Griep? Chefarine „4" doet wonderen! 3 Gereformeerde synode geen volksbelijdenis Roosevelthuis in gebruik Verpleegstersschool VU geeft allround vorming K Kanttekening Meer kerkbezoek in Ver. Staten Zendings begroting meer dan 100 miljoen Hongaarse bijbels OttavianVs opvolger wacht moeilijke taak Romme genoemd alsi1: KVP-bemiddelaar E Een woord voor vandaag Hoe vrii? Dag van de kleine zaken Geen geld voor recreatiestichting Veel gegadigden voor opleiding Reorganisatie van congregatie Twee miljoen voor Britse baptisten Weer kardinalen afgetreden R. Laan nieuwe burgemeester van Zaandam? WOENSDAG 10 JANUARI 1* Veel mensen zijn als olifanten. Ze kunnen niet vergeten en vergeven. Soms na jaren breekt hun weerzin en verzet weer baan, geven zij lucht aan hun wraakgevoelens. Ze willen wel vergeven, maar pas dan als de ander om vergeving vraagt of tenminste zijn schuld bekent. Overal willen ze haantje de voorste zijn, behalve in het vergeven. Ook Petrus zat ermee. Hoe vaak moeten wij dan vergeven, vraagt hij aan Jezus. Stel je voor dat iemand ons telkens weer miskent en pijn doet? Zeven keer? Maar Christus zegt: zeven tigmaal zevenmaal. We moeten vergeten wat anderen ons aangedaan hebben; hoe zullen wij anders van Gods vergeving kunnen leven? We lezen vandaag: 2 Samuël 111427. A/TOSKOU heeft weer een schrij versproces. Het wordt in alle geheimzinnigheid gevoerd de Russen zullen het noemen: in alle rust en stilte. Er is nog een verschil met het proces tegen die andere Russische schrijvers: Daniel en Si- niafski. Zij waren de natuurlijke volgelingen van een nieuwe stro. ming in de Russische literatuur, die toch nog niet geheel erkend is. Dat bleek snel. Ginzburg echter, die nu terecht staat, is een typische rebel. Neder landers zouden zijn handelen verge lijken met dat van een provo. Schok ken. De straat op om de massa uit, al of niet vermeende, gezapige rust te halen. Ginzburg deed het met pamfletten, die in het openbaar op universiteiten werden uitgedeeld. Merkwaardig overigens dat hem subversieve actie wordt verweten, waar hij juist de man is die de letter van de wet tot leven wenst te bren gen. Daarom komt hij in conflict met de partij. WfANT de wet is in de Sowjet- unie een verlengstuk van de partij. Geldt hier: behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet, in de Sowjetunie zou men kunnen seggen, dat vrijheid van menings uiting een recht is, behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de partij. Een aanmerkelijk vencfaU. Wijk Je van de partijlijn af, dan ben je schuldig. Liberalisatie of geen liberalisatie. Vrijheid is een mooi goed, vinden ook de communisten. Als het de basis van het commu nisme maar niet aantast. Maar de ontwikkeling zullen ze niet kunnen tegenhouden. De openlijke aanhang van de jonge Ginzburg legt bovendien nog eens de nadruk op zwakke punten in de aanklacht. Subversieve actie wordt hem ver weten. We moeten wel aannemen, subversief in de betekenis van on dergronds, want revolutionaire actie zou niet tot deze ernstige aanklacht in een communistisch land hebben kunnen leiden. GEVOLG VAN OORLOG IN VIETNAM (Van onze kerkredactie) Ginzburg mag dan in Russische ogen lastig zijn, provoceren, een gevaar, lijke uitwas van toegestane vrijheid zijn, ondergronds heeft hij niet ge werkt Zijn pamfletten zijn altijd onder naam verspreid. Zijn kritiek op de wijze van procesvoering tegen Daniel en Siniafski was genoegzaam bekend en toen deze kritieken in het buitenland verschenen, was het nauwelijks een vraag wie de auteur kon zijn. C-INZBURG ontkent schuld, niet in de laatste plaats omdat hij gelooft in het communisme. Hij wil