Mem weet weloii van ontwikkeli n: Indonesië met EEG wil snel associëren MINISTERIE NIET ONGERUST OVER i WER.KIOOSHF.in Gortin volgt Holt op FRANKRIJK VOELT ER WEL VOOR Uit de Haagse hof geplukt PROF. VAN BEKKUM OVER GENEESKUNDE: AANPASSING ACHTERAF ZEER KOSTBAAR Weer medewerker Johnson weg Papandreou jr mag naar het buitenland Proces tegen intellectuelen in Sowjetunie Automobilist reed in op aspirant-agent RDP opgeheven, 10 redacteuren ontslagen Wilson naar VS in februari 5000 Fransen uit Duitsland weg 5 DINSDAG 9 JANUARI 1963 ROTTERDAM De biologische wetenschap ontwikkelt zich revolutionair. Dat zal in de ko mende jaren nog sneller gaan. Helaas is de mens heid op de verandering niet voldoende voor bereid en moet zich dan achteraf aanpassen. Deze aanpassing is zeer kostbaar en brengt een hoop menselijke ellende teweeg. a Het kan nog wel een dag of tien 2 duren vóór Sylvia de Leur, die n met een verwaarloosde longontste- ian king in het ziekenhuis ligt, weer av kan optreden Maar Lurelei-caba- Viretleider Eric Herfst heeft in ,Hlneke Swanevelt (links) een ^plaatsvervanger gevonden. Op de foto zien we haar repeteren met Annemarie Oster. De kritische reacties op de re cente harttransplantaties hebben overduidelijk aangetoond, hoe slecht het publiek en ook de meeste medici op deze ontwikke ling waren voorbereid. Dit zei de Leidse hoogleraar in de experimentele transplantatie biologie dr. D. W. van Bekkum gisteren tij dens een sirene-lunch van de Remon strantse Broederschap in Rotterdam. Voor orgaantransplantaties zijn niet genoeg donors beschikbaar. Ook is er niet voldoende geld voor de apparatuur, waarmee het thans mo gelijk is leven van patiënten in stand te houden. Het wordt dus, net al aan het front in oorlogstijd, aan de artsen overgelaten, welke patiënten wel en welke niet voor een behandeling in aanmerking komen. Volgens prof. Van Bekkum is zo'n situatie in vredestijd onaanvaardbaar. De verantwoording moet berusten bij de gemeenschap, die de gelden op tafel moet leggen. Dat zal over enige tijd ook wel zo geregeld wor den, maar het had veel eerder kun nen gebeuren als het publiek maar vroeger met de problemen grondig had kunnen kennis maken. De „pil" Prof. Van Bekkum noemde ook als voorbeeld de ontwikkeling rond om de „pil". Straks zullen nieuwere biologische methoden om zwanger schap te voorkomen effectief wor den (de pil „for the morning after"). Deze zullen ongetwijfeld op grote schaal worden gebruikt. Maar de discussie over de „pil" is nog in volle gang. Hierbij komt de toelaatbaar heid van nieuwe methoden niet aan de orde. De moraal zal zich dus ach teraf moeten aanpassen. Een weg te rug lijkt voorlopig niet mogelijk. Voorlichting Hoe moet de voorlichting van het publiek over zijn biologische toe komst worden verbeterd? Prof. Van Bekkum: „De opleiding tot weten schapsjournalist moet worden ge stimuleerd, het middelbaar onder wijs moet meer aandacht besteden aan de menselijke biologie, de uni- *in december gedaald na correctie 10/an onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Op 31 decem- ler waren er in ons land 104.550 lk-jhannelijke werklozen, een sty ling van ruim 22.000 sinds eind hovember. tjOp het ministerie van sociale taken toonde men zich van niet verontrust. Met uit- ■chakeling van de seizoenin is zelfs sprake van een Jaling. Worden landarbeiders, horecaperso- ïel enz., die door seizoeninvloeden erkloos raakten, buiten beschouwing dan daalde het werkloosheids- jfer van 88.200 tot 71.500 (daling met J.000). lwHet Centraal planbureau had voor 167 een geimddeld werkloosheidscij- voorspeld van 90.000; in werkelijk- lid zijn het er 85.000. Het cijfer is in december gunstig be- door het zachte weer. waar- raag c<A AN de veranderingen in Tsjecho- slowakije moet geen te grote ie<tetekenis worden gehecht. Het is ,a1e vraag of zij de geestelijke vrij van de bevolking ten goede iej'fillen komen. dat te bereiken is meer nodig wean de benoeming van een Slowaak niot partijsecretaris zij het dan de steun van voorstanders van zekere liberalisatie. Ie thans