De zaak uniek Gorton zet Holts politiek voort boek in dossier-vorm N. A. Nap nam afscheid van liet ministerie Prins Claus deelde 16 bloempotten uit Groei varkensstapel drukt de prijzen Leraren NO 'RELATIEGESCHENK VAN ROTTERDAMS BEDRIJF protesteren ™RDT 00K IN DE HANDEL GEBRACHT Kapitein van Schiedyk wil niets zeggen SPD levert felle kritiek op CDU Inbrekersbende in Amsterdam gepakt Jubileum-tornooi Fenny Heemskerk Sowjet-majoor komt op voor intellectuelen Noren waren weer sterker 9?- Politieman vergiste zich in echtheid Maken koppelbazen misbruik werkloosheidwet van Nieuw wereldrecord op 500 meter dames COMPROMIS BIJ TENNIS? WOENSDAG in JANUARI l%a Nieuwe Australische premier Vreugde bij Gorton, de nieuwe Australische premier en zijn in ^Amerika geboren vrouw Bettina. 0 (Van een onzer verslaggevers) ^OTTERDAM De kapitein van het 4 januari voor de westkust van Ca- Sjda vergane HAL-schip Schiedijk, de Pijarige Arie van Dijk uit Voorburg, itfeft bij zijn aankomst in ons land willen meedelen over zijn ver ten opzichte van het ongeluk. pp vragen van verslaggevers naar van opmerkingen van de stuurman bij diens terugkeer dagen geleden, als zou er geen dui- Jijke aanleiding voor de schipbreuk geweest, zei de kapitein dat hij git was afgeweken van de adviezen p de Canadese loods, die met hem t I de brug stond. 3wij zei al eens eerder deze route te sibben gevaren. Op de vraag, of hij Ihteraf terugziend op de schipbreuk zelf- verwijten maakte, bleef hij antwoord schuldig. Ook op de vra- m of de loods verhoord was, wilde j geen antwoord geven. ifnmiddels is de loods in Vancouver verhoord door het Canadese raad jr de scheepvaart, zy het achter ge- ten deuren. Van de veertig koppen lende bemanning van de Schiedijk, nu op de bodem van het fjord ligt, alleen nog de eerste stuurman, de ïr G. Linckers uit Hilversum, in Ca- gda achter gebleven om ladingkwes- js te regelen. In verband met ce abominabele jersomstandigheden. hevige sneeuwbuien e het zicht beperken, en het grote lawi- zijn de verdere wedstrijden om ,r skikampioenschappen van de Lage Lan- ïi die in Val d'lsere werden gehouden, gelast. CANBERRA John Grey Gorton, die vandaag werd be ëdigd als premier van Austra lië, heeft veel punten gemeen met zijn voorganger Harold Holt (die vorige maand bij het onderwaterzwemmen werd ver mist). Hij deelt diens politieke denkbeelden. Gorton beschouwt zichzelf als een vertegenwoordiger van „centrum links", wat hem aanvaardbaar maakt voor de (kleine) Landbouwerspartij, die met de Liberale partij een rege ringscoalitie vormt. Op een persconferentie zei Gorton, dat bezoeken aan de Australische troepen in Vietnam en aan andere Zuidoost-Aziatische landen tot zijn eerste taken behoren. Hij zal probe ren, de politiek voort te zetten van Holt, die uitzonderlijk goede betrek kingen met president Johnson had. De nieuwe premier zal aftreden als senator en proberen, de zetel voor het district Higgins (Victoria) in het Huis van afgevaardigden te verwerven. Tot voor kort werd deze bezet door Holt. Tussentijdse verkie zingen volgen over een maand. Pas daarna stelt Gorton zijn kabinet de finitief samen. Levendig Gorton staat bekend als snel, le vendig, behendig in debat en zeer doeltreffend. Hij heeft een vrouw (Berrina Brown), die Amerikaanse is gebleven, hoewel zij al 33 jaar in Australië woont. Hij is ruim 1.80 m lang, heeft grijs haar, een door de zon gebruind ge zicht, ziet er jonger uit dan zijn 56 jaren doen vermoeden, houdt van tennissen, leest van alles, van fanta sieverhalen over ruimtevaart tot re- geringsdocumen ten. Gorton studeerde aan de universi teit van Oxford, waar hij cum laude promoveerde in geschiedenis. In Ox ford leerde hij vliegen. Hij nam dienst bij de Australische luchtmacht toen de tweede wereldoorlog uit brak, werd neergeschoten boven een eiland bij Singapore, liep ernstige verwondingen op aan het gezicht, als gevolg waarvan plastische chirurgie moest worden toegepast. Ontslagen