Lunterse uitgave synode nieuw besluit to kerkboek Bouwbonden vragen pet. meer J. EN E. LOOPT OP LAATSTE BENEN REGERING MAAKT KLUCHT VAN AMBTENARENOVERLEG is altijd Bijbelse prediking eigentijds Een woord voor vandaag Kanttekening Niet ideaal Eind boekjeschaos in zicht Scherpe kritiek van ARKA NTS spreekt met Ottaviani Pleidooi voor melodie-Van Westering Melkrijden op zondag wordt overbodig Dr. Aalders voor bondspredikanten Sommigen weten met de bruiloft te Kana niet goed raad. Het w ook een wonderlijke geschiedenis. Midden op het feest blijkt de wijn op te raken. Geen beste beurt voor de gastheer. Het huis vol gasten en wat moet hij zeggen? Ook Jezus en zijn discipelen en de moedèr van Jezus zijn aanwezig. Zij zegt tot Jezus, zonder omhaal van wporden: ,jZij hebben geen wijn". In het leven van tal van mensen is een ogenblik gekomen dat de wijn opraakt. Dat het feest, waarvan zij zich zoveel hadden voorgesteld, naar een einde dreigt te lopen. In tal van levens is het zo heel anders gegaan dan was gedacht. En wat dan? Er is maar één simpel antwoord, dat de moeder van Jezus wist: Herede wijn is op. We lezen vandaag Samuël 12 15-31. VRIJDAG 12 JANUARI 1<% "FR is een tijd geweest, dat het Ame rikaanse regeringssysteem als ide aal voorbeeld werd gebruikt. Met name in landen waar met de regel maat van de klok kabinetten ten val werden gebracht. In Amerika is dit laatste niet mogelijk. Zelfs niet als de partij van de president in het Con gres geen meerderheid heeft. Dat ook het Amerikaanse systeem niet so bevredigend werkt als wense lijk is, bleek vorig jaar, toen presi dent Johnson sich geplaatst zag tegen een onwillig Congres. Deze onwil is echter geen gevolg van eenstemmig heid. Integendeel. De tegenstellingen lopen dwars door de beide grote par tijen heen. Het veranderende wereldbeeld heeft het moeilijk zo niet onmogelijk ge maakt, de verantwoordelijkheid voor het Amerikaanse beleid op de schou ders van een enkele man te laten rusten. Toch is het in de praktijk niet anders. En het ziet er niet naar uit, dat daar binnen afzienbare tijd ver andering in zal komen. T)I bekende commentator James Heston heeft in een artikel in de International Herald Tribune een po ging gedaan, dit jaar nog een uitweg te vinden uit de impasse van het persoonlijke bewind. Hem staat een nationaal kabinet voor ogen, waarin de beste krachten uit beide partijen een plaats krijgen. Het grote probleem is echter, de man te vinden die in november niet alleen de presidentsverkiezingen kap win nen, doch tevens in staat is een team te vormen, dat het vertrouwen van het volk heeft en een krachtig be leid kan voeren. Deze man is er wel, maar het is de vraag, of hij tot de top kan doordringen. In Johnson ziet Reston niets, evenmin als in McCarthy, die zich in het (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De vakbonden in het bouwbedrijf willen in de nieuwe cao een totale loonsver hoging van 5% procent, die eventueel voor een deel in spaar- of investeiïngsloon kan worden uitbetaald. Het bouwbedrijf volgt met dit per centage de „metaal", die voor 1968 een directe loonsverhoging krijgt van 3% procent en in de loop van het jaar waarschijnlijk nog 2 procent extra, omdat de kosten van levens onderhoud met 3 of meer procent zullen stijgen. Voor het metaalbedrijf is dit alles vastgelegd in een driejarige cao; het bouwbedrijf werkt echter met een jarige contracten. De huidige cao loopt op 1 maart af. De onderhande lingen beginnen volgende week woensdag. Minimumloon Behalve om een loonsverhoging van 5% procent gaat het om een op trekking van het minimumloon in evenredigheid met de algemene loonsverhoging voor het bouwbe- dryf, verkorting van de werktijd met een half uur per dag tot 42% uur per week; verlenging van de vakan ties met eén dag, optrekking van de regen- en vorstverletuitkering tot honderd procent van het