gevonden oplossing lijkt Rechts een tijdelijke, bedoeld om weg te nemen die tot e en openlijke breuk konden leiden. Ir was tegenstelling tussen de ach- idergestelde Slowaken en het cen- itltalisme van Praag. Aan de stief moederlijke bedeling kan nu een idind komen, lierin verschilt Tsjechoslowakije jan Roemenië, dat zich rechtstreeks Uegenover de Sowjetunie plaatste f>en het weigerde, zich economisch llt|i een hoekje te laten drukken, is Tsjechoslowakije nog niet. n 'aar moet men het eerst onderling ;rdens worden, hoe een eind kan wor- gemaakt aan achteruitgang en veranderingen van de laatste igen werden mogelijk met rteun ftn „vrijzinnige" krachten. Of daar- meer geestelijke vrijheid mo. lelijk wordt, dient intussen te wor den afgewacht. Het de vervanging van president lovotny als partijsecretaris zijn de problemen van Tsjechen en Slowa- len niet opgelost. Er zijn meer Mogelijkheden, maar de strijd duurt 'oort. door in de bouwvakken, het vervoer en bij de losse arbeiders de werkloosheid gering bleef. Door de vele regen vielen veel landarbeiders onder de onderbre kingsregeling en bleven zij zo buiten de werkloosheidscijfers. Maar zelfs deze factoren verklaren nog niet geheel de sterke daling van i het gecorrigeerde cijfer. Het departe- j ment spreekt daarom ook van een ver- j betering met biRvend karakter bR het bedrijfsleven. Voor de provincies met de meeste werklozen waren de percentages in de cember: Drenthe-10. Friesland 6.1, Gro ningen 7.3, Overijssel 5.3, Noord-Bra bant 5 en Limburg 6.2. De Gids van het CNV is nog niet zo optimistisch. Het blad schrijft, dat het slechts kan hopen dat de verbetering blijvend zal zijn. Het CNV vindt het ernstig dat het niet voor seizoen gecorrigeerde werk loosheidscijfer tot boven de honderd duizend is gestegen, het hoogste cijfer dat in 1967 werd bereikt. Zou men de werkloze vrouwen hier nog bij optellen, dan komt men voor eind december op een totaal van 113.000 werklozen. Maar het CNV geeft toe: het had nóg erger kunnen zijn. In decem ber 1966 nam de werkloosheid met nog 5000 man méér toe. Australische buitenlandse politiek wordt voortgezet CANBERRA Senator John Grey Gortin is vandaag gekozen tot voor zitter van de Australische liberale partij. Hij zal premier Harold Holt opvolgen, die kort geleden bij het zwemmen is verdronken. De 56-jarige Gorton staat bekend als een hardwerkend man met een vaak keiharde politieke tactiek. Al spoedig na de vermissing van Holt werd zijn naam genoemd voor de opvolging. Gorton heeft er voor zijn verkie zing (er waren twee stemmingen nodig om een leider aan te wijzen voor de liberale partij) geen twijfel over laten bestaan dat hij de bui tenlandse politiek van Australië on gewijzigd wil voortzetten. SAN ANTONIO President Johnson heeft gisteren het verzoek om ontslag van de directeur van het begrotingsbureau. Charles L. Schuit- ze, aanvaard. Als opvolger is aange wezen de adjunct-directeur, Charles J. Zwick. De woordvoerder van het Witte Huis, George Christian, zei dat het ontslag van Schultze geen verband houdt met het vertrek van Gardner Ackley, die een week geleden ontslag nam als voorzitter van Johnsons raad van economische adviserus. Als gevolg van een zwaar onweer boven Istanbul (Turkije) zijn gisteren twaalf mensen om het leven gekomen. In de Bosporus sloeg een boot met 17 mensen om. van wie er zeven verdron ken. Een brand die door krachtige windstoten van 100 km/u niet kon wor den geblust, kostte aan vijf mensen het leven. ATHENE De zoon van de Griekse oud-premier Papandreou, Andreas Papandreou, krijgt een paspoort om in het buitenland te kunnen gaan werken. Vice-premier Patakos heeft dit gisteren in Athene bekendgemaakt. De 48-jarige Andreas is onlangs onder een amnestie uit de gevangenis ontslagen en heeft nu verzocht naar een Scandinavisch land of de VS te mogen gaan om daar zijn loopbaan als professor in de economie te kun nen voortzetten. Andreas Papandreou, ex-minister voor economische coördinatie, werd vorig jaar april gearresteerd na de staatsgreep van het leger. Hij werd beschuldigd