SPOORKAARTJES WORDEN WEER DUURDER Commentaren Hulp gewonden in onderzoek Rovers persen jonge vrouw geld af JAHIN HIT WEER Strenge vorst Vooruitzichten voor NS blijven somber Bedreigd met mishandeling kind Dr. Berghuis en drs. Bogaers naar het Gooi Dr. Blaiberg gaat vooruit GEEN NAPALM 24 Huizen ontruimd Vrijdag 12 januari 1968 48ste jaargang r#<tour: F. DIEMER ofdredicteur: Dr. E. Diemer I De RoUcrdammer f Oordtl Dagblad CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is gheblaven mijn hert in teghenspoetl" Coonnt oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Tl EEL Nederland maar vooral het noorden en westen van het land bevindt zich in de stevige greep van de winter, die zich overigens nog steeds het duidelijkst manifesteert in het oosten en het noorden van het land. Het winterse weer brengt niet alleen veel ongerief, maar ook veel schoons mee. Zoals deze foto -toont: stil en verlaten ligt het Friese landschap te slapen onder een dikke sneeuwdeken. (Voor nieuws over de gladheid zie elders in dit nummer.) Iedere ezel hoort zichzelf graag balken. FULLER GEREFORMEER DE SYNODE AAN VAARDT HER- 1 ZIEN KERKBOEK - PAG. KERN- MERK In Nederland worden op nieuwe wijze hartklep transplantaties verricht, waardoor de zo riskante overplanting van het ge hele hart onnodig zou zijn. Zie pagina 7. „Het is jullie oppas. Ze vraagt of Rita inderdaad vijftien kinderen mocht uitnodigen." DE BILT Na het wegtrek ken van een depressie ruimde de wind in ons land naar noord tot noordoost waarbij koude lucht uit Scandinavië werd aan gevoerd. Op veel plaatsen viel daarbij 5 tot 10 cm sneeuw. In de afgelopen nacht daalde tij dens opklaringen de tempera turen in Twente tot min 17 gra den. Alleen vlak aan de kust en op de Waddeneilanden kwam lichte vorst voor. Intussen is op de oceaan de depressieactiviteit toegenomen. Een frontaal systeem behorende bij een depressie bij IJsland lag vanmorgen voor de kust van Ierland en Schotland en trekt geleidelijk verder in oostelijke richting. Voor het front uit ech ter verplaatst zich een zwakke rug van hoge luchtdruk van En geland naar onze omgeving. Hierdoor zal het vannacht en morgen bij heldere hemel in ons land op vele plaatsen streng vriezen. Morgen zal er in het algemeen weinig wind en be wolking zijn met op de meeste plaatsen droog weer. De tempe raturen zullen daarbij ook over dag onder nul blijven. DE BILT Opklaringen, zwakke wind en op de meeste plaatsen droog. Vannacht en morgenochtend enkele mistban ken en op vele plaatsen strenge vorst. Morgenmiddag overwegend lichte vorst. 13 Januari: zon op: 08.44. onder: 16.54: maan op: 14.11. onder: 07.35. GROOTS PROJECT AAN VII VOOR VERKEERSSLACHTOFFERS (Van onze onderwjjsredacteur) AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit worden plan nen ontwikkeld om door weten schappelijk onderzoek in team verband tussen chirurg, neuro loog, anatoom en revalidatiearts methoden te ontwikkelen die be doelen zwaar verminkte ver keersslachtoffers weer zoveel mogelijk aan het arbeidsproces te doen deelnemen. Dat heeft dr. J. D. Dengerink in een nieuwjaarsrede voor de Vrije Universiteit gezegd. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT Met ingang van 20 januari a.s. zullen de Neder landse Spoorwegen een nieuwe tariefsverhoging invoeren. Dit heeft de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmaun, gistermiddag medegedeeld tijdens de jaarlijkse pers- ontvangst in Utrecht. Wintersport in Oostenrijk. Het lijkt alsof de ski-springer regel recht de kerk inzeilt, maar toch komt hij weer keurig op de baan terecht De 24-jarige C. J. Oskam uit Ha ren is gisteren op de Van Iddekin- genbrug in Groningen verongelukt. Hij slipte met zijn scooter en kwam op de linker weghelft terecht waar hij werd gegrepen door een perso nenauto. Uit zijn betoog kwam voorts duide lijk naar voren dat de vooruitzichten van de NS. ondanks de doorgevoerde bezuinigings- en efficiency-maatrege- len, somber blijven. Dit jaar en ook de komende jaren wordt een groter verlies verwacht dan over 1967 (100 miljoen gulden). Er blijft geen andere weg open dan op de investeringen te besparen, hoe noodzakelijk de laatste ook zijn. De tariefsverhoging, die inmiddels is goedgekeurd, werd door de heer Lohmann als „gering" aangekondigd. Het