[ONSTUIMIG BEGON NIEUWE BEURSJAAR SMYRNA TAPIJTWOL Minister moet vertrouwen herstellen of heengaan Duizenden eidereenden sterven in de olie Britse koninklijke familie heeft last van dodelijke ziekte Resultaten gaan naar Achttien partijen Europese werkgroep wordt opgeheven Bende opgerold bij onderzoek moordzaak-Olst Wilson nog deze maand naar Moskou De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Nieuw conflict in de KVP Notaris stal f 29,5 miljoen Vietcong-terreur: vorig jaar 3820 burgers gedood ZATERDAG 6 JANUARI 1968 Drie nieuwe mannequins in Parijs. Zij zullen showen en te zien zijn bij modekoning Pierre Ralmain. Links de Zuidafrikaanse Colette Lee, met de traditionele Driekoningenkroon op het hoofd de Zweedse Ingela Hedlund, en het Franse meisje Virginie Dar ene. AMSTERDAM De willige (temming op de eerste beurs- r éag van het nieuwe jaar werd het verdere van deze week •t voortgezet door de maat van president Johnson inzake de sanering van de Ame rikaanse betalingsbalans en de ^eruohten over mogelijke vre- lesbesprekingen met Noord- letnam. De nieuwjaarso ver lichten zijn over het algemeen iet ongunstig voor ons land en r ien verwacht in 1968 een gelei- .delijke verbetering van de eco- nomische toestand. )tn 3f Min of meer onstuimig was de in- .as|rede van het nieuwe beursjaar en {pet leek erop, alsof iedereen met fris- e moed de hausse van 1967 wilde ^uif oor toetten. Philips steeg van de ene »in p de andere dag 8.50, wat neer- omt op 34 punten, AKU bijna 4,- hetgeen 20 punten op één dag bete- kent. Aan deze snelle start werd ech- CTr er de volgende dagen een einde ge- Uaakt, vooral door de maatregelen, •elke president Johnson heeft geno- voor de gezondmaking van de betalingsbalans. Hoewel worden afgewacht in welke deze maatregelen de óch tellende EEG-economie zullen tasten, voelde men zich toch min meer „unheimisch" en geneigd om iige reserve te bewaren. 1 Het is duidelijk, dat bepaald* tak- van bedrijf, zoals de luchtvaart, borecaf-sector, directe schade van restricties zullen ondervinden LM daalde van 276 tot 250 b.v), minder in het oog springend i de gevolgen van bet verbod om i continentaal Europa vanuit Ameri- i verder te investeren. dollarstroom, welke naar ft'.-Europa vloeide, wordt afgedamd, tengevolge van de maatregel, dat Amerikaanse banken een half mil- mfnder aan het buitenland zul len lenen. Welke invloed zullen de nu genomen maatregelen van Johnson hebben op de E.E.G. betalingsba lansen en op de rentevoet? Misschien valt het allemaal nog wel mee, maar er ging deze week een psychologische druk op de beurs uit. Overigens is de vraag gewettigd, of Amerika de al maar uitgestelde ver hoging van de inkomsten- en ven nootschapsbelasting niet op de eerste plaats moet stellen om in het binnen land de toestand te saneren en de inflatoire tendenzen te beteugelen. Het is natuurlijk niet prettig voor West-Europa, dat de dollarkraan aangedraaid wordt, maar aan de an dere kant moet men het toejuichen, dat Johnson pogingen in het werk stelt om „het gat" in de betalingsba lans te dichten. Maar nogmaals, wij vragen ons af, of het niet beter ware geweest om in het land zelf de broodnodige sanerende maatregelen te nemen. Nu maakt Johnson in het buitenland iets los, waarvan de draagwijdte niet te overzien is. W eerstandskrach t De beurs nam met genoegen kennis van de commentaren op de jaarwis seling. zoals die door diverse promi nente figuren werden geleverd. Prof. Brouwers meende. dat de weerstandskracht der Ned. economie verrassend groot Is gebleken en dat het waarschijnlijk lijkt, dat de goede ontwikkeling zich in ons land, daar bij gesteund door een aantrekkende internationale conjunctuur, in tiet nieuwe jaar zal voortzetten. De voor zitter van de Soc. Ec. Raad, drs. de Pous, heeft geconcludeerd, dat de conjuncturele griep van onze natio nale economie slechts van kortstondi ge aard is geweest, doch dat de alge mene fysieke conditie van onze eco nomie voor verbetering vatbaar is. Hij meende zelfs te moeten verbetering der buitenlandse con junctuur, maar vooral door het aan trekken van de binnenlandse beste dingen. Kortom een tendens van een versterking eter inflatore