Bij de evacuatie van Singapore werd zijn schip getorpedeerd. Hij bracht een dag en een nacht door op een reddingsvlot, voordat hij werd opgepikt. Nog enige tijd bleef hij vliegen tot hy in december 1944 uit de dienst werd ontslagen, na bij luchtoperaties zwaar gewond te zijn. Gorton ging terug naar zijn boom gaard. waarvoor zijn vrouw tijdens zijn afwezigheid had gezorgd. Spoe dig raakte hij betrokken in de poli tiek, eerst als raadslid van zijn pro vincie (Victoria), daarna als senator en nu als premier. (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Ook het nijver heidsonderwijs is ontevreden over de salarisvoorstcllen en lestijdenregeling die de invoering van de Mammoet wet meebrengt. Daarom gaan de le raren bij het nijverheidsonderwijs komende zaterdag in Utrecht de monstreren. Honderdduizend stencils zijn in 400 pakjes naar alle technische scholen in het land gestuurd. Zij bevatten een overzicht van de onaanvaardbaar geachte regeringsvoorstellen. Bijzonder hoog zit het de leraren dat de lestijden van 34 naar 29 terug gebracht zullen worden. En aange zien de leerkrachten bij het nijver heidsonderwijs op uurbasis worden betaald, vrezen velen een salariste ruggang van 100,- tot 300,- per maand. Ook de voorgestelde bevoegd heidsregelingen acht men niet accep tabel, omdat bijvoorbeeld no-akten niet vergeleken kunnen worden met een mo-A akte. Het no vreest dat leerkrachten en directeuren bij het nijverheidsonder wijs tot derderangs leerkrachten ge degradeerd zullen worden. WASHINGTON De Wereldbank heeft de rente van ontwikkelingsle ningen van zes tot zes en een kwart procent verhoogd. Dit werd gisteren door een woordvoerder van de bank meegedeeld bij de bekendmaking van een 25-jarige lening van 24 miljoen dollar voor de bouw van een elek trische centrale in Soedan. BONN De Westduitse sociaal democratische partij (SPD) heeft haar coalitiegenoten in de regtring, de christen-democraten er gisteren van beschuldigd „in een twintigtal jaren van zelfvoldane macht de bondsrepubliek naar een crisis te hebben gevoerd, die een aanmoedi ging vormde voor de opkomst van neo-nazistische krachten". Deze SPD-aanval komt voor in een gepubliceerde opsomming van de beleidslijnen voor de jaren ze ventig, samengesteld als voorberei ding tot het tweejaarlijkse SPD-con- gres in maart. Directeur financiën binnenlands bestuur (Van onze Haagse redaktie) DEN HAAG De heer N. A. Nap heeft gistermiddag in de Rolzaal van hèt Binnenhof af scheid genomen als directeur van financiën binnenlands be stuur van het ministerie van Binnenlandse zaken wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. O pening H oogoven schaaktorn ooi (Van onze sportredactie) WIJK AAN ZEE Begeleid door >nl klanken van het lied „Tulpen uit nsterdam" reed Prins Claus shsdagmiddag een bloemenkar met fraaie planten een zaal van het cantieoord „Kennemerduin" te aan Zee binnen. Dit was een Turige climax van de opening van ~t dertigste Hoogovenschaaktornooi, X vandaag in Wijk aan Zee van is gegaan. Zoals altijd geschied- de loting op originele wijze. Prins is reikte de zestien deelnemers plant aan. Op de onderkant van j pot stond dan het lotingsnummer. Russische ex-wereldkampioen werd als eerste door wedstrijd- Ier De Graaf naar voren gehaald, ie Nederlanders ontbraken bij deze islelijke opening. Donncr, Langc- jg en Ree lagen met griep in bed. tttemin worden zij vandaag aan de sirt verwacht van dit jubileumtor- Woordat Prins Claus tot daden had mr. F. Goudsmit, voor eer van de Koninklijke Neder- -jdse Schaakbond zoals altijd wan- tr hij een tornooi opent, voor een 1 pressante toespraak gezorgd. Dit- aijal stelde hij het professionalisme 1 I de schaakorganisatoren aan de le. Het gebrek aan leiders in alle Jken van sport kan zijns inziens ""ten worden verholpen door het van uiteraard betaalde ^managers. Daar dit voor elke club Jonderlijk een te grote onkosten- wordt alleen de KNSB telt al g verenigingen bepleitte hij de E