LOONKOSTEN IN '68 5 PROCENT OMHOOG r JAMIN Israëlische dorpen bij de Jordaan bestookt Commentaren TOESTAND MIKE KASPERAK ZORGWEKKEND KVP-radicalen willen Van der Stee niet als partijvoorzitter PROTEST BIJ VN In Eelcle vroor het 22 graden i Prognose Centraal Economisch Plan Werkgelegenheid blijft slecht SPRiUR HET WEER Opklaringen Dode bij brand in Zwolle Sparen en bouwen De VPRO Gasontploffing in Amsterdam Dinsdag 9 januari 1968 48ste jaargang Krtur: F. DIEMER ifdrcdacteun Or. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich ia ghablavan mijn hert in teghempeetl" r OordU Dagblae r Wernre Cour** lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 vut (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Volgens het vandaag gepubliceerde Cen traal Economisch Plan 1968 zal dit jaar de loonsom per werk- Jiemer (inclusief sociale lasten) met 5 pet. stijgen. Over 1966 Ben 1967 waren deze percentages resp. nog 10,7 en 8 De prijsstijging (particuliere consumptie) gaat met niet |neer dan 3 pet. omhoog, tegen in de voorgaande jaren 6 en 3,5 ^>ct. De arbeidsproduktiviteit zal blijven toenemen. Onder druk aövan het gebrek aan werkgelegenheid steeg de produktiviteit vo- ig jaar 6 pet. en wordt voor dit jaar 3,5 pet. verwacht; 1966 gaf 3 dechts 2,5 pet. stijging te zien. morgen voordeel pindarotsjes 200 gram 82 79 niet duur wel heerlijk I Een man zonder snor is als een vrouw met een snor. TSJECHOW j# VAKBEURZEN OP ZOMERSE TOER - PAGINA 2 Indonesië maakt haast zich met de Europese economische gemeen schap te associëren. Dit blijkt wel uit de benoe ming van de heer Oemerjadi tot speciale ambassadeur voor de i EEG te Brussel. pagina 5 Onderworpen zee kan schatten op leveren pagina 7 DE BILT Vannacht trok i«n rug van hoge luchtdruk over 'r'ó is land. Bij weinig bewolking n een zwakke wind kwamen ote temperatuurdalingen voor. Eelde. waar bovendien sneeuw g, vroor het zelfs 22 graden. Een depressie, die vandaag van ïgeland naar het zuidoosten ok, veroorzaakte boven ons id oostelijke wind en in het liden enige sneeuw. Morgen ■impt de wind naar noord tot lordwest onder invloed van een drukgebied bij Scandinavië, a it in zuidelijke richting trekt. I Na een nacht met in het bin- mland plaatselijk strenge vorst, ■Rillen morgen de temperaturen in de kust tot aan of even bo en het vriespunt stygen. In het innenland zal het ook in de iddag licht blijven vriezen, aast opklaringen zullen ook en- ele sneeuwbuien voorkomen. E BILT Opklaringen, maar Qk plaatselijk enkele sneeuw- üen. Overwegend matige wind, rimpend naor noord tot noord- est. Vannacht overwegend ma le, in het binnenland plaatse ik strenge vorst, morgenmiddag het binnenland lichte vorst, in de kust temperaturen om et vriespunt. '0 januari: zon op: 08.45. onder: 49; maan op: 12.43. onder: 03.59. De werkloosheid zal in 1968 niet merkbaar afnemen. Het jaargemid delde zal met 95.000 werklozen nog iets uitstijgen boven het gemiddelde van 90.000 over 1967. maar beneden het werkloosheidscijfer van 100.000 blijven, dat eind vorig jaar gold. De daling van de werkloosheid voltrekt zich bijzonder langzaam tengevolge van de rationalisatie en de diepte-in vesteringen in het bedrijfsleven. Gunstig is de daling van het in- voerprijspeil met 1 pet., tegen een stijging met een half pet. in 1966 en een daling met eveneens een half pet. in 1967. De noodzakelijke toeneming van de besparingen zal volgens de verwach tingen van het Centraal Planbureau slechts een half pet. bedragen van 19 tot 19%; ook de belastingdruk neemt een half procent toe van 27 tot 277*. Meer uit voer Het tegoetf op de lopende rekening van de betalingsbalans zal eind 1968 waarschijnlijk 56i» miljoen (1967 200 miljoen) bedragen. De verbetering van de betalingsba lans blijft gering, ondanks goede perspectieven voor onze export (toe neming volume met 8 pet. bij