Bonte souvenirs samen met lederwaren geëtaleerd Kardinaal Ottaviani Seper gaat opvolgen FIFHX Commentaai naar Phoenix Vietnam ANDERE OVERGANG NAAR NIEUWE OMZETBELASTING Carl Henry verlaat Christianity Today dan werkloos zijn—- Erger Een woord voor vandaag „Jaarbeurs moet zondags open' Uw probleem is het onze. Vakbeurzen op zomerse toer B. Drukarch geïnstaleerd Ds. Haumersen overleden Bisschop Smemo met emeritaat Eerste vakbeurs „doe-het-zelf" Bond-ig Baptisten 1969 naar Wenen Ds. Van Nood in moderamen DINSD AG 1 J ANT'ABT 19<fri Een harde uitspraak: Want ik zeg u: Niemand van die man nen welke genodigd waren zal van mijn maaltijd proeven" Lucas 14 24). Jezus vertelt hoe een rijk man een maaltijd aanrichtte voor zijn vrienden. Maar niemand had tijd om te komen. Iedereen had. een excuus. Toen ging de slaaf van de heer op weg om uit de sloppen en stegen de bedelaars en misvormden uit te nodigen. Zij die het eerst genodigd waren, kwamen er niet meer aan te pas. Laten wij dit verhaal eens vergelijken met ons eigen leven. De Heer noodt. Hebben wij tijd voor God? Of neemt de we reld ons zo in beslag dat we verstek laten gaan? We lezen vandaag: 2 Samuël 11 1—13. Anders grote moeilijkheden! UTRECHT De Jaarbeurs zal in grote moeilijkheden komen, indien de Tweede Kamer stappen zal onder nemen om de voorgestelde opening op zondag van de Jaarbeurs tegen te houden. De algemeen directeur van de Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, sprak er gisteren zijn ver wondering over uit dat de voorge stelde zondagsopening zoveel tegen stand ondervindt. „De Jaarbeurs voert een democratisch beleid en is bij het voorstel de beurzen op zon dag te openen, tegemoet gekomen aan de algemene wens van haar le den, aldus de Jaarbeursdirecteur. Hij deelde mee dat de nieuwe Jaarbeurs op 2 januari 1970 in ge bruik zal worden genomen. Het nieuwe gebouw aan de Croeselaan zal met een zevende verdieping wor den uitgebreid, aangezien nu al is gebleken, dat de beschikbare ruimte te klein zal zijn. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen .'.ie niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per orlef dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Mag er met een hengel ge vist worden in de vaarten, uitmon dende in de Vliet? De vaarten zijn gelegen voorbij de Kniplaan, Leidschendam. Ik mag van de boer op het land, grenzende aan de vaart. Antwoord: De vaarten, uitmon dende in de Vliet, voorbij de Knip laan, zijn wateren waarop de "s-Gravenhaagse Hengelaarsver eniging geen visrechten bezit. Een hengelaar, niet voorzien van de hen- gelvergunning, mag vissen in het openbare water, waaronder verstaan wordt: water dat geschikt is voor de béurtvaart en een verbinding vormt tussen twee punten. Het vissen met een speciale hen gel, de zogenaamde snoekhengel, ge aasd met kunstaas, levend aas, enz. is verboden. Daarvoor dient men in bezit te zijn van de kleine visakte, en een vergunning van de rechtheb bende, die geviseerd dient te zijn door de kamer voor de binnenvisse rij. Voor alle polderwateren geldt nog het volgende: Een landbouwer kan wel toestemming verlenen om op zijn land te lopen. Indien hij echter vergunning wenst te geven om ook in de wateren, die zich in zijn lan derijen bevinden, te vissen, dient hij dit aan te vragèn bij de kamer voor de binnenvisserij. Immers elke ver gunning dient door deze instantie geviseerd te zijn. Zonder haar toestemming mag dan ook niemand een vergunning verstrekken. Opgemerkt dient te worden, dat er een openbaar water is, waarop