ming van sportverbanden, die hun Ren gelegenheid bieden, meer spor- te beoefenen. Dit in navolging jjj 1 Oost-Europa. Spanje en Portu- Het aantrekken van betaalde lei- 3fs zal dan een eenvoudiger zaak ^rden. organisatie heer W. Bakker van de Raad Bestuur van Hoogovens en ir. W. ib van de tornooicommissie had- daarvoor in hun toespraken meer idacht geschonken aan de orga- itorische kant van de zaak. Te ller omdat na 25 tornooien in het 2 verwijkse Kennemertheater de orkeur was gegeven aan het mo- ""rnere Kennemerduin in Wijk aan t e. Een noodzakelijke verhuizing, eer gezien het nog steeds groeiende Melnemersaantal, dat dit jaar de 500 I' dert. j kennemerduin heeft vele voorde- niet in het minst voor de scha- rs zelf, die meer verspreid opere- h en daardoor meer de voor hen fodzakelijke rust genieten. j gezelligheid be gezelligheid gaat evenwel niet - irloren. Dat bleek na de opening, en pers en genodigden in de tot fetaurant omgetoverde kelder van Kennemerduin de maaltijd gebruik ten. Prins Claus onderhield zich daar met verschillende spelers en leden van de organiserende commissie. De loting voor de twee sterkste groepen brengt direct al enkele aan trekkelijke partijen. Toch mag men in die eerste ronde niet te veel vuur werk verwachten. Ook niet bij de ontmoetingen Tal Gheorghiu en Donner Portisch. De meesten zul len zich in de eerste fase van de strijd beperken tot terreinverkennin gen. Daardoor ook mag men van de Leidse meester Van Geet niet ver wachten dat hij tegen Ciric zijn suc ces van vorig jaar zal herhalen. De Zuidslavische grootmeester leed te- Minister Beernink belichtte de i snelle carrière van de heer Nap. „In de dertiger jaren deed zich een ont wikkeling voor, die ertoe heeft bijge dragen, dat uw loopbaan bij de ge meente een andere wending kreeg. I Vele gemeenten verkeerden in finan- I ciële moeilijkheden door de werk loosheidsuitgaven. In 1935 werd hiervoor een regeling getroffen door instelling van een werkloosheids- subsidiefonds, waaruit aan de ge meenten bijdragen in hun werk loosheidslasten werden toegekend. Hiervoor heeft u veel werk ver richt." Ook had de heer Nap een belang rijk aandeel in de totstandkoming van een noodvoorziening voor de ge- meentefinanciën in 1948 en van de nieuwe financiële verhoudingswet 1960. De minister noemde de financiële verhouding tussen het rijk en de ge meenten thans nog de belangrijkste zaak, waarmee de afdeling financiën binnenlands bestuur zich bezig houdt. Tenslotte onderstreepte de minister de capaciteiten van de heer Nap op het gebied van de financiering, waar over hij enkele boeken heeft geschre ven. Dit heeft geresulteerd in vele contacten met de financiële wereld. Zijn verdiensten vonden erkenning door de benoeming tot officier in de Orde van Orarije-Nassau en tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Voorts werd nog gesproken door dr. A. H. Günther. secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandse zaken, de heer A. L. Wilkeshuis, di recteur binnenlands bestuur, A. Vo- gel namens de Bank van Nederlandse gemeenten, J. P. J. Verstegen, direc- teur van de Vereniging Nederlandse gemeenten en tenslotte de heer De Jong, hoofd van de afdeling financiën publiekrechtelijke lichamen van het ministerie van financiën. AMSTERDAM De Amsterdamse centrale recherche heeft vijf Amster dammers aangehouden die ervan worden verdacht in de laatste maan den van het vorige jaar inbraken te hebben gepleegd in Utrecht, Zutphen, Arnhem, Purmerend en Amsterdam. Alleen al in de hoofdstad zouden zij bij twintig inbraken betrokken zijn geweest, merendeels in juweliers- uumciiiaiiua ucsiuur {.icii uc/.is huuui. De heer Nep was sinds 1952 directeur bontzaken De waarde van hun buit van deze dienst. (Van onze sportredactie) WIJK AAN ZEE Men be perkte zich tijdens de opening van het 30ste Hoogoventornooi niet tot cle organisatorische kant. Ir. W. Rueb zette verschillende schakers in het zonnetje. Namens de Vrienden