ommentaar Hoepla-makers: Wij stoppen er mee Onderworpen zee biedt schatten de stad en dokter Moore eet n appel! Drie rappe redders in Spits-uur VARA- en KRO-gids mrnenNCRV wacht af tot 1 oktober Kunsten Programma weer afgekeurd SPEKTAKEL 21ste EEUW snoep verstandig: FERDNAND DINSDAG 9 JANUARI Ivotf ST de Er was gisteravond by de AVRO ze- er variatie genoeg: men begon met hoogst interessante reportage uit tali: godsdienstige rituelen, huiselijk Pen, danskunst en artistiek nandwerk. t enige wat we hierop tegen hadden ras gebrek aan evenwicht tussen de onderdelen: sommige flit- m-|n waren onvolledig, andere te lang Niettemin viel er veel te ndtnleten, vooral van de imponerende le „Apendans". ilerna traden Gert en Hermien Tim- •man op in decors van bordpapier, ..jder het beloofde klotsende haven- Dehter maar mèt een mooie figuranf- oppttenboer. Zij zongen, afgewisseld door terpreden van vrolijke gasten, een reeks sterk-gelijkende smartlappen liefde tussen jou en mij", die er een zeer groot publiek toch heel ingaan. Velen houden hiervan en .en daar terecht rond voor uit. •f alle toestellen zijn blijven aan- lan bij het laatste programmadeel, aflevering van „Twistgesprekken God" waarin quasi kunst en echte ïsten" werden bedreven, betwijfe- wij. Dit programma blijft langs te 11de paden lopen, het „praten over -j-oa' doet voornamelijk aan als show de| maakt geen serieuze indruk. Pijnlijke ;r-(tuigenissen passen daar slecht tussen, itoén zou er beschaamd de ogen bij wil- h afwenden, omdat de klucht van de Iterende dominee, die aldoor over het Idium dreigt te struikelen en het ris- inte stilzitten van het publiek in de Hezelige open hokjes alles blijft over- sersen. Wensen van wat je niet wilt ivaren en frapoante anecdotes kunnen "treiar wel bij. maar confrontatie met tragedies in zo'n voorstel- Rhg (met shots op een paar mooie be- oDnemen, neen, dat is te erg. JVerbaasd waren wij even over Ken merk. dat tussen goede kerkeliike in- ei rmatie (waarvoor deze rubriek is) otseVng een uitgebreid bericht gaf TVer Yvonne Paul. dat verder nergens had te maken, bu' Telev*~aer-wensen een voor het kiikiaar on- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het blad Televi- ier dat tevens de AVRO-omroepbode <vat, uit in een hoofdartikel wensen 6r zijn lezers, die duidelijke kritiek Jten merken. Daarbij behoren: tv-spelen van ei- ïn bodem, meer financiën voor de iroepen, goede coördinatie tussen fed. 1 en 2, geen vertoon van haat nijd op het scherm, geen misgre- van de programmasamenstellers, binder „ontmoetings"-uitzendingen m de NTS en geen ethertrammelant ver die of dat. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De VPRO heeft gisteravond een figuur geslagen met het programma „Hoepla". De om- roepster kondigde aan dat de uit zending (weer) niet door ging „om dat de inhoud voor zo'n vroeg tijd stip in de avond niet geschikt was". Een Amerikaans jeugdconcert was goed om het gat te vullen. Later op de avond hebben de sa menstellers, Hans Verhagen, Wim van der Linden en Wim Schepers, laten weten, dat zij „er nu mee stoppen". Ze willen dit programma nog laten vertonen maar de op dracht om er nog twee te maken teruggeven. Zij protesteren tegen een vroege inlevering van het pro gramma om het te kunnen contro leren. De VPRO is bereid nog met het trio te praten. Bezwaren De programmaleiding had geëist, dat de samenstellers vóór 31 december het complete