loon, ver hoging van de wachtgelduitkering van 80 naar 90 procent en een hoge re vergoeding voor kosten en ge reedschap van de werknemer. De onderhandelingen dreigen op dit moment al in grote moeilijkhe den te komen, omdat de Vereniging POEDER-CREME-OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED strijdperk heeft begeven, terwijl Bob Kennedy sich erbuiten houdt, of schoon hij wel degelijk zou willen meedoen. Bij de Republikeinen zijn Nixon en Reagan te agressief, zegt Romney te veel en Rockefeller te weinig. Andere mogelijkheden noemt Reston niet. jQE oplossing van Reston lijkt simpel, voor de hand liggend, als men de problemen naast elkaar plaatst, die Amerika in grote moeilijkheden heb ben gebracht. Tijdens de verkiezings campagne prevaleren echter persoon lijke ambities en groepsbelangen bin nen de partijen. Aan wat werkelijk op het spel staat, wordt vaak slechts lippendienst bewezen. Met name is dit het geval bij de: voorverkiezingen die uitmonden inj nationale conventies, waarop beide: partijen hun kandidaten aanwijzen. De rivaliserende stromingen doen zich dan ten volle gelden, hetgeen de j verwarring doet toenemen. Waartoe dit kan leiden bleek in 1964, toen een j (Van een onzer verslaggeefsters) man als Goldwater Republikeins kan-1 didaat werd. Ook in politiek opzicht is Amerika het land van de ongeken- de mogelijkheden. Bij de presidents-j verkiezingen zijn zij echter zeer be perkt. Het Amerikaanse systeem ga randeert geenzins, dat de juiste man op de juiste plaats komt, tot welke partij hij dan ook mag behoren. Is hij eenmaal gekozen, dan heeft hij vier jaar onbeperkte macht. van wegenbouwers op het standpunt staat dat er voor deze sector in het bouwbedrijf een aparte cao moet worden afgesloten, los van de rest van het bouwbedrijf. De Raad van bestuur bouwbedrijf, waarin de aannemersorganisaties sa menwerken, hebben dit verzoek van de wegenbouwers afgewezen. De vakbonden moeten nog hun stand punt bepalen, maar het is waar schijnlijk dat z\j over een dergelijk ingrijpend voorstel niet op korte ter mijn een uitspraak zullen doen. De vakbonden zullen het verzoek aan een commissie van deskundigen wil len voorleggen. Het verzoek zou dan nog buiten de loononderhandelingen voor 1968 moeten blijven. JN de kracht van het Amerikaanse regeringssysteenp ligt tegelijkertijd zijn zwakheid. Het hangt dan ook uitsluitend van de persoonlijke kwa liteiten van de president af, of van deze macht een zorgvuldig gebruik wordt gemaakt. Mogelijk komt onder de druk der omstandigheden in de komende maanden zulk een figuur alsnog naar voren. UTRECHT Het ziet ernaar uit, dat „Jeugd en Evange lie" geen lang leven meer is be schoren. Het landelijk bestuur is tot de conclusie gekomen, dat de vereniging met haar onver anderlijke doelstelling in deze tijd geen levensvatbaarheid meer heeft en stelt voor de ver eniging te ontbinden, aldus het J. en E. blad Intercom. Op de ledenvergadering. dié* waarschijnlijk nog deze maand wordt gehouden zal over het lot van deze jeugdorganisatie worden beslist. De kwestie is dat de doelstelling van J. en E. een dode letter is gewor den. Deze luidt: „De vereniging stelt zldh ten doel haar leden behulpzaam te zijn in hun taak: a. jegens de (Van onze parlementsredactie) UTRECHT „Voor het eerst •inds de Tweede Wereldoorlog dreigen de ambtenarensalarissen sluitpost van de begroting te worden. De regering heeft het overleg met de ambtenaren tot een klucht gemaakt. De regering vergeet dat zij behalve aan de Staten-Generaal ook verant woordelijkheid heeft tegenover haar ambtenaren, van wie zij de werkgeefster is." Dit zei vanmiddag de vice-voorzit- ter van de Algemene Rooms-Katho- lieke ambtenarenveremging, dr. W. J. J. Dijsselbloem. Hij uitte scherpe kri tiek op het voornemen van minister Beernink om de kinderbijslag voor ambtenaren te bevriezen, om hen 20 per