van medeplichtigheid in de Aspida-zaak die het land twee jaar geleden in rep en roer bracht. versitaire wetenschapsmensen moe ten meer van de publiciteitsorganen gebruik maken en dan geldt dat spe ciaal voor de artsen Overigens zijn de wetenschaps mensen in het algemeen niet de ge- schikste mensen om het publiek op tijd op de veranderingen voor te be reiden. Zij lopen het risico door hun vakgenoten niet serieus te worden genomen. Bovendien bestaan er bij hen grote weerstanden om over hun werk in de openbaarheid te treden. Op de vraag of het wel verant woord is dat een hart van een oudere man wordt overgeplant in het lichaam van een veel jonger per soon, gezien het verschil in tempe rament, antwoordde prof. Van Bek kum: „Het hart is slechts een spier bundel. Temperament zit er niet in." MOSKOU Een van de vier jonge Russische intellectuelen die in Moskou terechtstaan op verdenking van het aanknopen van betrekkingen met een organisatie voor uitgeweken Russen heeft zich gisteren op de eerste dag van het proces schuldig verklaard. Het is de dichter Alexei Dobrovolsky (29). De 21-jarige stu dente Vera Lasjkova bekende ge holpen te hebben bij het publiceren van een ondergronds literair blad, Phoenix 66, maar ontkende dat dit een activiteit was, tegen de Sowjet unie gericht. De twee andere verdachten, Alexander Ginsburg (31) en Joeri Ga- lanskov (28), beiden werkzaam aan_ de kunstacademie, verklaarden niet schuldig te zijn. De organisatie voor uitgeweken Russen is voornamelijk werkzaam in West-Duitsland, Frankrijk en En geland en beschikt over informa tie-media, waaronder het tijdschrift Grani, dat in West-Duitsland wordt gedrukt. Doel zou zijn het Sowjet-re- gime omver te werpen. Verwacht wordt dat het proces, dat alleen mocht worden bijgewoond door familie-leden, drie dagen zal duren. De vier beklaagden zijn bijna een jaar vastgehouden, nadat zij in januari vorig jaar kort na elkaar wa ren gearresteerd. Wanneer zij door de rechtbank schuldig worden verklaard kunnen zij zeven jaar werkkamp krijgen. „Lekker weertje vandaag hé?" sprak de baby-olifant in een Duitse dierentuin, toen hij voor het eerst van z n leven een sneeuwman ontmoette. Maar de sneeuwman antwoordde niet en toen ontdekte het olifantje al gauw, dat de witte pop een wortel-neus had: een in het winterse weer niet te versmaden hapje DEN HAAG Hei feit, dat Djakarta besloten heeft in Brussel een speciale ambassa deur voor de EEG te benoemen in de persoon van de heer Oemerjadi, wijst er volgens waarnemers in Den Haag op dat de Indonesische regering haast wil maken met haar plannen zich met de Europese Economi sche Gemeenschap te associë ren. Tegenover een eventuele samen werking van Indonesië met de EEG zouden de Euromarktlanden niet on gunstig staan. Zelfs Frankrijk niet, dat voor zijn vroegere koloniën, die bijna alle met Brussel verbindingen onderhouden, scherpe concurrentie vreesde. Nederland heeft zeker niet op de laatste plaats aangedrongen op een geassocieerd lidmaatschap van Indo nesië. Het onderwerp zou uitvoerig ter tafel zijn gebracht tijdens het be zoek, dat de tweede handelsmissie vorig jaar aan Djakarta bracht. En plaatsvervangend president ge neraal Soeharto en de sultan, van I Djokja in zijn functie van econo- i misch en financieel coördinator heb- j ben zich grote voorstanders van eco- j nomische bindingen met de Euro- I marktlanden getoond. De voordelen voor Indonesië zijn duidelijk. Bij een geassocieerd lid maatschap van de EEG komt het, wat zijn agrarische produkten be treft, veel beter in de Europese (Van onze speciale verslaggever) markt te liggen. De importeur be hoeft dan minder hoge invoerrechten te betalen, met andere woorden: het te verwerven produkt wordt goedko per. De vroegere Franse koloniën heb ben dit al veel eerder ingezien. Voor malige Franse bezittingen in Azië en Afrika zijn met hun cultuurproduk- ten altijd een zware concurrent van Indonesië op de Europese markt ge weest, omdat voor hen, door hun as sociatie met de EEG, andere tarieven gelden. Ten aanzien van de Gemene- bestlanden