ROOT CONFLICT IN KYP )AMIN r i Kat redt gezin bij brand Crita) Commentaar Radicalen willen uit partij stappen Drs. Bogaers niet geaccepteerd t Amerikaan met (veel kleiner) maakt liet vrij Drie zwaargewonden na zware gasontploffing Uaiberg zag zijn vrouw Jamantzending lan ruim 3 ton verdwenen Fel gevecht in kerk Boer reed met tractor in op halfbroer iüiiiiii HIT Koude nacht De KVP Siamese tweeling gescheiden Maandag 8 januari 1968 48ste jaargang lieuiwe F. DIEMER Jacteun Dr. E. Ditmar CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich U gheblavan mijn hart in taghampoatl" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze parlementsredactie Jfl DEN HAAG De kan6 i6 groot dat het volgende maand %ch tot een scheuring in de KVP komt. Het conflict tussen ^bristen-democraten en christen-radicalen in deze partij, dat tegin december in Arnhem nog kon worden bezworen, is dit pjveekeinde in ongekende hevigheid opgelaaid. Oorzaak was dat het zittende ^P-bestuur zaterdag niet inste te voldoen aan de voor- -lamste eis van de radicalen, jmelijk dat hun leider, drs. P. W. M. Bogaers, als vice-voor- Jlter van de partij zou worden irgedragen. mdanks vergaande concessies van i christen-democraten die zelfs ;id waren de radicaal F. G. van 1 Gun als partijvoorzitter te aan- bleven de vertegenwoordi- i van de Bogaers-aanhang bij hun Toen op dit punt ook de tegenpar- ionvermurwbaar bleek, trokken de jP-radicalen al hun kandidaten te- ULTIMATUM kda een geheime vergadering in lecht gaven zij vannacht een erpe verklaring uit, waarin staat de KVP-radicalen geen vertrou- kunnen stellen in het dagelijks morgen voordeel eierbanket »SO gram 89 89 tiet duur wel heerlijk Trof. Barnard: jicht 'hA] PSTAD Dr. Philip Blaiberg It gisteren voor het eeilst sinds vorige week dinsdag het hart een ander in de borstkas werd ïTfeatst. zijn vrouw Eileen gezien, ïheiden door een glazen wand plke kans op infectie te voorko- praatten ze vijf minuten met J ar. De toestand van de tandarts l«er goed, zo meldt het Groote lur- ziekenhuis. of. Chris Barnard, die wereld- t heeft verworven met het uit en van de eerste harttransplan- Ns op mensen, gelooft dat de jicht ijn handen een vroegtijdig eind maken aan zijn loopbaan als chi- Jat ik wil doen, moet ik nu doen, kt ik niet weet wanneer ik door Icht volledig met chirurgie moet ^uden", zei de 44-jarige chirurg, ""heeft naar zijn zeggen al enkele |pi last van de jicht, maar door het Jijks gebruik van medicijnen I hij de pijn er onder te houden, of. Barnard zei dat het in de >mst mogelijk zal zijn een teilhart enkele dagen in een le- baviaan te bewaren alvobens iver te planten in een mens. Hij t over ongeveer zes weken weer hartoverplanting te verrichten, txpe zal worden uitgevoerd bij een Ming. V bestuur, zoals dat zaterdag is gekan dideerd. Op 10 februari zal de bestuursraad het nieuwe partijbestuur moeten kie zen. Als de raad dan conform de voordracht beslist en drs. Bogaers dus niet als ondervoorzitter van de partij in het dagelijks bestuur wordt opgenomen, stappen de radicalen uit de KVP. Dat althans kan men opmaken uit de volgende passage in hun verkla ring, die duidelijk het karakter van een ultimatum heeft: „Op de verga dering van de bestuursraad op 10 fe bruari zal derhalve blijken, of de KVP de radicalen binnen of buiten de partij wil hebben". LAATSTE HOOP Het wordt dus buigen of barsten: Bogaers vice-voorzitter of de radica len uit de partij. Reglementair kan de bestuursraad, in afwijking van de voordracht van het zittend partij bestuur. nog met tegen-kandidaten komen. Dat is de laatste hoop van de KVP-radicalen. Gebeurt dat inderdaad en kiest de bestuursraad drs. Bogaers alsnog tot waarnemend partijleider, dan ver- groot dat alleen maar de problemen, j want Idan zullen de christen-demo- cratische bestuurskandidaten zich hoogstwaarschijnlijk terugtrekken. Zij willen de radicale leider desnoods wel aanvaarden ala lid van het dagelijks bestuur, maar beslist niet in de functie van ondervoorzit ter. Dat maakte de nieuwe kandi daat-voorzitter van de KVP, mr. A. P. .J. M. M. van