uitwassen bestrijden en wonderlijk genoeg handelt hij daarmee in over eenstemming met de officiële ziens wijze na Stalin. Wat Ginzburg echter als excessen ziet, is traditie geworden. En niets is nu eenmaal zo moeilijk uit te bannen als traditie. De partij zit met het geval-Ginz- burg en zijn openlijke aanhang in de maag. Er is geaarzeld. Ginzburg is langer in voorarrest gehouden zonder dat een aanklacht tegen hem was ingediend dan voor de wet ver antwoord is. Het proces is uitge steld, onverwacht begonnen. Open baar zonder werkelijk openbaar te zijn. jVTAAR de ontwikkeling is met straf van Ginzburg, licht of zwaar, niet te stuiten. Noch zijn de j kring gesclTied. problemen voor de partij daarmee opgelost. Het communistisch systeem is aan bepaalde vrijheden nog niet toe. Zelfs in onze democratie is het com plex van rechten en vrijheden nog voortdurend in beweging. Maar een dictatuur, ook een dicta- tuur „van en door het volk", legt nu eenmaal andere maatstaven aan.j Dat in dit geval de Sowjetunie nietj onze bondgenoot is, moet ons nog niet weerhouden van het laten horen van een protest. Wie op de bres staat voor een mon. dig volk, dat in vrijheid kan leven, heeft recht op steun. Of hij nu Ginz burg of Theodorakis heet. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Het was gisteren de grote dag van de kleine zaken op de gereformeerde synode, die voor haar tweede zittings periode op de Blije Werelt bijeen kwam, geleid door assessor ds. P. Visser. Niet minder dan elf zaken werden afgehandeld, nadat een tweede assesor was gekozen ds. A. C. van Nood van Velzen nu praeses ds. P. G. Kunst door ziekte voorlopig verhinderd is om de synode te leiden. Schokkend waren de besluiten niet. De synode legde een aantal I wensen naast zich neer en stelde twee studiecommissies in. De be- 1 langrijkste uitspraak was waarschijnlijk wel dat het niet wenselijk I is om het hele volk een geloofsbelijdenis op te leggen. het voorstel van de commissie ver worpen was, maar de gedachte van prof. Nauta werd wel aanvaard. Van j de Gereformeerde Kerken behoeft de Protestantse Unie op dit punt geen j hulp te verwachten. Afvaardiging De synode was een beetje recalci trant gisteren, want zij weigerde nog j een preadvies op te volgen. Opnieuw hadden drie particuliere synoden zich j tot de generale synode gewend met de klacht dat het westen (waar som- i mige classes groter zijn dan particu liere synoden in het oosten en noor den) veel te weinig vertegenwoordi gers op de synode heeft. Deze kwestie was in september al aan de orde geweest en toen niet helemaal afgehandeld. Er was een commissie ad hoe ingesteld om nader advies in te brengen. Onder leiding van rapporteur prof. dr. C. van der Woude voelde deze commissie wel iets voor de klacht en raadde aan om de particuliere synoden te vragen zich nog eens op dit probleem van de afvaardiging naar de generale synode te bezinnen. Maar voor dit voorstel voelde de synode niets. Zij keerde terug naar het preadvies van september door te zeggen dat er sedert de laatste syno de geen nieuwe argumenten naar vo ren zijn gebracht. De particuliere sy noden van Noordholland, Zuid-Hol- land-West en Zuid-Holland-Zuid stemden vrijwel en bloc tegen, maar kregen toch te horen dat de synode niet aan hun verzoek zou voldoen. geroepen, dat wordt voorgezeten door ds. P. van Strien. Dit orgaan zal in ieder geval twee jaar bestaan als een soort experi ment Er is een groeiende samenwer king tussen Utrecht (werelddiako- naat) en Baarn (zending), maar nie mand rekent op een ingrijpende structuurwijziging, althans niet op korte termijn. I Vermoedelijk duidt dit