tendenzen. Hierbij stelde drs. de Pous de mone taire overheidsfinanciering mei name aansprakelijk. Aan ,de ene kant is deze prognose dus positief gericht terzake van een economische ople ving in ons land, aan de andere kant waarschuwd de oud-minister van economische zaken voor het gevaar van een nieuwe overspanning. Het zou jammer zijn, als de om hooggaande trend in ons land door een onjuiste loor- er. prijspolitiek zou ontaarden ha een nieuwe periode van overspanning. Deze zou kunnen optrecen ondanks het 'beslaan van een zekere werkloosheid in bepaalde gebieden. Waar het tenslotte op aankomt, heeft mr. de Graaff, .direkteur van de Vereenigkig v.d. Effecter.fiar.del. in zijn nieuwjaarsrede duidelijk gesteld: Voor handhaving en verhoging van ons economisch leven is arbeid en kapitaal nodig. Arbeid moeten we met zijn allen leveren, kapitaal moet door spaarders en beleggers Ier beschikking worden gesteld om de overheid in staat te stellen de ont zagwekkende publieke taken te vol brengen en de ondernemingen de mo gelijkheid te geven óch verder te ontplooien tot heil van ons econo misch bestel, tot heil van de werkers en van de spaarders. Van de internationale fondsen noe men wij Unilever, die tegen de draad in gisteren opliep tot bijna 113, wat een koerswinst, vergeleken bij vorige week, betekent van ruim 20 punten. Er werd geen speciale reden genoemd van deze gunstige ontwikkeling, maar het is bekend, dat het roargari- nefonds de laatste weken in de koersontwikkeling was achtergeble ven. Kon. Olie was rustig gestemd, terwijl Hoogovens, na een aanvanke- naar 122. LONDEN De Engelse me dics dr- Ida Macalpine en een groep medische speurders heb ben gisteren in het „British Medical Journal" onthuld dat de Britse koninklijke familie al 400 jaar last beeft van de porphyria of purperziekte, een zeldzame, dodelijke kwaal, die in het lichaam de produktie aantast ran purperrode pig menten waardoor het bloed zqn rode kleur krjjgt. In een artikel van vijftien bladzij- den schrijven de medici, dat deze nog j LONDEN' De Britse premier Ha- i roid Wilson zal nog deze maand naar Jloskou vertrekken vaor besprekin- gen met zijn Russische collega Kosy- Dit is gisteren in Londen bekend gemaakt. Zijn reis naar de Sowjetu- nie valt slechts enkele weken voor zijn bezoek aan Washington waar hij besprekingen zal hebben met presi dent Johnson. Diplomatieke waarnemers in Lon den leiden daaruit af dat de eventue le mogelijkheden van vredesoverleg over Vietnam een belangrijk punt van de besprekingen zal uitmaken. Zoals bekend heeft de Noordviet- namese regering tot overleg met de Amerikanen uitgesproken, als de oor logshandelingen tegen Noord-Viet- nam onvoorwaardelijk worden stop gezet Engeland en Rusland waren mede- vcorzitiers van de Geneefse confe rentie over Indo-China in 1954. Wilson heeft ai eerder geprobeerd samen met de Russen vredesoverleg op gang te brengen, o.a. toen in fe bruari vorig jaar de Vietcong, even als nu. een bestand had aahgekon- digcl ter gelegenheid van het Vietna mese nieuwe maanjaar. steeds ongeneeslijke ziekte koningin Mary der Schotten (1542-1587) zulke vreselijke maagpijnen bezorgde dat zij eens dacht een kind ter wereld te zullen brengen, ofschoon zij niet zwanger was. Voorts wordt onthuld: dat koning James I van Engeland (bekend door de bijbelvertaling, die zijn naam draagt) in 1625 aan de ziekte is overleden. dat de veronderstelde krankrn- nigheid van koning George III, die tussen 1765 en 1788 verergerde, een van de oorzaken werd van het verlo ren gaan van Engelands Amerikaanse koloniën. dat de óekte ook de oorzaak is geweest van het overlijden van de prins van Walessin in 1612 en van andere personen uit het koningshuis, terwjjl men had gedacht aan misdaad. dat de pijnen, die koning George IV ertoe brachten opium te gebrui ken. eveneens door de purperziekte werden veroorzaakt. dat diverse afstammelingen van Mary, koningin der Schotten, aan de ziekte hebben geleden, w.o. Frederik de Grote van Pruisen en Karei I, Jacobus II en koningin Anne van En geland. Nog twee De medici delen mee dat thans nog twee (ongenoemde) leden van het ko ninklijk huis van Hannover, levende afstammelingen van Koning George n. aan de ziekte lijden. Koningin Victoria zou aan de ziek te zijn ontsnapt, evenals de naaste familie van koningin Elizabeth II. Het artikel is gebaseerd op drie jaar wetenschappelijk onderzoek. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrij'dagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Werkgroep voor voorspellen, dat in 1968 in bepaalde J llji£e opgang' t rug sectoren van ons bedrijfsleven gelei delijk zich toenemende spanningen zouden voordoen, tengevolge van .een Deining Gegarandeerd zuiver tcheerwel Voldoende voor zéér groot tapijt In enkele pracht tinten (ook gedeeltelijk) ter overname voor 1,39 per 100 gram Waarlijk koopje Staaltjes en inlichtingen onder no. 6069 bur. v. d. blad Kritiek op Beernink :e (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG „Er is een hoogst bedenkelijke vertrou wenscrisis ontstaan bij het over heid- en onderwijzend perso neel jegens de bewindslieden -jvan binnenlandse zaken. Indien de minister van binnenlandse .zaken zich hiervoor niet tot ge- Jpoegen van de Kamer kan ver- Jantwoorden dan zal hij de con sequentie moeten trekken door te gaan." Dit schrijft mr. G. A. A. M. Boot, pud-voorzitter van de Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenvere- itüging en thans lid van de Tweede Kamer voor de KVP, in het orgaan an de ARKA. Hij constateert naar aanleiding van het mislukte salarisoverleg en de voorgenomen bezuinigingsmaat regelen (kindertoelage, premiespaar- j egeling en verplaateingskostenbesluit) voor het overheids- en onderwijzend j 1 personeel, dat er een duidelijk onde rscheid te maken is tussen net kabi netsbeleid en het beleid van minister Beernink. het overleg in ambtenarenzaken een en andermaal met voeten zijn getre den, waardoor een hoogst bedenke lijke vertrouwenscrisis is ontstaan De heer Boot heeft inmiddels in schriftelijke vragen bij de minister geïnformeerd, waarom de Kamer tot nu toe nog niet rechtstreeks is inge licht over het resultaat van het over leg van 19 december jl., zoals was toegezegd. Ook vraagt hij of het in over eenstemming met die toezegging is, dat in het overleg zonder meer de beslissingen van het kabinet zijn meegedeeld. In de sriieepvaarfbock was enige deining rond de aand. van Nievelt Goudriaan. daar er geruchten In om loop waren inzake een komend bod op de aandelen. Het bestuur heeft deze geruchten echter tegengespro ken en tegelijk verteld, dat de resul taten over het afgelopen jaar in on gunstige zin zijn beïnvloed door de sluiting van het Suez-kan&al en de ontwikkeling van de vaart op de oostkust van Amerika. Met een ver laging van het dividend (v.j. 8 pet) moest men rekening houden. Al eer der zijn er geruchten geweest over 1 een overname van deze scheepvaart- onderneming. De koers der aand. die i tot 138 pet. opliep, was gisteren weer 116 pet, slot ruim 120 pet. Er is een lening van de Ned. Gas Unie aan de markt van 100 miljoen, 6'/t pet. rente en een uitgiftekoers van 991/4 pet. Ter beurze houdt men rekening met een goede ontvangst van deze emissie. De certificaten Pye, de Britse onderneming op het gebied van radio en t.v., welke Philips vorig jaar heeft overgenomen, zullen op onze beurs worden geïntroduceerd. De certificaten zijn eigenlijk optiebe- wijzen, waarbij één optie recht geeft op inschrijving op één gewoon aan deel Pye tegen 14 shilling per aan deel van 3 shilling. Het is duidelijk de bedoeling van Philips om straks ook in Nederland aandelen Pye te plaatsen. Natuurlijk zal het noodza kelijk zijn, dat daartoe de be- drijfsgang bij Pye zich herstelt. In het afgelopen jaar werd er verlies geleden, maar het bestuur ver trouwt, dat de toestand zich in de komende jaren geleidelijk zal verbe teren. De kleuren tv. is immers in Prins Juan Carlos de Bourbon y Bourbon, Spaans troonpretendent, is een enthousiast beoefenaar van karate, de Japanse vechtsport. De prins werd gisteren 30 jaar. mini mum-leeftijd voor het verkrijgen van de Spaanse kroon. samenwerking (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De Achttien (gespreksgroep van KVP. ARP en CHU) menen, dat nu zo gauw mogelijk de eerste resul taten van hun besprekingen aan de verschillende partij