programma klaar zouden heb ben om het hem en enkele adviserende bestuursleden te vertonen. Maar nee, de heren kwamen er gis termiddag om één uur pas mee aan en de voorvertoning was om zes uur. Di recteur Mulder had toen meer bezwa ren tegen enige onderdelen ervan dan ds. N. Immink (ds. Van Houte is in het buitenland). Het maken van pin-up foto's voor het weekblad „De Lach" was niet al te bloot gefilmd, maar wel voorzien van alle op- en aanmerkingen tijdens het poseren. Er was een ijarodie op goed-bedoe- lende dames in Amsterdam en een im pressie uit een bejaardentehuis waar trieste en wijze dingen over de dood werden gezegd tijdens de maaltijd. Nu is het filmen van etende Dejaarden en hun moeilijkheden daarbij wellicht niet zo fijn aangevoeld en zeker niet als er „Tien Toon" had 6 miljoen kijkers (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Opgewekt en hoogst tevreden laat de AVRO weten, dat het bureau Intomart (speciaal ge richt op kijk- en luisteronderzoek) heeft gepeild dat op 23 december 80 pet. van de kijkers, d.i. 6 miljoen personen, het programma „Tien Toon" volgde. Men gaf een gemiddel de waardering van 8,4 punten, het geen ook zeer hoog is. Toch bleek niet iedereen helemaal voldaan te zijn, want het tweede deel van de show had 77 pet. kijkdicht heid. Er gingen dus zio'n 300.000 kijk- toestellen uit en dat Is ook niet mis. zulke vragen worden gesteld. Samen met beelden van het hoofdstedelijk fes tijn waar minder maar ander bloot was te zien dan bij moderne bnletten die veelvuldig op de beeldbuis komen, vormden voornamelijk deze zaken de struikelblokken voor „tussen zeven en acht uur". Waarom? Wij vragen ons af: „waarom de VPRO het telkens op dergelijke „verboden" laat aankomen. Men heeft deze free lance samenstellers en filmers zelf aan gesteld en men weet heel goed, in wel ke richting zij werken. Waarom dan ten eerste niet de onderwerpen van te voren goed besproken en voorts niet meteen de uitzending naar een later uur verplaatst? Het klinkt natuurlijk §oed als directeur Mulder zegt „dat eze items niet stroken met de VPRO- opvattingen", maar men kan dat lang zamerhand vooraf al weten, wanneer men het trio de vrije hand laat In KRO's nieuwe tiener programma Spits uur vanavond autoen motorracesgeweldi ge sporten! En over geweldiggesproken... enfin, kijk maar eens om 7.06 uur op Ned. 1. Het gaat verder ook over schaatsen en een interessant beroep. Slot van het gevarieerde programma is het 42ste deel van „Bart Boudewijn". Oom Sis- selaar is ondanks alls goedgemutst naar huis gegaan en Roos heeft zowaar werk in de winkel van meneer Miezel, die voor zaken er vandoor is en Roos „even" aan het in pakken van 500 koppen zet. Bart, Juul en Mario maken een reglement voor hun club en noemen zich „De Rappe Redders". Hoe rap, dat tonen ze meteen door Roos te gaan helpen. Erg gelukkig loopt het alweer niet af. Maar Roos doet ook zaken: op de foto probeert se juffrouw Hoornblazer (Lien Lachapelle) en juffrouw Biezewinkel (Joekie Broedelet) netjes en naar genoegen te bedienen met het aarde werk van meneer Miezel. ei (Van onze radio- en tv-redactie) 101 s HILVERSUM „Wij hebben nooit offegegeven, dat wij samen zouden lan met KRO en VARA in de com- il^erciële exploitatie van onze gids", (trtelt ons een zegsman van de jJCRV, „dat bericht is uit advertecr- èrskringen afkomstig en daar was eiker de wens de vader van de ge- 3nfchte. Wij willen