de laatste twee dagen niet minder dan twaalf zware schokken gevoeld. De hevigste kwam gister morgen om drie uur. Deze was voor af gegaan door enkele lichtere, zodat velen in de gelegenheid waren op tijd hun woningen te verlaten. NÏET GEVLUCHT Het grote aantal slachtoffers in Montevago f3000 inwoners) zou te wijten zijn aan het feit dat de meeste inwoners niet zijn gevlucht omdat zij vertrouwden op de hechtheid van hun huizen. Mede door de slechte (telefoon) verbindingen kwam het reddings werk pas gisteren- in de loop van de dag op gang. Het leger heeft veld hospitalen ingericht, waar ook drin gende operaties worden uitgevoerd, en veldkeukens ingeschakeld voor de bereiding van warme maaltijden voor de getroffenen. Ook verscheidene landen hebben hulp aangeboden. De VS sturen vliegtuigen, tenten, levensmiddelen en medicamenten en Engeland heeft voor he^ vervoer van goederen ma rineschepen ingeschakeld. Drie Britse artsen en zes verpleegsters zijn al in Palermo aangekomen. Paus Paulus heeft een geldbedrag geschonken. Na instorting kerk DEN BOSCH Op last van de officier van justitie mr. M. J. Brui gom, is een gerechtelijk vooronder zoek gelast naar de gedeeltelijke instorting van de Sint Lucaskerk in Den Bosch. Dit vooronderzoek zal worden gevolgd door een uitgebreid justitioneel deskundig onderzoek. Zoals bekend werd zaterdagmiddag door een instortende muur van deze kerk een jongen van twaalf jaar ge dood; zijn moeder werd zeer ernstig gewond. Zoeken naar vrede taak van Z.-Vietnam ^3 SAIGON De Zuidvietnamese (resident Ngoejen Van Thieu eeft gisteren ernstige kritiek ge- iverd op de VS. Niet de VS Laar Zuid-Vietnam dient een 5~;ntrale rol te spelen bij het zoe- Ken. naar de vrede, zo verklaarde Mij in een toespraak tot hoofd- •dacteuren. ïlVan Thieu schijnt het voorts niet pns te zijn met de resultaten van de Lmerikaans-Cambodjaanse bespre- ingen in Pnom Penh vorige week. lij zei dat zijn strijdkrachten zich Jet volledige recht voorbehouden de fietcong tot over de grenzen »e ach- ervolgen. Verder verklaarde hij dat pj nooit meer een wapenstilstand zal plengen omdat de Vietcong een lergelijk bestand toch zal schenden. [Hij drong er op aan dat secreta- ls-generaal Oe Thant van de VN een Jezoek aan Vietnam brengt. Thant is zichzelf en aan de VN ver- [licht om een completere v^orlich- |ng uit de eerste hand te krijgen, al- Thieu. De beste oplossing voor de moei- Ijkheden aan de Cambodjaaac-Zuid- [ietnamese grens achtte hij de vor ming van een internationale politie macht. J In Washington verzekerde minister Tan buitenlandse zaken Dean Rusk Bat er geen beslissingen over de toe komst van Zuid-Vietnam zullen wor- genomen zonder dat daarover „de wettige en constitutionele rege ring van dat land" wordt geraad pleegd. Hij zei tevens dat met de bestudering van het jongste -aanbod van Hanoi inzake vredesbesprekingen „enige tijd kan zijn gemoeid". Vooraanstaand Een comité van acht vooraanstaan de Amerikanen, onder wie ex-presi dent Eisenhower, is voorstander van een bombardementspauze op voor waarde dat Hanoi geen mensen en materiaal naar Zuid-Vietnam brengt. In de commissie, die Johnsons poli- tek steunt, zitten ook de voormalige opperbevelhebber Omar Bradley, de gewezen senator Paul Douglas en Nobelprijswinnaar Eugene Wigner. Gouverneur George Romney van Michigan, die dingt naar het republi keinse presidentskandidaatschap, heeft een plan ontvouwd voor vrede in Zuidoost-Azië. Het Vietnamese conflict moet worden opgelost door besprekingen tussen Saigon en het Nationale bevrijdingsfront en de grote mogendheden moeten garanties geven voor handhaving van de vrede j in Vietnam, Laos en Cambodja. Nam Dac gevallen Uit de Laotiaanse hoofdstad Vienti ane wordt vernomen dat de Commu nistische Pathet Lao dankzij de steun van de Noordvietnamese luchtmacht de royalistische enclave in Laos, Nam Bac, heeft veroverd. Ongeveer 2000 man royalistische troepen werden vermist. De Laotiaanse bevelhebber generaal Koeprasith Abhay zei dat zijn troepen in alle richtingen waren gevlucht. De Laotiaanse minister van finan ciën verklaarde dat vier Noordviet namese vliegtuigen de royalistische troepen hadden gebombardeerd in de provincie Sam Neua ten oosten van Nam Bac. Twee van de toestellen waren neergeschoten. De minister toonde foto's van de vliegtuigen en enkele stoffelijke resten. De doden zijn op Sicilië nog lang niet geteld. Met man en macht zoe ken reddingsploegen