Werknemers moeten helft commissarissen aanwijzen Omzet DAF 500 min Helikopter biedt snelste hulpverlening op weg Matrozen stalen als raven Na examen eerst een jaar proef rij bewijs 7rouw schiet Turk met pistool in de borst Eis 2 tot 5 jaar cel voor roofoverval Autosnelweg klaar: sneller naar Parijs Prof. Van Zuthem over nieuwe structuren Nieuwe verkeers wet in Frankrijk pnderneming J heeft een sociaal doel Verkeerd huis gesloopt „Auto's vroeger en nu" Bromfietsen en fietsen reden veiliger STERKSTE: 380 PK Grieks centrum Utrecht dicht WOENSDAG 10 JANUARI 1"«« Verkeersdeskundige mr. Hooftman: Johnny en Rijk beiden de koning te rijk met de gouden plaat voor hun liedje De Bostella. In het zuiden verwacht men dat het tot carnavalslied van het jaar verheven zal worden. Wie weet levert het de professionele grappenmakers Kraaykamp en De Gooyer nog eens de honderdduizend op. ZÜRICH De Nederlandse verkeersdeskundige mr. J. G. Hooftman heeft izch gisteren op een bijeenkomst in Ziirich uit gesproken voor de invoering van een gedifferentieerd rijbe- wijzenstelsel: een leerbewijs voor het eerste jaar, een bewijs tweede klasse voor de navolgen de twee jaren (beperkt tot 80 kilometer snelheir en niet gel dig op autosnelwegen) en aan sluitend een telkens om de vijf jaar te vernieuwen rijbewijs eerste klasse. Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken, dat na één jaar van geringe ongevalsvatbaarheid, juist in de peri ode tot het zevende jaar veel bestuurders nonchalanter worden en bij ongevallen worden betrokken. Mr. Hooftman ziet van dit systeem een grote preventieve werking uit- gaan: elke bestuurder wil natuurlijk zijn rijbewijs eerste klasse behouden 1 of dat door behoorlijk weggedrag te verkrijgen. De rechter zou bijvoor- beeld iemand na een verkeersover- i treding kunnen terugzetten in een la- i gere klasse. Een centraal register, waarin alle j (landelijke) verkeersovertredingen j staan, zou de rechter en admihistra- j tie de nodige gegevens kunnen verschaffen over het „verkeersleven" j van weggebruikers. Risico's Mr. Hooftman pleitte voor zware straffen voor bewuste risicoschep- ping, ongeacht of een ongeval is ver oorzaakt of niet. In dit verband noemde hij het rijden onder invloed en het doorrijden-na-een-ongeval. misdrijven die de laatste tijd hand over hand toenemen. Hij riep op tot een grootscheepse „bewapening" tegen de ver- keersramp, die jaarlijks in de wereld honderdduizenden mensen het leven kost. Er zullen maatregelen moeten worden genomen, die bijna zeker een positieve uitwerking hebben op de ongevallencijfers. Zo pleitte hij voor het wegkappen of met vangrails beschermen van bo men, die dicht langs de weg staan. Jaarlijks verliezen duizenden mensen het leven, doordat auto's tegen bo men botsen. Ook invoering van verplicht ge bruik van veiligheidsgordels en val- j helmen, alsmede verplichte aanwe- 1 zigheid van brandblusapparaten in auto's, is nu al te realiseren. Ook zou er vangrails aangebracht moeten worden langs alle wegen die dicht bij de waterkant lopen. PARIJS Beginnende automobi- j listen in Frankrijk mogen wanneer j binnenkort de nieuwe verkeerswet door de regering wordt goedgekeurd, I niet harder rijden dan 90 km/u. Zij moeten een plaat met de tekens „90" op hun voertuig laten aanbrengen. Tijdens hun eerste rijjaar kunnen deze automobilisten tien dagen cel straf en een maximum-boete van 250 gulden krijgen als zij de snelheids limiet overschrijden, zo is van wel ingelichte zijde te Parijs vernomen. Het kabinet neemt het ontwerp binnenkort in behandeling en naar verwachting wordt een groot aantal nieuwe bepalingen op 1 april van kracht. Daarbij bevinden zich voor schriften voor een verplichte instal latie tegen diefstal en medische controle van rijders van zeventig jaar en ouder. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Prof. dr. H. J. van Zuthem, hoogleraar sociolo ge aan de Vrije Universiteit, heeft zich uitgesproken voor aanwijzing van de helft van het pantal commissarissen per on- lerneming door de werkne- jners. Zfjn voorkeur ging uit laar een paritaire samenstel ling van de raad van commis sarissen. ondernemingsraad en de raad pn commissarissen wilde hij in nau- je samenhang met elkaar zien. De fidernemingsraad is daarbij het cl ean van advies en overleg ten be- beve van de beslissingen in de raad pn commissarissen nieuwe stijl. Prof. Van Zuthem vroeg invloed an de werknemers op de doelstellin- tn van de werknemers. Mei deze oelstellingen bedoelde hij dan de so- lale doelstellingen. Hij wenste de oderneming te zien als een soci- il-economisehe doeloi ganisatie en iet uitsluitend als een economische ^lidorganisatie. Sociaal wenselijke iken moeten geen randgevallen zijn, iaar centrale doelstellingen. Er moet iartoe een krachtiger ontwikkeld irsoneelsbeleid of arbeidsbeleid ko- len, waaraan de werknemers via tkbonden, ondernemingsraad en .ad van commissarissen meewerken. Vooralsnog gaf prof. Van Zuthem de voorkeur aan de particuliere on dernemingsgewijze produktie. De on dernemer krijgt daardoor een nogal autoritaire positie, welke eahter ge paard zal moeten gaan met het voor af vaststellen van de grote lijnen voor het bedrijfsbeleid mede door de werknemers, toetsing van het gevoer de beleid mede door de werknemers De mode gaat nu in de richting van het militaire, alle vredes offensieven ten spijt. Damesjasjes met complete Uitmonstering zijn of worden helemaal „in". Jammer, dat we het niet in kleur kunnen laten zien, want dit gevalletje is vuurrood van kleur. Eis van zeven maanden NHEM De 41-jarige uibisvrouw J. A. S. uit Arnhem hoor- gisteren voor de Arnhemse recht- telnk zeven maanden gevangenisstraf ee%en zich eisen wegens het ierschieten van de Turk Kemal Cal- •fcen met een pistool met doorboor- loop 's avonds laat in een café op 6 belandde na een „kroegentocht" 'de Krokodillenbar waar ze het aan ng! stok kreeg met een vrouw, die een sllmerking maakte waarover S. zich otVaad maakte. Er ontstond toen een 'echt en toen de Turk de vech- >n hde dames trachtte te scheiden de zij een pistool te voorschijn loste twee schoten. Het eerste lot trof de Turk in de borst en het :de verwondde de hand van haar in, die het pistool probeerde te tfutselen. 'e ruzie tussen de twee vrouwen •of de dochter van haar buur- >uw, een prostituee. S. had voort- •ende herrie met haar buurvrouw ïdat zij zich probeerde te ontfer- in over de 14-jarige dochter van de istituee. Volgens haar overtuiging het meisje een werkzaam aandeel •ben in het bedrijf van haar moe der. S. gaf het kind. dat verkering had met haar zoon Manus, onderdak hetgeen niet naar de zin was van de prostituee en de vele relaties, onder wie vele Turken. De opmerking die de vrouw in het café maakte sloeg op deze situatie. De officier zei een milde straf te willen eisen gezien de over het alge meen gunstige rapporten over de vrouw. Mr. Leusink beoordeelde haar als een vrouw die zich impulsief in moeilijkheden begeeft en daarna handelt als een kip zonder kop. De officier had goede verwachtingen van de psychiatrische behandeling die de vrouw, moeder van zes kinderen, thans ondergaat. De raadsvrouwe mejuffrouw mr. N. J. Feriz zei van de kinderpolitie te hebben gehoord dat haar cliënte uitstekend voor haar gezin zorgt. Niet ten onrechte heeft zij zich over Berna ontfermd. Mejuffrouw Feriz vroeg een zodanige gecombineerde straf dat de vrouw, die intussen in vrijheid is gesteld, niet meer uit haar gezin behoeft te worden gehaald. De vrouw betuigde onder tranen haar spijt. Uitspraak over 14 dagen. enbenoeming en ontslag van de di rectie mede door de medewerkers. In het kader van deze medezeggenschap ikunnen ondernemingsraad en raad van commissarissen nieuwe stijl een belangrijke rol spelen. Als een grote moeilijkheid om tot nieuwe