maand voor reiskosten voor eigen rekening te laten nemen en hun over 1968 een loonsverhoging van 2,2 procent toe te kennen, terwijl rekening wordt gehouden met een stijging van de kosten van levenson- derheid met 3.1 procent. Deze voorstellen zullen vooral voor ambtenaren met kinderen in de lage re en midden-klasse een belangrijke Inkomensvermindering met zich mee brengen. Ten behoeve van beperking van de overheidsuitgaven wordt, vol gens de vice-voorzitter. de rechtspositie van de ambtenaar aan getast. Nog In 1964 werd bij invoering van de Algemene kinderbijslagwet gezegd dat de kindertoeslag voor over heidspersoneel moest worden gecon tinueerd. Dit beginsel wordt thans over boord gegooid. Overleg De heer Dijsselbloem betoogde dat de wijze waarop de regering met de ambtenarenorganisaties overleg heeft gevoerd, alle redelijkheid tart. Reeds in augustus hebben de amb- tenarenbonden bezwaar gemaakt te gen de regeringsvoorstellen. Toch werden ze ongewijzigd in de Miljoe nennota opgenomen. Het besluit van de regering stond dus al onwrikbaar vast. Het overleg met de bonden daarna Is volgens dr. Dijsselbloem „zuiver van platonische aard" geweest. De regering had besloten en zij voldeed met het plegen van overleg uitslui tend aan de formele bepalingen. Een goed overleg vraagt echter de bereidheid tot het afwegen van de voor- en nadelen van de plannen al vorens een besluit te nemen. ..Wij vragen ons af of een dergelijke men taliteit bij deze regering niet ont breekt. Zo moesten wij buiten het overleg om horen dat een aantal rijksdiensten buiten Den Haag ge vestigd zou worden. Bovendien zijn de ambtenarenorganisaties odk niet betrokken in de werkzaamheden van de commissie die studie maakt van de automatisering bij de rijksover heid". „De regering heeft tot een loonsverhoging voor de ambtenaren besloten van 2 procent per 1 januari 1968, met afwijzing van differentiatie binnen dit percentage. Maar er is reeds berekend dat de kosten van levensonderhoud met 3 procent zul len stijgen. Tot de nacalculatie in november zullen de ambtenaren ge noodzaakt zijn de buikriem aan te halen of schulden te maken". „De voorzitter van de SER heeft bovendien een produktiviteitsstijging van 6 procent berekend, terwijl in de meeste cao's een loonstijging van ge middeld 4 procent is aangehouden." Dr. Dijsselbloem vroeg zich af of het niet beter was geweest de loonstij ging voor ambtenaren op 4 procent te stellen waardoor zou worden voorko men dat de nacalculatie te hoog zou uitvaUen. Vooral de ambtenaren in de lagere en midden-klasse moeten de stijging van de kosten van levensonderhoud in 1968 kunnen opvangen. Voor hen was een salarisstijging van 3.5 pro cent redelijk geweest. Hij herinnerde eraan dat de rege ring overweegt de laagst bezoldigden tegemoet te komen door een vloer in de vakantie-uitkering te leggen van 540 per jaar voor 1968 en 600 voor 1969. Deze zaak moet volgens dr. Dijssel bloem echter los worden gezien van de salarispositie van de laagst bezol digden. „De vakantie-uitkering is een on derdeel van de rechtspositie van de ambtenaren. De vloer kan vooral voor eerder genoemde ambtenaren met kinderen onrechtvaardigheden meebrengen omdat hun vakantie kosten hoger zijn dan die van gezin nen zonder kinderen. Het vraagstuk der laagstbezoldigden dient los van de secundaire arbeidsvoorwaarden te worden opgelost." Dr. Dijsselbloem betoogde dat de ambtenarenorganisaties. zolang «IJ niet als gelijkgerechtigden aan het overleg met de regering kunnen deel nemen. genoodzaakt zijn een beroep te doen op de Staten-Generaal. De Tweede Kamer moet bij de be grotingsbehandeling van de minister eisen dat hij teruggaat naar het over leg met de ambtenarenorganisaties. Hij verweet de regering, door vast te houden aan de „eenzijdige aanstel lingsmythe", een autocratische in plaats van een democratische hou ding. ARKA-voorzitter