nog onder het puin naar doden en overlevenden. Enkele vrijwel geheel verwoeste zijn nog niet bereikt. Lange rijen mensen, afkomstig uit de getroffen dorpen Gibellina, Sa- lemi, Santa Ninfa, Montevago, Pog- gioreale en Salaparuta, trokken gis teravond langs de nog op^n zijnde verkeerswegen. In het zwart geklede vrouwen met kleine kinderen in de armen en mannen met dekens op de rug strompelden voort in een ijzige koude. Velen sliepen oek varmacht weer in tenten in de sneeuw. Sicilië rouwt om zijn vijfhonderd doden en meer dan duizend gewon den. Zelfs de hoofdstad Palermo is een verlaten stad. Duizenden zijn weggetrokken en kamperen in de omgeving. Het was voor het eerst na zestig jaar dat een dergelijke natuurramp zich in dit deel van Italië voltrok. In 1906 kwamen op Sicilië 85.000 mensen om het leven toen de stad Messina bij een aardbeving met de grond werd gelijk gemaakt. DEN HAAG Het brood wordt met ingang van maandag a.s. twee cent duurder. De gestegen bloemprijs en andere kostenstijgingen voor de bakkers (huurverhoging, transport kosten) zijn daar de oorzaak van. Goedkeuring voor de prijsverho ging is verkregen van Economische Zaken. Blank brood gaat in de grote steden 69 cent kosten, volkswit 67 en volksbruin 66 cent. In kleinere provinciesteden worden die prijzen resp. 70, 68 en 67 cent en in alle andere plaatsen 71, 69 en 68 cent. Het geldt hier maximum bedra gen. SCHIPHOL Luit.-kol. Edward Metzger, de militaire vice-atta- ché van de Amerikaanse ambas sade in Warschau, is maandag ochtend met zijn echtgenote en zoontje naar Boston vertrokken. De diplomaat is door de Poolse regering uitgewezen op beschul diging van spionage. VOOBTZETTIXft WEKK EEG BRUSSEL De Bencluxlanden hebben een akkoord bereikt, waar van de basisgedachte is dat men bin nen de Europese gemeenschap van de Zes verder moet werken op de punten die onder de verdragen val len, doch dat men voor alle andere gebieden vrijheid van handelen moet voorbehouden, met name met Enge land. Een algemeen politiek program van zes punten zal worden voorge legd aan de andere leden van de gemeenschap en aan de landen die toetreding hebben gevraagd. Minister Luns gaf na afloop van de conferentie te verstaan, dat de Bene- luxlanden eventueel met zijn drieën op de aangegeven weg zullen voort gaan, indien West-Duitsland en Italië niet willen meewerken. Niet duidelijk is of het overleg over het program tot de Vijf zal wor den beperkt dan wel dat ook Frank rijk erbij wordt betrokken. De Vijf zullen wellicht aan het eind van de maand, als te Brussel de minister raad van de Westeuropese unie bij eenkomt, inleidende besprekingen voeren. osram O Het program van zes punten komt op het volgende neer: De Beneluxlanden blijven voor stander van verdere interne ontwik keling van de gemeenschap en uit breiding ervan. Zij zullen geen beslissingen ne men die ingaan tegen de Europese verdragen. Zij blijven contact onderhouden met Engeland en andere kandidaat leden om uitbreiding te bevorderen. Zij zetten hun inspanningen bin nen het kader van de Europese ver dragen voort, maar achten contact voor alle overige gebieden met alle andere belanghebbende Europese landen nodig. Op het gebied van de buitenlandse politiek zullen zij hun consultaties verdiepen en proberen uit te brei den tot landen buiten de gemeen schap. Men zou een lijst van onder werpen kunnen opstellen, waar over nationaal pas beslissingen kunnen worden genomen na overleg met alle partners. Me tEngeland en de andere kan didaat-leden zullen contacten wor den onderhouden om de best moge lijke betrekkingen te handhaven en het ontstaan van een kloof met de Zes te voorkomen. Naar verluidt wordt voóral gedacht aan de mogelijkheid van technolo gische samenwerking. De drie opperhoofden van het Krem lin Brezjnef. Kosygin en Podgorny I hebben het afgelopen weekeinde in het j geheim een bezoek gebracht aan Polen voor bespreking met regerings- en par- I tijleiders. DEN HAAG De 41-jarige in valide koopman A. R. H. uit Den Haag is gearresteerd, verdacht van een poging tot zware mishandeling van zijn twee zieke kinderen. Hij had hun in ziekenhuizen slaapta bletten gegeven. Hij ontkent de bedoeling te heb ben gehad zijn kinderen stoffen toe te dienen die schadelijk zouden zijn. Hij wilde niet anders dan zijn kin deren wat rust te geven en hun pijn te verzachten. Het tien maanden oude dochter tje van het echtpaar werd op Oude jaarsdag in