eerst eens afwach- 19® hoe de conjuncturele ontwikke- MOg verloopt en wij zullen met een •rnieuwde gids verschijnen op 1 ok- aafoer a.s., niet eerder". Wij trokken deze informatie naar fj^nleiding van het enige maanden jleden ons verstrekte bericht, dat neftRA en NCRV hun programmablad ingang van 1 januari 1968 op itzelfde formaat zouden brengen als ,|t van de KRO-gids, opdat deze bla- dan gezamenlijk een grotere op- zouden hebben dan AVRO en jlevizier (die ook eenzelfde formaat anen) en dus als blok goed zou- kunnen concurreren bij de ad- erders. Men zou dan gelijke ad- entietarieven kunnen aanhouden als één advertentie-orgaan optre- VARA heeft inderdaad aan deze .^gelijkheid voldaan en is deze week van lang en dun blad korter en dikker geworden. Het blad verschijnt nu ook op kunstdrukpapier en ziet er dus stukken aantrekkelijker uit. Het heeft bovendien veel mooiere kleu renfoto's, ook in de advertenties, en ruimere redactionele toelichting. Het is een centimeter hoger dan het KRO-blad en 4 pagina's dikker, maar de programmavermelding is iets anders ingedeeld. Dat is jammer, want de KRO-gids is wat dat betreft beslist het overzichtelij kst van alle programmabladen. De NCRV Iaat ons nu weten, dat zij haar programmablad wel zal ver anderen, maar twee pijlen op haar boog heeft. Het blad wordt per 1 oktober a.s. van hetzelfde formaat als die van VARA en KRO of houdt het zelfde (veel kleinere) uiterlijk maar wordt dikker. Alle drie de omroepen willen zich er nl. op toeleggen, meer informatie, direct dan wel indirect verband houdende met programma's, te geven. „Waarschijnlijk", voegde onze zegsman er aan toe, „zullen wij wel naar het grotere formaat overgaan." Er is al opdracht gegeven voor het maken van een ontwerp daartoe. Maar in elk geval wordt de gids uit- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Aan de spektakels van de Amerikaanse serie „De 21ste eeuw" wordt vanavond een nieuw toegevoegd onder de titel „De onder werping van de zee." Daarin wordt ons door presentator Walter Cronkite (maar Jan Roelands spreekt de Ne derlandse tekst) uit de doeken ge daan hoe de wereldproduktie, mocht die te klein worden voor het groei end mensdom, sterk kan worden ver groot door schatten in en onder het zilte water. Een ogenschijnlijk fantastisch ver haal, dat met wetenschappelijke ze kerheid wordt aangeboden. Want dat er al heel wat wordt gedaan om de zeebodem te onderzoeken en te kneahten, zal u al kijkend en luiste rend duidelijk worden. In Japans Omuta bestaat al een kolenmijn onder zee. In de Ameri kaanse staat Texas, onder Freeport, haalt men via uit zee gewonnen kalk magnesium en voor de kust van Cali- fornië wordt een grof soort zeewier geoogst, dat bijzonder rijk is aan mi neralen en eiwitten. In gedroogde en dan gemalen staat wordt dit spul toegevoegd aan vee voeder en gebleken is, dat de koeien daardoor langer blijven melk geven en dat deze melk ook een hoger dan normaal vetgehalte krijgt. Nu al komt 16 pet. van de we- reld-olieproduktie uit zee en op vele plaatsen slaagt men er in, zout water tot goed drinkwater te verwerken. Van dit alles wist men aan het begin van onze eeuw nog niets, maar naar gebreider van redactionele inhoud. Wij zullen daarom een nieuwe redac teur aantrekken, die de gelederen moet verstevigen. Dat is de conse quentie van uitbreiding: dat kost geld op verscheidene punten. Maar indien het blad daardoor