J. J. Loerakker zei in zijn openingsrede dat het goed is in donkere tijden zich als orga nisatie te bezinnen om gezamenlijk strijd te voeren, die nodig zal zijn om de belangen van de ambtenaren voor de toekomst veiilg te stellen. De regeringsvoorstellen noemde hij voor de ambtenarenorganisaties een kwestie van „stikken of slikken". „Onze ARKA stikt liever dan dat zij de voorstellen van de regering slikt", aldus de heer Loerakker. Hij verweet mr. Beernink als mi nister een andere houding tegenover de ambtenaren te hebben aangeno men dan als Kamerlid. jeugd, die Jezus Christus niet kent, te getuigen van zijn Woord en werk; b. de jeugd der kerk op te roepen tot het getuige zijn van Jezus Christus". STATUTEN Volgens de statuten houdt wijzi ging van dit artikel de opheffing in van de vereniging. De veranderde wijze van benadering van de „an dersdenkende" heeft echter dit arti kel tot een dode letter gemaakt. Dit is een van de redenen waar door de band tussen de plaatselijke werkgroepen, die zijn aangesloten (heel veel zijn dat niet) en de lande lijke werkgemeenschap steeds losser is geworden. In het laatste nummer van het blad van J. en E. is een nota opgeno men, waarin aan de werkgroepen him mening wordt gevraagd over het al dan niet voortbestaan van J. en E. als landelijke beweging. Sedhts vijf groepen hebben gerea geerd. Volgens hen kan het landelijk verband het beste ophouden te bestaan. Plaatselijk zullen ze wel verder gaan. Een voorstel in de nota om de ver eniging te ontbinden en dan een nieu we organisatievorm te zoeken, bij voorbeeld een stichting zonder leden, die stimuleert, juichten de werkgroe pen niet toe. ((.Dan krijg je dezelfde moeilijkheden"). „Jeugd en Evangelie" is na de be vrijding opgericht oorspronkelijk als beweging, maar in 1956 werd het een organisatie. Vele jaren heeft het een bekende klank in ons land gehad. Maar de laatste jaren moest op alle mogelijke manieren worden gepro beerd nieuwe leven erin te blazen. Veel leden sloten zich al aan bij de oecumenische jongerenbeweging Sja- loom in Odijk. En het blad „Jeugd en Evangelie" ging in 1964 op in het blad Sjaloom, dat samen met rooms-katholieken wordt uitgegeven. In de plaats is het blad Intercom gekomen. HILVERSUM De NTS heeft dinsdag om 10 minuten over negen een exclusief vraaggesprek met kar dinaal Ottaviani die pas is afgetreden als leider van het Vaticaanse con gregatie voor de geloofsleer. (Van onze kerkredactie LUNTEREN De tijd, dat de gereformeerden voor alle kerkboekjes hun tas mee moeten nemen naar de kerk, nadert zijn eind. Gisteren besloot de generale synode tot de uitgave van een herzien kerkboek. Hierin zijn opgenomen de nieuwe psalmberijming, de belijde- nis-geschriften, de orden van dien6t, de woorden en gebeden voor de eredienst, dertien formulieren en enkele gebeden. De bundel „119 Gezangen" is in dit kerkboek niet opgenomen. Want op de volgende synode (in 1969) zal een conceptbundel op tafel liggen voor een „Gezangenbundel voor protestants Neder land". Voor deze nieuwe interkerke lijke bundel gaan de gedachten uit naar een gemeenschappelijk stamdeel van ongeveer driehon derd nummers met eventuele aparte aanhangels voor de ver schillende afzonderlijke kerken. Een interkerkelijke werkcommissie ter voorbereiding zal binnenkort worden gevormd, maar met name door de commissie voor de gezangen van de Raad voor de Eredienst van de Nederlandse Hervormde Kerk en de deputaten voor de eredienst van ede Gereformeerde Kerken is al veel voorbereidend werk verricht. Ter geruststelling van enkele syno deleden kon deputaat drs. K. de Jong uit Goes daarbij meedelen, dat de nieuwe hervormde commissie ook niet gelukkig is met vele van de „102 Gezangen". De vraag, die uiteraard breedvoerig gisteren aan de orde kwam, was of het gezien deze stand van zaken wel juist was. nu een kericboek uit te