van het Hoogoven- tornooi reikte hij aan prof. dr. Euwe (al deelnemer in 1940), mevr. Heemskerk (voor de 25- ste keer deelneemster), C Mul der (vanaf 1940 bij de organisa tie betrokken)C. Hart (Kenne mertheater) en P. Veldheer (grondlegger van het tornooi) het zilveren Hoogovenspeldje uit. Prins Claus zelf schaker was tevoren eveneens bezitter van het fraaie speldje geworden. Prof. Euwe was ook gekomen om te schaken. In de avonduren nam hij het op tegen twintig schaakjournalisten, van wie hij er (uiteraard) negentien klopte Slechts een speler boekte een snelle winst. Deze simultaan be tekende een nieuwtje voor het tornooi. gen de opportunistisch spelende Van Geet toen zijn enige nederlaag. De loting leverde voor de eerste ronde de volgende partijen op: Grootmeestergroep: Bobotsov Ree, Ivkov Matanovic, Kortchnoi Padevski, Karaklaic Langeweg, Rossolimo Hort, Tal Gheorghiu, Donner Portisch en Ciric Van Geet. Meestergreep: Marovic Nico tic, Zuckerman Van Scheltinga, Hartoch Tatai, Crabbendam Vyslocil. Ciocaltea Ostojic, Jongsma Dunkelblum, Doda Uj- telky en Medina Garcia Flesch. MOSKOU Volgens het Ameri kaans persbureau Associated Press hebben in burger gestoken politie mannen gisteren een Russische oud majoor gearresteerd nadat hij peti ties had overhandigd aan westerse journalisten waarin werd geëist dat het proces tegen vier Russische schrijvers in Moskou zou worden opengesteld voor het publiek. De majoor. Peter Grigoryenko, werd gisteren gearresteerd in de gangen van het gerechtsgebouw waar het proces werd gevoerd. De journalisten wachtten daar op de uitslag van de tweede zitting. „Wij schamen ons voor de politie. De hele wereld lacht ons uit', had Grigoryenko volgens Ass. Press nog voor zijn arrestatie uitgeroepen te gen de journalisten. Grigoryenko werd in 1964 gearres teerd omdat hij anti-partijtoespra ken hield. Hij werd als generaal ge degradeerd. Hij was al in 1961 ont slagen als lector aan de militaire academie. Twee jaar werd hij psy- j chiatrisch behandeld. I STAVANGER In het Noorse Stavanger zijn dinsdag I schaatswedstrijden gehouden, waar- I aan werd deelgenomen door leden van de Nederlandse kernploeg. Ard Schenk deelde op de 500 meter de tweede plaats met de Noor Magne Thomassen in de tijd van 43.0 secon den. Roar Groenvold (Noorw) won deze afstand in 41.9. Op de 3000 me ter werd Kees Verkerk met 4.35.5 tweede achter Fred Anton Maier (4.34.3). De uitslagen zijn: 500 meter: 1. Groenvold (Noorw) 41.9, 2. Schenk (Ned) en Thomassen (Noorw) 43.0, 4. Tveter (Noorw) 43.1, 5. Verkerk (Ned) 43.5, 6. Nottet (Ned) 43.9, 7. Maier (Noorw) en Dalby (Noorw) 44.3. 3000 meter: 1. Maler 4.34.3, 2. Verkerk 4.35.5, 3. Thomassen 4.36.2, 4. Nottet 4.40.8, 5. Schenk 4.41.0, 6. Groenvold 443.9, 7. Tveter 4.44.2. Klassement na twee afstanden: 1. Thomassen 89.033, 2. Groenvold 89.217, 3. Verkerk 89.417, 4. Schenk 89.833, 5. Maier 90.017, 6. Tveter 90.467. 7. Not tet 90.600. liep in de duizenden guldens. Zij sloegen steeds hun slag na het in gooien van de etalageruit met een vuilnisbak of een steen. LONDEN In allerijl is gisteren een kunstnier uit Londen naar Parijs overgebracht om het leven te redden van een patiënt, in het Necker-zie- kenhuis te Parijs, wiens toestand kri tiek was. Een Boeing van Air France, met aan boord de kunstnier, mocht als eerste opstijgen van London Airport. Op Orly wachtte een vrachtauto om de kunstnier naar het ziekenhuis te vervoeren. Of de kunstnier daar op tijd is aangekomen, is nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) T? OTTERDAM De Amsterdamse uitgeverij Van Lindonk NV heeft in opdracht van de European Chemical Corporation NV een uniek boek uitgegeven, geschreven door Ton Vervoort, detec tiveschrijver. Het boek is in eerste instantie bedoeld als relatie geschenk van de ECC in verband met het vijftienjarig bestaan. Maar het zal daarbuiten ook in beperkte oplage in de handel worden gebracht. iets anders van opzet, liet uitgeven. Voor het