aantrekke- lijer wordt, gaat de cost voor de baet uit en daarom is hiertoe beslist". Het besluit omtrent het toekomsti ge uiterlijk van de NCRV-gids zal nog even op zich laten wachten. Door deze concentratie van drie programmabladen op commercieel gebied (redactioneel hebben zij alleen de programmavermelding gemeen) ontstaat een tweede economische kracht in het Hilversumse. Voor de VPRO met een dalend aantal abon nees op Vrije Geluiden en voor het pocketboekje TROS-kompas wordt het er niet gemakkelijker op, het hoofd boven water te houden. Maar deze twee kleine omroepen kunnen zich geen grote investeringen in hun programmabladen veroorloven en moeten dus op eigen kracht verder. Tenzij ook zij tot technisch-com- merciële fusie besluiten. Maar daar van is nog niets bekend. Dit zou ook niet zoveel zoden aan de dijk zetten, omdat zij tezamen nog niet zoveel abonnees hebben als bijv. de halve KRO. RADIO VANAVOND w Hilversum I. 102 m. KKO: 18.30 Nieuws; 18.45 Actualltei- V(ten; 19.05 Licht ensemble en Klisten; 19.40 Conclllepostbus: Zoekend geloven; 20.00 iDude kamermuziek (opn.); de'20.45 De bliksemflits, hoorspel; odu.oo Kunst - cultureel pro gramma; 22.30 Nieuws; 22.40 O- irweglng; 22.45 De zingende ikerk; 23.00 Context: magazine 'waarin op de dingen wordt ïf" "Jverv '^doorgepraat; 23.30 Liedjespro gramma; 23.55-24.00 Nieuws. M Hilversum n. 298 m. AVRO: c 18.00 Nieuws: 18.15 Radiojour naal; 18.25 Liedjesprogramma: 18.50 Licht orgelspel; 19.00 ^Dlscusslerubrlek over actuele zaken: 19.30 Nieuws: 19.35 In ternationale volksliedjes: 20.05 Hersengymnastiek; 20.30 Don I Cesar, operette van Rudolf Delllnger (verkorte vorm) 21.30 Sportman, -vrouw vai het Jaar: 22.30 Nieuws: 22.40 tij Radiojournaal: NRU: 22.55 Mu- ziek van deze eeuw23.55-24.00 Nieuws. me: NTS: 19.00 Journaal; STER: 19.56 Reclame; NTS: 19.06 Splts-Uur. voor tieners: STER: 19.03 Reclame: NTS: 20.00 Journaal: STER: 20.16 Re clame: KRO: 20.20 In kleur: Mensen tussen hemel en aar de: Openlucht-circus: 20.40 Worden wij met vergiftiging bedreigd?, documentaire; 21.10 In kleur: De Wrekers: De deur des doods, TV-fllm; 22.00 Vanavond In Nieuwspoort: HI- RO: 22.30 Een alternatief voor vivisectie, gesprekken; NTS: 22.50-22.55 Journaal. Nederland n. NTS; 18.50 Pi- po de clown; STER: 18.56 Re clame: NTS: 19.00 Journaal; 19.03 De Verrekijker, Internati onaal J-»--J gewest eeuw; 13. D van de zee; STER: 20.16 Reclame; NTS: 20.20 In kleur: Dubbelspion: Het mysterie van de verdwe nen trein, TV-fllm: 21.10 Denk-Beeld: ontmoeting met personen en groepen; 22.00 Tweeduuster: De held van het wilde Westen. TV-fllm; 22.25-22.30 Journaal. België. Nederlands progr. Kanalen: 2 en 10. 18.00 School-tv. 18.55 Zandmannetje; 19.00 Tienerklanken; 19.35 Kwart-Eefje; 19.52 Meded. en onderwerping 20.00 Journaal; Hier spreek men Nederlands; 20.00 Nws: 20.25 Inzicht, tv-spel; 22.00 Auteurs te gast in de studio: 22.35 Nws. Hilversum I. 402 m. NCRV: 700 Nws. 710 He: levende woord. 7.15 Stereo: Klass. gramm.muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Klass. gramm.muz. TROS: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.20 Lichte gramm.muz. 9.10 Muz. uit Thailand, Birma en Pakistan. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Stereo: Klass. gramm.muz. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 A- musementsprogr. 