een koninklijk besluit betrekking heeft, als bijvoorbeeld de Rotteme- ren, enz., waarop het begrip „open baar water" dus niet van toepassing is. Het adres van de kamer voor de binnenvisserij is J. W. Frisolaan 3, Den Haag. Plan van werkgevers (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Raad van Ne derlandse werkgeversverbonden zal over veertien dagen in een adres aan de Tweede Kamer voorstellen doen voor een andere overgangsregeling, die nodig is voor de omschakeling van het huidige systeem van omzetbelasting op Zelfs de lederwarenindustrie heeft zich het aanrandingsprobleem aan getrokken. Op de koffer- en leder- warenbeurs in Utrecht (gisteren ge opend) lanceert een Amsterdamse firma deze met krokodillenhuid af gezette kalfsleren damestas, die aan de voorzijde is voorzien van een vakje voor een alarmpistool Deze tas zal potentiële aanranders af schrikken, zo meent de firma. Toe passelijke naam van de nieuwe creatie: Pistol (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Het jaar is nog maar een week oud nu men in de gebou wen van de Kon. Ned. Jaarbeurs aan het Vredenburg is begonnen met de reeks van activiteiten die 1968 in pet to heeft. Dr. J. de Nooij, wethouder van financiën, opende gisteren twee vakbeurzen (niet toegankelijk voor publiek) welke tot en met vrijdag a.s. duren. Dat zijn de 16e Internationale Souvenirbeurs en de Wintermani- festatle Koffers en Lederwaren. Twee exposities die volgens tradi tie samenvallen zullen in het barre jaargetijde al gericht zijn op de zomer en zich in voortdurend toenemende belangstelling mogen verheugen. Ze zijn ongeveer even groot in om vang, tellen resp. 116 en 115 deelne mers, waarbij voor eerstgenoemde ook buitenlandse firma's o.a. uit Duitsland en Italië, zijn gekomen. Men krijgt, rondwandelend tussen de kakelbonte souvenirs, visioenen van vakantiereizen en toerisme, want daar zijn ze weer in grote verschei denheid: de lepeltjes, de klompjes (al dan niet tot schemerlampen op- dan niet tot schemerlampen op gesmukt), de wandkleden en de te gels, de poppen in onwaarschijnlijke klederdracht maar zonder uitzonde ring op klompjes en met kanten mutsjes of zwarte petjes op, de weer- huisjes, eekhoorns, herten en molens. De tulpenmotieven en de bloeiende bollenvelden: de buitenlandse toerist schijnt er nooit genoeg van te krij gen, evenmin als van het Delfts blauw (echt of namaak), het koper en het tin. De ingeroeste traditie wordt zelfs In deze vlotte tijd niet verbroken, want deze artikelen vliegen weg uit de souvenirwinkels. Toch wordt er wel geëxperimenteerd met nieuwig heden. want een Amsterdamse firma biedt bijv. een Europa-tafelkleed in fraaie kleuren, de randen gesierd met wapens en namen van de landen. De ze firma heeft ook de vervaardiging van tafelkleden met voorstellingen van de Wadden-eilanden op het oog. Uit Rhenen komt eên nieuw soort houder voor rookartikelen, op het dashboard van een auto te plaatsen. Hieruit kan men, zonder de ogen van de weg af te wenden, een sigaar of sigaret nemen. Er zijn ook nieuwe lepeltjes waar op echte foto's geëmailleerd zijn in onverwoestbare, natuurlijke kleuren en zilveren presenteerbladen met een opengewerkte rand vol souvenirmo tieven: zeilschepen, molens, herten en eekhoorns. Van Bulgaarse makelij zijn flessen waarop fotokaarten naar keuze kun nen worden aangebracht, waarna het geheel wordt versierd met een emulsie van houtsnippers en cellu lose. Men kan ze krijgen met een mu ziekje en/of vergezeld van glaasjes. Of ze mooi zijn ja dan nee ligt aan