der Stee, gisteren op een persconferentie duidelijk. TERUGTREKKEN Hij zal zich als opvolger-in-spé van de huidige partijvoorzitter, mr. P. J. M. Aalberse, terugtrekken indien hij drs. Bogaers naast zich zou krijgen. „Dan zou," aldus mr. Van der Stee, niet worden voldaan aan een aantal voorwaarden die voor mij doorslag gevend zijn om het voorzitterschap te aanvaarden, namelijk dat het dage lijks bestuur zoveel mogelijk homo geen moet zijn, dat er geen mensen in moeten zitten die de afgelopen maanden frontposities hebben inge nomen. en dat de bestuurssamenstel ling zoveel mogelijk de krachtsver houdingen in de partij moet weerspiegelen". Zie ook pagina 5 Een van de lijfwachten van de pre mier van Israël. Levi Esjkol, heeft in een New Yorks hotel een inbreker neergeschoten. De bewaker liep een messteek op. STANFORD Tien Ameri kaanse artsen hebben gisteren in het ziekenhuis van de univer siteit van Stanford in Californië een nieuwe harttransplantatie verricht. De patiënt, de 54-ja- rige metaalarbeider Mike Kas- perak. maakte het vanmorgen redelijk goed. De operatie, die 4uur duurde, werd uitgevoerd onder leiding van de hartchirurg dr. Norman Shumway, een studiegenoot van de Zuidafri- kaanse prof. Barnard. die in Kaapstad al twee van dergelijke ope raties heeft uitgevoerd. „De toestand van Kasperak is bevre digend, maar nu komen de moeilijk heden pas", zei dr. Shumway gister avond. „Het werkelijke werk, het beschermen van het hart tegen de natuurlijke afweerreacties van het li chaam, begint nu. Er liggen nog verscheidene kritieke weken voor ons". In Meppelse loorstfabriek 5 "Vit KLM-vliegtuig eni 'n2HIPHOL Een zending ruwe lant met een douane-waarde van 100 tot 330.000 gulden is verdwe- lit het DC-8 KLM-lijntoestel KL at vrijdagmiddag uit Brazzavil- Kongo vertrok en na tussenlan- in Akkra, Rome en Zürich lagochtend tegen het middaguur ihiphol landde. Het pakket was isseerd aan de Algemene Nederland te Amsterdam, imd voor een cliënt van deze I bedrijfsbeveiliging van de KLM de korpsrijkspolitie op Schip- i ook de politieautoriteiten j ei# het vliegtuig een tussenlanding pakt heeft, gewaarschuwd. MEPPEL Van de dertien mensen die zaterdagmorgen ge wond werden bij een zware gas- explosie in de vleeswarenfabriek Dengerink NV in Meppel, zijn er drie vrij ernstig aan toe. Het zijn de brandweerlieden A. van der Haar en K. Gort en A. Gort (vader en zoon). Ze zijn met brandwonden opgenomen in het ziekenhuis. De anderen kwamen er met lichte brandwonden en verschroeide haren en wenk brauwen af. Tweemaal explodeerde die mor gen aardgas in de fabriek. De eerste maal ontstond een binnenbrandje, dat door de met kleinmaterieel uit geruste brandweer spoedig was be dwongen. Het was ontstaan doordat perso neel van de technische gemeente be drijven een nieuwe aardgasmeter had moeten plaatsen, zonder dat de aardgastoevoer kon worden afgeslo ten. Hoewel alle voorgeschreven vei ligheidsmaatregelen waren genomen, bleek toch dat in een kachel waarin zaagsel wordt gestookt, nog een vonkje zat. Tweede explosie Nadat deze brand bedwongen was en personeel van het gasbedrijf de hoofdtoevoerleiding naar de fabriek had afgesloten door een ballon in een buis te persen, begaf een aantal brandweerlieden en personeelsleden zich in de rookkamer, waar ogen schijnlijk al het vuur geblust was. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Het zaagsel smeulde nog en ook bal lonafsluiting van de gasleiding bleek niet afdoende te zijn. Plotseling deed zich een hevige explosie voor. gepaard gaande met een zware steekvlam. Allen die op dat moment in de rookkamer waren, werden gewond. De muren waren gescheurd en het dak was opgelicht en in de kamer waren ijzeren vlees- bakken en andere voorwerpen in het rond geslingerd. Hoe groot de schade is kan op het ogenblik niet worden gezegd. Be halve de beschadigingen aan het ge bouw en de inventaris is ging ook een partij hammen en worsten ver loren. Een van de moeilijkheden is dat het hart van de donor, de 43-.jarige mevrouw Virginia Mae White, in om vang slechts een derde is van dat van