een daling van het uitvoerprijspeil met. 1 pet.). Oorzaken hiervan zijn vooral de devaluaties van het pond en andere munteenheden en het herstel van de normale voorraadvorming. Na het recordjaar 1967, waarin 130.000 woningen gereedkwamen, valt voor 1968 een terugval te verwach ten. In cijfers uitgedrukt was de stij ging in de woningbouw in 1967 137» pet. en zal de daling in 1968 5% pet. zijn. Minder huizen De werkloosheid in het bouwbe drijf kwam in het noorden en zuiden i van het land op resp. 8 en 10 pet., mede als gevolg van afnemende pen del naar het buitenland en de i randstad Holland. De werkloosheid j blijft ook in 1968 sterk regionaal be- paald, ondanks de gerichte program- ma's van de regering voor structuur- verbetering. Drente en Limburg blij ven op een werkloosheidspercentage van 5 a 6 bij een nationaal cijfer van circa 27* pet. Wat betreft de positie van de werknemer in 1968 kan samenvattend geconcludeerd worden, dat bij een loonkostenstijging van 5 pet. (in clusief premiestijging sociale verze kering) de koopkracht van 'de lonen in 1968 niet merkbaar zal toenemen. Werknemers met meerjarige contrac ten zullen waarschijnlijk iets beter uit de bus komen dan werkers in bedrijfstakken met éénjarige contrac ten. PTT-wapen te pen biitlustise honden BONN In West-Duitsland zijn j vorig jaar 2.000 postboden door hon- den aangevallen of gebeten. Het mi- nisterie van posterijen gaat er wat aan doen. In de komende dagen wor- den de postboden met een spuitbus i met een mengsel mineraalolie en I cayennepeper uitgerust om de valse honden op een afstand te houden. Grieks seliip vergaan BELGRADO Het 1.160 ton me tende Griekse vrachtschip Pelastiz is zondagavond in de Adriatische zee voor de Zuidslavische kust vergaan. Van de 14 bemanningsleden zijn er drie gered, terwijl van vier opvaren den het stoffelijk overschot is gevon den. £)EN HAAG De KVP- radicalen hebben de punt jes nog wat scherper op de i gezet. Gisteravond lieten zij weten, dat mr. A. P. J. M. M. van der Stee voor hen niet meer aanvaardbaar is als kan didaat-partijvoorzitter van de KVP nu hijzelf de kandida- tuur-Bogaers voor het onder- voorzitterschap onaanvaard baar heeft genoemd.. Mr. A. P. J. M. M. van der Stee Op de Jaap Eden kunstijsbaan in Amsterdam ging het gistermiddag vrolijk toetoen leden van de Nederlandse Comedie zich op de gladde ijzers begaven om een onderlinge wedstrijd te houden. Petra Laseur bleek nog maar een prille beginnelinge te zijn. want gesteund door een stoel oefende zij aan de hand van haar moeder, Mary Dresselhuys. (Van onze parlementsredactie) Er zijn dus nu twee radicale eisen die, als ze niet ingewilligd worden, tot een breuk in de KVP kunnen leiden: Bogaers waarnemend partijleider en Van der Stee géén partijleider. Aanvankelijk was mr. Van der Stee ook. voor de KVP-radi calen aanvaardbaar. Nu dat niet meer zo is, hebben de te genstellingen rond de bestuurs verkiezing nog aan scherpte ge wonnen en lijkt de kans op een compromis geringer dan ooit. Bemiddeling De extra-complicatie, die de ver klaring van drs. Aarden in het leven heeft geroepen, maakt het zeer twij felachtig, dat de bemiddelingspoging, die de voorzitters van de KVP-kring- en Limburg, 's-Hertogenbosch en Til burg schijnen te willen ondernemen, nog succes zal hebben. De christen-democraten zijn niet van plan de kandidatuur-Van der Stee te laten vallen, gesteld als dat zij alsnog bereid zouden zijn drs. Bo gaers als vice-voorzitter te aanvaar den, wat bijzonder onwaarschijnlijk lijkt. Concessies Het is natuurlyk mogelijk, dat de heer Aarden zijn verklaring heeft ge lanceerd om enige ruimte voor con cessies van radicale zyde te scheppen. De radicalen zouden straks kunnen zeggen; „Wjj zullen op onze onaan vaardbare-verklaring jegens de heer Van der Stee terugkomen op voor waarde, dat de heer Bogears als