toegenomj- NFW YORKAan do terne- i kerkb«*oek op bezorgdheid over i uhk.Aan ae terug oorlof in vietnam- Qok tijdens gang van het kerkbezoek in de Tweede Wereldoorlog werd een stt Verenigde Staten is in 1967 een gend aantal kerkgangers geconst; teerd. eind gekomen. Het Amerikaanse instituut voor publieke opinie berekent elk jaar eenmaal op een „normale" zondag hét aantal kerkgangers. Vorig jaar was dat 45 procent van alle volwas sen Amerikanen. Van 1958 tot 1966 was dit percenta ge teruggelopen van 49 tot 44. (Advertentie) De synode kwam met 36 tegen 18 stemmen tot dit antwoord aan de Protestantse Unie. Deze organisatie heeft de minister van binnenlandse zaken gevraagd bij de komende grondwetswijziging een preambule in de grondwet op te nemen, waarin wordt gezegd dat „in dankbare ge hoorzaamheid aan het in de Bijbel geschonken Woord van God.... het Koninkrijk der Nederlanden deze God als bron van alle gezag, recht en democratische vrijheden" erkent. De commissie van preadvies voelde hier niets voor. Zij stelde de synode voor om uit te spreken dat „een grondwet slechts bindende rechtsre gels en geen algemene beginselver klaringen behoort te bevatten. Maar dat ging vele synodeleden te ver. Over dergelijke zaken moet een kerk zich niet uitspreken, zeiden ze. En prof. dr. D. Nauta: „We hebben niet het recht het hele volk zo'n pre ambule op te leggen." Er waren nog twee andere tegen voorstellen, die het niet haalden toen DOORN Het F. D. Roosevelt huis, recreatiecentrum voor gehandi capten van de Nederlandse Hervorm de Kerk. is eind december klaargeko men. De opleveringsplechtigheid is zonder enige ruchtbaarheid in kleine De officiële opening vindt namelijk zaterdag 4 mei plaats door de staats secretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. mr. H.' J. van der Poel. Het huis biedt ruimte aan zestig mensen, namelijk 35 gehandicapte gasten en 25 vrijwillige helpers (de permanente staf niet meegerekend). Tijdens de vier maanden, die aan de officiële opening voorafgaan, wordt het als observatie- en vakan tiecentrum gebruikt door Philadel phia, de vereniging die zich speciaal bezighoudt met het gehandicapte kind. Daarna kunnen gehandicapten uit het gehele land er vakantieweken doorbrengen, maar de meeste weken zijn al volgeboekt. Zaterdag officiële ingebruikneming (Van onze dnderwUsredacteur) AMSTELVEEN Aanstaande zaterdag bereikt de verpleegsters- school van het Academisch Ziekenhuis der Vrije Universiteit een historische dag: zij zal dan officieel in gebruik worden genomen. Een volgende mijlpaal zal zijn als binnen één tot anderhalf jaar het ver pleegsterstekort aan het Academisch Ziekenhuis zal zijn opgeheven. In de loop van 1969 zal namelijk de aan het ziekenhuis verbonden nieuwe verpleegstersschool, die reeds in 1961 in een aantal noodge bouwen startte met de opleiding-nieuwe-stijl, voldoende verpleeg sters hebben afgeleverd om de zevenhonderd bedden van het zieken huis te bezetten. Thans staan er nog meer dan honderd leeg. In het Academisch Ziekenhuis zijn momenteel 600 verpleegsters werkzaam, van wie er 250 leerling zijn. Dat vertelde gistermorgen dr. J. Venneyden, algemeen directeur van het ziekenhuis, tijdens een persrond gang door de gebouwen van het op leidingscentrum dat zaterdag officieel in gebruik zal worden genomen. Zowel de directie van het Acadp- misch Ziekenhuis als de directrice van de verpleegstersschool. mejuf frouw J. C. Groneman, zijn uitermate tevreden over de resultaten van de nieuwe opleidingsmethoden, waarmee het ziekenhuis als een van de eersten in ons land als een soort experiment in 1961 is begonnen. VEEL BLIJFT Tot nu toe