geven. Dit te meer, omdat ook ge werkt wordt aan een nieuwe vaststelling van de tekst van de be lijdenisgeschriften. De verwarring was zo groot, dat de synode op een gegeven ogenblik toch besloot de „119 Gezangen" in het kerkboek op te neme Maar nadere informatie van depu taten voor de eredienst bracht dé sy nodeleden onder de indruk van de geweldige vaart, die achter de ko mende interkerkelijke bundel gezet wordt, zodat het reeds genomen besluit weer ongedaan gemaakt werd. Open kanon Deputaat drs. G. N. Lammens vroeg zieh overigens af. of het over het algemeen wel juist was, een ge zangenbundel in het kerkboek op te nemen. Hij pleitte voor een open ka non. omdat er steeds weer nieuwe liederen ontstaan. Deputaten hadden in hun raport klemmende redenen aangevoerd, om nu toch tot uitgave van het herziene kerkboek over te gaan. In de eerste plaats is er nu de gelegenheid, omdat de nieuwe psalmberijming, de orden van dienst en de formulieren nu defi nitief gereed gekomen zijn. Een aantal van deze formulieren is slechts in een gestencilde uitgave verkrijgbaar en ook de orden voor de eredienst liggen nauwelijks binnen het bereik van de gemeenteleden. LUNTEREN Drs. G. Y. Vel- lenga uit Apeldoorn maakte zich tot tolk van velen in de Gerefor meerde Kerken, toen hij gisteren ter synode een warm pleidooi hield voor „die leuke melodie" van Paul C. Westering voor Ge zang 1 (apostolische geloofsbelij denis). Deputaten voor de eredienst zeiden toe, hun best te doen, dat deze melodie, die zij alleszins acceptabel achten, wordt opgeno men. Alleen inzake de auteurs rechten moet nog onderhandeld worden met de uitgever. Kampen. Ds. F. J. Scholten uit IJs- selstein waarschuwde voor formalis me. Hij voelde niet veel voor ver dere experimenten in de erediensten. Velen voelen zich nu in onze ker ken vreemd. En ouderling G. van Galen uit Zwijndrecht wees op het grote be lang, dat de dominee ook zijn ge bed voorbereid. De gemeente let zo sterk op de nuancering in het ge bed. Dat moet verwoorden, wat er in het eigen hart van de dominee leeft. Dan moet hij niet te gauw naar een formuliergebed grijpen. Op het huisbezoek hebben wij de narigheid van al die liturgie-expe rimenten. Altijd moeten wij weer die (lang niet steeds gemotiveerde) weerstand tegen de vernieuwing be spreken. Ook vreeede ouderling Van Galen, dat de prediking op de goh- tergrond komt. Hij pleitte voor war me, vurige prediking. Deputaten wezen er op, dat het bepaald niet hun bedoeling is, dat de prediking op de achtergrond komt. De gebeden in het kerkboek moe ten niet. Ze zijn bedoeld als voor beeld en hulp. Voorbij En wat de experimenten en de ver warring betreft, drs. Lammens con stateerde: voorlopig hoeven we nu niet meer terug tekomen op de Synode werkt niet mee aan nieuwe tekst Onze Vader LUNTEREN De gereformeerd synode besloot niet te voldoen aal het verzoek van de Contactgroep val de Oecumenische Raad en de Rooms Katholieke Kerk, de door deze con tactgroep aanvaarde tekst van h«L Onze Vader in de Gereformeerd^ Kerken te willen aanvaarden voopr oecumenische diensten en te bevor*' deren, dat deze tekst op den duuj ook in de eigen eredienst en in i' gezinnen en de scholen gebruikt zé worden. Het is niet zeker, zo overwoog d(.j synode, dat de voorgestelde tekst ilri een toekomstige gemeenschappelijk^ bijbelvertaling zal worden opgend" men. ip Blijkens ingewonnen informatii hebben taalgeleerden van het N< derlands Bijbelgenootschap en Katholieke Bijbelstichting hun m< dewerking aan deze tekst van h< Onze Vader slechts verleend met hr oog op een beperkt doel: de oecumi nische diensten. Dit zou geen const quenties hebben voor de komend! ontwikkeling van de bijbelvertaling De synode vond het dan ooi niet opportuun, incidenteel de aa: vaarde tekst van de vertaling van Bijbel te wijzigen. Hoogleraren van willen benoeming dr. A. Hoogerwerf s (Van