een ziekenhuis opgeno men. Op 2 januari kocht de vader twintig slaaptabletten. Hij gaf het meisje tijdens de bezoekuren vier keer een gedeelte van een hele ta blet. Zijn vierjarig zoontje, dat op 7 januari in een ander ziekenhuis werd opgenomen, kreeg de volgen de dag twee hele slaaptabletten. De jongen raakte buiten bewustzijn, waarna de zaak aan het rollen ging. Volgens medici kunnen drie van de tabletten dodelijk zijn voor zo'n kleuter. Erkenning TIET voorgenomen bezoek van het rooms-katholieke episcopaat aan de gereformeerde synode is een op merkelijk gebeuren. Men mag dit bezoek, dat niet minder de gasten dan de gastheren eert, be schouwen ais een aanwijzing, hoe ook in ons land het episcopaat af daalt van een voetstuk waarop het zo lang heeft gestaan. In deze eeuw, waarin het zicht-op- elkaar onmiskenbaar is toegenomen, zijn ook de kerken elkaar beter gaan zien met de bestaande verschillen stellig óók, maar niet minder met datgene wat desniettemin gemeen schappelijk is. Het bezoek moge belangrijk en te kenend zijn. van niet minder, wijl van meer blijvende, betekenis is de directe aanleiding ertoe: de erken, ning van eikaars doop en doopbe- diening, een erkenning die met de Nederlandse Hervormde Kerk reeds kon worden bereikt. Het bekende gebeuren rondom de doop van een onzer prinsessen heeft mogelijk bijgedragen aan de stimu lering tot het gesprek over het on derwerp. Wezenlijker echter is zeker geweest de toenadering als gevolg van het verbeterde zicht. Ook daar jVEDERLANDSE communisten zijn vreemde lieden die het stellig ook met zichzelf moeilijk hebben. Een democratie als de onze mag dan met communisten „zitten", omge keerd roept het voor communisten vragen op, hoe communist te zijn in een voldragen democratie als bij ons. De spanningen binnen de toch al sterk gedunde communistische ge lederen hangen met deze situatie sa men, en dank zij de openheid van de democratie plegen ze nog danig naar buiten te komen ook. In een commu nistische staat kan men soortgelijke kwesties met minder geluid oplossen. Binnen onze CPN heeft men weer eens een stapje gedaan in de richting naar iets meer democratisering. Fei telijke bevoegdheden, tot dusver be rustend bij het dagelijks bestuur, ko men nu aan het bestuur als zodanig. De macht zal dus wat minder gecon centreerd zijn. Of het helpen zal? De verscheiden- lieid-naar-meningen kan erdoor toe nemen. Dal lijkt in elk geval demo cratisch. Maar of het is naar de com munistische doctrine? Moeilijk blijft het, communist te zijn, zeker in een maatschappijbestel dat er zo weinig reden toe geeft. GROOTSE OPRUIMING op 18 januari a.s. foto film JAN WOLFSLAG n.v. Breestraat 123 Haarlemmerstraat 102 VAN MASSIEF MAHONIE, -HANDIG VOOR. ALLERLEi WATU NIETMA<3 VERGETEN. (KAN OOK HANGEN) KAAPSTAD Dr. Philip Blaiberg heeft gisteren de eerste stappen gedaan na zijn dertien dagen geleden verrichte operatie waarbij hij het hart van een ander kreeg. Hij legde dc afstand af van zijn bed naar een speciale stoel, waarin hij voortaan zijn maaltijden zal nuttigen. Professor Chris Barnard vindt dat zijn patiënt nog steeds vooruitgaat. „Er zijn geen complicaties of abnor male di.igen waarover wij ons op het ogenblik zorgen maken. Wij zullen hem alleen maar van dag tot dag observeren om te zien of hij al zover is, dat hij naa* huis kan gaan", zo zei Barnard, die van 24 januari tot c of 4 februari buitenslands zal vertoeven. Hij gaat onder meer een bezoek brengen aan Londen, Parijs, Zürich en wellicht ook Rome. De toestand van de Amerikaan Kasperak, die zondag een galblaasoperatie heeft ondergaan, negen dagen na de op hem toegepaste harttransplantatie, blijft echter kritiek. De toestand van de lever van de patiënt was vandaag weer bijna normaal. Bij de operatie van zon dag was namelijk gebleken dat zij was aangetast. Maar de chirurg dr. Shumway en zijn ploeg hopen dat dit proces nu tot staan is gebracht. Het hart van Kasperak blijft regelmatig kloppen en van afstoting is nog niets te bespeuren. Kasperak bevindt zich overigens sinds zaterdag en ondanks een transfusie van 5 liter bloed in een halve coma-toestand. Maar de artsen zeggen, dat pas na enige dagen iets definitiefs te zeggen valt. 11 'k geef of Inzenden aan w Bureau van dit blad J strc>at: P'aals: ontvangteenV°°ntfn'^n ^ktivltelt f morgen voordeel sinaassnippers 200 gram van 99 voor 85 niet duur wel heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1