boek (dossier) kon de schrijver beschikken over alle echte formulieren, memo's, briefpapier, enveloppen en dergelijke van de Rotterdamse politie. Het geheel maakt een echte in druk. Zo zelfs dat een lid van de vreemdelingenpolitie die het dossier toevallig in zijn handen kreeg in het Griekse restaurant Akropolis in de Delistraat in Rotterdam (dit restau rant speelt ook een rol in het ge heel) en door de eigenaresse van de zaak in de waan gebracht dat een officier van justitie het had laten liggen, er in geloofde totdat hij het thuis voor over de helft had door gelezen. De uitgave van de tweeduizend exemplaren heeft twee maanden ge duurd. Het verzinnen van het ver haal was het kortste onderdeel. De meeste tijd is gaan zitten, volgens de schrijver, in het onderzoek, het verzamelen van de gegevens, de for mulieren en de besprekingen met doktoren en juristen. De uitgever heeft eveneens grote moeilijkheden gehad. Niet het druk ken ervan, maar wel het plakwerk, het vergaren, gaatjes boren, zegel tjes plakken, kranten vouwen, en veloppen dichtzegelen met lak heeft Het boek „De zaak Stevens" is een proces-verbaal, een dossier van een moordzaak, met bijlagen, ver klaringen, bewijsstukken, foto's, een krant copieën van brieven, een vol gekrabbeld visitekaartje een stukje vloertapijt waarop het lijk heeft ge legen en ten slotte een met lak ver zegelde enveloppe van de Amster damse politie met de oplossing van de vele raadsels. „De zaak Stevens" heeft in de ge schiedenis enkele voorgangers. Het zijn de boeken van de Engelse auteur Dennis Wheatley die er twee, De voorzijde van „De zaak Ste vens". Het is het echte „hemd" zo als politiemensen het proces-verbaal noemen dat als omslag dienst doet van een dossier. P*£b uw» PROCES-VERBAAL u. su.fctc.'ftr, B, WI. <K9»f v Kr- f»-. Cx*2-r Schrijver Ton Vervoort, bladerend in het dossier voor het politiepostje op de Linker Veerdam (Katen- drecht). tien dagen werk van 's morgens vroeg tot 's avonds laat door een groep van gemiddeld tien man ge kost. Er werd een soort lopende band op marktkraamschragen gemaakt van dertien meter lang om alle vel len, formulieren en briefjes die alle van een verschillend formaat zijn, te bundelen en op de juiste volg orde te leggen. Er moet zelfs een echt schilderij worden gemaakt en gefotografeerd. Een groot deel van het schilderwerk is geleverd door scholieren in de vakantie. Totaal verschijnt het in een op laag van tweeduizend exemplaren. Een groot deel is bestemd voor re laties van de European Chemical Corporation die er 10.000 heeft in gestoken. De rest zal worden uitge geven bij uitgeverij Thomas Rap in Amsterdam vermoedelijk voor acht tien gulden. Uitgever Van Lindonk zei bij de presentatie, die in het Griekse res taurant gebeurde dat hij „niet hon gerig" was naar een tweede druk gezien de grote hoeveelheid werk. Toch is hij bereid wat hij noemt „de tiendaagse veldtocht" opnieuw te beginnen. Schrijver Ton Vervoort (29), die al zes detectives heeft geschreven is wel enthousiast. Hij is bereid, maar dan wel op andere basis iets derge lijks opnieuw te doen. Hij heeft er veel van geleerd. Het geheel is wat vorm en stijl betreft voor 98 pro cent authentiek. In verband met de leesbaarheid is hij hier en daar af geweken van de ambtelijke stijl. Volgens de politie zou het dossier van een dergelijke echte zaak zes keer zo dik zyn. Ten slotte: uitgever Peter van Lindonk poseerde als hoofdverdach te voor de politiefotograaf die ove rigens dacht met een echte misda diger van doen te hebben. Van Lin donk „gaf" ook zijn vingerafdruk ken. De ECC leverde de tweeduizend stukjes tapijt en tweeduizend drup pels lijm (beide produkten waarin het bedrijf ondermeer handel drijft). De PTT werkte mee door niet in gebruik zijnde telefoonnummers door te geven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het geweste lijk arbeidsbureau heeft sterk de indruk, dat koppelbazen mis bruik maken van de werkloos heidswet. Velen