Kasperak. Hierdoor blijft een grote holte in de borstkas van ide metaalar beider. waardoor eventuele afsto- tingsverschijnselen moeilijker zijn waar te nemen. Dr. Norman E. Shumway, leider van het chirurgisch team in Cali fornië, dat de metaalarbeider Mike Kasperak voorzien heeft van het hart van een huisvrouw. Dr. Shumway verwacht dat de toestand van de patiënt kritiek zal blijven voor de rest van zijn leven. Gisteravond was Kasperak niet meer bewusteloos. Hij herkende zijn fami lie al. Kasperak moest anderhalf jaar ge leden wegens hartklachten ophouden met werken. Vrijdagmiddag was hij I in het ziekenhuis opgenomen, nadat I hij een zware hartaanval had gehad. Mevrouw White was al enige tijd ernstig ziek. Ze raakte vrijdag in een coma. Toen de artsen haar man mee- I deelden dat er geen hoop meer was. I vertelde hij hun wat zijn vrouw over de operaties in Kaapstad had gezegd: ..Wat is prachtig een ander een kans te kunnen geven om te leven. Nadat zijn vrouw korte tijd later Dit is de 54-jarige metaalarbeider Mike Kasperak, bij wie het hart is ingeplant van de 43-jarige huis vrouw Virginia Mae White, met zijn vrouw Feme, een dag voor de chirurgische ingreep. BETHLEHEM De Israëlische po litie heeft zaterdag moeten ingrijpen om de orde te herstellen in de kerk van Christus* geboorte in Bethlehem, waar een vechtpartij was uitgebro ken tussen Armeense en Griekse kopten tijdens een kerstdienst van de Grieks-katholieken, die het Kerstfeest op 6 januari vieren. Op een gegeven ogenblik tijdens deze dienst drongen Egyptische kop ten naar voren om het altaar van de Armeniërs te bewieroken. Binnen en kele ogenblikken raakten de Ar meense kopten slaags met de Egyp tische. Priesters en gelovigen sloegen er duchtig op los. Mensen die de dienst bijwoonden, mengden zich in de strijd. In de hitte van het gevecht ging de Grieks-orthodoxe plechtigheid rus tig door. Niemand kon er echter meer een woord van verstaan. Kort daarna greep de Israëlische politie in die de vechtenden scheidde. (Van onze correspondent) WEERT De politie heeft de 25- jarige landbouwer W. H. te Neder- weert gearresteerd, omdat hij een po ging zou hebben gedaan zijn 22-jari- i ge halfbroer met een tractor te over- j rijden. Dit speelde zich af in de land- i bouwschuur. De halfbroer wist op het laatste ogenblik voor de tractor weg i te springen. Beatrix en Claus uit Hamburg teruggekeerd SCHIPHOL Prinses Beatrix en prins Claus zijn gistermiddag per KLM-toestel uit Hamburg teruggekeerd uit Duitsland. Het prinselijk paar heeft daar naar bekend een nieuwjaarsbe zoek gebracht aan de familie Von Amsberg. aan een zware hersenbloeding over leed. gaf White dirpet toestemming om het hart van zijn vrouw te ge bruiken. Dr. Shumway (45) voltooide in 1949 zijn artsenstudie. Daarna specia-1 liseerde hij zich in de hartchirurgie aan de universiteit van Minnesota. Daar studeerde ook prof. Barnard met een beurs van de Amerikaanse regering. Op 6 december werd in New York een harttransplantatie verricht bij een kind. Nog diezelfde dag stierf het kind echter. i kat (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij een kleine maar felle brand heeft vermoedelijk een ~.:t leven gered van zijn baas, zjjn bazin en een tweejarig dochtertje. De familie M. J. Vorage in de Busken Huetstraat 90b lag zaterdagnacht tegen een uur rustig te slapen, toen door kortsluiting in het tv-toestel brand ontstond. Slechts de kat schijnt het geroken te hebben. Hij sprong op het bed van zijn baas en maakte hem wakker. De familie kon tijdig het huis verlaten. De woonkamer brandde geheel uit en de tussenkamer. achterkamer, keuken en trappenhuis gedeeltelijk. De eerste verdieping kreeg waterschade. De kat bleek later in de rook te zjjn gestikt. £Tand werd geblust met drie stralen hoge druk. De schade bedraagt ƒ25.000. De brandweerlieden moesten gebruik maken van hun persluchtmaskers. Brandmeester J. Timmer* had de leiding. Uitgerukt waren eenheid 431 en de G 11. Wie kent een nóg edeler viens dan zichzelf? WERTHEIMER •fe Amerikaanse „network'" lijkt niet op onze omroepen pag. Radio TV Hoewel de schaatsliefheb bers bij de interland Ne derland—Noorwegen ruim schoots aan hun trekken kwamen, speelden de meeste andere sportevene menten zich zaterdag bin nenshuis af. Er was keus genoeg: zaalvoetbal, mi cro-korfbal, turnen, bas ketbal, tafeltennis, scha ken, dammen. U leest er over op onze sportpagi na's. „Vijfduizend....