vice- voorzitter wordt gekandideerd." Maar nogmaals: niets wijst erop, dat die voorwaarde dan voor de christen democraten minder onaanvaardbaar zou zijn dan zaterdag het geval was. TEL AVIV Vliegtuigen van de Israëlische luchtmacht hebben gistermiddag Jordaanse stellingen tot zwijgen gebracht, van waaruit Israëlische dorpen in de vallei van Beit Sjan wer den bestookt. Gisteravond schoten de Jorda niërs opnieuw met granaten, en ook na middernacht, volgens Israëlische bron. Israël noemt de schade licht en ontkent dat er slachtoffers zijn. De gevechten hadden plaats over een afstand van 20 km over de ri- ZWOLLE De 38-jarige H. Ter Bruggen is vannacht bij een uitslaan de brand boven een kapsalon aan het Bethlehemskerkplein in Zwolle om het leven gekomen. De heer Ter Bruggen was alleen thuis en is volgens de politie vermoe delijk in slaap gevallen terwijl hij gekleed lag te reken op een bank in de woonkamer. Zijn echtgenote en drie kinderen waren bij familie. vier de Jordaan in het noorden. Het incident deed zich voor omstreeks het middaguur, toen Jordaanse mili tairen met machinegeweren gingen schieten op Israëlische wegwerkers op de westelijke oever van de Jor daan. Van Israëlische zijde schoot men terug, waarna de Jordaniërs ook met kanonnen en tanks in actie kwamen Na drie uur schieten werd de strijd gestaakt, maar na een half uur her vatten de Jordaniërs de strijd. Toen werd de Israëlische luchtmacht in geschakeld, die de Jordaanse stellin gen onder vuur namen. Volgens de Jordaniërs zouden de Israëliërs een vliegtuig, vier tanks en andere voertuigen hebben ver loren. Israël ontkent dat. Aoht Jor daniërs zouden gewond zijn. Waarnemers noemden de strijd een van de ernstige inbreuken op het vo rig jaar juni gesloten bestand. Men rig jaar juni gesloten bestand. Israël heeft ij de Veiligheidsraad gepro testeerd tegen het feit, dat de Jor daniërs het vuur openden op Israëli sche burgers. Jordanië beschuldigde echter Israël ervan het eerst met schieten te zijn begonnen. Bij een ander incident ten noorden van Beit Sjan sneuvelde een Israë lische militair, toen een patrouil le-auto op een mijn reed, Vier leden van de Israëlische grenspolitie wer den gewond. Beide groepen hebben zich vastge praat Het is een prestigestrijd gewor den waarin men niets meer of minder wil dan elkanders kapitulatie. De KVP-radicalen onderhouden in deze dagen nauw contact met geest verwanten in ARP en CHU. Hun ge heime vergadering van zondagavond werd bijgewoond door de heyen Viers- sen (c.h.) en Kuiper (a.r.). De secretaris van de CHU. het Tweede Kamerlid dr. H. A. Schuring, die deel uitmaakt van de achttien, verklaarde gisteravond voor de radio: „Ik hoop vurig, dat de KVP erin slaagt een uittreden van de radicalen te voorkomen. Een afsplitsing van deze groep zou ik bijna een politieke ramp willen noemen". Dr. Schuring prees de positieve in stelling, waarvan de radicalen in de Achttien steeds blijk hebben gegeven. Hij vreesde, dat een breuk met de KVP-radicalen ook nadelige gevol gen voor de positie van het kabinet- De Jong zal hebben. DE BILT In de afgelopen hel dere nacht zijn in het noorden en het oosten van ons land,- vooral op de plaatsen waar sneeuw lag, de tempe raturen sterk gedaald. Het vliegveld Eelde bij Groningen meldde zelfs de bijzonder lage temperatuur van 22 graden onder nul. In Twente vroor het veertien graden. De temperatuurverschillen tussen het noorden en het zuiden van ons land waren ook zeer groot. Zo kwam de temperatuur vannacht in Vlissingen bij een bewolkte hemel bijvoorbeeld niet beneden het vriespunt. IJET Centraal economisch plan voor 1968 biedt weinig verras singen. De accenten die drs. De Pous als voorzitter van de SER in zijn Nieuw jaarsrede legde vinden we terug in het rapport van het planbureau. De regionale, structurele werkloos heid blijft een probleem; met