ontslaan hun MEDEO (Sowjet-Unie) Tijdens wedstrijden op de hooggelegen baan van Medeo heeft de Russische rijdster Tatjana Sinorova (31) het wereldrecord op de 500 m. scherper gesteld. Zij bracht het record, dat sinds 27 januari 1962 met 44,9 secon den op r.aam van li aar landgenote Inga Voronina stond, met 0,4 sec om laag tot 44.5 sec. Bij de heren werden eveneens goe de tijden op de klokken gebracht. Anatolv Lepjoshkin liet 40,1 voor zich afdrukken, Boris Guljajev 40,5 en Valery Muretov 40 6. De viervou dige Olympische kampioen en we reldrecordhouder (39.5) Jevgeni Grisjin moest genoegen nemen met een gedeelte vijfde plaats in 41.0 sec. Rotterdam verloor I.U1K De ijshockeyvereniging Rotterdam heeft dinsdag in Luik de wedstrijd tegen F.C. Luik verloren met 168. De tussenstanden waren: 5—2, 5—3, 6—3. personeel onder het bedenkelij ke motto „Als je nu weg gaat en uitkeringen aanvraagt, kun je over een paar weken bij me terugkomen". Deze arbeids krachten melden zich prompt bij het GAB, maar verweren zich tegen plaatsing bij een normaal bedrijf, omdat zij duidelijke af spraken inzake terugkeer bij de koppelbaas hebben gemaakt. Het aantal arbeidskrachten van koppelbazen en onderaannemers, dat als gevolg van werkvermindering is ontslagen en bij het arbeidsbureau als werkzoekenden staat ingeschre ven, is aanzienlijk hoger dan vorig jaar. Velen van hen laten zich moei lijk bemiddelep, omdat zij reeds een afspraak inzake terugkeer bij hun oude baas hebben gemaakt. Het GAB wijst deze argumenten echter af en dient zonodig bezwaarschriften in. Deze ontwikkeling doet zich niet alleen in de bouwnijverheid, maar ook in de metaalsector voor. Bij de werkgevers bestaat een grote reserve tegenover deze arbeidskrachten, om dat zij hogere lonen gewend zijn en waarschijnlijk toch weg gaan als zij bij de koppelbaas weer aan de slag kunnen. Voor het arbeidsbureau maakt dat de bemiddeling alleen maar moeilijker. ROME Dr. Giorgio de Stefani, voorzitter van de Internationale Ten- nisfederatie, heeft dinsdag in Rome verklaard dat hij bereid is tot een compromis met de Engelse ten- nisbond om een crisis in de tenniswe reld te voorkomen. Zoals bekend heeft De Stefani maandag aangekondigd dat Engeland met ingang van 22 april als lid van de 1LTF wordt geschorst omdat het de scheiding tussen amateurs en profs wil opheffen. Hoop op herstel W.-Duitsland LONDEN De Franse minister van de strijdkrachten Messmer en de Britse minister van defensie Healey hebben gisteren in Londen een akkoord ondertekend voor de serieproduktie van het les- en onder steuningstoestel Jaguar. Voorlopig zullen 400 toestellen in beide versies worden gebouwd. Beide landen krijgen de helft daarvan en zullen ook de produktie delen. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Voor het eerste halfjaar van 1968 wordt een zó ruime produktie van slachtvar- kens verwacht, dat deze een druk op de prgzen zal leggen. Volgens de oktober-november- tellingcn is onze veestapel in 1967 weer 3 pet. gegroeid. In de andere EEG-landen is eenzelfde tendens waar te nemen. Mr. F. G. van Dijk, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, verklaarde vanmorgen in zijn nieuw jaarsrede voor de afzet van onze var- kensproduktie de hoop gevestigd te houden op de economische opleving in West-Duitsland en op de groei van de consumptie in Frankrijk. De zwaarste kritiek van mr. Van Dijk tegen het EEG-beleid gold de dreigende aantasting van het be ginsel, dat binnen de EEG de pro duktie dient tc geschieden daar, waar deze het best en het efficiëntst kan gebeuren. De voorzitter vond het een veeg teken, dat de EEG-commissie nog kort geleden Frankrijk toestond in de prijzen te interveniëren bij een lokale instorting van de varkens- markt in Bretagne. Ook nationale subsidies en excluslviteitsrechten bicden nog steeds mogelijkheden om een niet efficiënte produktie een be tere kans te geven en in stand te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7