de smaak van de koper. De Lederwarenbeurs gaat ook op de zomerse toer, met o.a. een nieuw model balcon-parasol. vrolijke da mestassen en exclusiviteiten voor het tienermeisjes, zoals kralentasjes met bijpassende sandalen en heel aparte strand- en boulevardcombinaties. Er zijn tussen degelijke koffers in lichtgewicht talloze etuis voor alles en nog wat en als nouveauté zagen wij o.m. een herenportemonnaie met een mechanisme waardoor deze zich vanzelf opent en open blijft totdat men hem weer dichtknipt. De 115 deelnemers vertegenwoordi gen tezamen 168 firma's waarvan 48 buitenlandse, o.a. uit de V.S., Zwe den, Engeland, Italië en Joegoslavië. VoorlichtingsAveekend Belgische zending BRUSSEL Voor de zomer-evan- gelisatiecampagne 1968 houdt de Bel gische Evangelische Zending weer een voorlichtingsweekend op 27 en 28 januari in 't Brandpunt, Buurtweg 3 te Doorn. Sprekers zijn ds. F. H. Veenhuizen, A. A. Kleijne. ds. W. Hessels, ds. P. Servaas, ds. J. Luteijn, evangelist J. Kits en ds. C. Rosies. Opgave bij de BEZ, Staatsbladstraat 7, Brussel. een stelsel van belasting op de toege voegde waarde. Deze omschakeling zal 1 januari 1969 geschieden in het kader van de fis cale harmonisatie in de EEG. De werkgeversorganisaties menen even wel, dat de overgangsregeling, die de bewindslieden van financiën het parle ment hebben voorgelegd, niet goed is opgezet. De werkgevers zullen voorstellen het nieuwe stelsel direct geheel zuiver in te voeren, waarbij het rijk de teveel betaalde omzetbelasting over de in vesteringen terugbetaalt met terugwer kende kracht tot 1 januari 1968. Om de inkomstenderving voor het rijk te voorkomen gaan de werkgevers organisaties akkoord met een verho ging van het hoogste tarief van 12 lot 12.5 pet. gedurende vijf jaar, terwijl de terugbetaling over 1968 niet contant, maar in de vorm van vijfjarige, niet- verhandelbare certificaten zou kunnen geschieden. De organisaties menen dat dan ook een „dreigende kopersstaking" in de investeringssector (aan het einde van dit jaar) kan worden voorkomen. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM In de door afwe zigheid van electriciteit met omstreeks duizend kaarsen verlichte Portugese synagoge is rabbijn B. Drukarcb zondag geïnstalleerd als geestelijk leider van de sefardische joden in ons land. In zijn intreerede benadrukte hij, dat het jodendom een moderne godsdienst is, ook al noemen sommi gen het ouderwets. Beter is dan ove rigens te spreken van „antiek", om dat het van waarde is. Maar in de moderne tijd is het jodendom niet meer na te leven, zon der verstandelijk te weten waarvoor de geboden dienen. Voorheen, toen de joden nog in grote centra leefden, was voor de instandhouding de daad als de praktijk van het jodendom voldoende. Nu de gemeenschappen geslonken zijn, dient de theorie, het leren, aan de praktijk vooraf te gaan. Anders is het gevaar niet denkbeeldig, dat men de geboden niet meer onder houdt door tekort aan kennis. Mevr. Visser 't Hooft te Genève overleden GENèVE Na een langdurige ziekte is zaterdag in haar huis te Genèvo overleden mevrouw Hen- riëtte Ph. J. Visser 't Hooft-Bodaert. Zij was de echtgenote van dr. W. A. Visser 't Hooft, die tot 1966 secreta ris-generaal van de Wereldraad van Kerken was. De overledene is 68 jaar geworden. Morgen is de begrafenis. WAARSCHIJNLIJK. NIEUWE GEEST IN CONGREGATIE AFTREDEN WEER CURIE-LEIDERS WORDT VERWACHT (Van onze kerkredaetie) VATICAANSTAD Tot opvolger van kardinaal Ottaviani, die is afgetreden als hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, is