heeft de school 266 ge diplomeerde verpleegsters afgeleverd. De ervaring leert dat meer dan de helft van de meisjes na haar oplei- Amerikaanse baptistenkerk (Van onze kerkredactie) RICHMOND (VS) De zendingsbegroting van de Zuidelijke Baptisten- conventie heeft voor het eerst de honderd miljoen gulden overschreden. Deze kerk is de grootste protestantse kerk van de Verenigde Staten. In 251 jaar verdubbelde haar ledental. Op 1 januari 1967 telde ze 10,8 miljoen leden, in 1942 nog maar 5,4 miljoen. In 1942 werkte deze conventie nog maar in 19 overwegend zuidelijke staten. Nu heeft ze in alle vijftig staten van de VS gemeenten. Dat zijn er ruim 33.000. Deze kerk heeft over de hele wereld verspreid 2282 zendelingen. Er zijn overigens nog drie baptistenkerken in de Verenigde Staten met meeri dan een miljoen leden. I ding in dienst blijft van het zieken huis. Dit is tegenstelling met andere zie kenhuizen, waar de meeste meisjes na hun opleiding elders als gediplo- tneerde gaan werken. De opleiding van de verpleegsters aan het Acade misch Ziekenhuis is meer gekoppeld aan de praktijk en wordt meer bege leid dan elders. Tijdens de opleiding wordt ook meer aandacht besteed aan de therorische vorming. Dit sys teem zal binnen enkele jaren ook aan andere ziekenhuizen in ons land wor den doorgevoerd. UNIEK Hoe uniek de opleiding aan de VU is blijkt uit het feit, dat zich per kwartaal, als een nieuwe cursus be gint. gemiddeld 120 meisjes aanmel den, de meeste met een diploma mid delbare school op zak. Daarvan wor den er een veertig uit alle delen van het land geselecteerd. Een van de belangrijkste zaken in onze opleiding is dat wij de status van het beroep van verplegende weer wat hebben opgevijzeld, vertelde ir. C. A. Doets. gedelegeerd directeur van de VU, die gisteren de rondlei ding ook meemaakte. Dat wordt be reikt door vele niet specifiek tot de verpleging te rekenen taken door speciale ploegen (niet verplegenden) te laten verrichten. Bovendien werken groepsbinding, regelmatig bezoek van ouders en be geleiding door een lerares ook stimu lerend. INFORMATIE De grondgedachte die het onder wijs aan de verpleegstersschool ken merkt is dat een goede informatie en instructie de beste praktijkresultaten geven. I Het is hierom dat in het lespro gramma de op een bepaald onderdeel der studie gerichte theorieperiode steeds voorafgaat aan de praktische beoefening van dit deel van de ver pleging. Recreatie Nog andere wensen legde de syno de naast zich neer. In september werd besloten om niet toe te treden tot een interkerkelijke stichting voor recreatievraagstukken. Dit werk wordt tot nu toe gedaan door de Bij bel Kioskvereniging en alle ook de Gereformeerde kerken zijn van mening dat het goed gedaan wordt. Maar deze" last wordt de BKV te twaar en bovendien Vindt zij dat zij eigenlijk kerkelijk werk doet. Van daar de poging om te komen tot een interkerkelijke stichting. In septem ber zei de synode: Het idee is prima, maar we hebben geen geld, dus doen we maar niet mee. De deputaten voor het recreatievraagstuk vroegen ech ter gisteren of de synode niet op dat besluit kon terugkomen, zonder fi nanciële garanties te geven. Maar de synode weigerde. De hervormde synode heeft wel medewerking (echter ook geen finan ciële) toegezegd, maar het ziet er nu naar uit dat de BKV toch naar een andere oplossing zal moeten zoeken. 