ondernemingsstructuren en een nieuwe economische orde te ko men zag prof. Van Zuthem de opvat ting in het christelijk sociaal denken, "dat dè ondërrïeming een gezagsiristi- tuut is. Een ernstig gevaar noemde hij het, dat de verantwoordelijkheid van de werknemers voor de doelstel lingen van de onderneming nog wordt genegeerd EINDHOVEN De omzet van de RAF-fabrieken is vorig jaar met acht tien procent gestegen tot 500 miljoen gulden. Een belangrijk deel van dit verkoopsucces is te danken aan de DAF-44. De verkoop van DAF-perso- nenwagens in Nederland steeg met 64 procent (de hele Nederlandse personen- wagenmarkt steeg met 25 procent). Het marktaandeel van DAF ging hierdoor omhoog van 5,8 naar 7,8 procent, waar->- door DAF op de vierde plaats in Neder land is komen te staan. Vorig jaar zijn 20.500 personenauto's verkocht tegen 12.500 in 1966, Pistoolmitrailleurs op scherp AMSTERDAM Vijf, vier, drie en twee jaar gevangenis straf eiste de officier van jus titie gisteren tegen vier Amster dammers die een jaar geleden een gewapende roofoverval heb ben gepleegd op de gepensio neerde rederij-administrateur W. J. Maarschalk in Heythuizen bij Roermond. In deze eisen waren drie inbraken met een totale buit van bijna 100.000 verdisconteerd, die zij in wisselende combinatie hadden ge pleegd. Hetgeen het viertal, dat alles bekende, ten laste was gelegd, vorm de slechts een bloemlezing. Het gaat zeker om vijftien inbraken. Schilder L., die toen de familie Maarschalk in Ouderkerk woonde omgang met de dochter had gehad, ontkende dat het plan van hem was uitgegaan. Zijn maats hadden tegen hem gezegd dat hij mee moest, omdat hij de weg kende. Telefoneren Taxichauffeur Van der V. belde aan en zei tegen de verloofde van de dochter, die opendeed, dat zij op mi litaire oefening waren en een kame raad een been had gebroken. Hij vroeg of hij daarom even mocht tele foneren. Toen zij werden binnengelaten, had Van der V. de telefoon kapot gemaakt. Daarna bedreigden zij de jongeman, zijn verloofde en de ou ders met pistoolmitrailleurs. Ze moesten op een bank gaan zitten. Twee uur lang doorzochten de man nen het huis. De taxichauffeur gaf toe dat de wapens op scherp waren gesteld. Zij hadden buiten echter gecontroleerd of ze op de veiligheidspal stonden. Verder was tevoren afgesproken dat niet van de wapens gebruik zou wor den gemaakt. Elk van de raadslieden voerde een verzachtende omstandigheid aan: voor Koopman M. „persoonlijke AALTEN Gistermiddag omstreeks drie uur is het vierjarige meisje P. H. G. te Paske uit Aalten op de Lichtenvoortse straatweg aan gereden door een personenauto. Het kind werd zo ernstig gewond dat het later in het ziekenhuis in Lichten voorde is overleden. omstandigheden", voor autoplaatwer ker H. „het in ogenschouw nemen van het psychiatrisch rapport", voor L. „die niet de hoofdfiguur was" en voor Van der V. „die alleen heling ten laste kon worden gelegd". Van onze correspondenten VENRAY De bestuurder van een bulldozer heeft in de Langstraat te Venray een onbewoond huis per abuis verwoest. Een slopersbedrijf had van gemeentewege de opdracht een oude woning te slopen. Toen de man met de bulldozer in de opgege ven straat kwam en een leeg huis zag staan, begon hij meteen aan zijn karwei. In een oogwenk waren de muren neergehaald. In een nabij gelegen klooster zag men de sloopwerkzaamheden en men vroeg zich af wie daartoe opdracht had gegeven. Het huis is namelijk eigendom van een kloosterorde. Bij navraag kwam de aap uit de mouw. De man met de bulldozer was te vroeg gestopt, want vijftig meter verderop stond het huis wat ge sloopt had moeten worden. De pater-econoom 'van het kloos ter beraadt zich nu over de finan ciële consequenties van deze vergis sing. Het commentaar van sloper M. Jacobs: „Ik heb wel degelijk het goe de adres opgegeven, daar heb ik vier getuigen van". Snelle hulp aan verkeers slachtoffers. Volgens