11.50 Act. KRO: 12.00 Gevar. progr. (plm. 12.23 Wij van het land: 12.27 Mededel. voor land- en tuin bouw; 12.30 Nws; 12.40 Act.; 13.15 Ondernemend). NCRV: 14.00 Stereo: Radio Kameror kest en zangsollste (opn). 14.50 Stereo: Klass. gramm.muz. 15.00 Voor oudere luisteraars. 18.00 Nws. 16.02 Voor de Jeugd. 17.00 Stereo: Geestelijke liede ren. 17.15 Recht op en n cabaretprogr. 17.30 Stereo: Lichte orkestmuz. (opn). 17.50 Overheidsvoorlichting. 18.0C Geestelijke liederen (gr). Hilversum II. 298 ra. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.23 Lichte gramm.muz. (7.30-7.35 Van de voorpagina, persover zicht.) VPRO: 7.55 Deze dag. praatje. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.20 Lichte gramm.muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje.) 9.00 Stereo: Klass. gramm.muz. 9.40 School radio. 10.00 Lichte gramm.muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Viool en plano. 12.00 Seml klass. muz. (gr.). 12.22 Voor het platteland. 12.27 Me dedel. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Stereo: Walsorkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en kalender. 13.25 Licht or gelspel. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Stereo: Radiokameror kest. 15.30 Viool en plano. 16.00 Nws. 16-02 Voor boven de zestig. 17.02 Oude liedjes. 17.20 Voor de Jeugd. Hilversum XII. 240 m. en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vokale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Nieuwe langspeelplaten. NRU: 11.00 Nws. 11.02 Operetteklanken. 11.30 Muziek uit alle windstre ken. (12.00 Nws.). 12.30 Lichte gramm.muz. AVRO: 13.00 Nws, 13.02 Act. 13.05 Platenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Gevarieerd muz.progr. van Nederlandse artiesten. 15.00 Nws. 15.02 Ar beidsvitaminen. 16.00 Nws. 16.02 Verzoekplaten voor de Jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Gevar. platenprogr. voor automobilisten. TELEVISIE MORGEN Nederland I. AVRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. België: Nederlands progr. kan. 2 en 10 17.00-18.00 Jeugd- verwacht wordt zal men na het jaar 2000 de zee net zo volop bewerken als het land en zullen er ongekende rijkdommen bovenkomen. Massa's goud Naar schatting, zo vertelt ons deze documentaire, liggen onder de ocea nen meer dan 10 miljard ton goud en wel 20 miljard ton uranium verborgen. Daar bjj te kunnen komen zou een gro te sensatie zijn en de wereld zou er schatten bij winnen. „We krijgen die zeker te pakken in de 21ste eeuw," zeggen de Amerikaanse geleerden. Maar er is meer. De zee kan ook voorzien in de toenemende behoefte aan voedsel voor de wereldbevolking. Onderzoekingen zijn gaande, in hoe verre men het zeewier en het plank ton in het water zal kunnen aanwen den voor krachtvoedsel. Ook geloven de geleerden eenmaal in staat te zullen zijn, gebruik te maken van de waterreservoirs die in het zuidpoolgebied in de ijsbergen liggen opgeslagen. De golfstromen zouden electriciteit kunnen gaan le veren, zoals stuwmuren en bergrivie ren dat nu al doen. Theoretisch is dit alles reeds mogelijk. Ademen Voordat de mens echter de schat ten welke de zeebodem bevat kan exploiteren, zal hij zijn technieken duchtig moeten verbeteren. Oceano grafen werken nu al met allerlei soor ten duikinstrumenten, met onderwa ter-voertuigen en onderwater-labora toria. Een grote handicap daarbij is ech ter het niet vrij kunnen ademen. Men wil zover zien te komen, dat men zonder zuurstofcylinders en dui kerklokken zo lang men