onze onderwjjsredactie) AMSTERDAM De hoogleraren I Gaay Fortman, Lever, Meulemai Stahlie en Wieringa, die het modi ramen van de senaat van de Vrije Unt versiteit vormen, hebben eenstemnr geadviseerd dr. A. Hoogerwerf te I noemen tot lector in de politicologif» Deze benoeming zou door curators' worden tegengehouden, aldus het sté dentenblad Pharetra. fc Als curatoren dit advies negerefj komt het tot een open conflict tussefj senaat en curatoren, volgens Pharelr#' structuur van de dienst (met nam de zondagmorgendienst), n oecumenisch in tijd en ruimte worden zijn en «eJükce=^,»Jfe,d met de wereldkerk. De tijd van i wildgroei in onze liturgie voorby- Het sprak voor deputaten dan oil vanzelf, dat de oude liturgie (val 1952/53) nu is vervallen. I Als evenzovele hamerstukken aan c vaardde de synode nog 24 klein wijzigingen in de liturgische formu lieren en gebeden. Het aantal for Br muiieren daalde met één, doorda di het korte Asser huwelijksformulie R buiten gebruik werd gesteld. Er blij ven nog twee huwelijksformuliere a over, zoals er ook twee formuliere blijven naar keuze voor de bedienin van kinderdoop en avondmaal. Juwelen Suggestie op CBTB-eonferentie UTRECHT Voor de vee houders in Nederland openen zich perspectieven tot Belang rijke vereenvoudiging van de werkzaamheden op het bedrijf. Vooral voor het werk op zater dag en zondag en ter verkrijging van meer vrije tijd in het week' einde kan dit van groot belang worden. In plaats van de melkrijder, die op vaste tijden de bussen melk gereed voor verder ver voer bij de boerderij moet aan treffen, wordt in de toekomst melkopslag in gekoelde tanks op de boerderij mogelijk, zodat de boer zijn melktijden zelf kan vaststellen en zaterdagmiddag en zondag de melk kan bewaren tot maandag. De technische installatie op het be drijf, die hiervoor nodig wordt, gaat de boer extra geld kosten, maar hier staat tegenover: meer semak en meer vrije tijd. Voor de melkfabriek is bo vendien de exploitatie van een grote tankauto, die de melk bij de boerderij en inneemt, goedkoper dan de oude melkrijder met melkbussen. Bij coöperaties, die het prijsvoordeel doorbetalen aan de boer, kan dit be tekenen, dat aan overschakeling naar het niéuwe systeem op den duur geen extra kosten voor de boer verbonden zijn. Drs. C. Timmer, directeur van de Coöperatieve Melk Centrale, het grootste melkvcrwerkende bedrijf in het westen van het land, vertelde gisteren op de veehouderijconferentie van de Nederlandse Christelijke Boe ren- en Tuindersbond bijzonderheden om er het nieuwe systeem van melk- ontvangst, dat bij de CMC al wordt toegepast. De synodecommissie schreef even eens in haar rapport: „Hier wordt met schatten slordig omgegaan en ju welen blijven ergens liggen, door velen ongebruikt. De orden van dienst, de formulieren, de gebeden, het wordt hoog tijd, dat de synode ze alle gezamenlijk in een keurig geheel aan oude en jonge gelovigen aan biedt. Niet alleen voor de kerk-, maar ook voor de gezinsdiensten. De synode kan en mag dit niet langer aan de mensen onthouden." De synode was het hier mee eens en voelde in meerderheid niets voor de suggesties van dr. F. L. Bos en dr. C. Gilhuis om nog even langer door te gaan met aanhangseltjes, die ach ter in het psalmboek moeten worden geplakt. Overigens wezen deputaten er de synode op, dat een kerkboek thans moeilijk een definitief karakter kan hebben. Op'liturgisch gebied is heden ten dage een levendige ontwikkeling gaande in alle kerken. Onbehagen O Ten aanzien van de formulieren bespeurden deputaten een groeiend algemeen onbehagen tegen bij voor beeld de eenzijdig onderrichtende toon. de ingewikkelde zinsbouw en de verouderde woordkeus. Zij achtten het goed mogelijk, dat vroeg of laat een nieuwe vormgeving zal ontstaan, geboren vanuit een warm gelovig belijden en beleven van de sacramenten en sprekend in de taal