het auto blad, Rijdend Nederland, dat een onderzoek instelde, kan dit alleen gebeuren met (behulp van helikopters. Het blad heeft uitgerekend, dat met achttien Alouette-toestellen (kruissnel heid 180 km per uur) het hele land zou kunnen worden be streken en wel zó vlug, dat uiterlijk binnen een kwartier (meestal echter veel sneller) een gewonde, waar ook in Ne derland, hulp kan worden ge boden. Bij een eerste proefactie in de omgeving van Den Haag (rijksweg 4a bij Stompwijk) arriveerde de heli ruim 8 minuten eerder bij het onge luk dan de van een Haags zieken huis afkomstige ambulance. De heli, die opsteeg van Ypenburg. bracht hulp in goed 7 minuten, de auto ruim 15 minuten na het alarm. De helikopter was 10 min. 35 sec. eerder in de tuin van het ziekenhuis Bronovo dan de ambulance in de Diaconesse-inrichting Voorburg. To taaltijden heen en terug: rep. 17 min. 30 sec. en 28 min. 5 sec. De tweede proef werd genomen in de buurt van Woerden, waarbij de helikopter 6,5 minuut eerder bij het slachtoffer arriveerde en er niet minder dan 14 min. 6 sec. vlugger mee aan het ziekenhuis (Ope Dei) kwam. De ambulance moest zowel op de heen- als terugweg voor spoorbo men wachten. Dat alles wil niet zeg gen, dat de ambulance heeft afge daan. Wel moet de organisatie beter worden, aldus het blad. De helikop ter kan daarbij een belangrijke aan vulling betekenen. KOSTEN Luitenant-generaal A. B. Wolff, bevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten, vindt het plan waard De brancard met het „slachtoffer" kan gemakkelijk in de helikopter worden geschoven (boven). De helikopter landt in de tuin van het ziekenhuis „Ope Dei" in Woer den (onder). om bestudeerd te worden. Er blijven echter twee vragen: „onder wie valt zo'n reddingsdienst?" en: „wie zal betalen?" De aanschaffing van 23 helikopters (5 reserve) k ƒ900.000 is al 20,7 miljoen... Maar, aldus de generaal, als het om mensenlevens gaat, zullen de kosten geen rol mo gen spelen. Frankrijk heeft zijn langste autobaan voor het verkeer opengesteld- de 212 km lange autoroute du Nord (A 1) van Parijs naar Lille. Daarmee is Nederland aanzienlijk dichter bij de Franse hoofdstad komen te liggen. Wie voortaan per auto naar Pa rijs wil,—kan daarvoor het1 best de oude weg via Brussel en Mons mij den en via de Zeelandroute via Gent naar Lille rijden. Daarmee bespaart men zich een uur. De enige nadelen hieraan verbon den zijn de tol- en veergelden Haringvlietbrug, Oosterscheldebrug en het veer VlissingenBreskens), die totaal 7,40 bedragen. Op de nieuwe autobaan in Frank rijk moet 6 aan tol worden be taald. Een Londense arts heeft een au- to-kuipstoel ontworpen, die zo is ge construeerd, dat men er geen rug klachten in krijgt. De stoel is voor zien van een slipvrije bekleding (zo dat men niet onderuit glijdt) en de leuning is zodanig gemaakt, dal de natuurlijke lijn van de wervelkolom wordt gevolgd. Bovendien is de leu ning hoger en voorzien van brede zijstukken om het lichaam ook in deze richting steun te geven. „Automobielen vroeger en nu" geschreven door J. D. Scheel en uit gegeven door Ad. Donker in Rotter dam is een (juist uitgekomen) boek, dat autoliefhebbers prettige uren bezorgt. Zeker degenen, dié zijn geïnteresseerd in de historie van de auto. In 216 bladzijden laten Schrij ver en tekenaar (Verner Hancke) vele tientallen van de 4000 auto's, die er tot nu toe op de weg zijn gebracht, zien: een greep uit de meest beroemde. Ze zijn in kleur en zo getrouw mogelijk getekend. Voor autoliefhebbers een aantrek kelijk boek om in de kast te hebben en er zo nu en dan eens een blik in te werpen. Over de eerste helft van het afge lopen jaar bedroeg het aantal on herroepelijke veroordelingen wegens verkeersmisdrijven In ons land 6300 tegen 6222 in de overeenkomstige periode van 1966. Dat is in beide gevallen 50 per 100.000 inwoners. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het centraal bureau voor de statistiek. Wegens het onder drankinvloed rijden met een motorrijtuig werden 2000 veroordelingen onherrroepelijk tegen 1962 in het eerste half jaar van 1966 (4-2 pet.). Voor bromfiet sers liep het cijfer terug: van 673 tot 627 (-7 pet.), evenals voor wielrijders: van 588 tot 526 (-11 pet.). Het totaalcijfer voor bestuurders van voertuigen, die onder invloed verkeerden was 3154 tegen vorig jaar 3223 (-2 pet.). Voor doorrijden na een ongeluk liep het cijfer opnieuw op: 1705 te gen 1655 -f3 pet.), evenals voor het besturen van een motorrijtuig nadat de bevoegdheid was ontzegd: 457 te gen 359 (4-27 pet.). Er waren 455 veroordelingen voor het veroorzaken van de dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld bij een motorrijtuigongeval, tegen vorig jaar 366 (4-24 pet.), in 57 ge vallen was de schuldige onder drankinvloed. Het aantal veroorde lingen wegens joyriding bedroeg 456 tegen vorig jaar 542 (-19 pet.). Deze Cadillac 1968 herbergt de grootste en sterkste personenwagenmotor van General Motors. De kracht bron: een V 8 met een inhoud van liefst 7.7 liter, levert 380 paardekrachten. In verband met de snelheidslimieten, die zeker op de Amerikaanse autosnelwegen gelden, zal het nuttig effect wel moeilijk te bewijzen zijn, maar status en prestige zeggen tegenwoordig ook wel iets. Voor wie 't nog niet wist: deze super de luxe en uiteraard superdure wagen loopt nog geruislozer dan zijn illustere voorganger, die er uiterlijk ongeveer 't zelfde uitzag. We hebben ons zelfs laten vertellen dat men de motor bij stationair draaien absoluut niet hoort. Voor de vergeetachtige bestuurder is dit overigens geen winstpunt. U kent dat hartverscheurende en onge twijfeld verwoestende geluid toch wel, als u. bij vergis sing natuurlijk, uw reeds draaiende motor nog eens probeert te starten? (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Je moest hem eigenlijk aan een olifantsketting hou den", zei de president van de rechtbank mr. A. R. Jolles dinsdag morgen tegen de moeder van de 24-jarige matroos J. v.d. E. uit Rot terdam. Deze man had samen met z'n vriend Th. K., 29 jaar. eveneens ma troos uit Rotterdam, van mei tot en met oktober radiotoestellen, dozen si garen en een autoklok uit auto's gestolen. Slechts vijf gevallen werden de beide heren ten laste gelegd, hoewel het totaal aantal diefstallen volgens de president eerder bij de twintig dan bij de tien heeft gelegen. De officier van justitie1, mr. B. van der Meulen, noemde het aantal eerder 30 dan 20, maar. hij had de zaak eenvou dig willen houden Hij eiste tegen de beide mannen, die hun verdiende geld altijd hadden opgedronken, en daarom tot diefstal van de goederen waren overgegaan om aan meer geld te komen, acht maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en tevens onder toezichtstelling van de reclas sering, zolang deze dat nodig acht De raadsvrouwe van V.d. E., mr. L. H. P. Sonneveld-Neyssel gaf vooral de drank de schuld. Er is ook sprake van een verbroken verloving. Zij vond de hoofdtaak voor de moeder het in het oog houden van haar zoon, ook al js deze dan 24 jaar. Zij vroeg een gedeeltelijke voorwaardelijke straf. Jhr. mr. A. E. Stoop vond de eis tegen zijn cliënt beslist te hoog, voor al gezien het feit dat na vele om zwervingen in allerlei tehuizen het gedrag van K. de laatste tijd beter was geworden. Uitspraak over 14 dagen. Na ruzies over staatsgreep (Van onze correspondent) UTRECHT Als gevolg van regel matig voorkomende vechtpartijen, die voortvloeiden uit heftige debatten over de politieke toestand in Griekenland, is het Griekse opvangscentrum Elliniko Spiti tijdelijk gesloten. Hiertoe heeft de Stichting voor bijstand aan buiten landse werknemers besloten om de ge moederen te kalmeren. Van het opvang en ontmoetingscentrum maakten ca. 500 Grieken gebruik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9