wil onder water kan blijven. Zich op de zeebo dem onbelemmerd te kunnen bewe gen, dat is de grote wens. Hoe dat zou gaan ziet men in deze film, als een konijntje onder water ongestoord een wortel zit op te knabbelen. Tegen deze onderzoekingen bestaan ethische en godsdienstige bezwaren in verschillende delen van de wereld. Zoals die altijd hebben bestaan tegen nieuwe onderwerpingen van de na tuur: is het de mens toegestaan, de natuur in eigen hand te nemen, te vliegen als een vogel en te zwemmen al§ een vis? Mag een mens net zo goed in de ruimte als op de zeebodem leven en behoeft hij dus niet volgens lang hooggehouden scheppingsverkla ringen op aarde te blijven? Hierbij staat de documentaire nau welijks stil: de makers ervan hebben tot doel te vertonen, wat de mens allemaal kan bereiken, als hij maar een trouw dienaar blijft van we tenschap en techniek. En om te laten zien, dat niemand toch moet denken, dat de mens al aan het einde van zijn beperkte mogelijkheden is. Hem staat nog onvoorstelbaar veel nieuws te wachten.... VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.06 uur tienerprogramma Spits-uur. 8.40 uur documentatie over vergiftigingskansen by gewas-bespuiting. 9.10 uur aflevering van „De wrekers" en 10.00 uur Vanavond in Nieuwspoort. Ned. 2 NTS 7.03 uur dinsdagavondprogramma tnet gewestelijk nieuws, onderwerping van de zee in „De 21ste eeuw en Dubbelspion. 9.10 uur gesprek met prof. dr. A. de Froe. 10.00 uur Tweeduuster: dat oude wilde westen. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.00 uur kamermuziek. 8.45 uur hoorspel „De bliksemflits", herinnering aan de bom op Hirosjima. 10.00 uur kunstrubriek en 11 uur dingen bepraten in Con tekst. Hilversum II AVRO 8.05 uur hersengymnastiek. 8.30 uur operette „Don Cesar". 9.30 uur verkiezing sportfenomenen 1967. 10.55 uur (NRU) eigentijdse muziek. tlnttr Agatha Young 148 „Kom mee een borrel drinken, Ed. Het is laat, maar Je hebt het nodig." Moore aarzelde, keek op zijn horloge en zei: „Nee, beter van niet. Het is te laat. May wordt morgen geopereerd en Ik moet om half zeven in het ziekenhuis zijn. Ik moet proberen te slapen, als het lukt." „Ik was May vergeten. Nou..." Zij zweeg even. „Welte rusten dan, Ed." „Welterusten, Ianthe." 29. De operatiekamer was klaar, de stilte werkte verlammend op de zenuwen. Het was benauwend en vreemd als in een droom. De enige reële geluiden waren de stromende kranen waar handen werden gewassen. Zwak klonk het geklik van de instrumenten die klaargelegd werden, een kort gesis van het zuurstofapparaat, het gepiep van een rollend onderstel. Op de operatietafel lag May, verdoofd, gekalmeerd, met ogen als donkere openingen in een bekommerde ziel. Volgens dokter Moore die van het eind van de tafel oo haar neer keek, scheen zij vervallen in een wanhopige volgzaamheid. Zij zag er lief en meisjesachtig uit en hij i'erlangde bijna haar in zijn armen te nemen om haar te troosten. Hij leunda naar voren en sprak zacht tegen haar. „Voel je je goed, kind?" Zij tilde haar hoofd wat op om naar hem te kijken en hij zag licht van herkenning in haar lege ogen ontstaan. „Bent u het. oom Ed?" Haar tong was dik en de woorden klonken onduidelijk door het kalmerende middel, maar zij wist toch een zwak lachje te voorschijn te toveren, hoewel het moeite kostte. „U ziet... er zo... grappig uit., in die kleren." Geamuseerd bekeek hij zich in gedachten de witte kiel