kardinaal Seper, aartsbisschop van Zagreb in Joegoslavië benoemd. Kardinaal Franjo Seper is 62 jaar oud en bekend als man van de verzoennig, waardoor er waarschijnlijk wel een andere geest in de congregatie voor de geloofsleer zal komen dan tijdens het bewind van Ottaviani. Hij was bekend om het al te conservatief vasthouden van de orthodoxe leer der Rooms- Katholieke Kerk. Hij heeft veel belangstelling voor de straatjeugd en is de weldoener van een weeshuis. Kardinaal Ottaviani heeft reeds lang last van slechte ogen. Opvolger Verstopt ELKE DROGIST HEEFT HET! DOORWERTH Enige tijd gele den is overleden mej. ds. J. A. Hau mersen, emeritus-predikante van de Evangelisch-Lutherse Kerk. Zij is 86 jaar geworden. Mej. Haumersen werkte van 1926 tot 1929 als hulpprediker in de her vormde gemeente van Koedijk. Na haar overgang tot de Evange lisch-Lutherse Kerk was zij tot 1934 predikante in de gecombineerde ge meenten Bodegraven en Woerden. Daarna stond zij tot haar emeritaat in 1948 in Kampen. Zij was een van de laatste oud-moderne predikanten in de Evangelisch-Lutherse Kerk. OSLO De primaat van de Kerk van Noorwegen, bisschop Johannes Smemo, gaat in juli met emeritaat. Hij is dan zeventig jaar. Smemo, sinds 1947 bisschop en sinds 1951 hoofd van de Noorse Kerk, is bij vele gelegenheden in de oecu mene en het wereldlutheranisme naar voren getreden. Van 1934 tot 1947 was hij rector van een theologisch seminarie. In de ze periode leidde hij met bisschop Berggrav het verzet van de Noorse Kerk. Geruime fijd zat hij in een concentratiekamp. UTRECHT De Vakbeurs Karwei (van 4 tot en met 12 maart) ten be hoeve van de detailhandel in ijzerwa ren, gereedschappen, verven en lak ken, „doe-het-zelf" artikelen en huis- vlijtartikelen, wordt de eerste ont moeting in Nederland op Jaarbeurs niveau tussen fabrikanten-importeurs endetaillisten op het terrein van „doe- het-zelf". De „doe-het-zelf'-branche is uit gegroeid tot één van de belangrijkste in de Nederlandse economie en de om vang neemt in een snel, tempo toe. Cijfers van de totale jaarlijkse omzet in deze branche zijn niet beschikbaar. Een schatting van 110 miljoen per jaar is volgens de Jaarbeurs aan de voorzichtige kant. Dat de doe-het-zelver een serieus te nemen element in de maatschappij is geworden, wordt onder andere geïllu- j streerd door de aanbeveling van het hoofdbedrijfschap ambachten om doe-het-zeÖ-cursussen in het leven te roepen. WOLVEGA Ds. W. Borgdorff. predikant van een van de twee gere- j formeerde kerken (vrijgemaakt), die er momenteel in Baarn zijn, zal zon dag 28 januari ds. A. H. van Gent bevestigen tot predikant van de vrije gereformeerde kerk van Wolvega. Ds. Van Gent is, gelijk bekend, thans predikant van een apart staan de vrije evangelische gemeente te Emmeloord. Kardinaal Ottaviani treedt af, nu de drastische hervorming van de curie (het centrale bestuur van de Rooms-Katholieke Kerk) een feit gaat worden. In augustus heeft de paus deze hervorming aangekondigd. Verwacht wordt dat nog meer lei ders uit de curie, evenals kardinaal Ottaviani. hun ontslag zullen aan bieden. Paus Paulus heeft namelijk al verschillende malen verzocht hun functies beschikbaar te stellen. Zij zijn allen boven de 75 jaar, dat is de leeftijd, die de paus als limiet heeft gesteld. Kardinaal Ottaviani is een van de twaalf kinderen uit een bakkersgezin in de Romeinse wijk Trastevere. Na zijn studie aan het groot-seminarie in Rome promoveerde hij in de filo sofie. theologie en het kerkelijk recht. In 