** DE BILT Tussen een de pressie bij Denemarken en een rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden stond van daag een noordwestelijke stro- ming. Hiermee werd enigszins onstabiele lucht aangevoerd, met enkele sneeuw- en hagelbuien. De hoge luchtdruk zal zich in de komende nacht dicht bij ons land bevinden en de buien onderdrukken. In verband hier mee moet vannacht op de mees te plaatsen vorst worden ver wacht, waarbij de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot 10 graden onder het vriespunt kan zakken. De rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd door een de pressie, die morgen de bewol king en de kans op sneeuw zal doen toenemen. De wind neemt daarbij iets toe uit zuidelijke richtingen. De temperaturen zul len daarbij overdag in het alge meen beneden het vriespunt blijven. Skiën in Nederland In het westen van ons land was er van sneeuwval nauwelijks sprake, maar elders (met name in het noorden en het oosten) lag een fijn pak witte poeder, waarin het voor de kinderen heerlijk stoeien was. Op de Le- melerberg genoten ook de oude ren van de sneeuw: met de lange latten onder kon men zich hier in de Alpen wanen TNE situatie van te leven in een gla- zen huis strekt zich tegenwoor dig zeker óók uit tot onze politieke partijen. Men laat er de buitenstaan der ruimschoots gelegenheid, ken nis te nemen van en mee te leven in de problemen die zich voordoen. Dat was vroeger wel anders. Een po litieke partij had toen veel meer een apartheid in de zin ook van een be slotenheid. We willen niet beweren dat dat zo gezond was. Aan de an dere kant moeten we evengoed ho pen niet te moeten wennen aan naar buiten tredend gekrakeeL Waarom het binnen de KVP gaat Is duidelijk. Voor de radicalen binnen deze politieke partij is het een strijd om machtsverhoudingen. Naar onze stellige indruk wil de andere, ver moedelijk overgrote stroming de te genstellingen echter niet op deze wijze accentueren. Gezegd moet worden dat de Tadica- len binnen de KVP hoog spel spelen, indien het voor hen trouwens nog een spel is. Hun wijze van optreden heeft integendeel iets van dodelijke ernst; zij zetten de organisatie wel onder een loodzware druk. Dat zij daarbij hun invloed in het land over schatten, menen wij voor ons buiten kijf te moeten achten. De eens behalve naar omvang ook naar organisatievorm zo krachtige KVP beleeft intussen moeilijke tij den. Wij zien haar betrokken in heel de ontwikkeling van het rooms- katholieke denken. Nu het kerkelijk gezag niet meer als voorheen achter haar staat, heeft zich van onder scheidenen een vrijheidszin en gel dingsdrang eigen gemaakt, waarvan men mag aannemen dat die te zijner tijd wel weer tot redelijker propor ties zullen terugkeren, maar waar mee men voor bet ogenblik dan toch maar „zit". De rooms-katholiek heeft het protes tantisme in het verleden niet zelden beoordeeld èn veroordeeld naar de verscheidenheid in organisatie waar toe het leek te leiden. Dat was dan ook erg. Des te opmerkelijker komt het ons voor, dat de protestantse po litieke partijen thans vooralsnog be ter dan de KVP in staat blijken de radicale stroming in het grotere par tijgeheel te verwerken. Maar die partijen staan ook al langer op eigen benen. Udero dog weer, 'n heerlijke troctatie JOHANNESBURG Chirurgen In Johannesburg hebben met succes een Siamese tweeling, waarvan de hoofden aan elkaar zaten, gescheiden. De operatie waarbij een medisch team van 27 personen was betrokken, duurde vijf uur. De tweeling, Cathe rine en Shirley O'Hare kwamen twee weken te vroeg op 6 oktober via de keizersnede ter wereld. De toestand van de twee werd bevredigend ge noemd, ofschoon er nog gevaar bestaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1