organen moeten worden voorgelegd. Daarom hebben zij gisteren op hun achtste vergadering in Utrecht beslo ten de werkstukken die thans gereed of bijna gereed zijn, af te ronden in de twee volgende vergaderingen (op vrijdag 2 en maandag 26 februari). De drie partijvoorzitters, de heren Aalberse (KVP), Berghuis (ARP) en Tilanus (CHU). zullen een op dracht formuleren voor een nieuwe werkgroep van de achttien. Deze groep zal de mogelijkheden van een duidelijke positiebepaling van de po litieke partijen voor de Tweede-Ka merverkiezingen bestuderen. Belang rijke punten zijn: het stembusak koord en de vraag of al of niet een voorkeur voor samenwerking met een bepaalde niet-confessionele partij moet worden uitgesproken. De weTkgroep staat uiteraard ge heel los van de commissie, die de KVP zeer binnenkort instelt voor de l samenwerkingsproblematiek. Positief Het gesprek van gisteren werd ..zeer positief" genoemd. Een woord voerder zei, dat de wil tot samenwer king opnieuw heel duidelijk is geble ken. Het was de eerste maal dat de Achttien bijeenkwamen na afloop van de reeks partijcongressen in het najaar. De groep had dus nu een totaaloverzicht van de discussie over partijformatie en partijvernieuwing. Morgens werd gesproken over de gedachtenwisseling en in de partijraad] van de KVP, het partijconvent van de ARP en de algemene vergadering van de CHU. „In deze congressen hebben de 18 een duidelijke stimulans gezien om hun werk met kracht voort te zet ten", zo staat in het communiqué. De werkstukken, die op 2 en 26 fe bruari zullen worden afgerond gaan over de relatie tussen Evangelie en po litiek, de functie van Het overheidsge-1 zag in de moderne samenleving, een: rechtvaardiger inkomtsis- en vermo- DEN HAAG Er dreigt opnieuw een conflictsituatie in de KVP. Naar de Volkskrant van vanmorgen meldt, zou het vandaag in het KVP-bestuur wel eens tot een scherpe botsing kannen komen tussen KVP-radicalen en niet-radicalen als een voordracht moet worden opgemaakt voor de ver kiezing (op 10 februari) van een nieuw dagelijks partijbestuur. De interne partij commissie, die een advies voor de voordracht moest opstellen, heeft op de belangrijkste punten geen unanieme besluiten kunnen nemen. Wel was ze eenstem mig voor wat betreft de kandida- gens verdeling, de vredespolitiek en de' tuur-Van der Stee voor de opvolging AMSTERDAM Na in 1962 op intiatief van prinses Bea trix te zijn opgericht, zal de Europese Werkgroep" (non- gouvernementele internatio- opmars, ook in Engeland en het Ge menebest. Kon. Hoogovens heeft een bod ge daan op de aand. Oost Borneo Mij, om daarmede haar activiteiten in In donesië. waar de Oost Borneo een nikkelertswinning heeft, te ver hogen. Gisteren werd geen notering in Oost Borneo opgemaakt. Met voeten getreden Iets anders is, aldus mr. Boot. dat het voor de verantwoordelijkheid van de minister van binnenlandse zs- jp_ ken komt dat de prerogatieven van 1 „Vietnam brandt". Deze, overigens niet loze, kreet schreef iemand op een schutting in het voetgangers- tunneltje onder de Coolsingel. Dunzenden mensen lie pen er langs en lazen het. Een van die duizenden schreef eronder: „Bel 5x8 brandweer't Was kenne lijk geen Rotterdammer, maar een Amsterdammer. In Maasstad heeft de brandweer een ander telefoon nummer. nale organisatie voor het uit zenden van vrijwilligers naar ontwikkelingslanden) om fi nanciële redenen per 31 de cember 1968 worden opgehe ven. Na medewerking aan de succesvol le herbouw van het door een aardbe ving getroffen Dousadj (Iran) heeft de groep zich uitsluitend gericht op de uitzending van vrijwilligers naar ontwikkelingslanden. Verschillende bedrijven, particulie re instellingen en stichtingen ver- klaarden zich bereid de organisatie financieel te steunen. Deze steun is evenwel geleidelijk verminderd, o.m. als gevolg van de oprichting van di verse andere soortgelijke organisaties wijlen president Kennedy's ..Peace corps") en de grotere belang stelling der regeringen voor deze vorm van hulpverlening. Voorzitter van de „Europese Werkgroep" is prof. jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau. TOULON Een notaris uit een Provengaals dorp by Toulon heeft in