1916 werd hij tot priester gewijd en doceerde twaalf jaar aan hetzelfde seminarie, waar hij had gestudeerd. Carrière In 1928 begon hij zijn curale car rière als ondersecretaris bij de con gregatie voor buitengewoon kerke lijke zaken. In 1935 werd hij pro- secretaris op het heilig officie, dat wil zeggen plaatsvervanger van kardinaal Pizzardo. In 1959 benoemd paus Pius XII hem tot opvolger van Pizzardo. In 1962 werd hij op last van paus Johannes XXIII tot bis schop gewijd. Vooral de laatste jaren werd er veel kritiek op de kardinaal uitgeoefend, vanwege zijn strenge theologische op vattingen. Vooral de progressieve rooms-katholieken kreeg hij tegenover zich. Tijdens het concilie was hij een groot strijder voor hetgeen hij zag als de orthodoxe leer der kerk, vooral het pauselijk primaatschap en de zeden leer. Wankeler Maar tiidens dit concilie werd ook i zijn positie wankeler toen duidelijk werd dat zijn opvattingen botsten met de meerderheid van het wereld-episco- i paat. De kritiek maakte dat het minder be- I kend was. dat de kardinaal om zijn ka- I rakter werd gewaardeerd. Hij was ge- liefd om zijn menselijke eigenschappen. Zijn opvolger kardinaal Seper werd twee jaar geleden tot kardinaal be noemd. HU was hulpbisschop van de aartsbisschop kardinaal Stepinac voor hij deze laatste opvolgde. Kardinaal Stepinac werd er door de Zuidslavische autoriteiten van beschuldigd te hebben gecollaboreerd met de Duitse bezetters tijdens de Tweede Wereldoorlog. Zijn benoeming tot kardinaal was in 1952" aanleiding tot het verbreken van de betrekkingen tussen het Vaticaan en Zuid-Slavië. Maar sinds in 1960 kardi naal Seper hem is opgevolgd is de ver houding sterk verbeterd en zijn de diplomatieke betrekkingen hersteld. Ottaviani ALLE STAR juridisch denken beperktheid van blik, die mi de curie te Rome pleegt toe schrijven, werd de laatste jaren f projecteerd op kardinaal Ottavia( Het moet gezegd, dat hij. die ziq zelf graag betitelde als de politi agent, die de wacht moest houdt over de leer, daar wel aanleiding tj gegeven heeft. Zelfs de wapenspreuk, die hij bij zij kardinaalsverheffing koos „Set per idem" (altijd dezelfde) we# sniegelde zijn opvatting. Het was bekend dat hij vorig ja twee zware nederlagen had gelede de curiehervorming, die over enkj weken van kracht wordt, maar nog, dat zijn plan om een nieuf syllabus errorum te doen uitgai (een dwalingencatalogus, zoals d ook in 1864 gebeurd was) op de h schoppensynode in oktober definiti schipbreuk leed. Zijn heengai kwam dus niet als een verrassing. Zijn opvolger is een niet-Italiai Aan het feit dat deze uit een col munistisch land komt zullen we n al te grote betekenis moeten hechtj Of liet moet zijn, dat hij in eifj land met de moderne ontwikkeling in de theologie nog nauwelijks aanraking is gekomen. Op de l| schoppensynode werd hij door c( servatieven en progressieven waardeerd. Hij is al gekwalificet als man der verzoening. HONGKONG De tweede poging van Amerikaanse quakers, om met het jacht Phoenix medicamenten naar Noord-Vietnam te brengen, is mislukt. De Phoenix is teruggekeerd in Hongkong, vanwaar het jacht op 14 november vertrokken was. Noch in Noord-Vietnam. noch in Zuid-Vietnam, noch in Cambodja lukte het aan land te komen. Nu willen de Amerikaanse quakers proberen, de medicamenten (ter waarde van 35.000 gulden) met een vrachtboot naar Zuid-Vietnam stu ren. Verleden jaar maart slaagde de Phoenix er wel in, de Noordvietna- mese haven Haiphong aan te doen (Van onze kerkredaetie) WASHINGTON Dr. Carl Henry