basisbedrag van 15 cent, dat thans in het tarief van enkele reizen en retours is verwerkt, zal worden verhoogd met een dubbeltje voor afstanden tot 50 kilometer, met 20 cent voor afstanden tussen 50 en 100 kilometer en met 30 cent voor afstan den boven 100 kilometer. Voorts wordt het basisbedrag van de weektrajectkaarten verdubbeld tot een gulden. Hetzelfde geldt voor de (Van onze Dordtse redactie) ZWIJNDRECHT Twee mannen hebben gisteravond de 23-jarige mevrouw Roosten een bedrag van vierhonderd gulden afgeprst. De mannen waren door de achterdeur haar woning bin nengedrongen nadat een van hen tevoren had opgebeld met de vraag of haar man thuis was. Nog volkomen overstuur deed de vrouw later haar relaas: Het was even zeven uur, twee van haar kin deren zaten naar Pipo op de tele visie te kijken, haar baby had zij net naar bed gebracht. Verwonderd had zij aan de achter deur van haar woning. Klaproos straat 10. horen morrelen. Even la ter stonden twee mannen in haar huiskamer. Zij hadden witte zakdoe ken voor hun gezicht gebonden en eisten het in huis aanwezige geld. De hevig geschrokken mevrouw Boosten stond als aan de grond ge nageld. Om haar tot spoed te dwin gen, ging een van de kerels achter een van de kinderen staan. Hij zei het kind te zullen mishandelen als zij niet vlug genoeg geld voor de dag haalde. Geen geld Mevrouw Boosten trachtte aan een beroving te ontkomen door te zeggen dat er geen geld in huis was omdat alles op de giro stond. Maar daar namen de overvallers geen genoegen mee. Tenslotte zwichtte ze voor de be dreiging en haalde zij uit een geld kistje een bedrag van circa vierhon derd gulden, dat zij de rovers gaf. In alle rust verlieten de twee toen het huis, nadat zij mevrouw Boosten hadden opgedragen hun sporen in de sneeuw te verwijderen. De mannen gingen lopend de straat uit, maar de politie vermoedt dat zij om de hoek een auto hadden staan, waarmee zij zich uit de voeten maakten. Kort voor de roofoverval werd mevrouw Boosten opgebeld. Een man vroeg haar of haar man thuis was. Niets kwaads vermoedend ver telde zij dat die pas later op de avond thuis zou komen. Toen de overvallers bij haar in de huiskamer stonden, begreep mevrouw Boosten wat dat telefoon tje te betekenen had. Doordat de overvallers zakdoeken voor hun gezicht hadden, kon me vrouw Boosten de politie slechts een vaag signalement opgeven. Ze had de indruk dat zij uit het zuiden van het land kwamen. Een van hen sprak met een Brabants accent. Bekenden De politie vermoedt dat de familie Boosten de overvallers toch wel niet helemaal onbekend geweest zal zijn, gezien het feit dat zij juist haar hadden uitgekozen voor een overval. Een mogelijkheid is ook dat de mannen door de straat waren gelo pen en gezien hadden dat mevrouw Boosten alleen thuis was. Voor alle zekerheid zouden ze toen hebben gebeld. De politie heeft tot dusver geen enkele aanwijzing wie de overvallers zijn. VEENENDAAL De Kimberly Clark Holland NV in Veenendaal, fa brikant van papierwaren, heeft twaalf van de 98 personeelsleden ontslag aangezegd. De ontslagen zijn een gevolg van het feit dat de zuster maatschappij in Frankrijk steeds meer in staat is zelf haar produktie te verzorgen. maandtrajectkaarten, waarvoor het basisbedrag straks op twee gulden komt. Door deze maatregelen hopen de Nederlandse Spoorwegen per jaar 12Vi miljoen gulden meer aan in komsten te krijgen. Dit is 3 procent van het huidige bedrag aan ont vangsten. Volgens ir. Lohmann hebben de Ne derlandse Spoorwegen wel degelijk een visie. „Wij hebben deze bij her haling duidelijk naar voren gebracht bij hen, die over de toekomst moeten spreken en beslissen". Voor de taakstelling en de midde len om plannen te verwezenlijken, zijn de NS sterk afhankelijk van an dere instanties. „Deze zijn intensief bezig de structuur te bepalen, waarin wij straks een rol zullen spelen". De onzekerheid over de ontwikke ling van externe factoren, die de toe komst van de NS bepalen, speelt de directie parten bij het aftasten van wat het toekomstigs toepassingsge bied van de railtechniek zou kunnen zijn. Als enkele belangrijke maatschap- pelijke ontwikkelingen, die grote in- i vloed zullen hebben op de toekomsti- I ge positie van de rail, noemde de heer Lohmann de ruimtelijke orde ning, het stadsgewestelijke vervoer, de omvang van het spoorwegnet en het parkeren bij stations Voor vervolg zie pag. 7. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De mogelijkheid j bestaat dat AR-voorzitter dr. W. P. Berghuis en KVP-radicaal drs. P. C. W. M. Bogaers beiden een bestuurs- functie in het Gooi zullen aanvaar- den. De namen van deze politici worden reeds geruime tijd genoemd als kan didaat voor het burgemeesterschap van Hilversum. Dr. Berghuis is burgemeester van Kampen. Hoewel de heer Bogaers weinig voelde voor een burgemees terspost in het zuiden van het land, schijnt hij in principe niet afwijzend te staan tegenover deze functie in Hilversum. Daar staat tegenover dat Hilver sum tot nu toe de enige gemeente boven de 100.000 inwoners is waar een a.r. burgemeester zetelt. Mocht inderdaad een a.r. burge meester in deze gemeente worden benoemd dan is de kans grooi dat de heer Bogaers gevraagd zal worden het voorzitterschap van het onlangs ingestelde Goois bestuursorgaan voor gemeenschappelijke regelingen op zich te nemen. Drs. Bogaers woont in het Gooise Laren. morgen voordeel koffiebowls 150 gram 89 75 niet duur wel heerlijk Spoedig harttrans plantatie in Frankrijk KAAPSTAD De toestand van dr. Blaiberg is verbeterd sinds de aftapping van het vocht dat zich rond zijn nieuwe hart had ontwik keld, zo heeft een woordvoerder van het Groote-Schuurziekenhuis in Kaapstad gisteren gezegd. De yochtopeenhoping moet niet beschouwd worden als een teken van afstoting, zo werd gezegd. De Franse hartchirurg Hubert Ter met heeft gezegd dat hij binnenkort de eerste harttransplantatie op een mens in Frankrijk zal uitvoeren. Dr. Termet is gisteren met negen andere hartchirurgen naar Kaapstad gegaan om de techniek van het chi rurgenteam van prof. Chris Barnard te bestuderen. TERNEUZEN Dow Chemical maakt geen napalm in één van haar j Nederlandse noch in één van haar an dere Europese fabrieken, terwijl geen van de produkten die door Dow in Nederland of in enig ander Europees land worden gemaakt voor de fabri cage van napalm wordt gebruikt. Dit verklaarde de heer R. F. Bol len, directeur produktie Nederland en lid van de raad van bestuur van Dow Chemical (Nederland) N.V. te Ter- neuzen naar aanleiding van hierover in de pers verscherien berichten. Bij Dow Chemical zijn er geen plannen om'grondstoffen, die waar dan ook in Europa door Dow worden gefabri ceerd, te gebruiken voor de vervaar diging van napalm. Vorig jaar hebben bij verkeerson gelukken 2800 mensen het leven ver loren. Een veelvoud van dit aantal heeft dikwijls zeer zwaar letsel opge lopen. Binnen de medische we tenschap is een geheel eigen vakge bied ontstaan, dat van de traumatolo gie. Op dit gebied is in Nedeland nog zeer weinig tot ontwikkeling geko men. Het ziet er echter naar uit, aldus dr. Dengerink, dat de Vrije Universi teit op dit gebied volop in de frontsi tuatie komt te verkeren en zich een vrij unieke positie zal gaan verwer en. Het gaat hier om een nauwe sa menwerking tussen de afdelingen anatomie (afdeling bewegingsrese- arch), chirurgie, neurologie en revali datie, bij welke samenwerking ook volop zullen worden betrokken de subfaculteiten der opvoedkunde en der psychologie. Tot deze researchac- tiviteiten behoort ook, een groot ver- keersveiligheidsonderzoek, speciaal ten aanzien van het gebruik van vei ligheidsgordels. Binnen het kader van deze samen werking zal ook bijzondere aandacht worden besteed aan de zwakzinnigen. Ook in hun behandeling worden steeds meer activeringsmethoden toe gepast. Debielen, die vroeger een groot deel van de dag in bed door brachten, kunnen door het toepassen van bepaalde bewegingsmethoden tot groter activiteit worden aangezet. Ook op dit gebied gaat de Vrije Uni versiteit een steeds grotere rol spe len, aldus dr. Dengerink. Gaslek in Haarlem HAARLEM Vanmorgen vroeg heeft zich in de nieuwe stadswijk Schalkwijk in Haarlem enkele uren lang een lekkage in een aardgaslei ding voorgedaan. In die tijd hebben ongeveer tachtig bewoners van de omliggende drie huizenblokken (24 woningen) bij buurtgenoten onder dak moeten, zoeken. Een bewoonster van de in de om geving liggende blokken sloeg om streeks vijf uur alarm, waarna de omwonenden gewekt werden. De po litie en de brandweer adviseerden