heeft Engeland trouwens Dit zijn drie van de vier jonge Russische intellectuelen, tegen wie maandag in Moskou een proces is begonnen. Van links naar rechts Yoeri Galanskov Alexei r^~" DOOR TNE kink was onverwacht in de kabel gekomen. Ze hadden het zo heel anders gedacht. Toen het zilveren huwelijksfeest begon te na deren. waren ze besloten het echt te vieren. Een diner in grootse stijl. De kinderen natuurlijk. Jongste doch ter, die een jaar geleden getrouwd was en de twee studerende zoons met verloofden. Broers, zusters en aanhang, enkele goede vrienden. Ze hadden een befaamd restau rant menu's laten zenden en de wijnkaart en er waren lange discus sies geweest c ver elke gang. Toen, drie weken voor de grote dag kwam het bericht. Hij moest met een van zijn directeuren mee op een zakenreis. Een hele eer, want het betekende dat men zijn oordeel op hoge prijs stelde en eigenlijk zag hij het als de aanloop voor een niet onbelangrijke promotie. „Ik kan moeilijk met bezwaren komen. Particuliere belangen moe ten wijken voor de firma. Zou een slechte indruk maken over een da tum van je trouwdag te beginnen en een familiediner." Zij kon onmogelijk beweren dat hij ongelijk had. „Geeft niks," ver zon ze, „We vieren het gewoon als je weer terug bent. Geeft dat nu of het twee weken later is." Ze verschoven de uitnodigingen met een „En op de dag zelf is er gewoon echt niks". Omdat ik toch in de buurt was die dag, schoot ik even aan. Een harte lijk woord kan altijd. Ze zou toch wel een beetje zielig zijn. Maar een stralende vrouw deed Stokvis me open, weliswaar waren haar ogen wat verdacht rood, maar de lach was zo oprecht, dat er geen verdriet achter kon zitten. In de kamer stond een boeket ro de baccararozen. Ze wees er trots op: „Vijfentwintig. Heeft hij na tuurlijk besteld voor hij op reis ging. Is het niet geweldig? In deze tijd van het jaar." Toen wat verle gen: „Ik moet wel even naar de keuken. Op mijn potjes en pannetjes letten." .Krijg je gasten?" vroeg ik ver baasd. want {iet was niks voor haar om zonder man toch te feesten. „Nee, dat niet, tenzij jij blijft eten. Ik heb genoeg. En je raadt nooit wat...." Er gleed een traan langs haar neus. Ze veegde die, nog steeds la chend, af. „Heb ik altijd zo onwijs erg. Ik was aan het uien schoonma ken. Zie je, ik eet stokvis." „Stokvis?" „Ja, heb ik in. vijfentwintig jaar niet meer gehad. En ik ben er dol op. Maar Wim kan het niet luchten of zien. En toen dacht ik..." Ze werd opeens verlegen als betrapte ik haar op iets wat hoogst ongepast was, „Ik dacht zo, vandaag mocht ik toch wel eens iets voor mezelf doen. En toen zag ik laatst in een winkel stokvis en toen...." Ze bloosde er nota bene bij. Terwijl ik zorgvuldig de koste lijke mosterdsaus over de blanke stukjes op mijn bord schepte, zei ze opeens: „Zeg, vertel het maar niet aan Wim. later als hij er weer is, misschien zou hij het niet begrij pen..." Ze zat er stevig over in, die on trouw, geboren uit haar toewijding voor hem. MAASTRICHT De 23-jarige au tomobilist Th. de G. uit Maastricht is gistermorgen, toen hij onder invloed verkeerde, op de Bosohstraat in Maastricht ingereden op een aspi rant-agent van de Amsterdamse ge meentepolitie. De aspirant-agent, die in Maastricht woont, en op weg was naar het station, zag de auto in ver boden richting rijden, liep de straat op en gaf de bestuurder enkele te kens. De automobilist echter gaf vol gas en reed in op de agent, die zich ternauwernood in veiligheid kon stel len. De man doofde zijn lichten en reed met grote snelheid door. Op de markt ramde hij echter een lantaarnpaal waarna hij gewond achter het stuur bleef zitten. Hij werd gearresteerd en na in het ziekenhuis verbonden te zijn in het politiebureau ingesloten. DEN HAAG *De redactionele sa menwerking van de zes kranten- bedryven in de Regionale Dagblad Pers, zal per 29 februari worden be ëindigd. De tien redacteuren van de centrale RDP-redactie zijn ontsla gen. Zij krijgen volgens hun cao zes maanden salaris doorbetaald. De bladen hebben per 1 maart opgericht de „advertentiecombinatie RDP, met als doel de behartiging van de werving van advertenties voor de aangesloten leden". Zoals bekend, hadden vier leden van de RDP besloten toe te treden tot de Grote Provinciale Dagbladen. De twee overblijvende leden van de RDP hebben inmiddels ook het lid maatschap aangevraagd van de GPD, een uitsluitend op redactioneel ge bied samenwerkende groep dagbla den. JOHNSON CITY Premier Wilson van Engeland zal op 8 en 9 februari besprekingen voeren met president Johnson in Washington. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde dit gisteren mee. Ver wacht wordt dat zij de kwestie Viet nam en de vredeskansen zullen bespreken en dat tevens de Britse defensiezaken in de wereld en het nieuwe Amerikaanse programma ter verbetering van de Amerikaanse be talingsbalans ter sprake zullen ko men. Premier Wilson ontmoet Johnson nadat hij in Moskou met zijn Russische collega Kosygin, van 22 tot 24 januari over genoemde kwesties heeft gesproken. soortgelijke maatregelen getroffen. Ook in het onderlinge handelsverkeer tussen deze landen zijn de tariefmu ren zo goed als afgebroken, wat on der meer verklaart waarom men in het Gemenebest zo sterk gekant is tegen de toetreding van Engeland tot de EEG. Moeilijk Duidelijk is dat Indonesië zonder een geassocieerd lidmaatschap van de EEG moeilijk in Europa kan binnen dringen op een wijze, die voor Dja karta aantrekkelijk is. Azië en Afrika vallen als afzetge bieden zo goed als weg, terwijl het dichbij liggende Australië veel te dun bevolkt is om Djakarta han delstechnisch gezien het nodige sou laas te bieden. Ook op ander gebied heeft een ge associeerd lidmaatschap van Indo nesië bij de EEG voor dit land voor delen. Het kan, evenals Suriname en Curagao reeds hebben gedaan, van de niet onaanzienlijke ontwikkelingspot profiteren. Nederland kan hier ook wel bij varen door de technische hulp, die het in staat is te leveren. BONN Frankrijk is voornemens spoedig 5000 militairen uit West-Duitsland terug te trekken, zo wordt van welingelicnte kringen ver nomen. Er zijn 60.000 mar. Franse troepen in de Bondsrepubliek. Zij hébben, na Frankrijks terugtrekking uit de geïntegreerde NAVO-structuur in 1966, de status van gasten. Amerika en Engeland zijn van plan 41.000 man uit de Bondsrepubliek te rug te halen om deviezen uit te spa ren. Blasfemie Onbegrijpelijk dat uw tv-criticus nog één goed woord over had voor „Liedjes aan de kerk" in de oude jaarsavond uitzending van de zgn. kerkelijke zendgemachtigden. Blasfe mie in optima forma! Beruchte „ar tiesten" van het uit de ether gebannen programma „Zo is 't toevallig ook nog eens een keer" kregen opnieuw hun kans, nu onder kerkelijk oecume nische vlag. David, Asaf en de Korachieten doen het blijkbaar niet meer in het oecume- nisme. Liever Jan Blokker, Michel v. d. Plas, Yoka Baretty, Annemarie Oster enz. Blasfemerend, maar dan onder NTS-vlag, was op dezelfde avond ook „Die goede oude tijd". Artistiek van nul en gener waarde. Het diepste dieptepunt (er waren meer dieptepun ten) lag wel bij de gruwelijk bar baarse godslastering, waar de ziele- poot Lex Goudsmit mee ten tonele verscheen. Tegen blasfemie behoort iedere beschaafde Nederlander te proteste ren, voorop de christelijke pers. Hcllevoetsluis G. Goossens Burger en EEG Welk nut heeft de gewone burger van de EEG? Toen we er pas bij aan gesloten waren, was de belofte: nu zouden heel wat artikelen goedkoper worden, de invoerrechten worden im mers afgeschaft? Het gevolg is echter dat dank zij die EEG het leven voor de gewone bur gers ontzaglijk veel duurder is gewor den en nog wordt, terwijl de belastin gen eerder stijgen dan dalen. Een voorbeeld: ca. vijf jaar geleden was in Zwitserland alles ongeveer 3 a 4 maal zo duur als bij ons. Nu echter liggen onze prijzen al menigmaal veel hoger, terwijl de belastingen in Zwitserland ongeveer.... 12 maal zo laag zijn! Een vreemde economie, hier in Ne derland. Zwitserland (dat geen lid wil worden) is verstandiger.... Oegstgeest A. Hagtinglus-Segcr

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5