heeft aangekondigd, dat hij per 1 juli de hoofdredactie van „Christianity Today" zal nerleggen. H(j wil zich weer ge heel aan de theologische studie wijden. „Het zou hoogverraad zijn voor evangelische christenen, om te blij ven zwijgen, terwijl Altizer, Braun. Cox, Dewart, Robinson, Van Buren inderdaad, een compleet modern alfabet van speculatieve theologen het veld stormenderhand veroveren." schrijft hij in het nummer, dat gisteren uitkwam en waarin hij zijn beslissing bekend maakt. Henry wordt beschouwd als de voornaamste leider van het „evange lische" protestantisme in de Verenig de Staten na Billy Graham. Hij was in 1966 voorzitter van de wereldcon gres over evangelisatie in Berlijn, waarvan Graham erevoorzitter was. Vanaf de stichting in 1956 heeft hij Christianity Today geleid cn gemaakt tot het grootste interkerkelijke opi nieblad ter wereld met een oplaag van ruim 150.000. Van Eibvryvn plvit voor ontsvikkvlinyshulp (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Werkelijke of fers zullen wij moeten brengen voor de ontwikkelingshulp. De heer J. van Eibergen, voorzitter van het CNV, pleit hiervoor in een artikel in De Gids over ver wachtingen voor 1968, Hü noemt het beschamend, dat we vaak meer oog hebben voor onze eigen, betrekkelijk kleine moei lijkheden dan voor de ellende en nood van miljoenen mede mensen. Wanneer wij ons dat steeds voor ogen houden, aldus de heer Van Ei bergen. moeten we bereid zijn om meer aan ontwikkelingshulp te doen dan er nu gebeurt. Tot zijn spijt moet hij vaststellen, dat ook na de verhoging van de begrotingspost tot 525 miljoen gulden ons land ook in 1968 nog onder de maat blijft. Laat ons één ding niet vergeten, aldus de heer Van Eibergen: werkloos zijn ls erg, maar op straat sterven van hon ger is oneindig veel erger. De heer C. van Baren Jr., oud-voorzitter van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, schrijft in Patrimonium gelukkig te zijn met de verkiezing van de heer J. Lanser tot bestuurder van het CNV met de be doeling dat Lanser in - 1969 Van Ei bergen als voorzitter zal opvolgen. Hij hoopt tenminste dat deze be doeling bewaarheid zal worden. Zijn kennis van de geschiedenis van de christelijke vakbeweging doet hem namelijk nog wel een vraagteken achter deze bedoeling plaatsen. De heer Van Baren vertelt, dat een zelfde situatie zich heeft voorgedaan in 1945 bij de opvolging van Stapel kamp. Toen koos men Strijbis Pzn met de toezegging van een toe komstig voorzitterschap. Een jaar la ter ging Stapelkamp heen en moest de nieuwe voorzitter definitief geko zen worden. Tot veler verbazing kwam toen niet Strijbis maar M. Ruppert uit de verkiezingsbus. Rup- pert kreeg 11 stemmen en Strijbis 10. De heer Van Baren wenst echter de heer Lanser van harte vele jaren als voorzitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond. „Iets meer" De slagers zijn niet zo erg gerust op de economische vooruitzichten voor hun bedrijfstak in 1968. Op de omvang van de bestedingen van de consument zal een zware druk komen te liggen en de onderlinge concurren- j tie neemt toe. In De Slager, het on.