slordig om zijn middel gebonden, het witte kapje dat zijn dikke haar bedekte tot aan de' horizontale groeven in zijn voorhoofd, het maskertje dat onder zijn kin hing en hij beantwoordde haar glimlach. „Wees nu maar braaf, he?" Zij knikte en hij zag dat zij zo bang was, dat zij niet meer kon spreken. „Er is niets aan de hand, May, alles gaat vanzelf." Verderop stond Edna, in haar gebruikelijke uniform, maar ook met een masker onder haar kin en zij was bezig met do voorbereiding van de instrumenten. Helen had een groeno schort aan, handschoenen, een wit kapje over haar en oren, een masker dat neus en mond bedekte. Zij stond op haar verhoging aan het voeteneinde van de operatietafel. Zij legde de instrumenten in rijtjes, deed haar werk met over gave. Moore trok zijn kruk tot vlak naast het hoofdeinde van de operatietafel. Hij dacht net als altijd, dat het tijd werd dat hij eens een nieuwe kruk aanschafte, die beter paste bij zijn omvang. Hij zat nu in een afgesloten ruimte tussen zijn apparaten, de groene en blauwe cilinders met zuurstof en lachgas, en voor hem de operatietafel met May's hoofd vlak bij hem. Hij voelde zich op zijn gemak in de beperkte maar goed ingerichte ruimte. Hij pakte het zwarte gezichtsmasker dat aan een van de slangen van zijn narcoseapparaat wa« bevestigd. Hij legde Mays hoofd goed. „Alles in orde?" Zij kniikte, haar lippen bewogen en zij bevochtigde die met haar tong. Haar ogen waren weer wijd en donker. „Het gaat allemaal vanzelf, May. Je hoeft alleen maar adem te halen zoals je altijd doet." Zij knikte weer. Hij draaide een knop om en het masker begon een zwak, sissend geluid te maken toen hij het omlaag braCht. Edna ging naast May staan en Moore hield het masker met één hand vast, terwijl hij haar aandachtig be keek. Er glinsterde een traan op Mays wimpers, kristalhel der en trillend. De traan viel op zijn pols. Hij voelde zich schuldig en boag aich over haar heen om woorden van troost te spreken. „Ik ben hier, May. Alles is goed." Haar antwoord was onduidelijk, maar hij geloofde dat Z9 zei: „Waar Is David?" „Hij komt zo. We zijn allemaal bij je. Kalm maar." Zij zuchtte bang. Het werd stil in de operatiekamer. Van tijd tot tijd keek Moore op zijn meters, daarna naar de klok aan de muur tegenover hem. De meter wees een mengsel van tachtig procent stikstof en twintig procent zuurstof aan. De klok stond op half acht. Hij duwde de zwarte beademingsbal tegen de zijkant van zijn been, pakte zijn kaart op om aantekeningen te maken. Op de plaats gereserveerd voor de naam van de operatie schreef hij: Anglo," hij aarzelde omtrent de spelling en schreef toen langzaam: „Angio plasties" (Wordt vervolgd) smviuj CE &EVOLVE& H/E&/CT. £S&CE SAANT JJSÓV SEN WE<5 COPE OB&MEEUW OAfiHZ Zli CE eEWLVER^ ee zn- eENj D21 - EW Be ZIT VOLDOEMDE VEE-SE SNEEUW OP !>6l-iVte>3B OM PTEN ACHTee -T Een restau rant in New York heeft op een niet alle daagse manier het feit herdacht, dat het precies een eeuw geleden „Ze leren t nooit" haar deuren opende. Vyf uur lang kon men voor 15 cent een biefstuk eten, soep voor 7 cent en koffie voor slechts 3,6 cent. Een compleet diner met vijf gan gen kostte 43 cent. Hoewel de prij zen in die honderd jaar sterk ge wijzigd zijn, zullen de mensen wel nooit veranderen, zo zei een kelner bedroefd: verschillende mensen gin gen weg zonder dat er een fooitje af kon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7