'Eerste diakonaat Het grootste rapport leverde giste ren naar verhouding de minste bespreking op. Het Algemeen Diako- naal Bureau bracht verslag uit, maar hoewel de diakenen op de synode vertegenwoordigd zijn, kwamen prin cipiële vragen niet aan de orde. Het debat richtte zich vrijwel uitsluitend op financiële kwesties. Wel slaagde de Rotterdamse af vaardigde, ouderling Ros op het al lerlaatste moment er nog in, de eis aangenomen te krijgen dat er nu ein delijk op de volgende synode eens een uitvoerig rapport komt over de verhouding werelddiakonaat en zen ding. Maar of daar volgend jaar zoveel nieuws in zal zitten is de vraag. Er is juist een contactorgaan in het leven V/er middelen In één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Van de Amerikaanse rooms-ka'th lieke volwassenen ging twee der, vorig jaar op de „normale" zondi naar de kerk, van de protestanten procent. Van de voornaamste pi testantse denominaties bleken lutb ranen en baptisten de beste kerkg; gers. De meeste kerkgangers vindt onder personen boven de dertig vrouwen en mensen met een hoge schoolopleiding. ïin Uit Amsterdam (Van onze kerkredactie). |j Kort na t bijbelbewe VATICAANSTAD Kardi naal Seper uit Joegoslavië, de 62-jarige opvolger van kardi naal Ottaviani, staat een moei lijke opdracht te wachten als hij als leider van de conserva tieve congregatie voor geloofs leer deze moet reorganiseren. Dit moet gebeuren in het kader van de door paus Paulus aange- LONDEN Een Britse aannemer heeft zijn bedrijf gelikwideerd en uit de opbrengst twee miljoen gulden geschonken aan verschillende bap tisteninstellingen. Het leeuwedeel (een derde) ging naar een baptisten tehuis voor meisjes. De gever is sir Herbert Janes, die voorzitter is geweest zowel van de Britse Unie van Baptistengemeenten, als van het Britse Baptistenzen dingsgenootschap. VATICAANSTAD Zoals reeds werd verwacht hebben nog meer kar- kardinalen van de curie hun ontslag igediend bij de dinalen hun ontslag ingediend bij de paus. Het zijn kardinaal Lercaro (76) voorzitter van de commissie voor de hervorming van de liturgie en kardi naal Larraona (80), hoofd van de congregatie van de riten die de open bare eredienst in de Rooms-katholieke Kerk regelt. De paus heeft de Zwitserse kardi naal Benno Gut benoemd tot hoofd van de congregatie voor de liturgie, een nieuwe congregatie ontstaan door samensmelting van de congregatie van de riten en de commissie voor de her vorming van de liturgie. Verwacht wordt dat nog veel meer kardinalen van de curie, die ouder zijn dan 75 jaar ontslag zullen aanvragen. Genoemd worden onder andere kar dinaal Bea (86), van het secretariaat voor de eenheid der kerk en kardinaal staatssecretaris Cicognani (84). Het gaat hier niet om een verplich ting tot aftreden. De drie kardinalen hebben het de paus kennelijk makke ker willen maken de door hem voor genomen hervorming van de curie, die in maart van kracht wordt, uit t« voeren. Behalve naar deze hervorming streeft de paus ook naar intematio- nalisering van de curie, die tot voor kort vrijwel uitsluitend Italianen als leiders had. kondigde hervorming van de curie. Belangrijk zijn echter de uitspra ken van kardinaal Seper. „Christenen zijn soms de oorzaak van atheïsme door hun vasthouden aan de oude orde", zei hij in een toespraak op het concilie. In zijn communistisch va derland had hij echter de moed zich fel tegen het atheïsme uit te spreken. Openen In 1963 op het concilie trok hij vooral de aandacht toen hij tegen d? prelaten, die redetwistten ovér de rechtsgeldigheid van de nieuwe her vorming, zei: „Het Vaticaans concilie is bijeengekomen om deuren te ope nen, niet om ze te sluiten of om „amen" te zeggen op de status quo". Later drong hij op het concilie aan op een duidelijke verklaring van de kerk waarin de joden zouden worden gezuiverd van de blaam, dat zij schuldig zijn aan de dood van Christus en het