van onze tijd. De orden van dienst, die de synode van 1965/66 voorlopig vrijgegeven had, werden gisteren definitief aan vaard. De synode aanvaardde nog een aantal wijzigingen, die deputaten alsnog hadden voorgesteld naar aan leiding van de binnengekomen kri tiek. In het algemeen zijn de orden so berder en strakker geworden, door dat allerlei variaties, aanvullingen en alternatieve teksten zijn opgenomen in een apart toevoegsel „Woorden en gebeden voor de eredienst". De wei nig fraaie sterretjes konden zo ver vallen. (Van een medewerker) WOUDSCHOTEN Het oer type van de rechte prediking liet Johannes de Doper horen die van Christus getuigde; „Hij moet wassen, ik moet minder wor den", en „Zie, het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegdraagt". Dit zei dr. W. Aalders uit Den Haag gisteren op de hervormd- gereformeerde predikantenver gadering te Woudschoten. Dr. Aalders sprak over „De predi king in deze tijd". Dr. Aalders. de eerste onderteke naar van de „Open Brief", zag als hoofdzaak de prediking. „In deze tijd", was slechts een aanhangsel van zijn onderwerp. Want wat is nu bijvoor beeld „eigentijdse prediking'? Alsof er echte bijbelse prediking zou kun nen zijn. die niet eigentijds zou kun nen zijn. Een grondvoorwaarde voor de rech te prediking noemde de predikant, dat Christus, door de Heilige Geest, woning maakt in het hart van de prediker. De predikant ontleent zijn gezag aan het ambt en het ambt ont leent zijn gezag aan de kerk. Dr. Aalders zei dat de Hervormde kerk in ons land dit gezag nauwelijks meer kan verlenen. Zij heeft „open hof gehouden voor invloeden van de wereld en zijn ideologie" en het „recht verbeurd op tucht". Het geestelijk gezag is ondermijnd en „wordt meer en meer vervangen door macht van de synodocratie". De prediking is een vrijblijvende geschiedenis. Individualisme. re toriek, stichtelijkheid en filosofie vieren hoogtij. De Hervormde Kerk heeft de koninklijke, profetische en Verschillende synodeleden konden j priesterlijke zouting verloren. Heel aan de nieuwe liturgie nog niet erg wennen. Zijn we er nu aan gebon den?, vroeg ds. G, Brinkman uit anders was het bijvoorbeeld gesteld met de predikant die bekend werd als „vader" Brummelkamp, „die een gezag droeg, dat met wereldse b< grippen niet te duiden is". Een prediking zonder volmacht, j u waarschuwde dr. Aalders, lost dc g«l meente op in richtingen. Er won gewerkt met de categorieën intcllet e tuelen, bejaarden, studenten, lil' dische Nederlanders, middelbai atheïstische denken" dat overi r' mogen afvragen of die geldigheid hebben „in het nieuwe Jeruzalem Als de kerk gezag heeft verloren het voor de prediker mogelijk zich 1 beroepen op Christus zelf, aldus spreker. Over het „hoe" van „hoe predikt i we nu?" wees dr. Aalders op vooronderstelling in dienst van h Woord te staan, dagelijks, het he ei leven lang te „leven in de Heer", dan is het niet nodig leentjebuur spelen bij „moderne theologen". Dan wordt het ook mogelijk ven# te bieden aan 'net „praktis< e atheistische denken" dat over p doordringt. Dan wordt het ook mog^g lijk te beantwoorden aan de naar bijbelse prediking, de roep it cognito: „Geef ons brood voor hi t hart". 8ER0EPINGSWERK NED. HF.RV. KERK Beroepen te Huizen (N.H.): Vlijm te Krimpen a. d. IJssel: te WflE dendorp: kand. S. Oenema te Gronii Ij gen: te Den Bommel (toez.): kand. Verboom te Culemburg. Aangenomen naar Hontenisse-Hul (Z.mej. vie. H. B. de Neeling te Zuil zande. Beroepbaarstelling: mevr. G. A 1 ni Rikin-Bijlcveld, Boekelaan 139. Utrecb voorheen zendelinge-predikante. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam: J. v. Amstel Middelburg en B Bijleveld te Bussut GÉREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Hoogvlie F. Harinck te Benthuizen: voor Rottel dam-IJsselmonde: D. Hakkenberg Dordrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2