direct „evacuatie". Nadat technici van het gemeente lijk energiebedrijf het lek voorlopig hadden gedicht, mochten de bewo ners om acht uur naar hun flats te rugkeren. Twee Britse journalisten, die een cultureel congres op Cuba kwamen filmen, zijn gisteren op Cuba gear resteerd wegens het fotograferen van militaire objecten en wangedrag. Za terdag zullen zij op een vliegtuig naar Mexico worden gezet. Helpt Israel bo ii we n Israëlische ambassadeur in ons land, de heer D. Lewin (rechts op de fotn), door oud minister mr. B. W. Biesheuvel het startsein gegeven voor de nationale actie „Help Israël ver der bouwen", die wordt gevoerd ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de staat Israël. Samen met de voorzitter vati het comité Nederland, prof. dr. A. Mey (midden), brachten beide heren een toost (met water) uit op het welslagen van de actie. (Zie elders in dit blad) Nationaal probleem QNDANKS de nieuwe huisstijl, die in de kleur geel en in een ander embleem tot uiting komt, gaat het de Nederlandse Spoorwegen bepaald niet voor de wind. De verliespost, die thans 100 miljoen gulden per jaar bedraagt en dit jaar nog hoger zal worden, komt in feite hierop neer, dat het spoorwegbedrijf in drie jaar tijd zijn hele aandelenkapitaal opeet. Geen particulier bedrijf zou zich op deze basis kunnen en willen handhaven. Met de spoorwegen is het echter een andere zaak. Het maatschappelijk be lang van deze onderneming zal wel door niemand worden ontkend. Te recht merkte de president-directeur van de NS gisteren op, dat de finan ciële moeilijkheden, waarin zijn on derneming verkeert, een nationaal probleem zijn. De overheid ziet dit gelukkig ter dege in. Zij zal straks moeten be slissen over het opheffen of handha ven van zogenaamde onrendabele lijnen. Niet voor niets heeft zij ver der een garantie gegeven tot een be drag van 315 miljoen gulden voor een periode van drie jaar. De oorzaken van de verliezen welke de NS lijdt zijn overbekend. De ge stegen loonkosten, de sterke op komst van de personenauto, de steeds verdere inkrimping van het kolen- transport het een zowel als het ander heeft bijgedragen tot een de plorabele situatie. Duidelijk is, dat de Nederlandse Spoorwegen zich op een geblokkeer de wissel bevinden. Voor aktivitei- ten op lange termijn moeten tiental len miljoenen guldens worden geïn vesteerd, doch de nodige kapitalen kunnen niet worden aangetrokken. De internationale naam en faam van het vaderlandse spoorwegbedrijf staat op het spel. De techniek schrijdt voort; ook de NS zal in elk opzicht dienen mee te komen. Aan de overheid de taak op korte termijn die maatregelen te treffen welke de Nederlandse Spoorwegen in staat zullen stellen bij de tijd te blijven. Of moet het spoorwegbedrijf niet al leen letterlijk, maar ook figuurlijk vergelen? Toenadering TAE VREDE tussen huisartsen en regering is opnieuw getekend. Na het conflict tussen ziekenfond sen en Landelijke Huisartsen Ver eniging, dat vorig jaar ontaardde in een politieke controverse het in- terim-kabinet-Zylstra moest er aan te pas komen is thans ook de on enigheid over de particuliere huis artsentarieven bijgelegd. De bereikte vrede is een gelukkige zaak, want de gezondheidszorg is te belangrijk om blootgesteld te wor den aan de risico's van conflicten. Het is niet mogelijk, en ook niet nodig, hier een schuldige aan te wij zen. Aan regeringszijde is msischien niet helemaal gelukkig geweest de uiterst snelle afkondiging van prjjsbeschik- kingen voor particuliere huisartsen- tarieven, die ook de dienstverlening aan de bedrijfsverenigingen golden. Anderzijds hebben de huisartsen bü het afkondigen van de hogere ta rieven misschien te weinig rekening gehouden met de algemene econo mische situatie waarin ons land ver keert en waarvan ook een belang rijke bevolkingsgroep als de huis artsen zich niet los kan maken. Wij nemen aan, dat de verstandhou ding tussen regering, huisartsen en andere maatschappelijke groeperin gen thans is verbeterd. De prijs van twee conflicten is hiervoor hoog ge weest, maar niet onmogelijk is nu voor de toekomst het juiste overleg- klimaat gevonden, zodat in het be lang van dc volksgezondheid de kans op conflicten aanmerkelijk is ver minderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1