de afgelopen zes jaar 29,5 miljoen gulden verduisterd. Deze gelden wa ren hem ter belegging toevertrouwd. Het dosier dat de politie over deze zaak aanlegt is al drie meter hoog... problematiek van de ontwikkelingslan den. Na de beoordeling van de stukken door de partijorganen zullen conclusies kunnen worden getrokken omtrent de mogelijkheden om de groeiende samen werking van de drie christelijke par tijen een organisatorische vorm te ge ven. De Achttien zijn afgestapt van het systeem van per vergadering wisse lende voorzitter. De CHU-voorzitter, drs. Tilanus, die de bijeenkomst van gisteren presideerde, zal ook de volgen de drie vergaderingen leiden. (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER Het onderzoek in de zaak van de moord op de 70-jarige molenaar Alard Boks in de nacht van 26 op 27 november in Olst heeft ge leld tot het oprollen van een inbre- kersbende die het afgelopen jaar I voor vele tienduizenden guldens aan waardevolle voorwerpen heeft gesto- j len. De bende, die bestond uit vier man, opereerde in een groot gebied tussen Zwolle en Hengelo. De buit bestond voornamelijk uit antiek. Zij stalen uit boerderijen en woningen. De vier verdachten, die vorige week werden aangehouden hebben gedeeltelijk be kend. Overigens blijkt wel vast te staan dat de vier mannen niets met de moord op Boks uitstaande hebben. Zoals bekend werd de molenaar om het leven gebracht door slagen op het hoofd en schoppen in de buik. Er werd alleen een portemonneetje ont vreemd waarin echter weinig geld moet hebben gezeten. Volgens de politie is men in dit laatste onderzoek nog geenszins op een dood spoor. Een ploeg van tien man is nog constant bezig nieuwe aanknopingspunten te zoeken. Men neemt niet aan dat de Utrech ter Van Z. die al drie moorden heeft bekend, ook in deze zaak zou zijn betrokken. De bendeleden opereerden meest gezamenlijk. Zij werden twee maal op heterdaad betrapt: eenmaal in Haren en eenmaal in Assen. van mr. Aalberse als partyvoorzit- ter De KVP-radicalen zouden er ern stig ontstemd over zijn, dat hun eis: drie radicalen in het nieuwe bestuur, niet is ingewilligd door de christen democratische leden van de commis sie, de heren Aalberse, Schmelzer en Horbach. Bovendien zouden de kandidaten van de radicalen, onder wie oud voorzitter Bogaers, door de christen democraten niet zijn aanvaard. De medestanders van de heer Bo gaers wensen hem als kandidaat ondervoorzitter van de KVP te zien voorgedragen. Daarentegen zou het trio Aalberse- Schmelzer-Horbach overwegende be zwaren hebben, omdat het dagelijks bestuur dan een radicaal gezicht zou krygen, zulks in strijd met de stem ming op dz vorige maand gehouden partyraadsvergadering, waar beslist geen pro-radicale sfeer hing. Zij hebben twee radicale kandida ten naar voren geschoven: De Am sterdamse wethouder Elsenburg en de NKV-bestuurder aVn der Gun, die beiden niet als geprolongeerd- radicaal wordne beschouwd. Toch meldt de Volkskrant; „Van beide heren wordt aangenomen dat zij in deze omstandigheden geen kan didatuur voor het dagelijks bestuur willen aanvaarden". SAIGON De Amerikaanse diplo matieke missie heeft meegedeeld, dat Vietcong-terroristen vorig jaar 3.820 ?^|er!,he!,bcn gedood 1 618 ln 1966. Voorts werden 5.368 burgers ontvoerd tegen 3.507 in 1966. „De toenemende terreur duidt op toenemende vertwijfeling bij de vij and", aldus een woordvoerder. De grootste terreurdaad van de Vietcong noemde hij het doden van 200 dorpe lingen met vlammenwerpers en gra naten. NEW YORK Premie Levi Esjkol van Israël heeft gisteravond in de Verenigde Staten bekend gemaakt dat VN-secretaris-generaal Oe Thant zich „in beginsel" bereid heeft ver klaard een bezoek aan Israël te bren gen. ""'""den eidereenden rijn in hel Nederlandse wad- ïfif °S 'e door olir' die in de buurt van Komteerder •and op de Waddeneee moet rijn geloosd. r- r.,l?,,,l,"^iïJVe™Jan D™ H,la" dode of stervende eidereenden aan getroffen. Medewerkers van het instituut voor onderroek der xee hebben vastgetóld dat reeds tenminste S a M00 eidereenden .Ijn omgekken gebits!'gevestigd bt"" ÏO,elsoort' "as «n «'"den in ons wadden-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5