anti-semitisme zou worden veroordeeld. „Het bloed van Christus was Hebreeuws bloed. Hoe zou dan de kerk niet verontrust kun nen zijn over vroegere of recente vervolgingen van onschuldigen op zo wrede wijze?" Kardinaal Seper, zoon van een kleermaker en bekend om zijn bescheidenheid, wordt in februari in Rome verwacht. AMSTERDAM - kaar komen twee kingen in het Hongaars gere^ een kinderbijbel van de vere(i ging tot verspreiding der Hei ge Schrift en een vertelbijbel vy de Bijbel-Kioskvereniging. De „Ifjusagi Biblia" van de verei ging tot verspreiding der Heil E Schrift is al verschenen. Het is $i' vertaling van de „Bijbel voor Jeugd", die deze vereniging uitgaf gelegenheid van haar vijftigjarig bileum in 1963. Deze „Bijbel voor de Jeugd" geschreven door Ben Anderm Achter het pseudoniem gaat een i vermaard Nederlands bijbelvertel schuil. ei De vereniging tot verspreiding (ei Heilige Schrift is ook bezig met ly. vertaling van deze kinderbijbel modern-Hebreeuws. De Bijbel-Kioskvereniging is b^e', met de uitgaaf van een Hongas vertaling van de Vertelbijbel j mej. Gezina Ingwersen. Deze is men bestemd voor oudere lezers. ss< Tot beide uitgaven werd het inijoi tief genomen door de stichting Hki Hongarije (Dr. Eykmanstraat j Amstelveen). en Uis A. F. BONGER^ OVERLEDEN AMSTERDAM Op 79-jaj leeftijd is maandag overleden de A. P. Bongers. Van 1910 tot diende hij de christelijke jouip listiek. De heer Bongers, die in 1888 Dordrecht geboren werd, werkte srei tereenvolgens bij De Zeeuw, Zi Amsterdammer, beide christelj d kranten, die reeds lang verdwefee zijn, het Arnhems Dagblad (een ÖD derse kopkrant van De Standaaj De Standaard zelf en na de oorlog' Trouw. In de laatste twee krarfu' verzorgde hij de rubriek Kerk F" School. Hij kende dit terrein als \r" nigen. p De begrafenis is morgen om twjS' uur op de Nieuwe Oosterbegr43( plaats. Kans op compromis nogniet grdë De verpleegster heeft, om haar een eigen kamer. werk goed te kunnen verrichten ken nis nodig van de ziekte waaraan de patiënt lijdt. Ziektebeelden zijn ech ter alleen te begrijpen, als men de bouw en functie van het gezonde or ganisme uit anatomie en psychologie kent en begrip heeft gekregen van ziekteoorzaken. De verpleegster zal de elementaire begrippen van gedragsleer en psy chologie moeten leren kennen. Zij zal ook met ziekenhuismedewerkers van allerlei niveau moeten kunnen sa menwerken en op de hoogte moeten zijn van de sociale achtergronden en kenmerken van de verschillende mi lieus. Uit al die overwegingen ontstond een unieke basisopleiding van drie en een half jaar, die de leerling kennis van de verpleegkunde in haar volle omvang bijbrengt. Voor de huisvesting zijn thans twee leerlingwoonhuizen beschik baar. Het ene, gelegen bij het school complex aan de Laan van Kronen burg, heeft 330 kamers, het tweede, op het ziekenhuisterrein biedt plaats aan 160 leerlingen. Elk meisje heeft ROTTERDAM De mogelijkheid is niet uitgesloten dat zeer binnenkort de heer R. Laan jr. lid van de Tweede Kamer en van de Rotterdamse ge meenteraad voor de partij van de ar beid, voorzitter van de pvda-fracie in de Rijnmondraad en lid van het Euro pese parlement, zal worden benoemd tot burgemeester van Zaandam. De heer Laan is 53 jaar. Hij zou I. Baart, die vorig jaar is overleden, op volgen. De heer Laan, die in 1964 kamerlid werd, komt voort uit de socialistische vakbeweging. Nadat hij in Dordrecht zijn onderwijzersacte had behaald en enkele jaren als onderwijzer ln Rotter dam en Schiedam dienst heeft gedaan werd hij in 1939 vakbondsbestuurder te Delfzijl voor de havenarbeiders in de kustvaart. Van 1941 tot 1946 was hij