voor zichtig manoeuvreren kunnen we dit jaar onze exportpositie, en daarmee het saldo van onze betalingsbalans^ iets verbeteren, en de werknemers moeten op niet veel méér rekenen dan handhaving van de koopkracht van de lonen. Loonstijgingen zullen verloren gaan aan prijsverhogingen. Twee dingen stellen teleur: de ma tige stijging van de besparingen van 19 naar 19% pet. van het nationaal inkomen (in 1970 moet een percen tage van 22,6 bereikt zijn) en de te rugval van de investeringen bij de woningbouw. Het rapport van het planbureau is daarom aan het begin van het jaar voor alle maatschappelijke groepe ringen een extra prikkel om bij het bepalen van het beleid vooral het grote belang van besparingen en woningbouw in het oog te houden. ER zijn enkele aanwijzingen dat onder haar nieuwe leiding de VPRO wat tot bezinning komt. Ze had zich de laatste tijd nogal gedragen als de provo onder de omroepverenigingen. Daarmee had ze zich de ergernis op de bals ge baald van velen, ook onder wie haar tot dusver waren toegedaan. Helaas heeft het daarbij vooral moeten teleurstellen dat enkele predikanten in de leiding niet van een invloed ten goede hebben doen blijken. Maar nü lijkt er dan iets gekomen van een keer. Of het hier echter geldt een op zichzelf staande be slissing öf dat het zal zijn een wen ding in het beleid, daarover zal de toekomst moeten leren. Jammer genoeg heeft het jonge, maar uiterst invloedrijke medium dat de televisie is nogal eens moeite met de groei naar de volwassen heid. Men schept er behagen in, de grenzen af te tasten van het toe. laatbare. Dat bij zulk een instelling die gren zen gemakkelijk worden overschre den, ligt uiteraard voor de hand. Koudegolf in de V.S. In het oosten van de Verenigde Staten heerst een bijzonder felle koudegolf. In New York vroor het gisteren dertien graden. Voor vandaag werden nog la gere temperaturen verwacht. Het is de laatste 25 jaar niet meer zo koud geweest in dit ge bied. Vorige week viel al een dik pak sneeuw. De foto toont hoe in Schenec tady (New York) een brand weerauto veranderde in een ijs massa. De gezondheidsdienst van New York verwacht dat een miljoen mensen dit jaar A-griep zullen krijgen. In Canada was het nog kou der. In Montreal daalde het kwik tot 32 graden onder nul, wat sinds 1878 met meer was voorgekomen in begin januari. Grieks bewind laat officieren vrij ATHENE Alle officieren die hebben deelgenomen aan de konink lijke staatsgreep van 13 december, zijn op erewoord vrijgelaten, zo wordt uit goede bron vernomen. De drie voornaamste deelnemers, de ge neraals Feredis, Essermann en Vida- lis, zijn enkele dagen geleden reeds in vrijheid gesteld. AMSTERDAM In een huis aan de Amsterdamse Bos en Lommerweg heeft zioh gisteravond een ernstige gasontploffing voorgedaan, waarbij grote materiële schade ontstond. De 69-jarige bewoonster, mevrouw Len- tink, kwam met de sdhrik vrij, maar moest bij buurtgenoten worden onder gebracht. De materiële schade is zo ernstig, dat het huis als onherstelbaar kan worden beschouwd. Complicaties zijn niet onoplosbaar STANFORD De Ameri kaan Mike Kasperak, de vierde mens die een nieuw hart heeft gekregen, heeft gisteren een in terne bloeding gehad en ver keert in een zorgwekkende toe stand. Dit heeft het ziekenhuis in Palo Alto, Californië, bekend gemaakt. Er deden zich bij Kasperak bloe dingen voor in de slokdarm, maag en ingewanden, als gevolg van een leveraandoening. Door de toediening van grote hoeveelheden bloed kon den de bloedingen worden gestopt. Het aantal bloedplaatjes is volgens de artsen buitengewoon laag. Bloed plaatjes bewerken de stolling bij bloedingen. De artsen noemen de complicaties ernstig, maar niet onoplosbaar. Het hart van de 54-jarige metaalarbeider functioneert zeer goed. Hy is bij kennis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1