- J gaan van de Bond van christelijke I slagerspatroons, vraagt zijn lezers nu eindelijk de ingewortelde vraag van: „Mag het iets meer zijn mevrouw?", eens af te schaffen. In de supermar ket kan de klant precies het gewicht en de prijs uitzoeken zonder gedwon gen te worden „iets meer" te nemen. Dit is geen manier, zo schrijft het blad, om de kilogramomzet te verrui men; men stoot er eerder klanten mee af. Meer aandacht wordt ge vraagd voor de worst- en vleeswa- renverkoop. Aandacht verdienen voorts de kwaliteit en de versheid van het vlees en de vleesprodukten en de vakkundigheid en d" service die de slager biedt. DR. CARL HENRY in kerk en theologie koos, ging zich nooit aan steriele polemiekei buiten. Het geniet dan ook in oecumenische kringen groot gezag. Het was zijn vrienden al lang I kend, dat Henry geen vrede had de vele redactionele rompslomp, hem in zijn creativiteit hinderde. blijft als medewerker aan het b|° verbonden. r Hoewel hij al verscheidene aantf1! Hoewel het blad onder zijn leiding dingen heeft gekregen, om terug een duidelijke conservatieve positie keren naar het universitaire le^ (voor 1956 was hij hoogleraar in^ theologie en de filosofie), wil hij l. niet voor 1970 doen. Hij hoopt 196if( Engeland (Cambridge en Lonc^0 door te brengen. Verleden week hield Henry toespraak aan de universiteit van ronto (Canada). Hij noemde het testantse modernisme „politiek vulkaan en theologisch een zak wind." Voor de derde maal eeuw de heersende stroming protestantisme failliet gegaan, het modernisme, toen de neo-ortL doxie en nu het existentialisme. I5 noemde de tijd nooit gunstiger I nu voor een herontdekking van bijbelse openbaring van de leveld XVENEN Het volgende congres van de Europese Baptisten Federatie zal van 6 tot 10 augustus 1969 in Wenen worden gehouden. Het con gresthema is „Gods volk in de om wenteling van deze tijd". De Oostenrijkse baptisten (slechts 700 in getal) wilden het congres j graag in hun land hebben, omdat het •n 1969 honderd jaar geleden is, dat j het baptisme in Oostenrijk kwam. Ook het uitvoerend comité van de j Baptisten Wereld Alliantie zal begin augustus in Wenen vergaderen. Het vorige congres werd in 1964 in Amsterdam gehouden. Men hoopt op de komst van veel meer afgevaardigden uit de Oosteu- ropese landen. In totaal verwacht men, dat meer dan vierduizend bap tisten naar Wenen zullen komen. LUNTEREN Ds. A. C. van Nood uit Velsen is vandaag gekozen tot tweede assessor van de generale sy node der Gereformeerde Kerken. De synodepraeses dr. P. G. Kunst uit Amsterdam kan wegens ziekte de zittingsperiode die vandaag be gonnen is, niet meemaken. De synode wordt nu geleid door de assessor, ds. P. Visser te Tilburg. Ds. Van Nood werd in de derde stemming gekozen met 44 stemmen tegen 22 voor dr. O. C. Broek Roe- lofs uit Zuidlaren. Voor de afwerking van het agen dum denkt de synode nog drie we ken nodig te hebben. is in <ia! ning in fe gaan. E®< V. KERK |U jtterdam-Kraliijui ■stad): C. D. Kd :ht: te Hulst f-1 NED. HERV. Beroepen te Rotterdam-I (wijkgem. Alexanderstad): maker te Zwijndrecht: te mej. vie. H. B. de Neeling te Zi zande (Z.). L Bedankt voor Grijpskerk (toez.) Euverman te Warffum; voor Haai (vac. dr. N. v. Egmond): drs. Ph. P gers te Amersfoort: voor Hardenl (vac. N. Visser - toez.): J. G. Huef te Markelo. GEREF. KERKEN Beroepen te Gerkesklooster: W. Ruiter te Harkema-Opeinde: te Elt% H. Koetsveld te Wapenveld, die U verdere beroepen in overweging J' nemen: te Groningen-west (wijk I depoel): G. Assies te IJmuiden. Aangenomen de benoem, tot voorg. te Hoogersmilde: S. B. Molen, evang. voorg. te Vlaardingde CHRIST. GEREF. KERKENJ Beroepen te Rotterdam-Zuid: terink te Kerkwerve, die bedankte fet Sliedrecht (Middeldiepstraat - i Brandsma). GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Emmeloord, voor I mazoo (Mich., V.S.» t voor 's-Graf polder: J. C. Weststrate te Meliskerl

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2