ccontroleur van het Algemeen Provinciaal Zieken fonds in Groningen, maar in 1947 kwam hij in de vakbeweging terug nu als bestuurder te Amsterdam, van de Centrale Bond van Transportarbeiders. In 1961 werd de heer Laan directeur regionale zaken van de in Londen ge vestigde Internationale Transport- arbeldersfederatle. Hij is een erkend deskundige in het internationale trans portwezen. Het Canadese federale ministerie van justitie heeft maandagavond mee- j gedeeld, dat de regering alle 16 uit- I staande doodvonnissen zal omzetten in j andere straffen. I (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voorzitters van de KVP-kringen Limburg, 's-Hertogenbosch en Tilburg, drs. H. Veringa, ir. J. L. Th. Siepmann en drs. J. W. C. van Casteren, hebben gisteravond in Eindhoven gesproken over mo gelijkheden te bemiddelen in het KVP-conflict rondom de bestuursverkiezing. Zowel in KVP-radicale als in christen-democratische kring slaat men de kans op een compromis be paald nog niet hoog aan. Men ziet in de Limburgse kring- voorzitter drs. Veringa trouwens geen bijzonder geschikte bemiddelaar. Hij heeft zich onlangs nog zeer kritisch over het optreden van de radicalen uitgelaten en zou toen onder meer hebben gezegd: „Wij in Limburg staan volkomen achter het partij bestuur. En de eerste radicaal die Limburg binnenkomt, schop ik er ei genhandig uit." De woordvoerder van de KVP-ra- dicalen, het Tweede-Kamerlid drs. J. M. Aarden, verklaarde gisteravond in de tv-uitzending van Brandpunt: „Ik zie niet dat er nog iets kan gebeuren waardoor de heer Van der Stee voor ons alsnog aanvaardbaar wordt als kandidaat-voorzitter van de partij". Drs. H. A. Eisen, kandidaat-onder voorzitter van de KVP, zei, dat men in de partij nu kennelijk bezig is „mensen bij elkaar te brengen, <iie bereid zijn, en daar ook het gewicht voor hebben, om te bemiddelen". Hij ging daar verder niet op in, dat de KVP-top een beroep zal doen op bij voorbeeld dr. C. P. M. Romme om als bemiddelaar op te treden. De discussie in de Brandpunt-uit zending beperkte zich voornamelijk tot een nadere uitwerking van de motieven, die christen-democraten en radicalen bij de besprekingen ovel(2 bestuursvoordracht naar voren 1(1 ben gebracht. Op de vraag waarom de radicl e; vorige week zaterdag niet akk((2 zijn gegaan met het voorstel om F geestverwant de heer F. G. van Gun partijvoorzitter te maken, 1° woordde de heer Aarden, dat ditFli leen maar een manoeuvre wasioi drs. Bogaers van het vice-vool terschap af te houden. |la| BEBOEPINÜSWERK; kir NED. HERV. KERK ir Emeritaat verleend aan dr. H. jjg, Loos te Haarlem-Schoten. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuweroord (Dr.): 1 p Veendaal te Genderen; te Bunde Pei - Altref. Kirche in Niedersachsent9- Baarllnk v.h. zendingspred. op Soa zc woonachtig te Nordhorn fDtsl.). Ion Emeritaat verleend per 1 septefre: aan ds. A. Mout te Kollum (Fr.). 18, GEREF. KERKEN (vrUgem.) 16.3 Bedankt voor Heemse (2e predj R. Houwen te Hattum; voor Smitlfcp. (Ont. Can.): H. Mostert te Harderfag GEREF. GEMEENTEN 10 i Bedankt voor Kootwijkerbroek[e ten Kok te Poortvliet EVANG. LUTH. KERK Emeritaat verleend aan H. Ljg( Ouwerkerk te Leeuwarden. d Weer ia Europa weer min. temp gisteren Kopenhagen licht bew. -9 Londen onbew. -7 Amsterdam sneeuwbui -9 Brussel licht hew. -11 Luxemburg onbew. -13 Parijs onbew. -8 Nice half bew. 3 Frankfort onbew -10 Mtlnchen sneeuw -11 ZUrich sneeuw -9 Genève regen 1 Locamo geh. bew -1 Wenen sneeuw -18 Innsbrück sneeuw -8 Rome onbew. -0 Madrid half bew 6 Mallorca half bew. 6 f iag kl. kei: fan I d

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2